Indo-pacifická spojenecká cvičení a hrozba čínské invaze na Tchaj-wan

Indo-pacifická spojenecká cvičení a hrozba čínské invaze na Tchaj-wan
Americko-australsko-japonská flotila na cvičení ve Filipínském moři / US Navy (Zvětšit)

19. července odstartovalo ve Filipínském moři velké námořní cvičení za účasti námořních a leteckých sil Japonska, Austrálie a Spojených států. Jde o jedno z mnoha cvičení Spojených států a jejich spojenců v Indo-Pacifiku. Cvičení probíhají na pozadí sílících obav Tchaj-wanu z blížící se čínské invaze.

Obavy Tchaj-wanu

Čína se pečlivě, systematicky a dlouhodobě připravuje k invazi na Tchaj-wan. O tom není nejmenších pochyb. Sílu čínského odhodlání dokazují snímky a záběry cvičného útoku čínských vojáků na věrné makety Prezidentského paláce a budovy ministerstva zahraničních věcí v Tchaj-peji.

Makety v měřítku 1:1 stojí v čínském výcvikovém prostoru Ču-ž'-che (Zhurihe Training Base) ve vnitřním Mongolsku. Výcvikový prostor Ču-ž'-che je největší svého druhu v Číně a najdeme zde také makety dálniční křižovatky, letiště a dokonce Eiffelovy věže. Výcvikový prostor, podobně jako tomu je ve Spojených státech, má trvale přidělené vlastní „modré“ bojové jednotky, které simulují protivníky. Součástí základny je také funkční letecká základna s 2700 metrů dlouhou dráhou a 27 heliporty.

Základna Ču-ž'-che se specializuje především na bojové operace v městském terénu MOUT (Military Operations in Urban Terrain). Makety tchajwanských státních úřadů vznikly již před rokem 2014 a samotná maketa tchajwanského Prezidentského paláce je zřejmě největší výcviková struktura svého druhu na světě.

Výcvikový prostor Ču-ž'-che vešel ve známost v červenci 2015, kdy čínská státní televize odvysílala záběry útoků čínských vojáků na maketu paláce. Zveřejnění záběrů bylo široce vnímáno jako varování tchajwanské vládě.

Dnes, pět let po odvysílání záběrů, se situace nelepší, ba právě naopak. Čínská armáda a námořnictvo nadále raketově sílí a Čína je odhodlána jít do otevřeného střetu se Spojenými státy. Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu před několika dny upozorňoval na rostoucí frekvenci letů čínských bojových letadel v blízkosti ostrova. Podle ministra aktivita signalizuje čínské odhodlání vyřešit „tchajwanskou otázku“ silou.

„Při pohledu na dlouhodobý trend se zdá, že Čína postupně zvyšuje vojenskou připravenost, zejména ve vzduchu a vodách poblíž Tchaj-wanu,“ uvedl Wu s tím, že Čína posílá letadla k ostrovu prakticky každý den. „To, co nyní [Čína] dělá, je neustálá příprava použití síly k vyřešení tchajwanského problému.“

Wu také uvedl, že po zásahu čínských sil proti opozičním silám v Hong Kongu, a nečinnosti západních zemí, vzrostlo Číně sebevědomí. „Pokud mezinárodní společnost nedá Číně dostatečně jasný signál, věřím, že Čína přijme závěr, že jí mezinárodní společenství nebude bránit v jiných věcech,“ řekl Wu. „To je to, co nás velmi znepokojuje.“


Satelitní snímek a fotografie výcvikového prostoru Ču-ž'-che, včetně makety Prezidentského paláce v Tchaj-peji; větší foto / čínská státní média

Důvěryhodnost Made in USA

Úroveň vojenského odstrašení je dána nejen kvantitou a kvalitou vojenských systémů, ale (možná především) jak jsou vojenská síla a schopnosti daného státu vnímany potenciálními protivníky a spojenci. Jednoduše řečeno, můžete mít nejsilnější armádu na světě, ale musíte také neustále dokazovat odhodlanost a připravenost ji použít. Tedy neustále pracovat na své důvěryhodnosti (viz dále). Bez toho vás budou potenciální protivníci vnímat jako slabé a nerozhodné, což je pobídne k asertivnějším akcím.

Důvod nečinnosti mezinárodního společenství ve věci Hong-Kongu je přitom prostá. Pryč jsou doby 80., 90. let a začátku nového tisíciletí, kdy mezinárodní společenství (tedy anglosaský svět a jeho spojenci) nad každým protivníkem dominovalo zdrcující vojenskou převahou. Zejména po operaci Pouštní bouře (1991) bylo Číně (a všem ostatním) jasné, že střet se Spojenými státy (resp. NATO) je roven sebevraždě. Dnes to již neplatí. Evropské mocnosti, zejména Francie a Velká Británie, nemají již vojenskou sílu pro provádění globální projekce síly a Evropa jako celek se místo investic do obrany spíše soustředí na ekologické, genderové a rasové otázky. Také mezera ve vojenské převaze Spojených států nad Čínou se dramaticky zmenšila a zmenšuje.

V Indo-Pacifiku se tak Spojené státy spoléhají jen na partnery, pro které je rostoucí Čína přímým vojenským ohrožením. Jde především o Jižní Koreu, Japonsko, Austrálii a Indii, stejně jako další země (viz dále).

V této hře Tchaj-wan hraje klíčovou roli. Americké zákony (Taiwan Relations Act) nařizují, aby Washington zajistil Tchaj-wanu důvěryhodnou vojenskou obranu. Zákon ale nezavazuje Spojené státy přispěchat Tchaj-wanu na pomoci v případě napadení.


Záběry čínské televize z nácviku dobývání Prezidentského paláce

Co vlastně Čína útokem na Tchaj-wan získá? V geopolitice je jednou z nejdůležitějších vlastností zmíněná důvěryhodnost. Spojené státy samy sebe prezentují jako důvěryhodného bezpečnostního partnera. Neboli, kdokoliv je spojencem Spojených států, musí mít neustálou a neochvějnou jistotu, že mu Američané kdykoliv a proti komukoliv přijdou na pomoc.

Pochopitelně, Američané to nedělají „z lásky“, ale sledují vlastní cíle ‒ nicméně tato strategie (USA vede, spojenci se mohou za odměnu v bezpečí rozvíjet) od druhé světové války až po dnešek umožnila vytvořit nejdelší období míru (bez světových válek) a prosperity v lidské historii. Avšak paradoxně díky světu, který po druhé světové válce stvořili Američané, se Čína stala vojenskou a hospodářskou velmocí.

Důvěryhodnost není ale věčnou komoditou, musí se neustále dokazovat, protivníkům i spojencům. V opačném případě si spojenec začne klást otázky, zda opravdu spolupráce se Spojenými státy mu zajišťuje bezpečnost a zda není lepší se podívat po jiném partnerovi. Mimochodem, konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít.

Pokud tedy Čína zaútočí na Tchaj-wan a Spojené státy nepřijdou na pomoc, nebo budou Čínou odraženy, ztratí okamžitě kredit důvěryhodného bezpečnostní partnera, a to nejen v oblasti Indo-Pacifiku, ale vůbec všude ve světě. To nepovede jen ke ztrátě důvěry spojenců, ale také k nárůstu asertivity protivníků.  


Intezita námořní lodní dopravy; větší foto / Public Domain

Ovládnutí námořních tras

Invaze na Tchaj-wan je první krok v cestě Číny k ovládnutí Jihočínského moře a následně obchodních tras vedoucí z východní Asie do Evropy a Afriky, která je zásadní surovinovou základnou pro čínskou ekonomiku. Tím také Čína dostane pod kontrolu velký objem toků zboží z Japonska, Jižní Koreje, Austrálie a dalších zemí Indo-Pacifiku do Evropy. Výsledkem může být vytvoření značné technologicko-hospodářské závislosti Evropy na Číně. Je nutné pochopit, že kdo ovládá hlavní námořní zásobovací trasy (resp. tzv. „škrtící body“), ovládá velkou část světové ekonomiky a může nastavovat pravidla a normy chování ve světové ekonomice.

Zejména Japonsko, Austrálie a Spojené státy se takového scénáře obávají. Pro Japonsko jde přitom nejen o otázky územní celistvosti (zejména v oblasti Okinawy), ale až o existenční otázky.

Všechny tři země proto v oblasti pořádají čím dál častěji vojenská cvičení (jako symbol odhodlání a nastavení „správného vnímání“). Nejnovější cvičení začalo 19. června za účasti námořních a leteckých sil všech tří států.

Za americkou stranu se cvičení účastní pátý úderný svaz letadlové lodě CSG 5 (Carrier Strike Group 5) USS Ronald Reagan (CVN-76) patřící pod pacifickou 7. flotilu (7th Fleet). Jedná se o jedinou trvale v zahraničí umístěnou CSG a představuje největší symbol amerického odhodlání bránit spojence ve východní Asii.  


Australská letadla a válečné lodě během probíhajícího cvičení; větší foto / US Navy

CSG 5 má svou domovskou základnu v přístavu Jokosuka v Japonsku. Klíčovou součástí CSG 5 je 5. palubní letecké křídlo CAW-5 (Carrier Air Wing 5) s domovskou základnou na japonské základně Atsugi. Páteř CAW-5 tvoří letouny F/A-18E/F Super Hornet. V roce 2021 CAW-5 začne přijímat první stealth bojové letouny F-35C Lightning II.

Pokud dojde ke střetu s Čínou, hlavní tíhu bojů za americkou stranu ponese právě CSG-5 a CAW-5. Cílem Číny pak bude zničení tohoto uskupení.

„Příležitost pracovat po boku USA a Japonska je neocenitelná,“ řekl ke cvičení komodor Michael Harris, velitel zapojeného australského úkolového uskupení. „Udržování bezpečnosti a ochrany na moři vyžaduje, aby námořnictva byla schopna hladce spolupracovat. Kombinované úkoly mezi našimi námořníky ukazují vysokou míru interoperability a schopností mezi Austrálií, USA a Japonskem.“

„Věřím, že posílení spolupráce s americkým námořnictvem a královským australským námořnictvem je pro Japonsko životně důležité a také přispívá ke svobodnému a otevřenému Indo-tichomořskému regionu,“ uvedl námořní kapitán Sakano Yusuke, velitel 4. eskortní divize japonského námořnictva. „Zkušenost z tohoto cvičení nám poskytne taktické a operační výhody a posílí naše přátelství, nad rámec našich pravidelných společných cvičení s oběma stejně smýšlejícími námořními silami. “


Americká letadla nad atolem Wake Island; větší foto / US Navy

Kromě letadlové lodě USS Ronald Reagan (včetně CAW-5), americké námořnictvo na cvičení vyslalo křižník USS Antietam (CG 54) a torpédoborec USS Mustin (DDG 89). Z Austrálie připlula vrtulníková výsadková loď Canberra (L02; s útočnými vrtulníky Tiger), torpédoborec Hobart (DDG 39), fregaty Stuart (FFH 153), Arunta (FFH 151) a tanker Sirius (O 266). Z Japonska zavítal torpédoborec Teruzuki (DD 116).

Z Austrálie na leteckou základnu Andersen (Andersen Air Force Base; ostrov Guam) rovněž dorazil velký svaz bojových letadel, od víceúčelových taktických (Super Hornet, Growler), přes letouny včasného varování (E-7A Wedgetail) až po tankery. S flotilou spolupracují také americké strategické bombardéry, které operují ze základny Guam.

„Interoperabilita na nejvyšší možné úrovni, kterou máme s JMSDF [Japan Maritime Self-Defense Force] a ADF [Australian Defence Force], nám poskytuje jedinečnou schopnost setkat se na moři a okamžitě operovat na nejvyšší úrovni. To zdůrazňuje trvalou povahu našeho spojenectví s Japonskem a Austrálií,“ řekl námořní kapitán Russ Caldwell, velící důstojník na USS Antietam. „Spojené státy mají štěstí, že běžně operují po boku svých spojenců v Indo-pacifickém regionu a koordinované operace, jako jsou tyto, posilují naše vzájemné závazky vůči mezinárodním námořním normám a podporují regionální stabilitu.“

Cvičení probíhá v oblasti jihovýchodní Asie a poté se společný americko-australsko-japonský svaz přesune k Havaji, kde účastní dalšího velkého cvičení RIMPAC (Rim of the Pacific Exercise). Do cvičení RIMPAC 2020 se zapojí 25 zemí.


Japonská, australská a americká letadla na Guamu během cvičení Cope North; větší foto / US Navy

Guam a Wake Island

Vojenská cvičení USA, Austrálie a Japonska nejsou nijak výjimečná. Na začátku letošního roku proběhlo velké cvičení leteckých sil všech třech jmenovaných zemí Cope North. Cvičení stovky letounů hostila základna Andersen na ostrově Guam. Anderson je klíčová námořní a letecká základna Spojených států v jihovýchodní Asii. V souvislosti s rozvojem čínských raketových zbraní proto Američané posilují protiraketovou obranu ostrova. Guam chrání protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) a do roku 2026 na ostrově vyroste komplet protiraketové obrany Aegis Ashore.

Přesto, vzhledem k rozšiřování čínského arzenálu zbraní dlouhého dosahu, Američané rozšiřují svou leteckou základnu na vzdálenějším ostrově Wake Island. Letecká základna na ostrově dokáže přijmout jakékoliv vojenské letadlo amerických ozbrojených sil. Základna ve své původní roli funguje jaké záložní letiště a především zastávka pro americké vojenské letouny, které pendlují mezi Asii a USA. Základnu lze využít i k dotankování a vyzbrojení strategických stealth bombardérů B-2 Spirit, včetně doprovodných leteckých tankerů. 

Spojené státy pochopitelně v oblasti také spolupracují s Indií, pro kterou je Čína úhlavní nepřítel. Před pár dny začalo cvičení za účasti CSG 11 letadlové lodě USS Nimitz (CVN-68) a čtyř lodí indického námořnictva. Cvičení osmičlenné indicko-americké flotily probíhá poblíž Andamanských a Nikobarských ostrovů, které doslova přehrazují výjezd z Malacké úžiny (škrtící bod na námořní trase mezi Jihovýchodní Asii a Evropou / Afrikou). Andamany a Nikobary patří Indii.

Na konci roku pak v oblasti proběhne další společné námořní a letecké cvičení Indie, Japonska, Austrálie a Spojených států. Všechny čtyři země mezi sebou vedou neformální strategický dialog a vyměňují si informace v rámci iniciativy QSD (Quadrilateral Security Dialogue), zkráceně Quad. Podle pozorovatelů země Quad odhodily při společných cvičení zábrany z předchozích let a již neřeší, zda cvičení provokují nebo neprovokují Čínu.


Americká letadlová loď USS Nimitz (CVN 68) a indická fregata INS Sahyadri (F49); větší foto / US Navy

Taktika vlčí smečky

V této věci je zajímavý čínský pohled na (nejen) protičínskou taktiku Spojených států. Číňané, alespoň podle anglicky psaných článků některých čínských autorů (Song Zhongping), nepovažují Spojené státy za tygra, ale ze vůdce vlčí smečky, který vede vlky do boje. Taktiku vlčí smečky přitom Američané nemají používat jen ve vojenské oblasti, ale také v politice, ekonomice, technologií a kultuře. 

„USA používají taktiku vlčí smečky také v hodnotách a ideologii. USA vždy věřily, že jsou vybráni jako alfa vlk, protože vedou ostatní, kteří mají konvergentní hodnoty a ideologii, a jeho hegemonie ve všech oblastech závisí na těchto dvou bodech. Konvergentní hodnoty a ideologie však nejsou jediným faktorem: svět je vysoce motivován zájmem a ve skutečnosti [svět] nazýváme ‚společenství zájmů‘,“ píše Zhongping. Jinak řečeno, Čína sází na to, že pro svět bude jednoduše výhodnější spolupracovat s Čínou než Spojenými státy, bez ohledu na společné hodnoty, kulturní blízkost, společnou historii nebo chceme-li „přátelství“.

Americkou vlčí smečku nyní tvoří především spojenci ze zpravodajského seskupení „pěti očí“ (Five Eyes), tedy Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Velká Británie, dále deset zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie ASEAN (Association of South East Asian Nations), poté Japonsko, Jižní Korea, Kanada a také (alespoň papírově) Německo, Francie a Itálie (země G7).

Američané také chtějí, aby se součástí americké vlčí smečky stala Evropská unie, podle čínských médií dokonce Rusko. Čínští autoři však uvádějí, že pochopitelně žádná taktika „vlčí smečka“ proti Číně nic nezmůže a jmenované země nakonec zvolí jiná (vojenská, technologická, ekonomická, politická) spojenectví. Čína v tomto ohledu spoléhá především na Evropskou unii a na její zájmy.

Zdroj: Navy.mil, The Drive, 2, Reuters, Think China

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína údajně vyvíjí novou třídu torpédoborce určenou k ničení vzdušných cílů

Číňané mají podle některých zpráv vyvíjet novou třídu torpédoborce určeného zejména k nesení ...

Nejnovější torpédoborec USS Jack H. Lucas pro americké námořnictvo

Loděnice Huntington Ingalls začaly se stavbou torpédoborce USS Jack H. Lucas (DDG-125) třídy Arleigh ...

Čína se chlubí obřím torpédoborcem typu 055

Na nedávné přehlídce k oslavě sedmdesáti let od založení čínského námořnictva se představil ...

Rok 2019: Síla čínského námořnictva opět raketově vzrostla

Čínské námořnictvo v minulém roce uvedlo do provozu 12 plavidel. Čínské námořnictvo tak již má více ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • memo
    16:14 02.08.2020

    Jediné možné řešení pro Taiwan je pouze jaderné odstrašení. Stejně tak to platí pro Japonsko a Jižní Koreu a možná dokonce i pro Vietnam nebo Thajsko. Pravděpodobně jediná cesta ...Zobrazit celý příspěvek

    Jediné možné řešení pro Taiwan je pouze jaderné odstrašení. Stejně tak to platí pro Japonsko a Jižní Koreu a možná dokonce i pro Vietnam nebo Thajsko. Pravděpodobně jediná cesta jak získat jaderné odstrašení pro Taiwan a možná i další státy bude jejich získání od Indie. Pokud se jedná o USA tak je zcela nepochybně nemožné se plně na americkou pomoc spoléhat.
    Šance že by útok ČLR na Taiwan znamenal společné odvetné jaderné protiútoky nejen na východní aglomerace ale i na jižní provincie Číny by měl být dostatečným argumentem pro Peking k opuštění konfrontační politiky vůči svým sousedům. Víc jaderných zbraní a více zemí jimy disponujícími znamená více míru než války.Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
    03:16 30.07.2020

    K tejto téme sem dám veľmi dobre spracovaný článok o vzostupe Číny v Juhočínskom mori - Teritoriálne súperenie v Juhočínskom mori a jeho medzinárodné implikácie, TERÉZIA ...Zobrazit celý příspěvek

    K tejto téme sem dám veľmi dobre spracovaný článok o vzostupe Číny v Juhočínskom mori - Teritoriálne súperenie v Juhočínskom mori a jeho medzinárodné implikácie, TERÉZIA REKŠÁKOVÁ, Security Outlines, 20.11.2019
    https://www.securityoutlines.c... Skrýt celý příspěvek

  • danny
    14:34 29.07.2020

    Marw a další: V diskusi se často objevuje jeden pocitový klam, hezky ho shrnul Marw - Tak o com sa bavime, o tom ci Taiwan SAM A DOBROVOLNE pristupi na zjednotenie s Cinou alebo o ...Zobrazit celý příspěvek

    Marw a další: V diskusi se často objevuje jeden pocitový klam, hezky ho shrnul Marw - Tak o com sa bavime, o tom ci Taiwan SAM A DOBROVOLNE pristupi na zjednotenie s Cinou alebo o tom ci ma Cina dost velke paky na to aby blokovala ucast Taiwanu v medzinarodnych organizaciach?
    Otázka takto vůbec nestojí. O tom, co chtějí Tchai-wanci si můžeme popovídat v hospodě nebo v diskusi. Klidně se můžeme pohádat o rozložení tchajwanské společnosti (původní obyvatelé, kuomitanští imigranti, zelená, modrá koalice a její jednotliví členové atd...) a jak která síla usiluje o sjednocení nebo naopak vyhlášení nezávislosti, nebo ponechání stávajícího stavu. Bouřlivé diskuse se vedou i o používaný název (Tchaj-wan razí strany vzešlé z původních Tchaj-wanců, část modré koalice naopak trvá na tom, že oni jsou ta jediná pravá Čína) ale realita je dána tím, co chtějí velmoci.
    Nikdo významný dosud nezpochybnil status quo nastolený Spojenými státy v r. 71, kdy z rady bezpečnosti a OSN vyšouply Tchaj-wan a vyměnily ho za pevninskou Čínu, bo to tehdy odpovídalo jejich velmocenské politice. Od té doby se nic nezměnilo a přes drobné přiživování nadějí a udržování napětí prostě nikdo neprovedl jediné gesto, které by na neakceptovatelnosti Tchaj-wanu jako samostatné entity mohlo něco změnit. To je realita.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      15:08 29.07.2020

      Zajímavé že ta neakceschopná a nesamostatná entita má vlastní vládu, prezidentku, státní správu a armádu.

      Zajímavé že ta neakceschopná a nesamostatná entita má vlastní vládu, prezidentku, státní správu a armádu.

    • Starlight
      01:58 30.07.2020

      @Danny. Obávám se, že diskuse v hospodě by byla zbytečná. Tchaj-wan máš očividně nastudovaný jen z internetu. Původní obyvatelé Tchaj-wanu rozhodně nebudou řešit vztahy s ČLR. ...Zobrazit celý příspěvek

      @Danny.

      Obávám se, že diskuse v hospodě by byla zbytečná. Tchaj-wan máš očividně nastudovaný jen z internetu. Původní obyvatelé Tchaj-wanu rozhodně nebudou řešit vztahy s ČLR. Budou nejspíše jen tak sedět na zápraží svých domů v zapadlých venkovských oblastech Tchaj-wanu. A při tom nicnedělání budou vzpomínat na to, že ještě před pár set lety to byl divocí lovci lebek a kanibalové, které obraceli na tu správnou víru křesťanští misionáři. Nejsou to totiž etničtí Číňané, jsou to převážně křesťané a pro své domorodé jazyky používají v písemní formě latinku. Po století asimilací si ale nedělají iluze, jak by jako zcela odlišná menšina, dopadli, pokud by jejich existenci řídili soudruzi z Peking.

      Ono to hodně souvisí s tím, že ostrov Tchaj-wan (historicky známý jako Formosa) nemá geologicky s pevninskou Čínou/Asií nic společného. Ostatně první ho začaly kolonizovat Evropané. Pevninští Číňané ho kolonizovali až jako druzí od 18. století.

      Dnešní obyvatelstvo Tchaj-wanu (v drtivě většině čínského etnika) se už dominantě považuje za Tchaj-wance. Jen malé procento lidí se označuje jen za Číňany. A to právě proto, že se v podstatě staly svébytným národem, který si uvědomuje všechny své lokální odlišnosti od pevninské Číny. Například to, že podobu společnosti na ostrově historicky ovlivňovali domorodci, Evropané, pevninská Čína a Japonsko. Zcela odlišný společenský vývoj v obou zemích po druhé světové válce způsobil, že z hlediska charakteru společnosti toho mají čínští ostrované a čínská pevnina toho dnes už málo společného. Ten rozdíl je patrný pro každého, kdo navštíví obě země. A je to poznat už v okamžiku, kdy se opustí letištní hala.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        17:31 30.07.2020

        Starlight: díky za reakci. Máš pravdu, že zrovna Tchaj-wan mám nastudovaný převážně z četby, dokumentů a internetu. Historii Formosy a odlišnosti původního obyvatelstva od Číňanů ...Zobrazit celý příspěvek

        Starlight: díky za reakci. Máš pravdu, že zrovna Tchaj-wan mám nastudovaný převážně z četby, dokumentů a internetu. Historii Formosy a odlišnosti původního obyvatelstva od Číňanů znám celkem dobře, osobní zkušenost a speciálně to porovnání s pevninou mi schází.

        Do diskuse jsem vstoupil pouze proto, že mi v českém mediálním prostoru i níže v diskusi převažující obraz (na Tchaj-wanu žijí po staletí v klidu mírumilovní, demokratičtí Tchajwanci se šikmýma očima, které teď najednou chtějí okupovat čínští komunisti - připadá poněkud plochý. Pro účely obohacení diskuse zjednodušuji a dávám do jednoho pytle "etnické Tchajwance, kterých je dnes v populaci cca 2%, s přistěhovalci před příchodem Kuomintangu, a proti nim ty, kteří přišli až s Čankajškem.
        Současné politické rozdělení přece jen stále živí dozvuky masakru z 28. února 1947 a následný Bílý teror, který trval až do r. 87 a primárně dopadal různou měrou na všechny, kteří nebyly členy KMT. A toto rozdělení se promítá do současné politiky. I v přístupu k pevninské Číně jsou motivace jiné, než to vypadá z dálky.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    09:46 28.07.2020

    Tchaj-wan by dle mého názoru měl mít vlastní jaderné zbraně. Na pořádného nepřítele potřebujete pořádný kalibr. Navíc by takový stav sejmul z USA a zbytku světa do určité míry ...Zobrazit celý příspěvek

    Tchaj-wan by dle mého názoru měl mít vlastní jaderné zbraně. Na pořádného nepřítele potřebujete pořádný kalibr. Navíc by takový stav sejmul z USA a zbytku světa do určité míry břímě v podobě bezpečnostních záruk. Pak teprve by Číňany přešla chuť na invazi.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      11:05 28.07.2020

      Jeden z vlhkych snov? Ked USA schudobneju, tamojši Činania sa v pohode pripoja k pevninskym Činanom špecialnou zmluvou.

      Jeden z vlhkych snov? Ked USA schudobneju, tamojši Činania sa v pohode pripoja k pevninskym Činanom špecialnou zmluvou.

      • apache
        11:35 28.07.2020

        Děkuji, že jste se nám otevřel a sám jste nám na rovinu řekl, o čem se vám v noci sní na vlhké matraci.

        Děkuji, že jste se nám otevřel a sám jste nám na rovinu řekl, o čem se vám v noci sní na vlhké matraci.

      • Marw
        12:03 28.07.2020

        Po tom co videli ako cina respektuje osobity statut Hongkongu? To jedine ak by polka Tchajwanu absolvovala lobotomiu.

        Po tom co videli ako cina respektuje osobity statut Hongkongu? To jedine ak by polka Tchajwanu absolvovala lobotomiu.

        • palo satko
          13:49 28.07.2020

          Mladši sa dožiju. ja som žil v čase ked v OSN bola ˇČinska republika - Tchaj-wan. No ale situacia sa podstatne zmenila a dnes je tam Činska ludova republika a je členom Rady ...Zobrazit celý příspěvek

          Mladši sa dožiju. ja som žil v čase ked v OSN bola ˇČinska republika - Tchaj-wan. No ale situacia sa podstatne zmenila a dnes je tam Činska ludova republika a je členom Rady bezpečnosti s pravom veta. A kde je Tchaj-wan? Ten bol poslany domov a startil medzinarodne uznanie suverenity ako člen OSN. To v roku 1971 postupila lobotomiu väčšina zemegule?Skrýt celý příspěvek

          • Marw
            14:49 28.07.2020

            Tak o com sa bavime, o tom ci Taiwan SAM A DOBROVOLNE pristupi na zjednotenie s Cinou alebo o tom ci ma Cina dost velke paky na to aby blokovala ucast Taiwanu v medzinarodnych ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak o com sa bavime, o tom ci Taiwan SAM A DOBROVOLNE pristupi na zjednotenie s Cinou alebo o tom ci ma Cina dost velke paky na to aby blokovala ucast Taiwanu v medzinarodnych organizaciach?

            Vies, ono je to trosku rozdiel, preto ze v prvom pripade je to o tom ako rozhodnu samotny Taiwanci o svojom vlastnom osude a v tom druhom pripade je to o tom ako sa pod tlakom Ciny rozhodli TRETIE krajiny, kludne aj take co su na druhej strane zemegule, poriadne ani nevedia kde je Taiwan a maju ho srdecne u prdele.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            15:43 28.07.2020

            Som rad že si pripisal pravo Činanom na Taiwane rozhodovat o svojej buducnosti, čo nevylučujue že sa v buducnoisti pripoja k Matičke Riši stredu. A dufam že to pravo uznavaš aj ...Zobrazit celý příspěvek

            Som rad že si pripisal pravo Činanom na Taiwane rozhodovat o svojej buducnosti, čo nevylučujue že sa v buducnoisti pripoja k Matičke Riši stredu. A dufam že to pravo uznavaš aj Rusoch na Kryme.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            20:50 28.07.2020

            palo satko, doufám, že to právo přiznáváš i Rusům v Karlových varech. A že přiznáváš Rusku právo uspořádat v KV "referendum" podpořené zelenými mužíčky.

            palo satko, doufám, že to právo přiznáváš i Rusům v Karlových varech. A že přiznáváš Rusku právo uspořádat v KV "referendum" podpořené zelenými mužíčky.

          • Danieeel
            23:56 28.07.2020

            Neviem naisto, ktori z diskutujucich na tomto fore podstupil lobotomiu, a kedy sa tak stalo - iba sa domnievam... ;) Ale co sa tyka straty kolektivnej pamate, tak v 1971 bola ...Zobrazit celý příspěvek

            Neviem naisto, ktori z diskutujucich na tomto fore podstupil lobotomiu, a kedy sa tak stalo - iba sa domnievam... ;)

            Ale co sa tyka straty kolektivnej pamate, tak v 1971 bola Maova "kulturna revolucia" niekde v polocase. Okrem palenia knih a ineho nepotrebneho burzoazneho odpadu, jej padla za obet podstatna cast inteligencie Ciny. Dalsie miliony mrtvych civilov boli pre Maa nepodstatna strata pri "ocistovani"...
            To iba na okraj, ked sme pri tom roku 71. - ci si nezabudol nahodou aj ty, co to tu Cinu stalo zbavit sa toho nepekneho privesku v nazve, ako mementa po poslednej legalnej Cinskej vlade.

            PS.: Inak Ivan bol u nas na "docasnej navsteve" uz 3 rokom, ked sme pri tom 71.Skrýt celý příspěvek

          • Marw
            06:46 29.07.2020

            Palo Satko - zaujimave ako ked sa ti nieco nehodi do kramu tak hopsas od jedneho k druhemu ako zajac pred brokovnicou. Asi mas horsie chapanie pisaneho textu, tak ti to napisem ...Zobrazit celý příspěvek

            Palo Satko - zaujimave ako ked sa ti nieco nehodi do kramu tak hopsas od jedneho k druhemu ako zajac pred brokovnicou.

            Asi mas horsie chapanie pisaneho textu, tak ti to napisem este raz a po lopate - vobec Taiwanu neupieram pravo sa slobodne rozhodnut - to predsa nebolo predmetom debaty. ALE, vzhladom na to, ze evidentne o rezim aky vladne v cine nemaju zaujem (inak by sa uz davno opat spojili, vsak ano), a Cina evidentne z vysoka kasle na akekolvek dohody typu osobitny statut Hongkongu, tak by sa museli uplne zblaznit aby sa za tychto podmienok nechali priclenit naspat k pevninskej cine na zaklade nejakej specialnej zmluvy ako si to navrhoval.

            Akym myslienkovym pochodom si sa od problemu, ci je pre Taiwan prijatelne zlucit sa s Cinou na zaklade nejakej zmluvy, dostal cez blokovanie Taiwanu v strukturach OSN az po Krym je mi zahadou.

            PS: dufam ze s rovnakym zanietenim podporujes aj snahy Ujgujov o autonomiu a rovnako podporujes aj snahy Cecencov a Dagestancov...nehovoriac o Tibete.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            07:06 29.07.2020

            Marw prečo tu klameš o Hong Kongu? Boli tam protesty a tam prečo nenapišeš o čom boli? protestovala menšia čast populacie, kludne možem napisat že rovnaky mladi darmožrači aki ...Zobrazit celý příspěvek

            Marw prečo tu klameš o Hong Kongu? Boli tam protesty a tam prečo nenapišeš o čom boli? protestovala menšia čast populacie, kludne možem napisat že rovnaky mladi darmožrači aki robia bordel v USA. Väčšina Činanov v tom meste nemala problém z opratrenim, ktore je namierene voči kriminalite občanov Hong Kongu v Čine. Lebo väčšina občanov Hong Kongu nie su kriminalnici a nezastava sa kriminalnikov.
            Z Česka tiež vydate Čecha, ktory sa dopusti zločinu v cudzej krajine. takže o aku demokraciu tu ide?
            mam pocit, že si nedokažeš ziskat pravdive informacie a veriš kadejakym blbečkom v novinach a telke.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            08:32 29.07.2020

            palo, ty vážně neumíš udržet jednoduchou myšlenku, a zareagovat na ni. Vždycky uskočíš stranou k jinému tématu, které s původním předmětem diskuze nesouvisí. Je úplně jedno kolik ...Zobrazit celý příspěvek

            palo, ty vážně neumíš udržet jednoduchou myšlenku, a zareagovat na ni. Vždycky uskočíš stranou k jinému tématu, které s původním předmětem diskuze nesouvisí.

            Je úplně jedno kolik obyvatel Hongkongu souhlasí s tím, že Čína porušila smlouvu z roku 1997, a převzala soudní kontrolu nad HongKongem.
            Jde o to, že Tajwanci těžko budou chtít podepisovat jakoukoli smlouvu o sjednocení, zaručující Tajwanu nějaký stupeň autonomie, když vidí, že Čína si s dodržováním takových smluv rozhodně hlavu neláme.Skrýt celý příspěvek

          • Marw
            10:55 29.07.2020

            Palo Satko - jediny kto tu klame a zavadza si ty. Neviem ci niekde niekedy boli protesty ktorych by sa zucastnila VACSINA populacie. Zvlast v situacii, ked za ucast na protestoch ...Zobrazit celý příspěvek

            Palo Satko - jediny kto tu klame a zavadza si ty. Neviem ci niekde niekedy boli protesty ktorych by sa zucastnila VACSINA populacie. Zvlast v situacii, ked za ucast na protestoch hrozia represie, tak velka cast populacie zostane doma aj napriek tomu, ze s protestami v principe suhlasi, ale proste sa boji. A ze su to zvacsa mlady ludia je uplne prirodzene - mlady maju skor sklony k rebelantstvu ako patdesiatnici - uz len preto ze clovek v strednom veku skor vnima mozne dosledky napriklad na svoju pracu a rodinu. To ale absolutne nic nevypoveda o tom ci tie protesty maju alebo nemaju vacsinovu podporu.

            Bez ohladu na to, Hongkongu boli pri prebrati spravy zmluvne garantovane siroke prava po dobu 50 rokov. S velkou pompou sa to oznacovalo za jedna krajina - dva systemy. Teraz si z tej dohody Cina spravila toaletak a to nepresla este ani polovica dohodnutej doby. To je proste FAKT bez ohladu na to aka velka je podpora protestov medzi verejnostou. Problem nie je len snaha o vydavanie obcanov Hongkongu do pevninskej Ciny. Protesty tam boli uz aj predtym, napriklad pre manipulovanie volieb do samospravnych organov a podobne. Tymto to len vyvrcholilo.

            A nerob zo seba hlupaka, vsetci vieme ze tu nejde o vydavanie zlodejickov alebo podobnych malych kriminalnikov. Predstava ako do pevninskej ciny prudia zastupy kriminalnikov z Honkongu je dost usmevna. Jedna sa o to aby sa mohli "upratat" kritici rezimu. Nic viac a nic menej.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            12:31 29.07.2020

            Namiesto všeobecnych kecov o nejakom nedodržani, by si mal pochopit o čo išlo. Čo Čina nedodržala? Čina snad slubila a podpisala, že samospravny parlament v Hong Kongu neprijme ...Zobrazit celý příspěvek

            Namiesto všeobecnych kecov o nejakom nedodržani, by si mal pochopit o čo išlo. Čo Čina nedodržala? Čina snad slubila a podpisala, že samospravny parlament v Hong Kongu neprijme dalši zakom proti zločinnosti?Nakoniec v tom dodatku sa nejednalo len o pevninsku Činu, ale aj o Tchaj-wan. Jednoducho išlo len o rozširenie zakona, ktory umožnuje vydat pachatela o tie dve krajiny.Skrýt celý příspěvek

          • Marw
            14:32 29.07.2020

            Palo Satko - Nedodrzala napriklad slub ze si Hongkong bude moct demokraticky volit svoju samospravu. Nedodrzala to tak, ze volit sice mozu, ale len z kandidatov ktorych im dovoli ...Zobrazit celý příspěvek

            Palo Satko - Nedodrzala napriklad slub ze si Hongkong bude moct demokraticky volit svoju samospravu. Nedodrzala to tak, ze volit sice mozu, ale len z kandidatov ktorych im dovoli centralna vlada - co samozrejme absolutne neguje logiku volieb. Proti tomuto sa prvy krat demonstrovalo tusim v roku 2014. Dalsie obrovske protesty boli v roku 2017. Protestovalo miestami az 2 000 000 ludi, hongkong ma dohromady cca 6.5 miliona obyvatelov, tak ze ak nieco vyse tretiny su dochodcovia a nezletily, tak protestovala prakticky polovica aktivnej populacie. To len tak na okraj aby si zase netvrdil ze to su protesty len hrstky mladych vytrznikov a zvysok populacie je spokojny.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            17:04 29.07.2020

            Marw nie je ti u blbe, stale tu klamat. Komunisti určovali kandidatov? To ako fakt? Tak ako je možne, že propekingske strany totalne prehrali? ...Zobrazit celý příspěvek

            Marw nie je ti u blbe, stale tu klamat. Komunisti určovali kandidatov? To ako fakt? Tak ako je možne, že propekingske strany totalne prehrali? https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      12:10 28.07.2020

      Svatá prostoto, to si myslíte ,že když se menší soused bojí většího souseda, že se to pořeší tím, že tomu slabšímu dáte místo praku kulomet? To se potom budou bát oba, výsledek je ...Zobrazit celý příspěvek

      Svatá prostoto, to si myslíte ,že když se menší soused bojí většího souseda, že se to pořeší tím, že tomu slabšímu dáte místo praku kulomet? To se potom budou bát oba, výsledek je vždy nějaké nesmyslné rozuzlení, které poškodí všechny.
      Navíc Čínská republika je založená na separatistickém nacionalismu, těm bych se bál svěřit i plně vystrojené F-35. Určitě by zkusili kopnout ČLR do kolena.Skrýt celý příspěvek

      • apache
        18:48 28.07.2020

        Tchaj-wan nenacvičuje invazi, či jakýkoliv jiný útok na svého souseda. Čína ano. Agresor je zde zcela zřejmý. Nejde o teritoriální spor o nějaké území mezi dvěma stranami, jde o ...Zobrazit celý příspěvek

        Tchaj-wan nenacvičuje invazi, či jakýkoliv jiný útok na svého souseda. Čína ano. Agresor je zde zcela zřejmý. Nejde o teritoriální spor o nějaké území mezi dvěma stranami, jde o to, že jedna strana dlouhodobě a zcela neskrývaně má zájem na kompletním ovládnutí té druhé. V sázce je samotná existence Tchaj-wanu a jeho lidí. Ano, dal bych jim jaderné zbraně. Není jediný důvod domnívat se, že by je použili jinak než jako zbraň odvety v případě vlastního napadení. Medvídek Pů stojící v čele Číny, to ví. A ten kdo přijde po něm by to věděl taky, Číňané jsou jak tradičně agresivní a rozpínaví, tak zároveň s tím ale pragmatičtí a racionálně uvažující.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        11:47 29.07.2020

        PetrTechnik: no, F-35? To se nestane. Američani si moc dobře uvědomují, že se na Tchai-wanu mohou karty zase rychle obrátit a současná nacionalistická koalice se znemožní nějakým ...Zobrazit celý příspěvek

        PetrTechnik: no, F-35? To se nestane. Američani si moc dobře uvědomují, že se na Tchai-wanu mohou karty zase rychle obrátit a současná nacionalistická koalice se znemožní nějakým skandálem, a začne zase fáze oteplování a sbližování. Takže na předání top technologií nevěřím. Navíc i přes současnou vládní dominanci separatistického křídla je v průzkumech stále ještě cca 35% obyvatelstva ochotno přiznat podporu sjednocení, takže asi slušný potenciál verbovat informátory (to nemluvím o tom, že se Číně v posledních pěti letech povedlo přetáhnout asi 70% vývojářů v oblasti čipů a na Tchai-wanu mají ohromný problém s nedostatkem vědeckých pracovníků v jejich rodinném stříbře).Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    07:37 28.07.2020

    Vždy ma rozveselili vznešne slova, ktore sa použivaju na zakritie lotroviny. Načo ta omačka, napíšme pravdu: Je to nacvik namornej blokady, keby začala byt Čina až privelmi ...Zobrazit celý příspěvek

    Vždy ma rozveselili vznešne slova, ktore sa použivaju na zakritie lotroviny. Načo ta omačka, napíšme pravdu: Je to nacvik namornej blokady, keby začala byt Čina až privelmi hospodarsky dominantna.Skrýt celý příspěvek

    • achi67
      14:22 28.07.2020

      Čistě pragmaticky - co je špatného na oslabování ekonomického a politického vlivu Číny? Úplně mě fascinují lidé, kteří z libovolných důvodů doslova krmí vlky za plotem a pak když ...Zobrazit celý příspěvek

      Čistě pragmaticky - co je špatného na oslabování ekonomického a politického vlivu Číny? Úplně mě fascinují lidé, kteří z libovolných důvodů doslova krmí vlky za plotem a pak když vylezou ven, diví se že je vlků spousta a že je sežerou... Pro mne je euroatlantická civilizace jedním z nejúspěšnějších civilizačních systémů v historii vůbec a díkybohu za to. Přes všechny její vady či nedostatky. Stejně to si myslí dokonce i ty milióny přistěhovalců, včetně těch z tak úžasných zemí jako je Čína nebo Rusko.Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        17:05 28.07.2020

        Čo je špatneho na oslabovani Činy? No odporuje to Charte OSN, dobrym mravom, kapitalizmu, .... Prečo by som mal mat zaujem, aby ktokolvek na svete bol brzdeni v jeho snahe sa mat ...Zobrazit celý příspěvek

        Čo je špatneho na oslabovani Činy? No odporuje to Charte OSN, dobrym mravom, kapitalizmu, .... Prečo by som mal mat zaujem, aby ktokolvek na svete bol brzdeni v jeho snahe sa mat lepšie, žit dôstojneši život a bohatnut? Mam to dopriat Američanovi a Činanovi už nie? Ked si prislušnik euroatlantickej civilizacie tak by si mal dopriat jej hodnoty: slobodu, blahobyt, uspech aj inym.
        Nuž ale ja tušim, že ty upodozrievaš Činanov z toho že ked budu mocni, tak sa budu spravat ako tvorcovia Euroatlantickeho sveta. pachat genocidu, využivat otroctvo, vytvarat kolonie, okradat pri obchode a použivat vojnu ako politiku.
        Taky maly priklad. Vieš kedy Čiania pochopili, že Američania s nimi nehraju ferovu hru? Ked im zbombardovali velvyslanectvo v Belehrade. Činania nikdy neuverili, že Američania "mali zle mapy". https://warontherocks.com/2019...
        Sme sice uspešnejši, ale či aj moralnejši v rozsahu storoči o tom nemúže byt ani reči. A lahko zabudame na nami spachane svinstva, ale ine kultury maju dlhu pamäť. Takže tvoj strach z Ciny a ruska vlastne nie o o Rusku a Čine.Skrýt celý příspěvek

        • achi67
          18:37 28.07.2020

          Měl jsem tu možnost poznat osobně jak Američany, tak Číňany a dokonce i Tchaiwance. Všude na světě jsou lidé dobří nebo špatní. Problém vůbec nejdou Číňani, ale komunistická Čína. ...Zobrazit celý příspěvek

          Měl jsem tu možnost poznat osobně jak Američany, tak Číňany a dokonce i Tchaiwance. Všude na světě jsou lidé dobří nebo špatní. Problém vůbec nejdou Číňani, ale komunistická Čína. Ta totiž nevytváří rovné podmínky, narozdíl 9d Evropy nebo Spojených států. Nebo povinné joint-venture s čínskými firmami pro zahraniční firmy, které chtějí vstoupit na čínský trh a musí tedy povinně odevzdat své know-how za něco spravedlivého? Nebo taková "drobnost" jako je poštovné pro malé obchodní zásilky pro čínské podnikatele placené státem? Kolik tahle "drobná" státní podpora ve skutečnosti dělá? Bude to v řádu miliard dolarů, jede na tom Ali, Ebay a další...
          PS. Vždy mě "nadchnou" levicové otočky, využívající slov demokracie, svoboda, volný trh, kapitalismus atd. podle potřeby. Většinou ale svědčí o zásadním nepochopení významu těchto slov, jsou to lehce předvídatelné "argumenty", které jsem si do odpovědi schopen napsat sám...Skrýt celý příspěvek

        • Danieeel
          01:11 29.07.2020

          Pavol, vy fakt mienite vazne, tie tvrdenia o "moralnejsej Cine, ci Rusku"? PS: Nez odpoviete, tu je radsej napoveda!!! : 1.) v Cine pretrvava politicke zriadenie, ktore ...Zobrazit celý příspěvek

          Pavol, vy fakt mienite vazne, tie tvrdenia o "moralnejsej Cine, ci Rusku"?

          PS: Nez odpoviete, tu je radsej napoveda!!! :
          1.) v Cine pretrvava politicke zriadenie, ktore prinieslo Maovu revoluciu. Ani sucasne cisla civilov "umierajucich na politiku" nie su este zatial zname.
          2.) Rusko sa urpimne a verejne hlasi ku odkazu ZSSR. Dokonca jeho sucasny car, preferuje - i z tohto historickehy temneho obdobia ludstva, ktory v pocte mrtvych vlastnych obyvatelov nemal nikdy v historii obdobu - a neplytva obdivom na najhorsieho psychopata v historii ludstva Stalina.

          Prosim, napiste, ze ste si pomylili planetu...Skrýt celý příspěvek

      • Danieeel
        00:52 29.07.2020

        Perfektne vyjadrene - uplny suhlas. A dokonca i Cinsky silny hospodarsky rozmach je dnes vlastne uz za zenitom. V sucasnosti konci obdobie prechodu z industrialnej do ...Zobrazit celý příspěvek

        Perfektne vyjadrene - uplny suhlas.

        A dokonca i Cinsky silny hospodarsky rozmach je dnes vlastne uz za zenitom. V sucasnosti konci obdobie prechodu z industrialnej do postindustrialnej spolocnosti - so vsetkymi pro a proti. Krivka ich medzirocneho rastu prirodzene pada, otazka je iba, kolko na tych cislach je v sucasnosti pravdu a kolko "komunistickej statistiky".
        USA hospodarsky i tak nikdy nedobehnu, ak nedojde ku nejakej "kataklizme". ( A USA + EU uz vobec nie). Amerike staci vydrzat tento Cinsky tlak zo par desatroci a hru prirodzene zmenia ine staty. (Napr. India, Malajzia.)
        + obyvatelstvo im starne rychlejsie, nez si ti ich "socialni inzinieri" malovali na nastenkach. Proste to s tymi socialnymi experimentami prehnali. Aby este oni nemuseli to pristahovalectvo podporovat.

        PS.: Mne je neustale fakt divne, ze temu pristahovalectva a "islamizmu" tak vyzivne prikmuje prave to Rusko. Ved ono bude podla tejto "logiky" prvym "novym" islamskym statom v Europe. A ze ich ekonomika pristahovalectvo nepotrebuje je loz, alebo vizitka niecoho ineho - ich politiky a zastaveniu moznosti lacnejsej pracovnej sily z Ukrajiny.

        Fascinuje ma, ako "prezierave" su tie hrdinske ciny tych "pevnych a ochranujucich" autokratickych statnych zriadeni, ktore tu niektori tak obdivuju.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
    04:39 28.07.2020

    tady má Čína hlavní trumfy na své straně - a pokud nebude mít přemrštěné požadavky tak se ta současná protičínská aliance může začít rychle drolit. Nejvíc může ztratit kromě ...Zobrazit celý příspěvek

    tady má Čína hlavní trumfy na své straně - a pokud nebude mít přemrštěné požadavky tak se ta současná protičínská aliance může začít rychle drolit. Nejvíc může ztratit kromě Taiwanu právě Austrálie. Cílem USA je bezpodmínečně přesvědčivé vítězství, vše jiné včetně remízy vystaví jejich regionální spojence odplatě - a nejvíc krom dalších asiatů mohou mít požadavky vůči Austrálii - je řídce obydlená se spoustou surovin - a ne nepodstatně tam měli a mají obavu že když oslabí tak je prostě přistěhovávající se asiaté převálcují, takže proto by určitě slyšeli na dobré podmínky a zachovávání neutrality. Navíc tam jsou cenná americká zařízení, ty by určitě byly mezi prioritními čínskými cíli střel.
    Fakticky když by Čína zabodovala jen v tomto úseku - jihočínské moře až Austrálie tak USA přijdou o globální kontrolu, ta zařízení v Austrálii jsou klíčová pro celý region. Takže i remíza by byla pro USA rovna porážce.
    Zmíněná taktika "vlčí smečky" měla něco do sebe dřív, kdy byl výsledek mnohem víc jistý, takže v Pekingu mohou oprávněně spekulovat že když nebudou kolem sebe dělat "velký nepořádek", tak se s mnohým US spojencem dohodnou po svém. Totiž i vlci si málokdy za cíl vyberou dobře živené a zdravé jedince, to už musí být situace opravdu zoufalá. Jednoduše, při zápasu titánů by mnohý malý spojenec byl jistojistě "zašlápnut" - a to se málokomu chce riskovat. Třeba i ti jihokorejci a japonci by měli co ztratit, ty vzpomínky na velkou válku která zničila prakticky všechna města v regionu nezmizely a nikdo nechce ztratit co přes padesát let pracně budoval jen kvůli zachování americké hegemonie.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
    02:39 28.07.2020

    Cpt. Morgan napsal: ' "Mimochodem, konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít." - ...Zobrazit celý příspěvek

    Cpt. Morgan napsal: ' "Mimochodem, konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít." - Slovo doveryhodnost je diplomaticke zavadzanie, vhodnejsie je slovo moc. '

    "Důvěryhodnost" a "moc" jsou nezávislé termíny se zcela odlišnými významy.
    a) USA mohou svou moc použít k tomu, že podpoří Tajwan a ubrání jej před Čínou. Udrží si tak důvěryhodnost.
    b) Nebo mohou USA svou moc použít k tomu, že podpoří Čínu a umožní jí ovládnout Tajwan. Tajwan prodají, ztratí důvěryhodnost, ale mohou získat od Číny nějakou protislužbu, která může dokonce znamenat navýšení moci USA. (To v případě, že Trump nebude hloupý jako český prezident a nespokojí se s příslibem medvídka Pandy pro newyorkskou ZOO)

    Cpt. Morgan napsal: 'Akonahle dostane svetova verejnost prvy velky signal, ze USA nie su schopne ovladnut Cinu, bude USA vnimat ako zlyhanu velmoc'

    Nikdo soudný si nemyslí, že USA může ovládnout Čínu. Avšak Čína sama může přijmout západní ideje. Pokud se tak stane, nebude to znamenat "ovládnutí" Číny západem.

    Stejně tak Československo nebylo v roce 1989 západem ovládnuto: Československo jenom začalo sdílet stejné ideje jako západ. Pokud bychom se rozhodli odejít z EU nebo NATO, nikdo nám nebude bránit.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      02:41 28.07.2020

      (svůj text jsem chybně umístil, reaguju na text níže)

      (svůj text jsem chybně umístil, reaguju na text níže)

    • SofF
      05:14 28.07.2020

      "Stejně tak Československo nebylo v roce 1989 západem ovládnuto" - to je diskutabilní, i tam mají názor že bývalá VS jakožto podpůrná součást SSSR byla poražena. Naplno to ...Zobrazit celý příspěvek

      "Stejně tak Československo nebylo v roce 1989 západem ovládnuto" - to je diskutabilní, i tam mají názor že bývalá VS jakožto podpůrná součást SSSR byla poražena. Naplno to neříkají, jen mezi sebou a v některých činech i veřejně, viz určité chování soudů v Německu, Francii i Británii, pro ně jsme součást poraženého východního bloku. Můžeme s tím nesouhlasit - ale oni to cítí jinak.
      Nu a ČLR, tam je právě problém že se až tak integrovali že začli architekty systému na jejich vlastním hřišti přehrávat - dokud byli jen tichými společníky co levně vyrábí spotřebku tak problém s místní KS nebyl. Ovšem pokus o převzetí většího podílu na rozhodování v systému, to už je něco jiného, proto jsou jeho dosavadní majitelé ho i zničit jen aby ho čínani nepřevzali. Proto ten paradox - rudý číňan hájí kapitalistickou globalizaci s minimálním důrazem na sociální zajištění a modrozelený demokrat sází na protekcionismus střihnutý kulturním marxismem s nárokem na bezpracný příjem....Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        14:21 28.07.2020

        "porazit" a "ovládnout" jsou přece dvě nezávislé věci Ano, na konci 90. let byl východní blok poražen (dá se diskutovat, jestli se porazil sám, nebo ho porazil někdo zvenčí) a ...Zobrazit celý příspěvek

        "porazit" a "ovládnout" jsou přece dvě nezávislé věci

        Ano, na konci 90. let byl východní blok poražen (dá se diskutovat, jestli se porazil sám, nebo ho porazil někdo zvenčí) a Varšavská smlouva přestala existovat.
        To ale neznamená, že by Československo bylo někým ovládnuto.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          11:40 29.07.2020

          ovládnuto... co německým kapitálem?

          ovládnuto... co německým kapitálem?

          • Jan Padesátýpátý
            19:00 29.07.2020

            Slavia je ovládnuta čínským kapitálem, prezident je jím ovládnut také. To ale neznamená, že je ovládnuto Česko.

            Slavia je ovládnuta čínským kapitálem, prezident je jím ovládnut také. To ale neznamená, že je ovládnuto Česko.

  • Cpt. Morgan
    01:57 28.07.2020

    "Mimochodem, konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít." - Slovo doveryhodnost je ...Zobrazit celý příspěvek

    "Mimochodem, konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít." - Slovo doveryhodnost je diplomaticke zavadzanie, vhodnejsie je slovo moc.

    Cela veta je ale tiez obratena - ze Cina a Rusko chcu znicit globalnu moc USA. Naco by im to bolo? Ak by znicili globalnu moc, ani Cina, ani Rusko, toboz ako tandem nemaju schopnost tu globalnu moc prevzat do svojich ruk. Nemaju na to absolutne nevyhnutny predpoklad - mocensku ideologiu, ktoru by sa dalo ponuknut svetu a ktoru by svet mohol prijat a stotoznit sa s nou. Narody zapadu nikdy nebudu ochotne prijat zivotny styl, kulturu, hodnoty rusov, nehovoriac cinanov. To su absolutne nesiritelne kulturne a spolocenske ssytemy. USA ale vsetkymi silami desatrocia pracuju na vytvoreni spolocenskeho systemu, ktory sa da sirit co najsirsie po svete a na vytvarani "americkeho sna", ktory moze a chce snivat kazdyclovek slabsieho statu sveta.

    USA desatrocia ladia svoj politicky, spolocensky, ekonomicky, medialny a kulturny obraz, aby boli vzorom, ktory maju chciet nasledovat vsetci ludia sveta. USA davaju vsetko do toho, aby do svojho systemu moci prilakali co najviac nasledovatelov. Pouzivaju na to idealisticke ideologicke nastroje ako liberalizmus, demokraciu, slobodny trh, mensinove politiky, mierovu retoriku - bez ohladu na skutocne obsahy tych pojmov - ak chce niekto z principu k sebe nalakat a pod svoju moc dostat co najviac ludi, musi hlasat take idei, sirit take predstavy, ktore vacsina obycajnych ludi na prvy pohlad vita s radostnou predstavou krasnej buducnosti.

    To je sila idealistickych ideologii - ludia sa pozeraju na obrazy vytvorene tymi ideami a nie je az tak dolezite aku cenu v realite platia.

    Rusko ani Cina ziadne take lakave ideologie pre svet nemaju pripravene, nemaju schopnost, ani ambicie viest svet. Chyba im k tomu kazdy jeden prvok potrebny k vytvoreniu globalneho sirenia svojho vplyvu.

    Ak nemaju take nastroje, nemozu globalnu moc ani dosiahnut.

    Okrem toho - su to dve mocnosti - a ak by sa im nejako podarilo "doveryhodnost USA" (:-)) rozbit, budu sa musiet nakoniec obratit proti sebe a zviest dalsi boj o ziskanie globalnej moci.

    Tieto problemy ale zjavne nie su pre logiku veci zaujimave, kedze clanok ich vobec nespomina, citatel prizmuri oko...

    Ked teda rus ani cinan nemaju schopnost ovladnut globalny system ako supervelmoc USA, aka je ich ambicia? Znicit USA, ale zaroven nemat schopnost dalej ovladnut cely system a vystavit sa este zurivejsiemu boju s poslednym protivnikom? Konecny zisk by bol totalna vojna a totalny rozklad. To asi nechcu. Co teda naozaj chcu? Situacia je opacna - ak si chcu USA udrzat a rozsirit globalnu moc uplne a zbavit sa definitivne mocenskych protivnikov, musia co najskor ovladnut Rusko a hlavne Cinu.

    Co najskor preto, lebo ludsky a hospodarsky potencial Ciny je nasobne vacsi ako USA a cim dalej plynie cas, o to horsie sance USA maju znicit Cinu ako samostatnu mocnost.

    Ak USA neznicia Cinu v blizkom case, Cinsky rast schopnosti sposobi zaostavanie zapadu a definitivnu neschopnost zapadu Cinu znicit.

    Cina sice nema schopnost viest zapad, ale ma schpnost ubranit sa snahe zapadu ovladnut Cinu.

    Ak bude Cina pred svetom demonstrovat schopnost ubranit sa moci zapadu, (pardon - doveryhodnost zapadu) bude moc zapadu verejnostou vnimana ako expirovana. Akonahle dostane svetova verejnost prvy velky signal, ze USA nie su schopne ovladnut Cinu, bude USA vnimat ako zlyhanu velmoc a prestane respektovat globalne pravidla spravania, ktore USA diktuju svetu a vyuzivaju v prvom, druhom aj tretom rade pre svvoj vlastny prospech.

    Akonahle zacne proces rozkladu moci jednej strany, je tento proces nevratny, tak ako uz nikdy nebudu ludia respektovat niekoho, koho zacnu povazovat za slabocha.

    Fukuyamov koniec historie nie je v skutocnosti o tom, ze idealny system nahradi vsetky statne nedokonale, ale o tom, ze ak si ma supervelmoc udrzat svoju moc nad svetom, nesmie zostat nikto, kto sa jej nepodvoli (pardon, neprijme jej doveryhodnost).

    Preto clanok ak by mal byt uprimny by namiesto pisania o expanzivnych snahach Ciny mal pisat o nutnosti pre USA co najskor porazit odporcov moci USA, lebo ak verejnost bude coraz viac vidiet neschopnost USA ovladnut svojich protivnikov, zacne ich ako vzor a centrum politickej moci opustat coraz viac malych hracov.

    Hrdinske vitazstva v bitvach proti inej velmoci uz nehrozia - lebo jadrove zbrane. (To nie je ako bojovat proti Saddamovemu ochotnickemu zboru).

    Zostanu iba postupne straty a ludia maju tendenciu po dlhsom case preferovat zmenu..

    Okrem toho, najdlhsie obdobie mieru nie je kvoli demokracii a zapadnemu vedeniu, ale kvoli nemoznosti ist do plnej vojenskej konfrontacie medzi mocnostami kvoli JZ. Prosperita je dana neokolonialnym systemom tvorenym od konca stredoveku a kedze zakladny blahobyt zapadu zabezpecovala praca z kolonii, zapadne monarchie mali cas vytvarat si institucie - to je tajomstvo uspechu.

    Ktokolvek chce prosperitu nech urobi to iste - staci ovladnut dost cudzej pracovnej sily a udrzat system moci dost dlho a hlavne bez revolucii, aby mali cas vznikat institucie. Prosperita potom pride ako ranna stolica, staci pockat. Institucie su hlavna cena a kto ma dostatocne dlho a dostatocne vela moci, moze sa na tu bonanzu tesit. Strach zapadu spociva hlavne vo fakte, ze v akcelerovanej modernej dobe si Cina dokazala vytvorit moderne institucie velmi rychlo a nepotrebovala k tomu ani 500 rokov namornej kolonizacie uboziakov sveta. Cina vdaka svojim specifickym podmienkam a histori nasla dostatok sil doma a jej ludsky a pkrokovy potencial dobieha a v istych veciach aj predbieha potencial zapadu, hlavne ta rychlost nadobudania schopnosti zapad privadza do paniky.

    Cina realne nikoho napadat nemusi. Jej staci dalej rast a prerast zapad, co sposobi upadok zapadu. zapad si trpku skutocnost priznat nechce a preto vedie retoriku o udajne velmi blizkej expanzii Ciny a podpori to "dokazom" makety parlamentu a ajfelovke.. INformacna vojna zapadu sa viac otaca dovnutra seba sameho, nez voci svojim protivnikom. Je zjavne tiez znak upadku moci, pardon "doveryhodnosti" zapadu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      02:40 28.07.2020

      omlouvám se, nestrefil jsem se s odpovědí na správné místo
      moje odpověď je výše

      omlouvám se, nestrefil jsem se s odpovědí na správné místo
      moje odpověď je výše

    • Luky
      10:36 28.07.2020

      tady je trocha plnotučného letního čtení :-) https://benjaminfulford.net/20... "The rest of the world, especially the ...Zobrazit celý příspěvek

      tady je trocha plnotučného letního čtení :-)
      https://benjaminfulford.net/20...
      "The rest of the world, especially the main creditors Japan and China, are willing to write off the debt but they want a change in management first. In other words, they want the Americans to free themselves from the Babylonian debt slavery of the Khazarian mafia."

      On totiž ve skutečnosti tu chudinku Emeriku nikdo netouží přeprat a nahrazovat, jen chtějí narovnat extrémně nespravedlivou asymetrii moci a pravidel - proč by proboha měly mít USA "věčné" právo rozpouštět své digidluhy do světa, který se na ně bude pokorně skládat a u toho ještě vděčně konzumovat pohádky o tom, že se tak děje pro dobro všech?

      Stále se píše, že Japonsko je jasně na straně Anglosaského systému. Tento náhled se snaží prosazovat i korporátní média. Je to ale podobné, jako s Německem, o kterém se do Friedmanova projevu také psalo, že je jedna ruka s USA. Dnes už je dovoleno nahlas uvažovat o rozdílných zájmech tohoto porobeného státu.Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        10:40 28.07.2020

        Taky bych si přál, abychom byli tak strašně porobený stát, jako je Německo nebo Japonsko...

        Taky bych si přál, abychom byli tak strašně porobený stát, jako je Německo nebo Japonsko...

        • Luky
          10:46 28.07.2020

          jo, někomu stačí klouzat po povrchu a mít novou appku/mobil/auto/bazén/vilu/vrtulník/ostrov/meteorit.... a někdo touží po lepším a hlavně udržitelném světě :-D

          jo, někomu stačí klouzat po povrchu a mít novou appku/mobil/auto/bazén/vilu/vrtulník/ostrov/meteorit.... a někdo touží po lepším a hlavně udržitelném světě :-D

          • Torong
            18:27 28.07.2020

            Ano. A ten lepší a hlavně udržitelný svět je bez USA, že? A dokládáš to textem, kde se píše o chazarské mafii a babylonském dluhu. Že to bude "výživné" čtení, tak tím jsem si ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano. A ten lepší a hlavně udržitelný svět je bez USA, že? A dokládáš to textem, kde se píše o chazarské mafii a babylonském dluhu. Že to bude "výživné" čtení, tak tím jsem si naprosto jistý...Skrýt celý příspěvek

          • Danieeel
            01:40 29.07.2020

            Hlavne si treba si ustrazit, aby to nezaslo az ku "novym svetlym zajtrajskom"...

            Hlavne si treba si ustrazit, aby to nezaslo az ku "novym svetlym zajtrajskom"...

          • Luky
            09:02 29.07.2020

            Mě je jasný, že někdo může dostat z výživnosti odkazu žlučníkový záchvat, ale gro mého příspěvku bylo, že s Japonskem to není tak jednoduché, jak by se některým mohlo zdát. ...Zobrazit celý příspěvek

            Mě je jasný, že někdo může dostat z výživnosti odkazu žlučníkový záchvat, ale gro mého příspěvku bylo, že s Japonskem to není tak jednoduché, jak by se některým mohlo zdát.

            "dokazuješ to textem"....to jsme u soudu nebo co blbneš
            Nikdo tě nenutí to číst.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            17:57 29.07.2020

            Ale ano, s Japonskem je to naprosto jednoduché a starý kmen Chazarů ani Babylonský dluh (Chazaři s Babylonem nemají naprosto nic společného...) s tím nemají co dělat. Ikdyž se ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale ano, s Japonskem je to naprosto jednoduché a starý kmen Chazarů ani Babylonský dluh (Chazaři s Babylonem nemají naprosto nic společného...) s tím nemají co dělat. Ikdyž se tvůrce té konspirační slátaniny bude snažit sebevíc.
            "dokazuješ to textem"....to jsme u soudu nebo co blbneš
            Nikdo tě nenutí to číst"
            Tak dokazoval jsi tím článkem pravdivost svého argumentu? Nebo jsi to sem dal omylem? A ano nikdo mě nenutí to číst, ale ani mi nemůže zakázat napsat svůj názor na ten "článek".Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            18:22 29.07.2020

            Ale ne, Japonsko není jen všehoschopný poskok USA, to se pleteš, stejně jako to není jednoduché s Německem (už se v USA přiznalo, že se pro německý postoj klidně půjde do války), ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale ne, Japonsko není jen všehoschopný poskok USA, to se pleteš, stejně jako to není jednoduché s Německem (už se v USA přiznalo, že se pro německý postoj klidně půjde do války), stejně jako to není jednoduché ani se samotnými USA, protože státy nejsou homogenní entity, i když se tak na venek často snaží vystupovat. Rád ostatní nazýváš trolly, ale sám se chováš jako nalinkovaný elf (echt-troll). Elfové jsou ve stejný pozici jako bolševici na podzim 89, ničemu nerozumí, ale hračky jim padají do kanálu jedna za druhou.

            Onen pán o Japonsku naštěstí ví o mnoho víc než ty.
            Tu druhou věc nikdy nepochopíš, o to se ani nesnaž...a mimochodem fakt to není o tom, že by někdo od dob Babylonu syslil účtenky za stavb věže (nebo co za tím hledáš :).Skrýt celý příspěvek

    • danny
      11:38 29.07.2020

      Dobře napsáno.

      Dobře napsáno.

  • Fabius Maximus
    00:34 28.07.2020

    Na soupeření USA s Čínou se používá termín "Thukydidova past", jako střet dosavadního hegemona, který už je za zenitem své moci (USA) s mocností na vzestupu (Čína), obdobně jako u ...Zobrazit celý příspěvek

    Na soupeření USA s Čínou se používá termín "Thukydidova past", jako střet dosavadního hegemona, který už je za zenitem své moci (USA) s mocností na vzestupu (Čína), obdobně jako u Peloponézské války (o které Thukydides psal), Sparta vs Atény, kde nakonec zvítězila tradiční vojenská moc Sparty nad nastupujícími Aténami. Past je v tom, že dosavadní mocnost si s narůstající nervozitou a agresí snaží své dominantní postavení zachovat a brání všemi způsoby nástupu konkurenta, který může předčasně přijmout výzvu, neboť může mít tendenci být nedočkavý, přecenit jednak vlastní sílu a jednak stupeň relativního úpadku dosavadního hegemona.

    Čína podle mě míní, že čas hraje pro ni, neboť se stává relativně silnější a USA relativně slabší. Mohou si myslet, že v USA se hromadí problémy - vyhrocená politická polarizace mezi demokraty a republikány, nástup levice (SJW, BLM, gender, neomarxismus, socialismus, antifa, ničení soch, americké historie, kořenů, základů státu, nekontrolovaná migrace), rasové spory, ekonomické problémy (zadlužování, deindustrializace, kvantitativní uvolňování), zdravotní problémy (exploze závislosti na opiátech, ne příliš zvládnutý COVID-19 - v obou má Čína "prsty"), armáda vyčerpaná nekonečnou "válkou s terorem" na Blízkém východě atd.

    Za téhle situace by byli naprosto šílení, kdyby se rozhodli svou plnou suverenitu nad Tchaj-wanem obnovit silou. Tchaj-wan leží u Číny, která má 1,4 mld obyvatel, s Čínou nejvíce obchoduje, má jen 24 mil. obyvatel, kteří jsou Číňany a z vlivu Číny tak nemůže uniknout. Samozřejmě odtušili, že USA se kromě ekonomického tlaku (obchodní válka, cla, 5G, Huawei, ZTE, TIkTok), vojenského tlaku atd, snaží mimo jiné i povzbudit okrajové oblasti k odpadnutí od Číny či nějaké formě nepokojů, povstání, ať je to Tibet, Sin-tiang, Hong-Kong nebo Tchaj-wan.

    Pokud by na to Číňané skočili a šli do konfliktu, spadli by přímo do Thukydidovy pasti a navíc by šli i proti tradicím a radám svého vojenského génia Sun-Tzu, který radil spíše vyhrát bez vojenského střetu, jehož výsledek je vždy nejistý, do bitvy jít jen v případě jasné výhody a soupeře spíš vymanévrovat, uvláčet - viz např. citáty:
    1/Vybojovat sto bitev a stokrát zvítězit - není tudíž meta nejvyšší. Bez boje však nepřítele pokořit, toť vpravdě meta nejvyšší,
    2/ Když budeš sedět na břehu řeky a čekat dost dlouho, uvidíš kolem plout těla svých nepřátel,
    i Napoleona, který říkal: Nikdy neruš nepřítele, když dělá chybu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      01:13 28.07.2020

      "past je v tom, že dosavadní mocnost si s narůstající nervozitou a agresí snaží své dominantní postavení zachovat a brání všemi způsoby nástupu konkurenta" Agresí USa je míněno ...Zobrazit celý příspěvek

      "past je v tom, že dosavadní mocnost si s narůstající nervozitou a agresí snaží své dominantní postavení zachovat a brání všemi způsoby nástupu konkurenta"

      Agresí USa je míněno to, že USA chrání Tajwan nebo státy ohrožené čínskou nelegální expanzí do Jihočínského moře?Skrýt celý příspěvek

    • danny
      11:29 29.07.2020

      Fabius Maximus: bravo, popsal jsi to velmi výstižně. Ta strategie je jasně vidět na velmi uvážlivých reakcích na americké sankce. Vždy vybírají takové, které přímo nepoškodí USA, ...Zobrazit celý příspěvek

      Fabius Maximus: bravo, popsal jsi to velmi výstižně. Ta strategie je jasně vidět na velmi uvážlivých reakcích na americké sankce. Vždy vybírají takové, které přímo nepoškodí USA, ale zasáhnou např. velmi citelně nejvěrnější Trumpovy voliče (cla na sojové boby). Nebo odpověď na zavření konzulátu. Vybrali si ten, kde mají USA nejmenší ekonomické zájmy, ale nejzpolitizovanější.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:33 27.07.2020

    ...naši západoněmečtí soudruzi se vydali jinou ...Zobrazit celý příspěvek

    ...naši západoněmečtí soudruzi se vydali jinou cestou
    https://www.armytimes.com/news... Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      19:32 27.07.2020

      Vy doma sa o tom asi veľmi nerozprávajte ale nerozbitné skleničky z Poľska sú opäť zo skla, ,,diverzanti na motorce" sa už tiež nestrieľajú a ani západní Nemci už nie sú.

      Vy doma sa o tom asi veľmi nerozprávajte ale nerozbitné skleničky z Poľska sú opäť zo skla, ,,diverzanti na motorce" sa už tiež nestrieľajú a ani západní Nemci už nie sú.

      • flanker.jirka
        22:53 27.07.2020

        přijde mi přinejmenším absurdní a nebo nevhodné, aby si tu čínská armáda trénovala v zemi NATO. I když se údajně má jednat pouze o mediky. Nacvičili si logistickou přepravu do ...Zobrazit celý příspěvek

        přijde mi přinejmenším absurdní a nebo nevhodné, aby si tu čínská armáda trénovala v zemi NATO. I když se údajně má jednat pouze o mediky. Nacvičili si logistickou přepravu do Evropy a kolik z těch lidí bylo agentů a kolik si sem přivezly průzkumných prostředků pro radiokomunikaci snad ani nechci vědět.Skrýt celý příspěvek

        • padre
          00:50 28.07.2020

          Němci byli v Číně přítomni od začátku století ,nikdy odtamtud neodešli ,jejich odbornîci tam fungovali bez ohledu na politickou situaci,nikdy neměli na Řiši středu nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

          Němci byli v Číně přítomni od začátku století ,nikdy odtamtud neodešli ,jejich odbornîci tam fungovali bez ohledu na politickou situaci,nikdy neměli na Řiši středu nějaké zásadní územní nároky a myslím ,ze Číňané to dovedou ocenit.Na rozdíl od naprosto nevěrohodné politiky Československa či ČR která se měnila ve zhruba 20 letých intervalech.Čînšti analytici dobře vědí ,že ti čeští největší současní příznivci ČLR ,před 40 lety řvali ,,šovinistická imperialistická Číno,ruce pryč od Vietnamu...,, Dobrým příkladem dlouhodobé německé přítomnosti v ČLR je WW který je zde přítomen už od počátku šedesátých let ,bez něho by naše Škoda na čínském trhu neměla šanci.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          11:34 29.07.2020

          jirko, jsem si jistý, že agenti tam nebyli žádní a průzkumné prostředky taky ne. Proč to tahat v rámci ostře sledované akce, když obě strany získávaly mnohem cennější know-how a na ...Zobrazit celý příspěvek

          jirko, jsem si jistý, že agenti tam nebyli žádní a průzkumné prostředky taky ne. Proč to tahat v rámci ostře sledované akce, když obě strany získávaly mnohem cennější know-how a na posílání agentů a dopravu, případně výrobu zpravodajských prostředků na místě máš spoustu mnohem méně nápadných kanálů. Navíc vzájemná spolupráce v medicíně, záchranáři, hasiči atd... běží už roky. Pouze se o ní v dnešní hysterické době začalo trochu víc psát.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    13:50 27.07.2020

    Myslím, že Čína díky absenci početných letadlových lodí stále není schopna projektovat svou sílu v Pacifiku. Otázku Jihočínského moře Čína otevře až v okamžiku, kdy bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že Čína díky absenci početných letadlových lodí stále není schopna projektovat svou sílu v Pacifiku.

    Otázku Jihočínského moře Čína otevře až v okamžiku, kdy bude schopna útoku na americké základny v Pacifiku.

    Řešení leží v ekonomice, vrátit do Evropy a US produkci, kterou majitelé odstěhovali za levnou pracovní silou a mizivými náklady na ekologii.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      14:06 27.07.2020

      Čína už dnes stavia 2 alebo 3? lietadlovky súčasne. Celkovo ich v pomerne krátkom čase chcú mať minimálne 5 (hovorí sa aj o 6). Otázne je či do toho rátajú aj pôvodne sovietského ...Zobrazit celý příspěvek

      Čína už dnes stavia 2 alebo 3? lietadlovky súčasne. Celkovo ich v pomerne krátkom čase chcú mať minimálne 5 (hovorí sa aj o 6). Otázne je či do toho rátajú aj pôvodne sovietského Varjaga. Nie je jasné či tá loď je len cvičiskom alebo je v plnom operačnom nasadení. V každom prípade, rýchlosť akou Čína stavia hladinovú flotilu a s akou tonážou je skutočne ohromujúca. Nečudujem sa, že Japonsko ale aj Južná Kórea prestavujú svoje vrtuľníkové lode na ľahké lietadlovky.

      Na druhú stranu, Čína je v stavbe veľkých bojových lodí nováčikom a je otázne do akej miery budú nové čínske lietadlovky skutočne modernými technologickými systémami a do akej miery len kópiami viac ako 30 rokov starej sovietskej konštrukcie. Čína sa početne US NAVY vyrovnať môže, ale kvalitou ju ešte dlho neprekoná.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        11:13 29.07.2020

        Ty stávající jednotky mají proti US Navy max. třetinovou kapacitu (když vezmu v úvahu kolik letadel potřebuješ k obraně lodi) a palubní letouny podstatně horší parametry. Na ...Zobrazit celý příspěvek

        Ty stávající jednotky mají proti US Navy max. třetinovou kapacitu (když vezmu v úvahu kolik letadel potřebuješ k obraně lodi) a palubní letouny podstatně horší parametry. Na pošťuchování v jihočínském moři event. hlídkování kolem obchodních tras dobrý, na projekci síly čajíček. Na větší jednotky ve výstavbě nebudou mít ještě patnáct let vycvičené posádky, zkušenosti, operační postupy.
        Ty vrtulníkové výsadkové vypadají podstatně schopněji, ale opět spíš na strašení na zadním dvorku.Skrýt celý příspěvek

    • The88
      16:08 27.07.2020

      To bude proveditelne jenom v (dnes utopickem scenari) pripade, ze se Evropa vzda hyper-ekologickych pitomosti a radoby-humanismu ad absurdum. Pokud tohle nezvladne, Cina nas ...Zobrazit celý příspěvek

      To bude proveditelne jenom v (dnes utopickem scenari) pripade, ze se Evropa vzda hyper-ekologickych pitomosti a radoby-humanismu ad absurdum. Pokud tohle nezvladne, Cina nas spolkne i bez boje.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      18:46 27.07.2020

      Cejkis napsal: "Řešení leží v ekonomice, vrátit do Evropy a US produkci, kterou majitelé odstěhovali za levnou pracovní silou a mizivými náklady na ekologii." Nevím, jestli by ...Zobrazit celý příspěvek

      Cejkis napsal: "Řešení leží v ekonomice, vrátit do Evropy a US produkci, kterou majitelé odstěhovali za levnou pracovní silou a mizivými náklady na ekologii."

      Nevím, jestli by lidé v Evropě a USA zkousli, pokud by se zdvojnásobila cena průmyslového zboží.
      Ale výrobu nestrategického zboží lze teritoriálně diverzifikovat přesunout z Číny do zemí jako je Indie nebo MexikoSkrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        19:36 27.07.2020

        Bylo by o skvělé vyrábět v Evropě většinu zboží, která se tu upotřebí. S cenovým nárůstem na dvojnásobek bych to neviděl moc zle, při dnešní úrovni automatizace to tolik být ...Zobrazit celý příspěvek

        Bylo by o skvělé vyrábět v Evropě většinu zboží, která se tu upotřebí. S cenovým nárůstem na dvojnásobek bych to neviděl moc zle, při dnešní úrovni automatizace to tolik být nemusí. A i kdyby, tak snad si lidé začnou vážit toho, že něco mají.
        ...rozhodně to může být výzva, v tomto ohledu si myslím, že včera bylo pozdě.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          19:45 27.07.2020

          1) i kdyby ten nárůst cen byl 10%, lidi raději koupí levnější výrobek 2) kdo by to vyráběl? Už teď máme nedostatek pracovních sil. Omezíme automobilový průmysl, a budeme raději ...Zobrazit celý příspěvek

          1) i kdyby ten nárůst cen byl 10%, lidi raději koupí levnější výrobek
          2) kdo by to vyráběl? Už teď máme nedostatek pracovních sil. Omezíme automobilový průmysl, a budeme raději vyrábět koše z umělé hmoty?Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            23:03 27.07.2020

            proč se bavit o koších z umělé hmoty, zrovna na tom je minimum práce. Ale bavme se třeba o tom, že ztrácíme schopnosti v elektrotechnice a to jsou stále výrobky i s přidanou ...Zobrazit celý příspěvek

            proč se bavit o koších z umělé hmoty, zrovna na tom je minimum práce. Ale bavme se třeba o tom, že ztrácíme schopnosti v elektrotechnice a to jsou stále výrobky i s přidanou hodnotou, o které je tu velký zájem.
            Jen musíme sdělit studentům filozofie a jiným humanitním oborům z neziskovké sféry, sorry, zaplať si to sám, stát potřebuje techniky.
            Proč máme mít uvnitře veškeré elektrotechniky komponenty z Číny?
            Majitelé firem nestěhovali výrobu do Asie protože by byli před krachem, ale protože se jim zdálo, že vydělávají málo. Pro ně ta levná výroba byla vyšší zisk a ne zcela platilo to, že je to z Asie levnější. Je to něco jako, když nějaký dobrodinec užívá výhod našeho evropského systému zdravotnictví, pojištoven, bank, silniční sítě, ale firmu má někde na ostrovech v daňovém ráji.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            02:58 28.07.2020

            @flanker.jirka To by taky byla katastrofa, kdyby se z těch filosofů někdo snažil vyrábět techniky. Úroveň školství už takhle neustále klesá (lidská/česká populace na masové VŠ ...Zobrazit celý příspěvek

            @flanker.jirka

            To by taky byla katastrofa, kdyby se z těch filosofů někdo snažil vyrábět techniky.
            Úroveň školství už takhle neustále klesá (lidská/česká populace na masové VŠ vzdělání prostě nemá schopnosti)
            O technickém školství platí totéž - lidí s adekvátními schopnostmi je omezený počet, a ten počet je už teď nižší než je množství studentů na školách. (doktoráty si dneska dělají lidé, kterým by pro jejich pracovní zařazení úplně stačila neodfláknutá střední škola.)Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          20:09 27.07.2020

          Výroba zboží s nízkou přidanou hodnotou už se nikdy do Evropy nevrátí (ostatně ani do USA), kdo tvrdí opak si lže do kapsy. Prostě naše práce je už příliš drahá a naši lidi už dnes ...Zobrazit celý příspěvek

          Výroba zboží s nízkou přidanou hodnotou už se nikdy do Evropy nevrátí (ostatně ani do USA), kdo tvrdí opak si lže do kapsy. Prostě naše práce je už příliš drahá a naši lidi už dnes odmítají některé práce dělat. Bez pracovních sil z východu by se naše stavebnictví, ale třeba i zemědělství zhroutilo. Úplně vidím ten zájem dělat boty ve dvacetihodinových směnách a dostávat za to misku rýže. Vždyť už i ta výroba v Číně začíná být pro některé výrobky moc drahá.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:57 27.07.2020

            jde o to co je nízkou přiadnou hodnotou, pokud by se něco zvrtlo a obchod s asii se přibrzdil, tak by ceny vzrostly na tolik, že by se to vyplatilo vyrábět i u nás. Nezaměstnaných ...Zobrazit celý příspěvek

            jde o to co je nízkou přiadnou hodnotou, pokud by se něco zvrtlo a obchod s asii se přibrzdil, tak by ceny vzrostly na tolik, že by se to vyplatilo vyrábět i u nás.
            Nezaměstnaných nefakčenků je tu hodně, pokud je bude dál stát živit na dávkách, tak se opravdu bez lidí z východu neobejdeme, ale to se bavíne o ukrajině a východní Evropě ne o číně. Z nelegálních dělníků žijou takoví skvělí ekonomové jako italové.
            Zemědělství by se nezhroutilo, to se bavíme o systému zemědělství na západ od nás. Ale i to se dá řešit, pracovní víza lidem z jihu, místo z východu.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        13:24 28.07.2020

        Indie už nabízí své industriální parky které mají být konkurencí pro čínské parky. Hodně jich vyrůstá v Tamilnadu. Problém zatím je ten, že se specializují spíše na chemii a ...Zobrazit celý příspěvek

        Indie už nabízí své industriální parky které mají být konkurencí pro čínské parky. Hodně jich vyrůstá v Tamilnadu. Problém zatím je ten, že se specializují spíše na chemii a všemožné modifikace kovů a těžký průmysl. V těchto oborech patří mezi konkurenceschopné.
        Mají ale problém s výrobou křemíkových krystalů a to, co táhne Čínu - polovodiče AlGaAs/AlGaN a jejich následovné uplatnění, se v Indii ani nedá sehnat. Mimo jiné i proto, že EU a USA jim v tom dělají problémy. Rusko nic takového nemá, takže nic neprodá a Číně stav vyhovuje a nic taky jim neprodají. Proč taky, přece si nebudou hřát hada na prsou. I i kdyby je Indie získala, tak stejně nemají technologie a odborníky pro zpracování takových materiálů.
        S tím jak se vztahy Indie a Číny horší a s tím, že USA by se nějaký ten prudič Číny hodil, možná dojde k tomu, že se embargo na takové technologie uvolní. Nevím, zda to teď nebrzdí EU, protože Manmohan Singh s USA podepsal jadernou dohodu, takže si myslím, že USA už v embargu nejedou. Co víc, dohodli se na stavbě jaderných elektráren.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          11:21 29.07.2020

          Moje zkušenosti s Indy jsou trochu smutné. Fajn, pracovití, šikovní lidi, ale strašní šmodrchové. Oni si umí neuvěřitelně zkomplikovat úplně cokoli. A to nemluvím o jejich ...Zobrazit celý příspěvek

          Moje zkušenosti s Indy jsou trochu smutné. Fajn, pracovití, šikovní lidi, ale strašní šmodrchové. Oni si umí neuvěřitelně zkomplikovat úplně cokoli. A to nemluvím o jejich galaktické byrokracii, řetězení kontrol kontrol, než dostaneš zelené razítko, musíš sehnat modré. Ale to dostaneš jen po té, co máš černé a červené. Aby ti šikovní vývojáři nebo výzkumníci něco dotáhli, potřebují zkoordinovat a trochu popohánět. Takže úplně velkou šanci na schopnost Indie vyšoupnout Čínu z pozice technologického leadera v řadě oblastí moc nevidím. To už bych spíš sázel na Vietnam.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    11:14 27.07.2020

    Nemyslím, že Čína by sa len tak pokúsila obsadiť Taiwan. Prípadný zisk by nedokázal vyvážiť straty (hlavne ekonomické). Čínske strašenie a je len formou prezentácie v štýle ,,Sme ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím, že Čína by sa len tak pokúsila obsadiť Taiwan. Prípadný zisk by nedokázal vyvážiť straty (hlavne ekonomické). Čínske strašenie a je len formou prezentácie v štýle ,,Sme tu, nezabudli sme a Taiwanu sa nevzdáme" . Reálne však Čína na Taiwan dosah nemá a a vedia to.

    Tiež vedia, že prípadný útok na Taiwan by znamenal negatívny signál pre USA a Japonsko o čo Čína rozhodne nestojí. Prípadná invázia na Taiwan je možná len stavu už reálneho konfliktu kde by už Čína nemala čo stratiťSkrýt celý příspěvek

    • danny
      11:46 27.07.2020

      Souhlas. I případné bezproblémové vojenské vítězství by znamenalo zablokování obchodních cest a vypořádání plateb. Současná Čína je produktem globální ekonomiky a zadrhnutí ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlas. I případné bezproblémové vojenské vítězství by znamenalo zablokování obchodních cest a vypořádání plateb. Současná Čína je produktem globální ekonomiky a zadrhnutí přístupu ke světovému obchodu by pro ni byl extrémně bolestivý.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
      14:28 27.07.2020

      O tom, co je či není ze strany Číny ...Zobrazit celý příspěvek

      O tom, co je či není ze strany Číny možné:

      https://www.lidovky.cz/svet/ci...

      ...vůbec bych nepřemýšlel v šablonách mezinárodních vztahů, co se Číny týče a je dost možné, že oni naopak s těmi našimi- tradičními, počítají. Předpovídat jejich chování je dost velká sázka.Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        18:53 27.07.2020

        Ten článek znám a sám jsem ho chtěl zmínit. Je otázka, nakolik je Si schopen chovat se racionálně, a zda jeho okolí je schopno jej před iracionalitou varovat: „Zdá se, že se něco ...Zobrazit celý příspěvek

        Ten článek znám a sám jsem ho chtěl zmínit.
        Je otázka, nakolik je Si schopen chovat se racionálně, a zda jeho okolí je schopno jej před iracionalitou varovat:

        „Zdá se, že se něco pokazilo v procesu vytváření politiky. Je to odraz toho, co Teng Siao-pching nazýval ‚přílišnou koncentrací moci‘, která vede k chybám. Proč? Protože se nikdo neodváží říct lídrovi, že činí chyby.“Skrýt celý příspěvek

        • danny
          10:58 29.07.2020

          Ten článek je slátanina doměnek a přání a propagandy. Člověk by z něj málem nabyl dojmu, že za Maa byla Čína téměř svobodomyslnou zemí s fungujícími demokratickými institucemi, ...Zobrazit celý příspěvek

          Ten článek je slátanina doměnek a přání a propagandy. Člověk by z něj málem nabyl dojmu, že za Maa byla Čína téměř svobodomyslnou zemí s fungujícími demokratickými institucemi, kterým teď najednou strýček Si přitáhl šrouby a uzurpoval si veškerou moc pro sebe. Přestava, že Si řídí zemi pocitově, stylem jako např. náš Andrej B., a snaží se kecat do všeho, je úplně zcestná.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      17:32 27.07.2020

      Miroslav
      problém je v tom, že oni to jako invazi nevidí, v jejích očích si "vezmou to co jim patří." Taiwan neuznává hodně zemí, což jim také nahrává do karet.

      Miroslav
      problém je v tom, že oni to jako invazi nevidí, v jejích očích si "vezmou to co jim patří." Taiwan neuznává hodně zemí, což jim také nahrává do karet.

      • Miroslav
        19:37 27.07.2020

        Keby to bolo ľahké a nikto by im v tom nebránil, tak dnes nečítame tento článok. Keď sa to Číne nepodarilo za studenej vojny keď si veľkí hráči dovolili skoro hocičo, tak teraz ...Zobrazit celý příspěvek

        Keby to bolo ľahké a nikto by im v tom nebránil, tak dnes nečítame tento článok.

        Keď sa to Číne nepodarilo za studenej vojny keď si veľkí hráči dovolili skoro hocičo, tak teraz sotva.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          20:03 27.07.2020

          Za studené války byla Čína slabá. Teď je Čína stále silnější, ekonomicky i vojensky.

          Za studené války byla Čína slabá. Teď je Čína stále silnější, ekonomicky i vojensky.

          • Miroslav
            20:16 27.07.2020

            To iste áno ale aj ten svet bol trochu iný a súdruhovia neváhali investovať do rozšírenia alebo udržania socializmu obrovské zdroje. Nepochybujem, že keby sa Číne nedarilo, tak ...Zobrazit celý příspěvek

            To iste áno ale aj ten svet bol trochu iný a súdruhovia neváhali investovať do rozšírenia alebo udržania socializmu obrovské zdroje. Nepochybujem, že keby sa Číne nedarilo, tak súdruhovia z Moskvy by prišli na pomoc. A naopak, USA by sa do toho asi nejak nehrnuli aby sa opäť dostali do konfliktu ktorý nikam nevedie. Ale to už sme v rovine dohadov.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            11:02 29.07.2020

            Miroslav má pravdu. Když jim o něco šlo, tak poslali do Korejské války půl milionu pěšáků. Kdyby chtěli obsadit Tchaiwan, tak by tam doveslovali na pramičkách a kromě atomu ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav má pravdu. Když jim o něco šlo, tak poslali do Korejské války půl milionu pěšáků. Kdyby chtěli obsadit Tchaiwan, tak by tam doveslovali na pramičkách a kromě atomu neexistovala síla, která by je zastavila. Stačilo si vyčíhnout správný okamžik, kdy měli Američani v oblasti oslabenou přítomnost. Za pár dnů, než by dojely posily, by bylo po všem.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          23:08 27.07.2020

          Ale ono je to jednoduché, když může existovat samostatné kosovo, které je téměř neživotaschopný stát. Tak proč ne Taiwan, který tu je de facto samostatný mnohem déle? Měli bychom ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale ono je to jednoduché, když může existovat samostatné kosovo, které je téměř neživotaschopný stát. Tak proč ne Taiwan, který tu je de facto samostatný mnohem déle? Měli bychom stanovit podmínky za jakých Taiwan uznat.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            01:20 28.07.2020

            Kosovo by som do toho neplietol. Kosovo by malo mať štatút chránenca OSN a potom by sa časom videlo čo ďalej. Okrem toho, Kosovu chýbajú niektoré atribúty štátu. Ale to je téma na ...Zobrazit celý příspěvek

            Kosovo by som do toho neplietol. Kosovo by malo mať štatút chránenca OSN a potom by sa časom videlo čo ďalej. Okrem toho, Kosovu chýbajú niektoré atribúty štátu. Ale to je téma na samostatnú diskusiu. Rovnako tak tzv. Novorusko, Osetsko, Abcházko ktoré taktiež vznikli ako rozmar mocnosti (konkrétne jednej nemenovanej) a tak skoro (ak vôbec niekedy) ani samostatnými štátmi nebudú. Ale k veci...

            Taiwan je de facto nezávislý a fungujúci štát ktorý sa spravuje sám. To, že nie je medzinárodne uznaný nie je problém Taiwanu, ale ide o politický ústupok sveta voči Číne.Skrýt celý příspěvek

    • Danieeel
      02:29 28.07.2020

      Teraz asi nie, ale ta moznost - napadnutia Taiwanu - je stale v hre. Motiv, ktory autor uvadza v clanku je naozaj velmi velmi lakava korist. Aj nevydareny, alebo len "otukavaci" ...Zobrazit celý příspěvek

      Teraz asi nie, ale ta moznost - napadnutia Taiwanu - je stale v hre.

      Motiv, ktory autor uvadza v clanku je naozaj velmi velmi lakava korist. Aj nevydareny, alebo len "otukavaci" Cinsky pokus o utok, by za spravnych okolnosti mohol naozaj uplne prevratit celu bezpecnostnu strukturu v tichomori. Staci aby USA boli v situacii, ze by trocha zavahali alebo nemohli zareagovat dostatocne razne...

      Cina sa jednoducho pripravuje na to, aby v spravny okamzik bola plne pripravena tuto moznost vyuzit.
      Mne tento pohlad unikal, ale teraz mi to "pasuje" ako "rit na serbel". :)

      PS: To Cinske prirovnanie ku vlcej smecke je tiez zaujimavy poznatok.Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        02:46 28.07.2020

        Číňani asi nechtěli primárně vyjádřit vedoucí úlohu USA ve smečce, ale chtěli v lidech evokovat představu, jak smečka napadá své oběti a požírá je.

        Číňani asi nechtěli primárně vyjádřit vedoucí úlohu USA ve smečce, ale chtěli v lidech evokovat představu, jak smečka napadá své oběti a požírá je.

        • Jecchus
          12:45 28.07.2020

          Podle mě to přirovnání “není to tygr, ale Alfa ve vlčí smečce” je primárně o tom, že ty tygr je furt tygr, šle Alfa bez smečky není nic... A pak to rozvíjí tou možností spolupráce ...Zobrazit celý příspěvek

          Podle mě to přirovnání “není to tygr, ale Alfa ve vlčí smečce” je primárně o tom, že ty tygr je furt tygr, šle Alfa bez smečky není nic... A pak to rozvíjí tou možností spolupráce (i členů smečky) s Čínou na bázi výhodnosti navzdory tomu, že jsou vlci...Skrýt celý příspěvek

        • Danieeel
          00:16 29.07.2020

          Hej, mozno ano. Ale ja by som v tom videl slabinu. Kazde prirovnanie ma v sebe sklony trocha "ohybat" realitu a zavery tak, aby to nan pasovalo. Okrem toho mi pride trocha... no ...Zobrazit celý příspěvek

          Hej, mozno ano.
          Ale ja by som v tom videl slabinu. Kazde prirovnanie ma v sebe sklony trocha "ohybat" realitu a zavery tak, aby to nan pasovalo.
          Okrem toho mi pride trocha... no tak nejako azijsky animisticke. Toto asi v Europe skratka nepochopime: tie ich zvieratkove prirovnania a duchovia predkov v kazdom rohu cimry, nezvratnost osudu...Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      13:45 28.07.2020

      Proč by ne? Hodnota zisku je ohromná a hlavně dlouhodobá. Čína má nepochybně dokonale naplánované obsazení a má řádově silnější armádu a perfektní špionáž. Útok by byl rychlý a ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč by ne? Hodnota zisku je ohromná a hlavně dlouhodobá. Čína má nepochybně dokonale naplánované obsazení a má řádově silnější armádu a perfektní špionáž. Útok by byl rychlý a přesný. A možná tak drtivý, že by k velkým ztrátám ani k vleklé válce nedošlo, prostě by se vzdali. A jak je zmíněno v článku, i kdyby nedošlo k výhře, ale k patové situaci a ztráty by byly malé, tak silně omezí důvěryhodnost USA. Zdiskreditovat USA, to se cení biliony dolarů.
      V Tibetu zkosili dohromady nějakých 80 000 civilistů a dodnes tam předvádějí pěknou levotu. Za těch 60 let se politika Číny vůbec nijak nezměnila.
      Koukáme na ten problém evropskýma očima. Pro Čínu jsou lidi čísla, které plní úkoly podle politicko-ekonomické kalkulačky. A Taiwan je prostě překážkou, kterou kalkulačka spočítá a bude to stát nějaké čísla.
      Nedávná nabídka Číny, aby se připojila jako Hongkong, měla podle mě účel pojistky "My jsme to chtěli po dobrém".Skrýt celý příspěvek

      • danny
        11:09 29.07.2020

        Poly: ta nabídka "my jsme to chtěli po dobrém" je na stole od r. 1948 a z obou stran. KMT od začátku tlačil, že "Čína jsme my" a vy se nám musíte podvolit. Po dobrém. No pak se ...Zobrazit celý příspěvek

        Poly: ta nabídka "my jsme to chtěli po dobrém" je na stole od r. 1948 a z obou stran. KMT od začátku tlačil, že "Čína jsme my" a vy se nám musíte podvolit. Po dobrém. No pak se postupně obrátily karty, ale strategie je stejná i z druhé strany.
        Čína si je velmi dobře vědoma, že její bohatnutí a získávání vlivu bytostně závisí na volném globálním obchodu, jehož garantem a provozovatelem jsou USA. Jen idiot by vyhodil do vzduchu elektrárenskou společnost, protože mu posílají faktury za elektřinu, což je sice nepříjemné, ale zároveň zajišťují distribuci a přenosovou soustavu. A Číňani nejsou idioti.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    10:35 27.07.2020

    Zajímavé čtení, díky. Zaujala mě citace čínských autorů a jejich pohled na americkou strategii, s tím se člověk často nesetkává. Na druhou stranu bych trochu vytkl tvrzení, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé čtení, díky. Zaujala mě citace čínských autorů a jejich pohled na americkou strategii, s tím se člověk často nesetkává.
    Na druhou stranu bych trochu vytkl tvrzení, že "sílu čínského odhodlání dokazují snímky a záběry cvičného útoku čínských vojáků na věrné makety Prezidentského paláce..." To je prostě blbost. Zaprvé, ta maketa bude věrná asi jako čínská věrná kopie BMW X6. Sice má benzíňák objemu 1.3, ale ženská si je na 300 metrů může splést. Ona by pak věrná kopie ajfelofky taky dokazovala čínské odhodlání obsadit Paříž. Inspirace vnější podoby významných objektů prostě patří k čínskému naturelu, stačí se podívat na jejich pohřební rituály. A "kopírování" je často vnímáno jako pocta originálu.

    Růst čínské asertivity vůči Tchaj-wanu souvisí spíš s politickými změnami a růstem Tchaj-wanského nacionalismu. Pokud pevninská Čína uvažuje o násilném připojení, mělo by to jediné dva důvody. 1. obavy z využití ostrova jako nástupního prostoru pro útok na pevninu 2. definitivní selhání všech nadějí na spojení mírovou cestou. Čínské vedení jednoznačně preferuje Hong-Kongský scénář.Skrýt celý příspěvek

    • achi67
      14:15 27.07.2020

      Co je známkou "růstu tchajwanského nacionalismu", čím se to projevuje? Kouzelná je věta z vašeho příspěvku, jak ČLR uvažuje o násilném připojení, protože selhaly veškeré naděje na ...Zobrazit celý příspěvek

      Co je známkou "růstu tchajwanského nacionalismu", čím se to projevuje? Kouzelná je věta z vašeho příspěvku, jak ČLR uvažuje o násilném připojení, protože selhaly veškeré naděje na spojení mírovou cestou. Takže když nechcete dobrovolně, připojíme vás po zlém. A jak vypadá hongkongský scénář už asi vidí všichni - pro ČLR je smlouva cárem papíru...Skrýt celý příspěvek

      • danny
        15:47 27.07.2020

        Ne, ta věta není kouzelná. Je to realita velmocenské politiky. Buď budete skákat, jak pískáme s nadšením a dobrovolně, nebo s odporem a možná i nějakou to slzičkou. Ale skákat ...Zobrazit celý příspěvek

        Ne, ta věta není kouzelná. Je to realita velmocenské politiky. Buď budete skákat, jak pískáme s nadšením a dobrovolně, nebo s odporem a možná i nějakou to slzičkou. Ale skákat budete. Čínští komunisti nejsou blbí. Chtějí, aby je Tajwanci měli rádi a aby je s nadšením vítali jako vysněnou alternativu.

        Tchaj-wanský nacionalismus se dostává ke slovu od 90.tých let, kdy vládnoucí strana KMT umožnila původním Tchajwancům účast ve vysoké politice jak v rámci KTM, tak v opozici (politiky se do té doby směli účastnit jen Číňani, kteří přišli s kuomitangem). Specifický tchajwanský nacionalismus se stal prostředkem
        vnitropolitického boje a začal se promítat do vztahů s ČLR. Jeho hlavním představitelem je „zelená“ koalice, která důraz na tchajwanský nový nacionalismus a konfrontaci s ČLR využívá v ideologickém boji proti "modré" koalici, tedy starým kuomintangským strukturám. Voliči „zelených“ jsou většinově rodilí Tchajwanci. Významné slovo má pak vysloveně levicová a otevřeně separatistická DPS.Skrýt celý příspěvek

        • achi67
          17:48 27.07.2020

          Čínští komunisté chtějí, aby je Tchaiwanci měli rádi. No, z vlastní zkušenosti vím, že Tchaiwanci považují pevninské Číňany za póvl, takže si dokážu živě představit, jak nadšeně se ...Zobrazit celý příspěvek

          Čínští komunisté chtějí, aby je Tchaiwanci měli rádi. No, z vlastní zkušenosti vím, že Tchaiwanci považují pevninské Číňany za póvl, takže si dokážu živě představit, jak nadšeně se vydají do jejich komunistické náruče... A to, co se nazývá nacionalismus je jen snaha odlišit Čínskou republiku od té "lidové".Skrýt celý příspěvek

          • dusan
            18:21 27.07.2020

            Hongkong jasne ukázal "čínsku cestu" ..... a každý kto by po nej na Tchaj-wane túžil je zrelý na kazajku .... Od začiatku som tvrdil, že Hongkong "ukončí" Čína brutalitou ... pre ...Zobrazit celý příspěvek

            Hongkong jasne ukázal "čínsku cestu" ..... a každý kto by po nej na Tchaj-wane túžil je zrelý na kazajku ....

            Od začiatku som tvrdil, že Hongkong "ukončí" Čína brutalitou ... pre čínsku diktatúru nie je problém dať vyvraždiť i milión ľudí ... . Jedine si dávajú pozor aby to nebolo také okaté ... takže nebudú ľudí strieľať na uliciach (ako v minulosti), ale sa jednoducho "stratia" ....

            Tchaj-wan o vidí a urobí všetko aby sa od čínskej diktatúry držal čím ďalej. Dnešný režim by nemal problém viesť vojnu s Tchaj-wanom. Trumpa síce nemám rád, ale oceňujem, že po "sráčoch" z Bielom dome reálne podporil Tchaj-wan dodávkami zbraní a nie len blbými kecami ...Skrýt celý příspěvek

          • danny
            10:42 29.07.2020

            achi67: Tchaiwanci považují pevninské Číňany za póvl. Ale za ten považují také pevninské Číňany, kteří na Tchaiwan utekli s Kuomitangem. To je velmi ostrá dělicí linie v ...Zobrazit celý příspěvek

            achi67: Tchaiwanci považují pevninské Číňany za póvl. Ale za ten považují také pevninské Číňany, kteří na Tchaiwan utekli s Kuomitangem. To je velmi ostrá dělicí linie v Tchaiwanské společnosti. A poznámka na závěr, nejostřejší separatistické tendence mají tchaiwanští komunisté.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            10:50 29.07.2020

            dusan: promiň, ale komplet nesmysl. HK neukončila Čína brutalitou. Psalo se, že to určitě udělá, neudělala. Čínské pořádkové síly se dokonce ani přímo nezapojily, celé roční ...Zobrazit celý příspěvek

            dusan: promiň, ale komplet nesmysl. HK neukončila Čína brutalitou. Psalo se, že to určitě udělá, neudělala. Čínské pořádkové síly se dokonce ani přímo nezapojily, celé roční protesty, a že tam létaly molotovy, používaly se praky, kuše a sem tam i nějaká střelná zbraň, skončily jedním mrtvým a pár desítkami zraněných. Ve srovnání se žlutými vestami nebo současnými protesty v USA čajíček.
            Čína si nemůže dovolit a fakt by měla problém vyvraždit miliony lidí. To, co píšeš, platilo naposledy za kulturní revoluce.
            USA, ať tam sedí kdokoli, dodají Tchaiwanu vždy jen tolik zbraní a takové kvality, aby udržely naději tchaiwanských nacionalistů při životě, aby Čínu lehce nasraly a ukázaly jí, že by střet mohl bolet. Hodně bolet. Ale nikdy tolik, aby změnili status quo. Dávají si sakra pozor na jakoukoli diplomatickou chybičku typu náš předseda senátu, která by jakkoli naznačovala americkou podporu samostatného Tchaiwanu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...