Polsko modernizuje tanky T-72

Polská modernizace tanku T-72 označovaná jako PT-17; větší foto / autor 

Polské ministerstvo obrany plánuje modernizovat tanky T-72M1. Za tímto účelem polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal provádět analýzu trh s cílem zjistit, jaké řešení v případě modernizace T-72 nabízejí firmy (především ty polské).

Polská armáda má oficiálně ve výzbroji 1010 tanků – 249 německých tanků Leopard A4/A5, 233 modernizovaných tanků T-72 označovaných jako PT-91 Twardy (PT-91, PT-91M, PT-91MA1) a 528 původních tanků T-72 (T-72, T-72A, T-72M1, T-72M1D).

 

 

Polsko dlouhou dobu koketovalo s vyřazením T-72 a vývojem vlastního lehkého/středního tanku, resp. vozidla přímé palebné podpory DSV (Direct Support Vehicles). Podle posledních informací ale Varšava od vývoje nebo nákupu DSV prozatím upustila a plánuje modernizovat 300 tanků řady T-72M1.

 

T-72M je exportní verze T-72A vyráběná v Polsku a Československu. Odvozená verze T-72M1 (1982) na úrovní pancéřové ochrany odpovídá T-72A ruské armády.

 

"Chceme modernizovat T-72," řekl 8. prosince zástupce ministra obrany Bartosz Kownacki. "Modernizace tanku stojí kolem 4 milionů zlotých (1,1 milionu USD). Máme 300 takových vozidel, takže smlouva bude za více než 1 miliardu zlotých."

 

V současné době nastává 18 měsíců dlouhá analýza trhu. Na základě provedených analýz ministerstvo obrany přijme rozhodnutí o přesném rozsahu, harmonogramu a finančním plánu programu. V současné době jsou přesné požadavky na modernizaci T-72M1 tajné, případně se na nich stále pracuje.

 

Modernizaci však nepochybně zajistí polský průmysl. Na letošní vojenské výstavě MSPO 2017 polský zbrojní gigant PGZ představil hned dvě cesty modernizace T-72 – hloubkovou PT-17 a “povrchovou” PT-91M2.
 

Tank PT-17 vyniká novou výzbrojí, novým nabíjecím automatem, pancéřováním, pohonnou jednotku a novým senzorovým/elektronickým/počítačovým vybavením.

 

Věž PT-17 je převzata z ukrajinského projektu T-72-120 (představený v Paříži v roce 1999) od Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova. Použitý ukrajinský kanón KB-2 (odvozen od sovětského 2A46M ráže 125 mm) má hladký vývrt a NATO ráži 120 mm (L50). Nový nabíjecí automat má hmotnost 936 kg (bez pancéřování) a pojme 22 ks tankové munice.

 

Nabíjecí automat se koncepčně podobá (nebo je dokonce odvozen) automatu francouzského tanku Leclerc (YouTube). Automat je umístěn v zadní pancéřové schránce a pomocí nabíjecího táhla přes otvor v pancéřové přepážce vsunuje náboj do nábojové komory kanónu. Rychlost palby je pět až devět ran za minut.

 

PT-91 polské armády

 

Není jasné, jakou stabilizaci polohy hlavně kanónu PT-17 používá. V úvahu připadá EPS-72 od společnosti EADS nebo ukrajinská 2E42-2. Připomeňme, že tankový stabilizátor je klíčové zařízení (využívající gyroskopy), které zajišťuje za jízdy tanku stále stejný náměr a odměr kanónu. Lapidárně řečeno – hlaveň kanónu míří do stejného bodu, i když se tank pohybuje.

 

PGZ jistě bude tlačit na nákladnější modernizaci po vzoru PT-17, ale více pravděpodobná je méně nákladná modernizace (např. zachování stávající věže a kanónu). PGZ proto nabízí modernizační balíček PT-91M2 vycházející z PT-91M/MA1. Na standard PT-91M2 lze upravit jak stávající PT-91, tak původní T-72.

 

PT-91M2 získal přesnější slovenský kanón 2A46MS ráže 125 mm, nový nabíjecí automat a box v zadní části věže pro další munici. Tank pohání původní motor S-12U (polská verze sovětského V-46-6) o výkonu 634 kW (850 koní), nové jsou sestavy odpružení pojezdových kol. PT-91M2 chrání nejnovější bloky polského reaktivního pancíře ERAWA. Tank PT-91M2 má modernizovaný nabíjecí automat a část munice byla přesunuta do korby.

 

Systém řízení palby je francouzské výroby SAVAN-15, polské firmy dodaly například přístroje nočního vidění TKN-3Z pro velitele a PNK-72 Radomka pro řidiče.

 

 

PT-91M2; větší foto / autor

 

Varšava chce pomocí modernizovaných T-72 překlenout období do příchodu tanku zcela nové generace. Přitom jak bylo naznačeno v úvodu, ještě v červenci 2016 Kownacki oznámil, že tanky T-72M1 budou nahrazeny novými DSV Gepard. Vozidlo Gepard mělo být vozidlo postavené na platformě komerčně dostupného bojového vozidla pěchoty (pravděpodobně CV90). Výzbroj měla tvořit nová věž s tankovým kanónem ráže 120 mm od belgické firmy CMI Group.

 

Polská armáda plánovala vyřadit všechny tanky T-72 do roku 2021 a nakoupit 400 vozidel Gepard. Z těchto plánů ale podle posledních informací sešlo. 

 

Polsko plánuje místo nákupu DSV Gepard v delším časovém horizontu zavést zcela nový hlavní bojový tank MBT (Main Battle Tank). Podle webu Defence.pl nový tank vznikne na základě mezinárodní spolupráce s účasti polského obranného průmyslu. V současné době se nabízí program vývoje tanku Leopard 3, který vzniká v německé a francouzské spolupráci. Nový tank má k polským jednotkám dorazit za 10 až 12 let.

 

Je třeba také připomenout, že polská armáda plánuje postavit zcela novou obrněnou divizi. Z toho důvodu si Varšava nemůže dovolit vyřadit žádné tanky. Polsko také kvůli nové divizi plánuje nakoupit menší počet použitých tanků Leopard 2.

 

Kromě toho Varšava počítá s pořízením nové protipanceřové munice pro tanky T-72M1 a PT-91.

 

Zdroj: Defence24.pl, IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Polská vojenská výstava MSPO 2017

V polských Kielcích od 5. do 8. září probíhala tradiční výstava vojenské techniky MSPO 2017 ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Polské ponorky Orka a střely Tomahawk

Polské ministerstvo obrany v rámci programu Orka nakoupí tři nebo čtyři nové dieselelektrické útočné ...

Washington schválil prodej baterií Patriot do Polska

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jirosi
    17:58 21.12.2017

    Rase: Ten obrazek s Tatrou a AGM vypadá spíše jako fotomontáž.

    Rase: Ten obrazek s Tatrou a AGM vypadá spíše jako fotomontáž.

  • JP--
    17:20 21.12.2017

    Nevim já bych Ceasar 2 nezavrhoval jen je otázka jestli ta Tatra 8x8 není moc velká 6x6 mu stačí, ale známe MO takže... 5 členná posádka mu stačí oproti Daně to není zas takový ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevim já bych Ceasar 2 nezavrhoval jen je otázka jestli ta Tatra 8x8 není moc velká 6x6 mu stačí, ale známe MO takže... 5 členná posádka mu stačí oproti Daně to není zas takový nárůst.
    Cena by měla být OK, sřp by měl být taky ok, v boji byly takže tam bych problém neviděl. Ale hlavně koupit jich rovnou minimálně 48 a je pak jedno jestli se budou rozdělovat 2*24 nebo 3*16, ale hlavně proboha zas nekoupit pár kousků který se budou ukazovat a dál se budou provozovat 40 let starý šroty.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:16 21.12.2017

    Rase:
    Podobnú modularitu majú aj Zuzany. Ich veža je úplne nezávislá na podvozku a je ju možne vcelku jednoducho osadiť na čokoľvek.

    Rase:
    Podobnú modularitu majú aj Zuzany. Ich veža je úplne nezávislá na podvozku a je ju možne vcelku jednoducho osadiť na čokoľvek.

  • skelet
    17:08 21.12.2017

    AGM je sice top, ale Casear je prostě taková.. koncepcí je to oproti Daně krok vzad. Nakonec to stejně dopadne tak, že se koupí modernizovaná Zuzka nebo Eva. Rase vzhledem k ...Zobrazit celý příspěvek

    AGM je sice top, ale Casear je prostě taková.. koncepcí je to oproti Daně krok vzad. Nakonec to stejně dopadne tak, že se koupí modernizovaná Zuzka nebo Eva.

    Rase vzhledem k tomu, že u nás je tradicí houfnice na kolovém podvozku, tak zde operovat pásákem je naprosto nepodstatné. To můžeme rovnou koupit K9 nebo Kraby.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    16:52 21.12.2017

    Rase Já tu nic nepropaguji (byť souhlasím s Malim v tom, že AGM je mimo naše finanční možnosti a také bych nerad viděl AČR jako prvního zákazníka na němž si zahraniční výrobce ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Já tu nic nepropaguji (byť souhlasím s Malim v tom, že AGM je mimo naše finanční možnosti a také bych nerad viděl AČR jako prvního zákazníka na němž si zahraniční výrobce bude dolazovat nový systém, to je s přimhouřením obou očí akceptovatelné u domácí produkce), jen jsem reagoval na Maliho poslední větu cituji "Ovšem, kdyby si Slováci tyto dva problematické body vyřešili, tak to by pak byla úplně jiná situace" v tom smyslu, že se to co Mali požaduje zřejmě děje. Je to naprosto neutrální info.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    16:30 21.12.2017

    Nesher: Osobně bych se snažil tu první várku nových houfnic pořídit AGM. Jeho výhodu vidím i v tom, že je to modul a může fungovat i samostatně na zemi (je v něm APU), případně ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher:
    Osobně bych se snažil tu první várku nových houfnic pořídit AGM. Jeho výhodu vidím i v tom, že je to modul a může fungovat i samostatně na zemi (je v něm APU), případně jde osadit na podvozek těžkého BVP (zkoušen na upravený Ascod) nebo MBT (zkoušen na Leo). Dá se s ním tedy dělat všechno možné.
    Pokud jde o ty slovenské eurohoufnice tak na ně bych si počkal až výhledově. Kdo ví kdy budou a co to reálně bude. Navíc my je potřebujeme poměrně brzo. Tedy pokud budou dobré a levné, tak je klidně můžeme dokoupit a ony AGM třeba osadit na pásový podvozek k podpoře těžkých jednotekSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    16:20 21.12.2017

    Mali Slováci na tom za evropské peníze pracují. Dle toho popisu to nejspíše vypadá na dovývoj systému ...Zobrazit celý příspěvek

    Mali
    Slováci na tom za evropské peníze pracují.
    Dle toho popisu to nejspíše vypadá na dovývoj systému EVA
    http://www.mosr.sk/41015-sk/sl... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    16:14 21.12.2017

    tady je obrázek - zdroj GLOMEX

    http://www.glomex-ms.com/obraz...

    tady je obrázek - zdroj GLOMEX

    http://www.glomex-ms.com/obraz...

  • MALI
    16:04 21.12.2017

    To Dušan, Rase: jsme sice již několik příspěvků poněkud Off-Topic, ale snad nám to ostatní prominou... Ohledně AGM jako nejlepší možnosti nového děla pro AČR s Vámi z ...Zobrazit celý příspěvek

    To Dušan, Rase:
    jsme sice již několik příspěvků poněkud Off-Topic, ale snad nám to ostatní prominou...

    Ohledně AGM jako nejlepší možnosti nového děla pro AČR s Vámi z technického a z taktického hlediska plně souhlasím, ale upozorňuji na ten propastný rozdíl v ceně (něco jsem již naznačil a není to odhad podle pohledu z okna) - takže si myslím, že AGM nám z ekonomického hlediska jednoduše neprojde (škoda...). AGM na Tatře jsem zatím neviděl (na webu asi nikde není), ale jestli to byla jen vizualizace, tak jsem asi o nic moc nepřišel, nicméně v práci si najdu příslušné číslo ATM (díky Dušane). Ale technicky reálné to je, jen bych to ještě jistil hydraulickými opěrami - pérování na Tatře je totiž dost měkké (přitvrzovat jej, nebo vylučovat sice jde, ale opěry jsou opěry), ale to už je v tomto okamžiku detail.
    Pravda, Caesar je v podstatě klasické 155 mm dělo namontované na nákladním autě, doplněné mechanizovaným nabíjením (proto je ve srovnání s AGM, ale například i se Zuzanou-2 tak levný), zrovna ta verze, po které AČR pošilhává (na Tatře 8x8) se mi osobně moc nelíbí, ale je třeba vidět, že dostřelí stejně daleko, se stejnou kadencí, jako ostatní děla. Jak ostatně píšete, je to o ochraně obsluhy a o době pohotovosti k odjezdu z palpostu. To si musí zhodnotit uživatel - zda upřednostní výše jmenované, nebo strategickou mobilitu. Ale jak znám české poměry, tak budou rozhodovat hlavně peníze (ostatně to by však bylo i jinde). Horší je to, že zatím je otázka 155 mm děla stále v teoretické rovině a přednost před ní dostala v podstatě povrchní modernizace 152 mm ShKH DANA. Pro Dušana: tento postup si nevybrala AČR, ale MO ČR (to je dost podstatný rozdíl) - asi tam (na MO) má někdo hodně známých a tím i silný vliv. Tak abychom to nové 155 mm dělo nakonec nepořizovali stejně dlouho, jako např. v Dánsku.
    Cílově bude AČR chtít skutečně ten počet nových děl, který jsem napsal minule. Otázkou však je, jak by bylo vyzbrojování rozvrstveno v čase. Ale těch 8 + 8 ks není dobré cílové řešení, protože pak by byly dvě baterie z oddílu v ráži 155 mm a jedna v ráži 152 mm a ještě by byly na jiných podvozcích (nevhodné z hlediska pohyblivosti), což by byla z praktického hlediska hloupost (i z hlediska logistiky). Logičtější (a správné) je mít v jedné ráži a na stejných podvozcích celý dělostřelecký oddíl - takže minimálně těch 24 + (1 až 2) kusy.
    Z hlediska pásového podvozku - u 155 mm děla - vůbec nejsem přesvědčen o tom, že by bez něj nemohlo efektivně existovat (spíš jen přidělá praktické problémy u dp).

    EVA se mi na rozdíl od Zuzany (ale i na rozdíl od Caesara) líbí podstatně víc, ale pokud vím, tak zatím bohužel ještě není zcela dokončená do finální podoby sériové výroby a hlavně, stále tam existuje nějaký problém ohledně NATO kompatibility v oblasti munice - dokud se toto prokazatelně nevyřeší, tak by to pro nás (AČR) bylo neúnosné riziko, do kterého z pochopitelných důvodů na MO ČR nikdo nepůjde. Ovšem, kdyby si Slováci tyto dva problematické body vyřešili, tak to by pak byla úplně jiná situace.Skrýt celý příspěvek

  • Dušan
    09:19 21.12.2017

    To MALI: Tak tu vizualizaci AGM na Tatra 8x8 jsem konečně dohledal a byla uveřejněna již v loňském květnovém čísle časopisu ATM (5/2016) kde vyšel i o AGM 155 mm celý článek. Těch ...Zobrazit celý příspěvek

    To MALI: Tak tu vizualizaci AGM na Tatra 8x8 jsem konečně dohledal a byla uveřejněna již v loňském květnovém čísle časopisu ATM (5/2016) kde vyšel i o AGM 155 mm celý článek. Těch 17 kusů je z toho programového prohlášení o kterém píše tomas.kotnour a podle mne to musí být rozděleno k bojovkám 8+8 a 1kus na výcvik. Cena AGM bude logicky vyšší, ale jeho schopnosti také. Na to, že jsou naši dělostřelci dlouhodobě podfinancovaní a dělostřelectvo bude hrát v dalších konfliktech stále velmi silnou roli by se teď do nich mohlo o to více investovat. Přeci jen naše nové dělostřelecké komplety 155mm mají sloužit dalších ca 40 let a ten Caesar 2 nemá, na rozdíl od AGM nebo Archeru, moc potenciálu k další modernizaci. Je to spíš taková pojízdná houfnice s delším časem na přípravu a s osádkou mimo vozidlo apod. Caesar 2 se tak spíše hodí pro expediční síly, kde tohle můžete pominout, ale my ta nová děla budeme potřebovat především doma a potencionálně proti protivníkovi, který patří k dělostřeleckým velmocem (děla velké ráže, raketomety..).
    Když se rozhlédnu u sousedů, tak všichni raději volí vyšší ochranu obsluhy, tj. s osádkou uvnitř vozidla, viz třeba Polsko, kde si myslím, že rozvoj pozemních sil berou docela vážně (byť neříkám, že to nemá mouchy).

    Moc ale nerozumím tomu, proč chce AČR modernizovat 40 let staré DANY za ca 7,5 mld. + další vice jak 1 mld. za nový SŘP s odůvodněním, že je zde nespotřebovaná munice 152 mm za ca 2 mld (jako by nešla prodat jinam). To je, asi jako bych tvrdil, že když mi na poli zbylo 5 balíků slámy které nemám už kam uložit, tak k ní musím postavit novou stodolu. Pokud se takto bude hospodařit, tak samozřejmě na nová děla 155 mm pořádné peníze nebudou nikdy.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    08:53 21.12.2017

    MALI: osobně bych se držel toho AGM. Jasně bylo by to drahé, ale osobně mi to přijde jako smysluplnější investice než jakýkoliv jiný systém. Jak již bylo zmíněno, výhoda je v tom, ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI:
    osobně bych se držel toho AGM. Jasně bylo by to drahé, ale osobně mi to přijde jako smysluplnější investice než jakýkoliv jiný systém. Jak již bylo zmíněno, výhoda je v tom, že se dá ten modul osadit na jakýkoliv těžší podvozek, třeba i ty pásy. Na Leopardu vypadal taky dost slušně .))
    Cenu neumím hodnotit, nemám podrobné informace. Ono i pokud by se nejdřív koupilo třeba 25 kusů a další později, tak to má smysl. Dánsko ale nakupuje jen 15 houfnic, tak nám by stačilo i těch 25 ks (zatím). Caesar a podobné, jsou na mě moc lehké odkryté a moc manuální práce. Když už teda nebudeme mít těžké houfnice na pásech, tak ať je to alespoň co nejlepší automatizovaná houfnice. Přeci jen osobně si nemyslím že je dobrý nápad, aby sme nechali obsluhu běhat jen tak kolem. V tomhle je lepší než Caesar i ona slovenská Eva.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    08:26 21.12.2017

    Len za tých 10-15 rokov budú mať tie "Dany" už cca 50 rokov (najmladšie cca 40 a najstaršie aj viac). Ďalšia vec, koľko 152mm munície bude v tej dobe ešte použitelnej?

    Len za tých 10-15 rokov budú mať tie "Dany" už cca 50 rokov (najmladšie cca 40 a najstaršie aj viac). Ďalšia vec, koľko 152mm munície bude v tej dobe ešte použitelnej?

  • Padousek
    06:57 21.12.2017

    Modernizovat T-72 pro AČR? Jedině pro mobilizační zásoby např. 90 tanků na verzi Scarab, ze kterých by v případě mobilizace mohla vzniknout tanková brigáda ze tří ...Zobrazit celý příspěvek

    Modernizovat T-72 pro AČR? Jedině pro mobilizační zásoby např. 90 tanků na verzi Scarab, ze kterých by v případě mobilizace mohla vzniknout tanková brigáda ze tří praporů.

    Osobnĕ se mi zamlouvá i modernizace 33 Dan a nákup 17 nových houfnic, za nějakých 10-15 let by se dokoupil zbytek 155mm houfnic a modernizované Dany by sloužily pro AZ a mobilizační potřebu. Celkem by tak AČR disponovala 82 děly což je už slušná palebná síla. Pokud by AČR koupila rovnou 49 nových děl, tak pak těžko by obhájila modernizaci Dan a zbylo by nám pouze onĕch 49 nových děl.Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
    01:49 21.12.2017

    @MALI Tato informace pocházela od ministra před jednáním vlády o plánovaných nákupech z července tohoto roku. Byla dokonce zmíněna i částka 2,5 mld. Kč za těchto 17 ...Zobrazit celý příspěvek

    @MALI

    Tato informace pocházela od ministra před jednáním vlády o plánovaných nákupech z července tohoto roku. Byla dokonce zmíněna i částka 2,5 mld. Kč za těchto 17 kompletů.

    Navíc jak jsem psal, 24 hlavňové oddíly by se z této směsi daly sestavit. Brigáda by dostala přidělen do. s tím, že by dvě baterie modernizovaných vz. 77 by byly určeny k podpoře mpr. a 155 by zůstaly pod kontrolou brigády. Navíc existence dvou různých palebných prostředků v do. by pro AČR nebyla žádná novinka. Ale toto všechno bylo před oznámením o přezbrojení 74. lmopr. na mpr. Což je asi iniciátorem i dalších změn.Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    23:45 20.12.2017

    To tomas.kotnour: - nevěřte tomu, co proběhne médii, pokud to zrovna není oficiální prohlášení (protože většinou to jsou žvásty, dojmy, jindy zase zbožná přání....), tedy, věřte ...Zobrazit celý příspěvek

    To tomas.kotnour:
    - nevěřte tomu, co proběhne médii, pokud to zrovna není oficiální prohlášení (protože většinou to jsou žvásty, dojmy, jindy zase zbožná přání....), tedy, věřte si čemu chcete, v tom Vám nemohu bránit, Já se ale dívám do dokumentu AČR, který mám na druhém monitoru a tam vidím 24 děl na jednom do, včetně jeho struktury....Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
    23:29 20.12.2017

    MALI: Vizualizaci AGM na podvozku Tatra ukazoval Glomex (mnohem zajímavější je zachycení AGM na podvozku BOXERu při střelbě) ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI: Vizualizaci AGM na podvozku Tatra ukazoval Glomex (mnohem zajímavější je zachycení AGM na podvozku BOXERu při střelbě) http://www.glomex-ms.com/cz/pr...

    17 kusů nových shkh proběhlo médii, s modernizací 33 vz. 77 by se nechalo usuzovat, že by se vytvořily dva oddíly 8 + 16 a 1 + 1 do Vyškova.

    Přihřeji si polívčičku, na toto téma jsem napsal takové zamyšlení.
    http://www.palba.cz/viewtopic.... Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    23:01 20.12.2017

    To Dušan: kde jste prosím Vás vzal ten celkový počet 17 ks 155 mm děl? Jeden dělostřelecký oddíl AČR má 24 děl a AČR plánuje minimálně jeden, optimálně dva nové do se 155 mm ShKH ...Zobrazit celý příspěvek

    To Dušan:
    kde jste prosím Vás vzal ten celkový počet 17 ks 155 mm děl? Jeden dělostřelecký oddíl AČR má 24 děl a AČR plánuje minimálně jeden, optimálně dva nové do se 155 mm ShKH - takže jich bude celkem nových buď 24 ks + dvě výcviková děla, nebo 48 ks + dvě až čtyři výcviková děla.
    Souhlasím s Vámi, že AGM by byl technicky ze současné nabídky asi nejlepší, ale uvědomte si, že stojí víc, než dvakrát tolik, jak Caesar. K těm novým dělům budeme samozřejmě muset kupovat i kompletně novou munici, která také není zadarmo...
    Ale že by byl AGM někdy na Tatře - o tom fakt nevím.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:38 20.12.2017

    Jsme tu sice už úplně mimo téma, nicméně já si umím představit i to, že bychom měli dva modely houfnic – levnější, poloautomatický na podvozku 6x6, sloužící především pro potřeby ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsme tu sice už úplně mimo téma, nicméně já si umím představit i to, že bychom měli dva modely houfnic – levnější, poloautomatický na podvozku 6x6, sloužící především pro potřeby 4. brn, schopný přepravy ve větších taktických letounech (KC-390 ap.) a dražší, automatický na 8x8 nebo pásech, především pro potřeby 7. mbr. Kdyby se vybral AGM a osadil na 8x8, má to tu výhodu, že by se pak ty moduly daly přesunout vcelku snadno na pásy, kdyby někdo někdo na GŠ našel v kalhotách koule ;-)

    Se střelbou AGM z kolového podvozku bez podpěr bych raději moc nepočítal, ani u toho Boxeru není jisté, že to zvládne (nebo už ano). A možná mám špatný dojem, ale čekal bych, že T-815 bude spíš o něco "měkčí". Každopádně by to šlo udělat tak, že bude možnost střelby bez podpěr, nicméně pouze jako nouzové řešení, jinak bude mít vozidlo podpěry. Tak jako tak, je AGM pekelně drahý systém. A rozhodně do něj AČR nepůjde, pokud jej před námi nezavede někdo jiný, neb jak píše MALI, zavedení by stálo další hromadu peněz.Skrýt celý příspěvek

  • Dušan
    21:37 20.12.2017

    Co se týče nového děla 155mm pro AČR, tak za mě jednoznačně AGM nebo Archer, protože jsou to autonomní dálkově ovládané dělostřelecké systémy, kde obsluha není exponována venku ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týče nového děla 155mm pro AČR, tak za mě jednoznačně AGM nebo Archer, protože jsou to autonomní dálkově ovládané dělostřelecké systémy, kde obsluha není exponována venku jako u Caesar 2. ShKH Caesar 2 vybírala Dánská armáda na základě analýzy stavu bojiště v Afghánistánu, kde samozřejmě nevadí, že je obsluha venku. Ale boje na Ukrajině ukázaly, že největší ztráty utrpěla ukrajinská armáda těžkým dělostřelectvem naváděným drony a pak tanky. V Polsku navíc měnili hlavně od Nextru u Krabů za hlavně Rheinmetall kvůli nějakým problémům (asi s životností).

    AČR která si má pořizovat pouze 17 ks ShKH by měla kvalitě těchto prostředků věnovat maximální pozornost a investovat do nich, protože to je nejvyšší úroveň pozemní palebné podpory, kterou může svým jednotkám poskytnout. Tj. tyto houfnice by měly mít max. možnou rychlost palby, schopnost nemít exponovanou osádku nebo její část mimo vozidlo (nejen kvůli palbě protivníka, ale i kvůli NBC), a mít možnost co nejrychleji opustit palpost, abychom o ně rychle nepřišli. V tom Caesar 2 silně zaostává za AGM nebo Archerem. Navíc systém DANA který naši dělostřelci dlouhodobě využívají má automat a na poloatuomatický CAESAR by si museli pěkně zvykat:-)

    Nedávno se Archerů vzdala norská armáda a snad jsou ještě k mání, možná i za lepší cenu. Problém u nich ale je, že jsou na podvozku Volvo, což pro AČR bude jistě neakceptovatelné. Jejich předělání na Tatru (jak bylo představeno např. na IDET) pak zřejmě vyjde na pořádný balík (hlavně pak co s těmi volnými podvozky). Archer je zaveden ve Švédku a má poměrně sofistikovaný systém přebíjení. Má však nižší rychlost střelby, veze méně nábojů, nejde ovládat v nouzovém režimu ručně na rozdíl od AGM.

    AGM je absolutní špička, protože to je de facto zmenšená PzH 2000 (hlaveň od Rheinmetall je v obou houfnicích zcela identická), má i více munice a prachové náplně než Archer, rovněž rychlost střelby je vyšší. Dosah s granáty Vulcano až 70 km. Němci to mají posazené na Boxeru a v této konfiguraci to nepotřebuje při střelbě žádnou pomocnou stabilizaci, takže to fakt najede do palpostu, odstřílí to rychle své, včetně např. MRSI a jede pryč, žádná manipulace s pomocnou stabilizací, která v palpostu bere čas. Německo hodlá zavést AGM do dvou let (info z DSEI 2017) a někdy v minulosti jsem viděl obrázek tohoto systému i na Tatra 8 x 8, takže Tatra by by s tou věžíAGM 155mm mít problém neměla. Ta výška AGM je možná v tomto případě i výhodou, protože dostanete hlaveň krásně nad kabinu a máte i celokruhový odměr na přímou střelbu.

    Když to shrnu, tak bych v tak malém množství houfnic vsadil opravdu na dálkově ovládané stanice, kde je obsluha 2-3 členná s tím, že osádku bych nechal na 4-5 osob, aby se chlapi mohli u zbraně střídat během dlouhodobé bojové činnosti. Jít cestou poloautomatu pak leda v případě, že by zde byla touha v brzké době měnit ke stovce houfnic (i pro zálohy, další brigády apod). Tam si pak můžete jít s komfortem dolů.

    Ono je podle mne jen otázkou času, že stejně jako např. u tanků a BVP, kde se postupně přechází nebo plánuje přejít na bezosádkové komplety a automaty, tak tento trend nemine ani ShKH, tj. pro AČR do budoucna Archer nebo AGM.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    20:54 20.12.2017

    Mali
    OK chłopaki, życzę powodznia!

    Mali
    OK chłopaki, życzę powodznia!

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7