Ponorka K-552 Kňaz Oleg: Další příspěvek do ruské jaderné triády

Ponorka K-552 Kňaz Oleg: Další příspěvek do ruské jaderné triády
Ponorka K-549 Kňaz Vladimir třídy Borej / Foto: HoteitH, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

V ruských loděnicích Sevmaš v Severodvinsku začaly tovární námořní zkoušky balistické ponorky s jaderným pohonem K-552 Kňaz Oleg vylepšené třídy Borej-A (Projekt 955A). Jedná se o druhou vyrobenou ponorku této třídy. Dříve vyrobené ponorky Borej a nejnovější Borej-A utvoří námořní část ruské jaderné triády.

Kořeny třídy Borej (označení NATO Borei) sahají do osmdesátých let minulého století. Kýl první lodě K-535 Jurij Dolgorukij pracovníci loděnice Sevmaš založili v roce 1996. Na vodu ji spustili o dvanáct let později v roce 2008. Celkově vznikly tři ponorky třídy Borej, které ještě částečně využily díly po legendární třídě ruských balistických ponorek Projekt 941 Akula (Typhoon).

Ponorky třídy Borej jako vůbec první ruské ponorky získaly oplášťovaný lodní šroub (pohon typu „pump-jet“). Toto uspořádání je výrazně tišší než klasický otevřený lodní šroub. Ponorky Borej jsou údajně pětkrát méně hlučné než ruské ponorky Akula a méně hlučné než americké útočné ponorky třídy Virginia. Navíc dostanou speciální rušičky sonarových bojí, které ztíží jejich detekci.

Detailněji jsme o rozdílech mezi třídou Borej a Borej-A psali před rokem v článku Ruská balistická ponorka Kňaz Vladimir podstupuje poslední sérii zkoušek.


První ponorka třídy Borej-A K-549 Kňaz Vladimir

V současné době ruské námořnictvo papírově provozuje 12 balistických ponorek. Poslední aktivní ponorka Dmitrij Donskoj třídy Akula slouží již jen jako testovací plavidlo pro nové jaderné střely Bulava. V aktivní službě zůstává také jedna jaderná ponorka třídy Kalmar (Delta III) a šest jaderných ponorek třídy Delfin (Delta IV). Ponorky třídy Borej a zejména nejnovější Borej-A jmenované starší ponorky postupně nahradí. Zejména u posledních dvou ponorek tříd Akula a Kalmar se očekává brzké vyřazení ze služby.

Otázkou je, kolik plavidel je vždy nasazeno v aktivní službě. V ruském námořnictvu je totiž rozdíl mezi plavidly čekajícími na sešrotování a loděmi v aktivní službě mnohdy jen administrativní. Skutečný počet balistických ponorek schopných vyplout na náročnou několikaměsíční hlídku bude proto menší. Avšak již jediná aktivní ponorka třídy Borej / Borej-A může způsobit jadernou apokalypsu (viz dále).

Stavba první ponorky K-549 Kňaz Vladimir (sériové označení 204) nové třídy Borej-A začala 25. května 2012. Její stavba byla dříve stvrzena samostatnou smlouvou 1. listopadu 2011. Tovární zkoušky začaly 28. listopadu 2018 a ponorka vstoupila do služby ruské severní flotily v červenci 2020.

Borej-A

Stavba čtyř nových ponorek třídy Borej-A (205, 206, 207, 208), včetně současné testované ponorky K-552 Kňaz Oleg (205), byla potvrzena v době zahájení stavby první ponorky K-549, tedy 25. května roku 2012. Stavba ponorky K-552 začala v roce 2014 a skončila v červenci 2020. Tovární testy začínají nyní a vstup do služby se očekává někdy v roce 2022.

Zbývající tři ponorky této smlouvy Generalissimus Suvorov (206), Imperator Alexandr III (207) a Kňaz Požarskij (208) jsou ve výstavbě. Od založení kýlu do přijetí ponorky třídy Borej-A do služby uběhne osm let, takže jmenované tři ponorky vstoupí do služby vždy na konci let 2022, 2023 a 2024.

V červenci 2020 ruské ministerstvo obrany podepsalo se Spojenou loďařskou korporací (USC) smlouvu na stavbu dalších dvou ponorek třídy Borej-A (209, 210). Jedná se o ponorky Dmitrij Donskij a Kňaz Potěmkin. Stavba obou podvodních plavidel zatím ale ještě nezačala.

Celkově tedy ruské námořnictvo objednalo deset balistických ponorek s jaderným pohonem Borej / Borej-A, přičemž sedm plavidel bude modernizované třídy Borej-A. Ve službě jsou zatím první tři ponorky třídy Borej (Jurij Dolgorukij, Alexandr Něvskij, Vladimir Monomach) a jedna Borej-A (Kňaz Vladimir). Dvě ponorky slouží v severní, dvě v tichomořské flotile.

K-552 Kňaz Oleg

Výtlak ponorek třídy Borej-A je 24 000 tun, ponorka měří na délku 170 metrů a na šířku 13,5 metru (jiné odhady mluví o 11 metrech). Ponorky třídy Borej / Borej-A nesou 16 střel Bulava. Dříve se objevily zvěsti o zvýšení střel na 20, ale to bylo posléze vyvraceno.

Střely Bulava slouží od roku 2018 výhradně na ponorkách Borej / Borej-A. Přesné specifikace Bulavy nebyly oficiálně zveřejněny. Podle různých dat v médiích je Bulava třístupňová raketa na pevné pohonné látky a je odvozená od mezikontinentální balistické rakety Topol-M SS-27. Raketa má startovací hmotnost asi 36,8 tuny, měří na délku 12,1 metru, na šířku dva metry a má dolet osm tisíc až 10 tisíc km.

Bulava pojme šest až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) a také 10 až 40 klamných cílů. Jediná ponorka tak dokáže zasáhnout teoreticky až 160 cílů. Každá jaderná hlavice má sílu 100 až 150 kt. Americký odborník na ponorky H I Sutton mluví v případě Bulavy o šesti MIRV (150 kt), 40 klamných cílech a doletu něco přes 9000 km.

Pro porovnání, americká balistická ponorka třídy Ohio nese 24 střel Trident II D5. Podle publikace Bulletin of the Atomic Scientists jeden Trident nese až osm jaderných hlavic o síle 455 kt nebo 14 hlavic W76-1 o síle asi 90 kt.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou ...

Ponorková válka je zpět: Americká SSN(X) získá více torpéd

Americké námořnictvo (US Navy) změnilo požadavky na schopnosti nové třídy jaderných útočných ponorek ...

Obří ruská ponorka Belogrod s jaderným torpédy Poseidon

Rusové spustili na vodu novou ponorku. Jmenuje se K-329 Belogrod a je to nejdelší podmořské plavidlo ...

Ruská balistická ponorka Kňaz Vladimir podstupuje poslední sérii zkoušek

Ruská ponorka Kňaz Vladimir se vydala na závěrečnou zkušební plavbu. Pokud dopadne dobře, plavidlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • irbis
    21:17 04.01.2022

    Niečo málo o technológii Type 945 a 945A (Sierra I a II) ako píšu ich juhovýchodný ...Zobrazit celý příspěvek

    Niečo málo o technológii Type 945 a 945A (Sierra I a II) ako píšu ich juhovýchodný susedia.
    https://sk.baoti-titanium.com/... Skrýt celý příspěvek

  • Sunet
    10:42 08.06.2021

    Omlouvám se za OT, ale našel jsem zajímavou zprávu o obrněncích Ajax, britská armáda pozastavila zkoušky, údajně kvůli nadměrné ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se za OT, ale našel jsem zajímavou zprávu o obrněncích Ajax, britská armáda pozastavila zkoušky, údajně kvůli nadměrné vibraci.

    https://www.standard.co.uk/new... Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    10:41 08.06.2021

    Je to hezká ukázka odlišné důležitosti moří pro USA a pro Rusko. USA jsou mořem více-méně obklopeny a oceán je pro ně prostorem, který musí překonat, aby přepravily zboží, v ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to hezká ukázka odlišné důležitosti moří pro USA a pro Rusko.

    USA jsou mořem více-méně obklopeny a oceán je pro ně prostorem, který musí překonat, aby přepravily zboží, v případě nějakého konfliktu pak aby přepravily armádu do blízkosti nepřítele.

    Rusko je naopak suchozemským státem, který přepravuje své zboží po zemi, nepotřebuje tedy hlídat námořní cesty a i případný konflikt by se odehrával na stejné pevnině, jako je Rusko. Nepotřebuje tedy přepravovat armádu.

    Proto mají USA floty okolo mateřských letadlových lodí. Rusko ne. Nepotřebuje je.

    Ponorky jakožto součást jaderné triády jsou pro hlídkování na námořních cestách a pro vedení konvenčních konfliktů v podstatě nepoužitelné.

    Jinak i ve stavbě ponorek se projevuje ruská tendence mít všechno větší. Staví obrovské bestie, dokonce stavěli ponorky se dvěma jadernými reaktory, což bylo drahé hned dvakrát, když je stavěli a když je po letech likvidovali. Ale kdyby tu ponorku viděl Dönitz, asi by mu upadly obě čelisti.Skrýt celý příspěvek

    • Horny
      11:26 09.06.2021

      Rusko nemá letadlové lodě primárně kvůli silné nestabilitě systému a hospodářsko-ekonomické slabosti země. Oni by letadlovky rádi měli, ale když se jim každých třicet let zhroutí ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko nemá letadlové lodě primárně kvůli silné nestabilitě systému a hospodářsko-ekonomické slabosti země. Oni by letadlovky rádi měli, ale když se jim každých třicet let zhroutí ekonomika a odpadnou kusy území, tak je to fakt těžké.
      Jasně, propaganda udělá úspěch z čehokoli, ale stávající stav ruského námořnictva není nic jiného než znouzectnost.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        12:08 09.06.2021

        Rusko by chtělo letadlové lodě zejména z prestižních důvodů. Když to mají USA, musíme to mít taky. Je to taková ruská tradice, kopírovat západ a zejména USA, bez ohledu na ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusko by chtělo letadlové lodě zejména z prestižních důvodů. Když to mají USA, musíme to mít taky.

        Je to taková ruská tradice, kopírovat západ a zejména USA, bez ohledu na efektivnost takového konání. Proto na Sibiři pěstovali kukuřici, proto postavili Buran, proto se trápí s Kutuzovem. Nic z toho reálně nepotřebovali, nic z toho nefungovalo, ale museli to mít, protože se chtěli vyrovnat západu.Skrýt celý příspěvek

    • Clavo
      11:47 09.06.2021

      Inak Rusko má 2 krát dlhšiu námornú hranicu ako USA. "Ponorky jakožto součást jaderné triády jsou pro hlídkování na námořních cestách a pro vedení konvenčních konfliktů v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

      Inak Rusko má 2 krát dlhšiu námornú hranicu ako USA.
      "Ponorky jakožto součást jaderné triády jsou pro hlídkování na námořních cestách a pro vedení konvenčních konfliktů v podstatě nepoužiteľné " trochu cudne tvrdenie.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        12:05 09.06.2021

        Ruské pobřeží je tvořeno hlavně severním ledovým oceánem, kde je použití námořnictva velmi omezené až nemožné. Ropu a plyn přepravuje produktovody do EU, ne po moři. Význam ...Zobrazit celý příspěvek

        Ruské pobřeží je tvořeno hlavně severním ledovým oceánem, kde je použití námořnictva velmi omezené až nemožné. Ropu a plyn přepravuje produktovody do EU, ne po moři. Význam námořnictva pro Rusko je oproti významu námořnictva pro USA (nebo Británii a nově i Čínu) nesrovnatelně menší.

        Jakým způsobem použilo Rusko své jaderné ponorky v konfliktu v Sýrii? A jakým způsobem použily své námořnictvo USA?Skrýt celý příspěvek

  • Clavo
    18:33 07.06.2021

    Mortles
    A zas niekto rieši kadibudky v Rusku také úsmevné.

    Mortles
    A zas niekto rieši kadibudky v Rusku také úsmevné.

  • Pauli
    14:33 07.06.2021

    Dovolím si trochu mimo téma, když se tu píše o nové ruské raketoponorce. Nebude článek i o čínské ponorce typ94, kterou před měsícem převzalo tamní námořnictvo? Za mě celkem ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolím si trochu mimo téma, když se tu píše o nové ruské raketoponorce. Nebude článek i o čínské ponorce typ94, kterou před měsícem převzalo tamní námořnictvo? Za mě celkem významná událost a zajímavé témaSkrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    08:36 07.06.2021

    S tým na nikoho dojem neurobia.Je to vec určená len k zabíjaniu ľudí. Nič viac.Namiesto porovnania hlučnosti a počtu ICBM by bolo vhodné uviesť koľko základných škôl v Rusku by ...Zobrazit celý příspěvek

    S tým na nikoho dojem neurobia.Je to vec určená len k zabíjaniu ľudí. Nič viac.Namiesto porovnania hlučnosti a počtu ICBM by bolo vhodné uviesť koľko základných škôl v Rusku by mohlo dostať toalety namiesto kadibúd za cenu jedného Boreja.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      09:24 07.06.2021

      K čemu by jim byly splachovací toalety, když nemají vodovod? Kadibudka funguje spolehlivě a v Rusku co funguje , to se nemění.

      K čemu by jim byly splachovací toalety, když nemají vodovod? Kadibudka funguje spolehlivě a v Rusku co funguje , to se nemění.

    • Mortles
      12:57 07.06.2021

      Jsem si nemyslel, že na Armádních novinách potkám pacifistu :D To samé se dá prohlásit o naprosté většině prostředků projekce síly. Ale samozřejmě je možná dobrá otázka, proč ...Zobrazit celý příspěvek

      Jsem si nemyslel, že na Armádních novinách potkám pacifistu :D To samé se dá prohlásit o naprosté většině prostředků projekce síly. Ale samozřejmě je možná dobrá otázka, proč Rusové investují peníze do jaderného odstrašení spíše, než právě do nových škol nebo do železnice do republiky Tuva. Já bych samozřejmě měl odpověď na tuhle otázku, ale nechám ji radši otevřenou. Nápověda: má to něco společného s udržováním mocenských struktur.Skrýt celý příspěvek

      • Ján Paliga
        17:21 08.06.2021

        Rusko je ohrozované susedmi z každej strany tak, že za posledných pár rokov sa územie Ruska zväčšilo....

        Rusko je ohrozované susedmi z každej strany tak, že za posledných pár rokov sa územie Ruska zväčšilo....

        • danny
          09:31 09.06.2021

          S takovými argumenty opatrně. To samé můžeš říct o Izraeli:-)

          S takovými argumenty opatrně. To samé můžeš říct o Izraeli:-)

          • GlobeElement
            12:10 09.06.2021

            Nemůžeš. Ten byl svými sousedy skutečně reálně napaden. Ani Gruzie ani Ukrajina Rusko nenapadly.

            Nemůžeš. Ten byl svými sousedy skutečně reálně napaden. Ani Gruzie ani Ukrajina Rusko nenapadly.

          • Ján Paliga
            21:30 09.06.2021

            Ak si si nevšimol, reagoval som na príspevok vyššie, nie na tému mimo ako ty.... A GE napísal presne to, čo by som ti napísal tiež.... "Ale samozřejmě je možná dobrá otázka, proč ...Zobrazit celý příspěvek

            Ak si si nevšimol, reagoval som na príspevok vyššie, nie na tému mimo ako ty....
            A GE napísal presne to, čo by som ti napísal tiež....

            "Ale samozřejmě je možná dobrá otázka, proč Rusové investují peníze do jaderného odstrašení spíše, než právě do nových škol nebo do železnice do republiky Tuva."Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            22:29 09.06.2021

            Lebo keď sa stretne Putin s Bidenom, Merkelovou alebo Macronom tak na nich splachovací záchod na každej škole veľmi nezapôsobí. Raketa s jadrovou hlavicou áno.

            Lebo keď sa stretne Putin s Bidenom, Merkelovou alebo Macronom tak na nich splachovací záchod na každej škole veľmi nezapôsobí. Raketa s jadrovou hlavicou áno.

      • UnionPacific
        23:31 09.06.2021

        Borej nie je zbraň. Zbraň je to čo môžem použiť na svoju obranu.Raptor, Abrams , Puma , Patriot,Bren.Ale Borej môže jediným úderom zabiť stovky miliónov ľudí. Nie vojakov,ale ...Zobrazit celý příspěvek

        Borej nie je zbraň. Zbraň je to čo môžem použiť na svoju obranu.Raptor, Abrams , Puma , Patriot,Bren.Ale Borej môže jediným úderom zabiť stovky miliónov ľudí. Nie vojakov,ale civilistov, ktorý nemajú žiaden vplyv na politikov.Neviem si predstaviť napr. nemca hrdého na technológie koncentračných táborov tak ako sú rusi hrdý na Boreja.Z môjho pohľadu je Borej nástroj konečnej genocídy. A preto ho treba odsúdiť.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          00:37 10.06.2021

          Počas druhej svetovej paradoxne chemické zbrane použité neboli, a to ani v zúfalej situácii v roku 1945. Nikto si nedovolil prekročiť Rubikon a vyvolať tak protiútok. Ani ...Zobrazit celý příspěvek

          Počas druhej svetovej paradoxne chemické zbrane použité neboli, a to ani v zúfalej situácii v roku 1945. Nikto si nedovolil prekročiť Rubikon a vyvolať tak protiútok. Ani strategické jadrové zbrane v prípadnej svetovej vojne použité nebudú. Vojna je totiž presadenie záujmov za pomoci sily. Aké záujmy presadíš na mesačnej krajine s rádioaktívnym spádom? Okrem toho, tie stovky miliónov jedným úderom je dosť prehnané číslo. Napríklad podľa plánov bolo len na zničenie Moskvy vyčlenených cez 200 jadrových bômb. A to je jedno mesto so zhruba 15 mil obyvateľmiSkrýt celý příspěvek

          • UnionPacific
            08:07 10.06.2021

            Nie je to prehnané číslo. Svojho času mali Rusi 25 MT hlavice. Taká hlavica zničí celé Slovensko.Alebo celý štát NY. O čo sa týka použitia, v WW3 musia byť použité., totiž ...Zobrazit celý příspěvek

            Nie je to prehnané číslo. Svojho času mali Rusi 25 MT hlavice. Taká hlavica zničí celé Slovensko.Alebo celý štát NY. O čo sa týka použitia, v WW3 musia byť použité., totiž zlikvidovať CSG nejde inak ako Bakerovou metódou. Rusi majú dokonca aj protiraketovú obranu Moskvy realizovanú pomocou PVO s 5 kt hlavicami. CIA tvrdí, že dokonca ani Iránska podzemná jadrová infraštruktúra nemôže byť 100 % zničená inak ako jadrom. Takže by som sa príliš nespoliehal na to,že sa nepoužijú. Len tak mimochodom, na Čínsko Indickom pohraničí operujú nevyzbrojené jednotky na oboch stranách. Sem tam sa pobijú palicami. Asi je Vám jasné prečo.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            09:37 10.06.2021

            Zase nepreháňajme. Tá povestná Cár bomba ktorá bola násobne silnejšia spôsobila deštrukciu v oblasti 25 km od epicentra a popáleniny do vzdialenosti cca 100 km. To by na zničenie ...Zobrazit celý příspěvek

            Zase nepreháňajme. Tá povestná Cár bomba ktorá bola násobne silnejšia spôsobila deštrukciu v oblasti 25 km od epicentra a popáleniny do vzdialenosti cca 100 km. To by na zničenie celého Slovenska nestačilo aj keď bola ďaleko silnejšia. Najsilnejšia americká bomba ktorú majú vo výzbroji spôsobí totálnu deštrukciu v oblasti 9 km2 si ľahko vypočítaš koľko takých by museli zhodiť len na Slovensko aby ho totálne vymazali z mapy. Asteroid ktorý padol na poloostrov Yucatan uvoľnil násobne väčšiu energiu ako majú všetky jadrové zbrane sveta a Zem šla ďalej aj so životom na nejSkrýt celý příspěvek

    • Bismarck
      08:13 10.06.2021

      Podobné u nás koľko osád by mohlo dostať kanalizáciu, vodu miesto jednej F-16 či?

      Podobné u nás koľko osád by mohlo dostať kanalizáciu, vodu miesto jednej F-16 či?

      • UnionPacific
        10:48 10.06.2021

        Nezmyselné prirovnanie.. Osady sú defakto okupované pozemky, a keď nemáš vysporiadané vlastnícke práva, tak zo zákona tam nemôžeš kopať kanalizáciu, vodovod ...pred pár rokmi ...Zobrazit celý příspěvek

        Nezmyselné prirovnanie.. Osady sú defakto okupované pozemky, a keď nemáš vysporiadané vlastnícke práva, tak zo zákona tam nemôžeš kopať kanalizáciu, vodovod ...pred pár rokmi elektrárne u nás zapojili jednej osade elektrinu...príkaz prišiel z ministerstva..síce nelegálne a nerómom by to neumožnili,ale aspoň mohli pozerať Esmeraldu. To že pripojili nelegálne postavené domy na nelegálne nadobudnutých pozemkoch samozrejme neziskovky nezaujíma.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...