Ruská anexe Krymu mění pravidla hry

Šachy se zemí
Foto: Jak dopadne globální šachová partie? / Archiv autora

Ruská anexe Krymu a současné nepokoje na východní Ukrajině vznášejí nejistotu do bezpečnostního řádu světa. Nynější události na Ukrajině se nedotýkají jen Ukrajiny samotné, či Ruska, EU nebo Spojených států. Vývoj na Ukrajině podle deníku The New York Times s napětím sleduje také Čína, Japonsko a další jihoasijské státy.

Krym: Nebezpečný precedent

V roce 1994 Ukrajina přislíbila vzdát se svých jaderných zbraní. Spojené státy, Rusko a Velká Británie se na oplátku zavázaly respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině nebo zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování.

 

Signatáři Ukrajině tzv. Budapešťské smlouvy nabídli také „bezpečnostní záruky". Záruky však nebyly nijak definovány. Například americká vláda nikdy nedala vyslovený příslib vojenské pomoci Ukrajiny při napadení.

Přesto současný přístup Spojených států k zemi, které politicky garantovala bezpečnost, vyvolává mezi americkými spojenci obavu. Na pozoru je zejména Japonsko trápící uzemní spory s Čínou a Ruskem. Jde zejména o spor o ostrovy Senkaku s Čínou a spor o Kurilské ostrovy s Ruskem.

„Je to prosté. Otázka ní. Chystáte se udělat to samé s námi, pokud se něco podobného stane nám?" pokládá podle The New York Times virtuální otázku jeden z vysokých úředníků japonské vlády Spojeným státům.



Spojené státy nyní nehrají jen hru o osud Ukrajiny. Ve hře je také důvěra se spojenci, kterým Spojené státy garantovaly ve smlouvách bezpečnost.

Americko-japonská bezpečnostní dohoda z roku 1952 má pro oblast jihovýchodní a východní Asie velký význam. Příslib vojenské pomoci je podle některých jeden z důvodů, proč se daří držet japonský militarismus pod uzdou.

Stejně tak je to důvodem, proč zatím Japonsko nevyvinulo jaderné zbraně. Díky průmyslové a technické vyspělosti je vyvinutí jaderných zbraní pro Japonce záležitostí několika málo let.



"Krym mění pravidla hry," říká Kunihiko Miyake, bývalý poradce japonského premiéra Šinzó Abeho, který je nyní ředitelem institutu globálních studí Canon (Canon Institute for Global Studies ) v Tokiu. "To není oheň na břehu vzdáleném od nás. To, co se děje, je další pokus rostoucí moci o změnu status quo. "

Ochrání Spojené státy Japonsko?

"Neexistuje žádný náznak slabosti na straně Spojených států, ohledně našeho úplného a absolutního závazku k bezpečnosti Japonska," řekl americký ministr obrany Hagel novinářům, na palubě svého letadla směřujícího do Japonska. „Jsme si tím jisti."

Americká vláda navíc tvrdí, že je velký rozdíl mezi Budapešťským memorandem a americko-japonskou bezpečnostní smlouvu. Smlouva umožňuje přítomnost americký jednotek na japonských ostrovech a vysloveně říká, že útok na japonské území se rovná útoku na Spojené státy. Otázkou však je, v jakém postavení jsou sporná území, jako zmiňované ostrovy Senakaku a Kurilské ostrovy.

Přes příslib Spojených států bránit Japonsko, podle některých japonských úředníků, americká reakce na Ukrajině příliš nevzbuzuje důvěru. A to ani přesto, že Spojené státy nabídly ukrajinské armádě technickou a materiální pomoc.

Japonsko také trápí obavy, zda Američané nepřeorientují část svých vojenských, politických a ekonomických kapacit z jihovýchodní Asie zpět do Evropy.

„Krym nám dává nepříjemný pocit toho, zda mají Spojené státy sílu a odhodlání zastavit Čínu," říká Satoru Nagao, expert na bezpečnostní otázky na univerzitě Gakushuin v Tokiu. "Díky rozpočtovým škrtům Pentagonu a jejich prohlášení, že je třeba poskytnout více síly Evropě, je otázkou, zda mohou Spojené státy stále nabídnout věrohodnou odstrašující schopnost."



Japonci se obávají, že Čína může být povzbuzená Ruským úspěchem na Krymu a zopakovat podobný scénář na ostrovech Senkaku. Japonsko proto tlačí na Spojené státy, aby kromě smluvních záruk podnikla i jasné gesto ukazující odhodlání bránit Japonsko.



Nehraje se o nic malého. Podle The New York Times, jenž se odvolává na japonské bývalé politiky a analytiky, neochota přijít Japonsku na pomoc v případném boji o ostrovy Senaku budou znamenat konec spojenectví obou národů.

Pokud k tomu dojde, Američané se budou muset pravděpodobně stáhnout z Japonska a ztratí tím klíčové pozice v Pacifiku. Tím donutí Japonsko (případně i další státy) více zbrojit, aby dokázalo vyrovnat rostoucí sílu Číny.

Zdroj: The New York Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Historie sestřelených civilních letadel

Katastrofa letu MH17 nad Ukrajinou je šokující událostí plnící přední stránky novin. Historie ...

Povědomí občanů o poslání armády

Tragická úmrtí vojáků na zahraničních misích a návrh novely branného zákona, kterou vláda předloží ...

Izraelská armáda se střetla s novým Hamásem

Před dvěma dny Izrael stáhl většinu svých pozemních jednotek z Gazy. Během tří týdny trvající ...

Válečná zpravodajství v globální vesnici

Každý den se na diváky televizního zpravodajství, čtenáře tištěných i elektronických médií, valí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ezekyl
    11:10 11.08.2014

    Rezervace by měla i smysl z pohledu konzervace surovin. Já osobně se domnívám, že v případě Senkaku nejde o vojensky či hosporářsky motivovaný spor. Z mého pohledu je "pouze" ...Zobrazit celý příspěvek

    Rezervace by měla i smysl z pohledu konzervace surovin. Já osobně se domnívám, že v případě Senkaku nejde o vojensky či hosporářsky motivovaný spor. Z mého pohledu je "pouze" otázka národních hrdností a politické prestiže.

    Samozřejmě nelze pominout funkci záminky pro oba státy pro zbrojení, která bude možná tou nejsilnější motivací, obzvlášť pro japonsko s jeho Obrannými silami, které však v posledních letech procházejí poměrně intenzivní proměnou na síly obranně-útočné (což jim bohužel nezlze zazlívat, i bez Senkaku)

    Za mě platí rezervace, krtky nechat vrtat, ptáky hnízdit a ony ty suroviny nikam neutečou a oba šikmooké národy si dozajista najdou novou záminku pro zbrojení :-)Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    10:58 11.08.2014

    Ja clanek pochopil spise tak, ze zdanliva slabost/neochota USA podporit vojensky nekoho kdo to cekal a mohl to vicemene pozadovat na zaklade smluv muze postouchnout Cinu k ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja clanek pochopil spise tak, ze zdanliva slabost/neochota USA podporit vojensky nekoho kdo to cekal a mohl to vicemene pozadovat na zaklade smluv muze postouchnout Cinu k obsazeni, nebo Japonsko ke zbrojeni pro pripad, ze by se na ne vyprdli taky. Krome krtku a hnizdist tam jsou (nebo ve vodach okolo) suroviny za velmi zlatave miliony. Rezervace, pokud by neumoznovala tezbu a do puntiku rozdelovala prava na zisk z ni mezi Japonskem a Cinou, by nevyresila podstatu problemu. Jednu kost mezi dvema psy. Dalsi alternativou by byla tezba treti - neutralni stranou a pomerne desatky obema souperum.Skrýt celý příspěvek

  • Ezekyl
    08:24 11.08.2014

    Krym předlohou pro Senkaku, to jsem se tak dlouho nenasmál. Očekávám, že veškeré obyvatelstvo Senkaku - slovy nula obyvatel - se hodlá vyjádřit v referendu o připojení například k ...Zobrazit celý příspěvek

    Krym předlohou pro Senkaku, to jsem se tak dlouho nenasmál. Očekávám, že veškeré obyvatelstvo Senkaku - slovy nula obyvatel - se hodlá vyjádřit v referendu o připojení například k Číně. (Nechme stranou fakt že referendum na Krymu mohlo být zmanipulováno, mohlo to je fakt, ale zde nehraje roli).

    Krym kde jsou Ruské základny a mix Ukrajinsko Ruského obyvatelstva je prakticky předlohou pro 8 šutrů obývaných endemickým krtkem a sloužící jako hnízdiště ptactva. Krym dříve Ruský, poté Ukrajinský, nyní asi opět Ruský, oblastí kde se snoubí či střetávají dvě národnosti je prakticky odrazem situace Senkaku, 8 skalisek o 6km čtverečeních, které jsou 200 km od nejblížšího státu nárokujícího si toto vpravdě "strategické" území.

    Ať se celé OSN vys**e na nějaké smlouvy a ze Senkaku udělá mezinárodní přírodní rezervaci a je po všem... Spor o tyhle šutry zapadá pánům z OSN do plánů a tak se k nějakému řešení nedoberou...

    Spor o Senkaku je nebetyčná blbost Číny a Japonska podporovaná jejich spojenci. Spor o Krym je průšvih a problém. Spojování těchto dvou sporů je nesmysl.

    Senkaku lze snadno vyřešit mezinárodní rezervací. Na Krymu žijí mimo krtků a tpacvta také lidé, takže jde o "trochu" vážnější problém.Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    08:20 11.08.2014

    Radim: Neni to ve smlouve. Ve smlove je, ze obrana je bez diskuzi od vsech spoluclenu. Utok je "dobrovolny", otazka je, kolik samostatnosti si mali clenove smeji dovolit projevit, ...Zobrazit celý příspěvek

    Radim: Neni to ve smlouve. Ve smlove je, ze obrana je bez diskuzi od vsech spoluclenu. Utok je "dobrovolny", otazka je, kolik samostatnosti si mali clenove smeji dovolit projevit, aniz by je to politicky, pripadne ekonomicky neco stalo.Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    08:15 11.08.2014

    Mluvime tu o kusu sutru v mori, ktery nema az na suroviny naprosto NIC co by mu davalo sebemensi hodnotu. Za politicke zvasty povazuji fakt, ze Cina vznasi uzemni naroky na ...Zobrazit celý příspěvek

    Mluvime tu o kusu sutru v mori, ktery nema az na suroviny naprosto NIC co by mu davalo sebemensi hodnotu.

    Za politicke zvasty povazuji fakt, ze Cina vznasi uzemni naroky na jednoznacne pridelene uzemi. Vzpomina na sporna uzemi s nerosty a KUPODIVU az v dobe, kdy minimalne VYROVNALA vojensko-ekonomickou silu Japonska a jeho spojenec USA vypada mene ochotny krvacet v zahranici.Skrýt celý příspěvek

  • Sentry
    19:34 10.08.2014

    Beld: V roce 1972/3 Čína a Japonsko přikročily k normalizaci vztahů, dohodli se tehdejší představitelé obou zemí, japonský předseda vlády Kakuei Tanaka a čínský premiér Čou ...Zobrazit celý příspěvek

    Beld: V roce 1972/3 Čína a Japonsko přikročily k normalizaci vztahů, dohodli se tehdejší představitelé obou zemí, japonský předseda vlády Kakuei Tanaka a čínský premiér Čou En-laj, že v rámci hladkého průběhu jednání o podstatnějších záležitostech ponechají řešení statutu ostrovů Senkaku mimo jednání, nejlépe na vhodnější dobu někdy v budoucnosti. Tento nedořešený – neřešený stav trval dalších bezmála 40 let. Až dodnes.Skrýt celý příspěvek

  • Sentry
    19:31 10.08.2014

    Beld: Faktem je, že v roce 1972, kdy USA vrátily Japonsku správu nad okupovanou Okinawou a v rámci tohoto kroku Zemi vycházejícího slunce „přidělily“ též „administrativní správu“ ...Zobrazit celý příspěvek

    Beld: Faktem je, že v roce 1972, kdy USA vrátily Japonsku správu nad okupovanou Okinawou a v rámci tohoto kroku Zemi vycházejícího slunce „přidělily“ též „administrativní správu“ nad skupinkou ostrůvků Senkaku. Proti tomuto kroku tehdy však protestovaly obě Číny, jak ta komunistická kontinentální, tak demokratická na Tchaj-wanu. Tady hledejte počátek sporu. Spor nebyl řešen a dnes se vynořil napovrch. Z vašeho příspěvku my vychází, že jsou pro vás všechny mírové konference a mezinárodní dohody jakýmysi politickými žvásty. Pochopil jsem to správně?Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    17:32 10.08.2014

    Sentry : Podle mezinarodniho prava proste patri japonsku , to ze ma teoreticky narok i cina neni v dnesni dobe vubec dulezite . Z duvodu "rozhodnuti" OSN byly proste vraceny ...Zobrazit celý příspěvek

    Sentry : Podle mezinarodniho prava proste patri japonsku , to ze ma teoreticky narok i cina neni v dnesni dobe vubec dulezite . Z duvodu "rozhodnuti" OSN byly proste vraceny japonsku , vsechno "zvasty" okolo jsou jen politicke reci , ktere si muzete povidat o mnoha mistech planety .Skrýt celý příspěvek

  • Sentry
    14:17 10.08.2014

    Celý ten článek mi vyznívá jako nějaké prohlášení mluvčího Ministerstva zahraničních věcí USA. Japonsko trápící krvežízniví sousedé připravení k okamžitému vpádu. US zachránci na ...Zobrazit celý příspěvek

    Celý ten článek mi vyznívá jako nějaké prohlášení mluvčího Ministerstva zahraničních věcí USA. Japonsko trápící krvežízniví sousedé připravení k okamžitému vpádu. US zachránci na vážkách atd... Problém souostroví Senkaku (Špičatých ostrovů) respektive Tiao-jü-tao v Čínské lidové republice, případně Tiao-jü-tchaj v Čínské republice je hlubší a řekněme, že i Čínská verze o vlastnictví dává smysl. Čína souostroví objevila a staletí její nároky nikdo nezpochybňoval. A to, že někdo vztyčil na ostrovech vlajku před tím než byla uzavřena Šimonosecká smlouva tyto nároky nijak nezvyšuje. Káhirská deklarace jasně říká, že Japonsko mělo navrátit všechna území získaná Šimonoseckou smlouvou. Souostroví Senkaku patřily k územím, jichž se týkal čl. 3 Sanfranciské mírové smlouvy a které měly být se souhlasem OSN převedeny do správy USA. Pro odpor Sovětského svazu OSN takový souhlas nevydalo. A Senkaku bylo navráceno Japonsku. Čína se také odvolává na protest ministerstva zahraničních věcí Čínské lidové republiky proti japonsko-americké dohodě o navrácení ostrovů z 30. prosince 1971. Tento článek je silně pro Japonský. Proto je můj komentář silně pro Čínský, aby se to vyrovnalo.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    13:25 10.08.2014

    hm v čom presne je krym také novum, že zasadne mení situáciu? Medzinárodné právo a dohody boli predsa vždy len trhací kalendár pre mocných a samozrejme nemenné a posvatné pre tých ...Zobrazit celý příspěvek

    hm v čom presne je krym také novum, že zasadne mení situáciu? Medzinárodné právo a dohody boli predsa vždy len trhací kalendár pre mocných a samozrejme nemenné a posvatné pre tých menších.Skrýt celý příspěvek

  • Radim
    12:01 10.08.2014

    Krym, nebezpečný precedent? No jo, Kosovo se vrací jako bumerang. Je to dobrý argument. Ještě Rusáci měli vykuchat pár Ukrajinců na díly a nějaké postřílet a naházet do ...Zobrazit celý příspěvek

    Krym, nebezpečný precedent?

    No jo, Kosovo se vrací jako bumerang. Je to dobrý argument. Ještě Rusáci měli vykuchat pár Ukrajinců na díly a nějaké postřílet a naházet do hromadných hrobů a zbytek vyhnat z Krymu a nastěhovat se do jejich domů, teda do těch, co nevypálí. To ať je tam trochu nějaká úměra k tomu kosovskému osamostatnění.


    K NATO - ještě dneska vzpomínám, jak nás humanitární bombardér ujišťoval, že naše země už nikdy nevstoupí do žádného valečnického spolku.

    A jen tak mimochodem, nemá nahodou NATO ve stanovách to, že je to pouze obranný pakt?
    Co potom ty útočné akce v Iráku, Líbyi nebo bubnování na válečné tamtamy v Sýrii?

    Anexe Krymu, lidé se rozhodli a západ se může klidně ...... jó, kdyby se referendum opakovalo několikráte, jako v jistých státech EU, tak by se snad došlo k "lepšímu výsledku"

    Nejistotu, do bezpečnostního řádu světa už vnesly USA s kamarádama, podporou hnutí jako Hazzm, People's Mujahedin of Iran, UCK a můžeme vesele pokračovat!Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    08:36 10.08.2014

    4nevertemediam: I kdyby ústní dohodu o Ukrajině a NATO brali závazně, nedalo by to Sovětům (pardon, teď si říkají Rusové, ale to je jedna z velmi mála věcí co se u nich změnilo) ...Zobrazit celý příspěvek

    4nevertemediam:
    I kdyby ústní dohodu o Ukrajině a NATO brali závazně, nedalo by to Sovětům (pardon, teď si říkají Rusové, ale to je jedna z velmi mála věcí co se u nich změnilo) právo zaútočit, protože Ukrajina jednala o vstupu do EU, nikoliv o vstupu do NATO.

    Japonsko nikdy neklekne, to je jisté. Teď už ale nemá důvod USA věřit, takže se dočkáme spousty nových silných a technologicky velmi zajímavých konstrukcí z ostrovů vycházejícího slunce.

    Můj osobní názor je - Čína a Japonsko by měly založit polostátní firmu s polovičním vstupem obou stran a s právem na poloviční zisk, vytěžit ty ostrovy a jejich vody a pak si sednout a znovu zvážit, jestli ty neobydlené skály stojí za miliardové výdaje za letecko/námořní válku a hrozbu civilnímu obyvatelstvu. Nejspíš by došli k závěru, že bez surovin, jejichž cena se pohybuje minimálně v desítkách, ale spíš stovkách milionů, nemají ty ostrovy cenu ani za psí štěk.
    Na druhou stranu, je jenom otázka času, než se čína a japonsko z nostalgie zase pustí do války, takže by pro japonce možná bylo lepší zaútočit teď, dokud Čína ještě není na vrcholu jejích sil. Také je zřejmé, že by japonci (pokud chtějí rozumně konkurovat číně) měli vést svoji vlastní alianci (Jižní Korea, Vietnam, atd).Skrýt celý příspěvek

  • pajo
    07:50 10.08.2014

    4nevertemediam: To je len mytus. Nebola podpisana ziadna dohoda, ze byvale staty Varsavskej zmluvy nevstupia do NATO. Ziadny taky dokument neexistuje. Druha vec je, ze prezidenti ...Zobrazit celý příspěvek

    4nevertemediam: To je len mytus. Nebola podpisana ziadna dohoda, ze byvale staty Varsavskej zmluvy nevstupia do NATO. Ziadny taky dokument neexistuje.
    Druha vec je, ze prezidenti Bush a Gorbacov sa ustne dohodli, ze sa NATO nebude rozsirovat (okrem NDR, ktora zanikla zjednotenim Nemecka a stala sa sucastou NATO). Bola to iba neformalna dohoda, ktora nezavazovala ich nasledovnikov.Skrýt celý příspěvek

  • nevertemediam
    23:42 09.08.2014

    Ked uz sme pri dohodach, bola dohoda ze byvale staty varsavskej zmluvy nevezmu do nato a uz sme tam... Myslim ze to bola podmienka aby sa sovietske vojska stiahli do vlasti, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Ked uz sme pri dohodach, bola dohoda ze byvale staty varsavskej zmluvy nevezmu do nato a uz sme tam...
    Myslim ze to bola podmienka aby sa sovietske vojska stiahli do vlasti, ale niesom isty, ak tak ma opravte
    Bojim sa toho aby na rusov netlacili az prilis a aby to neskoncilo vojenskym konfliktom.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    19:25 09.08.2014

    To bych netvrdil, prvni rána mezinárodnímu právu začla invazí do Jugoslávie a skončila vytvořením "kosovského státu". Jenže to bylo pod taktovkou Ameriky tak to Japonce ...Zobrazit celý příspěvek

    To bych netvrdil, prvni rána mezinárodnímu právu začla invazí do Jugoslávie a skončila vytvořením "kosovského státu". Jenže to bylo pod taktovkou Ameriky tak to Japonce nevzrušovalo, ba spíš potěšilo že bylo zasaženo čínské vyslanectví. Jenže když si z toho vzalo příklad Rusko a upravilo si to do svých reálii tak je oheň na střeše protože to jasně ukázalo mantinely americké moci.Skrýt celý příspěvek

  • Libertz
    12:31 09.08.2014

    Barry: USA Japoncov k vojne donutili? si robite srandu... ste zase jeden zaryty clovek podla toho komentara. USA uvalili na Japonsko sankcie a prestali im dodavat palivov roku ...Zobrazit celý příspěvek

    Barry:
    USA Japoncov k vojne donutili? si robite srandu... ste zase jeden zaryty clovek podla toho komentara. USA uvalili na Japonsko sankcie a prestali im dodavat palivov roku 1940, kvoli tomu ze obsadili fr. indocinu+ to co robili v Cine. Japonci teda stali pred dvomi moznostami, bud zmenit svoju expanzivnu politiku alebo si to vymoct silou. Vybrali si druhu moznost. Bola to len otazka casu kym sa tieto dve krajiny pustia do vojny medzi sebou, pretoze mali tak velmi rozdielne politiky. Vznikol teda plan na znicenie americkej pacifickej flotily v jednom zdrvujucom utoku na Pearl Harbor. Medzitym mali japonski diplomati presviedcat USA ze chcu mier. Zbytek uz snad vime...Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    12:22 09.08.2014

    Rusko se do ekonomické katastrofy řítilo samo snahou přezbrojit mnohem výkonnější a vyspělejší ekonomiku. Což byla i Americká politika - dohnat Rusko zbrojením ke kolapsu. Což ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko se do ekonomické katastrofy řítilo samo snahou přezbrojit mnohem výkonnější a vyspělejší ekonomiku. Což byla i Americká politika - dohnat Rusko zbrojením ke kolapsu. Což vedlo ke zhroucení východního bloku a byla to jediná dobrá věc která se nám díky USA kdy stala. Teď se z toho, kam nás poslalo Rusko za 50let okupace budeme dalších 200let dostávat. Takže jediné dobré Rusko je to zlomené.Skrýt celý příspěvek

  • Prezka
    11:44 09.08.2014

    Možná si Japonci ještě pamatují, kam je dohnali sankce USA a že to skončilo atomovým úderem.

    Možná si Japonci ještě pamatují, kam je dohnali sankce USA a že to skončilo atomovým úderem.

  • CerVus
    11:37 09.08.2014

    Obama je tou nejhorší věcí co se mohlo USA přihodit. Slaboch ve funkci prezidenta. Nejen že svou váhavou politikou a podporou dříve osvoboditelů, dnes extrémistů na středním ...Zobrazit celý příspěvek

    Obama je tou nejhorší věcí co se mohlo USA přihodit. Slaboch ve funkci prezidenta.
    Nejen že svou váhavou politikou a podporou dříve osvoboditelů, dnes extrémistů na středním východě způsobil to co se tam teď děje ale fakticky umožnil i obsazení Krymu nebo Ruskou agresi na Ukrajině. Teď je jen otázka komu ještě bode kudlu do zad na západ od svých hranic.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2