Lehká předkluzová samohybná houfnice 2-CT Hawkeye na Ukrajině

Lehká předkluzová samohybná houfnice 2-CT Hawkeye na Ukrajině
2-CT Hawkeye (2019) / Maj. W. Chris Clyne, 41st Infantry Brigade Combat Team Public Affairs (Zvětšit)

V dubnu letošního roku americká společnost AM General předala ukrajinským ozbrojeným silám k testování prototyp(y) 105mm samohybné houfnice 2-CT Hawkeye na podvozku Humvee. Uvedl to nedávno Mike Evans, programový ředitel společnosti AM General.

„Nedávno jsme 105mm systém přesunuli na Ukrajinu. Dodali jsme ho v dubnu a dva týdny jsme tam cvičili... Tento systém je předurčen k tomu, aby se stal jedním z prvních bojových systémů s měkkým zpětným rázem. Půjde do boje, aby se otestoval na ostrých cílech,“ uvedl Evans z firmy AM Generals, která houfnice 2-CT Hawkeye nabízí k prodeji.

Nejsou známe žádné bližší informace o dodávce nebo výsledcích testování. Jde však o významnou událost, protože tento systém není zaveden v žádné armádě – v roce 2019 ho však testovali příslušníci Národní gardy a americké armády.

Samohybné 105mm houfnice Ukrajinci mohou dát svým lehce vyzbrojeným Silám územní obrany Ukrajiny – tedy obdoby americké Národní gardy. Ukrajinské síly územní obrany, které se aktivují pouze během válečného stavu, figurují jako domobrana a jako záložní složka ukrajinských ozbrojených sil.

Může jít o nově vnikající fenomén: Vybavit domobranu a záložní jednotky lehkými houfnicemi ráže 105 mm. Ostatně nedávno bylo ohlášeno ambiciózní posilování schopností polských Vojsk teritoriální obrany WOT (Wojsko Obrony Teritorialnej), obdoby české Aktivní zálohy. Mimo jiné v rámci programu Tulacz WOT obdrží osm baterií lehkých tažených houfnic ráže 105 mm. Se zavedením houfnic se počítá v letech 2026 až 2029 a Varšava nyní vybírá nejvhodnějšího kandidáta. Ve WOT houfnice nahradí minomety M-98 ráže 98 mm. Tułacz je několik let starý program a původně se mluvilo o nákupu samohybných houfnic, jako je právě 2-CT Hawkeye.


Testování 2-CT Hawkeye Národní gardou (2019)

Základem 2-CT Hawkeye je původní tažená houfnice M119 doplněná o systém „měkkého zpětného rázu“ SRT (Soft Recoil Technology) od společnosti Mandus Group. SRT umožňuje lafetaci houfnice na relativně lehká vozidla. K dispozici je plně digitální systém řízení palby (SŘP) MG 9000. Skládá se z inerciálního navigačního systému Northrop Grumman LN-270, radarového systému měření úsťové rychlosti Weibel Scientific MVR-700C, kamerového systému pro přímou palbu Sekai Electronics DFS-02, senzorového systému S67-1575-76 s anténou GPS a monitoru Mandus DK 10.

M119 SRT využívá technologii „předkluzových“ děl (houfnic), s kterou se experimentovalo již během první světové války. Rovněž v padesátých létech minulého století v Československu byla rozebírána možnost uplatnění předkluzových děl.

Princip předkluzových děl, včetně SRT, je následující: Hlaveň je „pod tlakem“ (hydropneumatický systém) a je zafixována pomocí západky. Po spuštění sekvence střelby se západka uvolní a zbraň se rychle posune dopředu na předem určenou vzdálenost, poté zbraň vystřelí. Poté zbraň provede zákluz a hydropneumatické brzdovratné zařízení začne působit a absorbovat zbytkovou sílu zpětného rázu. Podle reklamních materiálu SRT snižuje sílu zpětného rázu o 60 %.


Fungování klasického a předkluzového děla; zdroj / Mandus Group

Bohužel již zesnulý občasný dopisovatel Armádních novin Milan Vašíček, který vystupoval pod přezdívkou ARES, jeden z předních českých dělostřeleckých odborníků a spoluautor samohybných houfnic DANA a samohybného minometu PRAM (jehož technologie opět ožívá ve slovenském minometu AM120), v našem šest let starém článku Americká armáda testuje ultralehké samohybné houfnice, byl k technologii SRT od Mandus Group a celkově „předkluzových“ děl kritický. Ostatně Mandus Group systém vyvíjí od roku 2011 bez jakéhokoliv prodejního úspěchu.

„Klíčovým problémem předkluzových děl je dosáhnout, že při předkluzu spolehlivě dojde k odpálení [střely]. Pokud k odpálení nedojde, je selhač, musí se zabrzdit dopředný pohyb hlavně, což je velký funkční a konstrukční problém. Navíc hrozí, že brzděním hlavně může dojít k opožděnému odpálení, což zcela rozhodí funkční cyklus děla s možností havárie. K přesné střelbě se musí garantovat, že k odpálení dojde vždy při definované, tabulkové, předkluzové rychlosti hlavně. Splnění této podmínky není technicky jednoduché i za použití současných IT technologií,“ napsal pan Vašíček, ale zároveň dodal, že systém je reálně aplikovatelný pouze u klasických tažených děl a děl na lehkém podvozku. U 155mm děl, ať už tažených nebo na těžkém podvozku, není „předkluzová“ technologie potřebná.

Zpět k 2-CT Hawkeye – kanonová nástavba M119 SRT váží pouze 1157 kilogramů, což ji dovoluje umístit na nejrůznější taktická vozidla 4×4. Dostřel s klasickou tříštivo-trhavou municí (která bude tvořit drtivé množství dostupného střeliva) je cca 12 kilometrů. Při použití specializovaných granátů s prodlouženým doletem M913 až 20 kilometrů.


Houfnice M119 na Ukrjaině

Polní houfnice M119, včetně modernizované a digitalizované varianty M119A3, jsou v jednotkách US Army dosud taženy tahači Humvee, konkrétně M1097 HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle). Pro ukrajinskou stranu může být dobrou otázku: Kupovat samohybnou lehkou houfnici 2-CT Hawkeye s problematickým způsobem předzákluzu nebo raději použít osvědčenou kombinaci Humvee + tažená M119? Ostatně očividně z výše pospaných důvodů polská armáda kupuje tažené houfnice ráže 105 mm, nikoliv samohybné.

Například podle BAE Systems lze její houfnici 105mm Light Gun z pochodové do palebné polohy připravit během jedné minuty. Pomáhají také digitální SŘP. Pomocí optických zaměřovačů trvá průzkum a vyhodnocení polohy houfnice, zamíření a následné vystřelení první dávky obvykle deset minut. Pomocí digitálních SŘP to zabere jen dvě, tři minuty.

Obecně hlavní výhodou 2-CT Hawkeye je velká mobilita a nenápadnost – což je v dnešní době transparentní bojiště, nad kterým neustále hlídkují drony nepřítele, zásadní. Na druhou stranu mobilita a nenápadnost kombinace Humvee a tažené M119 nebude jisto jistě o mnoho horší. Plus nabízí se použít tahač Humvee k jiným účelům – například převážení dělostřelecké munice a obsluhy houfnice.

Pokud je vyžadován mobilní systém nepřímé palebné podpory, opět stojí za zvážení, zda není lepší samohybný 120mm minomet.

Zdroj: MilMag

Galerie

Lehká houfnice 2-CT Hawkeye (2019) / Maj. W. Chris Clyne, 41st Infantry Brigade Combat Team Public Affairs Lehká houfnice 2-CT Hawkeye (2019) / Maj. W. Chris Clyne, 41st Infantry Brigade Combat Team Public Affairs Lehká houfnice 2-CT Hawkeye (2019) / Maj. W. Chris Clyne, 41st Infantry Brigade Combat Team Public Affairs

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Vozidlo přímé palebné podpory Boxer MGS se 105mm kanonem

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) zveřejnila první fotografie nového kolového vozidla ...

Francouzské lehké houfnice LG1 Mk III pro Thajsko

Francouzská společnost NEXTER převezla do Thajska prvních šest tažených houfnic LG1 Mk III ráže 105 ...

Svět potřebuje tažené houfnice M777 ráže 155 mm

BAE Systems podepsala dohodu s americkou armádou (US Army) na výrobu komponentů pro tažené houfnice ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • J4KU8
    20:30 25.06.2024

    Pokud to bude bezproblémově fungovat, tak asi lepší než tažená houfnice. Jinak stejně si myslím, že lepší by byl samohybný 120mm minomet. Nebude mít minomet i větší účinnost v ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud to bude bezproblémově fungovat, tak asi lepší než tažená houfnice.
    Jinak stejně si myslím, že lepší by byl samohybný 120mm minomet. Nebude mít minomet i větší účinnost v cíli?Skrýt celý příspěvek

    • rtep
      22:16 25.06.2024

      minomet bude mít vetší účinost ale houfnice vetší přesnost

      minomet bude mít vetší účinost ale houfnice vetší přesnost

      • Miroslav
        22:33 25.06.2024

        Samohybný mínomet rovnakého kalibru ako húfnica má vyššie nároky na podvozok lebo tam vznikajú väčšie spätné rázy.

        Samohybný mínomet rovnakého kalibru ako húfnica má vyššie nároky na podvozok lebo tam vznikajú väčšie spätné rázy.

        • Slayer
          10:04 26.06.2024

          Riešením je Alakran. Spojenie samohybného a prenášaného mínometu. podľa mňa vynikajúce riešenie.

          Riešením je Alakran. Spojenie samohybného a prenášaného mínometu. podľa mňa vynikajúce riešenie.

      • SYN_
        01:29 30.06.2024

        A též dostřel...

        A též dostřel...

    • liberal shark
      09:38 26.06.2024

      Určitě, minomet 120 mm má podobný účinek v cíli jak 155 mm houfnice. Ale tato 105 mm houfnice, pokud bude spolehlivá, má větší dostřel a může střílet i přímou palbou.

      Určitě, minomet 120 mm má podobný účinek v cíli jak 155 mm houfnice. Ale tato 105 mm houfnice, pokud bude spolehlivá, má větší dostřel a může střílet i přímou palbou.

    • michaltinkint
      00:44 28.06.2024

      Mínomet má vyššiu účinnosť na živú silu. Vďaka vyššiemu rozptylu črepín ako projektil vypálený z húfnice. Ak sa má poľná húfnica 105 mm používať proti zodolneným bodom v obrane ...Zobrazit celý příspěvek

      Mínomet má vyššiu účinnosť na živú silu. Vďaka vyššiemu rozptylu črepín ako projektil vypálený z húfnice. Ak sa má poľná húfnica 105 mm používať proti zodolneným bodom v obrane protivníka, tak proti nim by mala byť 105 mm húfnica účinnejšia ako 120 mm mínomet. Táto M119 je pôvodne britská zbraň a existuje do nej aj munícia HESH. Čo by mala byť najúčinejšia munícia práve proti zodolneným cieľom (betón). V prípade núdze vie strieľať aj protipancierové SABOT strely, ktoré by mali byť aj v ráži 105 mm účinné proti T72 a nižším radám tankov. Tu by mínomet moc nápomocný nebol. Však oni ukrajinci dajú feedback, či ju považujú za prínosnú. Na nete sú správy o tom, ako obidve strany v úlohe palebnej podpory pechoty úspešne používajú ľahkú húfnicu 2S1 Gvozdika (122 mm). Samohybná M119 môže vychádzať práve z tejto skúsenosti.Skrýt celý příspěvek

    • Eiffelos
      17:23 02.07.2024

      Samohybný minomet má nižší dostřel, je v dosahu klasických útočných dronu FPV kvadrokopter zatímco 105 na Humviii je jen v dostřelu artilerie a větších zbraní a je určitě výrazně ...Zobrazit celý příspěvek

      Samohybný minomet má nižší dostřel, je v dosahu klasických útočných dronu FPV kvadrokopter zatímco 105 na Humviii je jen v dostřelu artilerie a větších zbraní a je určitě výrazně levnějšíSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    18:57 25.06.2024

    Za mňa v pohode riešenie. Keď si mám vybrať či ľahkú húfnicu má Humvee ťahať alebo niesť, tak radšej niesť. Výhoda je v tomto prípade v mobilite plynúcej z flexibility

    Za mňa v pohode riešenie. Keď si mám vybrať či ľahkú húfnicu má Humvee ťahať alebo niesť, tak radšej niesť. Výhoda je v tomto prípade v mobilite plynúcej z flexibility

  • dusan1
    16:46 25.06.2024

    A presne na posledné otázky odpovie najlepšie vyskúšanie v reálnom boji ...

    Načo "meditovať" ..... keď je možnosť to v reáli vyskúšať.

    A presne na posledné otázky odpovie najlepšie vyskúšanie v reálnom boji ...

    Načo "meditovať" ..... keď je možnosť to v reáli vyskúšať.

Načítám diskuzi...