Q-Warrior: Britská přilba s rozšířenou realitou
- 18. 2. 2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Britská firma BAE Systems představila přilbu Q-Warrior s průhledovým displejem. Podle tvůrců Q-Warrior poskytne vojákům doslova novou dimenzi situačního povědomí o bojišti.
Od pilotů po vojáky
Nejdříve je třeba zdůraznit, že Q-Warrior neobsahuje žádné sci-fi technologie. BAE Systems "pouze" přenesla technologií přileb s průhledovým displejem z kokpitu stíhacích letadel mezi obyčejné vojáky.
Proč podobné high-tech vymoženosti nevidíme mezi vojáky již nyní? Problémem je astronomická cena. Nejmodernější přilba osazená senzory a průhledovým displejem pro piloty stíhaček F-35 Lightning II stojí 500 000 dolarů (10 milionů Kč).
Firma BAE Systems si technologii přileb s průhledovým displejem osvojila právě na programu stíhačky F-35 Lightning II. Americké ministerstvo obrany po požitích s původním výrobcem helmy pro stíhačky F-35 udělilo BAE Systems kontrakt na vývoj alternativního řešení.
Původní výrobce Vision Systems International (VSI), joint venture izraelské firmy Elbit a americké Rockweel Collins však technické problémy své přilby odstranil. BAE Systems tak sice získala potřebné technické know-how, ale miliardovou zakázku od amerického ministerstva obrany nezískala.
Zkušenosti s vývojem přilby pro F-35 zužitkovala BAE Systems v systému Q-Warrior – přilby rozšířující realitu bitevního pole. Základními komponenty Q-Warrior je standardní kevlarová helma, obří průhledový displej, elektro-optické senzory a rychle datové připojení.
Přilba Q-Warrior je v současné podobě určená především pro velitelé čet. Na displej lze promítat digitální mapu, GPS informace, polohu vlastních/cizích jednotek nebo informace z bezpilotních letadel či pozemních robotů.
V současné době je Q-Warrior v Británii testován americkými vojáky. Není bez zajímavostí, že americká strana hledá podobné systémy pro svůj program „robotického vojáka“ TALOS.
Video: První veřejné představení přilby Q-Warrior. / YouTube
Q-Warrior
Q-Warrior pracuje s takzvaným systémem rozšířené reality. Na průhledovém displeji se promítají 3D holografické značky zasazené do skutečného světa. Jde o podobný princip, jako když skrze chytrý telefon nebo tablet vidíme na desce svého stolu běhat malého dinosaura.
Voják tak doslova vidí v reálném světě zasazené počítačové symboly, informující ho o poloze vlastních/cizích jednotek, navigační údaje nebo vyznačenou polohu průzkumných letounů. Přiložená infra kamera navíc plní funkci brýlí pro noční vidění.
„Pokud jsou zde nějaká data, mohou být přesměrována na operátora. To už záleží na představě každého, k čemu se dají využít,“ vysvětluje Paul Wright z BAE Systems.
Velitel si je například schopen na displeji promítat mapu obsazované budovy. Při vstupu do budovy díky GPS souřadnicím systém Q-Warrior přesně pozná, kde se uživatel nalézá. Přímo na dveřích budovy tak velitel může vidět počítačové značky, které symbolizují dveře vedoucí na požární schodiště, do pokojů, servisních místností apod.
Q-Warrior najde uplatnění také u leteckých návodčích. Díky přilbě Q-Warrior letecký návodčí uvidí pozici přátelských letadel, pozici protivníka nebo dosah zbraní. Na zemi se mu může dokonce promítat ničivý dosah konkretní munice.
V každém případě, podobné high-tech přilby se z důvodu astronomické ceny zatím mezi běžné vojáky nedostanou. V první řadě najde uplatnění u velitelů vozidel, speciálních jednotek nebo právě u leteckých návodčích.
Zdroj: The Daily Telegraph
Související články
Americká armáda testuje robotické konvoje
Americké vývojové centrum TARDEC (Tank-Automotive Research, Development and Engineering Center) a ...
- 02.02.2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Británie se chystá vybojovat cestu z Afghánistánu
V roce 2014 se stáhne většina spojeneckých vojáků z Afghánistánu. Země s největšími kontingenty, ...
- 03.02.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR
Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého ...
- 05.02.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
TALOS: Robotický oblek již tento rok
Šéf velitelství pro speciální operace USSOCOM (United States Special Operations Command), admirál ...
- 12.02.2014
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Tak u brýlí od googlu se asi nepředpokládá nějakého hrubější zacházení, jako v případě Q-Warrior. Proto asi ta velikost a s tím spojena robustnost. Předpokládám, že toto je nějaký ...Zobrazit celý příspěvek
Tak u brýlí od googlu se asi nepředpokládá nějakého hrubější zacházení, jako v případě Q-Warrior. Proto asi ta velikost a s tím spojena robustnost. Předpokládám, že toto je nějaký první funkční prototyp a je jen otázkou vývoje, jak se podaří optimálně dořešit rozložení váhy. Vést nějaký kabel kolem krku z baterie, která je umístěna ve vestě asi není taky moc optimální.Skrýt celý příspěvek
No, myšlenka hezká, ale tahle vychytávka je tak OBROVSKÁ, že tomu nebožíkovi, co by to případně musel nosit, za chvíli přivede strnutí šíje, nehledě na omezení pohyblivosti a ...Zobrazit celý příspěvek
No, myšlenka hezká, ale tahle vychytávka je tak OBROVSKÁ, že tomu nebožíkovi, co by to případně musel nosit, za chvíli přivede strnutí šíje, nehledě na omezení pohyblivosti a zachytávání se za kde co.
Přitom googlácký brýle jsou maličký, tak kde udělali soudruzi chybu?
1) kamera měla být na druhé straně hlavy. Tím by zmenšili celkovou velikost zařízení a přenesli část zátěže.
2) ovládací elektronika ideálně v kapse na vestě, nebo na týlu helmy, pokud by nebylo zbytí, propojení kablíkem (třeba optickým).
Letecké helmy mají průhledové displeje zabudovené do čela (dělá to takovou ukrutnou bouli), což je z hlediska vyvážení akompaktnosti řekl bych lepší řešení než tahle šílenost. Ideálně to měla koloniální marína ve Vetřelci - na jedný straně kamera, na druhý svítilna, a průhledovej displej vysouvací pod okrajem přilby.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...