Sýrie ukázala pokrok v ruských vojenských schopnostech
- 21. 3. 2016
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská vojenská operace v Sýrii potvrdila značný nárůst schopností ruské armády. Dmitry Gorenburg na webu PONARS Eurasia se pokusil popsat nejvýznamnější pokroky v technice a schopnostech ruské armády.
1.Vysoké operační tempo
Oproti válce s Gruzii (2008) ruská armáda učinila velké pokroky v operačním tempu a kooperaci (lepší komunikaci) mezi jednotlivými vojenskými útvary. Rusko v Sýrii rovněž prokázalo schopnost přesného ničení cílů na velké vzdálenosti a kapacitu provádět expediční operace.
V prvopočátku se ruské letectvo, díky informacím od syrské armády, zaměřilo na ničení základen a skladů opozičních sil - ty, které opoziční síly zabraly syrské armádě. Následně ruské letectvo začalo poskytovat vzdušnou podporu syrským a íránským jednotkám na zemi.
Vysokou schopnost operačního tempa prokázalo především ruské letectvo. Celkově 34 letadel a 16 vrtulníků provádělo průměrně v říjnu 45 bojových letů denně. Rychlost operačního tempa se navíc postupně zvyšovala, od 20 vzletů na začátku operace až po 60 bojových vzletů denně do poloviny října.
Poté počet bojových akcí poklesl. Podle Gorenburga především proto, že nejjednodušší a nejzřejmější cíle byly zničeny a opoziční síly se přizpůsobily hrozbě ruských leteckých útoků.
Výrazný zlom nastal v důsledku sestřelení Su-24 tureckým letectvem. Moskva poslala v listopadu 2015 do Sýrie dalších 37 bojových letadel Su-27 a Su-34. Počet denních vzletů, především díky strojům zajišťující vzdušné krytí útočným a bitevním letadlům, vzrostl až na 127 vzletů za den.
Nejvíce (189) bojových operací ruské letectvo provedlo 24. prosince. I když některé zprávy mluvily o problematické údržbě (mimo jiné díky drsným pouštním podmínkám), mnoha měsíční vysoké operační tempo vypovídá o dobré připravenosti, vycvičenosti a pružnosti ruské armády.
Gorenburg rovněž připomíná očividný pokrok v koordinaci vojenských operací mezi jednotlivými složkami ruské armády. Jde o pozitivní výsledek vojenské reformy po válce s Gruzii, kdy byly zjištěny výrazné nedostatky ve fungování ruské armády.
Reforma změnila regionální vojenskou velitelskou strukturu tak, aby všechny nestrategické vojenské jednotky v daném vojenském okruhu (Rusko má čtyři vojenské okruhy) přímo podléhaly vedení velitele daného okruhu. V minulosti musely být operace všech jednotek v daném okruhu koordinovány přes velení v Moskvě. Nová velitelská struktura umožnila lepší koordinaci a rychlejší rozhodování v regionálních konfliktech - např. v Sýrii.
Na konci roku 2014 ruské ministerstvo obrany rovněž vytvořilo Kontrolní centrum národní obrany, které slouží jako komunikační uzel a centrum pro pokročilou analýzu dat. V centru se setkávají a analyzují informace ze všech ruských vojenských prostředků po celém světě. Provoz centra umožnil snížit počet kroků v rozhodování a urychlil předávání informací mezi jednotkami i veliteli - ruská armáda tak získala schopnost mnohem lépe a rychleji reagovat na změny situace na bojišti.
Zlepšila se také koordinace mezi námořnictvem, letectvem a pozemními jednotkami. Ruské námořnictvo (např. křižník Moskva) například pomoci svých palubních protivzdušných systémů dlouhého dosahu poskytovalo vzdušné krytí letadlům i pozemním jednotkám.
Rusko rovněž prokázalo schopnost koordinovat bojové operace se syrskými a íránskými jednotkami, které útočily na pozice syrské opozice s podporou ruského letectva. Díky tomu se podařilo ovládnout některé klíčové oblasti v Sýrii a posílit pozici Bašára Assada.
2. Pokrok ve zbraních
Ruské letectvo v Sýrii použilo poprvé v ostré akci přesně naváděnou munici. Přesná munice byla použita pouze při 20 % náletů, zbytek tvořily útoky pomocí hloupých bomb. Avšak díky pokročilým palubním systémům dokázaly ruské letouny zasahovat relativně přesně cíle i hloupými bombami.
Omezené použití přesných zbraní mělo několik důvodů - ruské letectvo jich má nedostatek a velitele nechtěli použít velmi drahou přesnou munici tam, kde to není vysloveně nutné. Gorenburg zdůrazňuje, že v Sýrii vůbec poprvé jeden ruský bojový letoun dokázal při jedné akci zaútočit na více pozemních cílů.
Ruské letectvo díky novým technologiím mohlo částečně provádět útoky v noci tam, kde hrozilo nasazení protivzdušných prostředků protivníka. Rusko také ve větší míře nasadilo bezpilotní drony, které nejen sbíraly informace o poloze protivníka, ale také vyhodnocovaly úspěšnost bombardováni.
Ruská armáda operace v Sýrii rovněž využila k demonstrativnímu raketovému útoku z lodí v Kaspickém moři. Střely letěly přes íránské a irácké území a zasáhly cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km. Cílem bylo ukázat plánovačům NATO i okolním zemím, že Rusko je schopno zasáhnout přesně cíle na vzdálenost několik tisíc kilometrů z poza vlastní protivzdušné obrany - tedy ukázat schopnost přesného nejaderného útoku, který nelze jednoduše neutralizovat.
Další demonstrace ruské vojenské síly proběhly v prosinci 2015, když ruské ponorky ve Středozemním moři zaútočily pomocí střel s plochou drahou letu na cíle v Sýrii. Podle Gorenburga byly tyto útoky úzce koordinovány s letectvem, které nad Sýrii mimo jiné vyslalo své bombardéry - Tu-160, Tu95MS a Tu-22M3. Bombardéry útočily nejen pomocí “hloupých pum”, ale také pomocí řízených střel Ch-55 a Ch-101.
Tyto střely s doletem několik tisíc kilometrů byly použity v boji vůbec poprvé. Z taktického hlediska použití takto výkonných zbraní nemělo smysl - ale cílem ruského angažmá v Sýrii bylo mimo jiné (resp. stále je) předvést své vojenské schopnosti Západu a dalším zemím světa.
3. Expediční schopnosti
Gorenburg přiznává, že do zahájení akci v Sýrii (jako další analytici) podcenil schopnost ruské armády provádět expediční operace daleko od svých hranic. Nicméně se ukázalo, že ruská armáda je schopna mobilizovat dopravní kapacity a přepravit potřebné vybavení a personál i na velké vzdálenosti - i když k tomu použila veškeré dostupné lodě a dopravní letadla rozmístěné v evropském prostoru.
Pikantní je, že Rusko operativně použilo pro dopravu i původně turecké komerční lodě, které při dopravě ruského vojenského materiálu pluly pod ruskou vlajkou.
Rusko je na svém území při přesunu techniky a personálu zcela závislé na železniční síti. Avšak Sýrie ukázala, že Rusko je schopno pomocí letecké a námořní dopravy provést expediční operaci menšího rozsahu daleko od svých hranic.
Podle Gorenburga Rusko počítalo s vojenskou operací v rozsahu 3 až 6 měsíců. Avšak pomalý pokrok syrských pozemních sil, spolu se stoupající hrozbou ze strany Turecka a Islámského státu, donutil Rusko prodloužit a rozšířit operace.
Ruské letectvo začalo, v důsledku rozšíření operací, používat další dvě syrské letecké základny. Každá základna přitom vyžadovala zajištění, včetně nasazení dělostřeleckých baterií. Moskva však zásobování jednotek zvládla a v případě potřeby mohla provozovat vojenské operace “po neomezenou dobu”.
I když ruský prezident oznámila “stažení” ze Sýrie, ruské pozemní základny zůstanou fungovat beze změn. Díky tomu mohou Rusové velmi rychle přesunout techniku a obnovit bojové operace v potřebné míře v Sýrii v řádu několika dní.
Jak Gorenburg dodává na závěr, pomineme-li geopolitické cíle, vojenské angažmá v Sýrii Moskvě posloužilo k otestování nových vojenských schopností, resp. k otestování výsledků ruské armádní reformy, a k předvedení ruských vojenských schopností potenciálním protivníkům.
Ruské nasazení v Sýrii svůj účel splnilo - nedávné ruské armádní reformy jasně zvýšily vojenské schopnosti Ruska.
Zdroj: PONARS Eurasia
Související články
Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?
Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je ...
- 10.03.2016
- 172 komentářů
- Jan Grohmann
Islámský stát přišel o jednoho ze svých ďáblů
Dne 5. března byl ve východosyrském městě Aš-Šaddadi pravděpodobně zabit jeden z vrchních velitelů ...
- 16.03.2016
- 13 komentářů
- Václav Kopecký
Aleppo aneb všichni proti všem
Aleppo, největší syrské město a centrum stejnojmenné provincie, je jedním z nejdůležitějších ...
- 17.03.2016
- 57 komentářů
- Jakub Maděránek
Šachy pokračují: Rusko přeskupuje síly v Sýrii
Před několika dny ruský prezident Vladimír Putin oznámil úspěšné ukončení bojových operací a stažení ...
- 20.03.2016
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské zbrojovky si ze Sýrie udelaly zkušební strelnici. Bitevníky, bombardéry, protiraketové systémy, tanky i bitevní vrtulníky. To vše predvedli Rusové behem své pulrocní operace ...Zobrazit celý příspěvek
Ruské zbrojovky si ze Sýrie udelaly zkušební strelnici. Bitevníky, bombardéry, protiraketové systémy, tanky i bitevní vrtulníky. To vše predvedli Rusové behem své pulrocní operace v Sýrii. Nasazení ruských zbraní do boju na Blízkém východe se ukázalo nejlepší reklamou pro ruské zbrojovky. Na syrské tažení Rusko vynaložilo 33 miliard rublu (asi 12 miliard korun), ale potenciální kontrakty na vývoz ruských zbraní mohou v nejbližších letech prinést více než desetinásobek - šest až sedm miliard dolaru (asi 145 až 170 miliard Kc).
http://zpravy.idnes.cz/rusko-e... Skrýt celý příspěvekZadnej lejzr. Princip stejnej jako na Stora - presvetlit navadeci diodu v zadku rakety a kdyz ji odpalovaci zarizeni nerozezna, tak raketa ztrati smer.
Zadnej lejzr. Princip stejnej jako na Stora - presvetlit navadeci diodu v zadku rakety a kdyz ji odpalovaci zarizeni nerozezna, tak raketa ztrati smer.
Zaujimava analyza od Lukasa Visingra...http://www.natoaktual.cz/ruska...
Zaujimava analyza od Lukasa Visingra...http://www.natoaktual.cz/ruska...
Sorge měl by to být nějaký laser který by měl odvádět řízené střely jako TOW a pod.A údajně to už pár let vyvíjely nakonec jim údajně pomohli zařízení dokončit právě rusové.
Sorge měl by to být nějaký laser který by měl odvádět řízené střely jako TOW a pod.A údajně to už pár let vyvíjely nakonec jim údajně pomohli zařízení dokončit právě rusové.
Mluvilo se tu o Italech,Francouzech jak jsou špatní vojáci já bych rád dodal kolikrát Američeni bombrdovali vlastní nebo Brity když si volali o podporu...Co sem někde četl dokonce ...Zobrazit celý příspěvek
Mluvilo se tu o Italech,Francouzech jak jsou špatní vojáci já bych rád dodal kolikrát Američeni bombrdovali vlastní nebo Brity když si volali o podporu...Co sem někde četl dokonce že Britové už raději na východě nevolají nikoho jiného o leteckou podporu než vlastní.Italové vždy bojovali dokuď viděli šanci na vítězství když ne tak se vzdali no a co? Proč umřít v marném boji??O Francouze se moc nezajímám ale nevzdali se jen v druhé světové? Jelikož za Napoleona bojovali výborně...Tak že to jak je nějaký voják špatný je jen úhel pohledu.
Co se týče velmocí jsou prostě 3 a jsou to hlavní hráči v současnosti o vliv ve světě USA,Čína a Rusko a aď si to přiznáte nebo ne zrovna teď Rusové tenhle boj vedou.
A myslím že tady je v oblibě furt a ten samý stereotyp podceňovat Rusy...
Kdyby byli Rusové na tom tak špatně proč by společenství 28 států jako je NATO trpělo tak paranoidním chováním vůči Rusku?
Možná se mílím ale dívám se na to jako realista ne jako pohádkář.Skrýt celý příspěvekNevi nekdo odkial to maju a k comu je to dobre?
https://www.youtube.com/watch?...Nevi nekdo odkial to maju a k comu je to dobre?
https://www.youtube.com/watch?...svang: pro režim, rusy, kurdy není problém označit kohokoliv jako JAN nebo ISIS aby mohli přerušit příměří, příměří je jen od toho, aby se mohli vypořádat s hrozbami po jedné a ne ...Zobrazit celý příspěvek
svang: pro režim, rusy, kurdy není problém označit kohokoliv jako JAN nebo ISIS aby mohli přerušit příměří, příměří je jen od toho, aby se mohli vypořádat s hrozbami po jedné a ne je řešit najednou.
JAN + FSA + další skupiny v posledních dnech bojují společně proti ISIS
Rebelové JAN bohužel potřebují i když si uvědomují, že jejich cílem je nakonec jejich území ovladat a prosadit svoji ideologii, navíc spolupráce s nimi je velmi riziková a náchylná k různým zradám a podrazům. Bohužel, pokud by mezi sebou začali bojovat, jsou snadný cíl jak pro režim, tak pro ISIS.
Jediný způsob jak JAN porazit je silně podporovat jiné skupiny a snažit se utnout podporu JAN.Skrýt celý příspěvekShania: Svobodna syrska armada (FSA) byla drive v mainstreamu presentovana jako umirnena opozice a "demokraticka alternativa vlady" misto "rezimu brutalniho diktatora" Assada. USA ...Zobrazit celý příspěvek
Shania:
Svobodna syrska armada (FSA) byla drive v mainstreamu presentovana jako umirnena opozice a "demokraticka alternativa vlady" misto "rezimu brutalniho diktatora" Assada. USA (pote co OSN odmitlo pritvrdit sankce proti Basaru Asadovi) utratily miliony dolaru za jejich primy vycvik a vybaveni vcetne raket zeme-vzduch urcenych k sestrelovani syrskych vladnich vrtulniku a nizkoleticich letadel, a dodanych skrz Turecko:
http://www.reuters.com/article...
FSA souhlasila s nedavno dohodnutym primerim, zatimco Islamsky stat ani an-Nusra, jakozto teroristicke organizace, soucasti primeri nejsou a boje proti nim pokracuji.
http://zpravy.idnes.cz/syrska-...
Pokud by se "umirnena opozice" FSA nyni otevrene prihlasila k teroristicke AN a bojovala po jejich boku, je to flagrantni poruseni mezinarodnich dohod.Skrýt celý příspěveksvang: převlekani kabatu? Nevidím že by se dělo něco nového. JAN bojuje po boku FSA od počatku konfliktu... je tu neco jako spolecny nepritel, dokonce dva. FSA je v ...Zobrazit celý příspěvek
svang: převlekani kabatu? Nevidím že by se dělo něco nového.
JAN bojuje po boku FSA od počatku konfliktu...
je tu neco jako spolecny nepritel, dokonce dva.
FSA je v konfliktu s ISIS od samého počátku.
Strety mezi JAN a Daesh taky nejdou nic výjimečnějšího, ISIS byla původně frakce podřízená JAN a rozkol a následný mocenský boj mezi nimi byl krvavý.
I např boje o Rakka byli vedeny v koalici JAN, Ahrar al-Sham a FSA proti ISIS. Rozhovor s jednou z mnoha frakcí FSA v tomto regionu: http://www.al-monitor.com/puls...
Mezi FSA a JAN bylo taky dost konfliktu, ted napr JAN vytlačila/pozatýkala 13 divizi FSA a civiliste proti tomu demostruji (13 divize je velmi oblíbená)... http://www.mei.edu/content/art...
Před pár měsíci, kdy vrcholila ofenziva režimu málem došlo k přímému střetu mezi FSA a JAN.
Povstalecké skupiny formují aliance přímo určené k tomu aby omezili vliv JAN - tzv jednotlivé skupiny jsou příliš malé a jsou snadný cíl pro JAN.
JAN dlouhodobě likviduje menší povstalecké skupiny a upevňuje svoji pozici.
čast z nich přejde dobrovolně, protože potřebují peníze a zbraně (to je to vaše převlékání kabátů), je to v podstatě pragmatický krok, protože JAN a podobné extremistické organizace netrpěly výpadky v dodávkách zbraní a peněz ze zahraničí, tak jako jiné frakce. Za tyto výpadky dodávek může většinou tlak USA na podporovatele těchto skupin (turecko/SA/Jordansko/atd) a tím pádem nepřímo podporují extremisty....
A ti co nepřejdou dobrovolně se pokusí převzít silou (likvidace/vyhnání velení, přebraní zbytku)Skrýt celý příspěvekDalsi prevlekani dresu u teroristu, ktere mainstremova media eufemisticky nazyvaji umirnena vladni opozice. Svobodna syrska armada (FSA - sponzorovana a cvicena Saudskou Arabii, ...Zobrazit celý příspěvek
Dalsi prevlekani dresu u teroristu, ktere mainstremova media eufemisticky nazyvaji umirnena vladni opozice. Svobodna syrska armada (FSA - sponzorovana a cvicena Saudskou Arabii, Tureckem a USA) a Jabath an-Nusra (syrska Al-Kaida), bojuji nyni spolecne proti syrske vlade v severnim Aleppu:
https://southfront.org/free-sy...
Pritom Fronta an-Nusra je udajne pro Spojené státy z dlouhodobého hlediska nebezpecnejší než Islámský stát, tvrdi experti z zamorskych institutu Study of War a American Enterprise a nevztahuje se na ni ani nedavno dohodnute primeri:
http://zpravy.idnes.cz/an-nusr...
http://zpravy.idnes.cz/syrie-p... Skrýt celý příspěvekhttp://www.natoaktual.cz/ruska... Myslím, že toto je lepšie ...Zobrazit celý příspěvek
http://www.natoaktual.cz/ruska...
Myslím, že toto je lepšie zhondotenie.Skrýt celý příspěvekstirling - má jít opět o kopii Kyjeva a poněkud se bojím, že než jí číňané uvedou do plnohodnotného nasazení, budete to trvat ještě velmi dlouho. Problém číňanů, že stále nedokáží ...Zobrazit celý příspěvek
stirling - má jít opět o kopii Kyjeva a poněkud se bojím, že než jí číňané uvedou do plnohodnotného nasazení, budete to trvat ještě velmi dlouho. Problém číňanů, že stále nedokáží nic moc vymyslet, byť se lepší. Jen kopírují. Letadla, motory (to jim ani nejde), lodě.
K té ruské závislosti na čínské elektronice: číňané nedokáží konkurovat ruským PLO a PRO systémům. A to je hodně o elektronice...Skrýt celý příspěvekKOLT: fundamentální rozdíl mi přjde v tom, že o Italech a Francouzech tyto stereotypy šíří i (a zejména) jejich spojenci, zatímco u Rusů pocházejí z druhého tábora. Samozřejmě jde ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: fundamentální rozdíl mi přjde v tom, že o Italech a Francouzech tyto stereotypy šíří i (a zejména) jejich spojenci, zatímco u Rusů pocházejí z druhého tábora. Samozřejmě jde v obou případech o stereotypy a já to použil jako hyperbolu. Chtěl jsem poukázat na historicky malou "tuhost a zaťatost" italských a francouzských armád ve sronání s Rusy, kteří i když něco dělají blbě, dělají to naplno. Možná moc vycházím z mého oblíbeného Mannsteina, ale jeho názor na ruského a francouzského vojáka je to, o čem hovořím. A to se ještě bojím, že u těch Francouzů a Italů je ten trend "měknutí" ještě výraznější. U Francouzů je dobré, že si alespoň dokázali vyrobit Cizineckou legii, která patří mezi nejnasazovanější francouzské síly s oprávněně vysokým kreditem. Ti Italové jako válečníci...
Jistě ale cítíme rozdíl mezi britským, německým, ruským, franouzským a italským vojákem.Skrýt celý příspěvekNo nevím s počtama to učitě tolik nesouvisí viz kolik myslíte, že těch rusů v sýrii je? A to mají tuším papírově armádu kolem 800 000? Čína už staví svojí druhou letadlovou loď a ...Zobrazit celý příspěvek
No nevím s počtama to učitě tolik nesouvisí viz kolik myslíte, že těch rusů v sýrii je? A to mají tuším papírově armádu kolem 800 000?
Čína už staví svojí druhou letadlovou loď a tuším, že zatím plánují 4? Nevím jestli se jedná o kopii té z ukrajiny, ale rusko momentálně prostě nedokáže postavit takto velké plavidlo a je úplně jedno jestli jde o kopii nebo vlastní konstrukci.
Se surovinama souhlas, rusko je neuvěřitelně bohatá země a proto je s podivem, že tolik lidí tam žije tak jak žije. Na druhou stranu díky závislosti ekonomiky na vývozu nerostů to bohužel rusko moc jako ekonomickou sílu použít nemůže, protože tím pošle do kopru i sebe, takže je to spíše takový kamikaze nástroj.Skrýt celý příspěvekpro fenri: Můžu se zeptat, proč vám nevadí posuzování Italů a Francouzů podle stereotypů (jakkoli s ním souhlasím ;-) ), ale jindy se děsně čertíte, když stejným metrem někdo měří ...Zobrazit celý příspěvek
pro fenri: Můžu se zeptat, proč vám nevadí posuzování Italů a Francouzů podle stereotypů (jakkoli s ním souhlasím ;-) ), ale jindy se děsně čertíte, když stejným metrem někdo měří Rusům? Věčně nalitý Ivan, před kterým je schováváno vše, co jde sníst, vypít a op*chat, jak přesně napsal RiMr, je stejný předsudek jako Ital vzdávající se při prvním výstřelu a Francouz, jehož hlavní bojovou dovedností je leštění knoflíků na uniformě... Ani jeden z těch stereotypů nepochází z dílny nějaké propagandy, nýbrž je produktem zkušeností ostních s danou skupinou. Něco jako vtipy o blondýnách, policajtech nebo cikánech.Skrýt celý příspěvek
sterling: ad1. infantilní raketová střelba Je skôr výborný marketingový ťah, lepšiu reklamu by nikde nezískali. A nie je to len o predaji konkrétnych zbraňových systémov ale ...Zobrazit celý příspěvek
sterling:
ad1. infantilní raketová střelba
Je skôr výborný marketingový ťah, lepšiu reklamu by nikde nezískali. A nie je to len o predaji konkrétnych zbraňových systémov ale ruskej techniky ako celku. Rusi v Sýríí dokázali, že ich technika je pri kvalifikovanej obsluhe na svetovej úrovní a s ohľadom na rádovo nižšie ceny môžu očákávať prívaly zakázok.
Na škodu pre nich sú v tomto ohľade niekedy až žalostne nízke výrobné kapacity najnovších zbraňových systémov, ktoré bránia vačšiemu exportu a výrobné linky nie sú schopné dostatočně dodávať ani do samotnej ruskej armády.
ad.2. prevlajkovanie lodí a sydení se.
Tu si úplne mimo, Rusi museli lode "prevlajkovať" a zaradiť do VMF, lebo keby zbrane posielali bežnými obchodnými plavidlami, tak by ich mohlo napr. Turecko ľubovolně kontrolovať a zadržiavať. Rovnako by pre ne platili iné pravidlá pri plavbe Bosporom a Dardanelmi.
fenri:
Rusko Čínu potrebuje, lebo nedokáže držať krok v sofistikovanej mikroelektronike a a počítačovej technike, kde je Čína absolutná špička. Na druhej strane je pravdou, že ani v súčasnej dobe čína stále nie schopná postaviť a dokonca ani okopírovať kvalitný letecký motor.
Dušan
Aj keby si sa postavil na hlavu Rusko je a bude z mocenského hľadiska svetová veľmoc, minimálně dovtedy, kým dokáže svoju jadrovú triádu udržovať v takej kondicií, že je schopná zasadiť odvetný uder takej intenzity, že si nikdo nemôže dovoliť na Rusko zaútočiť.Skrýt celý příspěveksterling No v Mali je to přesně taková policejní akce, o které fenri píše. Kolik tam nasadili Francouzi vojáků? 500? 1000? Většinu kontingentu v Mali tvoří jednotky z okolních ...Zobrazit celý příspěvek
sterling
No v Mali je to přesně taková policejní akce, o které fenri píše. Kolik tam nasadili Francouzi vojáků? 500? 1000? Většinu kontingentu v Mali tvoří jednotky z okolních afrických států. Jen vím, že s logistickým zabezpečením jim pomáhala půlka Evropy a Kanada. Síla Francie a schopnost zásahu byla vidět při leteckým bombardován Kaddáfího. Nebo myslíš válku proti IS pomocí 10 nasazených strojů?
No myslím, že díky surovinám které Rusko vlastní má dostatečnou ekonomickou sílu.
Ad Čína
Myslíš tu první letadlovku, co koupili od Ruska nebo tu kopii co prý staví teď?Skrýt celý příspěvek...ježíš to jsou zase hlody o "šocích" z ruských zbraní a o Ivanovi nebo Voloďovi s koulema (taky se před těma ruskýma koulema zamykaly dívky a ženy všude kam ty ruské koule ...Zobrazit celý příspěvek
...ježíš to jsou zase hlody o "šocích" z ruských zbraní a o Ivanovi nebo Voloďovi s koulema (taky se před těma ruskýma koulema zamykaly dívky a ženy všude kam ty ruské koule vkročily - moje maminka měla na konci války 12 let a popisovala jak se před těma ruskýma koulema schovávalo a zamykalo všechno co šlo sežrat, vychlastat, nebo op*chat) a jak ten náš moloděc klubkem drátu opravuje Armatu...
Rusům jsem za kampaň v Sýrii vděčný, ale tady tyhle stoličnoje bláboly... V Sýrii škoda rány která se neujme, ale věřím jim toho minimum, ve smyslu cílů, postupů, výkonů, souvislostí..
Snad nebude vadit když sem dám link na to, jak souzi umí vykládat a překrucovat i dnes (a právě dnes) i známé události:
http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvekTy jednotky tam normálně bojují, ty tam nejezdí jen na hlídkách jako v kosovu viz aktuálně třeba Mali, ale radši posuzuj armádu podle vtipů... K číně - problém je v tom, že ty ...Zobrazit celý příspěvek
Ty jednotky tam normálně bojují, ty tam nejezdí jen na hlídkách jako v kosovu viz aktuálně třeba Mali, ale radši posuzuj armádu podle vtipů...
K číně - problém je v tom, že ty velmoc posuzuješ podle zbraní
Velmoc má v první řadě ekonomickou sílu a díky tomu vliv všude po světě až potom následuje armáda. Krásný příklad vlivu a síly číny můžeš pozorovat v menší míře aktuálně i u nás.
K té armádě - ano čína třeba ještě nemá všechny technické znalosti nad ruskem (viz třeba ty motory do letadel, ale při jejím tempu to nebude dlouho trvat) na druhou stranu do výzbroje nasadí už svůj letoun páté generace a vlastně nezůstane jen u jednoho... A hlavně čína je schopna stavět velké lodě viz stavba letadlovek což rusko už není schopno. Ten směr je jasný a nevidím zatím nic co by to mělo otočit.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...