Indická armáda hledá nový hlavní bojový tank

Foto: Indický tank
Indický tank T-72 Ajeya MK2. / CC BY 2.0

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle) hledá náhradu za více než 2500 sovětských tanků T-72. Zdá se však, že domácí konstrukce Arjun nemá v programu FRCV příliš šancí.

Indická armáda vystavila žádost o informaci RFI (Request For Information). V rámci RFI armáda hledá přední světové firmy, které ji pomohou vyvinout v rámci programu FRCV nový hlavní bojový tank. Požadována hmotnost nového vozidla je 40 tun, oproti 60 tunám u tanku Arjun.

„Navrhovaná FRCV patří do střední kategorie a je pravděpodobné, že vznikne spíše kolem platformy T-90, než kolem platformy Arjun Mark-II, která patří do středně těžké až těžké kategorie," říká Anil Chait, penzionovaný generálporučík indické armády. „Nový navrh a vývoj produktu kolem nových kvalitativních požadavků naznačuje, že se blížíme ke konci Arjun ságy."

Tank Arjun indický vojenský průmysl vyvíjí od roku 1974. Indická armáda zavedla tank do výzbroje teprve v roce 2004. Do dnešních dni, tedy 11 let od zahájení sériové výroby, bylo vyrobeno pouze 248 kusů (119 Arjun Ml-I a 118 Arjun Mk-II).

Nicméně podle Rahula Bhonsleho, penzionovaného brigádního generála indické armády, existuje dostatek času pro vývoj nejnovější verze tanku Arjun, aby splňoval podmínky programu FRCV.

„Začátek výroby FRCV, pokud půjde vše dobře, začne pravděpodobně až za 15 let. To poskytuje dostatečný prostor pro sérii Arjun, aby se vyvinul alespoň na verzi Mark-III. Kromě toho indická armáda potřebuje tanky třídy Arjun," vysvětluje Bhonsle.

V Indii přitom paralelně běží další program, na jehož konci má vzniknout nová generace hlavních bojových tanků. V rámci programu FMBT (Futuristic Main Battle Tank) indická Organizace pro obranný výzkum a vývoj DRDO (Defence Research and Development Organisation) od roku 2008 vyvíjí nový indický hlavní bojový tank.

DRDO v rámci programu FMBT navrhuje postavit tank s hmotností větší než 50 tun. Na projektu spolupracují indické a ruské firmy. „FRCV je zcela nový projekt, který může torpédovat FMBT od DRDO. Případně vývojová agentura může upravit dosavadní práce dle požadavků programu FRCV," řekl Bhonsle.

„Vidím americké, ruské, francouzské, německé, korejské a britské firmy spolupracující s indickými firmami v samostatném režimu, nebo jako joint venture. Mohli bychom vidět přední firmy, které se zapojí do návrhu tanku," komentuje možnosti programu FRCV Chait.

Indická armáda plánuje hlavní bojový tank FRCV zavést do výzbroje mezi roky 2025 až 2027. Na pásové platformě FRCV vznikne celá rodina pásových vozidel – v současné době se mluví o lehkém tanku, mostním tanku, samohybném dělu, protiletadlovému systému nebo obrněné sanitce.

Otázkou je, zda v mnoha miliardové a prestižní soutěži uspějí ruské nebo západní firmy. Podle Shankara Roye Chowdhurijo, penzionovaného armádního generála a bývalého šéfa indické armády, je nejdůležitější vlastnost tanku schopnost přežití.

„Ruští konstruktéři se snažili dosáhnout schopnosti přežití pomocí menší velikosti, nižšímu profilu a větší rychlosti. Západ dával přednost větší věži, silnějšímu pancíři a těžším tankům. Testem obou konstrukčních škol byly arabsko-izralské války a válka v Zálivu. Ruské konstrukce si příliš dobře nevedly. Jestli chcete, můžete vinit posádky," řekl Roy Chowdhury.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Potvrzeno: Indie získá francouzské stíhačky Rafale

Indie v rámci programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) nakoupí 36 francouzských ...

Indie přehodnocuje způsob nákupu stíhaček Rafale

Před několika dny Indie oznámila nákup 36 stíhaček Rafale. Nákup proběhne formou přímé dohody mezi ...

Indie nemá zájem o další stíhačky Rafale

Indie před časem oznámila nákup 36 francouzských stíhaček Dassault Rafale. Oproti původním plánům ...

Indie se zajímá o švédské stíhačky Gripen NG

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist plánuje během probíhající návštěvy Nového Dillí nabídnout ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    02:53 01.07.2015

    Pekuc: Ohledně slabé ochrany 40t tanku, tak to povídejte Japoncům s jejich Type 10 ;-)

    Pekuc: Ohledně slabé ochrany 40t tanku, tak to povídejte Japoncům s jejich Type 10 ;-)

  • Pekuc
    01:33 01.07.2015

    No T-90S jsou stále ješte dobré stroje, Indie má licenci ješte do roku 2020, pak se mohli ziskat od rusů armatu, kterou projevili zájem. Hlavní bojový tank, požadována ...Zobrazit celý příspěvek

    No T-90S jsou stále ješte dobré stroje, Indie má licenci ješte do roku 2020, pak se mohli ziskat od rusů armatu, kterou projevili zájem.

    Hlavní bojový tank, požadována hmotnost nového vozidla je 40 tun, to teda nevím, co si od toho slibují, balistická ochrana bude slabá, kanon menší ráže, který neprobije čelní pancíř moderních strojů...Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
    23:16 30.06.2015

    Argonaut.CZ: posuzovat kvality konstrukční školy podle arabských uživatelů lze (mimochodem ta formulace není zrovna šťastná). Nicméně samozdřejmě nelze prostě vzít celkové ztráty ...Zobrazit celý příspěvek

    Argonaut.CZ: posuzovat kvality konstrukční školy podle arabských uživatelů lze (mimochodem ta formulace není zrovna šťastná). Nicméně samozdřejmě nelze prostě vzít celkové ztráty na obou stranách a vyhlásit podle toho vítěze, čímž chci říct že rozumím těm výhradám vůči výcviku, terénu atd.
    Nebudu to rozepisovat jednotlivé situace, ani prohlášení důstojníků z "obou stran", nejedná se totiž o žádné kontroverzní objevy-
    Arabsko-Izraelské konflikty: tanky T-62, které byly přiděleny víceméně elitním útvarům, měli značnou nevýhodu v přesnosti (tady je na vině hlavně kanón) a mizerných pracovišťích posádky (nedostatek prostoru, nevhodně umístěné prvky). Tanky T-72 obě tyto "nevýhody" mají také, v "ruské" škole se prostě kladl důraz na ráži kanónu a váhu-siluetu tanku.
    Pouštní bouře: Opět selhání i víceméně dobře vycvičených útvarů způsobit nějaké citelné ztráty. Pancéřování Abramsů bylo dobré už v základu a to že před operací dostali i původní verze pancíř z ochuzeného uranu (údajne všechny jednotky účastnící se operace). Samozdřejmě Irák neměl k dispozici nejlepší munici, ale problém je že ani ta by situaci zásadně nezměnila- poměr ztrát byl pořád zůstal výrazně v neprospěch T-72, jednoduše protože "ruská" škola klade menší důraz na pancíř.

    Mimochodem je zajímavé že například francouzská série AMX a německý Leo1 byly kdysi také navrženy s důrazem nato že "tank nelze pancířem dostatečně ochránit", protitankové střely a kanóny v druhé polovině dvacátého století skutečně měly náskok oproti pancéřování, nicméně tento stav nevydržel ani do konce století a němcům a francouzům došlo...

    petr99: téčka nejsou šrot a ten komentář o Shermenech ukazuje že si neuvědomujete o co jde. Shermeny byly modernizovány (nejenom kanón) tak že výrazně nezaostávaly v ničem oproti T-62. Problém je že v součastnosti Leo2, Challanger2, Abrams atd. deklasují T-72 v pancéřování a to takovým způsobem že T-72 nelze efektivně modernizovat. Vemte si střety Cromwell-Tiger z WWII... pokud by T-62 byla navržena s větším důrazem na pancéřování tak mohla deklasovat Super Shermany IDF protože by na vzdáleně podobný pancíř a dostatečně účinný kanón nemohly být modernizovány. A prd by záleželo nato že průměrná arabská posádka je horší než Izraelská.
    Mimochodem naše T-72M4CZ ztrácejí celkem dost právě protože nešlo dost dobře nahradit veškeré pancéřování (dělala se jen část věže) které je díky tomu že vychází z "méně náročné" verze "M" ještě horší než u původních sovětských "Áčkových" verzí. Munice výborná, powerpack se taky povedl atd. ale ten pitomej pancíř tomu nikdo neodpáře

    A na závěr se rozloučím citátem: Ruské konstrukce si příliš dobře nevedly. Jestli chcete, můžete vinit posádky (viz. článek)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:00 30.06.2015

    Přemýšlím z jakých tanků vlastně chtějí Indové vybírat. Přeci jen moderní tanky vyrábí dnes jen málo států: Čína (rival), Francie (Leclerc je skvělý, ale po debaklu s Rafalem asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Přemýšlím z jakých tanků vlastně chtějí Indové vybírat. Přeci jen moderní tanky vyrábí dnes jen málo států:
    Čína (rival), Francie (Leclerc je skvělý, ale po debaklu s Rafalem asi taky nic), Japonsko (patrně oboustraný nezájem), to samé Korea, Rusko (T-90 už mají, na Armatu ještě dost času), Německo (kdyby chtěli Leopard 2 tak ho nekopírují s Arjunem), navíc je moc těžký (tak jako ostatní tanky NATO), patrně chtějí i něco hypermoderního.
    Výsledkem bude podivná zbastlená věc ve stylu Tejas nebo zmenšeného Arjunu, která se vyrobí někdy kolem roku 2060, načež se projekt zruší.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    21:49 30.06.2015

    no kedze sa tadial nejaky cas prehanali mongoli, kludne by sme mohli hovorit o dvoch mongolskych armadach, ale budis perzania :!

    no kedze sa tadial nejaky cas prehanali mongoli, kludne by sme mohli hovorit o dvoch mongolskych armadach, ale budis perzania :!

  • GAVL
    21:42 30.06.2015

    Usuzuji , že to dopadne jako se stíhačkami, Indové navnadí kde koho zájmem o jejich výrobek a pak koupí jen testovací vzorek , aby ho vydrancovali a díky poznatkům dokončili ...Zobrazit celý příspěvek

    Usuzuji , že to dopadne jako se stíhačkami, Indové navnadí kde koho zájmem o jejich výrobek a pak koupí jen testovací vzorek , aby ho vydrancovali a díky poznatkům dokončili Arjun.

    Nakonec s útočnými puškami je to také takové podivné.
    http://www.militarybox.cz/news... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:10 30.06.2015

    Iránci ovšem jsou Arabové asi jako jsou obvatelé Moravy Inuité...

    Iránci ovšem jsou Arabové asi jako jsou obvatelé Moravy Inuité...

  • lorgarius
    20:36 30.06.2015

    ako by vyslo porovnanie tankovych skol usa a zssr vo vojne iran -irak? Arabske armady porovnatelny vycvik. Osobne by som povedal remiza.

    ako by vyslo porovnanie tankovych skol usa a zssr vo vojne iran -irak? Arabske armady porovnatelny vycvik. Osobne by som povedal remiza.

  • Argonaut.CZ
    20:22 30.06.2015

    Souhlasím s tím, že usuzovat na kvality konstrukční školy podle arabských uživatelů nelze. Je tam jednak zmíněný aspekt morálky, kdy by jim podle mě nepomohl ani výrazně modernější ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím s tím, že usuzovat na kvality konstrukční školy podle arabských uživatelů nelze. Je tam jednak zmíněný aspekt morálky, kdy by jim podle mě nepomohl ani výrazně modernější tank /snad kromě odolnosti/. K čemu jsou v současném Iráku Abramsy proti ISILu, že? Vojáci utíkají, ještě než je použijí.

    Druhá věc je odvolávat se na Pouštní bouři. Ta začala, až když spojenci měli absolutní nadvládu, navíc na poměrně čitelném prostoru.

    Když si to shrnu, podle mě je to o umu posádek, až poté s odstupem o kvalitě techniky. Budou li dvě dobře vycvičené posádky, vyhraje ta s lepší technikou.

    Nemyslím si. že např. T-72M4CZ je pro náš středoevropský prostor mimo mísu. Jiná věc je, zda by nebylo dobré koupit výkonnější munici.Skrýt celý příspěvek

  • petr99
    19:49 30.06.2015

    hurvo: Doufám, že nechcete tvrdit, že T-62 je horší než Centurion ? Jak už tady bylo zmíněno, šlo hlavně o posádku, to jde vždy. A v čem je špatné zastávat se "téček" ?? Většina z ...Zobrazit celý příspěvek

    hurvo: Doufám, že nechcete tvrdit, že T-62 je horší než Centurion ? Jak už tady bylo zmíněno, šlo hlavně o posádku, to jde vždy. A v čem je špatné zastávat se "téček" ??
    Většina z nich byla ve své době na špičce, a chápu všechny + a - , ale nejnovější modernizace T-72 a všechny verze T-90 se podle mého ani dnes nedají považovat za šrot a pořád mají co nabýdnout.

    Gorn: Ty Shermany byly sice vyřazovány v 70. letech, ale ne takové, jaké byly za WW2. Tyto Shermany měli kanony 90mm. Jinak T-34-85 byly taky používané do 60. až 70. let.

    fenri: Naprosto souhlasím (až na to s MK I :D). Arabští tankisté nikdy nevynikali v umění tankového boje, neumí využít jejich přednosti, o tanky se moc nestarají a celkově taktika neni moc dobrá. Hold jejich umění boje spočívá jinde.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    19:43 30.06.2015

    ujo Marek prepáčte, ale porovnávať úroveň tankov podľa Izraelsko-Arabskej vojny ...... Absolútne súhlasím. Všetky tankové bitky po 2.vojne boli bitky veľmi dobre vycvičených ...Zobrazit celý příspěvek

    ujo Marek
    prepáčte, ale porovnávať úroveň tankov podľa Izraelsko-Arabskej vojny ......

    Absolútne súhlasím. Všetky tankové bitky po 2.vojne boli bitky veľmi dobre vycvičených posádok proti slabo resp. priemerne vycvičeným posádkam tankov vrátane to celého veliteľského tankového zboru. Týka sa to Kórejskej vojny, Vietnamu, vojny Izraela a spol. a obe vojny v zálive.
    Výnimkou bola tanková vojna porovnateľných taktik, vycvičenosti posádok a úrovne štátov India-Pakistan. Oba štáty z hľadiska tankov a vycvičenosti posádok (hlavne gramotnosti-negramotnosti) boli na porovnateľnej úrovni. Pakistan používal západné tanky, India sovietske tanky podobnej technickej úrovne. Toto by mal byť nejaký etalón kvality tankov.
    Je absurdné porovnávať vycvičenosť amerických resp. izraelských posádok a pologramotných posádok arabských tankov.
    Nedávno som bol na besede so špičkovým slovenským vojenským pilotom, ktorý v osemdesiatych rokoch cvičil v Líbyi libyjských pilotov. Povedal, že tam boli veľmi dobrí piloti, potom dlho, dlho nič a potom boli šmejdoví piloti. Problém bol v tom, že piloti sa vyberali nie podľa nadania, ale jednoducho sa prstom ukázalo - ty budeš pilot a bolo. Pritom ten chudák o lietaní nemal ani šajnu. Potom sa nečudujem, že takíto piloti nemali šancu proti izraelským prípadne americkým pilotom.
    Podobný princíp určite fungoval aj u tankistov. Dobrí tankisti, potom nič a nič a potom pologramotní tankisti, ktorí ani nevedeli ako sa do tanku dostali.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:39 30.06.2015

    Doporučil bych knihu Kočáry pouště. Na konci je izralské hodnocení Téček. A je obecně velmi vysoké. Nubráním se svému tradičnímu sionismu, když bych si troufl ZÁSADNĚ ...Zobrazit celý příspěvek

    Doporučil bych knihu Kočáry pouště.
    Na konci je izralské hodnocení Téček. A je obecně velmi vysoké.
    Nubráním se svému tradičnímu sionismu, když bych si troufl ZÁSADNĚ připomenout jistý rozdíl mezi Izraelským a arabským tankistou. IDF by jim natrhla řiť i s Mark I. :-)Skrýt celý příspěvek

  • ujo Marek
    19:00 30.06.2015

    prepáčte, ale porovnávať úroveň tankov podľa Izraelsko-Arabskej vojny (Centurion vs. T-62) a podľa vojny v zálive v roku 1991 je absolútny diletantizmus...sami Izraelci hodnotili ...Zobrazit celý příspěvek

    prepáčte, ale porovnávať úroveň tankov podľa Izraelsko-Arabskej vojny (Centurion vs. T-62) a podľa vojny v zálive v roku 1991 je absolútny diletantizmus...sami Izraelci hodnotili T-62 veľmi vysoko a s rešpektom (sami ich zaradili do výzbroje) a sami Izraelci povedali, že aj keby to mali opačne, oni T-62 a Araby Centuriony, aj tak by vyhrali, tam rozhodovala vysoká profesionalita a vynikajúci výcvik Izraelských posádok, ich vysoká bojová morálka a odhodlanie, vynikajúca úroveň veliteľov na všetkých úrovniach, ich taktika a operačné myslenie, tomu arabské posádky a veliteľské kádre nesiahali ani po členky...dosť arabských posádok ani nepoznalo základné TTD svojich strojov, ako odmer a námer dela, nevedeli nastavovať a používať zameriavače atď.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    18:49 30.06.2015

    Sgt Murphy V 91. v Kuwaite sa postavila námorná pechota so svojimi M60A1 s ERA proti irackým T-72. Američani im dali na frak. Existujú štatistiky, koľko irackých T-72 zničili ...Zobrazit celý příspěvek

    Sgt Murphy
    V 91. v Kuwaite sa postavila námorná pechota so svojimi M60A1 s ERA proti irackým T-72. Američani im dali na frak.

    Existujú štatistiky, koľko irackých T-72 zničili M60A1? Lebo nezdá sa mi, že to bolo neviem aké veľké číslo.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    18:44 30.06.2015

    Tam neislo o tanky ako take, ale skor o ich posadky. Ved predsa aj americky tankisti vraveli, ze ak by si tanky vymenili, dopadlo by to tak isto.

    Tam neislo o tanky ako take, ale skor o ich posadky. Ved predsa aj americky tankisti vraveli, ze ak by si tanky vymenili, dopadlo by to tak isto.

  • Sgt Murphy
    17:43 30.06.2015

    V 91. v Kuwaite sa postavila námorná pechota so svojimi M60A1 s ERA proti irackým T-72. Američani im dali na frak.

    V 91. v Kuwaite sa postavila námorná pechota so svojimi M60A1 s ERA proti irackým T-72. Američani im dali na frak.

  • Gorn
    17:23 30.06.2015

    Snad možná lepší ilustrace jsou Sharmeny proti T-34/54/55/62. Sharmeny v IDF byly vyřazovány až v 70. letech :) Nicméně je to stále o stejné (včetně toho co napsal petr99) stavět ...Zobrazit celý příspěvek

    Snad možná lepší ilustrace jsou Sharmeny proti T-34/54/55/62. Sharmeny v IDF byly vyřazovány až v 70. letech :) Nicméně je to stále o stejné (včetně toho co napsal petr99) stavět "budoucí" tanky na základě T-72 (z čehož fakticky vychází T-90) asi není nejlepší nápadSkrýt celý příspěvek

  • hurvo
    17:22 30.06.2015

    T-62 proti centurionom debakeldebakel teciek. T-72 proti abramsom debakel teciek. Zastancovia teciek hned nadhodia ze to vlastne ani neboli tecka ale vyvozne varianty. Ok ...Zobrazit celý příspěvek

    T-62 proti centurionom debakeldebakel teciek.
    T-72 proti abramsom debakel teciek.

    Zastancovia teciek hned nadhodia ze to vlastne ani neboli tecka ale vyvozne varianty.
    Ok vyvozne varianty ale india by tiez dostala vyvozny variant.
    T-90 to asi nebude pretoze india ju uz vo vyzbroji ma a ak by chceli verziu MS tak by proste iba modernizovali a nevypisovali by vyber noveho tanku.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    17:03 30.06.2015

    Testem obou konstrukčních škol byly ARABSKO-IZRAELSKÉ války a válka v Zálivu."

    Testem obou konstrukčních škol byly ARABSKO-IZRAELSKÉ války a válka v Zálivu."

  • petr99
    17:02 30.06.2015

    CerVus: Centuriony v Zálivu ?

    CerVus: Centuriony v Zálivu ?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3