Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?
- 10. 3. 2016
- 172 komentářů
- Jan Grohmann
Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je prezentována jako velký diplomatický úspěch. Podle Alexandra Chramčichina, zástupce ředitele moskevského Institutu pro politické a vojenské analýzy, se ale Moskva tímto krokem dopustila hrubé politické a vojenské chyby.
Falešný mír
Podle Chramčichina musí být jediným cílem Moskvy pomoci prezidentu Asadovi získat kontrolu nad celou zemí a dát Kurdům na území Sýrie širokou autonomii. Tímto způsobem lze v Sýrii zničit radikální sunnitský islám a posílit pozici Ruska na Středním východě (z důvodu vzniku proruské Sýrie).
Oponenti Asada a Ruska - Turecko, země Perského zálivu a Západ, by museli takové uspořádání přijmout. Jak zdůrazňuje Chramčichin - nejúčinnější politika je totální vítězství, které musí všichni nespokojenci skousnout. K dosažení tohoto cíle přitom mohla Moskva využít svou jedinou konkurenční výhodu - vojenskou sílu. Ale uzavřením míru se Moskva rozhodla vzdát svého cíle a jediné konkurenční výhody.
Chramčichin ve své analýze soudí, že jakmile začala ruská armáda v Sýrie směřovat z úspěchu na taktické úrovni na operační, "pokroková komunita" (nebo "civilizovaný svět") začala stupňovat své slovní útoky o "utrpení civilního obyvatelstva". Do té doby údajně "pokroková komunita" pouze doufala v neúspěch Ruska/Asada a o civilní ztráty "se tak moc nestarala".
Prospěch z příměří je ku prospěchu pouze a výhradně poraženým, protože zachováva nesourodou mozaiku různých skupin v Sýrii, říká s jistotou Chramčichin. Z politického nebo vojenského hlediska je nemožné říct, která skupina je "dobrá" nebo "špatná". Ruský expert soudí, že i když se Washington a Moskva shodnou nad tím, "kdo je kdo", budoucí vývoj lze jen těžko předvídat. Je údajně pravděpodobné, že "dobré a špatné" skupiny se domluví na provokacích proti společnému nepříteli - Moskvě a Damašku.
Washington již "otevřeně a čestně" řekl, že Damašek a Moskva ponesou odpovědnost za jakékoliv porušení příměří, bez ohledu na to, kdo bude vyníkem. Stejně tak podle experta může Západ využít ruské angažmá v Sýrii k uložení dalších sankcí. Podle Chramčichina to je důležité zejména pro Washington, protože v "EU rostou touhy" po zrušení sankcí proti Rusku.
Expert však soudí, že zahraniční politika Moskva opět selhává. Nejen, že Moskva pohořela s Tureckem, ale pokračuje ve stejné koleji také se státy Perského zálivu a Západem.
Moskva se chce vyrovnat Západu
Vypadá to, že Moskva chce syrské příměří (a např. i dohody z Minsku) jen z jednoho důvodu - aby zastavila ruskou "mezinárodní izolaci" a ukázala, že "mezinárodní společenství" považuje Moskvu za klíčového hráče, zatímco praktické účinky (zničení sunnitského radikalismu, posílení Ruska na Středním východě) jsou v nejlepším případě méně důležité. Expert soudí, že to je způsob (tedy stát se "světovým hráčem"), jak si Moskva představuje "diplomatický úspěch".
Tato politika vychází z ruského komplexu méněcennosti proti Západu. Expert dává ku příkladu ruskou protizápadní hysterii ve většině ruských médií, která je názorným příkladem pocitu ruské méněcennosti proti Západu. Je údajně pro Rusko chybou, když klade rovnítko mezi západním a mezinárodním společenstvím (nebo "civilizovaný svět"), i když to není rozhodně v pořádku.
Rusko také údajně nebylo nikdy v izolaci. Rusko se snaží proniknout z izolace, ale přitom sebe tlačí do kouta, soudí expert a dodává, že Západ nikdy neuzná Rusko jako "jednoho z hráčů", ani za západních, ani za ruských podmínek. Podle Chramčichina se Rusko snaží marně o průlom na druhou stranu (tedy být uznáno jako světový hráč), ať ty průlomy mají jakoukoliv podobu.
Nejlepší politikou pro Rusko tak mají být vojenská vítězství, které vytvoří mír za podmínek vítěze. Jde rozhodně o lepší cestu, než k ničemu nevedoucí příměří. Chramčichin zdůrazňuje, že se NATO přeměnilo, z vojenského hlediska, na papírového tygra, což poskytlo Rusku klíčovou výhodu - výhodu, která měla být využita k vybojování války v Sýrii k triumfálnímu vítězství.
Riziko války s Tureckem
Expert uznává, že pokračující ruské vojenské angažmá v Sýrii by mohlo vést k vojenskému konfliktu s Tureckem, nikoliv však s ostatními státy NATO, které nemají zájem s Ruskem bojovat. Nemělo by docházet "k bušení do hrudi", ale ani ke vzniku paniky z války s Tureckem, která se šíří v ruských médiích.
I přes rozmístění pokročilých ruských zbraní v Sýrii, pro Turecko nebude díky své početní převaze pozemních, leteckých a námořních sil problém vypořádat se se syrskými a ruskými jednotkami. Avšak útok na ruské vojáky v Sýrii se bude rovnat vyhlášení války Rusku, které Turecku jistě vojensky odpoví.
Chramčichin soudí, že k Turecku se může připojit Saudská Arábie, Katar (možná další státy Perského zálivu), Gruzie, Ázerbájdžán, protivládní skupiny v Sýrii a Islámský stát. Druhou stranu zahrnuje Rusko, Írán, Arménie, Náhorní Karabach, Abcházie, Jižní Osetie, syrská armáda a příbuzné skupiny v Sýrii, irácká armáda, šiítské skupiny a Kurdové.
Vítěství nakonec zřejmě připadné ruské straně, zejména proto, že zapojení ostatních států NATO do konfliktu nepřipadá v úvahu. Do války se rozhodně nepohrnou Spojené státy ani Evropa, která podle ruského experta není připravena válčit "ať se děje, co se děje".
Turecko a státy Perského zálivu válku pravděpodobně prohrají, což přinese konec sunnitskému radikalismu (Saudská Arábie a Katar) a jako bonus pro Rusko se zvýší ceny ropy. Válka by také ukázala "bezvýznamnost aliance", protože ostatní země NATO nepřijdou Turecku na pomoc. Chramčichin se tak ptá, když Turecko a Saudové se neodhodlají k přímé invazi do Sýrie, co brání Rusku vést bojové operace v Sýrii do vítězného konce?
Zamrzlý konflikt
Zmrazení konfliktu se stane pro Rusko přítěží, protože jednotky budou v Sýrii muset zůstat déle. Naopak protivníci využijí proti Rusku své výhody - ekonomiku a média. Chramčichin věří, že uznání Moskvy jako světového hráče není vůbec na pořadu dne. Naopak protivníci Moskvy se učí a pracují na tom, jak minimalizovat roli Ruska. Expert soudí, že Moskva má jednoduše velké problémy s poučením se z lekcí, které dostává.
Příměří může být využito k rychlému zničení Islámského státu, ale v nejlepším případě také odkládá řešení syrského konfliktu. Je údajně těžké pochopit ruskou "mírovou" odbočku, s ohledem na hořkou nenávist mezi valčícími stranami (u občanské války je nenávist vždy mnohem silnější) a s ohledem na to, že jsou velmi pravděpodobné provokace opozičních skupin vůči Moskvě a Damašku.
Moskva pak bude vyobrazena jako agresor - výsledkem pak mohou být další sankce na Moskvu. Už jen z toho důvodu bude muset Rusko a Asad držet značné síly v západní části země a nebudou moci aktivně zasáhnout proti Islámskému státu.
Podle Chramčichina příměří udržuje pouze nepřehlednou situaci a zadělává na budoucí problémy. Expert věří, že Sýrie se může dočkat ekonomického oživení pouze tehdy, když bude jednotná, jinak jednotlivé části budou vždy závislé na zahraniční pomoci. Je tedy těžké přijmout "mírový proces" jako úspěch.
Ruský expert se domnívá, že jediným cílem Západu, Turecka a Saudské Arábie je svrhnutí Asada, proto pro tuto "nesvatou trojici" je Islámský stát spojencem, nikoliv nepřítelem. Hakan Fidan, šéf turecké zpravodajské služby, měl otevřeně prohlásit, že je třeba se spojit s Islámským státem proti Rusku.
Turecká armáda již měla začít spolupracovat s Islámským státem proti Kurdům v severovýchodní Sýrii. Naopak Washington neustále žene Damašek a Moskvu k odpovědnosti z možného selhání příměří. Navíc již po skončení příměří padlo obvinění vůči Damašku, z porušování příměří.
Chramčichin tak uzavírá, že příměří není v žádném případě ku prospěchu Ruska a ptá se, kolik podobných chyb musí Rusko udělat, aby se konečně poučilo.
Komentář Armádních novin
Nikdo nepřestane bojovat, pokud si je jistý, že dosáhne vítězství, nebo je dokonce vítězství na dosah. Mírový proces tak má možná mnohem prostší vysvětlení - Rusko nemá jednoduše dostatečně velkou ekonomickou, politickou a vojenskou sílu, aby dotáhlo boje do vítězného konce.
Zdroj: Army Recognition
Související články
GRU: Nejnebezpečnější složka ruské armády má nového šéfa
Před několika dny se novým šéfem ruské Hlavní rozvědkové správy GRU (Glavnoje razvedivatěl'noje ...
- 11.02.2016
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie
Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...
- 17.02.2016
- 68 komentářů
- Vlastimil Šindelář
Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii
Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu ...
- 24.02.2016
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu
Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta ...
- 02.03.2016
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Pocet bojovych vzletov po "stiahnuti" cca 2/3 vojakov a lietadiel z aktualni konflikty eu: Citujem: "http://www.interfax.ru/world/4... Z cifry 20-25 bojových vzletů za den, ...Zobrazit celý příspěvek
Pocet bojovych vzletov po "stiahnuti" cca 2/3 vojakov a lietadiel z aktualni konflikty eu:
Citujem:
"http://www.interfax.ru/world/4...
Z cifry 20-25 bojových vzletů za den, můžeme vypočítat počet nasazených letounů, i náletů s velkou přesností.
Na náletech se momentálně podílí minimálně 8-10 bojových letadel (25 boj. vzletů / 2-2,5 - optimální průměr pro počet bojových letů na jedno letadlo za den) - což znamená, že na Hmejmimu zůstala minimálně letka (12ks) útočných letounů. 20-25 bojových vzletů, to dává něco mezi 50-80 nálety za den - jeden letoun provede během jednoho boj. letu průměrně 2,3-3,3 údery/nálety (vychází to ze statistiky nasazení VKS RF v Sýrii, někde to tu máme spočítané. Za celou 6 měsíční operaci VKS RF to je 2,92 - viz: http://ria.ru/infografika/2016... Skrýt celý příspěvekfenri: A) Ne, byli členy stran, které dělají Asadovi křoví a s Asadem blízce spolupracují. Takže to nebyla reálná alternativa k Asadovi. a1) "ani u nás (a jinde) nejsou volby ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
A) Ne, byli členy stran, které dělají Asadovi křoví a s Asadem blízce spolupracují. Takže to nebyla reálná alternativa k Asadovi.
a1) "ani u nás (a jinde) nejsou volby striktně demokratické". Sorry, ale to je furt dokola opakovaná demagogie. Takto byste "obhájil" i volby v Severní Korei. To, že 100% demokracie nejde dosáhnout nic nemění na tom, že pokud drtivé většině kandidátů kromě dvou kamarádů diktátora je upřeno právo být volen, tak že to nemá s demokracií nic společného.
a2) to, že někdo jiný vraždí znamená, že já mohu taky? Pomáhat diktátorovi vraždit je spoluúčast na vraždě, a je úplně jedno, zdali to jiný to dělá také.
B) Takže kluk, co šel do sklepa vypít pivo a kous si při tom do jabka, aby se něřeklo, podle Vás mluvil pravdu? Holt asi si každý pod pojmem pravda představujeme něco jiného.
Jinak je krásné, jak převádíte diskusi do osobní roviny a jediným cílem pro vás je nikoli nalézt pravdu - tedy dobrat se toho, co bylo dle rusů deklarovaným cílem operace - ale najít alespoň něco, kde byste mi mohl vmést do tváře, že lžu.
Všiměte si, že ač jsem Vám (přinejmenším dle svého názoru - což je u Vás stejné) už několikrát dokázal rozpor ve Vašich vyjádřeních, nesnižuju se k poněkud primitivním obviněním ze lži. Slušný člověk předpokládá, že se ten druhý prostě mýlí.
(A pokud jde o vyjádření Putina: tak vzhledem k tomu, že pokládám za irelevantní, jestli deklarované cíle Ruska doložím slovy Putina nebo Ivanova, tak prostě nemám potřebu dohledávat i ono Putinovo vyjádření. Jestli si proto myslíte, že jste nade mnou vyhrál a hřeje Vás to u srdce, tak si poslužte - ale jestli do toho budete rýpat příliš, tak se naštvu a dohledám i citát, kde to říkal přímo Putin, tak to prosím nepřežeňte, ať Vám to vydrží).
1) Citoval jsem Vaše dvě vyjádření, která jsou ve sporu - a zeptal jsem se, která z dvou neslučitelných tvrzení tedy zastáváte. Vy jste na to zareagoval klasicky: jen samé osobní útoky bez jediného argumentu.
3) Ano, a proto se komentátoři vcelku shodují, že Putinův zásah zabránil kolapsu Asadova režimu (např. tady to tvrdí samotní rusové: http://edition.cnn.com/2015/10... těm přeci věříte.), zatímco Asadova opozice ani po půl roce boje s Asadem podporovaným Ruskem nezkolabovala.
5) Až na to, že ve slovenském štátě žádné volby nebyly, slovenský stát "podědil" politickou reprezentaci z předválečných voleb. Ty podle Vás nebyly demokratické?
6a) Pozval někdo An-Nusru ke stolu? Ne. Putin ji předem z debat vyloučil. Takže není pravda, že An-Nusra odmítla zasednout ke stolu a to bylo důvodem k tomu, že pro ni neplatí příměří. Btw. např. zde Putin (a dokonce přímo Putin) tvrdí, že spolupracuje s FSA a označuje jí jako moderate oposition, se kterou nebojuje.
https://www.rt.com/news/321820...
Takže vaše tvrzení, že tam jsou všichni teroristé, vyvrací sám velký Putin.
6b) Žádná síla v Sýrii nemá sama o sobě sílu porazit IS. Ani Asad. Takže to není žádný argument pro podporu zrovna Asada.
7) LZPaS nekodifikuje naše právo. LZPaS kodifikuje PŘIROZENÉ právo. Stejné právo, podle kterého se soudí v mezinárodním tribunálu pro Rwandu a stejné právo, podle kterého se soudilo v Norimberku.
viz např. https://cs.wikipedia.org/wiki/...
7b) Dokažte, že FSA je méně demokratická než Asad. Co konkrétně méně demokratičtějšího hlásá SNC?
7c) Takže protože neznáme žádného severního korejce, který by byl schopen vést novou demokratickou vládu, tak budeme podporovat režim v severní korei?
8) Ano bojoval. Ovšem minoritně. Důkazy v podobě počtu udérů, nebo velikosti nasazených sil Asadovy armády na jednotlivých frontách jsou jasným důkazem. Argument "každý vidí, že" je typickým argumentem, když dojdou fakta.
9) U ostatních zemí jako např. SA máme možnost tolerovat diktátora, NEBO rozpoutat válku. U Asada byla v roce 2013 možnost buďto tolerovat diktátora a tím udržet Sýrii na další léta ve válce, nebo UKONČIT válku. Rusko si vybralo to první.
10) Probíráte se Shaniou. Vaše představa, že Ruská letadla létají za hubičku, je poněkud mimo.Skrýt celý příspěvekShania - souhlasím, že v západních podmínkách je Su-24 nepochybně drahá mašina. Ale znovu- většinu budou tvořit platy personálu a PHM. A to mají Rusové prostě za úplně jiné peníze. ...Zobrazit celý příspěvek
Shania - souhlasím, že v západních podmínkách je Su-24 nepochybně drahá mašina. Ale znovu- většinu budou tvořit platy personálu a PHM. A to mají Rusové prostě za úplně jiné peníze. ODslova za zlomek. Pokud mají Su-24 v Syrii na dolétání a vyřazení, nemusí je udržovat tolik, jako kdyby si je chtěli ještě 15 let ponechat. Opět nižší náklady.
Za další, do nákladů Syrského dobrodružství se musí započítat jen navýšení ceny za akce v Syrii oproti pobytu letadla v Rusku. Tj. nelze kalkulovat s čistou cenou letové hodiny. Ta letadla žerou peníze i v Rusku, když nehoní ručníky.Skrýt celý příspěvekKed sa bavite o tom, kolto to stalo. Putin vyhlasil, ze Syria ho stala 33 miliard rublov, 464 million ...Zobrazit celý příspěvek
Ked sa bavite o tom, kolto to stalo.
Putin vyhlasil, ze Syria ho stala 33 miliard rublov, 464 million dolarov
http://www.fort-russ.com/2016/...
a pre porovnanie kolko stoji USA vojna v Iraku a Afganistane. Jedna sa o clanok z roku 2014 http://www.armadninoviny.cz/am... .
Tam odhadovali ze vojna v iraku a Afganistane stala USA 2 biliony dolarov. Celkova cena sa vraj navysi az na 6 bilionov vdaka vydavkom a benefitom pre veteranov.
Len pre predstavu, vydavky rozpoctu USA v roku 2015 mali byt 1.1 biliona dolarov.
http://finweb.hnonline.sk/spra... Skrýt celý příspěvekfenri: nereaguju na tu tvou předchozí diskuzi s logikem, jen na tu čásku provozu Gripenu a co to znamená, jen pro upřesnění... Vzhledem k inflaci budou náklady rusů v přepočtu ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: nereaguju na tu tvou předchozí diskuzi s logikem, jen na tu čásku provozu Gripenu a co to znamená, jen pro upřesnění...
Vzhledem k inflaci budou náklady rusů v přepočtu na usd asi dost nízké. Vždyť i Su-35 se má prodávat za 15-20 mil usd:)
Kdyby to bylo při srovnatelných podmínkách, tak Gripen je jednomotorový, lehky stroj se snadnou udržbou a náklady na provoz budou podstatně nižší než u SU-24
To je složitý (už jen kvůli měnitelné geometrii) stroj, těžký, dvoumotorový a velmi starý (minimálně část z nich byla zakonzervovaná), nejspíš je po tom dobrodružství v Sýrii vyřadí.
Pak tu je problém že vše potřebné musí dopravit na základnu v cizí zemi.Skrýt celý příspěvekVečerní psaní z tabletu... Chtěl jsem napsat, že Su-24 je taková tažná herka, kde servisní náklady budou nižší, než u nějakých vymazlených stealth mašin, Su-25 je prostě letadlo ...Zobrazit celý příspěvek
Večerní psaní z tabletu...
Chtěl jsem napsat, že Su-24 je taková tažná herka, kde servisní náklady budou nižší, než u nějakých vymazlených stealth mašin, Su-25 je prostě letadlo do pole a také bych neočekával extrémní servisní náročnost.Skrýt celý příspěvekShania - jednak to článek z NATOaktual neříká, ale chcete srovnávat náklady na servis v Rusku a na Západě?Kolik bere ruský mechanik a kolik třeba švédský? Kolik stojí kerosin v ...Zobrazit celý příspěvek
Shania - jednak to článek z NATOaktual neříká, ale chcete srovnávat náklady na servis v Rusku a na Západě?Kolik bere ruský mechanik a kolik třeba švédský? Kolik stojí kerosin v Rusku/Syrii a ve Švédsku? Su-24 určitě žere dost. Na druhou stranu žádný je to takový polní kůň, Su-24 ještě víc. Prostě tvrdit o letové hodině průměrného ruského letadla, že stojí 24 tisíc dolarů (a při jakém kurzu dolar/rubl, smím-li se zeptat) je ošemetné.
Za další je třeba si uvědomit, že i kdyby ta letadla nebyla v Syrii, ale v doma v Rusku, náklady na ně by nebyly přeci nulové. Takže správný výpočet je rozdíl ceny létání v Rusku a v Syrii. Od nákladů na Syrii se musí škrtnout náklady na pobyt v Rusku, chceme-li se ptát, kolik stojí ta taškařice v Syrii.Skrýt celý příspěvekFenri: 6400 je jen palivo a základní servis, se vším všudy to bude víc jak 2-3x tolik. Např. Su-24 jsou podstatně náročnější letadla na údržbu... A je taky důvod, proč počet ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: 6400 je jen palivo a základní servis, se vším všudy to bude víc jak 2-3x tolik.
Např. Su-24 jsou podstatně náročnější letadla na údržbu... A je taky důvod, proč počet letadel stoupnul o 110%, ale počet misí zůstal skoro stejný i po tomto navýšení.
Pokud se nepletu, tak někde zveřejnili kolik to dobrodružství stálo, myslím že něco okolo 400 milionu usd, což není zas tak moc...Skrýt celý příspěvekJeště dvě poznámky: -bez ohledu na to, do jaké míry je či není Asad diktátor a jak to je či není špatné, je jisté, že dokázal zajistit Syrii podstatně větší míru náboženských i ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě dvě poznámky:
-bez ohledu na to, do jaké míry je či není Asad diktátor a jak to je či není špatné, je jisté, že dokázal zajistit Syrii podstatně větší míru náboženských i občanských (žena je také člověk Logiku) práv, než mají občané v zemích našich spojenců, kteří teď posílají do Syrie své vojáky, aby svrhli krvavého Asada.
K nákladům:
-tento izraelský analityk (https://www.youtube.com/watch?... hovoří o cca necelých 2.7 mil. denně.
-k roku 2002 jsem našel cenu letové hodiny Gripenu cca 6400 dolarů (má s velkým rozdílem nejnižší náklady ze všech bojových letadel). Dávat na ruské letadlo obsluhované ruskými mechaniky a pilotované ruskými piloty v zemi, kde benzín stojí pakatel dvojnásobek by nepřijde reálné.Skrýt celý příspěvektriplane - este raz... nepodsuvaj mi tvoje "pravdy" a nezosobnuj mi vseobecny prispevok. Ja tam nic take netvrdim. Pisal som, ze na videu su preukazatelne nemecke "humanitarne" ...Zobrazit celý příspěvek
triplane - este raz... nepodsuvaj mi tvoje "pravdy" a nezosobnuj mi vseobecny prispevok. Ja tam nic take netvrdim. Pisal som, ze na videu su preukazatelne nemecke "humanitarne" vyrobky, ktore sa nasli u teroristov IS. Je to tam? Je. To, ci to ukradli, pozicali si, alebo kupili je mi (osobne, mne - aby si pochopil) ukradnute. Nemalo by to byt ukradnute nemcom, pretoze sa to platilo z ich dani. A to, ci to nemecko presetri, alebo len poinformuje "ako to vlastne bolo" je uplne ale uplne jeho problem.
Rovnako mna zaujima, ci nasa vlada posle darmozracom Grekom nase peniaze, a ak ich poskytne, tak ci dozrie, ze boli jednoznacne a preukazatelne pouzite na taku cinnost, na ktoru ich posielali. Lenze uz davno vyslo najavo, ze tymi peniazmi len zahojili zahranicne banky, a zahranicnych investorov. Greci z toho videli menej ako 5%. Ked na to poukaze nejaky Chorvat, tak dokazne bremeno nie je na nom. Nie su to jeho peniaze, nebolo to jeho rozhodnutie.
Rovnako, ja nemam ziadnu zodpovednost ani opravnenie preukazovat povod, dovod a ucel toho videa alebo jeho obsahu. Zmier sa s tym, ze je to problem medzi platcami nemeckych dani, a nemeckou vladou (resp. ministerstvami). Ak ich to nezaujima, tak to znovu nie je moj problem. Jedine, co sa z toho da usudit, ze radi rozhadzuju peniaze, a je im jedno, kto si ich uziva.Skrýt celý příspěvekLogik: A.) nevyhnul, jen jsem přehlédl, že výběr je jen mezi těmi třemi. Ostatní protikandidáti Assada byli rovněž členy strany Baas? Nicméně točíte se na blbosti protože: 1.) ...Zobrazit celý příspěvek
Logik:
A.) nevyhnul, jen jsem přehlédl, že výběr je jen mezi těmi třemi. Ostatní protikandidáti Assada byli rovněž členy strany Baas?
Nicméně točíte se na blbosti protože:
1.) ani u nás (a jinde) nejsou volby striktně demokratické). A nelze říct, že volby, kde se nesmí účastnit (např.) 30% zájemců jsou demokratické a volby, kde se nesmí účastnit 70% jsou nedemokratické a je třeba tento stát zničit.
2.) naši spojenci, kteří nejsou vydáváni za diktátory, ba naopak dostávají na objednávku nejvyšší spojenecká vyznamenání (viz. saudský princ a jeho Řád čestné legie) jsou mnohem méně demokratičtí a k opozici drsnější, než Asad. Z toho je zřejmé, že nějaké kecy o demokracii jsou jenom zástěrkou.
B.) Putin je nepochybně více reprezentantem Ruska, více než Ivanov. Za další není uvedeno, v jakém kontextu ona věta padla a za další nijak nevylučuje nálety na další cíle. Nicméně - to, že jste napsal, že Putin cosi TVRDIL je stále jasná lež.
1.) nemám čas zjišťovat, co zase chcete překroutit a vylhat. Obecně si myslím, kdybyste se svým lhaním nereagoval vůbec.
3.) V Době, kdy Rusko začalo zasahovat byl Asad stále nejsilnější NEISLAMISTICKOU silou v zemi. A šlo o regulérní vládu země. V čem máte problém?
4.) Tak si k tomu najděte i nějaký článek od nějaké šestnáctileté novinářky či jiný váš oblíbený zdrj. nemám čas se s tím mazat. OK, nedochází k fluktuaci lidí mezi syrskými opozičními silami a kdo začal v jaké grupě v roce 2011 je v ní dodnes. Vyhrál jste, spokojen?
5.) Volby ve Slovenskom štátě byli stejně (málo demokratické), jako volby v Syrii. Partyzáni bojovali primárně proti Němcům. Slovenské vládné vojsko z velké části tvořilo jádro povstání a z velké části dezertovalo. Bojovalo se hlavně proti Němcům, ktřeří SNP i potlačili.
6.) IS ani an-Nusrá si ke stolu sednou nechtějí. Netvrdím, že v Surii nebyly jiné opoziční skupiny. Tvrdím, že v ní nebyly žádné, které ovládaly dost velké území a měli dost velkou moc nato, aby se mohli stát vítězem konfliktu. Prostě velké armády nesloží zbraně kvůli pár maníkům.
Nicméně, už jsem vás opakovaně vyzval, ať uvedete, JAKÁ demokratická opoziční skupina měla sílu porazit Asada, IS i Nusru? Jaké ovládala území, kolik měla vojáků atd. Proč se na tuto prostou otázku musím ptát tolikrát? Není proto, že na ní není odpověď?
7.) LZPaS kodifikuje naše právo. Spousta zřízení a právních systémů našich spojenců s ní není vůbec kompatibilní a pro jiné kultury je prostě cancem papíru. Nicméně - pokud jsou naši spojenci diktátoři mnohem méně demokratičtí než Asad, je za:
A.) pokrytecké se ohánět LZPaS
B.) Vy prostě nejste tím arbitrem, kdo rozhodne, kdy má kdo proti komu právo povstat
C.) on tím arbitrem reálně není nikdo, protože výsledky píše vítěz
-Asad diktátor? No, asi ano. A co jako? Erdogan snad není diktátor? saudové snad nejsou diktátoři? Když si nastavíte vhodně měřítka, tak je každý druhý diktátor. I na panování Frau Merkel lze jistě shledat řadu momentů či postupů, které lze demokratickými nazvat jen obtížně. Hoďte mi sem, prosím, jméno nějakého syřana, který má reálnou šanci stát se hlavou syrie a je osvědčený demokrat. Díky.
8.) Myslím, že je to rozbrané více než dostatečně a každému, kromě vás, je jasné, že prostě vaše věty o tom, že Rusko nebojuje s Daešem je lež. Co zbytku týče mám pro vás návrh: staňte se vládcem nějaké mocné země a veďte si bombardování podle sebe. Zdá se, že k tomu máte intelektu dost. nedomnívám se, že kdokoliv zde na fóru má k dispozici polovinu zpravodajských, vojenských a dalších informací k tomu, aby mohl posoudit, jak to správně měli rusové dělat. Jak se říká, nejpřesvědčenější o své moudrosti je vždy neinformovaný blbec.
9.) děje se to i v zemích, u kterých se tváříme, že jsou to naši demokratičtí spojenci. proč bych měl být pokrytec a bazírovat na tom jen u Asada? U saudů vám stínání opozice nevadí, že? U Turků upalování "teroristů" také ne? V Británii odebírání dětí členům špatných politických stran je též demokratické?
10.) Linky jsem tam nenašel. 12 000 mi při cenách ruských letadel, paliv, platech pilotů přijde nesmysl. Je to více, než se často uvádí u západních typů, kde jsou ty ceny úplně jinde. takže ano, považuji to za blbost.Skrýt celý příspěvekfenri: A) Vyhnul jsi se odpovědi. Byly by volby, ve kterých by Hitler dal na výběr mezi sebou, Göringem a Himmlerem - když by chtělo kandidovat dalších 21 kandidátů z různých ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
A) Vyhnul jsi se odpovědi. Byly by volby, ve kterých by Hitler dal na výběr mezi sebou, Göringem a Himmlerem - když by chtělo kandidovat dalších 21 kandidátů z různých částí politického spektra - demokratické, nebo ne?
(btw. jak Tiso, tak Hitler byli zvoleni v demokratických volbách)
B) Putin je reprezentantem Ruska stejně, jako Ivanov. Takže je jedno kdo to řekl (on to řekl i přímo Putin, jen se mi jeho vyjádření nechce hledat, linkuju první co najdu - a pro náš spor je to irelevantní).
Pokud by Tvoje dítě řeklo, že jde do sklepa pro jabka - a ve skutečnosti by si tam vzalo jedno jabko, jako aby nelhalo - a šlo tam vypít basu piv: tak bys tvrdil, že mluvilo pravdu? Pokud ano, tak to je s odpuštěním chápání pravdy a lži na úrovni pětiletého dítěte. Pokud ne, proč se vymlouváš: "Nicméně nijak nevylučují boj s dalšími islamisty.".
Pokud rusko tvrdí "The military goal of the operation is strictly to provide air support for the [Syrian] government forces in their fight against Islamic State,"
a ve skutečnosti tam 90% času dělá něco jiného a tedy měli evidentně primární cíl jiný, tak prostě lže, i když si taky "kouslo do jabka", aby se neřeklo. Obzvláště, když to zdůrazní slovem STRICTLY.
1) (a také c,2,6) Prosím, sjednoť si, co vlastně tvrdíš:
"ale když škrtnu všechny islamistické skupiny, které s s IS nezadají, zůstaneme mi pár strejdů, co v Syrii neovládají vůbec nic"
oproti 6)
"KDE jsem napsal, že VŠICHNI jsou teroristé?"
Dál budu reagovat, až si ujasníš, co vlastně tvrdíš.
3) Opět Vám nedochází logika věci, anebo překrucujete. Váš (ne můj) argument byl, že pomoc Asadovi byla dobrá, protože to byla nejsilnější opozice PROTI IS. A ten argument jsem vyvrátil Vám vyvrátil tím, že v době, kdy rusko začalo zasahovat, to neplatilo.
4) Tomu říkám důkaz, že něco píší česká média... Takže to, co je v českých médiích je pravda? Např.
toto
http://www.lidovky.cz/rusko-za...
nebo používáte klasický způsob argumentace - to co se mi hodí, je 100% ověřený zdroj, a to co se mi nelíbí, je fabulace?
5) Představitelé slovenského státu byly zvoleni ve volbách mnohem demokratičtějších, než Asad. Na základě čeho tedy podle Vás měli partizáni právo proti nim bojovat?
6) "A navíc i s teroristy lze sednout ke stolu, podvolí-li se a přijmout pravidla hry."
Ovšem Rusko tvrdí, že příměří se na teroristy (IS₊Al Nusra) nevztahuje, nikoli že se nevztahuje na teroristy, kteří "se nepodvolí". S kým tedy vlastně uzavřelo to příměří, když podle Tvých slov předtím bojovalo jen s teroristy (napojenými na IS a An-Nusru). Tam byli ještě jiní "hodnější teroristé", se kterými se příměří uzavírá??
7a) LZPaS kodifikuje takzvané přirozené právo - tedy právo, které dle názoru světového společenství váže každého, ne jen signatáře. Jenom díky tomuto konceptu přirozeného práva šlo soudit nacistické předáky v Norimberku, nebo v modernější historii může existovat mezinárodní soudní tribunál pro Rwandu (ta také nic nepodepsala).
7b) Pokud je v nějaké zemi režim vlády jedné strany a padesát let výjimečného stavu, tak to podle Vás není totalita - a vůdce této strany a prezident - co má v zemi moc posledních dvanáct let - není diktátor? Prosím o jednoznačnou odpověď.
8.) V první půlce opravdu nechápu, co chcete vyjádřit.
- V druhé půlce pak je vidět, jak Vám dochází argumenty - jistě na IS létala letadla přetížená bombami, zatímco na ostatní opozici letěla vždy s jednou bombičkou, a ještě z ní předtím vyndali roznětku, že?
Zbytek řešíme v B
9) Jistě, Vás to, že Asad nechává ve vězení (při)zabíjet lidi pro jejich názory, nezajímá, to máte za normální chování demokratického vládce. To jsem již pochopil.
ad PS:
V článku, kdybyste si ho přečetl, je napsáno, jak se k těm číslům došlo, a odkaz na další trochu detailnější analýzu.
Jistě - místo takto hloupé námitky byste mohl rozporovat jednotlivá čísla - ale Vám se zdá např. částka 12.000$ za letovou hodinu nadsazená?Skrýt celý příspěvekHatek - vazne tvrdite ze kdyz na nejakem videu je videt lekarsky pristroj z Nemecka ma Nemecko prosetrovat kde se tam vzal? Jako opravdu?
To video nedokazuje vubec nic.Hatek - vazne tvrdite ze kdyz na nejakem videu je videt lekarsky pristroj z Nemecka ma Nemecko prosetrovat kde se tam vzal? Jako opravdu?
To video nedokazuje vubec nic.asdf - je to pekne rozpisane, a je na tych bodoch aj kopec pravdy, ale v kazdom bode sa nachadzaju nelogicke vyroky. No cas ukaze, ci to bol dobry predpoklad alebo nie. Radsej ...Zobrazit celý příspěvek
asdf - je to pekne rozpisane, a je na tych bodoch aj kopec pravdy, ale v kazdom bode sa nachadzaju nelogicke vyroky. No cas ukaze, ci to bol dobry predpoklad alebo nie.
Radsej mam vasu Spencerovu:
http://www.literarky.cz/blogy/... Skrýt celý příspěvekJeden zaujimavy komentar k stiahnutie.
http://eurasia24.cz/nazory/545...
Snazi sa rozobrat viacero variant dovodov k stiahnutiuJeden zaujimavy komentar k stiahnutie.
http://eurasia24.cz/nazory/545...
Snazi sa rozobrat viacero variant dovodov k stiahnutiuJasně, že je to rotace. Ale je zajímavá celá ta časové synchronizace -rozjetí protiofenzívy - příměří - mírové rozhovory - bác! stažení - objevení se nových zbraní, v nové ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně, že je to rotace. Ale je zajímavá celá ta časové synchronizace -rozjetí protiofenzívy - příměří - mírové rozhovory - bác! stažení - objevení se nových zbraní, v nové kvalitě.
Mimochodem když čtu, jak je servisně náročná mise mít v míru 4-5 nízkonákladových Gripenů v Pobaltí, je 6ti měsíční velmi náročné nasazení Sůček v drsných podmínkách Syrie zajímavé.Skrýt celý příspěvekFenri > Ono to skorej vyznieva ako planovana rotacia. Stahuju jednotky, ktore su tam 6 mesiacov a zjavuju sa moderne vrtulniky, ktore su urcene pre blizku podpomoru. Pricom tie ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri > Ono to skorej vyznieva ako planovana rotacia. Stahuju jednotky, ktore su tam 6 mesiacov a zjavuju sa moderne vrtulniky, ktore su urcene pre blizku podpomoru. Pricom tie vrtulniky tam doteraz neboli.
Tu je odhad, co by mohlo ostat s lietadiel este v Syrii.
roj+ (zatím je tam 5ks) Su-34
roj (4ks) Su-24M z Krymu
roj (4ks) Su-35S
Dalej som zachytil nieco o pocasi. Ze v Syrii prichadza obdobie pieskovych burok. Neviem co je na tom pravdy.Skrýt celý příspěvektriplane - když pominu "kvalitu" toho webu který postuješ Este ze kvalita webu, rozhoduje o kvalite uplne kazdeho zdroja. Napriklad nase sme.sk ma kvalitny web, ale casto sa tam ...Zobrazit celý příspěvek
triplane - když pominu "kvalitu" toho webu který postuješ
Este ze kvalita webu, rozhoduje o kvalite uplne kazdeho zdroja. Napriklad nase sme.sk ma kvalitny web, ale casto sa tam objavuju platene clanky, ktore su ludom kvalitne podane. Mna nezaujima kvalita webu, ale ci ich informaciu mozem zobrat v uvahu (pritom ju nemusim brat ako "svatu modlitbu", alebo zakon). Ked niekto povie, ze 7 a 5 je 13, tak ju mozem povazovat za spravnu, ak jej podmienkou je nachytat posluchaca. Nerob prosim ta zo mna nejakeho trtka, co veri prvemu dobre nastrihanemu videu.
Vo videu sa nachadzaju dokazy, ze IS pouzivaju nemecke vyrobky, ze maju ne-syrske pasy. A to, ci ich ukradli, dostali zadarmo, alebo si ich kupili od Asada, je uz skor na inych kontrolnych organoch, pripadne na Nemecku - ci to nechaju presetrit alebo to vedia vysvetlit. V tomto pripade ide o peniaze nemeckych obcanov a tie sa dostali do ruk IS. Nepodsuvaj mi "pravdy" nad ktorymi sa viem zamysliet aj sam dopredu, nez uverejnim nejaku informaciu. A nie som ziadny prorusky spisovatel, som len obycajny (zatial dobre plateny) programator, ktoreho zaujimaju okolnosti, ktore by mohli negativne ovplyvnit moje buduce peniaze, moju rodinu, a moje zazemie. Keby som zil v dlhoch, tak mi je uplne jedno, kto mi tu vladne... aj tak by som asi bol rad, ze v pripade mojho neuspechu mi daju podporu, alebo pridelia socialny byt.
*****
Pokial ste si nevsimli, tak poslednych par desatroci vo vacsine demokratickych statov uz politici nerozhoduju vo svete. Politici len deleguju informacie verejnosti. Ak je verejnost poburena, tak jej niecim zalepia oci, pridaju im drobne odskodne, alebo symbolicky odsudia jedneho pripraveneho "vinneho". Za vsetkym su ludia, co chcu ovladat peniaze druhych. Tak ako u vas v Cechach, tak aj u nas na Slovensku vo vacsine rozhoduju financne skupiny. Tam kde nemaju hlas, tak si aspon pripravia podu cez zakony. Ide o to, ci tie financne skupiny, maju narodne zaujmy, alebo maju nadnarodne zaujmy, alebo za peniaze urobia vsekto, hlavne ze to vynesie dalsie peniaze. Hovorim to hlavne preto, ze EU, USA urcite nie su prikladom demokracie. Bud je to problem krivosti bananov, nevhodnosti uspornych ziariviek obsahujuce ortut, rovnomernym rozmiestnenim utecencov cez kvoty, alebo tlacenie penazi... obcania o tom vobec nerozhoduju.
Takze sa zamyslime nad tym, co asi Putin naznacil, co ich "financne skupiny" potrebuju. Maju jedno z najnizsich zadlzeni. Su krajinou s jednou s navacsou zasobou deviz, nerastnych kovov, a prirodnych zdrojov. Kedze Rusko nie je zavisle od dollara, tak si vedia pomocou centralnej banky a inflacie stabilizovat menu. Ano, rubel strati na hodnote voci zahranicnym krajinam, ale Rusko aj vela vyvaza, takze dostava stabilnejsiu menu a hodnotu. Ak by sme mali vziat v uvahu ekonomiku ako taku, tak nemaju to lahke, no zle to urcite nie je. Zle to je urcite na Ukrajine o com nas media nejako neinformuju. Cakaju... az obcan zabudne na to, cim ho masirovali rok dozadu.
Ked si precitate nazory roznych (celosvetovo, aj v USA) milionarov, podnikatelov, investorov... tak vacsinou sa zhodnu na tom, ze tam kde je nizka hodnota a nehrozi tam vojna, tak je treba investovat, pretoze sa investicia vyrazne rychlejsie vrati. Dalej kazdy z tychto uvedomelych milionarov tvrdi, ze ked padnes na hubu, tak to neber ako neuspech, ale pouc sa z toho, naprav chyby a neboj sa investovat dalej, urcite ta to posilni. Najhorsie dopadne ten, kto sa z neuspechu zruti, a vyplakava, ze nema dost penazi. Toto vsetko hovori v prospech Ruska.
Zatial co EU bojuje s deflaciou a nuti zadlzit obyvatelstvo cez nizke uroky, aby sme dvihli inflaciu. Uz rok a az do septembra ma tlacit 60 miliard eur mesacne. Od dnesneho mesiaca to dokonca dvihla na 80 miliard Eur mesacne a o dalsi rok to predlzili. Chapete, ze Grecko dlzi nieco cez 240 miliard Eur a oni si za tri roky vytlacia cca 2 triliony Eur? Je toto silna ekonomika? Ved uz fungujeme ako FED v USA. Ak stupne inflacia, tak peniaze co maju ludia na uctoch v hotovosti, stratia na hodnote. Ak bude pokracovat deflacia, tak v zapadnych krajinach EU hrozi znizovanie miezd a zvysovanie nezamestnanosti, co ludia velmi neradi pocuju. To by totiz mohlo sposobit odstrihnutie financnych skupin cez (v Cechach velmi znamu) defenestraciu.
Putin do Syrie poslal len to, co robil zapad na Ukrajine. Oficialnou schvalenou cestou dodal letecku podporu, dodal 4000 vojenskych instruktorov (takto sa to dnes moderne nazyva). Najprv zlikvidovali struktury (nazyvana umiernena opozicia) nad ktorymi zapad (vratane USA) stratili vyraznu moc, ale podporovali ich dodavanim zbrani. Rusko o tom velmi dobre vedelo, ma tiez svojich tajnych. Nefunguje vo svete len CIA. Rusko poziadalo o vymenovanie tych umiernenych opozicnych skupin. Zoznam doteraz nedostali. Tak ich najprv vyrazne oslabili a ked uz boli dost slabi a hrozila intervencia Turecka a SA, vyhlasili mier. Po telefone s Obamom, to vyhlasil viacmenej len Putin. Lenze, kedze hovoril za oboch priamo do kamery, tak nemali sancu nic ine marketingove vymysliet. Snad Obama nebude vykrikovat, ze je proti mieru, ked uz ma tu nobelovu cenu za mier.
Za celu dobu 2 tyzdnov mieru sa prihlasilo 44 umiernenych skupin a podpisalo sa k dohode mieru. USA zatial zoznam skupin ziadajucich o mier nedodalo. Takze si viete predstavit, kolko tych skupin tam muselo byt. Su tam hociaki blbeckovia, co si mysleli, ze zbranami obsadia vynosne tovarne a firmy. Ale hlavne, ze to vyhovovalo mediam... ze su akoze protiAsadovsky zamerani. Tieto skupiny Rusi zaznacili do map, a zrusili bombardovanie tychto uzemi. Tymto dosiahli, ze uz nemusia hladat kazdeho, kto mal nejaku zbran. Pretoze su uz dostatocne vojensky slabi, alebo si uvedomili, ze im uz ide o zivot.
Budem dost sarkasticky - aby som sa aspon trosku priblizil logikovi - aj ked viem, ze je to v dnesnej dobe cistej demokracie velmi tazke. Mohli by ma demokraticky uvaznit za nejaku Rusku propagandu.
Tym, ze v priebehu 5 mesiacov zbombardovali okolo 4000 vozidiel prepravujucich ropu vratane dodavok kureniec, mierovych pohrebnych vozov, kamionov s demokraticky ozbrojenymi utecencami, tatrovky s pieskom nutnym pre stavbu pivnice vo dvore, a aspon dobrej stovky pojazdnych nemocnic sposobili, ze financovanie IS bolo vyrazne zredukovane. Vtedy sa ozyvalo hlavne Turecko. Okrem toho zlikvidovali dalekonosnymi raketami budovy, kde sa tito teroristi jednoznacne vyskytovali. A kedze nie sme mnisi a ani ti v Syrii, tak minutu ticha za slapky, ktore tam boli naozaj nevinne. Ak si logik nalistuje mapy uderov, tak zisti, ze priblizne 10-20% padalo na uzemie IS, a je to dokazatelne tym, ze sa ich postup vyrazne spomalil, na niektorych miestach rovno zastavil. Co umoznilo Kurdom vyrazne zvysit sance na dobijanie svojich stratenych uzemi sucasne za pomoci zo strany Turecka, ktore si pomylilo teroristov s Kurdami. Takze proti IS sa bojovalo, len nie prioritne.
Po overeni, ze velka cast "umiernenej opozicie" uz nebude bojovat proti Asadovi a ziskani sice malej, ale potesitelnej casti dalsich bojovnikov, ktori si chcu splhnut u novej demokratickej vlady a po naslednom vitazstve ziskat pre seba nejaku tu firmicku demokratickejsou cestou bez zbrani. Ono tie firmicky aj tak skupia nejake financne skupiny, ako to funguje aj v EU. Mozno Logik prekvapi, roztrhne tu pancuchu plnu euracikov, co dostava za vypisovanie hluposti od neziskovych organizacii, a kupi si aj on nejake.
Tymto dosiahli zrusenie viacerych frontov, a umoznili SAA sa preskupit proti oficialnym nedemokratickym teroristom. Kedze SAA ma cez 90 000 vojakov + nejake nove prirastky po mierovej dohode, ktore vytrenovalo USA/CIA, nemecke tajne sluzby a SA za silnej podpory demokracie, tak Rusko uz nemusi bombardovat 130 cielov denne, ale len nejakych 20-30.
Rusko "akoze" ale hlavne medialne odide zo Syrie, pritom s nutnym minimom tam bude dalej bombardovat. Uplne rovnako ako odchadzalo NATO a USA z krajin, kde sa na par rokov zabyvali. A kedze Rusko to nema do Syrie az tak daleko, tak tymto odchadzajucim moze dat kludne dovolenku.
Ked sa nad tym zamyslite a precitate si cosi o Ukrajine, tak sa tam uz pripravuje znovu k utoku. Rusko nechce byt naraz na dvoch miestach, aby ho to skutocne oslabilo. Takto preskupi jednotky, postrasi Ukrajinu a ti sa aj tak po roku az dvoch financne rozpadnu (teda hlavne vojensky), ekonomicky uz su.
Medzitym Rusko spolupracuje s krajinami B*ICS, odpredava dalej americke dlhopisy sucasne s inymi krajinami, nakupuje zlato, neustale investuje, buduje, aj ked nie vsetkym to prinasa vysoke mzdy. Pokial to Rusom nevadi, a demokraticky ho zvolia znovu, tak bude dalej reprezentovat tie financne skupiny, ktore prave za nim stoja.
Nadherny priklad vidim u vas... v Sobotkovi, alebo u nas vo Ficovi. Obaja demokraticky a hrdo rozkradaju vlastnu krajinu.
Netvrdim, ze to vsetko je mojou modlou, ale takto s nejakymi tymi chybami to vidim ja. Je mozne, ze logik to vidi uplne inak a ja mu to neberiem.Skrýt celý příspěvekDen po mocně propíraném stažení se objeví Ka-52, Mil-28 a ISKANDERy(!). Zde jsou pozoruhodné min. dvě věci: 1.) je jasné, že tyto systémy se neobjevily dnes náhodou. ISKANDERy ...Zobrazit celý příspěvek
Den po mocně propíraném stažení se objeví Ka-52, Mil-28 a ISKANDERy(!).
Zde jsou pozoruhodné min. dvě věci:
1.) je jasné, že tyto systémy se neobjevily dnes náhodou. ISKANDERy jsou tu čerstvě (epxres přes Bospor v době, kdy Andy byl na prahu nirvány, že Rusku došly prachy), Mil-28 asi déle (byly indicie) a Ka asi čerstvě. Dnešní "zjevení se" je tedy signál.
2.) podpora Asadovi asi jede dál, dokonce možná v účinnější formě. Uvidíme, na co je nasadí. Zda jen na hlídání základen (na to by ale stačily Mil-35), nebo začnou nějaké noční operace.
Každopádně si myslím, že Iskander je vzkaz pro Rijád a Ankaru, vrtulníky pro islamisty.Skrýt celý příspěveka tu je video, z ktoreho je vytiahnute ta Mi-28.
https://www.youtube.com/watch?...a tu je video, z ktoreho je vytiahnute ta Mi-28.
https://www.youtube.com/watch?...
Načítám diskuzi...