NATO neochrání Baltské státy. Jak dál?

Estonští vojáci; ilustrační foto; větší foto / NATO

Skupina amerických expertů varovala před neschopností NATO bránit státy ležící na periferií Aliance. Své obavy experti přednesli minulý týden kongresmanům z Podvýboru pro taktické letecké a pozemní síly (Subcommittee on Tactical Air and Land Forces).

Příliš vzdálené Pobaltí

V letošním roce Aliance umístí v Polsku a Pobaltí čtyři bojové prapory. Prapor v Estonsku povedou Britové, v Litvě Němci v Lotyšsku Kanada a v Polsku Spojené státy. Prozatím půjde o rotační nasazení, tedy bez budování stálých aliančních základen.

Odborníci z RAND Corporation před podvýborem prezentovali studii Reinforcing Deterrence on NATO’s Eastern Flank, která popsala průběh možného útoku ruské armády na tři země Pobaltí.

Podle studie Rusko obsadí Pobaltí během 36 h až 60 h. Obsazení nezabrání ani tři zmíněné prapory NATO, především díky naprosté absenci prostředků protivzdušné obrany (PVO).

Aliance se navíc dozví o chystaném útoku maximálně sedm až 10 dní předem - příliš málo času pro jakoukoliv protireakci.

Podle Davida Shlapaka, staršího vojenského analytika RAND Corporation, čtyři alianční prapory nepřestavují pro ruskou armádu překážku. Problém je, že se Aliance stále soustředí na obranu “západního” Německa, nikoliv východních členů. “Naše předsunuté pozice jsou pořad určeny k obraně Fulda Gap,” vysvětluje Shlapaka.

Fulda Gap označuje prostor mezi Frankfurtem nad Mohanemem a hranicí německých zemí Hesensko a Durynsko. Hesensko patřilo v dobách studené války západnímu Německu, Durynsko východnímu Německu. Podle plánovačů NATO právě v prostoru Fulda Gap měla vojska Varšavské smlouvy zaútočit na západní Německo.

Ochranu Pobaltí komplikují dlouhé zásobovací trasy. Zatímco během studené války sklady paliva i bojové techniky byly na dotek pomyslné bojové hranice, nyní se hlavní alianční síly a zásoby nalézají 1500 km od nejohroženějšího území Aliance, tedy Pobaltí.

Příjezd amerických jednotek do Polska.

Bez dostatečné letecké podpory a prostředků PVO případný ruský útok lehce zničí sklady paliva, včetně zásobovacích kolon. Nemluvě o tom, že ruské letectvo a taktické střely zaútočí na klíčové železniční koridory, silniční uzly (mosty, dálniční křižovatky) a přístavy, čímž odříznou Pobaltí od jakékoliv pomoci.

Bez zásob paliva bude během pár dnů ochromena bojeschopnost většiny mechanizovaných jednotek v Pobaltí.

Další člen slyšení, Andrew Hunter, hlavní analytik Centra pro strategický a mezinárodní studia CSIS (Center for Strategic and International Studies), upozornil na zásadní nárust schopností ruské armády. Rusové zavedli pokročilé systémy (A2/D2; Anti-Access and Area Denial) zabraňující vstup do oblasti (po vzduchu, zemi i moři) a zásadně posílili schopnosti svých taktických raket a dělostřelectva.

Mezi systémy A2/D2 patří například raketové prostředky PVO (S-400), pobřežní protilodní raketové komplety (Bastion), prostředky elektronického boje, atd. atd. Podle Huntera navíc Rusko v kvalitě a počtu raketových/dělostřeleckých prostředků převyšuje Spojené státy.

Navíc kombinace systémů A2/D2, z poza kterých mohou působit dělostřelecké a raketové jednotky na dlouhé vzdálenosti, není problém jen Pobaltí. “Rusko bude tyto systémy pravděpodobně vyvážet,” myslí si Hunter.

Alianční jednotky v Litvě

Sedm brigád a probuzení Evropy

Podle simulace RAND Corporation dokáže ruské jednotky zastavit sedm aliančních brigád - tři obrněné a čtyři lehké brigády. Těchto sedm brigád zadrží ruský útok na 28 dní do příchodu hlavních aliančních sil. Vše za předpokladu, pokud budou brigády doplněny o adekvátní logistické jednotky, dělostřelectvo a prostředky PVO.

"Dostatečný" počet bojeschopných brigád má ale pouze armáda Spojených států - ta navíc v posledních letech prošla výrazným zeštíhlením. Ještě v roce 2013, rok před ruskou anexí Krymu, snížila americká armáda počet brigád BCT (Brigade Comabt Teama) ze 45 BCT na 30 BCT.

V současné době americká armáda může nasadit devět těžkých obrněných brigád ABCT (Armored Brigade Combat teams), sedm středních Stryker brigád SBCT (Stryker Brigade Combat Teams), sedm brigád pěchoty IBCT (Infantry Brigade Combat Teams), čtyři výsadkové brigády IBCT a 3 brigády IBCT pro aeromobilní operace.

Pro trvalé udržení jedné brigády v Evropě jsou ale nutné tři brigády. Jedna brigáda je nasazena, druhá se připravuje na její vystřídání a třetí provádí výcvik pro nasazení. V současné době má navíc americká armáda jednu ABCT nasazenou v Kuvajtu, druhou v Jižní Koreji.

Poslat těžkou obrněnou techniku do Pobaltí vyžaduje zajištěné železniční nebo námořní spojení.

Odborníci také před podvýborem zdůraznili potřebu větší spoluúčasti evropských zemí na kolektivní obraně. Nárůst investic evropských členů má ideálně směřovat právě do rozvoje dělostřeleckých a raketových systémů - tedy do oblasti, kde Aliance za Ruskem zaostává.

Konkrétně má jít o taktické rakety s koncovým navedením, nasazení kazetové munice, která dokáže rozbít masové útoky pěchoty/mechanizovaných jednotek a také široké nasazení prostředků PVO krátkého dosahu - ty ochrání pozemní jednotky před bitevními vrtulníky, letadly a drony.

Podle simulace ruská armáda dokáže v Pobaltí postupovat rychlostí 8 km za hodinu. Právě raketové systémy dlouhého dosahu s kazetovou municí mohou ruské pozemní síly výrazně zpomalit.

Po nástupu Donalda Trumpa do úřadu je jasné, že čas odpočinku pro evropské země skončil. Pokud evropské země chtějí americkou pomoc, musí výrazně zvýšit své vojenské výdaje. Trump již jasně řekl, že americká armáda nebude dále zadarmo suplovat roli armád evropských států.

Zdroj: USNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Generál Mattis americkým ministrem obrany: Co přinese ozbrojeným silám?

Náčelník generálního štábu Americké armády (US Army) Raymond Odierno oznámil v dubnu 2015, že ...

Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ...

Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády

Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...

Napětí na Baltu: Švédsko obnovuje brannou povinost

Neutrální Švédsko přešlo na plně profesionální armádu v roce 2010. Avšak v reakci na rostoucí napětí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Takeda
    07:38 09.03.2017

    Superme: Ale vždyť je úplně jedno, jestli Pobaltí hraničí s Ruskem, nebo státem mončičáků. Fakt je, že kdyby hypoteticky mončičáci zaútočili, tak nás smetou. Vůbec se neřeší, ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme: Ale vždyť je úplně jedno, jestli Pobaltí hraničí s Ruskem, nebo státem mončičáků. Fakt je, že kdyby hypoteticky mončičáci zaútočili, tak nás smetou. Vůbec se neřeší, jestli mončičáci zaútočit chtějí nebo by spíš raději pískali blahem, když je budem drbat na bříšku.

    Vojáci musí být ready na každou eventualitu. Nic víc nic míň. Nebo vy byste vsadil budoucnost vlastní země pouze na víru, že ti malí růžoví zmr#i jsou rostomilí a neublížili by kuřeti? Já ne.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    06:40 09.03.2017

    liberal shark - Zase neznalost či čistá provokace? Válku v Jižní Osetii začala Gruzie, když zaútočila na ruské mírové jednotky. To mimochodem uznali i USA nebo Německo a pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark - Zase neznalost či čistá provokace? Válku v Jižní Osetii začala Gruzie, když zaútočila na ruské mírové jednotky. To mimochodem uznali i USA nebo Německo a pokud se nepletu, potvrdil to i soud :D V Moldavsku žádná válka nebyla, jen mají její obyvatelé silné proruské postoje - to je zřejmě ta agrese. Ukrajina zde je probíraná téměř v každé diskuzi, takže to řešit nebudu, ale myslet si, že za tu válku může "Putin, Putin a nikdo jiný!" je fakt směšný. Hlavně v případě, když se člověk podívá, co to všechno začalo ;)

    K tématu: může mi někdo říct, co by vůbec Rusové získali, pokud by se pokusili násilně získat Pobaltské státy? Nebezpečí je někde úplně jinde než v Rusku. Spojenectvím s Ruskem bychom získali mnohé - hlavně oslabení Číny. Jenže proč by soudruzi z Bruselu chtěli oslabit své ideologické přátele, že?Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    05:13 09.03.2017

    Nejhorsi na tom je poznani, ze Putin pro ozbrojenou agresi nepotrebuje racionalni duvod. Jeho dosavadni utoky na Moldavii, Gruzii a Ukrajinu mu prinesly jen vydaje a problemy ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejhorsi na tom je poznani, ze Putin pro ozbrojenou agresi nepotrebuje racionalni duvod. Jeho dosavadni utoky na Moldavii, Gruzii a Ukrajinu mu prinesly jen vydaje a problemy navic.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    23:51 08.03.2017

    Podle posledních zpráv na Idnes, jsou zřejmě větším narušitelem klidu v Pobaltí, spíš vojáci některých členských států NATO než Rusové. :D Správné řešení není být schopen ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle posledních zpráv na Idnes, jsou zřejmě větším narušitelem klidu v Pobaltí, spíš vojáci některých členských států NATO než Rusové. :D

    Správné řešení není být schopen ubránit Pobaltí během prvního týdne. Správné řešení je být schopen vytlačit agresora zpět a dalším postupem ho donutit kapitulovat.
    Rotace jednotek NATO je nezbytná z politického hlediska jednotlivých států.
    Pokud nebudou vojáci ostatních členů NATO např. v Estonsku a Rus tam vlítne , tak občané třeba Británie nakonec mohou usoudit ať si Rus Estonsko nechá.
    Pokud tam , ale Rusové zmasakrujou britskej turnus ( což by byl velmi pozitivní stav pro NATO) britský občan pravděpodobně začne volat po odplatě. I kdyby to bylo občanům volný tak armáda už bude mít důvod něco spustit.

    Takže je nezbytné tam vyslat cokoli co mohu postrádat , ale musí toho být tolik aby to dobře vypadalo v TV až to bude rozstřílený na cucky.
    Největší hloupost by byla snažit se budovat silné a bojeschopné vševojskové uskupení s PVO atd v hloubce Pobaltí. Jen by to oslabilo a spíše i narušilo schopnost další reakce a získání iniciativy.
    Jednotky vševojskového složení s PVO atd. pro obranu Pobaltí bych stavěl až na území Polsko Litevské hranice. Abych mohl zamezit v první fázi odříznutí Pobaltí od zbytku aliance.

    V druhé fázi obrany by bylo nezbytné eliminovat a tedy obsadit oblast Kaliningradu. No a poté postupovat přes celé Pobaltí a vytlačit Rusa pryč. Pravděpodobně by se šlo i do Běloruska. Neboť z jeho území by operovali minimálně ruské speciální jednotky. I kdyby se Bělorusko tvářilo jako neutrál.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    22:02 08.03.2017

    Petr M:
    Teoreticky ano, ale jak se tam ty posily dostanou? A jake vlastne posily? A ukryvani zbrani a zasob? Myslis, ze se tohle da udelat nepozorovane? A kam se to ukryje?

    Petr M:
    Teoreticky ano, ale jak se tam ty posily dostanou? A jake vlastne posily? A ukryvani zbrani a zasob? Myslis, ze se tohle da udelat nepozorovane? A kam se to ukryje?

  • semtam
    21:41 08.03.2017

    PavolR A důležitá věc. I kdyby to nějak tak proběhlo v Lotyšsku jak popisujete. Estonsko s Litvou by asi nečekali a šli by na pomoc. Jak horečně je otázka. Tím se zase dostává k ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR

    A důležitá věc. I kdyby to nějak tak proběhlo v Lotyšsku jak popisujete. Estonsko s Litvou by asi nečekali a šli by na pomoc. Jak horečně je otázka. Tím se zase dostává k tomu co jsem na začátku psal.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    21:40 08.03.2017

    Podle studie Rusko obsadí Pobaltí během 36 h až 60 h. Obsazení nezabrání ani tři zmíněné prapory NATO, především díky naprosté absenci prostředků protivzdušné obrany (PVO). S ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle studie Rusko obsadí Pobaltí během 36 h až 60 h. Obsazení nezabrání ani tři zmíněné prapory NATO, především díky naprosté absenci prostředků protivzdušné obrany (PVO).

    S tímto nelze souhlasit, pokud by se Nato soustředilo na obranu velkých měst, kde by byly připravené, ukryté velké zásoby potravin, munice, vybavení, atd. Tak by dobytí celého pobaltí trvalo znatelně déle, jistě by se města udržely do doby, než dorazí posily, protiútok. Stačí se podívat, jak obtížné je porazit bídně vyzbrojené islamisty, v Iráku Sýrii, i přes mohutné bombardování.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    21:32 08.03.2017

    tak hlavne NATO je obranny pakt, s ucelom branit clenov.. ak toho nie je schopny tak je zle... takze hladat vsetky moznosti ako byt schopny svojich clenov ochranit pred vonkajsou ...Zobrazit celý příspěvek

    tak hlavne NATO je obranny pakt, s ucelom branit clenov.. ak toho nie je schopny tak je zle... takze hladat vsetky moznosti ako byt schopny svojich clenov ochranit pred vonkajsou agresiou je absolutne normalne...Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    21:31 08.03.2017

    Hm, "obyvatelstvo" paralizuje silove slozky, nasledne nejake akcnejsi jednotky obsadi parlament a dojde k prevratu. Co je na tom spatneho? Na UA nam to fungovalo nadherne, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Hm, "obyvatelstvo" paralizuje silove slozky, nasledne nejake akcnejsi jednotky obsadi parlament a dojde k prevratu. Co je na tom spatneho? Na UA nam to fungovalo nadherne, tak nemuzeme drzkovat, kdyz nam to nekdo vrati.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    21:22 08.03.2017

    PavolR V Lotyšsku je 25% obyvatel hlásící se k ruské národnosti, tudíž 1/4. Ale vím na co narážíte. Zase, provést puč je poměrně složitá věc a hlavně, efekt armády či ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR

    V Lotyšsku je 25% obyvatel hlásící se k ruské národnosti, tudíž 1/4. Ale vím na co narážíte. Zase, provést puč je poměrně složitá věc a hlavně, efekt armády či polovojenských sil zůstává zachován. i kdyby puč nastal, jak dlouho by byl životaschopný? Asi moc dlouho ne.

    Ale dobře, došlo by k obsazení a Lotyšská armáda by byla paralizovaná místním obyvatelstvem. Tudíž místo několikahodinové války by bylo po válce, ale místní odpor zůstává. Občanská válka je myslím málo pravděpodobná. Spíš by tam byla ruská armáda. A poté by již probíhalo, to co jsem popisoval. Začátek by byla míň vyhrocenější, ale následné akce vlastně stejné. Moje myšlenka se ani nezaobírá hlavním bojem. Protože výsledek je spíše dán, ale tím co bude potom.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:11 08.03.2017

    Těžiště zájmu Ruska je úplně jinde, než v Pobaltí (tedy za předpokladu, že se jim nesáhne na Královec). Sever a Čína+zpevňování křehkého podbřišku. Ač je to možná pro některé lidi ...Zobrazit celý příspěvek

    Těžiště zájmu Ruska je úplně jinde, než v Pobaltí (tedy za předpokladu, že se jim nesáhne na Královec). Sever a Čína+zpevňování křehkého podbřišku. Ač je to možná pro některé lidi zde frustrující, západ je pro Rusko v podstatě nejvíc v pohodě. Jsou tam stabilní státy, které mají mají citlivou (protože sofisitikovonou, prosíťovanou) infrastrukturu (a populaci), kterou mají Rusové na dostřel. Zároveň zde není nic, co by z jejich pohledu vynahradilo náklady (hlavně postwar ekonomické) spojené s dobytím území. Stačí ji jednou za čas udělat cvičení, podpořit pár drobáky nějaké tajtrlíky a vydat silné prohlášení a pak s pobavením sledovat kvokání a hektické přesuny jednotek (které jsou ovšem vojensky příliš slabé, než aby měly jiný smysl, než dobře vyoadát v médiích). Reálné nebezpečí leží dole, mezi Kavkazem a Vladivostokem a Rusové to zatraceně dobře vědí. A reálné bonusy a skutečný zájem, o který se bude Rusko drát i vyhraněně a tvrdě leží na severu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    21:03 08.03.2017

    semtam: V prípade Estónska a Litvy súhlasím, ale čo také Lotyšsko? Bezmála 1/3 obyvateľstva sú Rusi, ktorí sledujú výlučne ruské média a ktovie, aké majú vo zvyšku populácia ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam:
    V prípade Estónska a Litvy súhlasím, ale čo také Lotyšsko? Bezmála 1/3 obyvateľstva sú Rusi, ktorí sledujú výlučne ruské média a ktovie, aké majú vo zvyšku populácia zastúpenie exkomunisti, ktorí by podporili Kremeľ už zo zásady.
    Videli sme počas pokusu o puč v Turecku, do akej miery dokážu aj neozbrojené, cez médiá (po vystupňovanej štvavej kampani) mobilizované masy obyvateľstva paralyzovať vojenské jednotky, snažiace sa získať kontrolu nad strategickými bodmi. Do toho primiešať niekoľko tisíc ozbrojencov a v priebehu jedinej noci by mohli získať pod kontrolu nielen rozsiahle časti Lotyšska, ale i samotnú Rigu. V takom prípade by sa to nemuselo obmedziť na lokálny separatizmus, ale na zvrhnutie vlády a jej nahradenie nejakým dočasným orgánom, na ktorého čele by mohol stáť hoci aj etnický Lotyš. Ciele by boli deklarované: dať každému občianstvo, vystúpiť z NATO a pod...
    Čo by mohlo robiť NATO v takomto prípade?
    Zasiahnuť alebo nezasiahnuť?
    Ak zasiahnuť, tak pod akou zámienkou?
    Ako by bol taký zásah vnímaný na domácej pôde a ako vo svete?
    Ruská federácia by si umývala ruky, vediac, že nemôže stratiť, jedine získať.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:56 08.03.2017

    Wenet01 Tak, když to přeženeme, ano úplně vyhladit, přesídlit a bůhví co by asi zvládlo. Jenže praxe bývá jiná a to o čem píšete s tím souhlasím. I mě tam chybí nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01

    Tak, když to přeženeme, ano úplně vyhladit, přesídlit a bůhví co by asi zvládlo. Jenže praxe bývá jiná a to o čem píšete s tím souhlasím. I mě tam chybí nějaký racionální důvod. Ale i kdyby se tak stalo, tak myslím, že jak jsem popsal válečný průběh tak si myslím, že by se mohl přibližovat realitě. Jenže chybí onen důvod. Jediný důvod, který mě napadá, je ten. Že kdyby to někde ruplo a nemuselo zrovna v Pobaltí. A v Pobaltí bude silná koncentrace vojsk NATO, tak Pobaltí dostane ránu z milosti. Je hned u Petrohradu a tam nebudou nic riskovat.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:48 08.03.2017

    Jan Grohmann Souhlasím, jen by chtělo (myslím všeobecně, ne konkrétně na vás) rozvést, proč tu hru musíme hrát. Ano, vztahy se s Ruskem ochladili na Ukrajině. Jenže v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann

    Souhlasím, jen by chtělo (myslím všeobecně, ne konkrétně na vás) rozvést, proč tu hru musíme hrát. Ano, vztahy se s Ruskem ochladili na Ukrajině. Jenže v podstatě ono moc toho na Ukrajině ani moc nechce. Když se nad tím zamyslíme, Krym byl spokojen. Ukrajina ho nepotřebuje. Donbas chtěl být Krymem, ale nebyl. Čas ukáže, ale radši bych viděl, kdyby Evropa s Ruskem spolupracovala a naopak!!! Pro Evropu může být Rusko zajímavější než jiný stát v sousedství EU. trochu mi to připadá tak, že kdo chce víc nemá nic a to myslím, jak pro Evropu, tak pro Rusko.

    Možná někteří budou chtít na mě reagovat pomocí dogmat a polopravd. O to nestojím, jen chci navodit zamyšlení, v čem Evropa dělá chybu a v čem Rusko. Samozřejmě bez stereotypů.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    20:43 08.03.2017

    Udržet by ho zřejmě dokázalo...při těch silových poměrech, by ho pravděpodobně dokázalo kompletně vyvraždit a vysídlit...ale ono a to tam máte obsaženo...Proč? Co by tím asi tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Udržet by ho zřejmě dokázalo...při těch silových poměrech, by ho pravděpodobně dokázalo kompletně vyvraždit a vysídlit...ale ono a to tam máte obsaženo...Proč? Co by tím asi tak získalo? Jdou tam kde je vítají kytičkama, protože těch míst je díky komunistickému malování hranic s citlivostí k etnické otázce jim vlastní, docela dost....i kdyby nakrásně vlétli do pobaltí, čemuž moc nevěřím, zastaví se opět tam kde na ně budou padat kytky...Tbilisi je pak okupačně nezajímá (jako velmoc je však zajímá jistě)...otázka je proč Tbilisi zajímá Osetie, ale to je jiný příběh.
    Malý stát včetně našeho má umět kousat...bohužel namísto co nejširšího zapojení veřejnosti do obrany země, se u nás vedou kecy zda má mít civlista zbraň a zda není fakt, že někdo za své peníze cvičí, vlastně porážkou státu, který má monopol na násilíSkrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    20:34 08.03.2017

    Co se týče reálnosti útoku, není to ani tak o tom, zda Rusko skutečně Pobaltí napadne, ale o "možnosti útoku". Pokud jste v dané oblasti vojensky silnější než protivník, můžete ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týče reálnosti útoku, není to ani tak o tom, zda Rusko skutečně Pobaltí napadne, ale o "možnosti útoku". Pokud jste v dané oblasti vojensky silnější než protivník, můžete jednoduše lépe prosazovat svou vůli proti protivníkovi/konkurentovi. Ostatně, mocenský růst Ruska toho je důkazem.

    Neznamená to hned, že začnete třetí světovou. Je to prostě politická hra, kterou je nutno hrát.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:21 08.03.2017

    Sorry, trochu víc jsem nevychytal skloňování :(

    Sorry, trochu víc jsem nevychytal skloňování :(

  • semtam
    20:18 08.03.2017

    Myslím, že se s tím moc fantazíruje. Nejlepší obrana Pobaltí? Dle mého názoru to máme přímo před nosem. Estonský styl. Estonsko, země velikostí Slovenska, počet obyvatel lehce ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že se s tím moc fantazíruje. Nejlepší obrana Pobaltí? Dle mého názoru to máme přímo před nosem. Estonský styl.

    Estonsko, země velikostí Slovenska, počet obyvatel lehce přes milion. Do obrany dává dlouhodobě "slíbená" 2.2% HDP (jejich ekonomika se velikostí na obyvatele rovná naší). Ozbrojené síly staví plánovitě a dle všeho poměrně efektivně. Mimo běžné armády existuje tzv. Estonská liga obrany. Je to něco na způsob Svazarmu či spíše DOSAAFu. Liga obrany má poměrně široký záběr ve společnosti a z toho plyne vysoká bojová připravenost.

    Hlavní zbraní Estonska je tím pádem efekt, že nepřítel získá míň, než ztratí. To, že Rusko by dokázalo pobaltí obsadit je velmi pravděpodobné i s pomocí Pobaltí od NATO. Jenže dokázalo by ho udržet? Pro Rusko by obsazení Pobaltí znamenalo krvavou lázeň a velmi dlouhou vyčerpávající válku.

    Na nějaké Krymské scénáře můžeme zapomenout. V Rusku a to se zapomíná je stále v paměti Afghánistán a na Krymu či Donbasu šli jen proto, že je tam vítali kytičkama. Obdoba Sýrie. Můžeme vzpomenout na válku v Osetii. Když Gruzie napadla Osetii, Rusko mělo sílu válku ukončit v Tbilisi. Nestalo se tak. Zůstali zase tam, kde je vítali kytičkama.

    Tudíž stačí mít schopnou armádu a silné polovojenské či aktivní zálohy (pro Pobaltí). I velká síla spojenců NATO může být rozdrcena, ale důležité je co se bude dít pak. I ruská veřejnost by nesla nevoli, kdyby se Rusko utápělo v obsazeném Pobaltí. Ta afghánská zkušenost je opravdu stále živá.

    Proto pokud budou pobaltské státy stavět armádu efektivně a dávat do ní náležitou finanční část, tak mají vlastně vyhráno a je to ta nejlepší zbraň co má sílu protivníka odradit, či mu řádně zatopit.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    19:49 08.03.2017

    O reálnosti té ruské útočné hrozby svědčí ilustračně i financování Pobaltských armád...tzn. intelektuální cvičení vystřídá to vojenské a to je asi tak vše co je na kauze ruského ...Zobrazit celý příspěvek

    O reálnosti té ruské útočné hrozby svědčí ilustračně i financování Pobaltských armád...tzn. intelektuální cvičení vystřídá to vojenské a to je asi tak vše co je na kauze ruského útoku na Pobaltské státy podstatné. My máme nepřítele, oni mají nepřítele což armádě dává smysl a politikům téma a všichni jsou šťastní.
    Přičemž obě strany si asi v hloubi duše nepřejí, aby k tomu kdy došlo...jen ta představa. RF by si za cenu ničím nezajímavého kousku země odřízlo západ a v zoufalství by skončilo v Čínském chřtánu definitivně. Západ by si pak ukázal reálnou schopnost NATO v počtu výmluv, proč polovinu států sice Ruský zábor Pobaltí hluboce znepokojuje, ale nehodlají s tím naprosto nic dělat, což by bohužel u některých členů bylo pro celek asi i lepší než reálně vojensky konat. Druhá nejsilnější armáda NATO by patrně reagovala na Ruský útok na Pobaltí záborem středního východu atd.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    19:20 08.03.2017

    karllos: Máte tam chybu. Přímo NÁS nenapadnou.

    karllos: Máte tam chybu. Přímo NÁS nenapadnou.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4