Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa
- 15. 6. 2016
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový obrněnec se vyznačuje příznivou cenou a unikátní modulární konstrukcí. Lynx je proto, na rozdíl od velmi drahé německé Pumy, zajímavým kandidátem pro budoucí nové bojové vozidlo pěchoty Armády České republiky.
Německý Lynx a Puma
Špičkové německé bojové vozidlo pěchoty Puma oficiálně vstoupilo do služby německé armády v roce 2015. Dodávka 350 Pum pro Bundeswehr skončí v roce 2020. Puma má hmotnost 43 tun a je produktem firmy PSM, joint venture německých společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall.
Puma je velmi komplexní a výkonné vozidlo. Avšak vše má svou cenu - konkrétně 7 milionů dolarů za vozidlo. Za stejnou cenu se běžně prodávají moderní hlavní bojové tanky.
Velmi drahý je také provoz vozidla, resp. údržba všech složitých systémů. Nutné je rovněž komplexní provozní zabezpečení, dostatek obslužného personálu a také kvalitní výcvik.
Rheinmetall proto ve vlastní režii (a za vlastní peníze) vyvinul nové bojové vozidlo pěchoty Lynx, které je méně komplexní, a tedy levnější na pořízení a nákup než Puma. Lynx ale také nabízí vlastní unikátní konstrukční řešení - především důsledně modulární koncepci. Vozidlo lze tak snadno upravit podle přání zákazníka, a to dokonce i za provozu!
Lynx tak může být velmi zajímavým řešením pro Polsko a Českou republiku, které připravují společný nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné době však Rheinmetall nabízí vozidlo Lynx především pro australský program pozemní armády LAND 400 Phase 3.
“Viděli jsme mezeru na trhu po moderní, vysoce schopné rodině pásových vozidel s vyváženým designem a důrazem na nízké pořizovací a provozní náklady,” vysvětluje důvod vývoje vozidla Lynx Ben Hudson, výkonný ředitel pozemní divize Rheinmetall Land Systems.
Modulární konstrukce
Vozidlo Lynx vznikne ve dvou základních verzích - Lynx KettenFahrzeug (KF) 31 v hmotnostní kategorii 30 až 40 tun a odolnější/větší Lynx KF 41 ve hmotnostní kategorii větší než 40 tun (max 49 tun).
Lynx KF 31 pojme šestičlenný (podobně jako Puma), a Lynx KF 41 osmičlenný výsadek. Lynx KF 41 navíc poskytuje dostatek místa pro instalaci velké dvojčlenné (velitel + střelec) věže s rychlopalným kanónem střední ráže.
“Lynx KF 31 poskytuje maximální schopnost v kategorii pod 40 tun a Lynx KF 41 poskytuje nejvyšší úroveň přežití a unikátní schopnost pojmout věž s osádkou a osmičlenný výsadek,” vysvětluje Hudson.
Odhalení vozidla Lynx na EUROSATORY 2016.
Obrovskou předností je zmiňovaná modulární konstrukce, která dovoluje vozidlo Lynx použít pro velmi různorodé úkoly. Prostým odebráním věže, úpravě modulárního vnitřního vybavení a instalací krycího střešního modulu vznikne pásový obrněný transportér. Stejným způsobem lze základní vozidlo Lynx přestavět pro velitelské, servisní, průzkumné nebo evakuační úkoly.
“Lynx nabízí modulárně stavěné základní vozidlo se speciálními kity pro nejrůznější mise,” vysvětluje možnosti vozidla Hudson. “To například umožňuje přestavět bojové vozidlo pěchoty do obrněného transportéru a naopak.”
Výzbroj a ochrana
Výzbroj vozidlo může být různorodá - až po kanóny ráže 120 mm (případně v budoucnu 130 mm). Na výstavě EUROSATORY německá firma představila lehčí typ Lynx KF 31 s vlastní věží LANCE a 35mm rychlopalným kanónem Wotan 35. Kanón má kadenci 200 ran za minutu a efektivní dostřel 3000 m. Věž LANCE může být bezosádková nebo s osádkou (velitel + střelec).
Pokročilá je kulometná výzbroj v podobě kulometu ráže 7,62 mm RMG 7.62. Kulomet je vybaven trojicí výměnných hlavní, které se automaticky mění při přehřátí. Pro boj s tvrdými cíli slouží protitankové řízené střely, například izraelské Spike-LR s dosahem 4000 m.
Věž lze doplnit také dálkově ovládanou věží s kulometem nebo automatický granátometem. Klasicky velitel a střelec pracuje v režimu “hunter-killer”, kdy velitel vyhledává cíle a střelec je ničí. Lze ale také zvolit režim “killer-killer”, kdy velitel a střelec nezávisle vyhledávají a sami ničí cíle - velitel například pomocí nezávislé dálkově ovládané věže (kryje vozidlo palbou) a střelec pomocí hlavní výzbroje (podporuje výsadek).
Balistická ochrana vozidla je maximálně modulární - lze ji snižovat nebo zvyšovat podle stupně ohrožení. Přesné údaje nejsou k dispozici, ale čelo korby odolá zásahům munici ”středních ráží”. Ochrana proti minám, IED, šrapnelům, dělostřeleckým granátům a různým palným zbraním je podle tiskových materiálů nejlepší ve své třídě.
Náměr kanónu věže LANCE je -10° až +45°. / Rheinmetall
Balistickou ochranu vozidla posiluje dieselový motor v přední části, balistické vnitřní polstrování chrání posádku před tříštěním pancíře při zásahu, balistické sedačky zase poskytují dodatečnou ochranu proti minám a výbušným systémům (IED). Volitelně lze vozidlo vybavit aktivním ochranným systémem, např. izraelským Trophy.
Pohon vozidla Lynx KF 31 zajišťuje dieselový motor o výkonu 563 kW (750 koní) a v případě Lynx KF 41 motor o výkonu 800 kW (1050 koní). Maximální rychlost Lynx KF 31 je 65 km/h, KF 41 70 km/h.
Senzory a bojové možnosti
Senzorické vybavení je silně závislé na přání (finančních možnostech) zákazníka. Věž LANCE je ale vybavena dvěma hlavními senzory - denním/nočním/termovizním zaměřovacím přístrojem hlavního kanónu a kulovým pozorovacím přístrojem (den/noc/termovize) velitele.
Bojové systémy věžě LANCE dokáží automaticky (na základě vyhodnocení obrazu) detekovat, sledovat, rozpoznávat a přesně identifikovat cíle a přiřazovat jim prioritu (automaticky volit zbraň i munici). Všechny údaje o cílech pak lze digitálně sdílet s ostatními vozidly a velením.
Na přání lze věž vybavit nejrůznějšími senzory. Například akustickém lokátorem střelby, který přesně určí pozici útočníků a může tímto směrem natočit senzory i hlavní nebo vedlejší (robotická zbraňová stanice) výzbroj.
Zdroj: Rheinmetall
Související články
M60A3 SLEP: Nesmrtelný M60 se do důchodu nechystá
Americká firma Raytheon připravila kompletní modernizační balíček pro americké ikonické tanky M60, ...
- 11.05.2016
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?
Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem ...
- 24.05.2016
- 69 komentářů
- Tomáš Zwiefelhofer
Železný pohled IronVison: Revoluce v tankovém boji
Izraelská firma Elbit Systems na výstavě EUROSATORY 2016 představí helmu IronVison pro posádky ...
- 10.06.2016
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata
Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...
- 15.06.2016
- 125 komentářů
- Jan Grohmann
petres: Až na to, že nově vyrobený Leopard 2A6 stojí cca 10 mil.E, takhle kouzlit ještě naše firmy neumí ) . Pokud by celková cena, i s nějakou modernizací a vším, vycházela pod 5 ...Zobrazit celý příspěvek
petres:
Až na to, že nově vyrobený Leopard 2A6 stojí cca 10 mil.E, takhle kouzlit ještě naše firmy neumí ) . Pokud by celková cena, i s nějakou modernizací a vším, vycházela pod 5 mil.E za kus, tak je to pořád výhodné.
ps. ve Španělsku se vyrábějí i první Ajaxy (taky ASCOD) do BritánieSkrýt celý příspěvekTaké bych uvítal více informací, jak vážný je zájem AČR o těchto 53 uloženek verze A4. Nevím jestli jsem dobře porozuměl diskuzi pod polským článkem, ale mluvilo se tam o ceně 1 ...Zobrazit celý příspěvek
Také bych uvítal více informací, jak vážný je zájem AČR o těchto 53 uloženek verze A4. Nevím jestli jsem dobře porozuměl diskuzi pod polským článkem, ale mluvilo se tam o ceně 1 mil Euro za kus, což my nepřijde výhodné. Předpokládal bych, že se na těchto A4 provede "modernizace po česku" a rázem jsme na ceně nové A6.
Ještě taková hodně hypotetická myšlenka, nemohlo by to být spojené s nákupem ASCOD (španělské Pizarro)?Skrýt celý příspěvekTak trochu čekám, kdy někdo z AN sepíše na tohle téma článek. Přeci jen je trochu hloupé, že se o krocích naší armády dovídáme z Polska...
Tak trochu čekám, kdy někdo z AN sepíše na tohle téma článek. Přeci jen je trochu hloupé, že se o krocích naší armády dovídáme z Polska...
Ahoj. Jak už jsem psal níže že se česká armáda zajímá o španělské lea , tak tady o tom podrobněji píši ...Zobrazit celý příspěvek
Ahoj. Jak už jsem psal níže že se česká armáda zajímá o španělské lea , tak tady o tom podrobněji píši poláci.
http://www.dziennikzbrojny.pl/... Skrýt celý příspěvekJá myslím, že najít nějakých 5-10 miliard Kč ročně na nákupy techniky a munice by nebyl zase až takový problém. Možná by stačilo jen trochu přiškrtit rozpočet MO (zrušit armádní ...Zobrazit celý příspěvek
Já myslím, že najít nějakých 5-10 miliard Kč ročně na nákupy techniky a munice by nebyl zase až takový problém. Možná by stačilo jen trochu přiškrtit rozpočet MO (zrušit armádní sportovní centra - ať si na sebe vydělávají jako ostatní civilní sportovní kluby, totéž Ondráš jako vojenský soubor, naučit lampasáky na MO tisknout i na druhou stranu papíru) a požadovaná částka by byla k dispozici.Skrýt celý příspěvek
KOLT: Třeba by se našla ještě nějaká zajímavost...Prodělal i kolimátor od Meopty evoluci nebo je to jiný výrobce? https://ctrlv.cz/LNXQ... Celé ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: Třeba by se našla ještě nějaká zajímavost...Prodělal i kolimátor od Meopty evoluci nebo je to jiný výrobce?
https://ctrlv.cz/LNXQ...
Celé video:
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekJinak trošku mimo pro redakci. Když už je tu několik novinek z Eurosatory, tak by možná stála za zmínku jedna oficiální mezinárodní premiéra: BREN 2
Jinak trošku mimo pro redakci. Když už je tu několik novinek z Eurosatory, tak by možná stála za zmínku jedna oficiální mezinárodní premiéra: BREN 2
To zni az moc hezky, aby to byla pravda. Kdyz uz se nevycerpa pravidelne rozpocet, nebylo by lepsi koupit nejakou tu munici a zakladni vybaveni? Munice nam ma schazet za ...Zobrazit celý příspěvek
To zni az moc hezky, aby to byla pravda.
Kdyz uz se nevycerpa pravidelne rozpocet, nebylo by lepsi koupit nejakou tu munici a zakladni vybaveni? Munice nam ma schazet za miliardu...Skrýt celý příspěvekno kdyby s nejakými náhradními díly a municí to vyšlo cirka na 10 mld. rozlozeny rekneme do tří let..tak to je presně částka kterou obyčejně musíme vracet. Takže tak. byl by to ...Zobrazit celý příspěvek
no kdyby s nejakými náhradními díly a municí to vyšlo cirka na 10 mld. rozlozeny rekneme do tří let..tak to je presně částka kterou obyčejně musíme vracet. Takže tak. byl by to krok k unifikaci což je plus. Předpokládám z T72 by zůstali v provozu, tak by asi zřídili paralelně novou..pokud je na to dost tankistů. Finance by asi byli to nejmenší. Pokud nic neklapne tak to budou rvát do splátek na Gripeny a ten desetiletej pronájem budem mít po 5 letech zaplacený.Skrýt celý příspěvek
Nově vyráběný Leo2A6 vychází na 10mil.Euro. Což je u nějakých 30ti kusech celkem 8 mld.Kč. To jen tak pro představu, že se nebavíme o vysokých sumách i u vyššího počtu strojů (do ...Zobrazit celý příspěvek
Nově vyráběný Leo2A6 vychází na 10mil.Euro. Což je u nějakých 30ti kusech celkem 8 mld.Kč. To jen tak pro představu, že se nebavíme o vysokých sumách i u vyššího počtu strojů (do toho zázemí, náhradní díly, odečíst množstevní slevu, rozdělení na splátky atd. cena může skákat) oproti cca 50 mld. na nové BVP (taky rozpočítané na 10 let nebo na kolik.Skrýt celý příspěvek
http://nazory.e15.cz/komentare...
Přečetl jsem tento článek a asi se budeme divit...žádný ascod, cv90, lynx ale španělské leopardy!!!!http://nazory.e15.cz/komentare...
Přečetl jsem tento článek a asi se budeme divit...žádný ascod, cv90, lynx ale španělské leopardy!!!!no věřím že tyhle výběrka se táhnou, ale kdyby fakt chtěli tak ohledně výstroje už jsme mohli být jinde..Místo toho každý rok vrací na MF pár miliard..Kuli tomu taky platili nájem ...Zobrazit celý příspěvek
no věřím že tyhle výběrka se táhnou, ale kdyby fakt chtěli tak ohledně výstroje už jsme mohli být jinde..Místo toho každý rok vrací na MF pár miliard..Kuli tomu taky platili nájem Gripenů už na nějaké roky dopředu aby utratili rozpočet. Snad letos vyhlásí aspoň radary, vrtulníky a zřídí konečně námořnictvo :o)))Skrýt celý příspěvek
Možná že jo, ale stojíme po kolena v žumpě, tak nejsou vidět. Je fascinující, že naše armáda za celou dobu své existence pořídila jen pár věcí, které mají Západní standardy: ...Zobrazit celý příspěvek
Možná že jo, ale stojíme po kolena v žumpě, tak nejsou vidět.
Je fascinující, že naše armáda za celou dobu své existence pořídila jen pár věcí, které mají Západní standardy: Pandury, Iveca, Gripeny a Breny + Tatrovky, Land-rovery a techniku na mise nepočítám. To vážně není moc.
Co se neudělalo za těch 27 let, se za pár let dohnat nedá.U těch počtů Pandurů, se taky zmiňoval počet nad 200 ks (původně skoro 450). Časem se budou dokupovat další Pandury, tak se přiblíží počtu 200 ks (chybí pořád některé verze - minometná atd.)Skrýt celý příspěvekAldus: Peníze na BVP myslím nepůjdou přímo z rozpočtu armády, ale že je vyčlení přímo ministerstvo financí (tak to tuším bylo i u Pandurů). Ministr financí tvrdil, že je ochotný ...Zobrazit celý příspěvek
Aldus:
Peníze na BVP myslím nepůjdou přímo z rozpočtu armády, ale že je vyčlení přímo ministerstvo financí (tak to tuším bylo i u Pandurů). Ministr financí tvrdil, že je ochotný vyčlenit extra finance na armádu, tak taky moc nechápu, proč se nic neděje. Ale ať Stropnickému nekřivdím, tak tyhle strategické zakázky nejde uspěchat (do čtyř let je u zbrojních zakázek dost brzo), navíc je to o jednání i s Poláky (V4), posouzení nabídek, vypracovat posudky, vyhlásit výběrové řízení atd. Pokud to ještě řeší s Poláky nebo Slováky, tak se to ještě víc protáhne a zdrží na byrokracii.
Jinak souhlasím - měly být už dávno (momentálně máme kalhoty dole a čekáme kdo nás nachytá).Skrýt celý příspěvekPlánovaná cena za pás. BVP je dvojnásobná proti Panduru vč. vybavení, který měl být též zbytečně drahý, takže nerozumím, že se vám zdá odpovídající, čtvrt giga snad nestojí ani ...Zobrazit celý příspěvek
Plánovaná cena za pás. BVP je dvojnásobná proti Panduru vč. vybavení, který měl být též zbytečně drahý, takže nerozumím, že se vám zdá odpovídající, čtvrt giga snad nestojí ani běžný MBT ...
Navíc Pandurů máme co vím 8 rot (41, 42, 44, 74) a brali jsme jich 107 (+20 spoj.) a BVP2 mame 7 rot (71-73) a plánujeme 200+. Plánujeme postavit nové jednotky? Mám pocit, že jsem četl kdysi kdesi před lety, že plán byl 111 pás. BVP za 11 mld. Kč. A to se mi zdálo, že odpovídá ...
Ještě si neodpustím rýpnutí kvůli tomu odsunutí na 2020, ale řekl bych, že je to vedlejší produkt koaličních vyjednávání o rozpočtu. Je strašně pěkné, že doktoři konečně dostanou 10% a učitelé 8% navrch, jasně že si to zaslouží. Ale na úkor něčeho to být prostě musí.
Celá ta koaliční deklarace dát v roce 2020 na obranu 1,4% HDP bez toho, že je road map co do té doby, je jen šikovný způsob jak říct "my ještě navyšovat nebudeme a necháme je na 1%, ale ta vláda po nás už by fakt měla ..." A ani fakt, že dík růstu ekonomiky obrana pár miliard navrch dostane, na tom nic nemění.
Stropnickýmu mám za zlý, že nedokáže u Babiše prosadit víc. Minimálně houfnice a BVP2 jsou zastaralé tak beznadějně, že měly být nahrazeny dávno, ikdyby na dluh. Mně fakt přijde, jako by čekali, až přijde válka, aby se mohli všichni strašně divit ...Skrýt celý příspěvekProblém je v tom, že tu cenu nemáme s čím porovnávat (jen s Ajaxem). Všechny ostatní státy buď nakupují BVP v zahraničí, nebo vyvíjejí vlastní, což je ale problém, jestli do ceny ...Zobrazit celý příspěvek
Problém je v tom, že tu cenu nemáme s čím porovnávat (jen s Ajaxem). Všechny ostatní státy buď nakupují BVP v zahraničí, nebo vyvíjejí vlastní, což je ale problém, jestli do ceny vozidla počítat i vývoj (pak cena divoce skáče viz Puma).
Většinu nákladů bude stát vybudování zázemí, nasmlouvaný servis, výcvik, zbraňové systémy, munice (a rakety), speciální systémy (dle přání zákazníka) licence na technologie, taky možnost ty stroje vyrábět pro další státy (!) atd. rozdíl v ceně samotných strojů není tak výrazný a nákupem levnějšího stroje si moc nepomůžeme. Všimné a úplatky na cenu nemají tak výrazný vliv (to ani u Pandurů)
Jde o to, jaká firma toho nabídne víc za tyhle peníze.
Peněz je to ale dost i objem zakázky ne nevýznamný, na to, aby tendr vzbudil pozornost. Pokud za ty peníze dostaneme těžké BVP, které budeme moct prodávat dál a servis (pro střední a východní avropu) + získáme technologie. Tak to bude v pohodě.Skrýt celý příspěvekjůhelák to opravdu není zase až tak moc, když si vezmu že rozpočet MO (nikoli AČR ale jen ministerstva) je 30 miliard ročně, Přechod na nové pásové IFV je počítán dokonce na 10 ...Zobrazit celý příspěvek
jůhelák
to opravdu není zase až tak moc, když si vezmu že rozpočet MO (nikoli AČR ale jen ministerstva) je 30 miliard ročně,
Přechod na nové pásové IFV je počítán dokonce na 10 let (nyní 2020-2030), takže taky nechápu, proč je problém sehnat 5 miliard ročně. Těch 5 miliard by navíc bylo potřeba kdybychom kupovali Pumy nebo předělávali ASCODy k obrazu svému (jako Angličani u Ajaxu a ostatních strojů té platformy).
Asi se čeká kdo nabídne větší všimné. To víte ANO bude líp (otázka je jak u koho)
Rase
Ano pokud dostaneme stroj na nadprůměrné úrovni nabitý moderními systémy je cena v pořádku. Ale znáte to jak to u nás se zbrojními zakázkami chodí. Nemusíme za něj dát zase o polovinu víc než ostatní státy za podobné zakázkySkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...