Moderní turecká bojová vozidla. Projeví Armáda ČR zájem?

Turecké BVP Korhan s automatickým kanónem ráže 35 mm. / ASELSAN

Největší turecká zbrojovka ASELAN představila na výstavě IDEF 2017 (International Defence Industry Fair 2017) v Istanbulu nové bojové vozidlo pěchoty Korhan. Turecko tak nabízí již tři moderní bojová vozidla pěchoty (BVP) různých výkonů a hmotnostních kategorií - Korhan, Tulpar a Kaplan-20. 

Firma ASELSAN (ASkeri ELektronik SANayi) byla založena v roce 1975 a zaměstnává přes 5000 lidí. Zbrojovka má významné kontakty a partnerské vztahy se zbrojovkami v Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech.

Hlavní výzbroj BVP Kohran tvoří nový kanón ráže 35 mm vyvinutý v turecké zbrojovce MKEK. Díky moderním senzorům je možno kanón použít i proti vrtulníkům, letounům a dronům. Sekundární výzbroj tvoří kulomet ráže 7,62 mm. Kohran splňuje moderní nároky na ochranu osádky a otevřenou elektronickou/senzorovou architekturu - to výrazně usnadňuje budoucí modernizace.

Na výstavě IDEF 2017 byl představen rovněž koncept samohybného minometu AHS-120 ráže 120 mm na podvozku vozidla Korhan. Samotnou sestavu minomet je možné používat i mimo vozidlo AHS-120 jako statické palebné postavení.

V úvodu jmenovaný BVP Tulpar od společnosti Otokar má hmotnost 32 t, uveze 11 pěšáků při maximální rychlosti 70 km/h a dojezdu 600 km. Tulpar od Otokaru je osazen věží MIZRAK s americkým kanónem MK44 ráže 30 mm a kulometem.

Třetím tureckým BVP je Kaplan-20 od společnosti FNSS. Vozidlo bylo poprvé představeno na výstavě IDEF 2015 a navazuje na projekt lehkého průzkumného vozidla Kaplan.

Díky nízké hmotnosti 20 t je Kaplan-20 obojživelné a dokáže ve vodě i plavat zpět. BVP Kaplan-20 pojme šestičlenný výsadek a obrněný transportér Kaplan-20 (bez věže) o dva vojáky navíc. Podlaha je tvarována tak, aby odolala výbuchu miny nebo IED a přídavný kompozitní pancíř AMAP (Advanced Modular Armor Protection) dodala německá společnost IBD Deisenroth. Stejná firma dodává pancíř i pro německé tanky Leopard 2.


Samohybný minomet AHS-120 na podvozku Korhan. / ASELSAN

Ve spolupráci mezi FNSS a indonéskou společností PT Pindad vznikl projekt středního tanku Kaplan-MT, jinak známý i jako MMWT (Modern Medium Weight Tank). Kaplan-MT je osazen věží Cockerill CT-CV 105HP od belgické společnosti CMI Defence.

Použitý kanón ráže 105 mm může používat i protitankové řízené střely Falarick 105 s dostřelem větším než 5 km. Elevace kanónu je +42° a nepřímou palbou je možno ničit cíle na vzdálenost 10 km.

Na výstavě IDEF 2017 společnost FNSS představila již hotový prototyp Kaplan-MT. Druhé vozidlo má být sestaveno v Indonésii a vznikne i korpus určený pro letošní střelecké zkoušky. Vozidla budou vyráběná indonéskou společností PT Pindad.


BVP Kaplan-20

Počátek projektu Kaplan-MT se datuje do roku 2014 a byl iniciován právě Indonésií - ta díky svým geologickým podmínkám nemůže provozovat těžké hlavní bojové tanky (MBT), pouze lehké tanky, jako je Kaplan-MT.

Pozoruhodné je i portfolio tureckých bojových věží. Vozidlo Kaplan-20 je osazeno věží TEBER 30, které je nabízeno s osádkou i jako robotické - záleží na přání zákazníka.

Výzbroj TEBER 30 tvoří kanón MK44 ráže 30 mm a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Věž je modulární a je ji možno snadno osadit dodatečnými senzory a vybavením. Věž je osazena kamerami pro 360° rozhled kolem vozidla. K dispozici je i přídavný zdroj elektrické energie (APU) pro ovládaní systémů vozidla při vypnutém hlavním motoru.

Pro kolová vozidla nabízí FNSS lehčí věž SABER osazenou kanónem ráže 25 mm a kulometem ráže 7,62 mm nebo bezosádkovou CLAW se stejnou výzbrojí.

Lehký tank Kaplan-MT s věží CT-CV 105HP kanónem ráže 105 mm. / ASELSAN

Obecně vzato je tempo vývoje nových tureckých BVP fascinující. Portfolio tureckých produktů se masivně rozšiřuje a výrazně stoupá i export zbrojní výroby. O samotné kvalitě nebo nekvalitě turecké výroby se ostatně přesvědčíme již brzy v tuzemsku.

V létě české ministerstvo obrany (MO ČR) uspořádá průmyslové dny, kde mohou všichni zájemci předvést představitelům Armády ČR a MO ČR své BVP. Připomeňme, že Armáda ČR plánuje získat minimálně 210 nových BVP jako náhradu za sovětské BVP-2.

Krom nejmodernějších bojových vozidel z Evropy se průmyslových dnů hodlá účastnit právě FNSS s vozidlem Kaplan-20 a Otokar s vozidlem Tulpar. Bude zde tedy chybět pouze nejnovější Korhan. Bude zajímavé sledovat, jak turecká vozidla obstojí v konkurenci evropských BVP Puma, CV90 nebo ASCOD.

Zdroj: Defence-Blog, quwa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nakoupí Turecko ruské systémy protivzdušné obrany S-400?

Podle tureckého ministra obrany Fikri Isika Ankara s Moskvou jednají o možných dodávkách ruských ...

Srbský obrněný transportér Lazar III

Srbský zbrojní průmysl v posledních letech prokazuje svou schopnost přicházet na trh ...

Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje

Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...

TAROS a NIMR na logistickém cvičení FOURLOG 2017

Mezinárodní cvičení logistiky FOURLOG pro studenty vojenských škol má dlouholetou tradici a ve druhé ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Marcus
    20:13 21.05.2017

    Ale to jsem hodně odbočil od původního tématu :D

    Ale to jsem hodně odbočil od původního tématu :D

  • Marcus
    19:48 21.05.2017

    To je pravda že tam chodí i civilisté, ale většina studentů (kadetů) je nominována vojenskými veliteli, členy kongresu nebo dokonce americkým prezidentem :D Něco takového si u nás ...Zobrazit celý příspěvek

    To je pravda že tam chodí i civilisté, ale většina studentů (kadetů) je nominována vojenskými veliteli, členy kongresu nebo dokonce americkým prezidentem :D
    Něco takového si u nás nedokážu představit :D :D :D
    Já neřekl že tam civilní předměty nemají, jen že jsou zaměřené na vojenské předměty. West Point byl založen jako škola pro stavební armádní inženýry. Oni stavěli americké pevnosti, letiště, přístavy, základny. Dodnes mají velký důraz na stavebnictví/strojírenství jako takové.Skrýt celý příspěvek

  • beepee
    16:13 21.05.2017

    Marcus - řekl bych, že si ten West Point trochu idealizuješ. I na něj samozřejmě chodí kluci z civilu a ty civilní předměty se učí i tam: West Point Academic ...Zobrazit celý příspěvek

    Marcus - řekl bych, že si ten West Point trochu idealizuješ. I na něj samozřejmě chodí kluci z civilu a ty civilní předměty se učí i tam:

    West Point Academic Departments

    Behavioral Sciences and Leadership
    Chemistry and Life Science
    Civil and Mechanical Engineering
    Electrical Engineering and Computer Science
    English and Philosophy
    Foreign Languages
    Geography and Environmental Engineering
    History
    Law
    Mathematical Sciences
    Physics and Nuclear Engineering
    Social Sciences
    Systems Engineering

    Absolvent USMA dostává samozřejmě kromě důstojnické hodnosti i akademický titul.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    13:55 21.05.2017

    Rase A naše armáda by opravdu potřebovala reorganizaci, jak píšeš. Ale když už tak pořádnou! Uvedu jeden příklad za všechny: Armádní vysoké školství! Např. v Americe se na West ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    A naše armáda by opravdu potřebovala reorganizaci, jak píšeš. Ale když už tak pořádnou! Uvedu jeden příklad za všechny:
    Armádní vysoké školství! Např. v Americe se na West Point nebo jiné vojenské školy dostávají vojáci tak, že velitelé jednotek tam posílají svoje vojáky, o kterých si myslí že mají předpoklady na to stát se nižšími veliteli a časem postupovat dál. Jsou to vojáci kteří se osvědčili a mají pro takové řídící funkce předpoklady podle velitelů kteří si takovým sítem také prošli. Tak škola je primárně brána spíše jako vojenská a ne jako vysoká civilního pojetí. Výuka je primárně zaměřena na vojenské předměty, výcvik, historii, taktiku atd. Civilní předměty jsou vedlejší. A jak je to u nás? Na vysokou vojenskou školu nastoupí člověk třeba z civilu, škola je brána jako vysoká a proto je zde kladen důraz na předměty jako je matematika, fyzika a podobně. Neříkám že je to tak vždy, ale na takové škole mají výhodu spíše intelektuálně zaměření jedinci, kteří i když fyzicky nestíhají a na velení nemají geny, ale prostě jim jde biflování. Pokud by se na takovou školu sám od sebe hlásil člověk z bojového útvaru, je to problém. S penězi jde dolů pokud by tam chtěl normálně studovat a učení integrálů, derivací a podobných věcí, které pro vojenskou kariéru prakticky nevyužije ho odradí. O dálkovém studiu ani nemluvím, to voják z povolání který je na pozici nižšího velitele prostě nemá čas.

    A tak se v praxi stane, že na 43. do Chrudimi přijde "důstojníček" z vysoké školy vojenské který ji sice udělal na výbornou, ale z praxe neví ani hov...! A takový člověk který tělesně ani duševně nestíhá vojákům kterým má velet, je k ničemu. To se pak stane, že při prvním nočním zrychleném přesunu se zhroutí, nebo aniž by vydal blbý pětibodý rozkaz odejde neznámo kam, aby ho pak našli jak někde v roští brečí nad mapou, protože se v ní nevyzná. A pak jsou tři možnosti co s ním:
    1. dát si práci a vychovat si z něj vojáka od začátku (nesmysl, na to nikdo nemá čas)
    2. vyšikanovat ho aby Chrudim opustil a šel na méně náročné místo k jinému útvaru (nejčastější případ :D )
    3. ulejt ho někam na tabulkové místo, kde nebude škodit a překážet.

    Tenhle koncept vojenského školství byl zadán za komunismu, kdy chtěli do velení armády nahnat dělnicko-rolnické kádry, ale v současnosti je to zhouba. Na současném americkém principu fungovala naše armáda už za první republiky! Bohužel s tímto systémem vojenského školství se nahoru do velících funkcí dostane minimum jen opravdu kvalitních důstojníků a proto si u nás o generálech typu Macgregora můžeme nechat zdát. Nahoře máme většinu ingoustů, ne válečníků! Proto máme strukturu armády jakou máme.
    P.S. Tímto se nechci urážet studenty našich vysokých škol, jen ten systém je prostě přežitek! Uznávám že za poslední roky, se toho na Vysoké ve Vyškově dost zlepšilo, ale ten systém je prostě zlo.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    13:19 21.05.2017

    Rase Tak aby jsme byli upřímní, tak první vlaštovička v armádě se objevila. Armádu konečně napadlo pro speciální jednotky zřídit jednotky podpory. Je otázku jak daleko to tato ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Tak aby jsme byli upřímní, tak první vlaštovička v armádě se objevila. Armádu konečně napadlo pro speciální jednotky zřídit jednotky podpory. Je otázku jak daleko to tato jednotka dotáhne a nakolik se podaří ji udělat provozuschopnou a efektivní. Pokud bude mít k dispozici vlastní vrtulníky, drony a jiné podpůrné jednotky, bude to krok správným směrem. Bohužel se moc informaci o tom neví :(
    Je otázka jak se tento koncept složení jednotek podaří protlačit současným ztrouchnivělým velením armády, které slušně řečeno zaspalo" (Fakt se moc držím abych nepoužil ostřejší slova)!Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:07 21.05.2017

    Marcus: bohužel jsem jen optimista, tak nějak ale čekám, že čím víc se tomto konceptu bude psát, tím spíš se to dostane k lidem nahoře. Přeci jen tihle lidi nežijí v bublině a jde ...Zobrazit celý příspěvek

    Marcus:
    bohužel jsem jen optimista, tak nějak ale čekám, že čím víc se tomto konceptu bude psát, tím spíš se to dostane k lidem nahoře. Přeci jen tihle lidi nežijí v bublině a jde jen o to, aby si ten koncept vzal někdo vysoce postavený, za svůj.
    Ono nemusíme přebírat koncept RSG tak jak, ono by plně stačilo, kdyby jsme se soustředili na to, mít v jedné jednotce na stejném podvozku jak BVP, tak i minomety, tanky, C-RAM, PVO a děla (atd.). OT schválně vynechávám, jelikož ty nemají místo ani v Macgregorově vizi, kdy je kladen důraz na palebnou sílu. Co se týče děl, tak klidně můžeme mít část děl na podvozku BVP (přímo u brigády), a samostatné baterie na kolech podřízené přímo velitelství (jako dnes). Vrtulníky a raketomety bych do toho netahal, ty ať jsou podřízené velitelství zvlášť. Rozhodně by ale bylo vhodné, dát k jednotce drony - ať již pozemní (TAROS), tak i malé létající na průzkum, nebo větší ve stylu CANTAS (třeba i s nějakou výzbrojí).

    Celkově by bylo vhodné reorganizovat celou strukturu AČR, přeci jen pořád se držíme Sovětského členění a nejsme tak kompatibilní ani s ostatními státy NATO (ty většinou mají víc vozidel). Osekání na čtyři prapory beru jen jako ústupek kvůli počtům vojáků, časem by se daly počty praporů postupně navyšovat. Co se týče vhodného člověka, který by něco takového protlačil, bohužel nevidím - nevidím ani tendenci zavádět něco zajímavého - jen se nahrazuje co už je zastaralé.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    12:48 21.05.2017

    Chápal bych, že máme samostatnou jednotku PVO která má systémy PVO dlouhého/středního dosahu. U dělostřelectva bych pochopil že máme samostatnou jednotku, která má raketomety ...Zobrazit celý příspěvek

    Chápal bych, že máme samostatnou jednotku PVO která má systémy PVO dlouhého/středního dosahu. U dělostřelectva bych pochopil že máme samostatnou jednotku, která má raketomety dlouhého dosahu a část dělostřelectva.
    ALE! Systémy PVO krátkého dosahu a velmi krátkého dosahu by měly mít k dispozici samotné brigády ve svém základu. Aby lehká (kolová) brigáda neměla vlastní děla na kolovém podvozku a těžká (pásová) brigáda neměla vozidla palebné podpory na pásovém podvozku ve své struktuře je katastrofa (nepočítám těch pár 120mm samohybných minometu na podvozku starých BVP). Aby chrudimský výsadkáři neměli k dispozici ALESPOŇ PRO VÝCVIK vlastní přidělené letecké kapacity (vrtulníky nebo letouny) ale o vše si museli zdlouhavě žádat a čekat jestli na ně něco vyjde, je katastrofa!
    Chápal bych samostatné útvary zbraní (dělostřelectvo, PVO, ženisté...) jako záložní, výcvikové, doplňovací a podpůrné útvary, ale přesunout do nich všechny zbraně tohoto daného mi nedává smysl! I u modernizace našeho dělostřelectva se mluví o tom, že nejdříve půjde technika k 13. dělostřeleckému pluku a pak možná později k brigádám.Skrýt celý příspěvek

  • petres
    12:10 21.05.2017

    Kolt, to jsem zaregistroval také. Víte kolik tabulkových míst by bylo ale ve 4 brigádách, tím by se to z jejich pohledu možná vykompenzovalo (to je míněno ironicky). Každopádně ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt, to jsem zaregistroval také. Víte kolik tabulkových míst by bylo ale ve 4 brigádách, tím by se to z jejich pohledu možná vykompenzovalo (to je míněno ironicky). Každopádně taková to reorganizace by chtěla silného ministra obrany a náčelníka GŠ. Máme je?Skrýt celý příspěvek

  • petres
    12:06 21.05.2017

    Pánové, trochu bych varoval před nadšením, že pokud postavíme celou brigádu na jednotném pásovém podvozku, tak máme koncept RSG. Podle mne je hlavní myšlenka ve výrazném zvýšení ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, trochu bych varoval před nadšením, že pokud postavíme celou brigádu na jednotném pásovém podvozku, tak máme koncept RSG. Podle mne je hlavní myšlenka ve výrazném zvýšení palebné síly při velké mobilitě. Čili pokud dnešní brigádu AČR o 4 manévrových praporech ještě zredukuji na 3 manévrové prapory nic tím nezískám. Všimněte si, jak "vševojskový" je koncept RSG včetně začlenění vrtulníků, dronů a raketometů (a relativně v masivnějším počtu) na úrovni brigády. To je v přímém rozporu s tím, co praktikuje AČR nyní. (jak už tu i zaznělo v předchozích příspěvcích). Takže by bylo žádoucí (spíše z mého pohledu absolutně nutné) neřešit jenom počty, ale zejména strukturu, aby brigády byly komplexní, včetně prvků palebné podpory, průzkumu a logistiky.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    11:55 21.05.2017

    Pokud mě neklame paměť a zdroje informací, je za tím rozdělování písečků – pokud by byly dělostřelectvo a PVO zařazeny přímo do brigád, bylo by podstatně menší množství míst pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud mě neklame paměť a zdroje informací, je za tím rozdělování písečků – pokud by byly dělostřelectvo a PVO zařazeny přímo do brigád, bylo by podstatně menší množství míst pro vysoké důstojníky. Zvláště pak ti, kteří se věnují dané bojové schopnosti, by neměli tak jednoduše nalinkovanou kariéru....Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    11:46 21.05.2017

    Já se bojím aby to nebyla lenost, snaha usnadnit si práci a rozdělování si písečků. Jinak si nedokážu představit proč jdou proti všemu co nás historie naučila? To ab různé ...Zobrazit celý příspěvek

    Já se bojím aby to nebyla lenost, snaha usnadnit si práci a rozdělování si písečků. Jinak si nedokážu představit proč jdou proti všemu co nás historie naučila?

    To ab různé prvky zbraní spolu fungovaly, by měl být základ a ne aby si každý jel jen to svoje a jednou, dvakrát do roku si zacvičili spolu. To je něco co mohlo fungovat za mohutných operací Rudé armády za druhé světové války, ale to snad není co chceme, ne???Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    11:31 21.05.2017

    Marcus, možná ani radši nechtějte vědět, proč máme takhle blbě oddělené jednotky dělostřelectva a PVOV od pěchoty...

    Marcus, možná ani radši nechtějte vědět, proč máme takhle blbě oddělené jednotky dělostřelectva a PVOV od pěchoty...

  • Marcus
    10:56 21.05.2017

    Rase Ten článek od pana Visingra je zajímavý. Super že se o budoucí stavbě AČR debatuje. Z jakého důvodu jsi optimista že i lidé, kteří budou nové BVP vybírat, nebo mají vliv na ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Ten článek od pana Visingra je zajímavý. Super že se o budoucí stavbě AČR debatuje.
    Z jakého důvodu jsi optimista že i lidé, kteří budou nové BVP vybírat, nebo mají vliv na budoucnost AČR o podobných tématech ví a přemýšlí i v tomto duchu??? Máš nějaké informace že to tak je nebo jsi prostě jen optimista??? :D

    Jinak koncept RSG kterou propaguje generál Macgregor, zmiňuje Visingr ve svém článku a kterou po svém úspěšně používají Rusové není nic nového. Je to jen návrat k progresivnímu vedení války v historii. J. F. C. Fuller, B. H. Liddel Hart, H. Guderian ti všichni viděli stejnou cestu z prosté silové války. Dnešní RSG a ruské praporní úkolové skupiny nejsou nic jiného než pokračováním německých úderných (Stoss) divizí za první světové války (kterým však bez mechanizace chyběla potřebná mobilita) a německým "úderným skupinám" z druhé světové války. Ty dokázaly vítězit i nad mnohem početnějším a silněji vyzbrojeným nepřítelem díky větší mobilitě, pružnějšímu velení a díky kombinaci mechanizované pěchoty s vlastní palebnou podporou (dělostřelectvo a vozidla palebné podpory), ženisty a PVO.

    Dnešní členění naší AČR mi přijde jako krok zpět (možná pod vlivem sovětské doktríny z dob minulých, nebo vlivem nevím čeho...). Máme sice prapory, ale ty nemají skoro žádnou bojovou podporu. Naše veškeré dělostřelectvo a PVO máme v oddělených jednotkách. Takže když něco z toho budou potřebovat, znamená to si takovou podporu vyžádat a následně čekat na jejich přidělení nebo podporu? Co to je? Vždyť to je proti všemu co nás historie naučila, ne? To je jak francouzská armáda před druhou světovou válkou. A všichni víme jak dopadla v konfliktu se slabší německou armádou v roce 1940.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    08:49 21.05.2017

    Kozlus, to zní jako skvělý nápad :-)

    Kozlus, to zní jako skvělý nápad :-)

  • Kozlus
    23:44 20.05.2017

    Rase: Tady by to chtelo, aby nam Americani soupli par dolaru, tak miliardicku, dve a muzeme jim tady postavit modelovou RSG jednotku podle jejich standardu, na ktere si otestujou ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Tady by to chtelo, aby nam Americani soupli par dolaru, tak miliardicku, dve a muzeme jim tady postavit modelovou RSG jednotku podle jejich standardu, na ktere si otestujou provoz a vycvik, nez to zavedou doma :-DSkrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:56 20.05.2017

    Dvě brigády ve stylu RSG + jedna brigáda na kolech (na obchvaty a zajištění křídla) a jedna brigáda na expedice nebo speciální akce, je víc než v pohodě. To je síla, která je ...Zobrazit celý příspěvek

    Dvě brigády ve stylu RSG + jedna brigáda na kolech (na obchvaty a zajištění křídla) a jedna brigáda na expedice nebo speciální akce, je víc než v pohodě. To je síla, která je reálně dost kvalitní. Přeci jen krom 210 BVP co máme kupovat, to znamená stejné množství vozidel pro další brigádu, k tomu cca 100 středních tanků, nemálo houfnic, PVO krátkého dosahu a C-RAM. To dohromady je už pěkná kupa vozidel na podvozku BVP hodně nad 100 miliard, ale co, po roce 2030 už by měl být rozpočet 2% HDP, tak ten rozdíl bude poznat.
    Dám ruku do ohně za to, že pan Visingr velice dobře víc, co se řeší k novým BVP tady na AN nebo na Palbě. Jen doufám, že o potenciálu RSG vědí i lidé, kteří budou nové BVP vybírat (tady jsem optimista). Pokud jde o počty, tak najednou má smysl tlačit na co nejmenší osádky vozidel a relativně malý počet výsadku na jedno vozidlo - tedy masivní palebná síla. Hodí se tlačit i na zavádění robotů a zvyšovat automatizaci (nové MBT by měly mít jen 2-člennou osádku). Pokud by se podařilo kolem roku 2035 postavit čtyři brigády, byl by to nářez a velice kvalitní síla i z pohledu NATO.Skrýt celý příspěvek

  • petres
    18:31 20.05.2017

    Docela zajímavé čtení o možné perspektivě ACR v proběhu následujících cca 10 let: http://echo24.cz/a/wPr2c/nove-... Obsahuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Docela zajímavé čtení o možné perspektivě ACR v proběhu následujících cca 10 let:
    http://echo24.cz/a/wPr2c/nove-...

    Obsahuje to úvahy o třetí "superlehké" brigádě tak i o v budoucnosti možné čtvrté brigádě v duchu konceptu RSG generála Macgregora - viz článek o tomto konceptu i zde na AN (vyzbrojení vozidly Puma vč. "středních tanků". V podstatě je ten článek napsaný v duchu, v jakém se zde diskuze odvíjely.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    16:08 18.05.2017

    juhelak: No právě, ono těch 50 mld. na nákup 210 vozidel je už dost slušná suma a rozhodně se nejedná o podhodnocenou částku, nejsme tedy ve výběru odkázáni jen na to nejlevnější, ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak:
    No právě, ono těch 50 mld. na nákup 210 vozidel je už dost slušná suma a rozhodně se nejedná o podhodnocenou částku, nejsme tedy ve výběru odkázáni jen na to nejlevnější, co je na trhu (viz Šakal). Rozhodně je ten tendr dost lákavý, když se jej má účastnit hned 7 vozidel (to není úplně běžné). Poměrem financí, je docela srovnatelný s tendrem v Británii:
    V září 2014, britské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dodání 589 vozidel za 3,5 miliardy £ (5,8 miliardy USD) do roku 2024. MO počítá s cenou 50 miliard Kč, tedy přibližně 2 miliardy USD (1,8 miliardy Euro). Tedy třetinovou cenou co zaplatí Britové za svá vozidla. Finance tedy odpovídají i třetinovému počtu britských vozidel. Mantinel, který si MO stanovilo tak není nikterak podceněný nebo nadceněný. Odpovídá reálným možnostem výsledné ceny. Ještě ale dodám, že je to jen přibližné počítání. Ona zhruba polovina ceny jde na vybudování infrastruktury a zázemí, pro vozidla a jejich výrobu (stejěn ji ale každý započítává do jednotkové ceny).Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    15:00 18.05.2017

    myslim ze nemci dokážou udelat víc ústupku nez s myslíme..protože jinak by s pumou byli odkázaní pouze na německou armadu..a to není moc..velké státy jako Francie, Spanelsko, ...Zobrazit celý příspěvek

    myslim ze nemci dokážou udelat víc ústupku nez s myslíme..protože jinak by s pumou byli odkázaní pouze na německou armadu..a to není moc..velké státy jako Francie, Spanelsko, Itálie, Polsko..ti si vezmou vždy něco domácího i když by to bylo horší..menší státy jako Slovensko, Madarsko..ti na to prostě nemají..Prodej Arabským zemím je ted snad pozastavený z politických důvodu..tak už zbývá tak možnost prodat nám...i kdyby nám to měli prodat za minimální marži s tím že vydělají na servisu a náhradních dílech v dalších 40 letech.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
    10:03 18.05.2017

    KOLT 200 kusu je uz dostatecne mnozstvi, to mas recht ale szale bych to videl jen na pokrocilou montaz. Uvidime jak se k tomu ktery vyrobce postavi. Nejvic pesimisticky jsem u ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT
    200 kusu je uz dostatecne mnozstvi, to mas recht ale szale bych to videl jen na pokrocilou montaz. Uvidime jak se k tomu ktery vyrobce postavi. Nejvic pesimisticky jsem u nemcu. Ty se budou snazit drzet vyrobu co nejvic u nic a spis nabidnou ceskym firmam dodavatelske zakazky. Jejich Puma je taky technologicky nejnarocnejsi a tim narocnejsi je i vyrobni linka a tu si myslim jen tak nedaji.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4