ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR

Foto: Radar ReVISOR. / RETIA
Foto: Radar ReVISOR. / RETIA

Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého dosahu ReVISOR (RVR) od firmy RETIA. V současné době se ReVISOR podrobuje vojenským zkouškám u 25. protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích. Pokud půjde vše podle plánu, od letošního dubna do konce listopadu 2015 Armáda ČR převezme celkově čtyři systémy ReVISOR.

Radar ReVISOR je určen pro protivzdušnou obranu velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very-SHort-Range Air Defense) a krátkého dosahu SHORAD (SHort Range Air Defense). Najde uplatnění při ochraně základen nebo jednotek před vrtulníky, bitevními letouny a zejména před bezpilotními letadly.



Právě význam malých bezpilotních letadel a vrtulníků geometrickou řadou roste. Bezpilotní vzdušné systémy nejsou již doménou jen nejvyspělejších států, ale i nestátních útvarů – můžeme zmínit nejrůznější teroristické skupiny, kriminální bandy, pašeráky drog apod.

RBS-70 Armáda ČR

Foto: RBS-70 v akci. / 25. plbr

Na civilním trhu je možné již za několik tisíc korun (případně desítek či stovek tisíc za výkonnější modely) koupit nejrůznější bezpilotní létající stroje. Nikomu tak nebrání na tyto modely umístit nejrůznější „užitečné zatížení“, například výbušninu.



Na boj s podobnými cíli se mimo jiné specializují jednotky vzdušné obrany Armády ČR ve Strakonicích vybavené raketovými systémy RBS-70. Právě obsluhám RBS-70 má ReVISOR dodávat komplexní informace (včetně informace vlastní/cizí letadlo) o blízké vzdušné situaci.

Radar ReVISOR

Foto: Radar ReVISOR / RETIA

ReVISOR dokáže předávat informace buď přímo obsluhám systému RBS-70 nebo velitelskému stanovišti. Stejně tak lze ReVISOR, díky modulům řízení/velení a komunikace, využívat v různých taktických konfiguracích. V případě potřeby může fungovat i jako systém, který řídí a velí protiletadlové raketové četě.



Radarové čidlo ReVISOR je možné díky kompaktním rozměrům umístit na korbu malého terénního automobilu nebo, jako v případě verze pro Armádu ČR, na jednoosý přívěs. Rotující anténa je umístěná na výsuvném hydraulickém stožáru, který lze umístit až do výšky 6,5 metrů. Při uvedení do provozu se vysunují také čtyři stabilizační hydraulické nohy.

Radar ReVISOR

Foto: Možné začlenění radaru ReVISOR do systémů protivzdušné obrany. / RETIA

Cíl o běžné velikosti, jako jsou vrtulníky (včetně vrtulníků ve visu), lze odhalit na vzdálenost 25 kilometrů. Malé bezpilotní letadla nebo bezpilotní vrtulníky pak na vzdálenost 19 kilometrů. Zjišťování probíhá s vysokou přesností - vzdálenost cíle lze určit s přesností na 50 metrů.

Obsluha spravuje radar pomocí počítačových modulů C2. Pracoviště slouží především k předávání informací a ke koordinování palby protivzdušných systémů RBS-70.

Radar ReVISOR Foto: Přenositelné řídící moduly C2 radaru ReVISOR. / RETIA

 

Moduly C2 a samotný radiolokátor lze začlenit do struktury PVO na různých úrovních velení a v různých taktických konfiguracích, hlavně jako zdroj radiolokační informace, jako prostředek velení a řízení nebo jako autonomní prvek řídící činnost prostředků VSHORAD.

Fotogalerie

Radar ReVISOR

Zdroj: RETIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bezpilotní letouny budoucnosti izraelského letectva

Izrael se již nemusí obávat masivního pozemního útoku z okolních států. Na druhou stranu roste ...

Vojáci testují nové radiolokační průzkumné čidlo

V současné době probíhají u strakonického protiletadlového raketového pluku a ve vybraných ...

Vrcholí příprava 3.ÚU AČR EUTM Mali

V období od 13. do 24. ledna absolvovalo 3. úkolové uskupení AČR EUTM Mali náročný výcvik ve ...

Velká Británie a Francie společně vyvinou bezpilotní bojový letoun

Anglický premiér David Cameron a francouzský prezident Francois Hollande podepsali důležitou dohodu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...