Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany

C-130 Hercules vypouští malé průzkumné drony Gremlin. / DARPA

Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si technologii průzkumných dronů, které lze nad cílovou zónou vypouštět a následně vyzvedávat z letadel. DARPA v programu Gremlin vidí nástroj, jak ničit nejvyspělejší protivzdušnou obranu (PVO) protivníka.

Nové závody ve zbrojení

V současné době běží nové kolo závodů ve zbrojení mezi Spojenými státy, Čínou a Ruskem. Tentokrát se Spojené státy snaží dohnat náskok Ruska a Číny v závádění moderních systémů PVO a přesných konvenčních zbraní dlouhého dosahu.

Rusko a Čína rozmísťují výkonné prostředky PVO, nebo chceme-li prostředky odepření přístupu letectva do chráněné oblasti A2/D2 (Anti-Access/Area-Denial), nad oblastmi svého zájmu.

Rusko pomocí moderních kompletů PVO kontroluje a omezuje působení cizích letadel nad zájmovými oblastmi, jako je Baltské moře, Černé moře nebo Sýrie.

Pomocí moderních systémů PVO Rusko také chrání své přesné zbraně dlouhého doletu schopné zasáhnout cíl (elektrárny, chemické továrny, přehrady, letiště) na vzdálenost stovky nebo tisíce kilometrů.

Čína zase rozmísťuje pokročilé prostředky PVO na sporné ostrovy v Jihočínském moři. Například na začátku roku Čína umístila na jeden z ostrovů Paracelského souostroví raketové komplety země-vzduch HQ-9 (kopie S-300).

Kde je PVO?

Klíčem v bojí proti pokročilé PVO ji zjistit, kde se jednotlivé části PVO (radary, velitelská stanoviště, rakety země-vzduch) nalézají. Teprve posléze je možné použít přesné zbraně dlouhého dosahu. Jak ale zjistit pozici PVO, když ruské systémy S-400 ničí vzdušné cíle (velikosti stíhacího letadla) na vzdálenost až několik stovek kilometrů?

Jednou z možností je nasadit k průzkumu malé drony - ty představují malé radiolokační cíle, které lze velmi obtížně zaměřit. Malé drony navíc stojí méně, než moderní rakety země-vzduch (klíčová vlastnost pro ekonomickou válku) a lze je nasadit ve velkých počtech.

Po objevení pozic nepřátelské PVO pak lze použít zbraně velmi dlouhého dosahu, jako například stealth střely JASSM-ER s doletem až 1000 km.

Je zde ale opět problém - podobné drony mají malou výdrž a dolet. Americká agentura DARPA proto přišla s konceptem, kdy lze podobné drony dopravit  na místo určení v mateřském letounu, vysadit a po splnění úkolů opět vyzvednout.

Nejde o první podobný projekt ve Spojených státech. Například čím dál známější Kancelář pro strategické schopnosti SCO (Strategic Capabilities Office) připravuje program s názvem Perdix. Velitelství amerického letectva pro speciální operace AFSOC (US Air Force Special Operational Command) zase plánuje vypouštět z bitevních letadel AC-130 malé drony Coyote od firmy Raytheon.

Program Gremlin

Na začátku roku DARPA vybrala čtyři firmy - Composite Engineering, Dynetics, General Atomics Aeronautical Systems a Lockheed Martin, aby vypracovaly koncept dronů Gremlin. Příští rok vybere DARPA jeden nebo dva nejnadějnější koncepty.

V roce 2019 dojde k ostrému testu technologie na letounu C-130 Hercules. Každý letoun C-130 teoreticky pojme až desítky dronů Gremlin.

Dosah dronů Gremlin je požadován minimálně 550 km (mimo dosah nejvýkonnějších raket PVO). Po dosažení cílové zóny musí dron provádět minimálně hodinu průzkum a pak se vrátit zpět k mateřskému letadlu.

DARPA požaduje drony schopné létat vysokou podzvukovou rychlostí. Každý dron musí být minimálně 20x znovupoužitelný a cena nesmí přesáhnout 700 000 dolarů. Kvůli instalaci průzkumných systémů je požadovaná nosnost 27 kg a příkon elektrické energie z palubního zdroje minimálně 1 kW.

Na program Gremlin DARPA pro letošní rok vyčlenila 15 milionů dolarů, pro příští rok 31 milionů dolarů. Dodejme, že jde prozatím o vývojový projekt a zavedení dronů Gremlin do výzbroje není prozatím v plánu. 

Zdroj: DARPA

Nahlásit chybu v článku


Související články

LRPF: Nová ocelová pěst americké armády

Americká armáda pracuje na nové generaci taktických raket země-země LRPF (Long-Range Precision ...

Jak nebezpečná je ruská armáda?

Diskuze o schopnostech ruské armády je prakticky vždy účelově vedená. Ruská armáda je zesměšňována ...

Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3

Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...

Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • s_jirka
    19:46 28.09.2016

    to flanker.jirka: vzhledem k používaným (vysokým) frekvencím naopak vychází antény malé. Problém je, že všechny dipólové antény mají postranní laloky - problém pro ...Zobrazit celý příspěvek

    to flanker.jirka:
    vzhledem k používaným (vysokým) frekvencím naopak vychází antény malé.

    Problém je, že všechny dipólové antény mají postranní laloky - problém pro stealth.
    Jakmile by jiný dron nebo i EA-18G vzadu spustil rušení, aby znemožnil detekci vysílajících dronů, tak tím PVO varuje, že se v této oblasti děje něco "nepěkného".

    Řešení by asi byla stabilizovaná parabolická anténa zaměřená ne na mateřský letoun dronu (C-130), ale nahoru, buď na družice nebo na aerostat nebo letadlo letící výrazně výš a dostatečně daleko -> mimo dosah PVO, ale pro dosažení nízkých úhlových rychlostí dron-retranslátor, jinak by parabolická anténa neudržela zaměření.Skrýt celý příspěvek

  • jan.malicek
    09:17 26.09.2016

    uz sa neviem dockat, kedy sa tento clanok objavi na SMEtiach alebo iDnes - ide len o titulok

    kazdy sa nejako zivime

    uz sa neviem dockat, kedy sa tento clanok objavi na SMEtiach alebo iDnes - ide len o titulok

    kazdy sa nejako zivime

  • psouk do pitle
    21:26 25.09.2016

    Tedkom můžou rusáci ty své S-ka,co jěště nesestřelili lautr nic,dát do frcu,nebo nabídnout číňanům za odvoz! Chudáci rusáci,na hvězdy a pruhy ten jejich srp a kladívko zoufale ...Zobrazit celý příspěvek

    Tedkom můžou rusáci ty své S-ka,co jěště nesestřelili lautr nic,dát do frcu,nebo nabídnout číňanům za odvoz!
    Chudáci rusáci,na hvězdy a pruhy ten jejich srp a kladívko zoufale nestačí!Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:34 25.09.2016

    OK, beru, v tomhle se vyznáte, já ne. Takže díky za info!

    OK, beru, v tomhle se vyznáte, já ne. Takže díky za info!

  • flanker.jirka
    20:28 25.09.2016

    KOLT: směrové spojení může být problém, směrové antény musí být velké vzhledem k používaným frekvencím, to bude limitující pro tak malé prostředky.

    KOLT: směrové spojení může být problém, směrové antény musí být velké vzhledem k používaným frekvencím, to bude limitující pro tak malé prostředky.

  • KOLT
    19:22 25.09.2016

    pro flanker.jirka: Jenže takový dělostřelecký granát není konstruovaný zrovna s ohledem na malý radarový průřez ;-) Ale jinak souhlas, s ohledem na snižující se ceny podobných ...Zobrazit celý příspěvek

    pro flanker.jirka: Jenže takový dělostřelecký granát není konstruovaný zrovna s ohledem na malý radarový průřez ;-) Ale jinak souhlas, s ohledem na snižující se ceny podobných materiálů nebude asi problém je použít. Ke zbytku snad jen, že v mnoha případech není potřeba mít ten průzkum až tak v reálném čase, zpoždění několika (desítek) minut je stále přijatelné. Hlavně ale směrové signály mezi dronem a nosičem na zemi vůbec nemusíte zachytit, protože jsou směrové :-)Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    18:06 25.09.2016

    Mate nekdo prehled jak moc jsou soucadne radary zahltitelne di-polovymi odrazeci? Jestli by sla pouzit taktika kdy by se nekam vysypalo spoustu odrazecu a par dronu by mezi tim ...Zobrazit celý příspěvek

    Mate nekdo prehled jak moc jsou soucadne radary zahltitelne di-polovymi odrazeci?
    Jestli by sla pouzit taktika kdy by se nekam vysypalo spoustu odrazecu a par dronu by mezi tim nebylo videt?Skrýt celý příspěvek

  • peter123x
    13:18 25.09.2016

    alexa123 Vdaka. Pisal som to uz dost neskoro, tak som to zrejme spatne pochopil. Tych 1000 km je minimum v takychto pripadoch...

    alexa123 Vdaka. Pisal som to uz dost neskoro, tak som to zrejme spatne pochopil. Tych 1000 km je minimum v takychto pripadoch...

  • flanker.jirka
    11:50 25.09.2016

    KOLT: vzhledem k tomu, že současné radady dokáží zachytit a působit i proti malým rážím dělostřelectva bude RAM materiál nutný, ale pokud jde o několikanásobný prostředek, tak se ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: vzhledem k tomu, že současné radady dokáží zachytit a působit i proti malým rážím dělostřelectva bude RAM materiál nutný, ale pokud jde o několikanásobný prostředek, tak se to vyplatí i tak. Pořád lepší RAM na takového prcka než na celou stíhačku.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:48 25.09.2016

    To že má jít o prostředek proti PVO vidím jen v tomto článku, v originále z kterého článek vychází se zaměřují zejména na možnost návratu a tím i low-cost provedení. Jde jen o ...Zobrazit celý příspěvek

    To že má jít o prostředek proti PVO vidím jen v tomto článku, v originále z kterého článek vychází se zaměřují zejména na možnost návratu a tím i low-cost provedení. Jde jen o další vývoj zbraní stand-off, aby se zamezilo vlastním ztrátám. Pokud se jim to osvědčí, tak lze očekávat stejný systém s větší užitečnou nosností.
    O hmotnost senzorů bych si obavy nedělal, do mobilního telefonu se toho dnes vejde taky hodně.
    Stejně tak dobře pro vyhýbání se sestřelní PVO to může sloužit i jinde k útokům pod falešnou vlajkou. Takové útočné prostřeky budou minimálně LO nebo přímo Stealth.

    A k použití, jakmile to bude funkční, tak kdekoliv na světě na bodové ničení cílů, čistě teoreticky to může jen letět ve středních výškách a "upustit" munici a vrátit se zpět k C 130. Ta munice může být klidně GPS, IR, TV naváděná, jako příklad uvedu parametry 155 mm granátu Excalibur, váží 48 kg, ten dokáže nadělat pořádnou paseku, v menší ráži vyhovující nosnosti to bude i tak dost účinné.

    To zda to ponese jen průzkumná čidla částečně vyloučí Stealth vlastnosti. Průzkum je zapotřebí vést v reálném čase, tak že to bude muset emitovat data.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    09:57 25.09.2016

    Radar bych moc nepředpokládal, už kvůli ceně. Ačkoliv ono těch 700 k$ bude asi jen cena nosiče, takže pak by to šlo (jestli se tedy do daného hmotnostního limitu vejde něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Radar bych moc nepředpokládal, už kvůli ceně. Ačkoliv ono těch 700 k$ bude asi jen cena nosiče, takže pak by to šlo (jestli se tedy do daného hmotnostního limitu vejde něco rozumného). Ohledně stealth – výrobně to na cenu nemá moc vliv, pokud tedy nepoužijete RAM, což u takhle malého cíle asi není nezbytně nutné.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    03:54 25.09.2016

    zajímalo by mě jaké plánují do toho Gremlina senzory.Nosnost 27 kg,může takhle vážit radar nebo to bude spíš nějaká optoelektronika? Dále cena se musí vejít do 700 000 ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímalo by mě jaké plánují do toho Gremlina senzory.Nosnost 27 kg,může takhle vážit radar nebo to bude spíš nějaká optoelektronika?
    Dále cena se musí vejít do 700 000 dolarů,nevím jestli dokáží takhle levně vytvořit stealth dron...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    19:48 24.09.2016

    Ono tu ruskou PVO hlavně za chvíli bude mít půlka světa, včetně Číny či Íránu. A další budou mít jiné výkonné systémy. Nadpis článku je tedy zavádějící, jedná se o prostředek proti ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono tu ruskou PVO hlavně za chvíli bude mít půlka světa, včetně Číny či Íránu. A další budou mít jiné výkonné systémy. Nadpis článku je tedy zavádějící, jedná se o prostředek proti PVO, čí je, už je z technického hlediska druhotné. Třeba budou jednou USA bojovat proti Polsku, které bude mít jejich vlastní patrioty ;-)Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    18:32 24.09.2016

    ono ta PVO zjavne nie je viazana iba na uzemie ruska, tuna sa PANTSIR-S1 premava v uliciach luhansku https://www.youtube.com/watch?... , a nakladak s KUBom ktory ...Zobrazit celý příspěvek

    ono ta PVO zjavne nie je viazana iba na uzemie ruska, tuna sa PANTSIR-S1 premava v uliciach luhansku https://www.youtube.com/watch?... , a nakladak s KUBom ktory zostrelil malajske lietadlo bol odsledovany z ruska na ukrainu a naspat.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    17:21 24.09.2016

    A když ti druzí chtěli u svých spojenců budovat PVO proti strategickým zbraním hromadného ničení, mohli se ti první pos*at... tohle jsou mi logiky. K vlastní obraně je potřeba mít ...Zobrazit celý příspěvek

    A když ti druzí chtěli u svých spojenců budovat PVO proti strategickým zbraním hromadného ničení, mohli se ti první pos*at... tohle jsou mi logiky. K vlastní obraně je potřeba mít i útočné zbraně.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    15:03 24.09.2016

    Iq323: Jo takových bránících se Rusů je plná Ukrajina.

    Iq323: Jo takových bránících se Rusů je plná Ukrajina.

  • Iq323
    14:01 24.09.2016

    Jedni se chtějí bránit a budují protivzdušnou obranu druhý vymýšlí jak jí překonat a obsadit jeho území

    Jedni se chtějí bránit a budují protivzdušnou obranu druhý vymýšlí jak jí překonat a obsadit jeho území

  • Shania
    13:42 24.09.2016

    OT: F-35 Lightning II: Busting Myths - Episode 4https://www.youtube.com/watch?... Kanon ve vietnamu a problem s vystrelovacimi sedackami -------------------- A ...Zobrazit celý příspěvek

    OT: F-35 Lightning II: Busting Myths - Episode 4https://www.youtube.com/watch?...

    Kanon ve vietnamu a problem s vystrelovacimi sedackami

    --------------------

    A další článek od Norů

    Lack of perfection does not mean disaster – how I read test reports as a pilot

    http://nettsteder.regjeringen.... Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    13:24 24.09.2016

    yaanu: To ano, ale dalekonosna strela bude snaze detekovatelna. Takze pokud by se povedlo pomoci techto malych potvor utvorit okno v PVO pomoci poskozeni anten hlavnich ...Zobrazit celý příspěvek

    yaanu: To ano, ale dalekonosna strela bude snaze detekovatelna. Takze pokud by se povedlo pomoci techto malych potvor utvorit okno v PVO pomoci poskozeni anten hlavnich prehledovych radaru, musel by obrance zapnout dalsi uroven radaroveho pokryti. Ta dalsi uroven radarovych systemu by se opet stala cilem pro tyto drony, nebo by byla ohrozena dalekodosahovou zbrani. Obrance by proste musel aspon necim vysilat, nebo zustat slepy.Skrýt celý příspěvek

  • yaanu
    13:09 24.09.2016

    Trener: to mě napadlo taky, ale takový útok slabými pumami by akorát upozornil protivníka a ten by měl čas reagovat. Kdežto tichý průzkum dronem a silný úder střelou dlouhého ...Zobrazit celý příspěvek

    Trener: to mě napadlo taky, ale takový útok slabými pumami by akorát upozornil protivníka a ten by měl čas reagovat. Kdežto tichý průzkum dronem a silný úder střelou dlouhého dosahu udělá víc.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2