Probuzení obra? Německo chce dávat na obranu 2 % HDP

Voják Bundeswehru; ilustrační foto / BMVg 

V příštím roce německé ministerstvo obrany dostane 37,4 miliard eur (1 bilion Kč), tj. o 8 % více než letos. Německo počítá s postupným a trvalým zvyšováním svého obranného rozpočtu. Cílem Německa je vydávat na obranu Alianci požadovaných 2 % HDP.

Německo s nejsilnější armádou Evropy?

Evropská unie má více obyvatel než Spojené státy a Rusko dohromady. V ekonomické rovině je EU plně srovnatelná se Spojenými státy, výkon ruské ekonomiky zase odpovídá společnému ekonomickému výkonu Nizozemska a Belgie. Přesto lidský a ekonomický potenciál Evropy se nepromítá do evropských vojenských schopností.

V poslední době se ale i z nejvíce evropských pacifistických zemí ozývají hlasy o nutnosti zvýšit výdaje na obranu. Také Německo začíná přidávat na svou obranu a vede diskuzi o tom, jak je země připravená na možný konflikt.

Dodatečné prostředky německá armáda využije na údržbu techniky a vozidel (pro dosažení větší bojeschopnosti a nasaditelnosti), pro nákup munice, vybavení pro letadla a nákup pěti korvet třídy Braunchweig. V příštím roce začne německá armáda také více cvičit.

Problémy se servisem a údržbou německé vojenské techniky jsou klíčové. Podle zprávy vládního zmocněnce pro obranu Hans-Petera Bartelse z celkového počtu 114 stíhaček Eurofighter je v aktivní službě je pouze 68 Eurofighterů (zbytek modernizace, údržba), z toho je však jen 38 letadel připraveno k okamžitému nasazení. Nedostatek náhradních dílů a peněz na opravu způsobil, že z 93 letadel Tornádo je pouze 29 strojů okamžitě nasaditelných.

Nedostatečné finance se podepisují i na vrtulníkovém letectvu. Německá armáda má 43 bitevních vrtulníků Tiger a 40 víceúčelových NH-90. Podle zprávy Bartelse je však pouze sedm Tigerů a pět NH-90 okamžitě nasaditelných do akce.

Díky zvýšení rozpočtu německý Bundestag vydá na obranu příští rok 1,22 % svého HDP (letos 1,19 % HDP). Přes zvýšení je však Německo dalece od požadavku Aliance vydávat 2 % na svou obranu. Při vydají 2 % HDP by rozpočet německého ministerstva obrany dosáhl v letošním roce 62,44 miliardy euro a překonal by rozpočty Francie, Velké Británie i Ruska.

Pro zajímavost uveďme, že Rusko dává na obranu 4 % svého HDP (cca 38 miliard dolarů). Pokud Německo vydá na zbrojení stejně jako Rusko, tedy 4 % HDP, rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne 124 miliard euro.

Tuto středu německá kancléřka Angela Merklova z CDU uznala nutnost zvýšit německý obranný rozpočet na 2 %. Také opoziční sociální demokraté SPD upozornili na nadměrnou závislost Německa na vojenských kapacitách Spojených států a také na to, že většinu síly Aliance představují Američané - vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů podílet se na vojenské bezpečnosti Evropy.

Posilování Evropy si ale vyžádá čas. Podobně jako v České republice, navýšení obranného rozpočtu nelze udělat skokově, protože německé ministerstvo obrany nebude schopno (se současným personálním obsazením) takové množství peněz rozumně investovat.

“Náš obranný rozpočet ukazuje, že jsme nedosáhli bodu, který od nás očekávají naši partneři v NATO,” uvedla Merklova v proslovu v německém Bundestagu. “Vím, že máme ještě před sebou dlouhou cestu k dosažení 2% požadavku NATO pro obranné výdaje a já nemohu slíbit, že toho dosáhneme v nejbližší budoucnosti. Ale směřování musí být jasné… blížíme se k tomu cíle a realizujeme ho.”

Podle střízlivých odhadů rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne v roce 2021 1,5 % HDP. I toto “drobné” navýšení ale umožní podstatně zvýšit bojeschopnost německých ozbrojených sil.  

Výdaje na obranu zemí NATO v roce 2016

 

Výdaje v mld. $

Procento HDP

 Výdaje v mld. $ při 2 % HDP 

Belgie

4

0,85 %

9,5

Kanada

15,4

0,99 % 

31,1 

Dánsko

3,5

1,17 % 

6,1

Francie

43,6

1,78 % 

49

Itálie

21,9

1,11 % 

39,4

Lucembursko

0,3

0,44 % 

1,2

Nizozemsko

9,0

1,17 % 

15,4

Norsko

5,9

1,54 % 

7,7

Portugalsko

2,8

1,38 % 

4

Velká Británie

60,3

2,21 % 

60,3*

USA

664

3,61 %  

664*

Řecko

4,6

2,38 % 

4,6*

Turecko

11,6

1,56 % 

14,8

Německo

37,1

1,19 % 

62,4

Španělsko

11,0

0,91 % 

24,3

Česká republika

1,9

1,04 % 

3,7

Maďarsko

1,2

1,01 % 

2,5

Polsko

9,3

2,00 % 

9,3*

Bulharsko

0,7

1,35 % 

1

Estonsko

0,5

2,16 % 

0,5*

Lotyšsko

0,6

1,49 % 

0,9

Litva

0,4

1,45 % 

0,6

Rumunsko

2,8

1,48 % 

3,7

Slovensko

1

1,16 % 

1,8

Slovinsko

0,4

0,94 % 

1

Albánie

0,1

1,21 % 

0,2

Chorvatsko

0,6

1,23 % 

1

 

918 miliard $

 

1025 miliard $

*Tabulka ukazuje možnosti růstu výdaju na obranu zemí NATO. Rozpočet zemí, které již nyní dávají na obranu více než 2 % HDP, jsme proto nesnižovali. (zdroj tabulky)

Jen peníze nestačí

Před několika dny Evropský parlament přijal usnesení vyzývající členské státy EU ke zvýšení obranných výdajů na 2 % HDP a vyhradit minimálně 20 % rozpočtu na nákup nového vybavení a techniky.

„Hlavním cílem je dát dohromady naše zdroje a zajistit tak solidní obranu a bezpečnost Evropské unie,“ vysvětlil estonský liberál Urmas Paet pozadí své zprávy o Evropské obranné unii. Ačkoliv usnesení není pro členské státy právně závazné, ukazuje měnící se politické klima v Evropě, které začíná být více nakloněno posilování schopností evropských armád.

Nicméně 25 let zmenšování a zeštíhlováni evropských armád nemůže být vyřešeno během pár let. Problémem nejsou ani tak peníze, ale okleštěný lidský kapital bezpečnostních složek a ministerstev obrany. Bez posílení lidského kapitálu není možné větší rozpočty efektivně spravovat a využívat na nákup nové techniky.

Obrovskou výzvou je také zanedbaná logistika, která musí zajistit přepravu a podporu vojenské techniky do místa konfliktu - například do Pobaltí, které dokáže vojensky vzdorovat Rusku jen několik desítek hodin.

Například Německo může použít pro přepravu nejtěžší techniky asi 280 železničních nákladních stanic německých železnic. Ale pouze 20 stanic je možné využít k naložení tanků Leopard. Pokud Rusové zničí (např. střelami Iskander) tyto železniční stanice, Německo bude mít jen velmi omezené možnosti nasadit a udržovat (!) své mechanizované jednotky v zahraničí.

Problém představuje i doprava po silnici. Tahač tanku s podvalníkem a s naloženým tankem Leopard, Abrams nebo s houfnici PzH 2000 má hmotnost 90 až 100 t. To klade značné nároky na životnost a propoustnost evropské silniční sítě.

Ostatně (ne)schopnost členských zemí v případě konfliktu absorbovat vojenskou pomoc spojenců z Aliance je jedním z největších bezpečnostních problémů evropských zemí.

Spojené státy dorazí na pomoc, ale nejdříve je jim třeba věrohodně vysvětlit, až v Ruzyni budou přistávat desítky obřích dopravních letadel C-17 Globemaster III s vojáky a technikou, jak tuto masu vojáků a techniky dokážeme podporovat a jak zajistíme spojeneckým vojákům adekvátní zázemí (ubytování, doprava, jídlo, sociální zázemí, pohonné hmoty, atd. atd.).

Zdroj: Defence24, Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Velká Británie kupuje německá obrněná vozidla Boxer

Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových ...

Německo-rumunský obrněný transportér

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Nesher
    16:11 28.11.2016

    CerVus
    AČR už Breny 2 nakupuje, před pár týdny obdržela první zásilku.
    Ostatně si ji v Lounech osobně vyzkoušel i náš "odborník" na všechno, M. Zeman

    CerVus
    AČR už Breny 2 nakupuje, před pár týdny obdržela první zásilku.
    Ostatně si ji v Lounech osobně vyzkoušel i náš "odborník" na všechno, M. Zeman

  • CerVus
    16:03 28.11.2016

    juhelak: No, to že byla celá dodávka Brenů dodána s dvouletým předstihem vidím spíš jako parádn kus lobbistické práce CZUB. Ne jako perfektní řízení resortu. CZ se tak zbavila ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak: No, to že byla celá dodávka Brenů dodána s dvouletým předstihem vidím spíš jako parádn kus lobbistické práce CZUB. Ne jako perfektní řízení resortu. CZ se tak zbavila neprodejných pušek a armáda bude za pár let muset nakupovat Bren2, který mohl být dodáván v rámci zakázky už teď.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
    15:47 28.11.2016

    "eurovbolševické :D to je dobře nesmyslnej kočkopes :D

    "eurovbolševické :D to je dobře nesmyslnej kočkopes :D

  • RiMr71
    15:20 28.11.2016

    "...vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů podílet se na vojenské bezpečnosti Evropy." Opět ta ...Zobrazit celý příspěvek

    "...vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů podílet se na vojenské bezpečnosti Evropy."

    Opět ta zavádějící formulace! Máte snad na mysli. že se USA začínají cukat platit Evropě jejich obranu aby měla na své sociální eurobolševické projekty, ne?
    Já jsem nikde neviděl deklarovanou "neochotu podílet se", já jsem jen viděl více zdůrazňovat postoj "plaťte co jste slíbili"!.

    Tedy regulerní formulace by byla "...vzhledem k nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se ale nyní řada evropských zemí obává neochoty Američanů dále platit vojenskou bezpečnosti Evropy"Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    14:52 28.11.2016

    Ked vidim nastupenu nemecku futbalovu jedenastku a uvedomím si, že tak nejako bude vyzerat nastupeny buduci Bundeswehr, pride mi snahaniekedy o 20 rokov branit Estonsko dost ...Zobrazit celý příspěvek

    Ked vidim nastupenu nemecku futbalovu jedenastku a uvedomím si, že tak nejako bude vyzerat nastupeny buduci Bundeswehr, pride mi snahaniekedy o 20 rokov branit Estonsko dost zložita. Myslim, že viac problemov budu mat Nemci doma než v Rige.Skrýt celý příspěvek

  • jenikdavid
    14:51 28.11.2016

    Já tomu stejně pořád nerozumím. Jak se může stát, že dlouhodobě podfinancovaný rezort neví jak smysluplně utratit peníze ? To jako že do teď se nic neplánovalo protože na to nebylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Já tomu stejně pořád nerozumím. Jak se může stát, že dlouhodobě podfinancovaný rezort neví jak smysluplně utratit peníze ? To jako že do teď se nic neplánovalo protože na to nebylo ? Nějaké "Nice to Have" není ? Jakto že pořád někde čtu, že si vojáci radši kupují výstroj sami, že nemáme čím střílet (cvičit) z letadel, atd ? Kolik lidí na MO se o toto stará ? To dotěď neměli co na práci nebo co ? Nebo jí měli tolik že nestíhají ? Kolik zakázek se takto ročně řeší že nemají lidi ? Proč tedy nezaměstnají další (případně externě), když to nestíhají ? Co kdyby opravdu nastal nějaký konflikt, tak nám opravdu bude trvat 10 let než vymyslíme za co utratíme navýšený rozpočet ?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    14:17 28.11.2016

    Náš pan ministr obrany je také velký vizionář, vidí totiž daleko do budoucnosti, protože rozpočet 2% hdp plánuje na rok 2025 a třetí brigádu dokonce "už" v roce 2030. Tou dobou ...Zobrazit celý příspěvek

    Náš pan ministr obrany je také velký vizionář, vidí totiž daleko do budoucnosti, protože rozpočet 2% hdp plánuje na rok 2025 a třetí brigádu dokonce "už" v roce 2030. Tou dobou bude Putinovi 80let, tak snad nám na tu třetí brigádu počká. Ze čtení rozhovoru s ministrem fakt bolely oči. Jaký obrovský rozdíl proti třicátým létům, kdy se na ohrožení zareagovalo hned a postavila nejsilnější armáda na světě.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    14:11 28.11.2016

    já doufám že příští rok uz nejaké nakupy techniky proběhnou..Stropnický se v neděli v tv chválil že hodně zlepšili zasobení výstrojí a puškama..to by musel zhodnotit nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

    já doufám že příští rok uz nejaké nakupy techniky proběhnou..Stropnický se v neděli v tv chválil že hodně zlepšili zasobení výstrojí a puškama..to by musel zhodnotit nějaký voják.
    Veřím že ty tři roky toho tam připravili už dost..ve srovnání s Německem jsme se probudili o pár let dříve, místo kulometu nepoužíváme košťata..by mě zajímalo jestli v jiných státech trvaji výběrka taky tak dlouho a armadní zakázky se soutěží stejne jaok civilní..Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    13:14 28.11.2016

    Cerni pasazeri, jinak to nazvat nelze. Je mi z nas (evropanu) smutno.
    Cest Velke Britanii, Polsku a Estonsku.

    Cerni pasazeri, jinak to nazvat nelze. Je mi z nas (evropanu) smutno.
    Cest Velke Britanii, Polsku a Estonsku.

  • JiriR
    11:26 28.11.2016

    Líbí se mi ta část o logistice, je to absolutně nejdůležitější prostředek, co se týče zabezpečení, stejně jako personál, servis atd... Nezapomeňme ale na to, že potom je to bojový ...Zobrazit celý příspěvek

    Líbí se mi ta část o logistice, je to absolutně nejdůležitější prostředek, co se týče zabezpečení, stejně jako personál, servis atd... Nezapomeňme ale na to, že potom je to bojový prvek (vyspělost/počet), např. raketa, která rozhodne souboj. Nicméně při rozvoji OS by se mělo začít u podpůrných prvků (logistika, lidé, servis) a končit bojovým systémem- ne naopak. Naopak to sice jde, ale je tam zbytečný skluz v účinnosti. Vytvořit předpoklad nasaditelnosti systému a podle toho jaký bude výsledek, pořídit vhodný systém. Lean v Evropě se týkal hlavně zabezpečení.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    10:34 28.11.2016

    To vracení peněz do rozpočtu, které se děje a pro které je jistě nějaké účetní vysvětlení, proč se musí dít je fakt naprd. Obrana má vnitřní dluh jak prase, všichni to vědí. Čekají ...Zobrazit celý příspěvek

    To vracení peněz do rozpočtu, které se děje a pro které je jistě nějaké účetní vysvětlení, proč se musí dít je fakt naprd. Obrana má vnitřní dluh jak prase, všichni to vědí. Čekají ji velké nákupy, což taky všichni vědí, takže by mě přišlo rozumné, že by se jim ty peníze nechali v rezervě, aby o nich znovu nemohl rozhodovat parlament, nebo, nedejbože, někdo na MF, když už jednou obraně přiklepli, tak ať tam zůstanou.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    10:26 28.11.2016

    Zohledňují se ve výdajích i ty "nevyužité" finance, který náš pan ministr vrací do rozpočtu? To aby jsme se reálně nedostali na nějakých 0.8 - 0.9% HDP.

    Zohledňují se ve výdajích i ty "nevyužité" finance, který náš pan ministr vrací do rozpočtu? To aby jsme se reálně nedostali na nějakých 0.8 - 0.9% HDP.

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5