Polsko modernizuje tanky T-72
- 15. 12. 2017
- 131 komentářů
- Jan Grohmann
Polské ministerstvo obrany plánuje modernizovat tanky T-72M1. Za tímto účelem polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal provádět analýzu trh s cílem zjistit, jaké řešení v případě modernizace T-72 nabízejí firmy (především ty polské).
Polská armáda má oficiálně ve výzbroji 1010 tanků – 249 německých tanků Leopard A4/A5, 233 modernizovaných tanků T-72 označovaných jako PT-91 Twardy (PT-91, PT-91M, PT-91MA1) a 528 původních tanků T-72 (T-72, T-72A, T-72M1, T-72M1D).
Polsko dlouhou dobu koketovalo s vyřazením T-72 a vývojem vlastního lehkého/středního tanku, resp. vozidla přímé palebné podpory DSV (Direct Support Vehicles). Podle posledních informací ale Varšava od vývoje nebo nákupu DSV prozatím upustila a plánuje modernizovat 300 tanků řady T-72M1.
T-72M je exportní verze T-72A vyráběná v Polsku a Československu. Odvozená verze T-72M1 (1982) na úrovní pancéřové ochrany odpovídá T-72A ruské armády.
"Chceme modernizovat T-72," řekl 8. prosince zástupce ministra obrany Bartosz Kownacki. "Modernizace tanku stojí kolem 4 milionů zlotých (1,1 milionu USD). Máme 300 takových vozidel, takže smlouva bude za více než 1 miliardu zlotých."
V současné době nastává 18 měsíců dlouhá analýza trhu. Na základě provedených analýz ministerstvo obrany přijme rozhodnutí o přesném rozsahu, harmonogramu a finančním plánu programu. V současné době jsou přesné požadavky na modernizaci T-72M1 tajné, případně se na nich stále pracuje.
Modernizaci však nepochybně zajistí polský průmysl. Na letošní vojenské výstavě MSPO 2017 polský zbrojní gigant PGZ představil hned dvě cesty modernizace T-72 – hloubkovou PT-17 a “povrchovou” PT-91M2.
Tank PT-17 vyniká novou výzbrojí, novým nabíjecím automatem, pancéřováním, pohonnou jednotku a novým senzorovým/elektronickým/počítačovým vybavením.
Věž PT-17 je převzata z ukrajinského projektu T-72-120 (představený v Paříži v roce 1999) od Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova. Použitý ukrajinský kanón KB-2 (odvozen od sovětského 2A46M ráže 125 mm) má hladký vývrt a NATO ráži 120 mm (L50). Nový nabíjecí automat má hmotnost 936 kg (bez pancéřování) a pojme 22 ks tankové munice.
Nabíjecí automat se koncepčně podobá (nebo je dokonce odvozen) automatu francouzského tanku Leclerc (YouTube). Automat je umístěn v zadní pancéřové schránce a pomocí nabíjecího táhla přes otvor v pancéřové přepážce vsunuje náboj do nábojové komory kanónu. Rychlost palby je pět až devět ran za minut.
PT-91 polské armády
Není jasné, jakou stabilizaci polohy hlavně kanónu PT-17 používá. V úvahu připadá EPS-72 od společnosti EADS nebo ukrajinská 2E42-2. Připomeňme, že tankový stabilizátor je klíčové zařízení (využívající gyroskopy), které zajišťuje za jízdy tanku stále stejný náměr a odměr kanónu. Lapidárně řečeno – hlaveň kanónu míří do stejného bodu, i když se tank pohybuje.
PGZ jistě bude tlačit na nákladnější modernizaci po vzoru PT-17, ale více pravděpodobná je méně nákladná modernizace (např. zachování stávající věže a kanónu). PGZ proto nabízí modernizační balíček PT-91M2 vycházející z PT-91M/MA1. Na standard PT-91M2 lze upravit jak stávající PT-91, tak původní T-72.
PT-91M2 získal přesnější slovenský kanón 2A46MS ráže 125 mm, nový nabíjecí automat a box v zadní části věže pro další munici. Tank pohání původní motor S-12U (polská verze sovětského V-46-6) o výkonu 634 kW (850 koní), nové jsou sestavy odpružení pojezdových kol. PT-91M2 chrání nejnovější bloky polského reaktivního pancíře ERAWA. Tank PT-91M2 má modernizovaný nabíjecí automat a část munice byla přesunuta do korby.
Systém řízení palby je francouzské výroby SAVAN-15, polské firmy dodaly například přístroje nočního vidění TKN-3Z pro velitele a PNK-72 Radomka pro řidiče.
PT-91M2; větší foto / autor
Varšava chce pomocí modernizovaných T-72 překlenout období do příchodu tanku zcela nové generace. Přitom jak bylo naznačeno v úvodu, ještě v červenci 2016 Kownacki oznámil, že tanky T-72M1 budou nahrazeny novými DSV Gepard. Vozidlo Gepard mělo být vozidlo postavené na platformě komerčně dostupného bojového vozidla pěchoty (pravděpodobně CV90). Výzbroj měla tvořit nová věž s tankovým kanónem ráže 120 mm od belgické firmy CMI Group.
Polská armáda plánovala vyřadit všechny tanky T-72 do roku 2021 a nakoupit 400 vozidel Gepard. Z těchto plánů ale podle posledních informací sešlo.
Polsko plánuje místo nákupu DSV Gepard v delším časovém horizontu zavést zcela nový hlavní bojový tank MBT (Main Battle Tank). Podle webu Defence.pl nový tank vznikne na základě mezinárodní spolupráce s účasti polského obranného průmyslu. V současné době se nabízí program vývoje tanku Leopard 3, který vzniká v německé a francouzské spolupráci. Nový tank má k polským jednotkám dorazit za 10 až 12 let.
Je třeba také připomenout, že polská armáda plánuje postavit zcela novou obrněnou divizi. Z toho důvodu si Varšava nemůže dovolit vyřadit žádné tanky. Polsko také kvůli nové divizi plánuje nakoupit menší počet použitých tanků Leopard 2.
Kromě toho Varšava počítá s pořízením nové protipanceřové munice pro tanky T-72M1 a PT-91.
Zdroj: Defence24.pl, IHS Janes
Související články
REPORTÁŽ: Polská vojenská výstava MSPO 2017
V polských Kielcích od 5. do 8. září probíhala tradiční výstava vojenské techniky MSPO 2017 ...
- 09.09.2017
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72
Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...
- 14.09.2017
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
Polské ponorky Orka a střely Tomahawk
Polské ministerstvo obrany v rámci programu Orka nakoupí tři nebo čtyři nové dieselelektrické útočné ...
- 01.11.2017
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Washington schválil prodej baterií Patriot do Polska
Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...
- 19.11.2017
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
CerVus: No nechce se mi věřit, že ostatní jsou na tom tak hrozně a hádám že české zkoušky jsou docela standartní nic výjimečného. Jirosi: No válka je irelevantní ale boje můžou ...Zobrazit celý příspěvek
CerVus: No nechce se mi věřit, že ostatní jsou na tom tak hrozně a hádám že české zkoušky jsou docela standartní nic výjimečného.
Jirosi: No válka je irelevantní ale boje můžou vest tanky vs. tanky nebo kombinace tanky a pěchota nebo bvp vs. kombinace něčeho jiného tak že jednoznačně říct se nedá. Tady ale musíme se rozhodnout co je primární určeni tanku.Skrýt celý příspěvekCerVus: "Každopádně co se soustředit na Pumy v kombinaci s průzkumnými systémy, k tomu pořídit moderní raketomety a dělostřelectvo. Tahle kombinace stejně v současné době ovládá ...Zobrazit celý příspěvek
CerVus: "Každopádně co se soustředit na Pumy v kombinaci s průzkumnými systémy, k tomu pořídit moderní raketomety a dělostřelectvo. Tahle kombinace stejně v současné době ovládá konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem."
Tohle je, ale jen následek uzemnění letectva. Střelba z raketometu by určitě nebyla tak populární kdyby ti hrozilo, že ti přiletí nepříjemné překvapení na hlavu. Kterému neujedeš.Skrýt celý příspěvekJeště na to můžeme kouknout takhle: Jsme v NATO, spojenci okolo nás mají spousty MBT, takže nás do jejich vlastnictví nic netlačí. Jestli by tedy nebylo lepší v současné době MBT ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě na to můžeme kouknout takhle:
Jsme v NATO, spojenci okolo nás mají spousty MBT, takže nás do jejich vlastnictví nic netlačí. Jestli by tedy nebylo lepší v současné době MBT opustit. Alianci jako takové se spíše hodí dobře vycvičené a vybavené podpůrné jednotky než to naše "od každého trochu ale dohromady nic".
Je tu sice problém v tom, že cokoli AČR opustila už nikdy neobnovila. I když se už zase mluví o obnovení jednotek CO.
Každopádně co se soustředit na Pumy v kombinaci s průzkumnými systémy, k tomu pořídit moderní raketomety a dělostřelectvo. Tahle kombinace stejně v současné době ovládá konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem.
V době, kdy se pak situace s technikou v AČR alespoň trochu stabilizuje, tak už by pomalu měla nabíhat sériová výroba leo 3.
Jinak info k výběru BVP. Podle informací od německých zbrojařů z testování pouze Puma byla schopná zvládnout všechny tři testovací zkoušky bez větších závad. Ostatní museli alespoň jednu po opravě opakovat. Při testování střelby se střílelo 40 ran na 8 terčů ve vzdálenosti 1200 a 1800 metrů. Povětrnostní podmínky byly dost nepříznivé. Puma byla schopna zasáhnout 37x, což bylo více než 5x každý cíl. Ostatní tři BVP minuly alespoň jeden cíl přičemž druhý nejlepší kandidát dosahoval pouze poloviční přesnosti.
Zdroj informací je sice takový pochybný. Jelikož jde o skupinu německých zbrojařů, ale to, že se Puma teď dostala do čela výběru i přes svou cenu by to mohlo podporovat.
orginál: https://below-the-turret-ring.... Skrýt celý příspěvekJeště by šlo, vykašlat se na klasické tanky, a místo toho pořídit na BVP pár slovinských věží ODIN 57 HRCT osazené rychlopalným kanónem Bofors ráže 57 mm (100 střel), váha 5,5 tuny ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě by šlo, vykašlat se na klasické tanky, a místo toho pořídit na BVP pár slovinských věží ODIN 57 HRCT osazené rychlopalným kanónem Bofors ráže 57 mm (100 střel), váha 5,5 tuny a ochrana až level 3 dle STANAG.
ps. co si budeme povídat, ono by to mělo smysl i na podvozcích T-72M4CZ .))
http://www.palba.cz/album/disp... Skrýt celý příspěvekTo Scotty: všechny možné alternativy jsou v diskusi zde pod článkem http://www.armadninoviny.cz/bi...
To Scotty: všechny možné alternativy jsou v diskusi zde pod článkem http://www.armadninoviny.cz/bi...
Jura99: tak pokud by někoho napadlo modernizovat naše tanky do podoby PT-17, tak k tomu by byly nejspíš využity staré T-72M1 (máme jich cca 90). Ve výsledku by nám zbyly T-72M4CZ ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99:
tak pokud by někoho napadlo modernizovat naše tanky do podoby PT-17, tak k tomu by byly nejspíš využity staré T-72M1 (máme jich cca 90). Ve výsledku by nám zbyly T-72M4CZ (cca 30), pro které už stejně nejsou díly atd. Možná by tedy bylo zajímavé tyto atypické tanky přestěvt na vyprošťovací vozidla a poslat k novým BVP. Berte to jen jako jednu z možností - nic víc.Skrýt celý příspěvekMALI pokud ale plánujete případné BVP120 nahradit plnohodnotným MBT nové generace řekněme mezi roky 2030-2040 není lepší pořídit Leo2 v poslední modernizaci. Samozřejmě stálo by to ...Zobrazit celý příspěvek
MALI pokud ale plánujete případné BVP120 nahradit plnohodnotným MBT nové generace řekněme mezi roky 2030-2040 není lepší pořídit Leo2 v poslední modernizaci. Samozřejmě stálo by to značné prostředky ovšem BVP s tankovým dělem také nebude zadarmo a nové zázemí se bude stejně muset budovat. Dá se ale předpokládat že zázemí pro Leo2 bude z větší části použitelné i pro Leo3.
Považuji za velkou chybu to že se v 90 letech rozhodlo pro českou cestu a vznikla modernizace T72M4cz ne že by na svou dobu byla špatná to ne, ale propásla se doba kdy se daly rozumě sehnat Leo2 se kterým by armáda do roku 2040 bez problémů přežila.
V dnešní době modernizovat T72 mi připomíná snahu vyhrát dostih na mrtvém koni a v tak malých počtech (maximálně dva tpr ) je to lití peněz do kanálu.Skrýt celý příspěvekPokročilá modernizace T-72 na způsob PT-17 je bezpochyby perspektivní překlenutí doby do nástupu L3. Ten tank se vyrovná L2 v soudobé verzi. Samozřejmě z původní T-72 nezůstane ...Zobrazit celý příspěvek
Pokročilá modernizace T-72 na způsob PT-17 je bezpochyby perspektivní překlenutí doby do nástupu L3. Ten tank se vyrovná L2 v soudobé verzi. Samozřejmě z původní T-72 nezůstane kámen na kameni a jde fakticky o nový tank, i když pohon má líp vyřešený T72M4CZ. Pokud by se dala dopočítat ekonomika modernizace (tak do 2mil €), určitě do toho jít, protože aktuálně není na trhu dobrý a nový tank. Zpětně nutno říct, že T72M4CZ byl technicky i strategicky velice dobrý projekt, zmršený politiky a ekonomy.Skrýt celý příspěvek
To Dušan: Absolutně nechápu nadšení některých nad vaším delším příspěvkem, který je plný "dojmologie" až demagogie a jen ukazuje, jak malý rozhled máte ve vojenské technice. Z ...Zobrazit celý příspěvek
To Dušan: Absolutně nechápu nadšení některých nad vaším delším příspěvkem, který je plný "dojmologie" až demagogie a jen ukazuje, jak malý rozhled máte ve vojenské technice.
Z velké části vám to snad vysvětlil MALI.
Není problém si dohledat základní parametry plánovaného kanónu ráže 130 mm (hmotnost a rozměry podobné jako u 120mm - délka na úrovni L55 a hmotnost jako u L44) a ani různá plnohodnotná řešení tankových kanónů s důrazem na efektivitu brzdo-vratného systému viz RUAG 120 mm CTG. Měl jsem možnost mluvit s lidmi, kteří byli u testování CV90/120 a ti byli sami velmi překvapeni, jak konstrukce vozidla bez problémů zvládá střelbu z tohoto kanónu - to jen k vašim čistě subjektivním úvahám.
Tady je odkaz na zmíněný používaný kanón https://www.scribd.com/documen...
S tou municí jste mě vážně rozsekal - opravdu musí používat podkaliberní APFSDS-T s nižší úsťovou rychlostí? :-)))
Pokud odborníci z Rm (výrobce 130 mm kanónu i Lynxu) jsou přesvědšeni o tom, že konstrukce Lynxu snese jejich bezosádkovou věž se 130 mm tak logicky relevantní data mají oni a různí "dojmologové" vaří jenom z vody.
Perel tam bylo jak na viktoriánském náhrdelníku - taková Merkava s motorem vpředu bude podle tvojí teorie opravdu velmi problematickým tankem a poslední odstavec jen podtrhl "odbornost" celého příspěvku.
Pokud někdo považuje takovýto příspěvek za přínos, tak je to jeho věc. Nemůže se pak ale divit, když bude papouškovat takovéto názory, tak skutečný odborník se bude jen pobaveně usmívat či chytat za hlavu - to podle úpornosti "diskutujícího".Skrýt celý příspěvekTo Dusan Proboha cos to vyplodil za snůšku smyšlenek a nesmyslů? Na něco už poukázali jiní, ale bezkonkurenčí je ten celý poslední odstavec: "Miny a IED útoky způsobují také ...Zobrazit celý příspěvek
To Dusan
Proboha cos to vyplodil za snůšku smyšlenek a nesmyslů? Na něco už poukázali jiní, ale bezkonkurenčí je ten celý poslední odstavec:
"Miny a IED útoky způsobují také zničení pohonné jednotky umístěné vpředu. MBT s hnacím kolem v zadní části může zkrátit dráhu proběhu pásu při poškození – to není možné když máte hnacáky vpředu. Potřebné otvory pro motor jsou vpředu - to jsou také balistické otvory a jinými slovy slabá místa v korbě. IR stopa je taktéž nevýhodná ve srovnání s motorem MBT na zadní straně. V poslední řadě požadavky na zaměřování dalekých cílů jsou obecně u MBT vyšší než IFV kde radiační teplo motorů umístěných ve přední části korby může způsobovat potíže pro chlazené matrice vlastních termozaměřovačů (tj. může omezovat dálku detekce a příp. identifikaci cíle)."
Některé "myšlenky" tohoto odstavce dokáže pochopit snad jen logik, který celý tento příspěvek považuje za téměř "úplně nejvíc nejlepší příspěvek na celém webu za celou dobu jeho existence", tedy on to napsal přesně takto: "Dík, to bylo zatím snad nejfundovanější příspěvek (nakolik jsem schopen posoudit a nakolik si pamatuji), co jsem tady na to téma četl."
Pro nás ostatní bych prosil takovéto příspěvky ještě doplnit vysvětlením. Co třeba toto:
"MBT s hnacím kolem v zadní části může zkrátit dráhu proběhu pásu při poškození – to není možné když máte hnacáky vpředu." ????
Co jsou to ty "balistické otvory"?
PS: vy dva, Dusan a logik, byste měli objíždět repuliku s nějakým zábavným vyprávěním na téma "rozumíme armádě, taktice a technice, veškerým zbraním i fyzice.......a o všem víme nejvíce" a trumfli byste i zábavné pořady Holzmanna, Donutila a všech ostatních :))Skrýt celý příspěvekTo Dušan 18.12., 16:20: Několik postřehů k Vašemu "hvězdnému" diskuznímu příspěvku": 1. doporučuji Vám zaslat Váš názor o 130 mm TK na podvozku Lynxu přímo konstruktérům do ...Zobrazit celý příspěvek
To Dušan 18.12., 16:20:
Několik postřehů k Vašemu "hvězdnému" diskuznímu příspěvku":
1. doporučuji Vám zaslat Váš názor o 130 mm TK na podvozku Lynxu přímo konstruktérům do Rheinmetallu - možná si od Vás nechají poradit...., ale věnujme se lafetaci 120mm TK.
2. Kuličková dráha se nevyužívá k pohonu, pro ten slouží servopohony...;
3. ohledně výšky věže - nepleťte si věž se zbraňovou stanicí (bezosádková věž lze udělat i nízkoprofilová - na rozdíl od ZS);
4.Když už tak zasvěceně píšete o Lynxu - ano musel by se vyměnit celý modul BVP za modul s věží osazenou 120 mm TK (a konzultoval jste to s výrobcem? Já například ano, včetně potřebných úprav). A mohu Vám zde zodpovědně napsat, že to chce Rhm dělat i bez požadavku AČR (alespoň to oficiálně tvrdí). Takže ty Vaše informace o tom kolik by nás to stálo peněz jsou jen Vaše dedukce. Osobně si myslím, že u Rhm vědí celkem dobře, co si mohou s vlastním kanónem dovolit (zcela určitě na tom budou lépe, než my všichni tady dohromady).
5. Srovnávat STRYKERA s LYNXEM je nezlobte se na mne, poněkud mimo (asi něco jako hrušky s meruňkami). Když nic, tak si aspoň srovnejte výsledné hmotnosti vozidel. Totéž CV-90-120, mimochodem - ta měla také hodně vysokou věž?), ohledně stability vozidla se 120 mm TK - podívejte se jak střílí Centauro se 120 mm kanónem od RUAGu, pravdou ale bude to, že výsledná silueta vozidla by byla znatelně vyšší, než u MBT - to je bohužel fakt ;
6. S tou APFSDS a vůbec s municí do TK jste mne fakt rozesmál. Munice asi nebude Vaše silná stránka...;
7. Když už jste u té organizace: nikdo tatdy přece netvrdí, že stř.tanky na bázi těžkých BVP jsou konečné řešení. Střední tanky na bázi těžkých BVP by zůstaly u tpr. 7.mb, pro zamýšlený tp zůstávají dveře otevřené pro L3, na který se však nedostaneme dřív, než po roce 2030 (optimisticky).
8. Jak jste správně napsal, vozidlo vyvážíme posunutím věže dozadu, váš postulát o omezení deprese sice platí, ale jen v úhlu vymezeném čelní korbou;
9. pokud bych osobně seděl v bojovém vozidle, byl bych raději, kdyby se mi nepřítel trefil do motoru a ne do mne, nebo do munice;
10. Pokud správně počítám, tak PTŘS s dostřelem 4 až 5,5 km má z hlediska dálkových dosahů zaměřovače BVP minimálně stejné nároky, než tankový kanón s dostřelem 2 až 3 km...;
11. IR stopa bojového vozidla je taková, jak je vozidlo pro její potlačení zkonstruováno - nemůžete srovnávat staré BVP, které vznikalo v době, kdy byly termokamery jen v některých laboratořích, se soudobými stroji, které už jsou konstruovány se záměrem snížení tepelně demaskujících příznaků;
12. S tím teoretickým zdůvodněním omezením dálkového dosahu IČ kamery zaměřovače jste mne však "dostal" - díval jste se někdy IČ kamerou zaměřovače BVP v reálu? Když odhlédneme od toho, že je snahou demaskující příznaky a tedy vyzařování motoru snížit, uvědomte si, jaké máte u toho zaměřovače zorné pole a kde je ten zaměřovač vůči korbě vozidla (tedy i motoru).
13. Ovšem vůbec největší perlou je Váš názor, že něco nemůže dobře fungovat, protože to ještě nikdo nevyzkoušel - ve smyslu této filozofie bychom tady v lepším případě pobíhali ještě s oštěpy (protože luk a šípy zatím ještě nikdo nevyzkoušel).Skrýt celý příspěvekA teraz coś ciekawszego Około 17 utracono kontakt z MiG 29/ prawdopodobnie miał miejsce wypadek podczas lądowania na terenie bazy lotnictwa taktycznego w Mińsku ...Zobrazit celý příspěvek
A teraz coś ciekawszego
Około 17 utracono kontakt z MiG 29/
prawdopodobnie miał miejsce wypadek podczas lądowania na terenie bazy lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim...
Pogoda
METAR EPMM 181800Z 33006KT 5000 BR BKN006 OVC010 M02/M03 Q1026 RMK
M024 093 8/6 =
()Skrýt celý příspěvekRase - by zrozumieć to wszystko trzeba pamiętać że polskie zakłady zbrojeniowe - mimo iż są własnością skarbu państwa to walczą, ze sobą jak psy. O nie nie współpracują ze ...Zobrazit celý příspěvek
Rase - by zrozumieć to wszystko trzeba pamiętać że
polskie zakłady zbrojeniowe - mimo iż są własnością skarbu państwa to walczą, ze sobą jak psy.
O nie nie współpracują ze sobą - tylko rywalizują...
Niestety nie jest to walka fair play - kto zaoferuje lepszy produkt.
To jest walka na kłamstwo i propagandę...
Stąd pojawiają isę takie artykuły...
Politycy też nie są lepsi - jeden wspiera zakład z Poznania (bo to jego okreg wyborczy)
inny z Gliwic, a jeszcze inny ze Stalowej Woli...
Potem człowiek czyta wypowiedzi i nie wie (nie rozumie) co jest prawdą a co nie...
Dlatego trzeba mieć dużo czasu by nauczyć się odróżniać "sezonowe tematy", "artykuły sponsorowane" od tego co jest zamiarem MON i wojska
Pamiętaj - na defence 24 (czy innych portalach) za odpowiednie pieniądze napiszą wszystko - łącznie z tym że mamy potencjał do budowy broni jądrowej.
To tylko kwestia kto ile zapłaci...
A wojsko od 2008 nie chce nawet słyszeć o modernizacji BWP-1
Nikt nie chce powtórki z Rumunii (MLI-84)
Prędzej odkurzą Andersa albo kupią licencje na cokolwiek...
P.S. Masz tu "mądrości" tego samego autora
http://www.defence24.pl/560780...
Tylko na bliższy Wam temat...Skrýt celý příspěvekLukas: rozumím, něco na tom ale je, přeci jen současný stav BWP-1 není zrovna ideální. Co si budeme povídat, ony i ty BVP-2 co provozuje AČR jsou hodně oježděné a ve stavu ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas:
rozumím, něco na tom ale je, přeci jen současný stav BWP-1 není zrovna ideální. Co si budeme povídat, ony i ty BVP-2 co provozuje AČR jsou hodně oježděné a ve stavu nevalném. Tak nějak doufám že Borsuk bude bude vyráběn dřív než bylo zmíněno.
ps. koncept polské armády je pro mě velkou záhadou a chaosem. Všechno se mění moc rychle (pokud jde o tanky a BVP)Skrýt celý příspěvekRase - to tylko Defence24 Panowie - pisałem o tym wielokrotnie - Defence24 nie jest w 100% obiektywne To co cytujesz to artykuł SPONSOROWANY - opłacony najprawdopodobniej ...Zobrazit celý příspěvek
Rase - to tylko Defence24
Panowie - pisałem o tym wielokrotnie - Defence24 nie jest w 100% obiektywne
To co cytujesz to artykuł SPONSOROWANY - opłacony najprawdopodobniej przez wojskowe Zakłady Mechaniczne nr. 5 (Poznań)
To on lobbuje za modernizajcą (gdyż w latach 2002-2009 prowadził prace nad modernizacja BWP-1 - projekt "Puma")
TO NIE JEST KONCEPCJA WOJSKA, ANI MINISTERSTWA OBRONY!!!
To zwykła manipulacja autora który za pieniądze pisze różne bzdury...
(Jak widać ludzie to kupują)Skrýt celý příspěvekKdyž sme nakousli ty Poláky a modernizaci techniky, tak průšvih je v tom, že Borsuk nebude u jednotek dostatečně rychle a v potřebných počtech. BWP-1 tak budou muset (částečně) ...Zobrazit celý příspěvek
Když sme nakousli ty Poláky a modernizaci techniky, tak průšvih je v tom, že Borsuk nebude u jednotek dostatečně rychle a v potřebných počtech. BWP-1 tak budou muset (částečně) zůstat ve službě minimálně do roku 2030. Opět se tedy mluví o nutnosti modernizovat tyto stroje. Poprvé se o nutnosti provést modernizaci mluvilo v roce 1992. Přeci jen Borsuk má být dokončen v roce 2020 a sériová výroba by se mohla rozjet od roku 2021. Plným výrobním tempem 50 vozidel za rok by tak výroba potřebného množství vozidel trvala minimálně do roku 2030, nebo ještě déle. pro překlenutí meziobdobí tak je nutné, aby armáda měla nějaká bojeschopná vozidla. V případě modernizace BWP-1, nejspíš půjde pouze o nejnutnější modernizaci - tedy za co nejnižší finanční náklady. tak si říkám, že je dobře že sme se vydali vlastní cestou a nepřidali sme se k polskému projektu (!)
http://www.defence24.pl/714123... Skrýt celý příspěvekCerVus: Lenže z tých Leopardov, čo má na sklade RhM, si teraz Nemci odkúpia 104+34 a ak by ešte kúpili Poliaci zhruba 30+10, tak pre AČR prakticky neostane, pretože bude ...Zobrazit celý příspěvek
CerVus:
Lenže z tých Leopardov, čo má na sklade RhM, si teraz Nemci odkúpia 104+34 a ak by ešte kúpili Poliaci zhruba 30+10, tak pre AČR prakticky neostane, pretože bude potrebovať minimálne 45 ks (30 + 10 + 4-5 na výcvik).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...