Estonská firma Milrem Robotics robotizuje mechanizovanou pěchotu
- 22. 6. 2020
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Estonská Milrem Robotics před pár dny představila robotické vozidlo Type-X s belgickým bojovým modulem Cockerill Protected Weapons Station Gen. 2 (CPWS Gen. 2). Současně estonská společnost pracuje v rámci projektu iMUGS (Integrated Modular Unmanned Ground System) na rozvoji společných evropských robotických technologií.
Na projektu iMUGS se podílí konsorcium několika předních evropských firem vedených právě estonskou Milrem Robotics. Celkový rozpočet projektu iMUGS je 32,6 milionu euro, přičemž 30,6 milionu poskytne Evropská komise skrz program Evropského obranného a průmyslového rozvoje EDIDP (European Defence and Industrial Development Programme).
Cílem projektu iMUGS je vytvořit modulární a škálovatelnou architekturu pro evropské pozemní i letecké robotické systémy. Konsorcium se zaměří na vytvoření společného evropského velicího, řídicího a komunikačního řešení robotů, senzorů, užitečných nástaveb (průzkumných, bojových atd.) a algoritmů. Pro testování všech těchto prvků poslouží estonská hybridní robotická platforma THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System). Výsledky projektu adoptují minimálně účastnící se státy, tedy Finsko, Lotyšsko, Německo, Belgie, Francie a Španělsko.
Výsledky projekty iMUGS budou přenositelné i na jiné pozemní roboty, například na českou platformu TAROS 6×6 od VOP CZ. Právě nedávno Armáda ČR získala průzkumný robotický komplet UGV-Pz (automatizovaný bezosádkový průzkumný pozemní prostředek) na platformě Taros 6×6.
„Robotické a autonomní systémy v nadcházejících letech po celém světě nesmírně posílí obranné a vojenské schopnosti. iMUGS je vynikajícím příkladem toho, jak může Evropa společně využívat a rozvíjet špičkové technologie a zároveň se vyhnout tříštění sil a prostředků,“ řekl Kuldar Väärsi, generální ředitel společnosti Milrem Robotics.
Univerzální robotická architektura iMUGS; větší foto / Milrem Robotics
Estonský THeMIS je univerzální pásová platforma, kterou lze vybavit různým užitečným nákladem. Představená byla verze mimo jiné s 20mm automatickým kanonem a protitankovými řízenými střelami (PTŘS).
Výsledky projektu iMUGS využije i mnohem větší robotické vozidlo Type-X, které Milrem Robotics vyvíjí společně se švédskou společností Sinrob Technologies. Před měsícem se objevily první počítačové obrázky, ale již 1. června první fotografie podvozku Type-X. A konečně 18. června estonská společnost na svých webových stránkách zveřejnila Type-X s bojovým modulem CPWS Gen. 2 od belgické společnosti John Cockerill Defense. CPWS Gen. 2 lze vybavit 25mm automatickým kanonem M242 nebo 30mm kanonem M230LF.
Belgický modul CPWS Gen. 2 byl zvolen s ohledem na snadný přístup přes rozměrný střešní poklop, což umožňuje pohodlné přebití zbraní a údržbu. Modul obsahuje 360° denní, noční a termovizní senzory a lze jej vybavit také PTŘS (Alcotan, MMP, Javelin nebo SPIKE). Lze samozřejmě použít i jiné bojové moduly, Milrem Robotics v tiskové zprávě naznačila použití bojového modulu s kanony ráže 90 mm nebo 105 mm.
Type-X doplní, nebo částečně nahradí, bojová vozidla pěchoty (BVP) na bojišti. Oproti klasickým BVP je Type-X nejen výrazně lehčí a levnější, ale má také celkově mnohem menší rozměry. Type-X s modulem CPWS Gen. 2 váží pouze 12 tun a jeho diesel-elektrický pohon umožní držet krok s klasickými bojovými vozidly.
Dva prototypy UGV-Pz na platformě Taros 6×6 dodané Armádě ČR; větší foto / VZLÚ
Společný estonsko-švédský tým vyvíjí Type-X tak, aby jej bylo možné přímo začlenit do mechanizovaných jednotek. Type-X proto pojme i „lidský“ výsadek.
Maximální rychlost Type-X je 80 km/h na silnici a 50 km/h v terénu. Dojezd na pevné cestě je 600 km. Type-X měří na výšku 2,2 metru, na šířku 2,9 metru a délku 6 metrů. Pojezdové pásy jsou pryžové.
Při hmotnosti pouze 12 tun lze „tančík“ padákově vysazovat ze středních dopravních letadel nebo přepravovat v podvěsu pod těžkými dopravními vrtulníky. Řízení Type-X obstará umělá inteligence a operátoři ve velitelském vozidle. Type-X dokáže pracovat autonomně díky algoritmům IFK (Intelligent Functions Kit) založenými na programovací platformě ROS (Robot Operating System).
Pancéřová ochrana podvozku je pouze na úrovní 1 podle normy STANAG 4569. V případě bojového modulu, který je statisticky nejohroženější části bojového vozidla, se ale počítá s ochranou úrovně 4.
„Jednou z prvních realistických rolí bezosádkových bojových vozidel bude ochrana konvoje a obrana perimetru nebo základny. Type-X s CPWS lze umístit v přední a zadní části konvoje, aby poskytl další oči a palebnou sílu konvoje. Málokdy má konvoj k dispozici palebnou sílu 25mm kanonu a vzhledem k tomu, že systém je bez posádky, vhodné taktiky [při napadení], jako je okamžitá zteč na stranu napadení nebo manévrování na pozice nepřítele, jsou nyní legitimní možností konvoje pod palbou. Funkce vedení / sledování u bezosádkových vozidel jsou dobře vyvinuté technologie a začlenění několika míst operátorů může poskytnout zálohu a schopnost rychlé reakce. Místo toho, abychom vojáky vystavovali riziku, tyhle strážní systémy poskytnou neustálé pozorování a schopnost manévrovat a rozptylovat útok namísto toho, aby jej pouze absorbovaly,“ komentoval možnosti Type-X Simon Haye, marketingový ředitel John Cockerill Defense.
S ostrými testy Type-X s modulem CPWS Gen. 2 se počítá od podzimu letošního roku. Zda nebo kdy dojde k zavedení Type-X do výzbroje, zatím není známo.
Zdroj: Milrem Robotics
Související články
THeMIS: Evropský bojový robot z Estonska?
V rámci stálé spolupráce v obranné oblasti PESCO (Permanent Structured Cooperation) evropské státy ...
- 22.08.2018
- 19 komentářů
- Jan Grohmann
MLCPS: 16 000 útočných pušek pro estonskou armádu
Americká firma Lewis Machine & Tool Company (LMT) dodá estonské armádě 16 000 nových útočných ...
- 06.12.2018
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Novinky z Pobaltí: NASAMS 2 pro Litvu, houfnice K9 pro Estonsko
Baltské státy pokračují v investicích do své obrany. Estonsko nakoupí dalších šest jihokorejských ...
- 08.10.2019
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Type-X: Robotické bojové vozidlo z Estonska
Estonská společnost Milrem Robotics na podzim letošního roku začne testovat prototyp nového bojového ...
- 28.05.2020
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...