Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko
- 27. 9. 2016
- 416 komentářů
- Jakub Maděránek
V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal v pondělí 12. záři. Hlavním cílem příměří bylo poskytnout humanitární pomoc do nejvíce postižených oblastí trpících nedostatkem životně důležitých zásob.
S podmínkami dočasného klidu zbraní souhlasil i syrský režim. K dohodě se také zavázaly největší protirežimní (opoziční) skupiny jako Svobodná syrská armáda (FSA) a také militantní skupina Ahrar al-Sham, která tuto dohodu původně silně kritizovala.
Strany dohody mohly ukončit příměří, pokud by byly napadeny další bojující stranou. Příměří se též netýkalo určitých islamistických skupin (viz níže).
John Kerry, ministr zahraničí USA, vyzval všechny strany k respektování příměří a zadržení „všech útoků, včetně leteckého bombardování a jakýchkoliv pokusů o teritoriální zisk."
Ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov, prohlásil, že „se jedná o nezbytnou podmínku pro znovuobnovení dlouhou dobu pozastaveného politického procesu."
Mezi další cíle dohody patří lepší koordinace amerických a ruských útoků na radikální islamistické skupiny jako Islámský stát (IS) a Jabhat Fateh al-Sham (dříve Fronta an-Nusra). Vznikne proto mimo jiné společné koordinační centrum za účelem společného postupu a sdílení informací.
Právě vyčlenění organizace Jabhat Fateh al-Sham se stalo středem sporů mezi některými opozičními skupinami (např. některé skupiny FSA) a USA. Jabhat Fateh al-Sham sehrál důležitou roli v posledních měsících v bojích v obklíčeném Aleppu, kde bylo dominantní skupinou oponující vládním jednotkám.
Právě při těchto bojích se k organizaci přidalo několik tamních opozičních skupin podporovaných USA.
Příměří za zvuků bomb
I přes veliký důraz na celkový klid zbraní dochází od začátku k jeho porušování. Nejvíce tuto dohodu však ohrozily sobotní koaliční letecké útoky na cíle na severovýchodě Sýrie. Dle informací USA se mělo jednat o pozice IS, avšak útoky zasáhly syrské vládní jednotky.
Dle oficiálního vyjádření ruského ministerstva obrany koaliční letouny zabily více než 60 syrských vojáků ve východním městě Deir al-Zor. Syrský velvyslanec při OSN, Bashar Ja'afari, řekl, že účelem bylo porušení dohody.
Napětí eskalovalo po celou dobu příměří, a to i díky neshodě na tom, jakým způsobem humanitární pomoc přerozdělovat. Díky tomu část pomoci „uvízla" na tureckých hranicích - dva konvoje vezoucí zásoby mouky pro více než 150 tisíc lidí a potravinové zásoby na měsíc pro cirka 35 tisíc lidí, zůstaly od úterý na hranicích čekajíce na povolení od syrské vlády vstoupit na území Sýrie.
Česká velvyslankyně Eva Filipi mluví o situaci v Sýrii.
Hlavní příjezdová cesta do části Aleppa drženého rebely, se totiž v posledních týdnech stala hlavním místem bojů mezi vládními a opozičními jednotkami. Syrská vláda také neumožnila přístup OSN k některým dalším obléhaným oblastem. Tyto dva konvoje směřující do východní části Aleppa zůstaly na hranicích i po uplynutí doby dočasného klidu zbraní.
Konvojům OSN nebylo garantováno dostatečné bezpečí pro dopravu humanitární pomoci do postižených cílových oblastí. Několik nákladních vozů s pomocí bylo navíc několik málo hodin po konci příměří terčem leteckých útoků nedaleko Aleppa. Podezření padlo na syrské a ruské letouny.
Po pondělních útocích na konvoj, kdy bylo zničeno 18 z 31 nákladních vozů s humanitární pomocí a usmrceno kolem 20 pracovníků tamního Červeného kříže, OSN odvolalo veškeré dodávky humanitární pomoci.
Dalším důležitým aktérem v období tohoto dočasného míru se stalo Turecko, které v pondělí přislíbilo, že ve spolupráci s OSN hodlá poslat více než třicet nákladních vozů s humanitární pomocí.
Nepříliš růžová budoucnost
Bohužel se opět ukázalo, že příměří slouží zejména k přeskupení jednotek všech stran, k doplnění zásob a k následnému pokračování a případné eskalaci bojů.
Sýrie (vládní a provládní jednotky) výrazně podporovaná Ruskem a Íránem se v posledních měsících stala bezesporu nejsilnějším pozemním aktérem v konfliktu a právě těchto několik dní posloužilo k přeskupení jednotek. Syrské letectvo hned v poslední den týden trvajícího klidu zbraní opět zahájilo letecké útoky na pozice rebelů v Aleppu.
Syrské ozbrojené síly jsou však po pětiletém konfliktu na pokraji kolapsu. Neschopnost doplňovat početní stavy armády vedla k rozsáhlému využívání pro-režimních milic, nicméně tyto milice přirozeně postrádají bojové schopnosti a disciplínu regulérní armády.
Je velmi pravděpodobné, že intenzivní ruskou a íránskou intervenci na straně režimu spustila především projevující se neschopnost syrské armády vést boj na více než jedné frontě.
Třeba příště...
Do značné míry se na neúspěšném klidu zbraní ukázala neschopnost hlavních zahraničních aktérů USA a Ruska, zastupující „protistrany" konfliktu, efektivně ovlivnit jejich chování.
I přes údajný silný politický tlak docházelo k častému porušování sjednaného klidu zbraní, jež eskalovalo až k útoku na samotný konvoj s humanitární pomocí.
I přes diskuzi mezi USA a Ruskem o případném prodloužení klidu zbraní, došlo ze strany syrské armády k jeho oficiálnímu ukončení a k znovunastartování konfrontace s protirežimními jednotkami. Zůstává tedy otázkou, zda dojde k případnému politickému posunu, či pouze k hlubší eskalaci konfliktu na „bojišti".
Redakčně upraveno
Originální článek najdete na Security Outlines
Související články
Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb
Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...
- 19.01.2016
- 201 komentářů
- Jan Grohmann
Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie
Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s ...
- 08.02.2016
- 98 komentářů
- Jan Grohmann
Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie
Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...
- 17.02.2016
- 68 komentářů
- Vlastimil Šindelář
Ruské tanky T-90 v syrské občanské válce
Moskva nepodporuje Damašek pouze leteckými údery na pozice povstalců, ale také dodávkami moderní ...
- 27.06.2016
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Mimochodem ta analogie Kundúz -> každý den zničená "poslední dětská" nemocnice a Deir -> rozbombardovaný konvoj s plyšáky, je opravdu evidentní. Mimochodem s těmi nemocnicemi to ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem ta analogie Kundúz -> každý den zničená "poslední dětská" nemocnice a Deir -> rozbombardovaný konvoj s plyšáky, je opravdu evidentní. Mimochodem s těmi nemocnicemi to ochablo ve chvíli, kdy si dal někdo práci a sehnal fotky těch nemocnic a zjistil něco o těch lékařích, kteří dramaticky líčili story pro SOHR. Ukázalo se, že řada těch doktorů neexistuje, jsou mimo Syrii, dávno umřeli apod. A že fotky těch nemocnic často nesedí s budovami těch nemocnic, či tam naopak už nemocnice dávno není (prokleté Google maps). A jak vidno, nyní už se couvá z teorie náletu na konvoj už na úrovni OSN...Skrýt celý příspěvek
SeaWolf - nicméně píšete to v kontextu, že si v Syrii mohou dělat cizí státy co chtějí a že je jedno, že Rusy tam pozvala legitimní (jsem rád, že už berete, že je legitimní) vláda. ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf - nicméně píšete to v kontextu, že si v Syrii mohou dělat cizí státy co chtějí a že je jedno, že Rusy tam pozvala legitimní (jsem rád, že už berete, že je legitimní) vláda. Takže ne, není to jedno. Až tam Asad pozve Saudské Araby, Eskymáky nebo Čejeny, tak tam budou legálně a mají tam co dělat. V opačném případě jde de iure o agresi vůči svrchovanému státu.
A ani bych se neoháněl tím, že Asad nemá kontrolu (nebo jen pofidérní) nad nemalou částí svého území. Opět takových míst najdeme na mapě celou řadu a nedávají bianko šek k tomu, dělat si co chci. Samozřejmě - z pohledu práva.
Protože ale máme něco jako je realpolitika (jak správně poznamenal KOLT), či právo silnějšího, tak na tom nesejde. A proto říkám, že ohánění se hodný/zlý do těchto debat nepatří, resp. je k ničemu.Skrýt celý příspěvekNálet v Deir ez-Zur zavání účelem, než pouhým omylem. Je jedno, zda útok provedli dánské či jiné letadla. Info o situaci, která je navíc v Deir ez-Zur statická mají USA a nějaká ...Zobrazit celý příspěvek
Nálet v Deir ez-Zur zavání účelem, než pouhým omylem. Je jedno, zda útok provedli dánské či jiné letadla. Info o situaci, která je navíc v Deir ez-Zur statická mají USA a nějaká spojenecká zemička si jen tak sama za sebe operaci neprovede.
Tento útok pomohl IS.
Následně obletěla svět zpráva, že Rusko zničilo humanitární konvoj. Důkaz fotka 2-3 spálenejch náklaďáků.
Trochu mi to připomíná situaci, kdy USA zničili nemocnici v Afghánistánu a následně Rusko ničilo 10 nemocnic každý den v Sýrii.....
Komedie pro mainstream.
SeaWolf
Píšeš úplné pitominy. Rozkládáš diskuzi podivnými argumenty.Skrýt celý příspěvekNěkteří diskutéři srovnávají Sýrii s komunistickým Československem. To srovnání je více než na místě, protože Háfíz Asad svého času vytvořil v Sýrii nikoliv systém jedné strany, ...Zobrazit celý příspěvek
Někteří diskutéři srovnávají Sýrii s komunistickým Československem. To srovnání je více než na místě, protože Háfíz Asad svého času vytvořil v Sýrii nikoliv systém jedné strany, běžný ve většině diktátorských režimů, ale systém Národní fronty - a za vzor si vzal právě bývalé Československo ( mimochodem - ony malé strany typu ČSL a ČSS nikdo nevolil dobrovolně, byla jednotná kandidátka všech stran). S tím rozdílem, že místo komunistické strany hlavní roli měla strana Baas - a ostatní strany (včetně komunistické) měly moc pouze formální.
Nutno říci, že to bylo před současným konfliktem. Ten ukázal, že ty národněfrontovní strany neměly žádný faktický vliv na reálnou politiku, prostě neměly žádný význam. Ale vůbec bych se nedivil, kdyby Bašár Asad znovu postavil režim na jakési obrozené Národní frontě. Jednotlivé strany se možná změní, některé skončí a naopak přijdou některé nové, ale systém jako takový pojede dálSkrýt celý příspěvekfenri ČSL jsi dokonce musel volit pokud byli na kandidátce. Máš to v tom postu "společná kandidátka" to znamená jeden seznam. To by tu měla znát většina ne? :-) O Asadovi jsem ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
ČSL jsi dokonce musel volit pokud byli na kandidátce. Máš to v tom postu "společná kandidátka" to znamená jeden seznam. To by tu měla znát většina ne? :-)
O Asadovi jsem psal, protože se tu jeho zastánci ohánějí legitimitou. A jen píšu jaký tam je systém ne jestli je legitimní nebo nelegitimní. Ostatně každý rádoby diktátor většinou obratem "legitimizuje" svůj úřad demokratickými volbami.
Třeba takovéto: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekKomunisté byli legitimní, Asad je legitimní i saudskoarabská královská rodina je legitimní. Ani jedněm by ale dle mého neměly demokratické státy nějak zásadně pomáhat nebo je ...Zobrazit celý příspěvek
Komunisté byli legitimní, Asad je legitimní i saudskoarabská královská rodina je legitimní. Ani jedněm by ale dle mého neměly demokratické státy nějak zásadně pomáhat nebo je podporovat. Jenže holt realpolitika v některých případech žádá ústupky morálce. Třeba SA je zkurvená totalitní diktatura. Ale po dlouhou dobu s ní musel být Západ zadobře, protože ropa. Lepší stabilní diktatura, která nám ji prodává, než chaos (a samozřejmě stabilní diktatura, která nám ji neprodává).
Osobně si myslím, že stejně jako nepřekážíme saudskoarabské královské rodině ve vládnutí, neměli bychom překážet Asadovi. Čistě z důvodů strategických – bez plynovodu z Perského zálivu se v klidu obejdeme, jedna Ruská základna ve středomoří je také přijatelná. Zato utečenecká vlna vydatně posílená ještě přílivem ze Sýrie, už problém je. Vím, že Syřané netvoří ani zdaleka většinu uprchlíků směřujících do Evropy, ale významné procento ano. A ne, nemyslím si o Asadovi nic moc dobrého, jen si prostě myslím, že bez něj by to mohlo být o 10 % lepší, ale také o 200 % horší. A dnes už spíš to druhé.Skrýt celý příspěvekOhledně role UK a Austrálie – co takhle průzkum, pánové? Britové tam koneckonců zpočátku pouze prováděli průzkum, bojové lety nelétaly. A pochopitelně průzkum může plnit roli ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně role UK a Austrálie – co takhle průzkum, pánové? Britové tam koneckonců zpočátku pouze prováděli průzkum, bojové lety nelétaly. A pochopitelně průzkum může plnit roli vzdušného doprovodu, nebo může být tento dokonce samostatný.Skrýt celý příspěvek
fenri > s tymi Danmi a ze nemozu utocit v Syrii, by som si uz tak isty nebol. To sa tvrdilo o ich prvej misii v 2014 -2015. Napr. tu je sprava z 5.8.2016 ze zautocili prvy raz ...Zobrazit celý příspěvek
fenri > s tymi Danmi a ze nemozu utocit v Syrii, by som si uz tak isty nebol. To sa tvrdilo o ich prvej misii v 2014 -2015.
Napr. tu je sprava z 5.8.2016 ze zautocili prvy raz v Syrii
https://www.thelocal.dk/201608...
tu je ked sa chystali do Iraku v roku 2016. Syria sa tom spomina len mozno
https://www.thelocal.dk/201604...
Takze neviem ako to maju schvalene.Skrýt celý příspěvekSeaWolf - a bylo Českoslovesnko 1948-1989 bráno jako stát, uznaný člen OSN, UNESCO a tisíců dalších jiných organizací? Navíc - bránil někdo někomu volit ČSL? Za další v ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf - a bylo Českoslovesnko 1948-1989 bráno jako stát, uznaný člen OSN, UNESCO a tisíců dalších jiných organizací? Navíc - bránil někdo někomu volit ČSL?
Za další v prosincových volbách mohl v Syrii kandidovat každý.
Mohl byste nám napsat ještě něco o demokracii a politických svobodách našich spojenců v Turecku, SAE, SA,, Kuvajtu atd., když už máte takovou starost o demokratičnost Syrie?
Ono totiž mezi státní suverenitou a subjektivně hodnocenou mírou demokracie ve společnosti není žádné rovnítko. Ostatně většina zemí světa není demokratická a už vůbec ne dle našich kriterií.Skrýt celý příspěvekfenri > Napisal si to, co som chcel je. Tu sa Dani priznavaju, ze to boli ich 2 ...Zobrazit celý příspěvek
fenri > Napisal si to, co som chcel je.
Tu sa Dani priznavaju, ze to boli ich 2 F-16.
https://www.thelocal.dk/201609...
Takze tam mame 2-A10, ktore maju len Americania. Potom tu mame 2 F-16. Ku nim sa priznali Dani. Co tam potom mali UK a Australia ?Skrýt celý příspěvekK té Asadově legitimitě: je stejně legitimní jako KSČ před rokem 1989 pokud si pamatujete taky se chodilo volit. A z těch voleb kde byla jedna kandidátka vše zůčastněných. Asad ...Zobrazit celý příspěvek
K té Asadově legitimitě:
je stejně legitimní jako KSČ před rokem 1989 pokud si pamatujete taky se chodilo volit. A z těch voleb kde byla jedna kandidátka vše zůčastněných. Asad sice papírově připustí jiné strany než BAAS, ale ty hrají stejnou roli jako ČSL a SSO před rokem 1989 v Národním shromáždění Československé socialistické republiky.
Cíl voleb zajištění moci
"Po únorovém převratu měli komunisté veškerou moc ve státě plně pod kontrolu a prostřednictvím svých lidí ovládali také povolené strany Národní fronty.
Pokračování takového vládnutí se snažili zajistit psychickým i fyzickým terorem obyvatelstva (zejména v 50. letech) a v rovině právní také mj. novelizací volebního zákona v dubnu 1948 a přijetím nové ústavy v květnu téhož roku.
Zákon o volbách do Národního shromáždění (75/1948 Sb.) zcela změnil způsob voleb, které se tak staly do roku 1989 čistě formální záležitostí a jejich výsledek nemohl mít žádný vliv na rozložení politických sil ve volených orgánech.
Podíl na moci předem určovala KSČ. Volby se tak staly aktem, jehož jediným účelem bylo poskytnutí zdání určité míry demokracie reálnému totalitnímu systému."
V podstatě stejné je to i v SýriiSkrýt celý příspěvekSeaWolf - principiálně je nevinný každý zloděj, ba i vrah, dokud není dokázána vina a není odsouzen. Pak lze totiž z každé krádeže či vraždy obvinit kohokoliv. Tvrdím, že jste ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf - principiálně je nevinný každý zloděj, ba i vrah, dokud není dokázána vina a není odsouzen. Pak lze totiž z každé krádeže či vraždy obvinit kohokoliv.
Tvrdím, že jste zabil Aničku Hrůzovou. A myslím, že budete zatloukat a že se tu najdou odporní trollové, kteří budou vaši vinu relativizovat a zpochybňovat. Chápete kam mířím?
Nebylo by ale jednodušší sem hodit NĚCO PRŮKAZNÉHO, co by nasvědčovalo tomu, že ten konvoj rozbombardovala ruská letadla? Každý opičák tam běhá s mobily a natáčí, celou oblast monitorují armády Turecka, USA, satelity... Nálet který rozbombarduje x kilometrový konvoj se neschová. Ostatně o pár kilometrů dál Turci kreslili trajektorii Su-24 pomalu na decimetry...Skrýt celý příspěvekSeaWolf: No jo, ale vy tvrdíte něco aniž by byly důkazy a vydáváte to za fakt. A takhle se prezentujete ve spoustě diskuzí. Pak vás člověk neber moc vážně. Tajfun: Příště ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf:
No jo, ale vy tvrdíte něco aniž by byly důkazy a vydáváte to za fakt. A takhle se prezentujete ve spoustě diskuzí. Pak vás člověk neber moc vážně.
Tajfun: Příště napište jméno komu odpovídáte, protože vlčí mor se hodí in na fenriho, protože jeho jméno je dost podobné Fenrirovi, což je taky vlk. :DSkrýt celý příspěvekfenri Principiálně je každý nepřiznaný zloděj nevinný ? Takže stačí zapírat zapírat a zapírat. ( pokládám pouze řečnickou otázku ) Já jsem vyslovil svůj názor a s tím můžeš ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
Principiálně je každý nepřiznaný zloděj nevinný ? Takže stačí zapírat zapírat a zapírat. ( pokládám pouze řečnickou otázku )
Já jsem vyslovil svůj názor a s tím můžeš souhlasit nebo nesouhlasit.
Na Krymu byla Ruská invazní vojska a taky se to tu na AN zpochybňovalo nahoru dolu a spekulanti napadali vše okolo jakmile ulpělo na Rusku jen smítko.... tedy to je jen příklad a tohle je úplně stejný.Skrýt celý příspěvekBTW: je komické, že k útoku na Deir se solidárně přiznaly i země, které tam neútočily a ani útočit nemohly. Nálet provedly 2 x A-10 a 2 x F-16 startující z Iráku. A-10 mají jen ...Zobrazit celý příspěvek
BTW: je komické, že k útoku na Deir se solidárně přiznaly i země, které tam neútočily a ani útočit nemohly.
Nálet provedly 2 x A-10 a 2 x F-16 startující z Iráku. A-10 mají jen USA. Jak se Austrálie, Dánsko a UK podělili o ty dvě F-16 (s tím, že UK a Austrálie F-16 nemá) je docela vysoká matematika.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...