Chomsky: Duchovní otec intelektuálního kolapsu západní levice stále žije

Chomsky: Duchovní otec intelektuálního kolapsu západní levice stále žije
Chomsky při proslovu o hnutí Occupy Wall Street / Wikimedia (Zvětšit)

O mrtvých jen dobře; mediální spekulace na téma smrti duchovního otce sebenenávisti americké levice se však zatím nepotvrdily – a tak si můžeme připomenout intelektuální kolaps na amerických univerzitách na základě mentální autoimunitní choroby, kterou pětadevadesátiletý Noam Chomsky pomohl vypěstovat u generací akademických radikálů, kteří si dnes díky němu pletou imperialismus a anti-imperialismus. Dobrého pomálu.

Některá média už stihla otisknout Chomského nekrology, ale v době psaní tohoto článku se zdá, že Noam Chomsky nezemřel. Nekrolog jeho myšlenek v oblasti zahraniční politiky je však rozhodně na místě.

Kritika Vietnamu – dosud v pořádku

Chomského kariéra jako “teoretika mezinárodních vztahů” (povoláním je profesor lingvistiky) a protiamerického aktivisty začala kolem roku 1962, kdy čerstvě po jmenování profesorem organizoval protesty proti zapojení USA do války ve Vietnamu. Ze zpětného pohledu byla kritika Vietnamské války z obecného hlediska oprávněná, nicméně Chomsky při ní vycházel z imaginární představy amerického imperialismu a nepřihlížel k zájmu obyvatel jižního Vietnamu, za které se cítil oprávněn mluvit. Vietnamská válka pokřivila Chomského představu o světě, ale díky jeho psaní a aktivismu si na ní byl schopen vybudovat základy svojí budoucí pozice kulturní ikony v rámci tzv. nové levice.[1]

Pokud by ctěného čtenáře zajímala smysluplná kritika Vietnamské války od insiderů, nikoliv od reality odtržených obyvatel akademické slonovinové věže, na prvním místě lze doporučit knihu novináře Davida Halberstama The Best and the Brightest, nebo knihu bývalého Trumpova Poradce pro národní bezpečnost generála H. R. McMastera Dereliction of Duty. Ani jedna bohužel nevyšla česky, ale obě sledují linky série špatných rozhodnutí, která Ameriku zavedla do nesmírně krvavé války a v druhém případě jí efektivně prohrála.

Nejlakoničtější a nejpřístupnější kritiku pak nabízí dokument Mlha války, kde se ministr obrany z doby Vietnamu Robert McNamara na konci života vyznává z výčitek za zbytečnou válku, která byla na americké straně vedena chybně na základě teorie domina a z neodůvodněné obavy o imperiální kontrolu ze strany Sovětského svazu, zatímco Vietnamci tuto motivaci nechápali a považovali ji za koloniální agresi po vzoru Francouzů, které se jim ze země podařilo vyhnat. Toto vzájemné nedorozumění (zhmotněné ve filmu vzájemným setkáním bývalých protivníků z řad policymakerů mnoho let po válce) zabilo podle středních odhadů dva miliony lidí a Chomského kritiku bychom měli z tohoto titulu brát jako morálně zcela oprávněnou, i když fakticky pomýlenou.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Američtí izolacionisté: Na vnějším světě nezáleží, jeho problémy můžeme ignorovat

Nedávný průzkum veřejného mínění, který provedl liberální think tank New America ve spolupráci s ...

PREMIUM Fúze Trump-Regan: Američtí Republikáni stále věří v „mír prostřednictvím síly“

Navzdory mnoha varovným signálům nemusí být případné druhé Trumpovo funkční období bouří ...

PREMIUM Venezuela: Socialismus horší než válka

Maduro po zfalšovaných volbách pokračuje v tvrdém potlačování disentu a jeho režim se nadále těší ...

PREMIUM Od fanatické levicové radikálky k americké patriotce: Harrisová již nechce zrušit policii, nyní hlásá America First

Do amerických prezidentských voleb zbývají necelé dva měsíce a průzkumy veřejného mínění naznačují ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.