NATO musí být pro Rusko a Čínu méně čitelné
- 7. 10. 2016
- 79 komentářů
- Jan Grohmann
USA a NATO se řídí jasnými pravidly řešení krizových situací. Těchto jasných pravidel ale zneužívá Rusko a Čína ve svůj prospěch. Podle Jerry Hendrixe, staršího analytika Centra pro novou americkou bezpečnost (Center for a New American Security), se musí USA stát pro své protivníky opět špatně čitelné - stejně jako jsou Rusko a Čína nečitelní pro USA.
Předvídatelnost jako slabost
USA a NATO jsou na rozdíl od jiných velmocí velice předvídatelní a čitelní. Západní země se řídí závaznými a veřejnými pravidly nasazení ozbrojených sil v krizových situacích.
"Pravidla války" byla zavedená během studené války kvůli zamezení nedorozumění mezi Západem a Sovětským svazem.
Příkladem je americko-sovětská dohoda INCSEA (Incidents at Sea). Cílem dohody bylo zmenšit počty incidentů mezi sovětským a americkým námořnictvem, které mohly přerůst v ozbrojený střet.
Podobnou dohodu CUES (Code for Unplanned Encounters at Sea) v roce 2014 podepsalo 21 zemí ležících u Tichého oceánu, včetně Spojených států a Číny. Dohoda nastavuje jasná pravidla chování pro setkání plavidel cizích zemí v Tichém oceánu.
Jak však ukazují události posledních let, předvídatelnost se stala slabostí. Rusko a Čína v posledních letech skrze koncept hybridní války začaly zneužívat pravidla USA/NATO ve svůj prospěch.
V roce 2014 tak “zelení mužíčci”, neoznačené jednotky ruské armády, beztrestně obsadily ukrajinský Krym. Čína zase své uzemní nároky v jihočínském moři šíří pomoci “motivovaných” komerčních rybářských flotil a civilní pobřežní stráže.
Cílem takového nejezdnoznačně agresivního konání je vyhnout se přímé vojenské konfrontaci s jednotkami USA/NATO. Zároveň však lze tímto způsobem dosáhnout mocenských cílů - například provádět uzemní expanzi (Krym, zabrané ostrovy Čínou) a vnucovat svou vůli ostatním národům (východní Ukrajina).
Na první pohled se zdá, že Rusko/Čína riskují ozbrojený konflikt se Západem. Ale díky jasně definovaným pravidlům USA/NATO o zapojení ozbrojených sil obě země přesně vědí, co a jak si mohou dovolit. Obě země vypracovaly a uplaťnují komplexní vojenskou strategii expanze, která nikdy nepřekročí tzv. “práh války”.
Jednotlivé fáze konfliktu
Po operaci Pouštní bouře Sbor náčelníků štábů Pentagonu vydal několik strategických dokumentů (Joint Publications). V Doctrine for Joint Operations Pentagon detailně definoval jednotlivé fáze ozbrojeného konfliktu, ve kterém by byly zapojeny ve velkém měřítku Ozbrojené síly Spojených států.
Pentagon definoval šest fázi zapojení ozbrojených sil - formováni konfliktu, odstrašení, převzetí iniciativy, dominance, stabilizace a zapojení civilních autorit. Formování konfliktu je označeno jako “Fáze 0” a zapojení civilních autorit jako “Fáze 5”.
Ozbrojené síly Spojených států se střetávají s protivníkem především ve Fázi 3 (dominance). Jedná se o klíčovou fázi, plně v podřízenosti amerického ministra obrany, na které jsou závislé ostatní dvě fáze - tedy stabilizace a zapojení civilních autorit.
Rusko a Čína zhruba od roku 2008 testují nový přístup ve vedení války, kdy ponechávají americké vojenské a civilní vůdce v nejistotě a nerozhodnosti. Příkladem je právě použití “zelených mužíčků” při ruské anexi Krymu nebo čínské využívání civilních rybářských lodí.
Oba rivalové také úspěšně hledají americký “práh války” - tedy hranici, kterou pokud nepřekročí, americké ozbrojené síly s nimi nepůjdou do otevřeného konfliktu.
Zdá se, že ani ruské vojenské akce na východní Ukrajině a na Krymu “prahem války” nejsou, stejně jako není "prahem války" stavba čínských letišť na sporných ostrovech v Jihočínském moři, které si nárokují Vietnam, Filipíny nebo Tchaj-wan.
Podle Hendrixe je proto nezbytné, aby se Spojené státy začaly podobně jako Rusko a Čína chovat na strategické úrovni méně čitelně a více nepředvídatelně .
Protivníci musí ztratit jistotu v tom, jaké další kroky USA podniknou - např. po "Fázi 1" může přijít "Fáze 3".
Protivníci nesmí vědět, že při určité akci nebudou/budou USA reagovat předvídatelným, nalinkovaným způsobem. Jak soudí autor, je to jeden ze způsobů, jak zabránit dalším expanzním dobrodružstvím Ruska a Číny.
Zdroj: National Interest
Související články
Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany
Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si ...
- 23.09.2016
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko
V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal ...
- 27.09.2016
- 416 komentářů
- Jakub Maděránek
Spojené státy americké proti Číně
Jak by vypadala válka nejmocnějších státu současnosti? Mají Spojené státy stále převahu slibující ...
- 03.10.2016
- 27 komentářů
- Matej Kandrík
Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin
Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...
- 05.10.2016
- 165 komentářů
- Jan Grohmann
Todomatch: Ty jsi takovej neskutečnej lhář a demagog v každém svém příspěvku, že to snad není ani možný. Takže si přečti tohle a trochu se vzpamatuj ano? Na jaltské konferenci v ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch: Ty jsi takovej neskutečnej lhář a demagog v každém svém příspěvku, že to snad není ani možný. Takže si přečti tohle a trochu se vzpamatuj ano?
Na jaltské konferenci v únoru 1945 se Stalin zavázal, že nejpozději do tří měsíců po ukončení bojů v Evropě vypoví Japonsku válku. Dne 5. dubna 1945 Sovětský svaz vypověděl Japonsku dohodu o neútočení, dne 26. července 1945 bylo uveřejněno Postupimské prohlášení, ve kterém spojenci požadovali bezpodmínečnou kapitulaci Japonska, což Japonsko odmítlo. Již od května proudily z Německa a z osvobozené střední Evropy jednotky Rudé armády směrem na Dálný východ. Jednotky byly reorganizovány a vznikly tak tři fronty: Zabajkalský front v čele s maršálem Malinovským o síle 650 tisíc vojáků, 1. dálnovýchodní front pod vedením maršála K. A. Měreckova o síle 590 tisíc osob a 2. dálnovýchodní front v čele s generálem M. A. Purkajevem o síle 335 tisíc vojáků. Součástí útočných jednotek byly i jednotky Mongolské armády a sovětská Amurská flotila. Další silou k boji s Japonci bylo Tichomořské loďstvo SSSR o síle zhruba 165 000 mužů.
Jestliže byl za éry komunismu význam sovětského útoku na japonskou armádu přeceňován, dnes je tomu naopak. Americké atomové bomby svržené na města Hirošima a Nagasaki k úplnému zhroucení Japonska sice přispěly, ale jejich význam byl vcelku podružný, jelikož americké letectvo v té době provádělo rozsáhlé bombardovací nálety na japonská města i přístavy. Právě vstup SSSR do války a zničení Kuantungské armády v Mandžusku, hrály klíčovou roli v posledních letech války a přispěly k bezpodmínečné kapitulaci Japonska.
Laskavě si nech kecy o vyhlašování války, USA vyhlásilo Japonsku válku až po napadení Pearl Harbouru a Německo vyhlásilo válku USA, ne naopak ! Ty bys to teda za totáče dotáhl vážně vysoko ti povím.Skrýt celý příspěvekUtajovanie je okrem ineho zavisle aj na nositeloch tajomstva. Podla mna je Putinovii lahko sa rozhodnut a rozhodnutie utajit v uzkom kruhu svojich druziej, alebo tajnostkarskym ...Zobrazit celý příspěvek
Utajovanie je okrem ineho zavisle aj na nositeloch tajomstva. Podla mna je Putinovii lahko sa rozhodnut a rozhodnutie utajit v uzkom kruhu svojich druziej, alebo tajnostkarskym Činanom na UV Komstrany.
Horšie to je pri NATO, ked na zasadnutie dojdu 3 ministrerkine obrany, 10 prezidentov s modrou knižkou, dvaja predsedovia vlad ktorym huba predbieha rozum, 7 premierov pacifistov z povolania a vonku čaka 2000 novinarov, ktori si dokažu neskutočne vymyšlat. Plus prijate tajne rozhodnutie každy musi ešte "prežu doma" s koaličnymi partnermi, narodohospodarmi, generalmi, miestnym Sorošovym think-tankom a niektori so svojimi tretími manželkami, alebo so zvojim homosexualnym partnerom z ktorých možno 10% su ruski a činski špioni.Skrýt celý příspěvekpreco bol uzatvoreny pakt molotov - ribbentrop: http://vasevec.parlamentnilist... navyse japonsko nezautocilo na ...Zobrazit celý příspěvek
preco bol uzatvoreny pakt molotov - ribbentrop:
http://vasevec.parlamentnilist...
navyse japonsko nezautocilo na sovietsky zvaz pretoze im bolo jasne ze so svojou pozemnou armadou nemaju ziadnu sancu voci armade sssr vid bitka pri Chalchyn gole.Skrýt celý příspěvekTodomatch: Tak jako tak, pro Rusko po dvou prohraných válkách (Rusko-Japonská a I.světová) znamenaly výsledky II.světové neskutečný, i pro ně nečekaný výsledek a nástup. ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch: Tak jako tak, pro Rusko po dvou prohraných válkách (Rusko-Japonská a I.světová) znamenaly výsledky II.světové neskutečný, i pro ně nečekaný výsledek a nástup.
Praktické zesatelitnění velké části Rakouska-Uherska a Balkánu, Korei, ovládnutí části Německa, vítězství komunistů v Číně, naprosté vyřazení Japonska jako potenciálního soupeře, finlandizace Finska a neutralizace Rakouska.
Pak se to celé začalo zadrhávat (roztržka s Čínou, Jugoslávií, Albánií, trable ve střední Evropě. Do toho naprosto neschopná ekonomika vedoucí k úpadku a beznadějnému zaostávání. A to i sateitních států, které byly před válkou na jiné technologické úrovni (např. my) a z toho vyplývající rostoucí nespokojenost obyvatelstva.
Ne nadarmo se za Husáka žertovalo: "Co by se stalo, kdyby měli komunisti ve správě kus Sahary? Do dvou let budou muset začít dovážet písek."
Nedivím se kremrolím, že to musel být skutečně skvělý pocit být součástí tak gigantické říše. Zevnitř sice život nic moc, ale ten pocit - jsme největší a všichni se nás bojí asi musel stát za to.
Proto jsem schopen i částečně chápat jejich flustrace, fňukání o zlé Americe, přenášení domnělé viny na kohokoli, kdo se hodí (ilumináti, židi) a celkovou nasranost a agresivitu.
Jen tak si říkám: nezažívali Němci ve dvacátých a třicátých letech obdobné pocity?Skrýt celý příspěvekto Argonaut.CZ - Sovětský svaz podepsal s japonskými fašisty stejnou dohodu jako s německými nacisty, tj. pak "Pakt o neútočení". Sovětští komunisté ho s japonskými fašisty ...Zobrazit celý příspěvek
to Argonaut.CZ - Sovětský svaz podepsal s japonskými fašisty stejnou dohodu jako s německými nacisty, tj. pak "Pakt o neútočení". Sovětští komunisté ho s japonskými fašisty podepsali v dubnu 1941 v Moskvě - tedy v době, kdy Francie, Austrálie a Velká Británie byly již téměř dva roky ve válce s Hitlerem.Skrýt celý příspěvek
Kluci, sice off-topic, ale stačí mi jedna věta na odpověď... http://www.thortac.com/o-nas/... Řekněte mi, to je normální, aby u nás profesionální voják prošel během 17-20 let ...Zobrazit celý příspěvek
Kluci, sice off-topic, ale stačí mi jedna věta na odpověď...
http://www.thortac.com/o-nas/...
Řekněte mi, to je normální, aby u nás profesionální voják prošel během 17-20 let služby snad všechny speciální, výsadkové aj. prapory, co AČR má? Nebo si to tam kluci napsali "bo to zní cool?" Vždyť většinou ty jednotky spolu ani nijak nesouvisí, naprosto mi uniká, co by dělal bývalý příslušník roty hloubkového průzkumu u chemiků nebo bývalý tankista u 601....Skrýt celý příspěvektak to je pěkná blbost, když už tvrdíte, že SSSR měl garanci, že na něj nezaútočí Japonsko, prosím o odkaz na nějakou smlouvu, nebo něco... Protože takhle je to jen výkřik, ničím ...Zobrazit celý příspěvek
tak to je pěkná blbost, když už tvrdíte, že SSSR měl garanci, že na něj nezaútočí Japonsko, prosím o odkaz na nějakou smlouvu, nebo něco... Protože takhle je to jen výkřik, ničím nepodložený.
Co o tom vím, tak SSSR dlouho držel velké rezervy na východě, protože si útokem nebyl jist. A stáhli je, až poté, co jejich špionáž potvrdila, že se tam útok nechystá.Skrýt celý příspěvekJeště jedna věc se v souvislosti s válkou s Hitlerem nezmiňuje - když byla otevřena druhá (tedy východní!) fronta, měl SSSR po celou dobu války jednu velikou garanci a sice mír s ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě jedna věc se v souvislosti s válkou s Hitlerem nezmiňuje - když byla otevřena druhá (tedy východní!) fronta, měl SSSR po celou dobu války jednu velikou garanci a sice mír s Japonskem. Ano! Sovětský svaz během druhé světové nikdy nevyhlásil válku fašistickému Japonsku. Inu proto, že dobře věděl, že východ mu ohlídají Spojené státy. Tíha bojů s Japonskem ležela na USA, Austrálii a dalších. Díky tomu mohl Stalin koncentrovat veškerou vojenskou sílu do evropské části a východ nechat být - tam za něj bojovaly USA. Ale pozor - jakmile Američané svrhli jadernou pumu na Hirošimu a bylo jasné, že je konec a Japonsko je definitivně poraženo - okamžitě SSSR vyhlásil Japonsku válku! Ano Hirošima byla 6. srpna a Stalin vypověděl Japonsku mírovou smlouvu 8. srpna 1945. Pak přišel 9. srpna úder na Nagasaki a toho dne Stalin briskně vyhlásil Japonsku válku. Čistě aby se přiživil na americkém vítězství. A Ruský výklad dnes? Nikoliv USA ale SSSR byl tím, kdo definitivně porazil Japonsko, bez něj by se válka vlekla ještě dlouho. Rozuměj rychle spáchal nějaké ty válečné zločiny a zabral pár japonských ostrovů o které se dodnes s Japonskem přou. Patrně jste už slyšeli slovo Kurily.Skrýt celý příspěvek
Olivav: Snažil by se západ pomoci SSSR, kdyby se Hitler vrhnul nejdřive směr Mosva? Spekuluješ, ale odpověď zní "bezpochyby ano". Ovšem, že SSSR nepomohl západu, když se Hitler ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav: Snažil by se západ pomoci SSSR, kdyby se Hitler vrhnul nejdřive směr Mosva?
Spekuluješ, ale odpověď zní "bezpochyby ano". Ovšem, že SSSR nepomohl západu, když se Hitler vrhl nejdřív na něj, to už víme, to je historický fakt. A západ to překousl a SSSR po přepadení nacisty udržel svou obrovskou podporou nad vodou. Odměnou Rusů bylo roztahání komunismu po Evropě a jako třešnička na dortu zpochybnění role západu ve válce a její přejmenování na Velkou vlasteneckou a redukce druhé světové pouze na to, co se dělo na jeho území. Obrovská materiální pomoc USA (od zbraní, tanků, letadel, náklaďáků po žrádlo a oblečení) Sovětskému svazu, bez které by SSSR kleknul už první rok, pak byla zcela utajena. Dnes k tomu přidávají tvrzení, že za válku může Polsko apod. Ale vsadím, se že až vypukne ruské jaro, západ zase nevydrží a bude Rusku pomáhat.Skrýt celý příspěvekOlivav - Tak já bych tomu i věřil. Jen by nesměl zaútočit na Polsko a jít po Stalinovy přes nás na východ. Přidali se Slováci, Maďaři a Rumuni a fakt je možný, že by došli až k ...Zobrazit celý příspěvek
Olivav - Tak já bych tomu i věřil. Jen by nesměl zaútočit na Polsko a jít po Stalinovy přes nás na východ.
Přidali se Slováci, Maďaři a Rumuni a fakt je možný, že by došli až k Uralu.
Na Afriku se měl taky vykašlat, jen pomoc Italům v Lybii vybudovat ropný rafinérie, aby měl čím krmit Tygry.
Rozjel to na všech frontách a to byla chyba. A samozřejmě trochu jiný přístup k původnímu obyvatelstvu.Skrýt celý příspěvekJen tak na okraj. Snažil by se západ pomoci SSSR, kdyby se Hitler vrhnul nejdřive směr Mosva? Myslím, že ne a my mluvíme německy. No a ty pakty hezky popsal flanker.jirka. On ...Zobrazit celý příspěvek
Jen tak na okraj. Snažil by se západ pomoci SSSR, kdyby se Hitler vrhnul nejdřive směr Mosva?
Myslím, že ne a my mluvíme německy.
No a ty pakty hezky popsal flanker.jirka. On to slyšel i Tusk, když dostal lekci z dějepisu.Skrýt celý příspěvekPavel 1: "modří" jako ti současní modří, zapomněl jste na Brity, Stalin se v 38. roce na pořbu republiky v Mnichově nepodílel, to byla práce Němců, Britů, Francouzů, Italů, ...Zobrazit celý příspěvek
Pavel 1: "modří" jako ti současní modří, zapomněl jste na Brity, Stalin se v 38. roce na pořbu republiky v Mnichově nepodílel, to byla práce Němců, Britů, Francouzů, Italů, samozřejmě záboru sudet využili ve svůj prospěch kamarádi z Polska a Maďarska. Stalinovi ambice ovládnout nás a zbytek východní Evropy přišly s Hitlerovou chybou, když napadnul SSSR, vytvořil si tak předpolí proti případnému dalšímu napadení SSSR.
A v 45. roce jsou modří doplněni o USA, spojené státy přebraly hlavní úlohu, Britové už byli v tomto směru oslabeni, není náhodou, že jak si to nalajnovali tak se i stalo, dotklo se to i Polska, Maďarska a všech států na východ od nás k tehdejšímu SSSR, mimo Řecka.
To se v těchto státech jako všichni pominuli a dali se dobrovolně na jinou cestu?Skrýt celý příspěvekjuhelak, nestraště, ono to v Kašmíru vypadá fakt ostře :-/ Sice to už kolikrát tak vypadalo, ale s každým dalším kolem napětí roste šance, že to tentokrát prdne. A to by nebylo ...Zobrazit celý příspěvek
juhelak, nestraště, ono to v Kašmíru vypadá fakt ostře :-/ Sice to už kolikrát tak vypadalo, ale s každým dalším kolem napětí roste šance, že to tentokrát prdne. A to by nebylo veselé nejen kvůli všem těm lidem tam. Mohl by se z toho stát proxy konflikt mezi USA a Čínou. O JZ raději ani nemluvě... Takže pevně doufám, že nemáte pravdu, ale obávám se, že máte :-(Skrýt celý příspěvek
já myslim ze k přímému střetu nikdy asi nedojde..budou si to rozdávat nepřímo o sféry vlivu..a N.A.T.O. bude vlastně jen USA ostatní se toho účastnit nebudou. Ted si to dáva ...Zobrazit celý příspěvek
já myslim ze k přímému střetu nikdy asi nedojde..budou si to rozdávat nepřímo o sféry vlivu..a N.A.T.O. bude vlastně jen USA ostatní se toho účastnit nebudou.
Ted si to dáva Rusko s USA v Syrii. Mají to tam jako střelnici. USA zřejmě prohraje..možná se stáhnou už po volbách.
Další místa kde by si mohli mocnosti hrát jsou Afrika, Kašmír, Armenie..Hlavně ten střet Indie a Pakistánu vidím docela reálně.Skrýt celý příspěvekMožná mám blbý dotaz, ale nejde někde nastavit, aby jsem neviděl příspěvky od některých uživatelů? Kdo tu má v tom marastu hledat názory od normálních lidí :-( Jinak dík za ...Zobrazit celý příspěvek
Možná mám blbý dotaz, ale nejde někde nastavit, aby jsem neviděl příspěvky od některých uživatelů?
Kdo tu má v tom marastu hledat názory od normálních lidí :-(
Jinak dík za vysvětlení zkratky NATO :-)
A pro ty co nebyli na vojně, tohle nám říkali při výuce o jaderných zbraních:
Až uvidíte padat atomovou bombu, tak si lehněte čelem k zemi, nohama k výbuchu a samopal dejte pod sebe, aby neohořel.
Extra je to pro ty, co jsou natěšený, až půjde NATO Rusku rozbít hubu.Skrýt celý příspěvekPred chvilkou sem cetl v jemenu vybombili saudi pohrebni ustav 82 mrtvejch jak asi bude reagovat policajt urcite bude prosazovat bezletovou zonu nad jemen a v rijadu budou chtit ...Zobrazit celý příspěvek
Pred chvilkou sem cetl v jemenu vybombili saudi pohrebni ustav 82 mrtvejch jak asi bude reagovat policajt urcite bude prosazovat bezletovou zonu nad jemen a v rijadu budou chtit rozbombardovat MO a k tomu zadat odstoupeni saudy aby se vzali trunu a vypsali tam svobodne volby,nebo ne?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...