Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko

Kontrolní stanoviště syrské amrády; ilustrační foto / Public Domain

V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal v pondělí 12. záři. Hlavním cílem příměří bylo poskytnout humanitární pomoc do nejvíce postižených oblastí trpících nedostatkem životně důležitých zásob.

S podmínkami dočasného klidu zbraní souhlasil i syrský režim. K dohodě se také zavázaly největší protirežimní (opoziční) skupiny jako Svobodná syrská armáda (FSA) a také militantní skupina Ahrar al-Sham, která tuto dohodu původně silně kritizovala.

Strany dohody mohly ukončit příměří, pokud by byly napadeny další bojující stranou. Příměří se též netýkalo určitých islamistických skupin (viz níže).

John Kerry, ministr zahraničí USA, vyzval všechny strany k respektování příměří a zadržení „všech útoků, včetně leteckého bombardování a jakýchkoliv pokusů o teritoriální zisk."

Ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov, prohlásil, že „se jedná o nezbytnou podmínku pro znovuobnovení dlouhou dobu pozastaveného politického procesu." 

Mezi další cíle dohody patří lepší koordinace amerických a ruských útoků na radikální islamistické skupiny jako Islámský stát (IS) a Jabhat Fateh al-Sham (dříve Fronta an-Nusra). Vznikne proto mimo jiné společné koordinační centrum za účelem společného postupu a sdílení informací.

Právě vyčlenění organizace Jabhat Fateh al-Sham se stalo středem sporů mezi některými opozičními skupinami (např. některé skupiny FSA) a USA. Jabhat Fateh al-Sham sehrál důležitou roli v posledních měsících v bojích v obklíčeném Aleppu, kde bylo dominantní skupinou oponující vládním jednotkám.

Právě při těchto bojích se k organizaci přidalo několik tamních opozičních skupin podporovaných USA.

Příměří za zvuků bomb

I přes veliký důraz na celkový klid zbraní dochází od začátku k jeho porušování. Nejvíce tuto dohodu však ohrozily sobotní koaliční letecké útoky na cíle na severovýchodě Sýrie. Dle informací USA se mělo jednat o pozice IS, avšak útoky zasáhly syrské vládní jednotky.

Dle oficiálního vyjádření ruského ministerstva obrany koaliční letouny zabily více než 60 syrských vojáků ve východním městě Deir al-Zor. Syrský velvyslanec při OSN, Bashar Ja'afari, řekl, že účelem bylo porušení dohody.

Napětí eskalovalo po celou dobu příměří, a to i díky neshodě na tom, jakým způsobem humanitární pomoc přerozdělovat. Díky tomu část pomoci „uvízla" na tureckých hranicích - dva konvoje vezoucí zásoby mouky pro více než 150 tisíc lidí a potravinové zásoby na měsíc pro cirka 35 tisíc lidí, zůstaly od úterý na hranicích čekajíce na povolení od syrské vlády vstoupit na území Sýrie.


Česká velvyslankyně Eva Filipi mluví o situaci v Sýrii.

Hlavní příjezdová cesta do části Aleppa drženého rebely, se totiž v posledních týdnech stala hlavním místem bojů mezi vládními a opozičními jednotkami. Syrská vláda také neumožnila přístup OSN k některým dalším obléhaným oblastem. Tyto dva konvoje směřující do východní části Aleppa zůstaly na hranicích i po uplynutí doby dočasného klidu zbraní.

Konvojům OSN nebylo garantováno dostatečné bezpečí pro dopravu humanitární pomoci do postižených cílových oblastí. Několik nákladních vozů s pomocí bylo navíc několik málo hodin po konci příměří terčem leteckých útoků nedaleko Aleppa. Podezření padlo na syrské a ruské letouny.

Po pondělních útocích na konvoj, kdy bylo zničeno 18 z 31 nákladních vozů s humanitární pomocí a usmrceno kolem 20 pracovníků tamního Červeného kříže, OSN odvolalo veškeré dodávky humanitární pomoci.

Dalším důležitým aktérem v období tohoto dočasného míru se stalo Turecko, které v pondělí přislíbilo, že ve spolupráci s OSN hodlá poslat více než třicet nákladních vozů s humanitární pomocí. 

Nepříliš růžová budoucnost

Bohužel se opět ukázalo, že příměří slouží zejména k přeskupení jednotek všech stran, k doplnění zásob a k následnému pokračování a případné eskalaci bojů.

Sýrie (vládní a provládní jednotky) výrazně podporovaná Ruskem a Íránem se v posledních měsících stala bezesporu nejsilnějším pozemním aktérem v konfliktu a právě těchto několik dní posloužilo k přeskupení jednotek. Syrské letectvo hned v poslední den týden trvajícího klidu zbraní opět zahájilo letecké útoky na pozice rebelů v Aleppu.

Syrské ozbrojené síly jsou však po pětiletém konfliktu na pokraji kolapsu. Neschopnost doplňovat početní stavy armády vedla k rozsáhlému využívání pro-režimních milic, nicméně tyto milice přirozeně postrádají bojové schopnosti a disciplínu regulérní armády.

Je velmi pravděpodobné, že intenzivní ruskou a íránskou intervenci na straně režimu spustila především projevující se neschopnost syrské armády vést boj na více než jedné frontě.

Třeba příště...

Do značné míry se na neúspěšném klidu zbraní ukázala neschopnost hlavních zahraničních aktérů USA a Ruska, zastupující „protistrany" konfliktu, efektivně ovlivnit jejich chování.

I přes údajný silný politický tlak docházelo k častému porušování sjednaného klidu zbraní, jež eskalovalo až k útoku na samotný konvoj s humanitární pomocí.

I přes diskuzi mezi USA a Ruskem o případném prodloužení klidu zbraní, došlo ze strany syrské armády k jeho oficiálnímu ukončení a k znovunastartování konfrontace s protirežimními jednotkami. Zůstává tedy otázkou, zda dojde k případnému politickému posunu, či pouze k hlubší eskalaci konfliktu na „bojišti".

Redakčně upraveno
Originální článek najdete na Security Outlines

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie

Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s ...

Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie

Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...

Ruské tanky T-90 v syrské občanské válce

Moskva nepodporuje Damašek pouze leteckými údery na pozice povstalců, ale také dodávkami moderní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • semtam
    16:54 02.10.2016

    Kruan "Pro mě není důležité, že nevíš, kdo já jsem. Pro mě je důležité, že vím co jsi ty zač. " Wou, asi pracujete se siderickým kyvadlem. Ono to impérium, které se tvoří ...Zobrazit celý příspěvek

    Kruan

    "Pro mě není důležité, že nevíš, kdo já jsem. Pro mě je důležité, že vím co jsi ty zač. "

    Wou, asi pracujete se siderickým kyvadlem.

    Ono to impérium, které se tvoří v dnešní době má centrum úplně jinde než v Rusku. A pokud se oháníte genocidou, tak domorodí obyvatelé sev. Ameriky by mohli vyprávět. Mnoho kmenů sice ne, protože nejsou.

    Kdyby Asad měl malou podporu obyvatelstva, tak se neudrží ve válce trvající 6 let. Dnes to je rok, co mu Rusko poskytuje leteckou podporu.

    A kudy by měl ten plynovod proudit. Napříč IS? Co takový Kudistán a jeho přátelé Turci.

    Ale asi jste vystihl situaci. Zneužije se náboženství, pošlou se zahraniční bojovníci s vydatnou materiální podporou a chalífát je na světě.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    16:53 02.10.2016

    Grull: No já bych řekl, že Vám nedochází důležitá věc vztahu Rusko - EU. Je oboustranný. Za ty suroviny rusům platíme a oni potřebují ty prachy. Řekl bych, že dost podobně, jako my ...Zobrazit celý příspěvek

    Grull: No já bych řekl, že Vám nedochází důležitá věc vztahu Rusko - EU. Je oboustranný. Za ty suroviny rusům platíme a oni potřebují ty prachy. Řekl bych, že dost podobně, jako my ten plyn a ropu.

    Proto si troufám tvrdit, že Vaše předpověď o zavření kohoutů nevyjde. Ale kdyby náhodou vyšla, tak jsem si pořídil krbová kamna:-)Skrýt celý příspěvek

  • Grull
    16:22 02.10.2016

    Oki, jsem chtěl napsat jak to je. Prostě, ať se děje kdekoli cokoli, hledej kde jsou v tom prachy :-) Čistě teoreticky: Je podzim, nejvyšší čas, aby strýček Putin zavřel ...Zobrazit celý příspěvek

    Oki, jsem chtěl napsat jak to je. Prostě, ať se děje kdekoli cokoli, hledej kde jsou v tom prachy :-)

    Čistě teoreticky:
    Je podzim, nejvyšší čas, aby strýček Putin zavřel kohoutky.
    Ropa Stop Plyn Stop.
    Dokud EU nezruší sankce.
    Myslíte že by déle vydržela Evropa bez Ruska nebo Rusko bez Evropy?
    Předpověd na zimu -> bude zima :-)Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:03 02.10.2016

    Mě tohle psát nemusíš....

    Mě tohle psát nemusíš....

  • Grull
    13:51 02.10.2016

    ale Luky, o tom to všechno je. Jde prostě o suroviny, území, vliv, prachy a místo, kam můžu vyvážet zboží. Z pohledu velmocí jde o to, ublížit soupeřům ve hře o Svět. Na nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

    ale Luky, o tom to všechno je.
    Jde prostě o suroviny, území, vliv, prachy a místo, kam můžu vyvážet zboží.
    Z pohledu velmocí jde o to, ublížit soupeřům ve hře o Svět. Na nějaký lidi se kašle, těch je všude dost.
    Válka USA - Rusko neskončila, jen se nevede přímo, ale právě přes takové zemičky jako je Sýrie. Kdyby šlo o lidi, tak už dávno OSN a spol napochodovalo do Severní Koreje, ale oni na ničem zajímavým nesedí a kupní síla je nulová. Se to prostě nevyplatí.

    Jasně že v Sýrii jde o ropovod ze zálivu.
    Protože by to zničilo Rusko. A proto Spojenci podporují opozici a Rusové Asada. Co by dělalo Rusko, kdyby nemělo komu prodávat ropu a plyn? Zbývala by Čína, ale je to tam daleko a nemají postavené potrubí (pracují na tom).
    To že ta Hra způsobila uprchlickou vlnu do Evropy, to hlavní hráče nijak nezajímá. USA je daleko a pokud to nějak oslabí ekonomiku Evropy, jen dobře, o konkurenci méně. Víš jak rádo by Německo a spol zrušilo sankce na Rusko? Sankce škodí i v Evropě, Rusko byl velký trh.

    Prostě Studená válka neskončila, jen se vede jinak, ale cíl je stejný.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:25 02.10.2016

    Ať se klidně otevře nová pozemní trasa pro plyn a ropu, ať se nejlépe dají do provozu nové generace reaktorů s jadernou fůzí....ať nás přestanou všichni vydírat krz energetické ...Zobrazit celý příspěvek

    Ať se klidně otevře nová pozemní trasa pro plyn a ropu, ať se nejlépe dají do provozu nové generace reaktorů s jadernou fůzí....ať nás přestanou všichni vydírat krz energetické suroviny a z ropy se budou dělat jen trenky pro chudé a Cocacola. Ať nemá Rusko velký příjem z těchto surovin a přetransformuje ekonomiku. To je všechno ok a můžeme se o tom bavit. Ale proč furt dokola ta demagogie o demokracii, zlém Rusku, Asadovi a hodném západu?Skrýt celý příspěvek

  • Kruan
    13:10 02.10.2016

    Semtam: Pro mě není důležité, že nevíš, kdo já jsem. Pro mě je důležité, že vím co jsi ty zač. Ale k věci. Argumentace pomocí carského impéria, následně bolševického impéria ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtam:

    Pro mě není důležité, že nevíš, kdo já jsem. Pro mě je důležité, že vím co jsi ty zač.

    Ale k věci. Argumentace pomocí carského impéria, následně bolševického impéria a teď divného pokusu o impérium s bolševickým agentem v čele se ti možná zdá komická, ale pro mě je důležitý výsledek. A ten je stále stejný, ať už se jednalo o kolonizaci Sibiře, dobytí Střední Asie nebo Kavkazu (takoví Čerkézové by mohli vyprávět, jak probíhá správná genocida v podání kremrolí.

    Symbol, nebo prapor pod jakým to probíhá není důležitý, vy v Rusku to máte stejně rozdané tak, že ať carský orel, pravoslavný kříž nebo rudá hvězda, tak je to stejně všechno vaše, nikomu jste nikdy nic neudělali, všem jste jen pomáhali a když o tu pomoc nestál, tak to bylo pro jeho dobro a stejně jste mu "pomohli". Jako třeba Polákům v 1939. A za to že soustavně zaostáváte nemůžete vy, ale kdokoli jiný, kdo se zrovna hodí. Tomu se jinými slovy říká závist.

    Ale k Sýrii...
    Na faktu, že Asad má tak malou podporu obyvatelstva nic nezmění to, jestli je sekulární, umírněný, baasista nebo cokoli jiného. Pokud by nebyl klient někoho mocnějšího zvenku, tak by už nebyl u moci ani jeho vypráskanej fotr.

    Nic nezměníme na tom, že obyvatelstvo v tom regionu cítí primární vazbu k svému rodu, kmeni, odnoži víry a teprve daleko potom k nějakému státu, který se zrovna teď shodou okolností jmenuje Sýrie. Tyto vazby se tvořily minimálně tisíc let. Že mají sunnité výraznou populační převahu může být sice nemilé, ale je to fakt, s kterým se dá udělat leda to, co vás naučil ten váš velký architekt národů.

    Nebo je nechat žít takové, jací jsou, ať si třeba jedna strana vyznává boha s cedníkem na hlavě a druhá třeba s ručníkem okolo koulí. Pravděpodobně i za cenu, že si vjedou solidně do vlasů, ale jedna strana vyhraje a v regionu nastane klid, třeba i za cenu vzniku nových státních útvarů, když už ty stávající nefungují a fungovat nebudou.

    To se vám ovšem nehodí do krámu, protože by se otevřela pozemní cesta pro ropu z Arábie do Evropy a vy by jste si mohli tu vaší zauralskou benzínku leda tak zapálit. Což při vašich ekonomických dovednostech by bylo nemilé.Skrýt celý příspěvek

  • Grull
    12:50 02.10.2016

    damik - Si si toho asi nevšiml, ale: 1) Asad neovládá celé své území, tedy nemá k dispozici těch 22 mega lidí. 2)Už se tam dost dlouho vede válka a použitelní muži nerostou na ...Zobrazit celý příspěvek

    damik - Si si toho asi nevšiml, ale:
    1) Asad neovládá celé své území, tedy nemá k dispozici těch 22 mega lidí.
    2)Už se tam dost dlouho vede válka a použitelní muži nerostou na stromech.
    3)Asi by jich sehnal víc, ale musí tržet poměrně dlouhou frontu, kterou nemůže nechat bez dozoru.
    4)Materiální zabezpečení, výcvik, zbraně jsou omezené.

    Nás je +- 10 mega, kdyby těď pískly, že se jde do války s třeba Eskymákama, kolik si myslíš, že by bylo schopno nastoupit chlapů? Teď hned.
    A nepočítej skoro důchodce, kteří byli na vojně za komačů.
    Vycvičit vojáka chce čas, jo můžeš nabrat děcka z ulice, dát jim kvér a upaluj na Aleppo :-)
    Se spíše divím, že po těch letech se ještě drží. Nevím, jestli by náš stát a armáda vydržel tak dlouho s takovýma ztrátama.
    (Ušetřím ti klávesnici, jo je zlej, zlejší a tak dále..., něco s 80% ... bla bla Rusové)

    Já to beru spíše z taktického a strategického hlediska, politika a náboženství stranou.Skrýt celý příspěvek

  • damik
    11:47 02.10.2016

    Taky je mi divne ze Syrie mnela pred valkkou asi 22 millionu lidi. Assad je schopny sehnat jenom asi 10000 vojaku k utoku na Allepo. Velky a dulezity takticky a strategicky cil. ...Zobrazit celý příspěvek

    Taky je mi divne ze Syrie mnela pred valkkou asi 22 millionu lidi. Assad je schopny sehnat jenom asi 10000 vojaku k utoku na Allepo. Velky a dulezity takticky a strategicky cil. Ale na to potrebuje Assad sehnat vetsinu bojovniku ze zahranici a ciste nahodne jsou ti zahranicni turisti jenom Shia.

    A pak nam tady soudruzi tvrdi jak nam Assada podporuje cela zeme a hlavne Syrsti Sunnite ... a jak to tam Putka bombarduje na pozvani legitmni vlady ... :(((Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    11:45 02.10.2016

    Souhlas s názorem, že diktátorský režim byl navenek pro ostatní státy čitelnější a díky tomu jak probíhá válka i méně nebezpečný, ale opravdu to takhle může fungovat napořád? ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlas s názorem, že diktátorský režim byl navenek pro ostatní státy čitelnější a díky tomu jak probíhá válka i méně nebezpečný, ale opravdu to takhle může fungovat napořád? Opravdu se té většině tam žilo tak super? Myslím, že žádný cestovatel se každého neptá na názor a jak je opravdu spokojen a jakého je vyznání a vzdělání, jaký má příjem a poměrově ve velkých, středních městech a na venkově. Prostě jakýkoliv argument tohoto typu mě přijde spíše naivní (a netvrdím, že náhodou to tak být nemohlo - jen ten argument to vůbec nedokazuje). Takže ano pro mě to bylo lepší předtím, ale já tam nežiju a nikdo neví pokud by se to nestalo teď, jestli by se to nestalo za pár let, je tam prostě moc proměnných do kterých nelze vidět. Jako vše je to šedivé nikoliv černé a bílé.

    fenri: co jsi nestihl? sám jsi psal o klanění.

    fenri napsal: Mimochodem, Rusům se za Putina zvedla životní úroveň poměrně velmi výrazně. V 90. letech byli totálně v řiti, dneska se před nimi klaní Karlovy Vary a moc ráda by se klanila i Hurghada či Antalye.
    já odpověděl: jestli se před někým klaníš, protože má peníze je to tvoje věc, ale věř tomu, že většina lidi to tak nemá. Mít peníze rozhodně neznamená, že jsi vážený nebo že jsi něco dokázal.Skrýt celý příspěvek

  • damik
    11:36 02.10.2016

    Semtame - fakt ze Sunnite v Syrii skoro nemneli sanci se stat policejnimi a vojenskymi dustojniky a mit vedouci mista ve statni sprave, je znamy kazdemu kdo se a to trochu zajima. ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtame - fakt ze Sunnite v Syrii skoro nemneli sanci se stat policejnimi a vojenskymi dustojniky a mit vedouci mista ve statni sprave, je znamy kazdemu kdo se a to trochu zajima. Kdyz ten Assad je teda takovy umirneny sekularista jak tvrdite, tak je teda hodne divne ze mu to za tech poslednich 45 roku tak nejak ujelo a na ty Sunnity zapomnel. Kdyz jich je jenom 80% populace. Podobne jako treba komuniste zapomneli dat SocDemakum a Lidovcum vice mista v parlamentu za totality. Ti diktatori maji vzdycky nejake takove stastne nahody v jejich prospech. Jako treba Putinuv volebni vysledek v Cecne: 99.84% ... Putin bude asi taky kouzelnik ...

    Tady je dalsi dukaz, jak je Assad sekularni. Vetsina Assadovich bojovniku chystajici se ted na Allepo jsou zahranicni Shia. To bude asi jenom takova nahoda:

    http://www.telegraph.co.uk/new...

    US officials said they were seeing signs that thousands of troops from across the Shia world - including Syrian regime soldiers, Iranian Revolutionary Guards, Hizbollah fighters, Iraqi militiamen and Afghan mercenaries - were massing for a final assault on Aleppo.

    Tak to bohuzel vypada ze Assadovo a Putinovo reseni pro Syrii je vyhnat a vyvrazdit Sunnity, aby se jejich pocet v populaci zmensil z neprijatelnych 80% na treba vice kontrolovatelnych 20/30%. Takove sikovne konecne reseni ... :((((((((((Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    09:10 02.10.2016

    Kruan Nevim co jsi zač, ale tvé totalitní myšlení z tvého příspěvku čpí na sto honů. To, že je Asad alavita je důležité jen pro fundamentální náboženské magory. Asad je v praxi ...Zobrazit celý příspěvek

    Kruan

    Nevim co jsi zač, ale tvé totalitní myšlení z tvého příspěvku čpí na sto honů. To, že je Asad alavita je důležité jen pro fundamentální náboženské magory. Asad je v praxi sekulární. Proto různé náboženské menšiny, ale i sunité, kteří mají ještě 5 pohromadě a nepodlehli radikálnímu islámu stojí za Asadem.

    To, že ve vedení armády byl značný nepoměr sunitů, mělo svůj důvod. Posledních 6 let to jen dokazuje. Jinak nebyli sunité v Sýrii nijak diskriminováni. Sýrie byla a je sekulární země (mimo území pod kontrolou IS a dalších).

    Vaše argumentace pomocí Stalina a carského impéria je komická. Dáváte do jednoho pytle monarchisty s komunisty.

    Máte hold přehled... Takové lidi jako jste vy jsou potřeba, aby mohli vládnout lháři, zloději, narušené kreatury, no prostě celkově mrská lůza a lidi jako vy jste jejím tmelem.Skrýt celý příspěvek

  • Kruan
    03:27 02.10.2016

    Vypadá to, že i Fenrimu z místního výplachu praskla cévka. Kremrole, šetřete se navzájem, chovejte se k sobě obezřetně. Na faktu, že Asad patří do alavitské menšiny nic ...Zobrazit celý příspěvek

    Vypadá to, že i Fenrimu z místního výplachu praskla cévka.

    Kremrole, šetřete se navzájem, chovejte se k sobě obezřetně.

    Na faktu, že Asad patří do alavitské menšiny nic nezměníte, stejně jako nezměníte fakt, že pro 85 procent současné syrské populace je Asad nepřijatelný.

    Ale pokud vyznáváte pravidlo vašeho Stalina - není člověk, není problém...pak souhlasím, že vám ještě chybí vymlátit pár desítek milionů obyvatel Sýrie.

    A prskejte si dál, že vám v tom hnusné NATO nepomáhá, jedná se jen o váš boj za carské impérium.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    23:10 01.10.2016

    damik A ty si myslíš, že komunisti v ČR nevládnou? Jen převlíkli kabáty a dneska jsou z nich nebo z jejich dětí největší bojovníci proti komunismu. Nebo koukni na armádu - ...Zobrazit celý příspěvek

    damik
    A ty si myslíš, že komunisti v ČR nevládnou? Jen převlíkli kabáty a dneska jsou z nich nebo z jejich dětí největší bojovníci proti komunismu.

    Nebo koukni na armádu - generál Šedivý (vysoká škola za socialismu, velitel tankového pluku) - myslíš. že to nebyl komunista?
    Generál Pavel - Vysoká vojenská škola pozemního vojska ve Vyškově (1983), . Následně se v letech 1988–1991 vzdělával na Vojenské akademii Antonína Zápotockého v Brně, sám přiznává, že byl v KSČ
    Generál Bečvář - 1977 až 1981 obor dělostřelecký na Vojenské vysoké škole pozemního vojska ve Vyškově. V první polovině 80. let 20. století byl postupně velitelem čety raketového vojska, zástupcem velitele baterie, velitelem palebné baterie a starším důstojníkem správy raketového vojska.
    Mezi roky 1986 a 1989 absolvoval interní postgraduální studium na Vojenské akademii AZ v Brně - určitě nebyl v KSČ :-)))))),Skrýt celý příspěvek

  • damik
    20:18 01.10.2016

    A hosi, porad tady prispivat, ze ti ostatni lidicky maji zit pod diktatory, ale takovi Cesi si Komunisty nezaslouzi, je dost rasisticke. Kdyz vam ti diktatori tak strasne chybi, ...Zobrazit celý příspěvek

    A hosi, porad tady prispivat, ze ti ostatni lidicky maji zit pod diktatory, ale takovi Cesi si Komunisty nezaslouzi, je dost rasisticke. Kdyz vam ti diktatori tak strasne chybi, tak by jste mneli zacit makat dostat Komouse zpatky to akce ...

    Ale to se vam zas tak moc nechce, co ... :))))))))))))Skrýt celý příspěvek

  • damik
    20:15 01.10.2016

    Ale chlapci, ja s vami preci souhlasim, ze ty Muslimske demokracie teprve zacinaji a jsou jeste nic moc. Budete si ale muset uvedomit, ze jediny jinny mozny scenar pro Syrii ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale chlapci, ja s vami preci souhlasim, ze ty Muslimske demokracie teprve zacinaji a jsou jeste nic moc.

    Budete si ale muset uvedomit, ze jediny jinny mozny scenar pro Syrii je, ze Assadovci/Shia/Alawits tam povedou Mafiansky stat (ala Cecna) a Sunniti budou jeste vice diskriminovani jako pred valkou (coz uz snad ani nejde). A takovy stat je hodne drahy na udrzbu, jako treba Donbas nebo Cecna. Kde Tatka Putka prisipava, aby se to nerozpadlo. A taky bude muset nejak 12% populace upolicajtovat a uvojakovat tech hodne nastvanych 80% ...

    A za 5, 10 nebo 20 roku to tam zacne zase znovu ...Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    19:10 01.10.2016

    fenri neni to náhodou Kaddáfí

    fenri neni to náhodou Kaddáfí

  • Tesil
    17:58 01.10.2016

    rase už samotné konstatování,že náboženství je mor zní hloupě a spojovat náboženství s bolševiky je zcela mimo mísu.To snad chápeš.

    rase už samotné konstatování,že náboženství je mor zní hloupě a spojovat náboženství s bolševiky je zcela mimo mísu.To snad chápeš.

  • Superme
    17:21 01.10.2016

    damik Mluvíš to jakési demokracii v Iráku a Pákistánu. Buď vůbec nevíš o čem mluvíš a nebo prostě lžeš! Zjisti si proboha nějaké informace než budeš plácat takové nesmysli. Já se ...Zobrazit celý příspěvek

    damik Mluvíš to jakési demokracii v Iráku a Pákistánu. Buď vůbec nevíš o čem mluvíš a nebo prostě lžeš! Zjisti si proboha nějaké informace než budeš plácat takové nesmysli. Já se současnou vládou v Iráku nemám problém, protože tam vládnou Šiítové (což je pro mě mnohem přijatelnější forma islámu než Sunité). Mimochodem - Irácká vláda podporuje Assada v jeho boji proti terorismu. Pákistán je fakt vtip.

    Ano i v muslimských zemích lze dosáhnout demokracie. Nejkrásnějším příkladem budiž Turecko za Ataturka - jenže tam je třeba si uvědomit, jaký měl Ataturk na Islám názor: “Islám, tato absurdní teologie nemorálního beduína, je mršinou, která otravuje naše životy”.
    Dnes by ten člověk byl označen za islamofoba první kategorie. Ten člověk je dodnes mnoha Turky uznávám - bohužel jich ale není tolik, aby dokázali svrhnou Erdoganovce. Příběh Erdogana je popravdě také dost zajímavý - z pro demokratického kandidáta se najednou stal islamista první kategorie, který Turecko posílá zpět do doby, kdy Turecko neznalo Ataturka.

    Takže ano, demokracie v muslimském světě být může. Líbí se mi přístup Sísího v Egyptě, který narovinu říká, že Islám se musí reformovat. A on nejenom mluví, ale také koná. Ze školních osnov už zmizely některé násilnické texty, výroky proroka Mohameda vybízející k boji proti bezvěrcům nebo životopisy militantních historických osobností. Egyptské úřady také zavedly státní dohled nad všemi mešitami, z nichž mnohé jsou živnou půdou extremismu, řadu jich zrušily, podmínily činnost imámů státní registrací a zhruba dvanácti tisícům z nich zakázaly činnost.
    Za vlády Muslimského Bratrstva (v tu dobu mluvil západ o demokracii - která byla podobná asi jako v Pákistánu, který tak chválíš) byli běžné útoky na křesťany nebo šiíty, které za vlády Sísího až na opravdové vyjímky vymizely a schválila se nová ústava, která dává mnohem větší práva například ženám.Skrýt celý příspěvek

  • cyril
    16:42 01.10.2016

    crusader: to víš, damik poměřuje míru demokracie množstvím stran v parlamentu, ale že v jeho vyvoleném státě usa mají strany jenom dvě, to už mu jaksi nevadí. Pořád tady chce ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader: to víš, damik poměřuje míru demokracie množstvím stran v parlamentu, ale že v jeho vyvoleném státě usa mají strany jenom dvě, to už mu jaksi nevadí.

    Pořád tady chce nějaké logické argumenty a fakta, ale diskutuj s nějakým blbcem logicky a fakticky třeba o vesmíru, když ti bude trvdit, že je země placatá a slunce obíhá kolem země. Ten člověk je prostě uplně mimo, tohle nejde vyhrát.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 21