Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?
- 10. 3. 2016
- 172 komentářů
- Jan Grohmann
Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je prezentována jako velký diplomatický úspěch. Podle Alexandra Chramčichina, zástupce ředitele moskevského Institutu pro politické a vojenské analýzy, se ale Moskva tímto krokem dopustila hrubé politické a vojenské chyby.
Falešný mír
Podle Chramčichina musí být jediným cílem Moskvy pomoci prezidentu Asadovi získat kontrolu nad celou zemí a dát Kurdům na území Sýrie širokou autonomii. Tímto způsobem lze v Sýrii zničit radikální sunnitský islám a posílit pozici Ruska na Středním východě (z důvodu vzniku proruské Sýrie).
Oponenti Asada a Ruska - Turecko, země Perského zálivu a Západ, by museli takové uspořádání přijmout. Jak zdůrazňuje Chramčichin - nejúčinnější politika je totální vítězství, které musí všichni nespokojenci skousnout. K dosažení tohoto cíle přitom mohla Moskva využít svou jedinou konkurenční výhodu - vojenskou sílu. Ale uzavřením míru se Moskva rozhodla vzdát svého cíle a jediné konkurenční výhody.
Chramčichin ve své analýze soudí, že jakmile začala ruská armáda v Sýrie směřovat z úspěchu na taktické úrovni na operační, "pokroková komunita" (nebo "civilizovaný svět") začala stupňovat své slovní útoky o "utrpení civilního obyvatelstva". Do té doby údajně "pokroková komunita" pouze doufala v neúspěch Ruska/Asada a o civilní ztráty "se tak moc nestarala".
Prospěch z příměří je ku prospěchu pouze a výhradně poraženým, protože zachováva nesourodou mozaiku různých skupin v Sýrii, říká s jistotou Chramčichin. Z politického nebo vojenského hlediska je nemožné říct, která skupina je "dobrá" nebo "špatná". Ruský expert soudí, že i když se Washington a Moskva shodnou nad tím, "kdo je kdo", budoucí vývoj lze jen těžko předvídat. Je údajně pravděpodobné, že "dobré a špatné" skupiny se domluví na provokacích proti společnému nepříteli - Moskvě a Damašku.
Washington již "otevřeně a čestně" řekl, že Damašek a Moskva ponesou odpovědnost za jakékoliv porušení příměří, bez ohledu na to, kdo bude vyníkem. Stejně tak podle experta může Západ využít ruské angažmá v Sýrii k uložení dalších sankcí. Podle Chramčichina to je důležité zejména pro Washington, protože v "EU rostou touhy" po zrušení sankcí proti Rusku.
Expert však soudí, že zahraniční politika Moskva opět selhává. Nejen, že Moskva pohořela s Tureckem, ale pokračuje ve stejné koleji také se státy Perského zálivu a Západem.
Moskva se chce vyrovnat Západu
Vypadá to, že Moskva chce syrské příměří (a např. i dohody z Minsku) jen z jednoho důvodu - aby zastavila ruskou "mezinárodní izolaci" a ukázala, že "mezinárodní společenství" považuje Moskvu za klíčového hráče, zatímco praktické účinky (zničení sunnitského radikalismu, posílení Ruska na Středním východě) jsou v nejlepším případě méně důležité. Expert soudí, že to je způsob (tedy stát se "světovým hráčem"), jak si Moskva představuje "diplomatický úspěch".
Tato politika vychází z ruského komplexu méněcennosti proti Západu. Expert dává ku příkladu ruskou protizápadní hysterii ve většině ruských médií, která je názorným příkladem pocitu ruské méněcennosti proti Západu. Je údajně pro Rusko chybou, když klade rovnítko mezi západním a mezinárodním společenstvím (nebo "civilizovaný svět"), i když to není rozhodně v pořádku.
Rusko také údajně nebylo nikdy v izolaci. Rusko se snaží proniknout z izolace, ale přitom sebe tlačí do kouta, soudí expert a dodává, že Západ nikdy neuzná Rusko jako "jednoho z hráčů", ani za západních, ani za ruských podmínek. Podle Chramčichina se Rusko snaží marně o průlom na druhou stranu (tedy být uznáno jako světový hráč), ať ty průlomy mají jakoukoliv podobu.
Nejlepší politikou pro Rusko tak mají být vojenská vítězství, které vytvoří mír za podmínek vítěze. Jde rozhodně o lepší cestu, než k ničemu nevedoucí příměří. Chramčichin zdůrazňuje, že se NATO přeměnilo, z vojenského hlediska, na papírového tygra, což poskytlo Rusku klíčovou výhodu - výhodu, která měla být využita k vybojování války v Sýrii k triumfálnímu vítězství.
Riziko války s Tureckem
Expert uznává, že pokračující ruské vojenské angažmá v Sýrii by mohlo vést k vojenskému konfliktu s Tureckem, nikoliv však s ostatními státy NATO, které nemají zájem s Ruskem bojovat. Nemělo by docházet "k bušení do hrudi", ale ani ke vzniku paniky z války s Tureckem, která se šíří v ruských médiích.
I přes rozmístění pokročilých ruských zbraní v Sýrii, pro Turecko nebude díky své početní převaze pozemních, leteckých a námořních sil problém vypořádat se se syrskými a ruskými jednotkami. Avšak útok na ruské vojáky v Sýrii se bude rovnat vyhlášení války Rusku, které Turecku jistě vojensky odpoví.
Chramčichin soudí, že k Turecku se může připojit Saudská Arábie, Katar (možná další státy Perského zálivu), Gruzie, Ázerbájdžán, protivládní skupiny v Sýrii a Islámský stát. Druhou stranu zahrnuje Rusko, Írán, Arménie, Náhorní Karabach, Abcházie, Jižní Osetie, syrská armáda a příbuzné skupiny v Sýrii, irácká armáda, šiítské skupiny a Kurdové.
Vítěství nakonec zřejmě připadné ruské straně, zejména proto, že zapojení ostatních států NATO do konfliktu nepřipadá v úvahu. Do války se rozhodně nepohrnou Spojené státy ani Evropa, která podle ruského experta není připravena válčit "ať se děje, co se děje".
Turecko a státy Perského zálivu válku pravděpodobně prohrají, což přinese konec sunnitskému radikalismu (Saudská Arábie a Katar) a jako bonus pro Rusko se zvýší ceny ropy. Válka by také ukázala "bezvýznamnost aliance", protože ostatní země NATO nepřijdou Turecku na pomoc. Chramčichin se tak ptá, když Turecko a Saudové se neodhodlají k přímé invazi do Sýrie, co brání Rusku vést bojové operace v Sýrii do vítězného konce?
Zamrzlý konflikt
Zmrazení konfliktu se stane pro Rusko přítěží, protože jednotky budou v Sýrii muset zůstat déle. Naopak protivníci využijí proti Rusku své výhody - ekonomiku a média. Chramčichin věří, že uznání Moskvy jako světového hráče není vůbec na pořadu dne. Naopak protivníci Moskvy se učí a pracují na tom, jak minimalizovat roli Ruska. Expert soudí, že Moskva má jednoduše velké problémy s poučením se z lekcí, které dostává.
Příměří může být využito k rychlému zničení Islámského státu, ale v nejlepším případě také odkládá řešení syrského konfliktu. Je údajně těžké pochopit ruskou "mírovou" odbočku, s ohledem na hořkou nenávist mezi valčícími stranami (u občanské války je nenávist vždy mnohem silnější) a s ohledem na to, že jsou velmi pravděpodobné provokace opozičních skupin vůči Moskvě a Damašku.
Moskva pak bude vyobrazena jako agresor - výsledkem pak mohou být další sankce na Moskvu. Už jen z toho důvodu bude muset Rusko a Asad držet značné síly v západní části země a nebudou moci aktivně zasáhnout proti Islámskému státu.
Podle Chramčichina příměří udržuje pouze nepřehlednou situaci a zadělává na budoucí problémy. Expert věří, že Sýrie se může dočkat ekonomického oživení pouze tehdy, když bude jednotná, jinak jednotlivé části budou vždy závislé na zahraniční pomoci. Je tedy těžké přijmout "mírový proces" jako úspěch.
Ruský expert se domnívá, že jediným cílem Západu, Turecka a Saudské Arábie je svrhnutí Asada, proto pro tuto "nesvatou trojici" je Islámský stát spojencem, nikoliv nepřítelem. Hakan Fidan, šéf turecké zpravodajské služby, měl otevřeně prohlásit, že je třeba se spojit s Islámským státem proti Rusku.
Turecká armáda již měla začít spolupracovat s Islámským státem proti Kurdům v severovýchodní Sýrii. Naopak Washington neustále žene Damašek a Moskvu k odpovědnosti z možného selhání příměří. Navíc již po skončení příměří padlo obvinění vůči Damašku, z porušování příměří.
Chramčichin tak uzavírá, že příměří není v žádném případě ku prospěchu Ruska a ptá se, kolik podobných chyb musí Rusko udělat, aby se konečně poučilo.
Komentář Armádních novin
Nikdo nepřestane bojovat, pokud si je jistý, že dosáhne vítězství, nebo je dokonce vítězství na dosah. Mírový proces tak má možná mnohem prostší vysvětlení - Rusko nemá jednoduše dostatečně velkou ekonomickou, politickou a vojenskou sílu, aby dotáhlo boje do vítězného konce.
Zdroj: Army Recognition
Související články
GRU: Nejnebezpečnější složka ruské armády má nového šéfa
Před několika dny se novým šéfem ruské Hlavní rozvědkové správy GRU (Glavnoje razvedivatěl'noje ...
- 11.02.2016
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie
Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...
- 17.02.2016
- 68 komentářů
- Vlastimil Šindelář
Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii
Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu ...
- 24.02.2016
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu
Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta ...
- 02.03.2016
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
S tím F 22 souhlasím, dokud se neotestuje tam kde bude mít srovnatelného protivníka jsou všechny papírové parametry jen čísla. Nic víc. Možná dokáží Ruské REB oslepit i F35, ...Zobrazit celý příspěvek
S tím F 22 souhlasím, dokud se neotestuje tam kde bude mít srovnatelného protivníka jsou všechny papírové parametry jen čísla. Nic víc.
Možná dokáží Ruské REB oslepit i F35, možná vůbec nezjistí že tam jsou. To ví jen oni a ani jednou variantou se nebudou chlubit.
Tu T-50 jsem dával za příklad protože ji často fanatičtí příznivci Ruska dávají jako příklad Ruské technologické nadřazenosti, přitom k tomu má opravdu hodně daleko.
A to nadhodnocování jsem u opravdu reálných zbraní opravdu nikde nenašel, kde něco bylo tak to nebyl oficiální zdroj ale bláboly typu sputnik a aeronet. Takže se kaju a beru zpět.Skrýt celý příspěvekAndy - o T-50 jsem nezačal psát já. T-50 je stroj ve vývoji a to ej co jsem napsal. Dle koho se má zavést 6. generace stíhačů? O ruském REB nepochybují minimálně Američané (a ...Zobrazit celý příspěvek
Andy - o T-50 jsem nezačal psát já. T-50 je stroj ve vývoji a to ej co jsem napsal.
Dle koho se má zavést 6. generace stíhačů?
O ruském REB nepochybují minimálně Američané (a Ukrajinci :-)). Pouze jsem použil triplaneho argument, že pokud zbraň nebyla bojově nasazena vůči srovnatelnému soupeři, je to doklad toho, že její parametry jsou zveličené. Podle této logiky F-22 nesestřelí ani Andulu, protože se se srovnatelným (ani jiným) protivníkem dosud nestřetl.
To, co uvádí proganda USA má u někoho větší váhu, než co uvádí propaganda Rusů. Pro jednodušší jedince jistě. Skeptik bere s rezervou oboje. Stále jste ale chlapci nedodali jediný konkrétní případ toho zveličování, kterým jsou Rusové obecně známí (a jiné státy tedy zjevně nedělají). Myslím, že Rusové zveličují stejně, jako ostatní. Zbraně jsou prostě byznys jako každý jiný.
K T90 - ale že ani trochu nepřekrucujete, co jsem napsal? T-90 s vypnutým obranným systémem přežila ve zdraví zásah TOW. NEVÍME, zda vůbec došlo k probití pancíře. Je VELMI pravděpodobné, že nikoliv. Soudím, že US verze Abramsu by to přežila stejně dobře, jako exportní verze T90. S čím máte problém? Ten zásah TOWem je nesporně výbornou reklamou na T90.Skrýt celý příspěvekT-50 neni nic nez prototyp minimalne 10 let od plnych operacnich schopnosti a buh vi, jak to vubec bude. V roce 2025 ma navic dle nej zavest 6 generaci stihacu.. Takze ta T-50 bude ...Zobrazit celý příspěvek
T-50 neni nic nez prototyp minimalne 10 let od plnych operacnich schopnosti a buh vi, jak to vubec bude. V roce 2025 ma navic dle nej zavest 6 generaci stihacu.. Takze ta T-50 bude na vysluni vlastne hodne kratce :D O F-22 asi nikdo moc nepochybuje.. a zkus se zamyslet proc. Vy radi Rusove to.. ale Americane take.. a jeste k tomu biji cernochy :) Proste ac se ti to libi nebo ne, to co uvadi USA ma obecne mnohem vetsi vahu, stejne jako se neda srovnavat propaganda, media.. Rusove jsou proste znami.. dopln si sam.
Aha, takze tou reklamou T-90 je jiz samotne to, ze nevyhorela. Tak to jo, to souhlasim. Co myslis, jaka je pravdepodobnost ze by to vyradilo Abramse, pri zasahu do cela veze.. tam by se celkem ocekavalo, ze to vydrzi.. z ceho plyne to rozdilne ocekavani? :)
Ten odstavec s tim REB.. je zase komplet snuska ucelovych domenek..Skrýt celý příspěvekandy - z pohledu japonského vojáka, kterému uhořela rodina ve vybordovaném Tokiu je v pořádku vyrvat americkému či australskému zajtci střeva bajonetem. z pohledu vojáka wehrmacht, ...Zobrazit celý příspěvek
andy - z pohledu japonského vojáka, kterému uhořela rodina ve vybordovaném Tokiu je v pořádku vyrvat americkému či australskému zajtci střeva bajonetem. z pohledu vojáka wehrmacht, kterému uhořela rodina v Hamburgu je v pořádku vystřílet zajatecký tábor pilotů (což se mimochodem prakticky nedělo) atd. Válka má jistá pravidla a buďto se respektují, pak tím získám elementární respekt soupeře, nebo se nerespektují. Já to těm islámským řezačům hlav nevyčítám. Jenom si jaksi pak nemohou hrát na demokratickou opozici, která představuje světlou budoucnost Syrie.
Ke zbraním: myslím, že Sun-c' psal o tom, že největší výhra je, když jsou tvé zbraně tak mocné, že je nemusíš použít. Skutečně věříte tomu, že kdyby S-400, Krasucha... byly reálně bezmocné, že by si Rusové skutečně zabrali podstatnou část Syrie pro sebe? Turek rozhodně VELICE stojí o to, létat nad Aleppem, Homsem.... ale jaksi už tam nestrčí nos. Troufnu si říci, že informací o ruských systémech mají více, než mi všichni tady pohromadě a přesto berou jako fakt, že tam nemůžou...
K T-90, sotva bude chyba tanku, že v boji nebyl zapnut jeden z klíčových systémů ochrany. I tak T-90 zafungoval výborně a jestli byl střelec raněn či ne (mimochodem nemají ruské tanky vždy okamžitě vyhořet, jak "ví" každý?) můžeme jen spekulovat. Když jsem si prolézal téčka v Lešanech, tak jsem i jako zdravý měl docela problém se elegantně vyhrabat z tanku ven. Zraněný člověk z téčka křepce nevyskočí...
K hatekovi - také silně pochybuji (resp. nevěřím), že by Američané nezachytili Kalibry. I když - když nezachytili Buk nad Ukrajinou...;-)Skrýt celý příspěvektriplane: T-50 je letadlo ve fázi testovacích prototypů a pokud vím, s žádnými slibovanými výkony výrobce nepřišel, stejně tak nikdo nepřišel s tím, že jich letadlo nedosahuje. Co ...Zobrazit celý příspěvek
triplane: T-50 je letadlo ve fázi testovacích prototypů a pokud vím, s žádnými slibovanými výkony výrobce nepřišel, stejně tak nikdo nepřišel s tím, že jich letadlo nedosahuje. Co se týče řečí Indů - podle Indů ani rafale nelétá jak má, T-90 nemá parametry co měl mít, Tatra to neumí v terénu... a sami ještě nic nevyrobili. Věřím, že až budu stařec nad hrobem, stále budou testovat svého Arjuna. Prostě je to součást jejich obchodní taktiky, neustále dehonestovat poptávaný výrobek, aby srazili cenu a získali výhody.
Co se týče REB prostředků - byly jistě pečlivě monitorovány AWACSy a další tcjhnikou nad Ukrajinou z získali respekt. To, že (asi!) nebyly nasazeny proti rovnocenému soupeři (už proto, že ho hledají obtížně) je sotva důkazem, že Rusové obecně zvyšují parametry svých zbraní v míře větší, než jiní. Za použití Vaší logiky mohu tvrdit, že F-22 i F-35 jsou vylhané mediální šmejdy, protože se ještě nestřetly s rovnocenným soupeřem.
Zkuste, prosím, doložené doklady toho, jak vylepšují parametry svých v míře větší, než to činí ostatní výrobci.Skrýt celý příspěvek" Zbrane: - ukazali svetu, ze maju lacne a efektivne bombardovanie (miliony bomb v skladoch z 2WW) - ukazali kvalitne rusenie zbrani, lietadlovych lodi, radarov - ukazali ...Zobrazit celý příspěvek
"
Zbrane:
- ukazali svetu, ze maju lacne a efektivne bombardovanie (miliony bomb v skladoch z 2WW)
- ukazali kvalitne rusenie zbrani, lietadlovych lodi, radarov
- ukazali dalekonosne rakety, ktore americke zakladne nezachytili
- ukazali kvalitne tanky, ochrany proti TOW
- ukazali protiraketovu obranu (aj ked ju zatial nepouzili)
- zbranami ukazali, ze to co bolo pouzite na Ukrajine sa oficialnej Ruskej armade vobec nepodoba (netvrdim, ze tam ludia z armady neboli, ale neboli to oficialne pluky ale len jednotlivci, len aby "Ukrajinu" neziskal zapad prilis lacno) Aj preto teraz uz Juncker povedal, ze najblizsich 25-30 rokov Ukrajinu do EU nepustia - pretoze je plna korupcie a nic tam nefunguje, ako by zapad chcel. "
ehm?? nedelas nahodou redaktora na Sputniku? Vsechno cos napsal je demagogie jak tam odsud vystrizena.. a blbost na blbost. Jak rusi letadlove lode? Ukazali pl rakety (i kdyz je nepouzili).. hmm a neni lepsi je vystavit na veletrhu? Ochrana proti TOW? Myslis tu T-90 kde nefungovala Stora a ze ktere vybehl zraneny strelec? Jo, reklama jak vino. Argument s Ukrajinou je uplne kouzelny :) Ty platy co uvadis.. no.. ja bych rekl ze to bude take krapitek prehnane, ze? :) Kdy si ti Rusti propagandiste uvedomi, ze tady nejsme v Rusku a tady ti tyhle buliky nesezere nikdo nez par duchodcu? No doufam ze nikdy..Skrýt celý příspěvekFenri, to ze rozstrileli pilota na padaku je z hkediska te opozice naprosto v poradku a tezko jim to muzes vycitat. Nejsou signatari niceho, co by jim v tom branilo a valka, je ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri, to ze rozstrileli pilota na padaku je z hkediska te opozice naprosto v poradku a tezko jim to muzes vycitat. Nejsou signatari niceho, co by jim v tom branilo a valka, je holt o zabijeni lidi. O co je humannejsi shazovat bomby z bezpeci letadla.. na nekoho.. kdo se v tu chvili nemuze branit.. o nic vic nez ten pilot? Ano, neni to fer ale tezko jim to muzes vycitat. Muzes si rict, ze to neni fer.. ale nicemu to neodporuje. Z hlediska humannosti nejde o nijak vetsi prohresek nez ibto samotne bombardovani.Skrýt celý příspěvek
logik: youtube: russia bombing isis oil - cez desiatku roznych videi Samozrejme, teraz napises, ze horia "na fotkách návěsů, které vydávaly za cisterny." ich pneumatiky na ...Zobrazit celý příspěvek
logik:
youtube: russia bombing isis oil - cez desiatku roznych videi
Samozrejme, teraz napises, ze horia "na fotkách návěsů, které vydávaly za cisterny." ich pneumatiky na cierno. :-D Alebo zrovna prevazali, cierne sadze z kominu.
https://www.youtube.com/watch?...
"Kdyby Rusko od začátku primárně útočilo na IS"
tak by "umiernena, demokraticka" a hlavne ozbrojena opozicia, strielala od chrbta asadovu armadu a ta by sa do 2 mesiacov rozutekala.
Vidim, ze by z teba bol dobry Slovensky general. Presne taky, co radsej suhlasil, ze budeme Slovensky fasisticky stat a sluzit Hitlerovi, nez bojovat o slobodu.Skrýt celý příspěveklogik: minimalne 11.marca/brezna 2016 - jeden! opakujem jeden letecky utok v ...Zobrazit celý příspěvek
logik:
minimalne 11.marca/brezna 2016 - jeden! opakujem jeden letecky utok v Syrii.
http://www.defense.gov/News-Ar...
13. oktobra/rijna 2015 - washingtonpost:
https://www.washingtonpost.com...
13xUSA + koalicia
BBC - najviac malo USA v juli/cervenci cca 350 uderov, co je asi 12 uderov denne, a to bol rekord.
http://www.bbc.com/news/world-...
Sledujem to uz pol roka, a nad 20 leteckych uderov v jednom dni mali asi tri krat. Tak priemer nemozu mat 20 uderov.
Interaktivna mapa - mozes si tam dat presne datumy, kde je zakreslene uzemie IS:
http://isis.liveuamap.com/en/t...
Tu je mapa od 1 feburara/unora 2016 - kurdovia vyrazne ziskavaju:
http://www.vox.com/2016/2/16/1...
Tu mas dalsiu interaktivnu mapu:
https://umap.openstreetmap.fr/...
Tu je priebeh ziskavania uzemia IS, ked tam uradovalo a uraduje USA s koaliciou: https://www.youtube.com/watch?...
A tu od februara/unora 2015 do 2016
https://www.youtube.com/watch?...
Tu je najlepsie vidiet mesta a dediny, kolko ich maju pod kontrolou. Zvysok su skoro same puste a hory.Skrýt celý příspěvekSpíš jde o zbraně které ještě tak nějak nejsou... třeba propaganda s T-50 běží i s výkony a parametry výzbroje roky a nic z toho neni reálné... a dlouho nebude. Někde jsem četl ...Zobrazit celý příspěvek
Spíš jde o zbraně které ještě tak nějak nejsou... třeba propaganda s T-50 běží i s výkony a parametry výzbroje roky a nic z toho neni reálné... a dlouho nebude. Někde jsem četl vyjádření Indů že jsou zklamáni tím co Rus slíbil a jaká je realita - myšleny parametry letadla.
Zrovna tak to může být s tím REB, odzkoušené to neni. Na UA taky nebylo proti komu a když už tak na techniku co Rusko zná - jak to bude fungovat jinde kdo ví.
Pravda je taková že Rusko dnes potřebuje prodat prakticky cokoliv, snad jen atomovku a balistickou raketu dlouhého doletu neprodají. Proto takové PR ke všemu. Amerika naopak některé technologie nedá ani spojencům kteří je opravdu potřebují.
Nevím, kde bych nakupoval - chtěl bych vidět jak to funguje. Což si myslím že by objektivně neukázala ani jedna strana.Skrýt celý příspěvekhatek - Petrohrad nevím, ale Moskva byla jedno z nejdražších měst kde jsem kdy byl. Tedy pro turistu. Astrachan je levnější, to ano. Ruské pivo je tragedie a vodku nepiju takže ...Zobrazit celý příspěvek
hatek - Petrohrad nevím, ale Moskva byla jedno z nejdražších měst kde jsem kdy byl. Tedy pro turistu. Astrachan je levnější, to ano.
Ruské pivo je tragedie a vodku nepiju takže jsem trpěl :DSkrýt celý příspěvekTriplane - nepřu se, ale můžete uvést několik konkrétních příkladů, kdy výrobce či oficiální zástupce Ruska zkresloval parametry zbraní více, než je to běžné i na západě (zejm. z ...Zobrazit celý příspěvek
Triplane - nepřu se, ale můžete uvést několik konkrétních příkladů, kdy výrobce či oficiální zástupce Ruska zkresloval parametry zbraní více, než je to běžné i na západě (zejm. z obchodních důvodů)? JEstli to nebude tak trochu klišé...
K REB a soupeři - sami Američané po UA přiznali, že podcenili REB a že jim trochu ujel vlak (což jistě svižně doženou). To bych bral jako slušnou poklonu. Kde byste nakupoval REB prostředky vy, nemít politická omezení?Skrýt celý příspěvekLogik: -jsou země, kde do voleb pustí většinu zájemců (třeba u nás), ale ne všechny -jsou země, kde spoustu zájemců o účast ve volbách zavřou či jsou zmizeni (náš spojenec ...Zobrazit celý příspěvek
Logik:
-jsou země, kde do voleb pustí většinu zájemců (třeba u nás), ale ne všechny
-jsou země, kde spoustu zájemců o účast ve volbách zavřou či jsou zmizeni (náš spojenec Turecko)
-jsou země, kde do voleb pustí minimum zájemců (Syrie)
-jsou země, kde když někdo chce mluvit o volbách, může přijít o hlavu (náš spojenec SA)
Proč zničit zrovna Syrii? Proč ne SA? Proč ne Turecko? Tenhle konflikt není o demokracii.
IS- Fakt je, že za půl roku se fornta s iS pohnula VELMI VÝRAZNĚ vidí to každý. Před půl rokem tlačil IS na Damašek. Dnes je SAA na okraji Palmyri, jede na Tabqu, udělal kotel u Aleppské elektrárny, rozšířila perimetr Kuweiresu. Kdo tohle nezaregistroval, měl by se plést do debat o štrykování.
-Obvinění ? A roč bazírujete na Palmýře a co je špatného na tom, nejprve zabezpečit týl a hranice a pak jet přes poušť? Ječíte proto, že jste si náhodně vybral syrské město a jste iracionálně přesvědčený, že pokud vám ho nedobijí včas a podle vašeho gusta, je vše špatně. Zdiskreditovat vás? Ale jděte, na to nemám...
Proč by Rusko mělo primárně útočit na IS? Proč na na al-Kajdu? Prootže Logik? A i kdyby - znovu: jste sice kovaný ideolog, ale o válkách víte prd. Nejde útočit s odkrytými zády. Rusko a SAA si udělalo pořádek kolem základen, zkrátilo fronty a teď jede na IS docela svižným tempem.
Vaše poznámky k hatekovi:
-tu směs polopravd, lží či nejistot vydávaných za axiomy myslíte fakt vážně?? Zkuste raději to štrykování.Skrýt celý příspěvekfenri - Rusko na tom asi bude s REB dobře, ale to se zjistí až proti rovnocennému protivníkovi. Do té doby jsou to jen spekulace v drtivé většině těžící z údajů Ruské strany. A ...Zobrazit celý příspěvek
fenri - Rusko na tom asi bude s REB dobře, ale to se zjistí až proti rovnocennému protivníkovi. Do té doby jsou to jen spekulace v drtivé většině těžící z údajů Ruské strany. A Ruskem udávané parametry zbraní jsou velmi často. mírně řečeno, dost optimistické, to snad rozporovat nebudete...
logik - i kdyby Rusku ta raketa spadla je to jedno, pokud s tím nemá problém Iran. Američanům v Iráku pár Tomahawků taky sejmul ručníkář skoro prakem.
Ale to mě právě zaujalo - je třeba pro křídlaté střely povolení k přeletu třetí země? Do jaké výšky je vůbec takové povolení třeba?Skrýt celý příspěvekManzelka vravi, ze na Astrachani je 42tisic rublov clekom dost. Samozrejme, kazdy chce mat co najviac. Ten 11tisic dochodok zasa vravi, ze zasa malo. Jej sestra zarabala na ...Zobrazit celý příspěvek
Manzelka vravi, ze na Astrachani je 42tisic rublov clekom dost. Samozrejme, kazdy chce mat co najviac. Ten 11tisic dochodok zasa vravi, ze zasa malo.
Jej sestra zarabala na pumpe v centre Petrohradu cca 50tisic + dyska a premie 10tisic rublov. Mama ako pomocna sestra, alebo v obchode priblizne 15tisic. Teta ako ekonomicka uctovnicka vo firme vyssia pozicia odhadom 80tisic. Ujo v IT nejaky jednoduchy klikac, odhadom 25-30 tisic.
5 rokov dozadu mali v Petrohrade ceske pivo Krusovice flaskove v malych potravinach v prepocte za cca 3.5Eura; domace jacmenne (razne) pivo za cca 0.7-0.8 Eura. Vodka pre nich draha cca 4-5Eura. Najlacnejsie tam mali take tie "Tesco-palety" s cenou asi 0.8Eura za pol litra vodky. S tych akoze "medailovych" stali aj 8-25Eur.
V jednej restauracii s obrovskym napisom: Krucovice, som si tie "Krucovice" objednal, vypytal si za to v prepocte 6Eur, a bolo to typicke ruske jacmenne/psenicne pivo. Darebak :)
1 rok dozadu som narazil v troch roznych restauraciach na Slovenske capovane CIERNE pivo Zl.Bazant za 1.0-1.5Eura, ktore u nas capovane neviem najst. Overil som aj v tom istom obchode flaskove Krusovice a stalo do 1 Eura :-D Vyrobene samozrejme v tovarnach na vidieku, ale znacku to malo rovnaku so spravnym oznacenim vyrobcu. Takze verim, ze to je exportovany "pivovy koncenrat" ktory tam v s pravnom pomere rozmiesavaju. Podobna flasa vodky uz stala asi 5-6Eur, no tretinu vodiek uz obsahovalo ochutenu liehovinu a nie pravy destilat.
Listok do znamej fontanovej zahrady pre cudzincov 350 rublov, pre domacich 100 rublov.
Bohuzial si pamatam len tieto veci - ostatne vychadzalo asi o 20% lacnejsie od Slovenska. Benzin tam bol za nejakych 0.5Eura liter.Skrýt celý příspěvekO tom že Rusové si sestřel přáli jsem osobně přesvědčený. Velmi jim to pomohlo a i proto možná přes Turka létali. Je to ale jen můj názor. Sundali by jedno letadlo jako odplatu, ...Zobrazit celý příspěvek
O tom že Rusové si sestřel přáli jsem osobně přesvědčený. Velmi jim to pomohlo a i proto možná přes Turka létali. Je to ale jen můj názor.
Sundali by jedno letadlo jako odplatu, víc už by jaksi bylo nad plán a mohlo by to vyhrotit situaci. To si asi Rusko nepřeje. Nechat další Turky sestřelovat Syřany by bylo dost riskantní.
Bombardují plošně a hodně. Takže je jasné že občas to odnese i ten co nemá. Ale jak už jsem psal, to jim nevyčítám. Ani Amíkům tu nemocniíci, kdo ví kdo v ní byl...Skrýt celý příspěvekfenri: pokud pokládáš volby, do kterých z 24 protiknadidátů pustil Asadem kontrolovaný parlament dva nevýznamné, za demokratické, pak se opravdu nemá smysl dále bavit. Máme buďto ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: pokud pokládáš volby, do kterých z 24 protiknadidátů pustil Asadem kontrolovaný parlament dva nevýznamné, za demokratické, pak se opravdu nemá smysl dále bavit. Máme buďto jiné ponětí o demokracii, nebo mluvíme jiným jazykem.
Ano, každé volby mají nějaké omezení - ale právě to, JAKÉ omezení to jsou je podstatné pro to, zdali se dají označit za demokratické či ne. Volby, do kterých si diktátor vybírá protikandidáty, demokratické prostě nejsou, i když si ty protikandidáty vybírá "dle zákona".
Jinak poznámku k síle IS - nevyjádřil jsem se možná zcela přesně a jasně. Fakt je, že za půl roku údajného angažmá ruska proti IS se fronta Asad/IS příliš nepohnula, v některých případech se pak alespoň dočasně pohnula i směrem k Asadovi. Na ostatních frontách přitom IS výrazně ztrácí - v tom máte pravdu, že globálně je IS slabší. Evidentně to ovšem není díky činnosti Ruska: jednak proto, že ruských úderů proti IS jde málo, jednak prostě IS na frontě s Ruskem neztrací pozice zdaleka tolik, jako jinde.
A ohledně mého údajného "ječení": Vaše obvinění, že kdyby útočil na Palmýru hned, tak bych řval také, je jen ukázka toho, že Vám docházejí argumenty, tak se mě snažíte zdiskreditovat tím, že mi vkládáte do úst nesmysly.
Kdyby Rusko od začátku primárně útočilo na IS, tak bych říkal, že primárním cílem Ruska v Sýrii je IS. Jelikož tak Rusko nečiní, tak prostě tvrdím, že primárním ruským cílem IS není. Říkejte si tomu ječení, blábolení nebo jak chcete, jen tím ukazujete, že sktuečné argumenty nemáte a musíte se uchylovat k urážkám.
--
hatek:
máte tam dosti nepravd.
- spojeneckých náletů bylo v totálních číslech výrazně více, nežli ruských, průměrně jich bylo cca 20 denně po dva roky. Efektivitu můžeme posuzovat z velikosti zpět dobytého území na IS, zde jednoznačně zatím vedou západní spojenci (Kobání, velká území v Iráku).
- rusové v Sýrii zasáhli několik nemocnic. Spojenci v Sýrii ani jednu (pokud tedy nepočítáte ten Ruský výmysl, kdy tvrdili, že 10. února spojenci vybombardovali nemocnici v Allepu, když přitom ta byla vybombardovaná o pár dní dříve). Civilních ztrát po ruských náletech je hlášeno řádově více, než po spojeneckých.
- ukázali, jak je IS financovaný na fotkách návěsů, které vydávaly za cisterny. Přitom podporují Asada, který od IS ropu kupuje...
- ukázali obranu proti TOW staré generace, a i ta jim alespoň částečně selhala (možná byla vypnuta, ale to na pochybnosti reklamy nic nemění)
- zřejmě máte insider zdroje z USA armády, když víte, že nezachytili rakety - v každém případě několik jejich dalekonosných raket nad Íránem zřejmě selhalo, nejméně u jedné je to prokázáno zprávou od Íránské tiskové agentury (následně staženou, leč furt je v google cache), takže to extra reklama nebyla.
- efektivní bombardování není to, které sejmulo už několik nemocnic? Tedy pokud nebyly útoky proti nemocnicím cílené, což je ještě horší...
- čím prosím ukázali kvalitní rušení letadlových lodí? Zdroj?
- srovnání s Ukrajinou je totální blbina - na ukrajině byly doložené ruské standardní mechanizované jednotky, žádné takové jednotky ale v Sýrii nepůsobí (nepočítám-li ochranu letiště, kde ale působí pár elitních jednotek), takže fakt nechápu, co z čeho vyvozujete.
- Turecko je zdiskreditované díky nástupu edroganovay diktatury (asi do té míry, jako Putin svým konáním diskredituje Rusko). Sestřelení Ruského letadla poté, co několikrát Turecko protestovalo proti přeletům přes své území Turecko bylo dle mezinárodního práva (pokud vám cizí chlap chodí furt se zbraní přes soukromý pozemek, tak prostě Vám jednou dojde trpělivost) a nijak to vztahy západních zemí s Tureckem nezměnilo. A velké ochlazení Rusko-Tureckých vztahů má negativní vliv na obě země, takže to pro Rusko žádné plus není.Skrýt celý příspěvekTrip: zaprvé, kromě jedné Krasuchy na Hmejmimu tam v době sestřelu neměli (asi) nic rozvinutého a Su byl sundán daleko za horama. Za druhé (spekulace, ale hodně probíraná) je ...Zobrazit celý příspěvek
Trip: zaprvé, kromě jedné Krasuchy na Hmejmimu tam v době sestřelu neměli (asi) nic rozvinutého a Su byl sundán daleko za horama. Za druhé (spekulace, ale hodně probíraná) je možné, že Rusové s tím sestřelem počítali a hodil se jim. Za třetí s tím možná prostě nepočítali vůbec. Každopádně snad se shodneme (viz i článek v AN), že Rusové patří v REB ke špici.
-ruská PVO by na turky stačila jistě (Turci nic extra nemají), ale proč si myslíte, že by sundali jednu F-16 a dvě už ne?
-můžete doložit, že bombardují skoro vše? Je to hezké kliše, ale když začnete jít trochu do hloubky, tak to tak úplně není...Skrýt celý příspěvekfenri - nemůžeš počítat s tím že poloopice s kalašnikovem ušetří život člověka který je před pár minutama bombardoval, to fakt ne. Ti piloti to musí vědět, a to i ti alianční. ...Zobrazit celý příspěvek
fenri - nemůžeš počítat s tím že poloopice s kalašnikovem ušetří život člověka který je před pár minutama bombardoval, to fakt ne. Ti piloti to musí vědět, a to i ti alianční.
Vojáci co bojují za Asada nejsou o nic lepší, jen musí počkat až vyhrají.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...