F-35 Lightning II: Britská premiéra, pokles ceny, bojové nasazení a nehoda
- 30. 9. 2018
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Víceúčelový bojový letoun páté generace F-35 Lightning II „zažil“ divoký týden. Letoun F-35B poprvé operoval z britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth, cena verze F-35A poklesla pod 90 milionů dolarů, americká námořní pěchota (USMC) premiérově bojově použila F-35B a den poté ztratila jeden F-35B při letecké nehodě.
Jediné kusé informace o nehodě jsou z tiskové zprávy USMC, podle které se stíhačka F-35B ze zatím neznámých příčin zřítila v pátek v 11:45 místního času nedaleko základny Marine Corps Air Station Beaufort v Severní Karolíně. Pilot (jeho jméno nebylo zveřejněno) se úspěšně katapultoval a podle posledních zpráv byl již propuštěn z nemocnice.
Letoun náležel k výcvikové letce VMFAT-501 (Marine Fighter Attack Training Squadron 501), ve které před nehodou sloužilo 20 F-35B. VMFAT-501 patří mezi školní letky FRS (Fleet Replacement Squadron) připravující bojové piloty námořnictva a námořní pěchoty.
USMC kvůli nehodě neuzemnilo žádné F-35B a provoz na letecké základně Beaufort probíhá normálně. V každém případě američtí daňoví poplatníci přišli o letoun se současnou cenovkou 115 milionů dolarů (2,55 miliardy Kč).
K nehodě došlo pouze den poté, co právě F-35B od 13. expedičního uskupení USMC (13th Marine Expeditionary Units) provedl první bojovou misi nad Afghánistánem, kde pomocí dvou satelitem naváděných pum GBU-32 JDAM (Joint Direct Attack Munition) zaútočil na „fixní" cíl v Afghánistánu. K samotnému úderu nejsou další bližší informace, ale F-35B mají v úderech na cíle v Afghánistánu pokračovat.
Dvojice F-35B startovala z výsadkové lodě USS Essex (LHD-2) plující u Arabského poloostrova a při svém letu překonala vzdálenost v jednom směru více než 1500 km. Nepochybně tak došlo k tankování za letu, protože bojový rádius F-35B je 935 km. Na videu z mise lze vidět, že F-35B jsou vybavené podtrupovým stealth kontejnerem s rotačním automatickým kanonem GAU-22 ráže 25 mm.
USS Essex o výtlaku 40 000 tun pojme až 31 letadel F-35B, vrtulníky MH-60S Knighthawk, bitevní vrtulníky AH-1Z Viper nebo konvertoplány MV-22 Osprey. Loď také případně přepraví až 2300 mariňáků a podpůrné vybavení nutné k vyloďovacím operacím.
První bojové použití F-35B
Další zajímavostí v programu F-35 je pokles výrobní ceny letounů F-35. Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodli na konečné ceně za 11. výrobní sérii F-35 (Lot 11; LRIP 11). Lockheed Martin v rámci této výrobní šarže dodá 141 letounů za 11,5 miliardy dolarů. Dodávky 91 F-35 pro americké ozbrojené síly a 50 F-35 pro zahraniční zákazníky proběhnou v roce 2019. Počet letounů v 11. sérii již odpovídá snahám firmy Lockheed Martin ročně vyrábět 150 F-35.
V 11. výrobní sérii cena verze F-35A (klasický start i přistání) pro americké letectvo a většinu zahraničních zákazníků poklesla na 89,2 milionu dolarů (včetně motoru), tj. o 5,4 % méně než u 10. výrobní série (94,3 milionu dolarů). V roce 2020 pak má jednotková cena F-35A poklesnout pod 80 milionů dolarů, což je ale stále dvakrát více, než stojí nejnovější verze stíhačky F-16 Block 70/72.
V případě F-35B (krátký start, kolmé přistání) došlo k poklesu jednotkové ceny ze 122,4 milionu dolarů na 115,5 milionu dolarů, a u námořní verze F-35C ze 121,2 milionu dolarů na 107,7 milionu dolarů. K dalšímu poklesu ceny přispějí chystaná vylepšení F-35 ‒ např. od roku 2023 letouny získají nový centrální počítač od firmy Harris, který je o 75 % levnější a přitom 25x výkonnější. Počítač má být stabilnější a umožňovat snadné (levnější) budoucí softwarové aktualizace.
Další novinkou je první start a přistání britských F-35B na nejnovější letadlové lodi HMS Queen Elizabeth (výtlak 65 000 tun). Dvě letadla F-35B pilotovaná členy Královského letectva na HMS Queen Elizabeth, která operuje u východního pobřeží USA, přistály ve střetu.
Podle britského kapitána Nathana Graye, který s F-35B přistál jako první, piloti přistání nacvičovali „tisíce a tisíce krát" v simulátoru i na pevné zemi, takže při ostré zkoušce šlo všechno podle plánu a nevzniklo žádné překvapení.
První přistání F-35B na HMS Queen Elizabeth.
„Největší válečná loď v britské historii spojuje své síly s nejvyspělejší stíhačkou na planetě,“ komentoval první úspěšné přistání britský ministr obrany Gavin Williamson. „Jde o znovuzrození našich sil, abychom mohli provádět údery kdekoliv na světě. Historicky první přistání na palubě HMS Queen Elizabeth je monumentální chvíle v hrdé vojenské historii naší země. Je to také prohlášení o odhodlání Británie podporovat mír a zabránit válce.“
Podle kontraadmirála Keitha Blounta, zástupce velitele Královského námořnictva pro letecké síly, Královské námořnictvo se díky nasazení HMS Queen Elizabeth a F-35B „vrací do velkých časů.“
Británie prozatím obdržela 16 stíhaček F-35B ze 138 objednaných. Počátečních operačních schopností první letka F-35B na palubě HMS Queen Elizabeth dosáhne v roce 2021. Při prvním operačním nasazení pak bude HMS Queen Elizabeth operovat společně s letouny F-35B a výsadkovými pravidly USMC.
HMS Queen Elizabeth je v současné době po americké USS Gerald R. Ford nejmodernější letadlovou lodí současnosti. Řízení plavidla vyžaduje díky rozsáhlé automatizaci pouze 679 námořníků. Po doplnění leteckého křídla v podobě letadel F-35B Lightning II (typicky 24 strojů) a vrtulníků (typicky 14 strojů) vzroste osádka na 1600 námořníků a členů leteckého personálu.
Pokud si to situace vyžádá, HMS Queen Elizabeth pojme 50 nebo dokonce 70 letadel a vrtulníků. Loď přitom dokáže denně generovat až 110 vzletů/přistání bojových letadel. Sesterská loď HMS Prince of Wales bude přijata do výzbroje v roce 2020, což umožní Královskému námořnictvu mít v provozu vždy jednu letadlovou loď.
Zdroj: The Diplomat, The Defense News (2), USNI
Související články
Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II
Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...
- 23.06.2018
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II
Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...
- 16.07.2018
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35
Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense ...
- 14.08.2018
- 107 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačka F-22A s technologiemi F-35 pro americké letectvo?
Podle webu Defense One firma Lockheed Martin nabízí americkému letectvu (USAF) stíhací letoun ...
- 03.09.2018
- 157 komentářů
- Jan Grohmann
delsi verze na palbe + funkcni linky http://www.palba.cz/viewtopic.... LRIP 11 - F-35A je pod 90 mil ks (stroj + motor + poplatky) (27 A, 1 B ): UK ...Zobrazit celý příspěvek
delsi verze na palbe + funkcni linky
http://www.palba.cz/viewtopic....
LRIP 11 - F-35A je pod 90 mil ks (stroj + motor + poplatky)
(27 A, 1 B ):
UK 1-B
Dutch 8-A, Australia 8-A, Norway 6-A, Turkey 4-A, Italy 1-A
FMS (22 A)
Israel 10-A, Korea 10-A, Japan 2-A
USAF: 53-A
USMC: 24-B
USN: 14-C
-------
Překročeno 160 000 letových hodin
http://www.f-16.net/forum/down...
Všechny modifikace předchozích blocků na 3F jsou plně zafinancované
Modifikace budou na tech refresh 2 a 3
2- Integrated Core Processor, a “panoramic cockpit” display and memory system
3- + další vylepšení.
Měl by to znamenat velký rozdil ve spolehlivosti a dostupnosti strojů.
http://www.airforcemag.com/Fea... ... -Jets.aspx
------
Detaily k C2D2 (block 4) by měli být známe už brzy.
-----
DULEZITE:
Jinak, pokud někdo má zájem o opravdu ultimátní sbírku všemožných voj. dokumentů (přes 300 v eng), tak stilesw má, jeho slovy: CMANO unofficial Dropbox reference library, often acclaimed as second only to the Ancient Library of Alexandria, Egyp
Takže stačí registrace, napsat mu PM, aby vás tam přidal a máte co číst hodně dlouho...
http://www.matrixgames.com/for... ... emID=49187
-----
Vice Adm. Mat Winter uvedl, že došlo ke snížení ceny za letovou hodinu o 12000usd /1,1mil ročně.
https://breakingdefense.com/20... ... 100-f-35s/
Nicméně, nevíme z které částky ke snížení došlo a nemyslím si, že se jedná o 35k a nebo 30k usd ze sar reportu. Je klidně možné, že se na těch 30k ještě ani nedostali... kdyby ano, nadšení Wintera by mělo být velké...Skrýt celý příspěvekbalm: izraelske modifikace jsou nastavby/ pluginy/ aplikace... to co kazdy zakaznik muze provest... a nemeni zaklad stroje... izraelci jen o tom radi zvani... muzeme se k tomu ...Zobrazit celý příspěvek
balm: izraelske modifikace jsou nastavby/ pluginy/ aplikace... to co kazdy zakaznik muze provest... a nemeni zaklad stroje... izraelci jen o tom radi zvani... muzeme se k tomu vratit za 5-10 let a uvidime jak se I lisi od A:)
blok 4 prinasi UAI a integrace zbrani se tak podstatne zjednodussi a zrychli.
vsichni tohle resi centralne pres JPO, integrace zbrani/systemu je hlavne otazka penez ...
severske staty napr maji integrovany brznici padak, britanie celou radu vlastnich zbrani, druhou cast v bloku 4.Skrýt celý příspěvekNepravděpodobný scénář, protože nákup Lightning II je vázaný na vztahy a politickou situaci. Navíc mnoho zemí odrazuje už jen politika (softwarově definovaný letoun), protože ...Zobrazit celý příspěvek
Nepravděpodobný scénář, protože nákup Lightning II je vázaný na vztahy a politickou situaci. Navíc mnoho zemí odrazuje už jen politika (softwarově definovaný letoun), protože jakákoliv změna je v podstatě nemožná. Jedinou vyjímkou zůstává Izrael, který si implementuje vlastní avioniku. Pro ostatní státy jsou veškeré integrace a upgrade zbraňových systémů tabu. S rozvojem pokročilých zbraní se budou zákazníci potýkat s problémy v integraci do systémů letounu.
Ani partnerský stát nemůže zasahovat do vývoje avioniky, protože ta je v řežii USA a pracovat na ní smí jen občané USA - ani prověrka druhého stupně nestačí. S nedostatkem schopných programátorů se USA potýká dlouhodobě.Skrýt celý příspěvektaky by me zajimalo, kde se to porad bere, videl bych to min na 60-70mil usd.
kdysi to rek nekdo z LM, ale to F35A stala nad 130mil...
40 mil za V nehrozi...taky by me zajimalo, kde se to porad bere, videl bych to min na 60-70mil usd.
kdysi to rek nekdo z LM, ale to F35A stala nad 130mil...
40 mil za V nehrozi...hvizdy, ono hrozně záleží na tom, co v celkové sumě je započítáno. Když vezmeme zahraniční zákazníky kupující F-35A, tak jednotková cena (vypočítaná prostým podílem celkové ceny a ...Zobrazit celý příspěvek
hvizdy, ono hrozně záleží na tom, co v celkové sumě je započítáno. Když vezmeme zahraniční zákazníky kupující F-35A, tak jednotková cena (vypočítaná prostým podílem celkové ceny a počtu kusů) létá od 140 do 210 M$... Jsou to ovšem státy, které zpravidla provozovaly F-16, čili nepřechází ze sovětského na americký stroj.
Každopádně ve světle tohoto mi tvrzení, že F-16 stojí polovinu F-35A, přijde neudržitelné. Uvidíme, až si nějaký stát nepodílející se na programu JSF a provozující do té doby neamerickou techniku, nějakého Lighteninga II koupí :-)Skrýt celý příspěvekV roce 2020 pak má jednotková cena F-35A poklesnout pod 80 milionů dolarů, což je ale stále dvakrát více, než stojí nejnovější verze stíhačky F-16 Block 70/72. Vie mi niekto ...Zobrazit celý příspěvek
V roce 2020 pak má jednotková cena F-35A poklesnout pod 80 milionů dolarů, což je ale stále dvakrát více, než stojí nejnovější verze stíhačky F-16 Block 70/72.
Vie mi niekto povedat ako to je s tou cenou za F-16? SVK planuje kupit 14 kusov za 1,6 mld eur. Teda nejakych 114 mil za kus, v com je asi zaratany motor a asi zbrane...clovek nikdy nevie za co platime ked to vedie SNS. Ale cena sa pri nasej vlade kludne moze vysplhat aj na 2,9 mld. za vsetko, takze sa dostavame k nejakym 200 mil za kus. Je to velmi orientacne, kedze konkretne udaje o obchode nepozname, ale nemyslim si, ze F-35 je dvakrat drahsia ako F-16.Skrýt celý příspěvek...před týdnem jsem v Duxfordu viděl vyjímečnou skupinu při průletu - Avro Lancaster a na levém uchu Tornado a na pravém uchu F-35... ta letěla samozřejmě natažená jak náfuka :)
...před týdnem jsem v Duxfordu viděl vyjímečnou skupinu při průletu - Avro Lancaster a na levém uchu Tornado a na pravém uchu F-35... ta letěla samozřejmě natažená jak náfuka :)
Načítám diskuzi...