První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
- 22. 4. 2015
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších obrněných vozidel. Většina nové techniky však byla částečně maskovaná plachtou. Přesto fotky dávají věrnou představu o nové generaci ruských obrněných vozidel
Tank i další vozidla byla vyfocená při nácviku vystoupení konané na Rudém náměstí 9. května při příležitosti ruského Dne vítězství. Mezi více než stovkou vozidel uvidíme na Rudém náměstí také deset tanků T-14 Armata. Viděné tanky T-14 a bojová vozidla T-15 však nejsou sériové stroje, ale „pouze" testovacími vozidly určenými pro vojenské vývojové testy.
Co o tanku zatím T-14 víme? Výzkumné a analytické centrum Foreign Military Studies Office (FMSO) americké armády ve studii Operational Environment Watch, využívající otevřené zdroje, zveřejnilo základní charakteristiky tanku T-14.
Defilé tanků T-14 Armata
Vozidlo pohání dieselový motor se špičkovým výkonem 1100 kW (1500 koní). Ovládání věže a dělá je plně elektrické. Posádku tanku tvoří dvojčlenná nebo trojčlenná posádka sedící vedle sebe v oddělených pancéřových kapsách. Tank dokáže v případě nouze ovládat pouze dvojčlenná posádka.
Detekční vzdálenost T-14 je odhadována na méně než 5000 metrů, schopnost ničit cíle na vzdálenost až 8000 metrů (pomocí řízených střel). Zásoba munice je 45 kusů, rychlost střelby až 12 ran za minutu. Nová hlaveň lépe odolává tepelnému namáhaní, je tedy při dlouhodobé střelbě přesnější.
Těžké pásové obrněné vozidlo T-15 využívá podvozek Armata, ale motor je umístěn v přední části. Všimněte si mohutných odnímatelných bloků reaktivního pancéřování na čele a bocích korby.
Maximální rychlost je mezi 80 až 90 km/h, dojezd kolem 500 km. Hmotnost tanku se odhaduje kolem 50 tun. Podvozek je schopen však snést zatížení až 65 tun a poskytuje tak dobrý základ pro budoucí modernizace.
Úroveň pancéřové ochrany není známa. Tank T-14 však získá aktivní systém ochrany Afganit využívající dopplerovský radar. Afganit podle všeho dokáže tank chránit (není jasné s jakou úspěšností) před protitankovými řízenými střelami a dokonce před tankovou podkaliberní municí.
Tank T-14; větší foto / Dimi, russiadefence.net
Noviny Rossijskaja gazeta, které jsou stoprocentně vlastněné ruskou vládou, před časem dokonce uvedly, že Afganit T-14 teoreticky ochrání tank před útokem vrtulníku Apache střílejícího protitankovou střelu AGM-114 Hellfire. „Apache s raketami zřejmě nebude mít 100% šanci na zničení tanku T-14," dočteme se také ve studii Operational Environment Watch.
Podle stejné studie s největší pravděpodobností čelní pancíř korby T-14 odolá jakékoliv současné kumulativní a podkaliberní munici.
Otázkou je, kdy tank Armata a odvozená vozidla vstoupí do služby. Podle Vjačeslava Khalitova, náměstka generálního ředitele firmy Uralvagonzavod, v březnu a květnu firma poslala do armády k vývojovým testům 20 vozidel T-14 a T-15. Na základě připomínek vojáků dojde k následné úpravě konstrukce tanků do požadované podoby. Podle FMSO je reálné zahájení sériové výroby vozidel T-14 a T-15 v roce 2017 nebo 2018.
Těžké bojové vozidlo pěchoty T-15; větší foto / Dimi, russiadefence.net
Na pásové platformě Armata vzniklo také těžké bojové vozidlo pěchoty T-15. Výkony s T-14 jsou podobné, ale jsou zde zásadní konstrukční rozdíly. Motor je umístěn v přední části, aby vzadu vznikl prostor pro převážený výsadek nebo náklad v případě specializovaných verzí (velitelské, odtahové, zdravotnické, atd.).
Dálkově ovládanou věž se 125mm kanónem 2A85 z tanku T-14 nahradila dálkově ovládaná věž s 30mm kanónem (věž je podvozkově univerzální). Dodatečnou a pravděpodobnou výzbroj T-15 tvoří protitankové střely.
Bojové vozidlo pěchoty Kurgaňec-25; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace
Vozidla založené na pásové platformě Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě bojová vozidla pěchoty BMP-1/2/3. Kurganěc-25 je odlehčenou sesterskou platformou nového tanku Armata. Podle výrobce obě vozidla využívají velký počet shodných dílů, což zjednodušuje výrobu a logistiku.
Kurganěc-25 ve verzi "bojové vozidlo pěchoty" dostane zmíňovanou univerzální bezosádkovou věž. Dle potřeby lze věž usadit na tankovou platformu Armata a kolový Bumerang. Věž je vybavená automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm, spřaženým 7,62mm kulometem a čtyřmi protitankovými střelami Kornet-EM.
Kolové obrněné vozidlo Bumerang; větší foto není k dispozici / Ministerstvo obrany Ruské federace
Kolová obrněná vozidla Bumerang nahradí v ruské armádě vozidla BTR-60/70/80. Samozřejmostí je řada účelových verzí od obrněného transportéru až po bojové vozidlo pěchoty. Kurganěc-25 a Bumerang sdílejí stejnou bojovou věž.
Podle FMSO nová vozidla založená na podvozku Armata, Kurganěc-25 a Bumerang nedostanou ruská výsadková vojska. Ruští výsadkáři disponují vlastními specializovanými vozidly BTR-MDM & BMP-4.
Samohybná houfnice Koalicja-SM. Všimněte si šesti pojezdových kol, ukazující na příšlušnost podvozku k tankům T-90; větší foto / Ministerstvo obrany Ruské federace
K vidění byla i nová samohybná houfnice Koalicja-SV. Nová dělostřelecká věž je umístěná na podvozku se šesti pojezdovými koly. Do budoucna se pravděpodobně nepočítá s využitím nového podvozku Armata, ale z důvodů finančních úspor spíše využití podvozků vyřazovaných tanků T-90. Také Khalitov se nezmiňuje o využití platformy Armata pro nové samohybné houfnice.
Houfnice 2A86 ráže 152 mm je uložená v bezosádkové věži. Nabíjení je automatické. Houfnice dokáže ničit cíle, díky dělostřelecké munice s pomocným pohonem, až na vzdálenost 70 km.
Zdroj: OEW, Russia Today, Russia Beyond the Headliness
Související články
Ruské systémy elektronického boje
Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...
- 01.04.2015
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Nová ruská letadlová loď
Rusko připravuje stavbu nové letadlové lodě. Plavidlo je projektováno s výtlakem 85 000 tun a s ...
- 02.04.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko otestovalo nové střely systému S-400
Ruská Vojska pro vzdušnou a vesmírnou obranu vyzkoušela podle ruské tiskové agentury Sputnik News ...
- 07.04.2015
- 70 komentářů
- Jan Grohmann
Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo
Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...
- 14.04.2015
- 129 komentářů
- Jan Grohmann
áno myslím, pozornejšie si pozri čelo korby tanku aj boky na nejakých kvalitných fotkách. http://defenceforumindia.com/f... ... napríklad ...Zobrazit celý příspěvek
áno myslím, pozornejšie si pozri čelo korby tanku aj boky na nejakých kvalitných fotkách.
http://defenceforumindia.com/f... ... napríklad tu.Skrýt celý příspěvekLuky: ad Wifi - nic jiného než "Wifi" neexistuje. Tedy pominu-li optická pojítka. Prostě jinak než radiovými vlnami ten signál k tanku nedostaneš a radiové vlny prostě rušit jdou. ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: ad Wifi - nic jiného než "Wifi" neexistuje. Tedy pominu-li optická pojítka. Prostě jinak než radiovými vlnami ten signál k tanku nedostaneš a radiové vlny prostě rušit jdou. Samozřejmě tam bude daleko bezpečnější a redundantnější kódování, ale zrovna na přenášení obrazu nutného k řízení palby je potřeba taková propustnost, že si zas extra vyskakovat nemůžeš. Obzvlášť když chceš centrálně řídit více tanků.
Kozlus: Rozdíl oproti dronům je ten, že u dronů je snaha o co největší autonomii a nevadí tam, když chvíli vypadne signál. Tank se sekundární výzbrojí ovládanou dálkově je v případě zarušení signálu proti vycvičenému protivníkovi v háji. A také je rozdíl, když Ti kvůli výpadku signálu zařve dron, a když kvůli tomu zařvou lidé.
strikehawk: Zas takový unikát to není. Elektronický přenos obrazu do tanku už mají dávno i jiné tanky, akorát to používali např. pouze u infravize. Přidat k infrakameře jednu normální opravdu zas takový problém není. Když to přeženu, tak parkovací kamerku seženeš za pár dolarů na alibabě a namontovat si ji do auta bych snad zvládnul i sám.
Armata je samozřejmě krok kupředu, ale není to nic, co by v případě potřeby neuměl udělat kterejkoli z dalších výrobců obrněné techniky.Skrýt celý příspěvekCelé mi to smrdí, samotný tank T-14 aj ťažké bojové vozidlo pechoty pri bližšom preskúmaní foto vyzerá že dokončený majú len podvozok a ostatok je len zbúchaný na kolene zo pár ...Zobrazit celý příspěvek
Celé mi to smrdí, samotný tank T-14 aj ťažké bojové vozidlo pechoty pri bližšom preskúmaní foto vyzerá že dokončený majú len podvozok a ostatok je len zbúchaný na kolene zo pár plechov, ako makety. Od finálnych verzií to má ešte veľmi ďaleko.Skrýt celý příspěvek
Osobně si myslím ze Armata je tříčlenná možná dvoučlenná jako option pro další vývoj. Třetí člen podle mě nesedí ve stejně linii jako řidič a velitel a nemá samostatný poklop ale ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně si myslím ze Armata je tříčlenná možná dvoučlenná jako option pro další vývoj. Třetí člen podle mě nesedí ve stejně linii jako řidič a velitel a nemá samostatný poklop ale je mírně o půl metru tedy o vzdálenost kolen presazen dozadu. Rozmístění osádky je tedy ve tvaru obraceneho písmene V. Střelec leze poklopem řidiče možná má nouzové dvířka pro vstup do prostoru veze v pripade nutnosti manuálního ovládání, poruchy apod.
Můj odhad. Nic vic.Skrýt celý příspěvekLogik Říká ti něco pojem systemova integrace a problematika s tím spojena nebo si myslíš, ze spulkou s hdmi kabelem vyřešís všechny problémy? Kdybych měl vic času uvedl bych ...Zobrazit celý příspěvek
Logik
Říká ti něco pojem systemova integrace a problematika s tím spojena nebo si myslíš, ze spulkou s hdmi kabelem vyřešís všechny problémy?
Kdybych měl vic času uvedl bych tady desítky projektu, které na tom skončily počínaje Sergeant York a třeba takovou prezidentskou konverzi EH101 pro Air Force One konce.
Všechny pracovali s deseti, dvaceti, padesáti letymi pověřeným technologiemi. Naroubovat je na určitou konkrétní aplikaci se ovšem nepodařilo.
Armata je v dané oblasti naprostý unikat přestože "pouze" kombinuje techniku a technologii která je v zásadě bezne dostupná a známaSkrýt celý příspěvekTo Petres: jak velký podle Vás musí být senzor kamery? Vždyť z těch fotek, co jsou vidět není zřejmé, zda tam nečučíme na 30 snímačů s optikou, nebo na žádný. Navíc jde pořád o ...Zobrazit celý příspěvek
To Petres: jak velký podle Vás musí být senzor kamery? Vždyť z těch fotek, co jsou vidět není zřejmé, zda tam nečučíme na 30 snímačů s optikou, nebo na žádný. Navíc jde pořád o předprototypy (či jak to nazvat).Skrýt celý příspěvek
Nové fotky:
http://otvaga2004.ru/fotorepor...Nové fotky:
http://otvaga2004.ru/fotorepor...Určitě existuje odolnější, praktičtější a bezpečnější spojení, než pomocí wifi... děláte jakoby nebyly v kurzu drony... Každopádně zajímavá výzbroj vedle hlavního kanonu, ...Zobrazit celý příspěvek
Určitě existuje odolnější, praktičtější a bezpečnější spojení, než pomocí wifi... děláte jakoby nebyly v kurzu drony...
Každopádně zajímavá výzbroj vedle hlavního kanonu, spřaženého s kulometem by byl 7,62mm, 12,7 (23mm) PL a 30mm AGS. Ale zdá se mi, že pod tou plachtou není žádná velká "erekce"...takže buď jsou laufy sundaný, nebo kompaktně přimknutý :)...spíš tam toho ale tolik nebude
BTW ta svatojiřská stuha mi hrozně připomíná čínský znakySkrýt celý příspěvekNo proto jsem plácnul o dvou na rotu - bylo by to relativně blízko a přeci jen trochu rozdělený... S tím, že by ti dva uvnitř tanku zamozřejmě kdykoli mohli převzít ovládání ...Zobrazit celý příspěvek
No proto jsem plácnul o dvou na rotu - bylo by to relativně blízko a přeci jen trochu rozdělený...
S tím, že by ti dva uvnitř tanku zamozřejmě kdykoli mohli převzít ovládání všech zbraní a řidič by měl i autopilota "KITTonova"....dnes už jsou pro jízdu v koloně a další věci odzkoušený...
P.S. samo, že pak můžou projet za pár dní odplachtovaný a třeba tam bude vzadějc další poklop pro třetího a psa....ale to čekání je nejzábavnějšíSkrýt celý příspěvekLuky - tak je to tak náchilný na rušení, nebo zničení těch speciálních vozidel, že by si to určitě nikdo nelajs nasadit. Další věc je, že dálkové řízení přes "wifi" už přidává ...Zobrazit celý příspěvek
Luky - tak je to tak náchilný na rušení, nebo zničení těch speciálních vozidel, že by si to určitě nikdo nelajs nasadit.
Další věc je, že dálkové řízení přes "wifi" už přidává měřitelný "inputlag".Skrýt celý příspěvekTak tady bude třeba jen řidič + střelec/velitel a na věži bude např. 2 x protipěchotní 7,62 kulomet a jeden protiletadlový 23mm kanon, které budou ovládány nadálku pomocí ...Zobrazit celý příspěvek
Tak tady bude třeba jen řidič + střelec/velitel a na věži bude např. 2 x protipěchotní 7,62 kulomet a jeden protiletadlový 23mm kanon, které budou ovládány nadálku pomocí nesteamové verze Army 2...
Ale vážněji, co kdyby třeba na úrovni roty byly dva konťáky/speciální vozidla, kde by pařani prováděli "remote control" pro tyhle zbraně....Skrýt celý příspěvekstrikehawk: řízení tanku jde přesunout kamkoli opravdu už pěkných pár desítek let. Zobrazovací technika dostatečné kvality je mladšího data, proto to tanky starší konstrukce ...Zobrazit celý příspěvek
strikehawk:
řízení tanku jde přesunout kamkoli opravdu už pěkných pár desítek let. Zobrazovací technika dostatečné kvality je mladšího data, proto to tanky starší konstrukce nemají, ale dát na věž o kamerku víc a natáhnout HDMI kabel, to opravdu není ani náhodou vrchol techniky.
Paradoxně zkonstruovat takový tank je dnes daleko jednodušší, než zkonstruovat tank, kde musí řidič vidět ven pomocí "neelektronických technologií" - protože tam jsi daleko více omezován nutností zástavby optických přístrojů a přitom zachování dostatečné pancéřové ochrany.
Takže koncepce armaty není v tomto nic revolučního ani nic, co by "západ" nezvládl, je to prostě výsledek toho, že v době konstrukce armaty byla elektronika na takové úrovni, že nejen si mohli dovolit, ale že bylo dokonce i konstrukčně levnější a výhodnější, nahradit optické členy elektronikou. Na západě je naprosto stejná technologie už přes deset let provozovaná např. v dronech, akorát zatím neměli potřebu ji zabudovávat do tanku.
--
Ohledně počtu členů osádky - redukce na dva by IMHO měla smysl v okamžiku, kdy by kanón měl automatický režim palby, tj. velitel tanku by jen označil cíl a během střelby by mohl vyhledávat další cíle - tj. že by veškeré úlohy střelce převzal počítač. Ale nevěřím, že mají tu technologii natolik zvládlou, aby např. automatika byla schopna posoudit míru poškození cíle a tedy zdali je třeba pokračovat v palbě či je možno jít na další cíl, nebo např. odhadovat nepřímou palbu za teréní překážku a podobně.Skrýt celý příspěvekJeste k dvouclenne osadce tanku - tu mely i Francouzske tanky a byl to jeden z duvodu jejich neuspechu za WWII. Do nasi LT vz. 35 za WWII Nemci pridali jeste 4. clena osadky - ...Zobrazit celý příspěvek
Jeste k dvouclenne osadce tanku - tu mely i Francouzske tanky a byl to jeden z duvodu jejich neuspechu za WWII. Do nasi LT vz. 35 za WWII Nemci pridali jeste 4. clena osadky - nabijece a to na ukor mnozstvi streliva, jenom proto, aby tank ucinili akceschopnejsi. Dobre to rozebral Shania nize - ve dvou lidech osadka tanku nestihne rychle a soucasne
1. ridit,
2. vyhodnocovat situaci a urcovat dalsi ukoly
3. strilet.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...