První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
- 22. 4. 2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších obrněných vozidel. Většina nové techniky však byla částečně maskovaná plachtou. Přesto fotky dávají věrnou představu o nové generaci ruských obrněných vozidel
Tank i další vozidla byla vyfocená při nácviku vystoupení konané na Rudém náměstí 9. května při příležitosti ruského Dne vítězství. Mezi více než stovkou vozidel uvidíme na Rudém náměstí také deset tanků T-14 Armata. Viděné tanky T-14 a bojová vozidla T-15 však nejsou sériové stroje, ale „pouze" testovacími vozidly určenými pro vojenské vývojové testy.
Co o tanku zatím T-14 víme? Výzkumné a analytické centrum Foreign Military Studies Office (FMSO) americké armády ve studii Operational Environment Watch, využívající otevřené zdroje, zveřejnilo základní charakteristiky tanku T-14.
Defilé tanků T-14 Armata
Vozidlo pohání dieselový motor se špičkovým výkonem 1100 kW (1500 koní). Ovládání věže a dělá je plně elektrické. Posádku tanku tvoří dvojčlenná nebo trojčlenná posádka sedící vedle sebe v oddělených pancéřových kapsách. Tank dokáže v případě nouze ovládat pouze dvojčlenná posádka.
Detekční vzdálenost T-14 je odhadována na méně než 5000 metrů, schopnost ničit cíle na vzdálenost až 8000 metrů (pomocí řízených střel). Zásoba munice je 45 kusů, rychlost střelby až 12 ran za minutu. Nová hlaveň lépe odolává tepelnému namáhaní, je tedy při dlouhodobé střelbě přesnější.
Těžké pásové obrněné vozidlo T-15 využívá podvozek Armata, ale motor je umístěn v přední části. Všimněte si mohutných odnímatelných bloků reaktivního pancéřování na čele a bocích korby.
Maximální rychlost je mezi 80 až 90 km/h, dojezd kolem 500 km. Hmotnost tanku se odhaduje kolem 50 tun. Podvozek je schopen však snést zatížení až 65 tun a poskytuje tak dobrý základ pro budoucí modernizace.
Úroveň pancéřové ochrany není známa. Tank T-14 však získá aktivní systém ochrany Afganit využívající dopplerovský radar. Afganit podle všeho dokáže tank chránit (není jasné s jakou úspěšností) před protitankovými řízenými střelami a dokonce před tankovou podkaliberní municí.
Tank T-14; větší foto / Dimi, russiadefence.net
Noviny Rossijskaja gazeta, které jsou stoprocentně vlastněné ruskou vládou, před časem dokonce uvedly, že Afganit T-14 teoreticky ochrání tank před útokem vrtulníku Apache střílejícího protitankovou střelu AGM-114 Hellfire. „Apache s raketami zřejmě nebude mít 100% šanci na zničení tanku T-14," dočteme se také ve studii Operational Environment Watch.
Podle stejné studie s největší pravděpodobností čelní pancíř korby T-14 odolá jakékoliv současné kumulativní a podkaliberní munici.
Otázkou je, kdy tank Armata a odvozená vozidla vstoupí do služby. Podle Vjačeslava Khalitova, náměstka generálního ředitele firmy Uralvagonzavod, v březnu a květnu firma poslala do armády k vývojovým testům 20 vozidel T-14 a T-15. Na základě připomínek vojáků dojde k následné úpravě konstrukce tanků do požadované podoby. Podle FMSO je reálné zahájení sériové výroby vozidel T-14 a T-15 v roce 2017 nebo 2018.
Těžké bojové vozidlo pěchoty T-15; větší foto / Dimi, russiadefence.net
Na pásové platformě Armata vzniklo také těžké bojové vozidlo pěchoty T-15. Výkony s T-14 jsou podobné, ale jsou zde zásadní konstrukční rozdíly. Motor je umístěn v přední části, aby vzadu vznikl prostor pro převážený výsadek nebo náklad v případě specializovaných verzí (velitelské, odtahové, zdravotnické, atd.).
Dálkově ovládanou věž se 125mm kanónem 2A85 z tanku T-14 nahradila dálkově ovládaná věž s 30mm kanónem (věž je podvozkově univerzální). Dodatečnou a pravděpodobnou výzbroj T-15 tvoří protitankové střely.
Bojové vozidlo pěchoty Kurgaňec-25; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace
Vozidla založené na pásové platformě Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě bojová vozidla pěchoty BMP-1/2/3. Kurganěc-25 je odlehčenou sesterskou platformou nového tanku Armata. Podle výrobce obě vozidla využívají velký počet shodných dílů, což zjednodušuje výrobu a logistiku.
Kurganěc-25 ve verzi "bojové vozidlo pěchoty" dostane zmíňovanou univerzální bezosádkovou věž. Dle potřeby lze věž usadit na tankovou platformu Armata a kolový Bumerang. Věž je vybavená automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm, spřaženým 7,62mm kulometem a čtyřmi protitankovými střelami Kornet-EM.
Kolové obrněné vozidlo Bumerang; větší foto není k dispozici / Ministerstvo obrany Ruské federace
Kolová obrněná vozidla Bumerang nahradí v ruské armádě vozidla BTR-60/70/80. Samozřejmostí je řada účelových verzí od obrněného transportéru až po bojové vozidlo pěchoty. Kurganěc-25 a Bumerang sdílejí stejnou bojovou věž.
Podle FMSO nová vozidla založená na podvozku Armata, Kurganěc-25 a Bumerang nedostanou ruská výsadková vojska. Ruští výsadkáři disponují vlastními specializovanými vozidly BTR-MDM & BMP-4.
Samohybná houfnice Koalicja-SM. Všimněte si šesti pojezdových kol, ukazující na příšlušnost podvozku k tankům T-90; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace
K vidění byla i nová samohybná houfnice Koalicja-SV. Nová dělostřelecká věž je umístěná na podvozku se šesti pojezdovými koly. Do budoucna se pravděpodobně nepočítá s využitím nového podvozku Armata, ale z důvodů finančních úspor spíše využití podvozků vyřazovaných tanků T-90. Také Khalitov se nezmiňuje o využití platformy Armata pro nové samohybné houfnice.
Houfnice 2A86 ráže 152 mm je uložená v bezosádkové věži. Nabíjení je automatické. Houfnice dokáže ničit cíle, díky dělostřelecké munice s pomocným pohonem, až na vzdálenost 70 km.
Zdroj: OEW, Russia Today, Russia Beyond the Headliness
Související články
Ruské systémy elektronického boje
Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...
- 01.04.2015
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Nová ruská letadlová loď
Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s ...
- 02.04.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko otestovalo nové střely systému S-400
Ruská Vojska pro vzdušnou a vesmírnou obranu vyzkoušela podle ruské tiskové agentury Sputnik News ...
- 07.04.2015
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo
Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...
- 14.04.2015
- 129 komentářů
- Jan Grohmann
To Petr99 a další: v čem je Merkava tak strašně specificky izraelská? Mk. 4 nemá nijak extra špatný poměrn hmotnost/výkon. Navíc si nejsem jistý, jesli schopnost předvádět efektní ...Zobrazit celý příspěvek
To Petr99 a další: v čem je Merkava tak strašně specificky izraelská? Mk. 4 nemá nijak extra špatný poměrn hmotnost/výkon. Navíc si nejsem jistý, jesli schopnost předvádět efektní skoky na překážkách (typicky lehké a našlapané ruské tanky z poslední doby), je to zásadní.
Domnívám se, že Merkava, svým profilem, motorem vpředu atd. je vynikající stroj, který jde dál, než jsou stávající západní tanky. Ty v podstatě nic nového a originálního nemají, jde o velké, mohutně panceřované tanky typu Konigstiger. Řekl bych, že trend ukazuje Merkava, nebo právě Armata a obě tyto koncepce do budoucna budou hrát větší roli, na úkor aktuálního západního pojetí. Ostatně divil bych, kdyby Leo3 byl jen "vytuněný" Leo2.Skrýt celý příspěvekstroup:Máte pravdu má to i své výhody ale nevýhody jsou podle mne až příliš velké.Výhodou jednotné platformy by například bylo že kdyby jedna země ztratil v důsledku konfliktu své ...Zobrazit celý příspěvek
stroup:Máte pravdu má to i své výhody ale nevýhody jsou podle mne až příliš velké.Výhodou jednotné platformy by například bylo že kdyby jedna země ztratil v důsledku konfliktu své vlastní továrny mohli by jsme jim bez problémů poslat techniku na kterou jsou tam již dobře připraveni a mají s ní už vlastní zkušenosti(předpokládám že stroje by byly shodné ale každá země by si vyráběla sama své vlastní).V současném stavu bychom je museli zásobavat technikou se kterou neumí zacházet (např.případné opravy atd.)nebo ji neumí správně používat v boji a takových logistických výhod je samozřejmně mnohem víc.Skrýt celý příspěvek
No, T-14 vyzerá celkom fajn. Ale je vidieť, že ruskí konštruktéri si zobrali dosť veľký príklad od západných tankov, T-14 je väčší ako väčšina ruských tankov a celkovo celý trup je ...Zobrazit celý příspěvek
No, T-14 vyzerá celkom fajn. Ale je vidieť, že ruskí konštruktéri si zobrali dosť veľký príklad od západných tankov, T-14 je väčší ako väčšina ruských tankov a celkovo celý trup je taký mix západných strojov a ruských. Zrejme tiež pochopili, že v malej konzerve nevytvoria dostatočnú ochranu posádky a munície, ako to poznáme z T-72 a tým aj T-90, kde posádka nemá vôbec priestor, tým nemá nejaké to pohodlie, ale po dlhšej dobe tým posádka stráca sústredenosť a tým aj bojové schopnosti sa oslabujú. Taktiež ochrana posádky je mizerná, oproti západným tankom. A to už nehovorím, že munícia je všade naokolo. A určite vyriešili aj ich nechválne známu slimačiu spiatočku. Ale tá vež vyzerá zaujímavo, cez tú plachtu vidno, aj keď iba čiastočne čelné krivky veže, a aj ten zadok veže, veľmi zaujímavá konštrukcia a celkovo mi príde celá vež dosť malá. Alebo sa mi to len zdá?
A mimochodom, celkom dosť sa T-14 podobá na túto grafickú predstavu predtým, ako bol T-14 oficiálne ukázaný. Ja tam teda vidím veľkú podobnosť.
http://soha.vn/quan-su/chuyen-...
No a dobre vieme, ako vyzerali predstavy tzv. priateľov Ruska.
http://www.defencenews.gr/imag...
A ešte tu na AN sa nájdu taký, ktorí tu propagovali Koalicju s dvomi kanónmi, teraz som zvedavý, ako celkovo zareagujú na súčasné reálne fotky a nie len grafické predstavy.Skrýt celý příspěvekstroup: Rozumim, ale v čem západní koncepce velkého, těžkého taknu s velkou spotřebou a náročnou logistikou lepší ? Vím, že ta sovětská koncepce má mnoho nevýhod, ale to ta západní ...Zobrazit celý příspěvek
stroup: Rozumim, ale v čem západní koncepce velkého, těžkého taknu s velkou spotřebou a náročnou logistikou lepší ? Vím, že ta sovětská koncepce má mnoho nevýhod, ale to ta západní taky.
Navíc za dob SSSR a jeho politiky byla ta konstrukce vhodná.Skrýt celý příspěvekrampu kurgance sem nenašel tak aspon bomerang
https://img-fotki.yandex.ru/ge...rampu kurgance sem nenašel tak aspon bomerang
https://img-fotki.yandex.ru/ge...karloscz: přesto je NATO nejmocnější vojenskou silou na světě... nevýhody unifikované výzbroje jsou jasné, výhody současného stavu jsou ale veliké a dle mého názoru překonávají ...Zobrazit celý příspěvek
karloscz: přesto je NATO nejmocnější vojenskou silou na světě... nevýhody unifikované výzbroje jsou jasné, výhody současného stavu jsou ale veliké a dle mého názoru překonávají nevýhody..Skrýt celý příspěvek
Na tu roztříštěnost techniky jsem už párkrát poukazoval. Z logistického hlediska je to téměř neřešitelný problém. Tedy pokud neoddělíte strategickou úroveň velení od taktické, a to ...Zobrazit celý příspěvek
Na tu roztříštěnost techniky jsem už párkrát poukazoval. Z logistického hlediska je to téměř neřešitelný problém. Tedy pokud neoddělíte strategickou úroveň velení od taktické, a to zcela. Jak by potom vypadala obrana Evropy (např.) před řekněme asijskou agresí v podobě plné konvenční války si radši ani nechci představit. Jak chcete plánovat obranu, když nevíte, komu jak dlouho vydrží palivo, jaký má operační dosah, kolik a v jaké kvalitě má munice, jaké jsou jeho schopnosti detekce nepřítele atd. atd a moc dalších atd. A že ty informace nejsou (minimálně ani zdaleka pravdivé, což je možná ještě horší) a ani v případě hrozby konfliktu nebudou k dispozici, to je dané navíc politickým filtrem.Skrýt celý příspěvek
petr99: Ano chci zpochybňovat kvality T-90 (což nakonec dělá i ruská armáda), jak jsem již napsal, raději v případě onfliktu sedět v "západním" tanku než v čemkoli čím je ...Zobrazit celý příspěvek
petr99: Ano chci zpochybňovat kvality T-90 (což nakonec dělá i ruská armáda), jak jsem již napsal, raději v případě onfliktu sedět v "západním" tanku než v čemkoli čím je vyzbrojeno Rusko.. Tato ruská koncepce je dle mého špatná a na dnešním bojišti zvláště..
Právě proto jsem velmi zvědav na bližší podrobnosti o T-14, zda tuto nešťastnou koncepci už opustili nebo jde pouze o další evoluci.Skrýt celý příspěvekdante1 na jednu stranu tu máme nezpochybnitelné výhody stejné výzbroje, výstroje a techniky států NATO, jednoznačně lepší logistika, možná levnější vývoj.. (munice je již dnes ...Zobrazit celý příspěvek
dante1 na jednu stranu tu máme nezpochybnitelné výhody stejné výzbroje, výstroje a techniky států NATO, jednoznačně lepší logistika, možná levnější vývoj.. (munice je již dnes standardizována).
Na druhou stranu, on ten rozptyl druhů techniky není zas tak zásadní nevýhoda, u hlavních bojových prostředků (tanky, letadla...) v Evropě funguje jen pár druhů techniky, pokud nechce NATO vést útočnou konvenční válku (proti Rusku například) ani ta logistika není zas tak velký problém.
Vývoj který provádí každá země na vlastní pěst (i když to není tak úplně pravda) a na jehož cenu upozorňujete je naopak velkou výhodou, konkurence, mnoho možných větví takového vývoje, zachování a rozšiřování vědeckých, technických a jiných kapacit které tento vývoj přináší.. to je jednoznačně plus. Ano, stojí to nemalé peníze, ale znáte lépe využité peníze než do inovací, vědy, techniky?
A snad na závěr, nemalým kladem "roztříštěné" druhové skladby techniky je to že takřka každá země se snaží vybavit svoji armádu produkty ze své země (typické třeba u nákladních aut), z toho plyne nejen podpora domácí ekonomiky (a již zmiňované zvyšování průmyslově technických kapacit) ale i velké množství zdrojů techniky v případě konfliktu, nehrozí tedy že zničením jednoho podniku bude ohrožena bojeschopnost celého NATO (můžeme se podívat na příklad Ruska které ztratilo výrobní kapacity na Ukrajině a přináší mu to nemalé problémy...).Skrýt celý příspěvekdante1: Nemci oznamili zacatek vyvoje Leopardu 3. Vyvoj i vyroba bude neco stat, takze je velmi pravdepodobne, ze nemci hledaji po EU podilniky. Stejne tak je pravdepodobne, ze ...Zobrazit celý příspěvek
dante1:
Nemci oznamili zacatek vyvoje Leopardu 3. Vyvoj i vyroba bude neco stat, takze je velmi pravdepodobne, ze nemci hledaji po EU podilniky. Stejne tak je pravdepodobne, ze cast statu se sama nabidne ke spoluucasti. Samozrejme, je otazka, nakolik to ovlivni revnivost mezi Nemeckem, Francii a treba Britanii.Skrýt celý příspěvekstroup: Vy chcete pochybovat o kvalitách T-90 ? To co bylo na tn.cz byly totální blbosti, prostě Rusko je to "špatný", tak je v tom vykoupeme. Navíc T-90 je dost vylepšená T-72, ...Zobrazit celý příspěvek
stroup: Vy chcete pochybovat o kvalitách T-90 ? To co bylo na tn.cz byly totální blbosti, prostě Rusko je to "špatný", tak je v tom vykoupeme.
Navíc T-90 je dost vylepšená T-72, která své kvality už ukázala, samozřejmě i problémy, ale pochyb o kvalitách T-72/90 není.
Na druhou stranu by mě zajímalo proč vyřazují novější T-90 a ne T-72. Vím, že tyto tanky mají v budoucnu působit pro druhosledová vojska, ale proč jim upřít to lepší? Navíc T-90 se dá lépe, ačkoliv ne moc, modernizovat a tudíš by nebyla za chvíli potřeba i tyto tanky vyměňovat. Podívejte se na T-90MS, ta se plně vyrovná Západním strojům, i předčí.Skrýt celý příspěvekNo vypadá to dobře jen co je pravda.Myslím že by bylo dobré kdyby se pár západních států spojilo a vytvořilo společně taky něco nového,vyšlo by to levněji protože vývoj by se ...Zobrazit celý příspěvek
No vypadá to dobře jen co je pravda.Myslím že by bylo dobré kdyby se pár západních států spojilo a vytvořilo společně taky něco nového,vyšlo by to levněji protože vývoj by se rozpočítal mezi více zemí a navíc by pak tyto státy používaly stejnou techniku a z toho plyne samozřejmně sposta dalších výhod ale to ne,každý si bude hrát na svém vlastním písečku a mýt svoje vlastní díly,vybavení,munici.NATO v evropě to je pestrá sebranka všemožné techniky kterou si kždej stát poskládal k obrazu svému ale jak by mněla taková masa natolik odlišné techniky v případě potřeby fungovat dohromady to je otázka.Sladit dohromady tolik typů techniky,když každý je vyroben k trochu odlišnému stylu boje to by mohl být problém.Skrýt celý příspěvek
Superme: O kvalitách T-90 nejlépe hovoří konání jejich hlavního uživatele, ruské armády.. a ta T-90 plánuje vyřadit (nebo již vyřazuje) a nechá si jen modernizované T-72 a právě ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: O kvalitách T-90 nejlépe hovoří konání jejich hlavního uživatele, ruské armády.. a ta T-90 plánuje vyřadit (nebo již vyřazuje) a nechá si jen modernizované T-72 a právě T-14...
Co se týče tříčlenné posádky a pouze dvou poklopů, vidím dobře že pod hlavní je další sadu periskopů? I když kdo ví jak to je..Skrýt celý příspěvekto blackhole : jedním z důvodů, proč Rusové nepoužívali T-72 mohla být i nízká životnost hlavní kanonů to Jan Grohman : cena 7,4 mil USD za T-14 není zrovna nízká, japonský Type ...Zobrazit celý příspěvek
to blackhole : jedním z důvodů, proč Rusové nepoužívali T-72 mohla být i nízká životnost hlavní kanonů
to Jan Grohman : cena 7,4 mil USD za T-14 není zrovna nízká, japonský Type 10 má stát 8,4 mil USDSkrýt celý příspěvekJan Grohmann: otazka je na jak dlouho ten plán je, 2000 tanku můžou zavádět do vyzbroje klidně 40 let. RiMr71: zcela určitě současná munice. Dálkově ovládaná věž a posádka v ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann: otazka je na jak dlouho ten plán je, 2000 tanku můžou zavádět do vyzbroje klidně 40 let.
RiMr71: zcela určitě současná munice.
Dálkově ovládaná věž a posádka v oddělením prostoru vypadá zajímavě. Uvidíme jestli se projeví nějaké závažné nevýhody takového řešení.
Univerzální podvozek je velký krok správným směrem.
Zajímalo by mě, jestli rusové zavedou nějaký systém podobný digitálnímu bojišti jako mají západní tanky, to podle mě bude mít největší vliv na efektivitu tanku v bojových podmínkách.Skrýt celý příspěvek"Afganit podle všeho dokáže tank chránit (není jasné s jakou úspěšností) před protitankovými řízenými střelami a dokonce před tankovou podkaliberní municí." To se myslí munice ...Zobrazit celý příspěvek
"Afganit podle všeho dokáže tank chránit (není jasné s jakou úspěšností) před protitankovými řízenými střelami a dokonce před tankovou podkaliberní municí."
To se myslí munice současná, nebo ta co bude ve výzbroji, až budou "někdy" tímto tankem vyzbrojeny pravidelné jednotky?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...