Raketový meč a štít Japonska: Nová třída japonských torpédoborců 13DDX

Raketový meč a štít Japonska: Nová třída japonských torpédoborců 13DDX
Torpédoborec JS Širanui (DD-120) třídy Asahi / Japonské námořnictvo (Zvětšit)

Japonsko pracuje na nové třídě protiletadlových a protiraketových torpédoborců 13DDX (13 Destroyer, Developmental/Experimental). Koncept nových japonských torpédoborců představil na londýnské konferenci Combined Naval Event 24 japonský viceadmirál Šiniči Imajoši, který v japonské technologické a akviziční agentuře ALTA (Acquisition, Technology & Logistics Agency) řeší námořní systémy.

Podle japonských zdrojů projekt 13DDX se dříve označoval 07DD, protože se stavbou lodí se počítalo v roce 2025, což je sedmý rok aktuální éry Reiwa, která v Japonsku začala v roce 2019 s nástupem císaře Naruhita na trůn. Nyní se počítá se začátkem stavby 13 rok éry Reiwa v roce 2031, proto 13DDX.

Na základě v prosinci 2022 zveřejněné Národní bezpečnostní strategie Tokio začíná intenzivně rozvíjet své ozbrojené síly, zejména pro ostrovní Japonsko zcela klíčovou a nepostradatelnou námořní složku JMSDF (Japan Maritime Self-Defense Force). Na základě nové strategie byl minulý rok přijat Plán rozvoje obranných sil. Hned první kapitoly zdůrazňují potřebu zavést zbraně dlouhého dosahu (včetně hypersonických) a budovat integrovanou protiletadlovou, protidronovou protiraketovou obranu. První kapitoly tedy mluví o nutnosti vybudovat „raketový meč a štít Japonska“.

V případě JMSDF plán mimo jiné popisuje nutnost posílit a navýšit flotilu torpédoborců a současně pořídit „plavidla vybavená systémem Aegis, která budou primárně provádět operace BMD [ochrana proti balistickým raketám].“

V současné době japonskou BMD (Ballistic Missile Defence) zajišťuje především osm velkých torpédoborců tříd Kongó, Atago a Maja s výtlakem kolem 10 000 tun vybavené americkým systémem Aegis. Nástupce těchto tříd začne Japonsko (infografika v článku níže) zavádět po roce 2030. Mimo to Japonsko v letech 2027 a 2028 pro úkoly BMD zavede dva nové raketové torpédoborce s výtlakem 12 000 tun. Každý ponese 128 vertikálních šachet VLS (Vertical Launch Systems) pro raketovou výzbroj, Aegis a výkonný americký radar SPY-7 – půjde v podstatě o masivní mobilní radarové a raketové námořní základny.


Fregata JS Kumano (FFM-2) třídy Mogami

Mezi menší torpédoborce patří devět plavidel tříd Takanami a Akizuki a zejména dva nejnovější torpédoborce třídy Asahi. 17 nejstarších torpédoborců tříd Asagiri a Murasame nahradí právě 13DDX.

Aktuálně JMSDF zavádí zejména moderní „digitální“ fregaty Mogami s výtlakem 3900 tun – šest je v provozu, další tři budou zavedeny do výzbroje během roku a půl. Stavba poslední trojice se chystá. Poté JMSDF začne se stavbou flotily 12 nových, větších a lépe vyzbrojených víceúčelových fregat FFM (Frigate Multi-Mission) (infografika v článku níže). Japonsko dokáže stavě fregaty rychlostí dvou ročně.

Jak uvedl Imajoši, nové torpédoborce t 13DDX mají vycházet ze zkušeností právě s provozem torpédoborců třídy Asahi a fregat třídy Mogami. Tyto dvě třídy lodí začaly vstupovat do služby v roce 2018 a 2022. 13DDX tedy budou střední třídou bojových lodí na pomezí fregat a torpédoborců s výtlakem kolem 5000 tun. Plán počítá s nasazením dvou plavidel 13DDX ročně od roku 2034.

Moderní Asahi a Mogami jsou bojová plavidla s relativně velkými schopnostmi a s relativně malým počtem členů posádky – na lodích třídy Asahi slouží zhruba 200 námořníků, na fregatách Mogami jen 90 námořníků. Při porovnání – osádku amerických torpédoborců třídy Arleigh Burke tvoří přes 300 námořníků. Také větší a schopnější fregaty FFM s výtlakem 4500 tun mají mít pouze 90 námořníků. Snaha o nejmenší posádku, dána rychle stárnoucí japonskou populací a nedostatkem lidských zdrojů, bude obecně rysem všech nových plavidel JMSDF, včetně 13DDX. Proto se počítá s rozsáhlou digitalizací a automatizací plavidel.


13DDX získá pokročilé velitelské centrum Advanced CIC (Combat Information Center) z fregat Mogami.

K dosažení malé osádky fregaty Mogami používají řadu pokročilých a inovativních řešení, včetně rozšířené reality a 360°obrazovky na stěnách velitelského centra Advanced CIC (Combat Information Center) a rozsáhlý kamerový systémy, který umožní snížit počet hlídek na palubě.

Nové torpédoborce 13DDX mají tvořit vrstvený systém protivzdušné obrany (PVO) a soustředit se na boj proti střelám s plochou dráhou letu, balistickým raketám a dronům všech kategorií. Tohle zaměření podle viceadmirála Imajošigo plyne ze zkušeností z ruské invaze na Ukrajinu. 13DDX musí čelit novým typům hypersonických zbraní, jako jsou ze vzduchu vypouštěné balistické rakety, např. čínská DF-21D, a v budoucnu hypersonické „klouzavé“ bojové hlavice balistických střel a hypersonické střely s plochou dráhou letu (s náporovým motorem typu ramjet nebo scramjet).

Diktát geografie je daný – 13DDX musí operovat uvnitř čínských zón pro odepření/zamezení přístupu A2/AD (Anti-Access/Area Denial), to znamená schopnost nejen operovat v dosahu čínských protilodních zbraní, ale také efektivně vést bojovou činnost.


Plán výstavby japonských fregat a torpédoborců; větší foto / ATLA, viceadmirála Imajošiho

Ač to zní složitě, problém je jednoduchý. Čína má protilodní rakety s doletem až několik tisíc kilometrů. A mnoho dalších, ať už balistické nebo s plochou dráhou letu, vypouštěné ze země, letadel, lodí nebo ponorek, s doletem stovek kilometrů. Japonská a americká plavidla tak v případném konfliktu v jihovýchodní Asii budou de facto vždy v dostřelu čínských zbraní. Ostatně v dostřelu čínských protilodních zbraní se také nacházejí jižní japonské ostrovy – Okinawa leží pouze 650 kilometrů od čínského pobřeží.

Torpédoborce 13DDX pro působení v čínské A2/AD tedy musí být velmi mobilní (velká rychlost plavby a neustály pohyb) a působit skrytě (nízké elektronické vyzařování, radiolokační stealth atd.). S velkou pravděpodobností ale loď bude dříve nebo později odhalena. Proto musí mít velmi pokročilou PVO, včetně prostředků elektronického boje a zbraňové systémy blízké obrany CIWS (Close-In Weapon System).

Klíčové budou zpravodajství a průzkum, zejména používání průzkumných dronů, přístup k satelitní informacím a dalších zpravodajských prostředků k získání detailních informací o nepřátelských systémech a jejich umístění. A také: Nejlepší obrana je útok. 13DDX tedy musí mít schopnost aktivně neutralizovat čínské systémy A2/AD, a to pomocí přesných zbraní s dosahem ideálně 1000 a více kilometrů.


Budoucí požadavky na 13DDX zahrnují použití nových technologií, jako jsou robotické systémy, lasery a elektromagnetická děla; větší foto / ATLA, prezentace viceadmirála Imajošiho

Nutností jsou také pokročilé velitelské systémy, aby 13DDX svou činnost koordinoval s dalšími jednotkami japonských ozbrojených si, ať už jsou pod nebo nad hladinou, ve vzduchu, na zemi, ve vesmíru nebo v kyberprostoru.

13DDX mají také fungovat v americkém konceptu rozprostřených námořních operací DMO (Distributed Maritime Operations) – ta je právě vyvíjená s ohledem na operace v nepřátelské A2/AD. Klíčovými prvky DMO je opuštění konceptu velkých, centralizovaných flotil a vytvoření menších, vysoce autonomních bojových skupin. Nepřítel tak jedním útokem nemůže zničit nebo paralyzovat větší část flotily. „Koncepce DMO v JMSDF spočívá ve využití rozptýleného manévrování námořních jednotek, aby bylo možné čelit koncentraci a pohybu protivníkových kapacit A2/AD," uvedl viceadmirál Imajoši.

Podmínkou jsou proti rušení odolné komunikační a informační technologie umožňující na velké vzdálenosti v reálném čase vyměňovat si obrovské množství informací. Řešení nabízí satelitní konstelace Starlink / Starshield. Ostatně proto dříve flotily působily ve velkých formacích v dosahu přímé rádiové komunikace. Jedině tak mohla plavidla mezi sebou komunikovat a bojovat. DNO také umožní síťové vedení boje – senzory a efektory nemusí být nutně na palubě jedné lodě. Například jedna loď může nést velmi výkonný radiolokátor, další na základě informací z tohoto radaru odpalovat střely, aniž by plavidla byla v přímém rádiovém spojení – všechny informace budou vysokorychlostně proudit přes satelity Starlink / Starshield.


3D model 13DDX; větší foto / ATLA

Moderní lodě mají hlavní radarové antény pouze na přední části nástavby, takže mohou snímat jen cca 180° sektor před lodí. Více lodí může koordinovaně pokryt více směrů a navzájem si vyměňovat informace.

DMO současně spoléhá na nejrůznější letecké, hladinové a podvodní robotické systémy pro lepší situační povědomí (například dřívější detekce nepřátelských střel) nebo k úderům.

Integrované obranné systémy jsou pak rovnoměrně rozloženy mezi jednotlivé jednotky, čímž se zvyšuje celková odolnost skupiny proti útokům. To zahrnuje protiraketové, protiletecké a protiponorkové systémy.

Nezbytné jsou ofenzivní kapacity. Menší jednotky mohou využívat přesné zbraně a raketové systémy k provádění úderů na klíčové nepřátelské cíle. Tím se zvyšuje efektivita útoků a snižuje se potřeba rozsáhlých a masových úderů.


Japonský EM kanon již prošel počátečním testováním.

Výzbroj DDX13 viceadmirál Imajoši popsal jen obecně. Na základě rozměrové podobnosti s torpédoborci Asahi, plus nutnosti silné PVO, lodě ponesou minimálně 32 VLS pro zcela novou raketovou výzbroj, včetně hypersonických střel. Navíc se počítá s lasery a elektromagnetickými (EM) kanony (railguny).

Před měsícem japonská ATLA oznámila uzavření partnerství s Německem a Francií, které má umožnit rychlejší zavedení EM děla. Japonci hodlají EM kanony nasadit proti hypersonickým zbraním. Hlavním důvodem vývoje EM děla je ekonomika války – má jít o mnohem levnější řešení v boji proti hypersonickým zbraním, než představují antirakety SM-3/6 nebo vyvíjený GPI (Glide Phase Interceptor). Podle teoretických výpočtů operační japonské EM dělo vystřelí desetikilogramový projektil rychlostí 2000 metrů za sekundu. Během testů se podařilo tuto hodnotu překročit, i když u mnohem lehčích projektilů.

O 13DDX neexistuje mnoho informací. Má ale získat pokročilé velitelské centrum Advanced CIC a schopnost vypouštět robotické ponorky, hladinové drony nebo bezpilotní vrtulníky či konvertoplány. Co se týče hlavního senzoru – radaru – půjde buď o pokročilejší verzi FCS-3A/OPY-1 tříd Akizuki a Asahi (čemž napovídá představený 3D model) nebo OPY-2 z fregat Mogami. Každopádně musí jít o radar schopny sledovat a zaměřit velmi rychle letící malé cíle s nízkým radiolokačním průřezem, a to na velmi velkou vzdálenost.

Zdroje: Naval News, Konflikty.pl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maya: Japonský torpédoborec pro balistickou protivzdušnou obranu

Japonské námořní sebeobranné síly převzaly novou loď. Dostala jméno Maya, podle hory v prefektuře ...

PREMIUM Ultimativní konec bojových vrtulníků v japonské armádě

Japonské pozemní síly JGSDF (Japan Ground Self-Defense Force) do roku 2028 trvale vyřadí z výzbroje ...

PREMIUM Tāningupointo: Nová éra japonských ozbrojených sil

Japonská vláda ruší své desetiletí trvající omezování výdajů na obranu. Výrazné navýšení rozpočtu má ...

PREMIUM Japonsko útočí na čínský monopol v produkci kovů vzácných zemin

V září 2010 odstartovala srážka čínské rybářské lodi s japonskou pobřežní stráží nové kolo napětí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • JerzyŔ
    13:22 01.07.2024

    Dekuji opět za hezký čtivý článek na dané téma. Od japonského činovníka věcné informace, žádné nabubřelé papalášské práce. Politicky článek rovněž nezatížený , tedy téměř ne, ...Zobrazit celý příspěvek

    Dekuji opět za hezký čtivý článek na dané téma.
    Od japonského činovníka věcné informace, žádné nabubřelé papalášské práce.
    Politicky článek rovněž nezatížený , tedy téměř ne, slova o možném zaměření japonského obranného úsilí proti zlé Číně, ale zase asi ne až natolik zlé, abycom si u ní nekupovali a nenechali vyrábět veškerý sortiment výrobků (platí i pro Japonce) , zvoří zanedbatelnou část článku.
    Jeden přispěvatel se vyjadřuje obdivně k japonskému způsobu zbrojních akvizic, koncepčnosti, racionálnímu postupování v tomto, podle jiného přispěvatele nebýt milovaného JúEsEj, které první přispěvatel kritizuje, by Japončíci byli .... ehm ....
    No já nevím, nejsem odborník, takže zůstanu u poděkování autorovi za ty věcné prvky článku a že jsem ho přečetl jedním dechem.Skrýt celý příspěvek

  • machotka.r
    23:06 30.06.2024

    Děkuji za zajímavý článek. Podíval jsem se na stavbu lodí JMSDF a mám dojem, že Japonsko je jedinou námořní mocností, které se daří vyhýbat různým akvizičním katastrofám, ...Zobrazit celý příspěvek

    Děkuji za zajímavý článek.
    Podíval jsem se na stavbu lodí JMSDF a mám dojem, že Japonsko je jedinou námořní mocností, které se daří vyhýbat různým akvizičním katastrofám, designovým selháním a chronickým zpožděním ve stavbě lodí.
    Nejsou tu žádné nepoužitelné USS Zumwalt a Littoral Combat Ships ani fregaty třídy Constellation s mnohaletým zpožděním jako u US Navy. Nejsou tady problematické torpédoborce třídy Daring a koncepčně nedořešené lodě třídy Queen Elizabeth jako u královského námořnictva. Nestaví se lodě, neschopné plnit svůj primární plánovaný úkol jako třída Baden-Württemberg (navržené pro policejní akce na ochranu lodích tras, avšak nepoužitelné vůči hrozbám v Rudém moři) v Německém námořnictvu.
    Japonci prostě postupně zlepšují osvědčené konstrukce, s rozmyslem zavádí automatizacci a hlavně staví! Staví pravidelným tempem, v domácích loděnicích a nepouští se do neprobádaných vod. Ne že by jejich lodě byli zastaralé. Právě naopak. 8 lodí vybavených Aegis je dokonalejší variantou amerických Arleigh Burke. K tomu mají dalších 11 moderních torpédoborců a aktuálně stavěné fregaty třídy Mogami a FFM jsou světová špička. Bude jich během cca 14 let 24 ks (dokončení 2022 - 2036), což je rychlost stavby, za kterou se rozhodně nemusí stydět. Nahradí plnohodnotně všechny starší torpédoborce tříd Asagiri a Murasame (17 ks), stejně jako doprovodné torpédoborce třídy Abukuma (6ks). Výše zmiňované torpédoborce třídy 13DDX přijdou do služby v době, kdy budou tyto staré lodě z velké většiny již nahrazeny.
    viz https://www.navalnews.com/even...
    Promyšlené modernizace zajišťují provozní spolehlivost (což není u moderních lodí moc běžné) a tím i rozumné náklady.
    Japonské loďstvo má politicky jasně dané cíle (obrana před Čínou a Sev. Koreou) a vedení, které efektivně vynakládá prostředky, aby je plnilo. Být to takto v západních zemích všude (hlavně v Evropě), byl bych mnohem klidnější.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      08:34 01.07.2024

      Amen ...

      Amen ...

    • Poly
      12:34 01.07.2024

      Japonsko je loďařská velmoc. Není to tak dávno, kdy vyrábělo snad většinu zásadních nákladních lodí právě Japonsko. Později jim do kšeftu začala zásadně fušovat JK a Čína. Nicméně ...Zobrazit celý příspěvek

      Japonsko je loďařská velmoc. Není to tak dávno, kdy vyrábělo snad většinu zásadních nákladních lodí právě Japonsko. Později jim do kšeftu začala zásadně fušovat JK a Čína. Nicméně stále patří mezi největší hráče a díky tomu vyrábí levně a rychle. Takže JMSDF má holt v tomto ohledu mnohem lepší podmínky než US Navy apod. Tam se nestane, že by Constellation neměl kdo vyrábět a obecně, že by hrozilo zpoždění všeho. Čili to je jako porovnávat jabka a hrušky.

      Dále sice nezkoušejí různé novinky, ale ty musel někdo vyzkoušet za ně. A ten kdo chce být n.1, ten nemá na koho čekat a musí zkoušet a riskovat sám. Dokonce i nejnovější Maya je skládačka amerických technologií vyrobených v licenci a nebo dovezených přímo z US a to včetně výzbroje. Kdyby to za ně nevyzkoušely a neriskovaly US, tak.... Schválně mi odpovězte, jak by probíhal vývoj, kdyby to museli vzít sami od píky.

      To platí i pro Daring a jeho integrovaný pohon. Je to komplikovaný systém ale je pohonem budoucnosti. Pokud jde Queen Elizabeth, tak JMSDF nic takového nemá a rád bych viděl, jak by se jim podobný projekt podařil, protože LL jsou vyšší dívčí a největší LL jakou vlastní JMSDF je 3x menší.

      Japonsko má jiné ambice než US nebo UK. Nemají žádné zámořské území a nejsou velmoc.Skrýt celý příspěvek

      • machotka.r
        20:12 01.07.2024

        Samozřejmě souhlas, Japonci ve velké míře využívají cizích technologií, které montují do vlastních trupů. Využívají technologií spojenců a tím šetří náklady. Nemají ambice ...Zobrazit celý příspěvek

        Samozřejmě souhlas, Japonci ve velké míře využívají cizích technologií, které montují do vlastních trupů. Využívají technologií spojenců a tím šetří náklady. Nemají ambice technologicky předběhnout US Navy. I druhé/třetí místo jim stačí.
        Chtěl jsme vyzdvihnut ekonomičnost fungování a dobře vyvážený celek sloužící jasně definovanému úkolu - ochrana před Čínou a KLDR. Kdyby takto efektivně fungovaly akvizice i u menších evropských loďstev/armád byly bychom mnohem silnější.
        A samozřejmě - Japonci velké letadlové lodě nestaví, protože je v rámci dané strategie nepotřebují. O to silnější můžou být jinde.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          20:56 01.07.2024

          Jak jim u toho funguje ekonomika, to nikdo přesně neví. Nicméně jasné je, že Japonsko má námořnictvo malé vzhledem k obří ekonomice, které je víc jak dvojnásobná v porovnání např s ...Zobrazit celý příspěvek

          Jak jim u toho funguje ekonomika, to nikdo přesně neví. Nicméně jasné je, že Japonsko má námořnictvo malé vzhledem k obří ekonomice, které je víc jak dvojnásobná v porovnání např s Velkou Británií. S tím, že za rohem mají Čínu, která Japonce nesnáší a nárokují si moře, na které nemají nárok a místy je rozhodně více japonské než čínské, jsou čím dál tím víc agresivní, tak jsou na tom špatně a náprava probíhá pomalu. Zajímavé je porovnání s ROKN. Korejci jsou mnohem méně vázáni na to, co je ozkoušené. Mají vlastní vývoj a to jim umožňuje export a tím si vydělají na vlastní. Co víc, některé řešení mají špičkové a jejich budoucí plány jsou fantastické. A to nejsou ostrovním státem jako Japonsko a primárním nepřítelem je KLDR, která není námořní hrozbou.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            11:37 02.07.2024

            Japonsko nic vojenského exportovat nemůže, už vzhledem ke své ústavě. Byť se to v poslední době snaží všelijak obejít. Japonsko patří ve vojenství ke špičce. Jejich armáda je malá, ...Zobrazit celý příspěvek

            Japonsko nic vojenského exportovat nemůže, už vzhledem ke své ústavě. Byť se to v poslední době snaží všelijak obejít.
            Japonsko patří ve vojenství ke špičce. Jejich armáda je malá, ale rozpočet velký, takže jim to umožňuje kupovat to nejlepší co na trhu je a relativně rychle to obměňovat. Jejich nejstarší lodě jsou z druhé půlky osmdesátých let. Ale hlavní flotila byla vybudována po roce 1990, respektive 2000. Kdo tohle má..Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            11:31 04.07.2024

            skelet Jak má dnes Japonsko skutečně reálně problém exportovat zbraně, to nevím, protože těch změn bylo několik. Nicméně dělají to a to i v případě velkých projektů. Asi ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet
            Jak má dnes Japonsko skutečně reálně problém exportovat zbraně, to nevím, protože těch změn bylo několik. Nicméně dělají to a to i v případě velkých projektů. Asi nejznámější je podle mě Mogami s kterámi se ucházeli o velký projekt australské náhrady za třídu Anzac. Nakonec s Mogami uspěli později a to v případě Indonésie.
            Rozpočet nemají nijak velký vzhledem k HDP. Ještě nedávno oscilovali lehce na 1 %. Poté, co rychle začaly růst síly Číny, tak nemaj nazbyt a postupně přidávají taky. Jenže tak rychle se to dohnat nedá. Flotila vypadá v číslech skvěle, ale je to ostrovní stát, který má za rohem Čínu, která Japonce nesnáší a uzurpuje si, co se jí zamane. Čína disponuje 70 nebo kolika ponorkami a JMSDF do nedávna neměla žádnou schopnou protiponorkovou fregatu a až teď zavádí Mogami.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            14:41 04.07.2024

            rozpočet JASDF je 51 miliard USD pro ozbrojené složky čítající 247 tisíc vojáků. Což je o něco více, než má v rozpočtu JK, ale ta má 500 tisíc vojáků. Na peníze si tedy JASDF moc ...Zobrazit celý příspěvek

            rozpočet JASDF je 51 miliard USD pro ozbrojené složky čítající 247 tisíc vojáků. Což je o něco více, než má v rozpočtu JK, ale ta má 500 tisíc vojáků.
            Na peníze si tedy JASDF moc stěžovat nemůže. JASDF má především problémy s pacifistickou ústavou a z ní vyplývající omezení.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      16:32 01.07.2024

      Jen ta Izuma úplně nevychytali.

      Jen ta Izuma úplně nevychytali.

      • machotka.r
        20:26 01.07.2024

        Jsou to samozřejmě relativně malé lodě s omezenou kapacitou. Ale jinak nevím, co myslíte? Snad to, že zánovní lodě je nutné nákladně modifikovat pro nošení F-35B, s kterými se ...Zobrazit celý příspěvek

        Jsou to samozřejmě relativně malé lodě s omezenou kapacitou. Ale jinak nevím, co myslíte? Snad to, že zánovní lodě je nutné nákladně modifikovat pro nošení F-35B, s kterými se původně nepočítalo. Osobně nevím, nač tuto schopnost potřebují. Na obranu před Čínou a KLDR nejspíš ne.Skrýt celý příspěvek

        • CerVus
          06:40 03.07.2024

          No ono se možností s pozdější přestavby vždy počítalo. Přesto tam mají malý přední výtah, který nejde zvětšit a který značně omezuje možností leteckých operaci na tak malé lodi. ...Zobrazit celý příspěvek

          No ono se možností s pozdější přestavby vždy počítalo. Přesto tam mají malý přední výtah, který nejde zvětšit a který značně omezuje možností leteckých operaci na tak malé lodi. Americké Wasp mají oba výtahy na boku.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          14:43 03.07.2024

          japonská ústava zakazovala vlastnictví letadlových lodí, proto má jen vrtulníkové nosiče. Takže celá tahle třída s tím nejspíše počítala, a ty dodatečné úpravy slouží jen k ošálení ...Zobrazit celý příspěvek

          japonská ústava zakazovala vlastnictví letadlových lodí, proto má jen vrtulníkové nosiče. Takže celá tahle třída s tím nejspíše počítala, a ty dodatečné úpravy slouží jen k ošálení zákonodárců.
          na Japonské sebeobranné síly se nedá dívat klasickým náhledem.Skrýt celý příspěvek

          • CerVus
            15:29 03.07.2024

            Tohle byly navíc torpédoborce se specializací na vyhledávání ponorek. O značnou část této schopnosti ale úpravou přišly. Čekal bych, že bude Izumo operovat ve dvojíci s Hyugou. Ta ...Zobrazit celý příspěvek

            Tohle byly navíc torpédoborce se specializací na vyhledávání ponorek. O značnou část této schopnosti ale úpravou přišly. Čekal bych, že bude Izumo operovat ve dvojíci s Hyugou. Ta by mohla nosit vrtulníky a Izumo by mělo víc prostoru na F-35. I když..... ten nepoužitelný přední výtah ......
            Čekám (a doufám) jestli nepřijdou s ještě větší lodí. I když jejich velké nosiče PVO s pobřežní verzí AEGIS budou také zajímavé. Jestli tedy vyřeší problémy.Skrýt celý příspěvek

    • OndraV.
      06:42 02.07.2024

      Jenže u nich je to nutnost, kterou si uvědomuje celá společnost, pramenící z historie a ze skutečné blízké, sousedské, reálné hrozby. To bohužel neplatí pro náš region a naše ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže u nich je to nutnost, kterou si uvědomuje celá společnost, pramenící z historie a ze skutečné blízké, sousedské, reálné hrozby.

      To bohužel neplatí pro náš region a naše podhoubí plné 5. kolony.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        09:07 02.07.2024

        Tak že by pacifistické Japonsko bylo nakloněno zbrojení, to se teda rozhodně říct nedá. Až v posledních několika letech se začalo něco dít a snad budou nachystaní adekvátně k ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak že by pacifistické Japonsko bylo nakloněno zbrojení, to se teda rozhodně říct nedá. Až v posledních několika letech se začalo něco dít a snad budou nachystaní adekvátně k hrozbě za humny. Zbraně všeho druhu mají strašně drahé a to i ty ruční, protože armáda je docela malá, kupuje malé šarže a drží resp drželi se omezení exportu zbraní. Třeba ruční zbraně mají tak stejné stáří jako ty naše, jenže my nejsme bohatý stát jako Japonsko a ještě k tomu jsou na trhu lepší možnosti a klidně za polovic.

        Držím jim palce s exportem Mogami.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...