Návrat do toku dějin: Druhoválečná Puma jako vzor nových německých průzkumných vozidel
- 24. 9. 2024
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Německý úřad pro zadávání veřejných zakázek Bundeswehru BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) brzy vybere nástupce průzkumných vozidel Fennek. Nový stroj SpähFz NG (Spähfahrzeug Next Generation), označovaný jako Korsak, vstoupí do služby po roce 2026 – půjde tedy o produkt založený na vyzrálých technologiích.
Na základě zkušeností z Ukrajiny Bundeswehr požaduje větší, lepé chráněný a lépe vyzbrojený průzkumný stroj. Němci se tak koncepčně vrací k průzkumným bojovým vozidlům Luchs vyřazené ze služby v roce 2009. Ty byly ideovými dědici těžkých osmikolových druhoválečných průzkumných obrněných automobilů Puma (osazených motorem Tatra).
Básnicky tedy můžeme říci: Zpět do normálního toku dějin!
Po druhoválečné Pumě a stunedoválečných Kurz a Luchs nastalo v západním světě přepodivné období „konce dějin“. Nu, představte si. Posledních 200 let evropské státy vydávaly na obranu ~ 4 % HDP (pokud se neválčilo). V případě války šlo o šest, osm nebo i klidně deset procent HDP. Komunistické Československo vydávalo na armádu 6 % HDP. Po roce 1990 pak nastalo něco zcela historicky unikátního – na základě myšlenky o „konci dějin“ některé země začaly vydávat na obranu pouhopouhých 1 % svého HDP.
Puma, Kurz a Luchs; větší foto, větší foto / Wikimedia
Zajímavé je, že toto období bezstarostných „krásných časů“ trvalo na chlup stejně jako slavná Belle Époque z přelomu 19. a 20. století... kterou ukončila první světová válka.
A pro období „krásných časů“ vnikl Fennek. Ostatně vše vypovídající je jméno Fennek (Fenek), což je nejmenší liška na světě žijící v severní Africe. V případě nástupce se mluví o jméně Korsak, což je drobná liška žijící ve stepích, polopouštích a pouštích střední Asie.
Fennek je navržen s důrazem na nízkou viditelnost a vysokou mobilitu. Hlavními úkoly základní verze je sběr informací o nepřátelských jednotkách a ženijní průzkum. Proto je schopno tiše a nenápadně se pohybovat v terénu (má výšku pouze 1,79 metru) a provádět dálkové průzkumné mise s osádkou tří lidí. Pro průzkumné mise je Fennek vyzbrojen kulometem nebo automatickým granátometem ráže 40 mm.
Na základě platformy Fennek vnikla mimo jiné velitelská verze, nosič protitankových zbraní nebo minometů. Veledůležitý Fennek JFST (Joint Fire Support Team) je určen pro dělostřelecké a letecké návodčí.
Fennek je určen pro kradmé operace blízko nepřátelských linií; větší foto / US Army
V současné době se překotně rozvíjí průzkum pomocí dronů, avšak bez klasických lidských průzkumníků a průzkumných vozidel se armády rozhodně neobejdou. Voják s dalekohledem je pořád ten nejdokonalejší senzor. Navíc operace dronů jsou ovlivněny rozmary počasí.
Podle BAAINBw je Korsak „hlavním mobilním a funkčním prvkem pro mobilní průzkumné jednotky. Jako pancéřované a kolové vozidlo průzkumné vozidlo Next Generation (SpähFz NG) zajistí přežití pozemních průzkumných sil v oblasti odpovědnosti za zpravodajství díky vysoké taktické mobilitě (včetně schopnosti plavat), komplexnímu vybavení komunikačními, informačními a navigačními systémy, stejně jako prostředky pro udržení a prosazení schopností.“
Uzavření smlouvy na nová vozidla Korsak proběhne ještě letos. Hodně o podobě vozidla Korsak napoví, že první dva před-sériové vzorky německá armáda převezme k vojskovým zkouškám v roce 2026. Do roku 2028 (kdy Fennek odejde ze služby) německá armáda převezme 90 vozidel, přičemž celkově se mluví o nákupu 252 vozidel – o 30 více, než je Fennků v německé armádě. Tyto šibeniční termíny ukazují: Německá armáda zvolí nejen komerčně dostupnou platformu, ale také ověřené a otestované technologie.
Po nástupce se požaduje automatický kanon ráže 25 milimetrů v dálkově ovládaném modulu. Stejný zbraňový systém má získat nové výsadkové vozidlo LuWa (Luftbeweglicher Waffenträger), nástupce tančíků Wiesel.
Modernizovaný Fennek
Korsak nemusí mít schopnost boje proti tankům. Uvnitř vozidla ale lze převážet protitankové zbraně. Do budoucna se zvažuje zajištění protitankových schopností prostřednictvím kamikaze dronů.
Podle dostupných informací je požadována hmotnost Korsaka pod 30 tun, přičemž 20 % je vyčleněno pro nosnost. Obojživelnost je preferovaná, ale není zcela nezbytná. Podmínkou je však schopnost tiché jízdy. Není však vysloveně požadován hybridní nebo elektrický pohon. Dále se požaduje maximální rychlosti alespoň 100 km/h na pevné silnici a dojezd minimálně 1100 kilometrů při cestovní rychlosti 60 km/h.
Výběrové řízení neurčuje uspořádaní podvozku. Teoreticky tedy mohou výrobci nabídnout vozidla 4×4, 6×6 nebo 8×8. Všichni známí účastníci ale přišli s nabídkou vozidel 6×6.
Bundeswehr každopádně musí zvolit zavedené a masově vyráběné vozidlo – ostatně dodávky zkušebních vzorků během dvou let a výroba 90 obrněných vozidel s 25mm kanony během dalších dvou let, jsou šibeniční termíny, nemluvě pokud výrobce musí plnit objednávky i od dalších zákazníků. Můžeme tak odhadnout: Největší šanci bude mít ten, kdo má „v šuplíku“ připravenou průzkumnou variantu svého vozidla.
Je zajímavé srovnat německý Korsak a polské průzkumné vozidlo LOTR (Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznawczy) Bóbr 3 – oba stroje plní stejné úkoly, přičemž polský Bóbr 3 je vozidlo zcela unikátní konstrukce. Program LOTR začal v roce 2013 a prvních 26 vozidel polská armáda převezme v letech 2026 až 2028. Ve stejném období Bundeswehr požaduje 90 nových Korsaků. Z tohoto pohledu polský program LOTR, nemluvě o celkové koncepci vozidla Bóbr, vyznívá velmi neefektivně.
Patria 6×6
Podle aktuálního článku cpm Defence Network jsou ve hře zejména následující vozidla:
- CAVS (Common Armored Vehicle System) aka Patria 6×6, KNDS & Hensoldt;
- Fuchs Evolution, Rheinmetallu ;
- Piranha 6×6, General Dynamics European Land Systems (GDELS);
- Bronco, ST Kinetics.
CAVS od finské společnosti Patria Bundeswehr zavede jako nástupce obrněného transportéru (OT) Fuchs. Výrobu v Německu zajistí KNDS (KMW a Nexter). Případná volba CAVS pro program SpähFz NG je tak samozřejmě velmi výhodná z hlediska sdílené logistiky.
Navíc armádní průzkumné síly používají OT Fuchs pro radarový průzkum a transport skupin lehkého průzkumu. Takže existují širší možnosti sdílení logistiky a výcviku mezi průzkumnými jednotkami Bundeswehru.
Patria 6×6 s 25mm kanonem; větší foto / Patria
Na přizpůsobivý CAVS lze umístit libovolné průzkumné moduly. Ani výzbroj není problém. Patria 6×6 se již předvedla s bezosádkovým modulem Cockerill CLWS (Cockerill Light Weapon Station) s 25mm kanonem M242 (volitelně francouzským 25M811).
Relativní nevýhodu CAVS (resp. obecně vozidel 6×6 nebo 8×8) jsou velké rozměry a hmotnost. Fennek (bez zbraňové stanice) má rozměry 5,58×2,55×1,79 metru, CAVS podstatně 7,5×2,9×2,5 metru. Prázdná hmotnost CAVS (bez zbraňového modulu) je 15,5 tuny, oproti 10,3 tunám u Fennka. Jaké jsou takticko-technické parametry průzkumné varianty CAVS nevíme, protože ještě nebyla představena.
Nejvíce šancí konkurovat CAVS má rozhodně stroj Fuchs Evolution od Rheinmetallu, nejnovější varianta OT Fuchs. Rozměrově je o něco větší než CAVS (7,5×3,0×3,1 metru), ale Rheinmetall již představila průzkumnou variantu CRV (Combat Reconnaissance Vehicle) na Eurosatory 2024. Ve srovnání se starým Fuchsem nová verze Evolution disponuje digitální elektronikou, novým pohonným ústrojím a brzdovým systémem.
Výzbroj verze CRV tvoří kanon Rheinmetall KBA ráže 25 mm. Kadence je 100 nebo 200 výstřelů za minutu. Kanon je integrován do lehké věže slovinského výrobce Valhalla Turrets. Hmotnost věže a zbraně činí přibližně 700 kilogramů.
Fuchs Evolution
Senzorové vybavení lze pochopitelně zcela přizpůsobit přáním (rozpočtu) zákazníka. Demonstrační stroj ukázal možnost senzory umístit na výsuvný stožár.
Prázdná hmotnost Fuchs Evolution CRV je 18 tun, maximální přípustná 24,5 tuny. Nejvyšší rychlost na silnici je 100 km/h, rychlost ve vodě do deseti kilometrů za hodinu. Rheinmetall vyrábí mnoho součástí ve vozidle sama, takže může nabídnout nejnižší celkovou cenu.
Portál cpm Defence Network jako další dva adepty uvádí Piranha 6×6 a pásové Bronco. O nich jen krátce, protože úspěch těchto strojů v tendru není pravděpodobný. Podle autora tohoto článku Bundeswehr zvolí mezi CAVS a Fuchs Evolution CRV z těchto důvodů:
Piranha je sice velmi úspěšná konstrukce – ostatně na jejím základě vznikl Stryker nebo nejnovější Dragón – ale tvrzení článku, že „Piranha 6×6 je systémem dostupným na trhu“ není pravdivé.
Fuchs Evolution CRV; větší foto / Rheinmetall
GDELS nabízí nejnovější Piranha V pouze s řešením náprav 8×8 – ty si objednaly Dánsko, Rumunsko a Španělsko (Dragón). Posledně jmenovaná objednává průzkumnou variantu Dragón VEC v uspořádaní 8×8. Přesto i podle dalších zdrojů GDELS skutečně nabízí Bundeswehru variantu Piranha 6×6.
Autor tohoto článku si ale není jistý, zda se Piranha 6×6 po roce 2000 vůbec vyráběla. Zřejmě pro firmu není problém variantu 6×6 připravit, ale dva roky, zejména z hlediska velmi náročného testování (nutně zahrnující tisíce kilometrů jízdy v těžkém terénu), se jeví jako nereálné. Proto je s podivem, že GDELS nenabídl spíše připravený Pandur Evo prodávaný rakouské armádě.
Bronco od singapurské ST Kinetics je pásové (kolový podvozek tedy zřejmě není dogma) obojživelné vozidlo ideově vycházející ze švédského Bandvagn 206. Díky mimořádné schopnosti projet hlubokým bahnem, sněhem nebo dokonce řekami je Bronco předurčeno pro náročné a extrémní operační podmínky. Třeba během podzimního a jarního období dešťů na Ukrajině. To z něj dělá vynikajícího kandidáta pro speciální průzkumné mise v extrémních podmínkách.
Ač Bronco u naších západních sousedů působí exoticky, není tomu tak – Bundeswehr rámci programu CATV (Collaborative AllTerrain Vehicle) kupuje švédské BvS10 (nejnovější varianta Bandvagn 206.) Pak se ale nabízí otázka, proč kupovat Bronco, když Bundeswehr zavádí ideově velmi podobné vozidlo. Navíc lze s úspěchem pochybovat, že na vozidlo je možné umístit automatické kanony, jak německá armáda požaduje.
Související články
Rumunští Rudí škorpioni získali první bojová vozidla Piranha V
Rumunsko je pivotní země na jihovýchodním křídle evropských zemí NATO. Rumunsko proto vždy, nehledě ...
- 16.10.2020
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Švédsko kupuje obrněné transportéry Patria 6×6
Stockholm pro své pozemní síly nakoupí od finské firmy Patria kolové obrněné transportéry (OT) ...
- 19.04.2023
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Výroba obrněných vozidel Patria 6×6 v Lotyšsku
Lotyšské ozbrojené síly NBS (Latvijas Nacionālie bruņotie spēki) převzaly první doma vyrobené kolové ...
- 07.08.2024
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Polská průzkumná vozidla Bóbr 3: Vojenský beton a strnulost vojenského myšlení
Polské ministerstvo obrany (MON) za 800 milionů PLN (4,7 miliardy Kč) objednalo 28 lehkých obrněných ...
- 16.08.2024
- 10 komentářů
- Redakce AN
"Voják s dalekohledem je pořád ten nejdokonalejší senzor."
...no... to jako vážně? Není to spíš voják s pokročilým vzdáleným senzorem/dronem/UAV?"Voják s dalekohledem je pořád ten nejdokonalejší senzor."
...no... to jako vážně? Není to spíš voják s pokročilým vzdáleným senzorem/dronem/UAV?Celý koncept "průzkumu bojem" je podle mě mimo. Zrušily se průzkumné vrtulníky a veškeré slabě panceřované a vyzbrojené vozidla nemají šanci přežít na bojišti přesyceném drony, ...Zobrazit celý příspěvek
Celý koncept "průzkumu bojem" je podle mě mimo. Zrušily se průzkumné vrtulníky a veškeré slabě panceřované a vyzbrojené vozidla nemají šanci přežít na bojišti přesyceném drony, protitankovými zbraněmi s dosahem desítky kilometrů. Pěší družstvo disponuje vlastními pruzkumnými drony. V době kosmického online průzkumu kdy nad vámi družice neproleti 2x zaden ale je na vás vidět z několika naráz 24/7 a ví o vás hned jak se pohnete je speciální vozidlo čistě na průzkum mrhaní zdroji. Pokud potřebuji takovou službu tak tam stejně pošlu to co je zrovna nejblíž.Skrýt celý příspěvek
Já se jen zeptám - z kterých družic na nás třeba Čína nebo Rusko vidí 24/7 a ještě několika naráz?
Já se jen zeptám - z kterých družic na nás třeba Čína nebo Rusko vidí 24/7 a ještě několika naráz?
A kdyz nebude spojeni budou prd informace. Porad si myslim ze clovek je clovek. Moc spolehame na stale slozitejsi tecnologie a zapominame ze neni az tak tezke ty technologie nejak ...Zobrazit celý příspěvek
A kdyz nebude spojeni budou prd informace. Porad si myslim ze clovek je clovek. Moc spolehame na stale slozitejsi tecnologie a zapominame ze neni az tak tezke ty technologie nejak vyradit z provozu.Skrýt celý příspěvek
Myślę ze niektórzy mieszają pojęcia. W terminie "pojazd rozpoznawczy" mieści się kilka kategoria pojazdów - diametralnie rożnych. A) - rozpoznanie bojowe (kawaleryjskie) - czyli ...Zobrazit celý příspěvek
Myślę ze niektórzy mieszają pojęcia.
W terminie "pojazd rozpoznawczy" mieści się kilka kategoria pojazdów - diametralnie rożnych.
A) - rozpoznanie bojowe (kawaleryjskie) - czyli pojazdy które idą w awangardzie sil i starają się wykryć nieprzyjaciela na drodze. Są silnie uzbrojone i bardzo mobilne - przykłady - francuskie ERC 90, AMX-10RC i jego następca EBRC Jaguar, brytyjski FV 107 Scimitar i jego następca Ajax, czy Cenautro B1 (w Hiszpanii )
B) Rozpoznanie techniczne - gdzie nasycone sensorami (radary pola walki, głowice optoelektroniczne,) platformy poruszają się dyskretnie z punktu obserwacji do punktu i rozpoznają "na odległość". Często pojazd nie przewozi desantu (skautów )
Takim jest Fennek, czy kanadyjski Coyote,
c) Transportery rozpoznawcze - czyli pojazdy, których główna rola jest transport sekcji (drużyny) rozpoznawczej, która w oparciu o przenośny sprzęt tworzy patrole / posterunki rozpoznania
Takie pojazdy maja liczniejsza załogę i są gorzej uzbrojone niż A) oraz gorzej wyposażone niż B)
Czymś takim był BRDM-2, czy jest włoska Puma (4x4/6x6) i będzie (prawdopodobnie) Bobr-3
Zobaczymy czym będzie niemiecki następca pojazdów Fennek.
Bywają także hybrydy - zwłaszcza jeśli to duży pojazdy (oparty o BWP/KTO 8x8 ). Ale generalnie wedle sposobu użycia można tak podzielić pojazdy rozpoznawcze.
Oczywiście jest to jeden z podziałów - drugim jest "szczebel działania". Rozpoznanie dla batalionu - batalionowej grupy taktycznej to 7-10 km w głąb przeciwnika. Dla brygady czy dywizji będzie to więcej - co wymaga innych środków.
c)Skrýt celý příspěvekLuchs 2 je krásný příklad jak promyšleně a kvalitně byla navržena a konstruována vojenská vozidla v 70. letech. Luchs 2 už měl před 50 lety 4 poháněné a 4 řiditelné (!!!) nápravy a ...Zobrazit celý příspěvek
Luchs 2 je krásný příklad jak promyšleně a kvalitně byla navržena a konstruována vojenská vozidla v 70. letech. Luchs 2 už měl před 50 lety 4 poháněné a 4 řiditelné (!!!) nápravy a navíc místo řidiče i vzadu (obsazené radistou) pro případ urychleného vycouvání bez nutnosti otáčení stejnou rychlostí jako jízda vpřed. Plně plovoucí s dostatkem vnitřního prostoru, vysokým měrným výkonem 14,9 kW/t a důkladně hlukově izolovaným powerpackem (neslyšitelným zvenčí při běžném hlukovém pozadí v přírodě) a pro průzkumné vozidlo zcela dostatečnou výzbrojí Rh202 20 mm.
Nahrazen (naštěstí ne zcela) Fennekem což je vlastně panceřované auto 4x4 s kulometem (Nizozemci s ním udělali krátký proces a poslali je na Ukrajinu).
A dnešní konstrukce? Výsměch.....předražená odfláklá bída, pancéřovaná autíčka nebo obrovské krabice. Viz Pandur, Bobr, Patria apodSkrýt celý příspěvekMne pride zvlastny koncept vozidla pre prieskum, ktore je velke ako tatra. Neviem si predstavit ako prieskumak, co sa mam co najnepozorovanejsie dostat niekam, zvolit si obrovsku ...Zobrazit celý příspěvek
Mne pride zvlastny koncept vozidla pre prieskum, ktore je velke ako tatra. Neviem si predstavit ako prieskumak, co sa mam co najnepozorovanejsie dostat niekam, zvolit si obrovsku patriu, miesto feneka. Vyska pod dva metre, dobra sirka, ze sa zrejme zmestim medzi stromy. Patria pri 3 metroch nema sancu ist nepozorovane krizom krazom cez les, uz len kvoli prvemu rozvetvovaniu, co zacina medzi 2 az 3 metrami u vacsiny stromov ... Takze budem limitovany ist iba po vyslapanom, co ie vazne super prieskumna cinnost :DSkrýt celý příspěvek
Ano i ne. Ono v případě manévrového boje, budete potřebovat vyslat dopředu velice pohyblivé jednotky, které budou provádět průzkum, a které ovšem mohou narazit na opevněného a ...Zobrazit celý příspěvek
Ano i ne.
Ono v případě manévrového boje, budete potřebovat vyslat dopředu velice pohyblivé jednotky, které budou provádět průzkum, a které ovšem mohou narazit na opevněného a silněji vyzbrojeného nepřítele a v tu chvíli budete potřebovat vyšší palebnou sílu a odolnost, aby jednotka případný střet přežila.
Průzkumných úkolů je mnoho a může se provádět různými prostředky a za různých situací.Skrýt celý příspěvekSúhlas, 6x6 sú vhodné na presuny vojakov, kontrolné body, patroly, vshorad, medevac a podobne. Na prieskum zbytočne veľké. My sme zvolili na prieskum JLTV.
Súhlas, 6x6 sú vhodné na presuny vojakov, kontrolné body, patroly, vshorad, medevac a podobne. Na prieskum zbytočne veľké. My sme zvolili na prieskum JLTV.
JLTV jako průzkumné vozidlo je celkem o ničem
JLTV jako průzkumné vozidlo je celkem o ničem
Třeba konstrukce? Obrovská, vysoká kráva s omezeným prostorem pro personál a malým prostorem na materiál s velmi dobrou protiminovou ochranou, která neni pro tento účel třeba a ...Zobrazit celý příspěvek
Třeba konstrukce? Obrovská, vysoká kráva s omezeným prostorem pro personál a malým prostorem na materiál s velmi dobrou protiminovou ochranou, která neni pro tento účel třeba a chabou balistickou ochranou, která je pro tento účel docela dost třeba?Skrýt celý příspěvek
JLTV nebudú voziť celé družstvá. Nie sú určené na prieskum pri kontaktnej línii.
JLTV sa hodí na diaľkový prieskum - budú obsahovať veže s elektrooptikou a prieskumné drony.JLTV nebudú voziť celé družstvá. Nie sú určené na prieskum pri kontaktnej línii.
JLTV sa hodí na diaľkový prieskum - budú obsahovať veže s elektrooptikou a prieskumné drony.
Cóż - to że BW przymierza się do nowego wozu rozpoznawczego było słychać. Ale myślałem, że to będzie raczej wariant Boxera. Zobaczymy jakie wyposażenie - w którym kierunku to ...Zobrazit celý příspěvek
Cóż - to że BW przymierza się do nowego wozu rozpoznawczego było słychać.
Ale myślałem, że to będzie raczej wariant Boxera.
Zobaczymy jakie wyposażenie - w którym kierunku to pójdzie niemiecka "wizja".
Wybór 25x137 trochę dziwny (czemu nie Mauser BK-27?), ale z drugiej strony - ja na Bobrze też przydałoby się coś "mocniejszego"Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...