Sloní chůze stíhaček F-35A Lightning II

35 stíhaček F-35 Lightning II je připraveno k hromadnému vzletu ze základny Hill Air Force Base; větší foto / USAF

Příslušníci 388. stíhacího křídla a přidruženého rezervního 419. stíhacího křídla ze základny Hill Air Force Base v Utahu poprvé vyzkoušeli se stíhačkami F-35A Lightning II taktiku „sloní chůze“. Jedná se o taktiku amerického letectva (USAF) s cílem na rozjezdové dráze seřadit a následně velmi rychle vyslat do vzduchu největší možný počet letounů.

Ke cvičení došlo 19. listopadu a smyslem bylo provést nácvik vzletů s minimálními rozestupy MTO (Minimum Interval Takeoff). K tomu slouží taktika „sloní chůze“, kdy jsou letadla (obvykle s plnou výzbrojí) seřazena na vzletové dráze s minimálními rozestupy a připravena ke vzletu. Tato taktika má kořeny ve druhé světové válce, kdy bylo nutné v rozumném časovém období zajistit start až 1000 bombardérů.

Nácviky MTO se provádějí na amerických základnách pravidelně. Nejznámější jsou cvičení v Jižní Koreji, kdy na vzletových dráhách základen Kunsan nebo Osan se pravidelně seřazují velké počty amerických a jihokorejských stíhaček F-16, včetně amerických bitevníků A-10. Cvičení slouží jako demonstrace síly vůči Severní Koreji.

K největšímu cvičení s využitím taktiky „sloní chůze“ došlo v roce 2012, kdy na základně Seymour Johnson Air Force Base v Severní Karolíně provedlo hromadný start 70 víceúčelových stíhaček F-15E Strike Eagle. Během cvičení tato letadla simulovaně zničila údajně až 1000 pozemních cílů.

Podobná cvičení nemají připravit piloty jen k případnému masovému bojovému nasazení, ale slouží také k demonstrativní ukázce schopností jednotky a k posilování morálky. „Dnes večer jsme připraveni bojovat a cvičení s několika letkami F-35 prokazuje naší schopnost porazit potenciální protivníky kdekoli povstanou,“ říká major Caleb Guthmann, zástupce velitele 34. stíhací letky a jeden z řídících cvičení.


Známý obrázek amerických a jihokorejských F-16 během nácviku sloní chůze na základně Kunsan (2012); větší foto /USAF

V normálním dni obě křídla ze základny Hill Air Force Base provádějí 30 až 60 vzletů denně, avšak během cvičení MTO stejný počet letounů provádí vzlety s rozestupy pouze 20 až 40 sekund. Dodržování rozestupů je klíčové, protože startující letadlo za sebou vytváří vzdušné víry, které mohou zapříčinit pád následujícího letadla.

Nácviku MTO na základně Hill Air Force Base se zúčastnilo 35 stíhaček F-35A, které všechny vzlétly do 11 minut. Z utažské základny do konce roku 2019 mají působit (společně se stíhačkami F-16) tři bojové letky se 78 stíhačkami F-35A.

Ukázka „sloní chůze“ je další signál o rozšiřování schopností letek USAF vyzbrojených stíhačkami F-35. Ostatně 34. stíhací letka z 388. stíhacího křídla vůbec jako první jednotka v roce 2016 oznámila s F-35A dosažení počátečních operačních schopností. Od té doby 388. a 419. stíhací křídla provedla s F-35A již více než 10 000 vzletů.


Sloní chůze F-35

K dnešnímu dni USAF provozuje 156 stíhaček F-35A, americká námořní pěchota 61 letadel F-35B a námořnictvo 28 palubních variant F-35C. Připomeňme, že podle nedávné hodnotící zprávy nasaditelnost stíhaček F-35A v roce 2017 dosáhla pouze 50 %, tedy pouze polovinu F-35A by dokázalo USAF v jeden okamžik nasadit do bojové akce.

V reakci na to americký ministr obrany James Mattis nařídil dosažení 80% nasaditelnosti, což je ambiciózní cíl, protože průměrná nasaditelnost stíhaček F-15 a F-16 dosahuje 70 až 80 %.

Konkurencí stíhaček F-35, alespoň v technologické rovině, jsou ruské stroje Su-57 a čínské J-20. Oba státy prohlašují, že jejich stroje dalece technologicky převyšují americké stroje F-35 i F-22. Rusko však stejného počtu Su-57, jako má nyní americké letectvo F-35A, dosáhne nejdříve v roce 2035 (zřejmě při stejné úrovni nasaditelnosti). Čínský J-20 stále používá ruské motory a není jasné, kolik J-20 ročně je čínský průmysl schopen vyrábět.

Zdroj: 388th Fighter Wing

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-35 Lightning II: Britská premiéra, pokles ceny, bojové nasazení a nehoda

Víceúčelový bojový letoun páté generace F-35 Lightning II „zažil“ divoký týden. Letoun F-35B poprvé ...

Stíhačky F-35B a 20 letadlových lodí amerického námořnictva

Ve včerejším článku jsme popsali probíhající testy letounů F-35B Lightning II na britské letadlové ...

Belgie jako nový uživatel stíhaček F-35A Lightning II

Po zdlouhavém výběrovém řízení oznámila minulý týden Belgie vítěze tendru na náhradu letounů F-16. ...

Krize amerického letectva: Polovina stíhaček F-35A a F-22A není bojeschopná

Americké letectvo (USAF) trápí klesající počet operačně nasaditelných letadel ‒ v minulém roce mohlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Scotty
    11:55 21.11.2018

    Tady je rozhovor s pilotem který se jednoho takového hromadného vzletu při Štítu ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady je rozhovor s pilotem který se jednoho takového hromadného vzletu při Štítu zúčastnil.
    https://technet.idnes.cz/jan-s...
    Podle jeho popisu měli spíš štěstí že to všichni přežili.Skrýt celý příspěvek

  • VlaLang
    11:45 21.11.2018

    Nelze neposlat: https://www.youtube.com/watch?... V rámci cvičení Štít zas takhle: https://www.youtube.com/watch?... (MIGy startovaly dokonce na stejné VPD ...Zobrazit celý příspěvek

    Nelze neposlat: https://www.youtube.com/watch?...
    V rámci cvičení Štít zas takhle: https://www.youtube.com/watch?...
    (MIGy startovaly dokonce na stejné VPD proti (!) sobě).Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    11:44 21.11.2018

    vlasto - myslím, že naši by to zvládli ještě rychleji. Našich 12 Gripenů by možná dokázalo vzlétnout úplně naráz.

    vlasto - myslím, že naši by to zvládli ještě rychleji. Našich 12 Gripenů by možná dokázalo vzlétnout úplně naráz.

  • darkstyle
    11:43 21.11.2018

    Vlasto

    To si zabil :D..

    beriem to ako žart ..

    Vlasto

    To si zabil :D..

    beriem to ako žart ..

  • vlasto
    11:25 21.11.2018

    Taktiku slonej chôdze skúšali aj u nás na Sliači. Všetky nasaditeľné stíhacie lietadlá 1. taktickej letky Taktického krídla generálmajora Otto Smika dokázali vzlietnuť v rozmedzí ...Zobrazit celý příspěvek

    Taktiku slonej chôdze skúšali aj u nás na Sliači. Všetky nasaditeľné stíhacie lietadlá 1. taktickej letky Taktického krídla generálmajora Otto Smika dokázali vzlietnuť v rozmedzí 40tich sekúnd. Na základe dosiahnutého mimoriadne krátkeho času v tomto manévri predstavitelia Ministerstva obrany SR s uspokojením skonštatovali, že sme pripravení ďaleko lepšie ako náš americký partner v NATO.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3