TALOS: Robotický oblek již tento rok
- 12. 2. 2014
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Šéf velitelství pro speciální operace USSOCOM (United States Special Operations Command), admirál William McRaven přednesl další podrobnosti k revolučnímu robotickému obleku TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit). První tři prototypy obleku TALOS mají být dodány k testování již tento červen.
První prototypy projdou rozsáhlým testováním s cílem zjistit, zda použité technologie jsou dostatečně vyzrále pro použití na bojišti. V případě kladného hodnocení mají první obleky TALOS doputovat americkým vojákům v roce 2018. Vzhledem k ceně a technické náročnosti však obleky TALOS získají pouze operátoři speciálních sil.
Pokud se podíváme na celou věc hodně cynicky, oblek TALOS ve skutečnosti šetří peníze daňových poplatníků. Výcvik člena speciálních jednotek stojí milióny dolarů, méně než předpokládaná cena jednoho obleku.
„Oblek, pokud bude fungovat správně, přinese revoluční zlepšení ochrany a schopností pro operátory speciálních sil,“ řekl McRaven v útery, během 25. konference Speciální operace a konflikty nízké intenzity ve Washingtonu. William McRaven je duchovním otcem projektu TALOS.
TALOS se skládá z několika klíčových systémů. Nejdůležitějším je celotělové brnění postavené na tekutém pancíři. Dále to je posilující elektro-mechanická vnější kostra (exoskelet) umožňující vojákovi nést velkou zátěž (balistickou ochranu, zbraně, munici, atd.). Třetím důležitým podsystémem jsou situační displeje (klasické, průhledové) a signalizační systémy (např. zvukové) dávající operátorovi dokonalé situační povědomí o svém okolí.
Myšlenka na vznik robotického obleku vznikla před několika lety. Během jedné operace na záchranu rukojmí se snažil člen speciálních jednotek vyrazit dveře a dostat se do místnosti. Ozbrojenci jej však zastřelili skrze dveře. Voják měl sice na sobě neprůstřelnou vestu osazenou balistickým plátem, ale střely ho zasáhly do nechráněného boku těla.
Video: Magnetorheologická kapalina. Video lepší než tisíce slov. / YouTube
TALOS má problém řešit použitím celotělového pancíře založeného na tekutém pancíři. Základem tekutého pancíře je magnetorheologická kapalina, která se v řádech milisekund pomocí magnetického pole nebo elektrického proudu přemění na pevnou látku. Tekutý pancíř vzniká na věhlasné technické universitě MIT.
M agnetorheologick á kapalin a je olejová látka s velkým podílem pevných nano nebo mikro částic (až 70 % objemu kapaliny). Pokud na částice v kapalině působí magnetické pole nebo elektrický proud, zformují se do pravidelných vzorů a vytvoří pevnou látku s obrovskou viskozitou.
Podle McRavena v současné době na projektu pracuje 56 soukromých společností, 16 vládních agentur, 13 univerzit a deset národních laboratoří. "Již vidíme ohromující výsledky této spolupráce," ř íká McRaven.
Zdroj: Stars and Stripes
Související články
TALOS: Iron Man se stane skutečností
Americká armáda plánuje v rámci programu TALOS vyvinout neprůstřelný a posilující oblek inspirovaný ...
- 19.11.2013
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Black Knight Transformer: Evakuace zraněných pomocí robotů
Pentagon pověřil firmu Advanced Tactics prozkoumáním nové koncepce evakuačního dopravního ...
- 12.01.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Robotické končetiny nahrazují amputované ruce
Tisíce vojáků přišlo ve válkách v Afghánistánu nebo Iráku o jednu nebo více končetin. Řada firem, ...
- 30.01.2014
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda testuje robotické konvoje
Americké vývojové centrum TARDEC (Tank-Automotive Research, Development and Engineering Center) a ...
- 02.02.2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
tak jsem znovu objevil ten Ruský EXO
dávám odkaz a mrkněte na 1,3 minutu
http://www.youtube.com/watch?v...tak jsem znovu objevil ten Ruský EXO
dávám odkaz a mrkněte na 1,3 minutu
http://www.youtube.com/watch?v...stetula: Děkuji za odkaz na ten Japonský exoskelet. Jedná se spíše o takovou jednodušší pomůcku, která může mít určitě svůj zdravotnický potenciál. S Talosem nebo XOS se to však ...Zobrazit celý příspěvek
stetula: Děkuji za odkaz na ten Japonský exoskelet. Jedná se spíše o takovou jednodušší pomůcku, která může mít určitě svůj zdravotnický potenciál. S Talosem nebo XOS se to však srovnávat nedá.
Ad Talos: Na to, že už chtějí dodávat prototypy armádě, tak se opravdu divím, že je tak málo informací a žádná skutečná fotka nebo video. Američani se s podobnými technologiemi obvykle rádi chlubí světu. No přiznejme si, že obvykle je opravdu čím se chlubit. Dávka tajemna kolem projektu sice přidává Talosu na přitažlivosti. Ale i tak bych to chtěl vidět, jestli se jedná spíše o modifikovanou současnou výstroj s pár vylepšeními, nebo už je technologie tak pokročilá, že se začíná opravdu podobat scifi oblekům. Pravděpodobně spíše to první.Skrýt celý příspěvekještě jednou se vrátím k tématu , co se týče Ruského exo tak mám dojem že byl vyfocen v ATM 10/2013 článek novinky na MAKS ale nejsem si jistý shal: pokusím se najít ...Zobrazit celý příspěvek
ještě jednou se vrátím k tématu ,
co se týče Ruského exo tak mám dojem že byl vyfocen v ATM 10/2013 článek novinky na MAKS ale nejsem si jistý
shal: pokusím se najít
posílám odkaz na jednoduchý exo z japonska určený do zdravitnictvý který se už vyrábí
http://www.hybrid.cz/walking-a... Skrýt celý příspěvekstetula: Mohl byste prosím dát nějaký odkaz na ty japonské exoskelety používané ve skladech? Hledal jsem na internetu a jediné exoskelety byly spíše jenom takové testovací hračky z ...Zobrazit celý příspěvek
stetula: Mohl byste prosím dát nějaký odkaz na ty japonské exoskelety používané ve skladech? Hledal jsem na internetu a jediné exoskelety byly spíše jenom takové testovací hračky z univerzit bez nějakého potenciálu pro praktické použití. Ale možná jsem to prostě jenom přehlédl. Kdežto Američani mají ve vysoké fázi rozpracovanosti prototyp Raytheon XOS 2. Který je právě určený hlavně na letadlové lodě, kde by měl pomáhat s manipulací s těžkým nákladem.Například s municí, se kterou musí manipulovat běžně 3 až 4 lidé. Díky tomu exoskeletu by to měl zvládnout jeden. Bohužel o žádném podobném projektu z Japonska jsem nikde nečetl a byl bych rád za jakoukoliv informaci.Skrýt celý příspěvek
Jsou to celkém prosté počty. Spojené státy dávají na vývoj nových zbraní více, než zbytek světa dohromady. Mají největší technickou a lidskou základnu, jejich univerzity a ...Zobrazit celý příspěvek
Jsou to celkém prosté počty. Spojené státy dávají na vývoj nových zbraní více, než zbytek světa dohromady. Mají největší technickou a lidskou základnu, jejich univerzity a technické pracoviště jsou nejlepší na světě. Co více, jejich univerzity chrlí další a další mladé špičkové inženýry.
V případě Ruska se nemůžeme zbavit dojmu, že sice reagují na každý pokrok Spojených států ve vývoji zbraní, ale spíše formou prohlášení v tiskových agenturách. "Ano, samozřejmě pracujeme na tom." , "Ano, super bojový robot", "Špičkové vlastnosti, lepší než západní" atd.
Někdy nám připadá (při psaní o high-tech ruských vojenských programech), že se jedná spíše o propagnadu, kterou pomáhame šířit. Naše skepse pramení především z následujících důvodů - Zastaralost ruského zbrojního průmyslu, nedostatek nových lidí a o několi tříd horší vědecko-podnikatelské prostředí než na západě. Ostatně sám Putin označil ruský vojenský průmysl za zasataralý.
To, že Rusové mají některé moderní zbraňové systémy je spíše ještě "doběhem" ze Sovětské éry, než zásluha posledních deseti nebo dvaceti let. Spíše to je "navzdory" posledním dvaceti letům, než "díky" posledním dvaceti letům.
Ne, TALOS jsme neměli na sobě, jen víme, že na jeho vývoji pracují nejlepší inženýři na světě na nejlepších a nejvěhlasnějích univeriztách (MIT) na světě. Také Víme, že ročně Spojené státy (nejen rozpočet ministerstva obrany), dávají na obranu asi 30 ročních rozpočtů České republiky.Skrýt celý příspěvekRatnik nemyslím, byvím se o ruském exoskeletu cca před měsícem byl na ruských webech o tom článek i obrázek . bohužel ted to nemůžu najít . nicméně v Hlasu ruska je o Exoskeletu ...Zobrazit celý příspěvek
Ratnik nemyslím, byvím se o ruském exoskeletu cca před měsícem byl na ruských webech o tom článek i obrázek . bohužel ted to nemůžu najít .
nicméně v Hlasu ruska je o Exoskeletu článek ale není tam foto , škoda.
a proč tvrdíte že talos je tak revoluční a pookročilé ? vy jste ho testoval ?
aby to nedopadlo jako jiné zbrojní programy které se zrušily
jinak zkuzte se podívat na japonské exoskelety a možná vam spadne brada :)Skrýt celý příspěvekPro stetula. Myslíte projekt Ratnik? To je však něco jiného než TALOS. Ratnik řeší klasickou výstroj a výzbroj běžného pěšáka. Něco tak pokročilého a revolučního, jako je TALOS, ...Zobrazit celý příspěvek
Pro stetula. Myslíte projekt Ratnik? To je však něco jiného než TALOS. Ratnik řeší klasickou výstroj a výzbroj běžného pěšáka. Něco tak pokročilého a revolučního, jako je TALOS, nikde neexistuje nebo není v takové fázi rozpracovanosti.Skrýt celý příspěvek
stetula: Mám za to že o ruském projektu se někde v minulosti armádní noviny zmínili taky. Myslím že hlavní příčinou toho omílání technologií právě amerických je to že USA aktivně ...Zobrazit celý příspěvek
stetula: Mám za to že o ruském projektu se někde v minulosti armádní noviny zmínili taky.
Myslím že hlavní příčinou toho omílání technologií právě amerických je to že USA aktivně podporuje zdání že jsou nejvyspělejší armádou na světě. Zatímco rusové si svoje výzkumy většinou nechávají pro sebe. Americká armáda celkově stojí na propagandě, všechny ty akční filmy kde Američani zachraňují svět, počítačové hry, zprávy o super zbraních, to všechno láká mladé Američany do armády.
Takže bych Armádním novinám nevyčítal zaměření na USA. Prostě jen reagují na to že USA o sobě rádo mluví.Skrýt celý příspěvekje pekný že píšete o vývoji exoskeletu v USA, ale chtělo by to alepsoň zmínku že podobný projekt existuje v Rusku, Japonsku ( které jsou asi nejdále ) a v Číně. potom to vypadá že ...Zobrazit celý příspěvek
je pekný že píšete o vývoji exoskeletu v USA, ale chtělo by to alepsoň zmínku že podobný projekt existuje v Rusku, Japonsku ( které jsou asi nejdále ) a v Číně.
potom to vypadá že USA je pupek světa a jiné země takovou technologii nemají !!!
jenom pro zajímavost první podobný ,, oblek ,, vyvinulo Japonsko a od roku 2010 se používají v loděnicích při manipulaci s těžkými nástroji . Nevýhoda tohoto průmyslového exoskeletu je napájecí šňůra trvale připojena k sítiSkrýt celý příspěvekAle nesmíme zapomenout, že je to první verze, která by se měla dostat do speciálních jednotek za pár let. Jistě bude ze začátku trpět řadou dětských neduhů. Ale je to krok správným ...Zobrazit celý příspěvek
Ale nesmíme zapomenout, že je to první verze, která by se měla dostat do speciálních jednotek za pár let. Jistě bude ze začátku trpět řadou dětských neduhů. Ale je to krok správným směrem a možná že i největší změna v pěchotním boji od druhé světové války. UVidíme až Talos představí veřejnosti, jestli to bude opravdový exoskelet nebo jenom vylepšená balistická vesta s pohybovou podporou.Skrýt celý příspěvek
Jak píše Hrobař, tak tyhle ty věci sledovat je strašně zajímavé, protože zrovna u tohodle projektu si dokážu v budoucnosti představit i široké spektrum civilního využití. Doufám, ...Zobrazit celý příspěvek
Jak píše Hrobař, tak tyhle ty věci sledovat je strašně zajímavé, protože zrovna u tohodle projektu si dokážu v budoucnosti představit i široké spektrum civilního využití. Doufám, že se to Amíkům povede dokončit co nejdříve, protože tohle by mohla být vážně revoluce a to nejenom u pěchotních jednotek.
Čas ukáže zda se jednou dočkáme ;-) reálného Robocopa či něčeho podobnéhoSkrýt celý příspěvekProjekty tohoto tipu sleduji už dlouho. Mimochodem tohle je důvod proč jsem začal číst Armádní noviny. Všechny ty exoskelety, moderní balistická ochrana, celo obličejové přílby a ...Zobrazit celý příspěvek
Projekty tohoto tipu sleduji už dlouho. Mimochodem tohle je důvod proč jsem začal číst Armádní noviny. Všechny ty exoskelety, moderní balistická ochrana, celo obličejové přílby a všemožná doplňující elektronika jasně směřují k něčemu, co se právě u Talonu začíná rýsovat, celotělovému posilujícímu brnění. To by byla skutečná revoluce v pěchotním boji.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...