Havárie ruského bitevního vrtulníku Mi-28N v Sýrii

Foto: Formace Mi-28N; větší foto / Jevgeni Volkov; CC BY 3.0
Formace Mi-28N; ilustrační foto, větší foto / Jevgeni Volkov; CC BY 3.0

V noci z 11. na 12. dubna havaroval v Sýrii ruský bitevní vrtulník Mi-28N “Noční lovec”. Posádka havárii nepřežila. Důvody a pozadí pádu se pokusil analyzovat ruský Vojensko-průmyslový kurýr (VPK).

Chyba posádky

Jména členů posádky havarovaného stroje Mi-28N nebyla oficiálně zveřejněna. Podle informací VPK však posádka patřila k 487. samostatnému vrtulníkovému pluku ve městě Buďonnovsk v Severokavkazském federálním okruhu. Vrtulník dle VPK pilotoval Adrej Okladnikov, jméno druhého člena posádky není známo.

Ihned po incidentu ruské ministerstvo obrany oznámilo jako důvod havárie technickou závadu nebo chybu pilota. Vyšetřovací komise pak 14. dubna potvrdila chybu pilota jako příčinu havárie. Posádka s vrtulníkem letěla v noci s využitím brýlí pro noční vidění a díky chybě v pilotáži Mi-28N havaroval.

Podle informací VPK nebyli piloti nováčky. Okladnikov se zúčastnil bojů v Čečensku a během války s Gruzii (2008) zničil svým vrtulníkem několik obrněných vozidel. Za své služby Okladnikov získal Řád odvahy (2x), medaili Za chrabrost, medaili Za službu vlasti a další vyznamenání.

Používání brýlí nočního vidění u posádek ruských bitevních vrtulníků je poměrně novinkou. Před pěti lety s brýlemi pro noční vidění létali pouze instruktoři v Centru bojové přípravy pilotů vrtulníků v Toržoku. V současné době ale s brýlemi pro noční vidění umí létat většina pilotů prvosledových jednotek.

VPK cituje nejmenovaného příslušníka vzdušných a kosmických sil Ruské federace, seznámeného s bojovým výcvikem ruských pilotů vrtulníků, podle kterého patří 487. vrtulníkový pluk mezi elitní útvary. Piloti pluku jsou neustále cvičení jak v nočních operacích, tak v používání kanónové i raketové výzbroje vrtulníků za všech podmínek.

Piloti nasazeni v Sýrii navíc prošli dalším výcvikem. Velká pozornost byla věnována právě úderným misím v noci.

V Sýrii jsou nasazeny také bitevní vrtulníky Ka-52; ilustrační foto; větší foto / Fedor Leukin; Wikicommons

Mi-24P: Starší je lepší

V Sýrii působí jak starší vrtulníky Mi-24P, tak nejnovější Ka-52 a Mi-28N. Ka-52 působí především ve dne, kdy napadá postavení protivníka pomocí neřízených raket. “Noční lovec” pak létá v noci, kdy provádí útoky pomocí protitankových řízených střel (PTŘS).

Největší objem úderů, a také ty nejnebezpečnější operace, v Sýrii však prováděly starší stroje Mi-24P. Do příchodů Mi-28N a Ka-52 vrtulníky Mi-24P provedly stovky bojových misí.

Proč Moskva nasadila v Sýrii především starší vrtulníky Mi-24P? Podle VPK je to například díky větším zkušenostem pilotů i pozemního personálu s provozem, údržbou i opravami jednoduššího Mi-24P. Panovaly také obavy, že nové stroje Mi-28N a Ka-52 se stanou mnohem více náchylnější k poruchám díky provozu v horkém a prašném prostředí Sýrie.

Navíc nové vrtulníky využívají jako svou hlavní výzbroj velmi drahé PTŘS Vichr. Jak poznamenává VPK, ničit “picky-upy s kulomety” pomocí takto výkonných střel nedává příliš ekonomický smysl. Navíc Mi-24P prakticky výhradně ničí cíle v Sýrii pomocí neřízených raket.

Mi-24P sice dokáže používat PTŘS Šturm ale jejich nasazení v Sýrii není potvrzeno. Navíc vzhledem k tomu, že Mi-24P létají velmi rychle v přízemních výškách, velmi zřídka (z důvodu krátkých reakčních časů) vrtulníky používají kanónovou výzbroj. Navíc vrtulníky v Sýrii neničí obrněnou techniku, ale především shluky nepřátelských bojovníků nebo typické pick-upy s kulomety.

“Je-li cíl dostatečně velký - skupina budov nebo velké postavení pěchoty, je lepší provádět úder z malé výšky. Pokud je cíl bodový - obrněné vozidlo, polní opevnění, budovy, útok je prováděn (pomocí neřízených raket - pozn. red.) z vodorovného nebo střemhlavého letu. Po zasažení neřízenými raketami se podle teorie má zahájit palba z kanónu a následně provést ostrý odklon nebo úhybný manévr. Ale v praxi, kdy protivník odpoví střelbou, je lepší kanón přeskočit a okamžitě se odpojit,” prozradil VPK tajemství vrtulníkové taktiky nejmenovaný ruský pilot Mi-24.

Podle osloveného pilota Mi-24P nemá moderní elektro-optické systémy, proto při použití PTŘS Šturm s poloautomatickým systémem navedení je nutné neustále udržovat vizuální kontakt s cílem. V takovém případě se ale vrtulník vystavuje palbě ze země. Podle ruského pilota je dosah PTŘS Šturm teoreticky 5 až 6 km, ale v praxi se musí vrtulník dostat mnohem blíže.

“Proto je lepší použít klasické neřízené střely. Ano, takové rakety se na tanky nehodí, ale několik raket je účinných pro ničení lehkých obrněných vozidel, budov nebo polních opevnění. Můžete vypálit salvu neřízených raket, rychle se otočit a vyhnout se palbě ze země,” uvedl pro VPK ruský pilot.

Mi-24P Mi-24P v podvěsu s bloky neřízených raket a PTŘS Šturm; ilustrační foto; větší foto / Public Domain

Problém s převodovkou Mi-28N

Avšak zpět k vrtulníkům Mi-28N. Pozdější nasazení Mi-28N VPK klade také za vinu dřívějším technickým problémům Mi-28N. Podle VPK do nedávné doby byly jedním z hlavních problémů Mi-28N poruchová hlavní převodovka, která navíc ztrácela funkčnost v prašném prostředí.

Například 5. února 2011 se kvůli poruše převodovky zřítil vrtulník Mi-28N právě ze 487. vrtulníkového pluku. Posádka se snažila nouzově přistát, ale dosednutí bylo velmi tvrdé. Jeden člen posádky zahynul. V srpnu stejného roku tvrdě přistál další vrtulník, taktéž kvůli poruše převodovky. Tentokrát však byl vrtulník jen lehce poškozen a posádka vyvázla bez zranění.  

V srpnu roku 2015 havaroval další Mi-28N. Během nehody zemřel pilot Igor Butenko, člen akrobatického týmu Zlatí orli. Avšak podle oficiální zprávy nehoda nesouvisela s poruchou převodovky.

VPK pro dřívější technické problémy vrtulníků Mi-28N požádal o vyjádření tiskové oddělení ruského ministerstva obrany. Avšak v době, kdy článek byl na VPK publikován, ministerstvo neodpovědělo.  

Dodejme, že vrtulníky Mi-28N v poslední době nakoupil Irák i Alžírsko. V obou zemích budou ruské vrtulníky létat v horkém a velmi prašném prostředí - tedy ve stejných podmínkách jako v Sýrii.

Nakonec však VPK uzavírá, i přes naznačovanou souvislost mezi dřívějšími technickým problémy Mi-28N a pádem stejného stroje v Sýrii, že právě v noci se stávají nejčastější nehody vojenských vrtulníků - jak při výcviku, tak při bojových operacích. A to i u zemí, které mají s nočními bojovými operacemi vrtulníků větší zkušenosti než Rusko. 

Zdroj: VPK, VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Šachy pokračují: Rusko přeskupuje síly v Sýrii

Před několika dny ruský prezident Vladimír Putin oznámil úspěšné ukončení bojových operací a stažení ...

Sýrie ukázala pokrok v ruských vojenských schopnostech

Ruská vojenská operace v Sýrii potvrdila značný nárůst schopností ruské armády. Dmitry Gorenburg na ...

Alžírsko zvýšilo objednávku ruských helikoptér Mi-28

Alžírské vojenské letectvo se rozhodlo navýšit množství objednaných ruských útočných helikoptér ...

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • danny
    14:18 22.04.2016

    Připadá mi trochu legrační, když se v každém hodnocení nízké efektivity boje proti ISIS uvádí jako omluva ohledy západních zemí na collateral demage. Před pár lety se praly o sto ...Zobrazit celý příspěvek

    Připadá mi trochu legrační, když se v každém hodnocení nízké efektivity boje proti ISIS uvádí jako omluva ohledy západních zemí na collateral demage. Před pár lety se praly o sto šest tomahawky do Tripolisu a o používání různé veselé munice v Iráku ani nemluvím. Základní rozdíl v nasazení Rusů a koalice v Sýrii je v tom, že Rusové mají jasnou strategii, vědí, jakých cílů chtějí dosáhnout (a co chtějí zasáhnout), spolupracují s pozemními jednotkami, mají velmi solidní zpravodajské informace a kvalifikované letecké návodčí. To se o koalici, bohužel, říct nedá. Neznalost a nepochopení situace na bojišti, absence jasné strategie a koordinace s pozemními silami se nedá dohnat jakkoli vyspělou technologií. Pak je jakákoli munice vyplýtvaná a každý vysoce přesně zasažený cíl lze označit za vedlejší ztrátu. Bohužel. Jen pro připomenutí: http://www.dailymail.co.uk/new... Skrýt celý příspěvek

  • infi
    12:35 22.04.2016

    Shania: Ano ta tabulka neni pro operaci, jakou vedou USA v Syrii. Pro zniceni pickupu s kulometem staci 1 x "bomb dropper", uplne stejne jako 1 x B-2 a vicemene by na to stacil i ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: Ano ta tabulka neni pro operaci, jakou vedou USA v Syrii. Pro zniceni pickupu s kulometem staci 1 x "bomb dropper", uplne stejne jako 1 x B-2 a vicemene by na to stacil i kanon z apache, nebo jiny rucnikar s TOWem... :-)

    Jen jsem chtel naznacit, ze smer, kterym se vyvijel zapad je trochu jiny, nez soucasne asymetricke valky, ve ktere je nejaka hi-tech technicka prevaha "zbytecne draha", bojuju-li s tak primitivnim nepritelem. Bavime-li se tedy o leteckych naletech...

    Nechci se dohadovat, ale precejenom ruska kampan byla cca 12x levnejsi, nez ta zapadni a byla i 12x mene efektivnejsi, nez ta zapadni ? Nebo stejne? lepsi? Nechal bych to jako otevrenou otazku na kterou si odpovi kazdy sam.

    A rozhodne bych nebagatelizoval ruskou misi tim, ze tam meli navodci, zpravodajske sluzby atp...To by prece mel pokryt i zapad v ramci sveho "technologickeho" naskoku.

    Podle me ted jsou USA zahnane do zvlastni situace, na kterou nebyli pripraveni...

    1) Musi resit naklady pro boj s "teroristy"
    2) Museji dohanet oblasti, ve kterych trosku zaspali
    3) Museji modernizovat sve dominantni postaveni, kvuli novym "hrozbam" (viz obnova F22)

    Takze sice rusove tlaci do armady vice penez, zvlada zdrava ekonomika, ale evidentne to bude mit dopad i na zbrojeni (zatizeni ekonomiky) zapadu...Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    12:18 22.04.2016

    fenri: ano, no pilot aspon nemusel ist na "stec" vystavovat lietadlo a seba poskodeniu ci zostreleniu... na druhej strane, napr Apache by podobny utok asi skor riesili palubnym ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: ano, no pilot aspon nemusel ist na "stec" vystavovat lietadlo a seba poskodeniu ci zostreleniu... na druhej strane, napr Apache by podobny utok asi skor riesili palubnym kanonom.. kedze ho vedia pouzivat nezavisle od smeru letu (nie ako Ka-52) a hlavne maju HMS..Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:00 22.04.2016

    infi: no není ten západ patetickéj, utrácí miliony za drahé hračky, rusové to zvládnou mnohem levněji, ale víš kdo je na tom uplně nejlíp? ISIS naloží toyotu vybusninami a s ...Zobrazit celý příspěvek

    infi: no není ten západ patetickéj, utrácí miliony za drahé hračky, rusové to zvládnou mnohem levněji, ale víš kdo je na tom uplně nejlíp?

    ISIS naloží toyotu vybusninami a s tímto VBIED pak zabije 50-100 protivníku...., (v kontrastu s tím pak můžete prskat, že někdo utratil 40k-200k za zničení blbé toyoty).

    Ale zpět k západu, pokud si někdo myslí, že jsou blbý a měli by začít znovu používat hloupou munici, zde je tabulka, která mluví za to jak moc je hloupá munice levná vs přesná

    http://i.stack.imgur.com/QGbs8...

    Ano, není to tabulka pro válku (nejspíš vznikla po DS) s někým, kdo nemá PVO, ale co to ukazuje o kolik víc strojů potřebuješ pro stejný efekt na cíly.

    A ještě si přihodím, jak to krasně ukazuje, jak jsou kritici co si myslí jak jsou VLO stroje předražené vedle.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:29 22.04.2016

    jj248b Přijde mi legrační v jednom příspěvku naznačovat velký rozptyl neřízených raket (a s tím související údajné collateral damages) a zároveň jejich slabost ve srovnání s 250kg ...Zobrazit celý příspěvek

    jj248b Přijde mi legrační v jednom příspěvku naznačovat velký rozptyl neřízených raket (a s tím související údajné collateral damages) a zároveň jejich slabost ve srovnání s 250kg bombou. Od ní s velkou pravděpodobností na rovině nikdo neodejde ani z větší dálky. Tedy "citlivost" k okolím cílům bude +/- stejná.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    10:15 22.04.2016

    S těmi Vichry to není tak žhavé. Mily a Kamovi používají v Sýrii starší Ataky.

    S těmi Vichry to není tak žhavé. Mily a Kamovi používají v Sýrii starší Ataky.

  • Luky
    10:11 22.04.2016

    Zaujala mě výzbroj Mi-24P na obrázku. Jsem si říkal jestli tam má Iglu nebo co (pod těmi Šturmy). Je to americká z Nevady, kde dělala OPFOR na cvičení. V minulosti jsem viděl ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujala mě výzbroj Mi-24P na obrázku. Jsem si říkal jestli tam má Iglu nebo co (pod těmi Šturmy). Je to americká z Nevady, kde dělala OPFOR na cvičení.
    V minulosti jsem viděl zkoušet na Hidu R-60, ale Iglu spíš na Mi-28.Skrýt celý příspěvek

  • Muž, co zírá na kozy
    10:07 22.04.2016

    Hlavní reduktor je velký problém Mi-28, údajně má resurs jen 500 hodin a navíc musí být pravidelně po pětadvaceti hodinách provozu kontrolován, takže se vyvíjí nový.

    Hlavní reduktor je velký problém Mi-28, údajně má resurs jen 500 hodin a navíc musí být pravidelně po pětadvaceti hodinách provozu kontrolován, takže se vyvíjí nový.

  • jj284b
    09:58 22.04.2016

    infi: to je sice pekne, no ak by NATO pouzivalo neriadenu municiu, tak by sa na nich zosypalo tolko kritiky ze az... navyse, tymi neriadenymi 80mm raketami toho az tak vela ...Zobrazit celý příspěvek

    infi: to je sice pekne, no ak by NATO pouzivalo neriadenu municiu, tak by sa na nich zosypalo tolko kritiky ze az... navyse, tymi neriadenymi 80mm raketami toho az tak vela neznicis.. stacia na pechotu na otvorenom priestranstve ci pickup s kulometom, no musis ich tam nasekat niekolko a aj tak budu mat velky rozptyl... jedna 500lb JDAM a mas istotu ze nic v okolo 50m odtial neodide... navyse neohrozujes pilota...Skrýt celý příspěvek

  • infi
    09:32 22.04.2016

    Clovek nemusi byt vylozene rusofil, aby uznal, ze to rusove maji dobre spocitane, ve smyslu "cost effective". Zatimco Zapad pro zniceni stanu s jednim islamistou nema problem ...Zobrazit celý příspěvek

    Clovek nemusi byt vylozene rusofil, aby uznal, ze to rusove maji dobre spocitane, ve smyslu "cost effective".

    Zatimco Zapad pro zniceni stanu s jednim islamistou nema problem poslat drony, navest satelity, vyslat F35 a pouzit presnou munici za X milionu, rus si to moc dobre spocita a vysle tam "stary" MI-24, ktery odvedne stejnou praci za zlomek nakladu, pomoci nerizenych raket...

    Podle me ve vetsim konfliktu na to NATO/Zapad dojede...coz uz bylo patrne i z bombardovani Libye, kdy v podstate pulce Evropy dochazela jak munice, tak i finance na niceni par rucnikaru.

    Na druhou stranu jde videt, ze asi kvalita a zkusenosti s PTRS u rusu je znacne pozadu za zapadem.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    08:04 22.04.2016

    zaujimavy clanok, len myslim ze v nasledovných odstavcoch ma byt Mi-24P nie Mi28P Navíc Mi-28P?   prakticky výhradně ničí cíle v Sýrii pomocí neřízených raket. Mi-28P? sice ...Zobrazit celý příspěvek

    zaujimavy clanok, len myslim ze v nasledovných odstavcoch ma byt Mi-24P nie Mi28P Navíc Mi-28P?
     
    prakticky výhradně ničí cíle v Sýrii pomocí neřízených raket. Mi-28P? sice dokáže používat PTŘS Šturm ale jejich nasazení v Sýrii není potvrzeno. Navíc vzhledem k tomu, že Mi-28P? létají velmi rychle v přízemních výškách.
     
    Upraveno. AdminSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4