Type-X: Robotické bojové vozidlo z Estonska

Type-X: Robotické bojové vozidlo z Estonska
THeMIS a Type-X v bojové verzi / Milrem Robotics (Zvětšit)

Estonská společnost Milrem Robotics na podzim letošního roku začne testovat prototyp nového bojového robotického vozidla RCV (Robotic Combat Vehicle) Type-X. Firma Milem Robotics si již ve světě vydobyla ostruhy s prodejně úspěšnou univerzální robotickou platformou THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System).

Estonský původ zřejmě nejúspěšnějšího evropského výrobce pozemních robotických systémů UGV (Unmanned Ground Vehicle) není náhodný. Územně malé Estonsko má pouze 1,3 milionu obyvatel. Estonská armáda má tedy jen omezené lidské zdroje a estonské území má jen minimální obrannou hloubku.

Jedinou šancí estonské armády, jakožto i armád dalších dvou pobaltských zemí, tedy Lotyšska (1,9 milionu obyvatel) a Litvy (3,2 milionu obyvatel), je dosáhnout stavu, kdy potenciální ztráty útočníka přesáhnou potenciální zisky. Vzhledem k omezenému lidskému kapitálu je jedinou možností Estonska (resp. všech pobaltských zemí), jak zásadně „zvýšit počet hlavní“, vsadit na různé robotické platformy.

Estonská Milrem Robotics získala světový věhlas díky robotu THeMIS. Jde o 1630 kg těžkou pásovou platformu s hybridním diesel-elektrickým pohonem. THeMIS je unikátní díky dobře přístupnému a rozměrnému úložnému prostoru s provozní nosností 750 kg (maximálně 1200 kg). Robot se pohybuje rychlostí 25 km/h, ale lze ho vléct za jiným vozidlem rychlostí až 80 km/h.

THeMIS lze použít jako logistické, průzkumné nebo pyrotechnické UGV. Stejně tak lze na platformu uložit různé dálkově ovládané bojové moduly s kanony, kulomety nebo protitankovými řízenými střelami (PTŘS). „Nejluxusnější“ dostupnou variantou je TheMIS s bojovým modulem R400S-MK2-D-HD s 30mm automatickým kanónem M230LF.


THeMIS s modulem R400S-MK2-D-HD; větší foto / Milrem Robotics

Milrem Robotics ale THeMIS nabízí také pro komerční sféru, například pro hasiče, zemědělce nebo pro těžební průmysl ‒ lze s nimi například kontrolovat staré a nestabilní štoly. Celkově Milrem dodal robota THeMIS do devíti zemí, armádní verze například do Velké Británie, Nizozemska, Norska, Francie nebo Německa. 

Logistickou variantu THeMIS v ostrém provozu vyzkoušela estonská armáda v africkém Mali. Během nasazení THeMIS ujel 1200 km a byl aktivní 330 hodin. V jednom z testů dokonce THeMIS utáhl 32 tun těžké francouzské obrněné vozidlo VBCI.

Největší výhodou se ukázal převoz proviantu a munice v komplikovaném terénu. „Členité městské oblasti mohou být náročné a člověk nemůže vždy spoléhat na podporu obrněných transportérů. Příležitost přivést půl tuny munice a vody na místa nedosažitelná obrněnými transportéry posílila schopnosti hlídek a zlepšila bojové možnosti,“ uvedl podplukovník estonské armády Sten Allik. „THeMIS nás překvapil svou schopností odolávat tvrdému prostředí. Teplo a drsný terén podrobily vozidlo zkoušce, nicméně vše zvládlo s lehkostí.“


THeMIS v Mali

Po úspěchu platformy THeMIS nyní Milrem Robotics vstupuje do zcela jiné robotické kategorie. Nově představené RCV Type-X je plnohodnotný bojový stroj schopný držet krok v rámci mechanizovaných jednotek s moderními bojovými vozidly pěchoty (BVP) a tanky.

Podle tiskových materiálů Milrem Robotics půjde o první RCV vyvinuté v Evropě, navíc speciálně navržené pro mechanizované jednotky NATO. Testování prvního prototypu začne v říjnu letošního roku zkoušky se protáhnou na tři roky. Prototyp je ale stále na papíře, i když potřebné komponenty byly již objednány.

Je zajímavé, že vývoj a výrobu prototypu financoval neznámý potenciální zákazník. Kdo to je a o kolik vozidel Type-X má zájem, není známo. Obecně se ale počítá s prodejem Type-X i do dalších zemí.


Na základní platformu Type-X je možné umístit různé užitečné nástavby. / Milrem Robotics

Podobně jako THeMIS je Type-X univerzální pásovou platformou a využívá hybridní diesel-elektrický pohon.

Na základní podvozek lze umístit jak nejrůznější bojové moduly, tak senzory (například radary). Bojové moduly mohou nést automatické kanóny, PTŘS či střely země-vzduch. Možnosti užitečných nástaveb jsou ale neomezené, k čemuž přispívá nepochybně i nutně výkonný zdroj elektrické energie vozidla.

Dle estonské firmy je Type-X v bojové verzi s automatickým kanonem údajně dvakrát až třikrát levnější a třikrát až čtyřikrát lehčí než BVP. Bojová verze Type-X získá dvoutunový bojový modul s 30mm automatickým kanónem, volitelně dokonce s 50mm kanonem (zřejmě americký XM913 Bushmaster). Podle Kuldara Väärsie, výkonného ředitele Milrem Robotics, hlavním úkolem bojové verze Type-X je podpora tanků a mechanizovaných jednotek.

RCV Type-X měří na výšku 2,2 metru, na šířku 2,9 metru a na délku šest metrů. Bojová hmotnost je 12 tun. To mimo jiné umožňuje dvojici RCV Type-X vysadit na padácích z C-130 Hercules nebo jeden Type-X přepravit v podvěsu pod těžkým vrtulníkem CH-53K King Stallion. Jízdní dosah je 600 km s plnými bateriemi a nádržemi. Baterie lze dobíjet za jízdy.

 
Koncepční obrázky použití Type-X. První obrázek ukazuje vysazení pomocí C-130, druhý koncept útok na město; větší foto 1, větší foto 2 / Milrem Robotics

 
Koncept čelního útoku obrněné formace a útok na základnu; větší foto 1, větší foto 2 / Milrem Robotics

Při konstrukci se myslelo také na snadnou údržbu a servis. Vozidlo je navrženo podle zásad LRU (Line-Replaceable Unit) ‒ Type-X je tedy modulární konstrukce, přičemž jednotlivé moduly lze velmi rychle vyměnit v polních podmínkách. Modularita umožňuje také snadnější modernizace.

O úrovní autonomie Type-X nejsou žádné informace. Ovládání Type-X ale bude vyžadovat lidské operátory, ať už přímo v tancích či BVP, nebo ve speciálních velitelských vozidlech.

Vše výše uvedené zní pochopitelně velmi dobře, ale bojové nasazení robotů v sobě nese velmi vážná rizika. Veškeré nástrahy bojového nasazení RCV jsme velmi detailně rozebrali v článku Roboti ve válce: Hrozba nebo naděje pro Evropu?


Řízení Type-X zajistí speciální velitelská vozidla; větší foto / Milrem Robotics

Hlavní problém v chápání přínosnosti bojových robotů je v tom, že bojový systém nikdy nebojuje sám o sobě, ale v součinnosti a návaznosti s ostatními bojovými prvky (vojáky, technikou, logistickou, údržbou, přepravními systémy atd.).

Čím větší je technologická vyspělost zbraňového kompletu, tím vyšší nároky se kladou na logistiku, jak po stránce technické, tak organizační. V případě velkého střetnutí, kdy dojde také k útokům na logistické a průmyslové zázemí protivníků, se nedá očekávat bojeschopnost složitých bojových systémů déle než několik týdnů.

V delším střetnutí, pro udržení bojeschopnosti bojových uskupení, bude stále více nabírat na významu logistické zabezpečení, v případě dlouhodobého konfliktu pak ekonomicko-technologická základna státu či aliančních uskupení.

Pokud se nepodaří rovnocenného protivníka zlomit pomoci high-tech zbraní v prvních týdnech bojů, tak s pokračující délkou bojů se budou ke slovu dostávat čím dál jednodušší zbraňové systémy.

Zdroj: Army Recognition, Postimees

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ve stínu Ruska: Estonská armáda posiluje

Přítomnost obrovského východního souseda Ruska se plně projevuje na podobě a modernizačních plánech ...

THeMIS: Evropský bojový robot z Estonska?

V rámci stálé spolupráce v obranné oblasti PESCO (Permanent Structured Cooperation) evropské státy ...

MLCPS: 16 000 útočných pušek pro estonskou armádu

Americká firma Lewis Machine & Tool Company (LMT) dodá estonské armádě 16 000 nových útočných ...

Novinky z Pobaltí: NASAMS 2 pro Litvu, houfnice K9 pro Estonsko

Baltské státy pokračují v investicích do své obrany. Estonsko nakoupí dalších šest jihokorejských ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Rase
    20:46 04.06.2020

    Podvozek pro RCV Type-X je už hotový:

    http://www.palba.cz/album/albu...

    Podvozek pro RCV Type-X je už hotový:

    http://www.palba.cz/album/albu...

  • xstandis
    21:24 28.05.2020

    Roboty pěkné, ale s tou úvahou o zvýšení počtu hlavní je to trochu nereálné. Co se týče mobility, ochrany a palebné síly armád pobaltských států je to záležitost velmi choulostivá, ...Zobrazit celý příspěvek

    Roboty pěkné, ale s tou úvahou o zvýšení počtu hlavní je to trochu nereálné. Co se týče mobility, ochrany a palebné síly armád pobaltských států je to záležitost velmi choulostivá, několik robotů nedokáže průběh případného konfliktu zvrátit.Skrýt celý příspěvek

    • karloscz
      09:02 29.05.2020

      Několik robotů ne, několik desítek tisíc ano. Je to budoucnost vzdálenější než pár let, řekněme dekádu, ale automatické zbraňové systémy (senzory vybavená kulometná hnízda, mobilní ...Zobrazit celý příspěvek

      Několik robotů ne, několik desítek tisíc ano. Je to budoucnost vzdálenější než pár let, řekněme dekádu, ale automatické zbraňové systémy (senzory vybavená kulometná hnízda, mobilní nezávislé platformy s PTŘS/PLŘS, ....atd.) mohou zahustit obranu tak, že cena území bude vyšší než zisk z něj. Ono vyrobit opancéřované hnízdo s ukrytým kulometem, co se vysune pouze na pokyn pasivních senzorů a zaútočí na cokoliv ve svém perimetru co nemá FF identifikaci jde celkem snadno už dnes. A 5-6 takových hnízd se vzájemným krytím + platforma PTŘS schopná převzít od senzorové soustavy zaměřovací data (a tím pádem může vypouštět střely z krytu bez přímé viditelnosti cíle dokáže přibít k zemi nejméně prapor na dost dlouhou dobu, aby mohla zasáhnout palebná podpora. Bez jediného člověka, který by se vystavoval riziku. A za pár šušňů, ve srovnání s cenou draze vycvičených a nenahraditelných lidských zdrojů.Skrýt celý příspěvek

      • Pitris
        16:04 29.05.2020

        Takove scenare se mi zdaji dost pravdepodobne uz behem "par" nasledujicich let. A abych rekl pravdu, nechtel bych byt v kuzi utocnika. Takove roboticke kulometne hnizdo muze mit ...Zobrazit celý příspěvek

        Takove scenare se mi zdaji dost pravdepodobne uz behem "par" nasledujicich let. A abych rekl pravdu, nechtel bych byt v kuzi utocnika. Takove roboticke kulometne hnizdo muze mit docela desivou nicivou silu, protoze presnost strelby, rychlost reakce atd je na strane techniky...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    19:59 28.05.2020

    Obě estonská vozítka dobře znám, ale úplně mě dostala informace, že THeMIS utáhl 32 tun těžké francouzské obrněné vozidlo VBCI. Nářez - díky. Pokud jde o onoho tajemného sponzora, ...Zobrazit celý příspěvek

    Obě estonská vozítka dobře znám, ale úplně mě dostala informace, že THeMIS utáhl 32 tun těžké francouzské obrněné vozidlo VBCI. Nářez - díky. Pokud jde o onoho tajemného sponzora, tak bych si vsadil na americkou agenturu DARPA.Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
      21:02 28.05.2020

      Narazie to tylko sposób na wyciągnięcie grantów do UE ..

      Narazie to tylko sposób na wyciągnięcie grantów do UE ..

  • satai
    17:54 28.05.2020

    No nevybrali si problém, protože je lehký...

    No nevybrali si problém, protože je lehký...

Načítám diskuzi...