Británie se chystá vybojovat cestu z Afghánistánu
- 3. 2. 2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
V roce 2014 se stáhne většina spojeneckých vojáků z Afghánistánu. Země s největšími kontingenty, jako Velká Británie nebo USA, většinu svého vybavení pošlou po zemi do Pákistánu a pak po moři do svých domovských základen. Obě země se však připravují, že svou cestou ven z Afghánistánu si budou muset doslova vybojovat.
Poslední britské angažmá v Afghánistánu trvá třináct let a stálo život 447 britských žen a mužů. Britští velitelé nyní pracují na plánech stažení svého kontingentu čítajícího 9000 vojáků.
Britové se z Afghánistánu postupně stahují již nyní. Do Velké Británie se z Afghánistánu vrátilo již 1090 vozidel a „kusů hlavního vybavení“ a 1570 standardních kontejnerů. Na letošní rok Britové plánují poslat domů 3345 vozidel a 5500 kontejnerů s vojenským vybavením.
Dlužno však podotknout, že Britové neplánují vzít sebou veškeré vybavení. Již nyní se počítá s prodejem některého vybavení (včetně vozidel) afghánské armádě nebo s jeho zničením na místě, aby vybavení nepadlo Tálibánu do rukou.
„Přivezme zpět jen vybavení, pokud je to vybavení, které potřebujeme, a náklady na dopravu a navrácení do služby budou menší, než koupě nového vybavení,“ říká ministr obrany Velké Británie Philip Hammond. “Cokoliv, co nepotřebujeme, bude prodáno, darováno nebo zničeno na místě.”
Logistickou a bezpečnostní výzvou se pro Brity stane opuštění obří základny Camp Bastion v neklidné provincii Hílmand. Základnu o délce 6,5 kilometrů a šíři 3,2 kilometrů obývá celkem 2000 britských vojáků. Na základně je mimo jiné obří letiště a nemocnice.
Britové z Camp Basion neplánují přivést zpět veškeré vybavení. Již nyní britská armáda nabízí k odprodejí vybavení základny za 25 milionu liber (837 500 000 Kč), jako jsou generátory, stany nebo kuchyňské linky.
V současné době probíhají intenzivní jednání s afghánskými úředníky a diplomaty o bezpečném stažení Britů z Afghánistánu. „Plánování je v pokročilém stadiu, ale neustále se mění, jak identifikujeme nová omezení. Je pravda, že bychom při odchodu ven mohli bojovat. To je něco, na co musíme být připravení, ale chceme tomu zabránit,“ citovaly noviny The Mirror nejmenovaného vysokého důstojníka ministerstva obrany.
Britové a spojenci se při odsunu spoléhají především na svou absolutní vzdušnou převahu a na zajištění ze strany afghánské armády. „Budeme udržovat drtivou palebnou sílu s vrtulníky Apache a tryskovými letadly, s kterými se Tálibán nemůže měřit a cílem je, aby afghánská armáda kryla naše záda,“ doplňuje citovaný zdroj britského ministerstva obrany.
Tálibán se již na stažení připravuje a snaží se stažení, skrze informační válku, využít k získání politických bodů. Tálibán už oznámil „návrat“ do Hílamdu a před třemi týdny, jak uvádí The Mirror, byla spatřena „společná hlídka Tálibánu a afghánské policie“ nedaleko města Sangin.
Zdroj: The Mirror, BBC
Související články
Smrt slovenských vojáků v Afghánistánu
Černý pátek, tragické zakončení roku, tragédie v Afghánistánu. Takové titulky se objevily v médiích ...
- 30.12.2013
- 1 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Afghánistán: Počty padlých vojáků za rok 2013
Tento rok se z Afghánistánu stáhne většina spojeneckých vojáků a techniky. Bezpečnost nad ...
- 01.01.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Průlomová vojenská dohoda mezi Ruskem a Velkou Británii
Vojáci Jejího Veličenstva s útočnými puškami Kalašnikov? Dnes bláznivý nápad, za pár let však možná ...
- 29.01.2014
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...