Černomořský sud střelného prachu

Euromajdan Kyjev
Foto: Protest v Kyjevě; ilustrační foto / Ата

Pokud někdo optimisticky očekával, že se po páteční eskalaci toto napětí o víkendu uvolní a nový týden přinese stagnaci, potom musí být nepříjemně překvapen a šokován. Skutečností je, že jediný aktér této krize, který dokáže pozastavit nebo úplně zastavit eskalaci, k tomu nemá důvod. Zatím.

Zprávy posledních dní mluví velmi jednoznačně. Ale podívejme se na ně ještě jednou.

Sobota, 1. březen 2014

Horní komora parlamentu Ruské federace, Rada federace, oprávnila prezidenta Putina k nasazení ozbrojených sil na území Ukrajiny. Rusko má k dispozici pro toto nasazení přibližně 150 tisíc vojáků podporovaných více než 880 tanky, 90 letadly a 120 vrtulníky. Stejně tak i přibližně 80 lodí. Tyto síly se od 26. února podílely na překvapivém cvičení zaměřeném na prověření připravenosti

Ve stejný den prohlásil premiér Autonomní republiky Krym Sergej Aksionov, že má kontrolu nad bezpečnostními silami na Krymu. Je potřebné poznamenat, že Aksionov byl zvolen krymským parlamentem poté, co skupina ozbrojenců obsadila jeho budovu a vyvěsila vlajku Ruska.

Neděle, 2. března 2014

Jednotky námořní pěchoty podřízené Černomořské flotile posílené o další jednotky pokračují v přesunech k určeným cílům jako jsou letiště, základny ozbrojených sil a klíčové body infrastruktury na Krymu. Celý tento proces začal již 26. února. Za dobu průběhu této operace ruští vojáci dodržují stejný modus operandi, kdy cílový objekt izolují a zaujmou pozice kolem perimetru objektu.

V průběhu neděle se objevuje zpráva, že neidentifikovaní ozbrojenci napadli štáby regionální samosprávy a oddíl pohraniční stráže na Krymu. Tyto zprávy nebyly ověřeny, stejně jako nebylo potvrzeno, že při útoku na oddíl pohraniční stráže u města Simferopol bylo zničeno komunikační vybavení této jednotky.

Na základě vývoje situace na Krymském poloostrově prezident, na doporučení Rady národní obrany a bezpečnosti, vyhlásil stav bojové pohotovosti pro ukrajinské ozbrojené síly. Na základě doporučení Rady byla také vyhlášená částečná mobilizace.

Pondělí, 3. března 2014

Tento den se nesl ve znamení zpráv ukazujících pokračování scénáře z předchozích dnů. Ovšem některé zprávy mluví o narušení vzdušného prostoru Ukrajiny ruskými bojovými letouny, o blokádě pobřeží plavidly Černomořské flotily posílené o jednotky z Baltské a Severomořské flotily, ale také o migraci ukrajinských Maďarů přes hranici do Maďarska. Některé z těchto informací se objevovaly v průběhu dne častěji, jiné byly velmi rychle popřeny.

Pokud se podíváme na tyto události s odstupem a z nadhledu, tak uvidíme několik výrazných aspektů, které se objevují jen velmi zřídka.

Prvním takovým aspektem je koordinace ruské intervence na Krymu. 21. února 2014 byl prezident Viktor Janukovyč odvolán na základě hlasování ukrajinského parlamentu a v noci na 22. února opustil Kyjev. Dva dny po odvolání Janukovyče, 23. února, byl hlasováním parlamentu zrušen zákon, který umožňoval používání jazyků národnostních menšin jako úředního jazyku.

Ve středu, tři dny poté, začaly ozbrojené síly Ruské federace cvičení zaměřené na prověření bojové připravenosti jednotek podřízených Západnímu a Střednímu vojenskému okruhu a Velitelství výsadkových vojsk. Toho samého dne bylo zřízeno kontrolní stanoviště na dálnici mezi Sevastopolem a Simferopolem.

Od středy 26. února je možné pozorovat neustálý nárůst aktivity ruských jednotek na polostrově Krym, kde nenásilným, ale odhodlaným postupem obsazovaly různé klíčové body. Celý průběh této operace ukazuje na skutečnost, že ruské jednotky – ať už se jedná o příslušníky jednotek námořní pěchoty Černomořské flotily a nebo příslušníky 76. výsadkové divize, kteří byli na Krymu údajně také nasazeni – byly dopředu informovány a připraveny na podobný typ mise.

Druhým aspektem jsou deklarace a prohlášení politiků k této operaci. Respektive jejich absence. Rusko se po velmi dlouhou dobu drželo scénáře, který mluvil o tom, že jednotky operující na Krymu jsou oddíly domobrany. V okamžiku, kdy se změnila rétorika Moskvy, tak se začal světové veřejnosti předkládat scénář ochrany rusky mluvící menšiny. Přesně podle zásady „zapírat, zapírat, zapírat“.

Třetí skutečností je neschopnost EU a NATO i jednotlivých států vydat jakékoliv razantní prohlášení v krátkém časovém horizontu po začátku ruské intervence na Krymu. Posledních několik týdnů se v masmédiích šíří zprávy o aktivitách zpravodajských služeb zaměřených na monitorování komunikace představitelů spojeneckých států. A to zejména ze strany USA směrem k evropským státům.

Je tedy dost možné, že aktivita Ruska na Krymu a ve vztahu k Ukrajině přišla pro představitele zahraniční politiky jednotlivých států i jejich zpravodajských služeb jako studená sprcha. Poslední dekádu totiž rezonovala v kruzích vojenských představitelů, politiků i diplomatů zejména hrozba teroristických útoků a zapomělo se na zkušenosti z první poloviny 20. století. Nyní, po změně vládní administrativy na Ukrajině a se začátkem angažovanosti Ruska, se ukazuje, že stát je stále hlavním aktérem mezinárodních vztahů.

Celkově je tedy možné říci, že Rusko ukázalo, že v zahraniční politice je schopné hlásat jeden přístup ve vztahu k Sýrii a praktikovat jiný ve vztahu k Ukrajině. Otázkou do budoucnosti zůstává, zda představitelé NATO, EU i jednotlivých států dokáží z této krize získat použitelné zkušenosti pro další vývoj na světové politické scéně.

Pokud ne, potom se scénář Sýrie-Ukrajina bude možná opakovat ještě několikrát a stabilita v mezinárodních vztazích se pomalu začne vytrácet. A jediný, kdo z toho bude profitovat bude Rusko a státy, které budou odhodlány využívat tento přístup.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi

V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...

Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko ...

NÁZOR: Rusko chce Krym

Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • ikari
    00:38 13.03.2014

    to Ultramarinus: proc tolik sil na vymysleni utopie? no jednoduse, je to uplne stejna ztrata casu jako snazit se vymyslet neco co by skutecne fungovalo - prece jen do politiky ...Zobrazit celý příspěvek

    to Ultramarinus: proc tolik sil na vymysleni utopie? no jednoduse, je to uplne stejna ztrata casu jako snazit se vymyslet neco co by skutecne fungovalo - prece jen do politiky nikdy nepotahnu - stacil mi lehky nahled a mel jsem pocit, ze skoncim na praskach - a to to bylo jeste nekde, kudy netecou zadne penize - na to proste nemam nervy

    a nakonec, myslim ze by to fungovat mohlo - za jistych okolnosti - muselo by se spravne zvolit prostredi a slozeni obyvatel - a nesmela by se nikdy zanedbat vychova, protoze vetsina problemu je z toho ze se lide toci v kruhu nevychovanosti, kdy ti co nejsou vychovani nemaji sanci nekoho vychovat

    idealni misto by podle me byly nejake hory nebo severska zeme - proste nekde kde se nezije zase tak moc jednoduse - to je vseobecne rozdil mezi severskou (svedi, norove) a jizanskou (italie, spanelsko) naturou - nadnesene receno, kdyz ma temperamentni ital problem, tak si sedne pod strom a pocka az mu z nej neco spadne, kdyz ma ovsem problem severan, tak umre hlady nebo umrzne - a vime ze "kvalitnejsi" prirozeny vyber se postara o zbytekSkrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    11:58 11.03.2014

    Pokud sam vis, ze takove usporadani civilni armady neni jen neuskutecnitelne, ale bylo by pro stat dokonce skodlive, netusim proc vydavas tolik sil na prmysleni, jak to ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud sam vis, ze takove usporadani civilni armady neni jen neuskutecnitelne, ale bylo by pro stat dokonce skodlive, netusim proc vydavas tolik sil na prmysleni, jak to rozchodit.

    Prez mafie a dalsi organizovane skupiny by to neproslo a hlavne, je spousta zakernych zbrani pechoty, ktere dokazou vyvrazdit autobus lidi pod dve vteriny - coz je mimochodem doba nutna k odhaleni nebezpeci a zacatku reakce u ridice auta.

    Washington zil v dobe jednorannych zbrani, jejichz kadence proste neumoznovala masakr tak, jako dnesni automaty, nebo vybusniny. Navic v jeho podani slo i o snahu odradit brity od snahy napravit si reputaci.

    Orvel umrel v 50 letech, ale i on mluvi o "pusce", nikoliv o utocnem masinkveru, granatometu, vybusninach s dalkovym odpalovanim, nebo rucnim raketometu.

    Ona totiz svoboda musi byt vyvazena osobni odpovednosti, jinak se z ni sane jenom jina forma utlaku. Navic podivej na Izrael. Tam JSOU ozbrojeni vsichni a masakrum to stejne nezabrani...Skrýt celý příspěvek

  • ikari
    10:35 10.03.2014

    to Ultramarinus: wow - tady to nekdo vzal vic vazne, nez jsem chtel xD nejdriv bych se citoval: " jop z mnoha duvodu to neni mozne" jasne ze to nemam promyslene a se spoustou ...Zobrazit celý příspěvek

    to Ultramarinus: wow - tady to nekdo vzal vic vazne, nez jsem chtel xD

    nejdriv bych se citoval: " jop z mnoha duvodu to neni mozne"

    jasne ze to nemam promyslene a se spoustou veci co jsi napsal naprosto souhlasim - pokouset se zavest to do praxe je naprosta kravina xD ale libi se mi to

    jak jsem psal, o tanky, letadla, houfnice a tak podobne by se staraly technicke univerzity, ktere by zajistovaly jejich osadky, provozuschopnost a neustalou modernizaci

    hruznost bankovnictvi neshledavam v tom, ze banky pujcovaly penize, ale v tom ze je tvori, z jisteho uhlu pohledu je bankovnicvi "dokonala kradez", lichva je i z moralniho hlediska mozna jeste docela dobra

    a srovnavani s orwellem? verim tomu, ze to vsechno funguje, tak jak to popsal, ale bohuzel, to ani nemuze fungovat jinak

    jinak k tomu, ze kdyz budou vsichni lide ozbrojeni, tak to povede k jatkam - byly doby kdy to bylo uplne normalni, ze kazdy nosil zbran a taky se nejak zilo (lovci a zberaci) - jenze jak vyvoj nasi spolecnosti postupoval kupredu, zacala elita zbrane omezovat aby armada, pomoci ktere elita vladla, byla lepe vyzbrojena nez lid - to pretrvalo do dneska - tvrdit, ze se tim spolecnost chrani, je taky jenom polopravda - kdyz vezmem v uvahu trebas zname masakry na skolach, kdy ozbrojenec stihnul zabit nekolik desitek lidi, tak kdyby byl ozbrojen kazdy, zemreli by jenom dva

    a zakoncim dvema citaty, ktere se mi taky strasne libi:

    "Svobodní lidé, by měli být nejen ozbrojení disciplinovaní, ale měli by mít dostatek zbraní a munice, aby uhájili svou nezávislot, před kýmkoliv, kdo by je chtěl utlačovat - včetně jejich vlastní vlády." George Washington

    "Totalitní stát může dělat velké věci, ale jednu věc udělat nemůže: nemůže dát dělníkovi v továrně pušku a říct mu, aby si ji vzal domů a měl ji v ložnici. Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala." George OrwellSkrýt celý příspěvek

  • Jecchus
    00:00 10.03.2014

    Ultramarinus: Jsem rád, že ještě existují lidé, kteří používají mozek k racionálními přemýšlení, bez zaslepení nenávistí ke všemu možnému i nemožnému. Snad pro ně nebude nutné ...Zobrazit celý příspěvek

    Ultramarinus:
    Jsem rád, že ještě existují lidé, kteří používají mozek k racionálními přemýšlení, bez zaslepení nenávistí ke všemu možnému i nemožnému. Snad pro ně nebude nutné brzy zakládat rezervace, jako pro severoamerické indiány...Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    21:29 09.03.2014

    - Klidně mi tykej Ikari, na fóru to není bráno jako nevychované a ostatním tu v drtivě většině tykám. - Pak nechápeš, natož dobře. O Čechách, ani jak by to podle mého MĚLO ...Zobrazit celý příspěvek

    - Klidně mi tykej Ikari, na fóru to není bráno jako nevychované a ostatním tu v drtivě většině tykám.

    - Pak nechápeš, natož dobře.
    O Čechách, ani jak by to podle mého MĚLO vypadat jem nepsal.
    Psal jsem o tom, jak to funguje VŽDYCKY VŠUDE ZA JAKÉHOKOLIV REŽIMU. Tedy pokud je složený z lidí a ne mravenců, nebo zombie. Jak v partě pěti kamarádů v pravěku, tak při řízení dnešního tanečního večírku pro stovky lidí, nebo správě impéria roztaženého po několika planetách, za stovky let v budoucnosti.

    Sice mě fašismus odpuzuje, ale anarchie mě odpuzuje ještě víc. I Švýcarsko (asi jediný stát kromě Afghanistánu v dobách vlády Talibanu, který mě napadnul když jsem si představoval za jakých podmínek funguje tvůj "sen" si pravidelnou armádu drží. Proč?
    Protože moderní válečnictví už před poměrně dlouhou dobou překročilo hranici, za kterou jej mohou zkoušet občas cvičení nadšenci, kteří cvičí jen když musí. Naše zálohy fungují asi tak, jak bys chtěl, aby fungovala celá naše armáda. Nechci ty chlapy podceňovat, ale kdyby dostala na frak naše armáda s těžkou technikou, co by početnější, ale jednotlivě méně zkušení vojáci s lehčí výzbrojí vlastně zvládli, než nechat se zmasakrovat silnějším nepřítelem?

    Řekněme, že mluvíme o jakémkoliv jiném řemesle (práci). Něčem, s čím také nemá drtivá většina veřejnosti příliš praxe a co vyžaduje zvláštní vybavení, chování, mentaliu, morálku a špičkové znalosti zdánlivě naprosto nesouvisejících oborů.

    Nahradíme všechny obuvníky, ševce i prodejce obuvi v zemi tím, že naučíme všechny chlapy šít mokasíny a necháme jim doma šídlo, pár metrů dratve, nůž a kus kůže. Chvíli to bude fungovat naprosto špičkově. Dokonce mokasíny se stanou nejlevnější obuví v zemi. A pak, jednoho krásného dne přijdou záplavy a národ s hrůzou zjistí, že už nikdo neumí udělat holinky... Válečnictví se také vyvíjí s vědeckými poznatky. Leží na válečných tajemstvích. Využívá špičkové speciální jednotky, které jsou složeny z nejlepších. Spojuje minimálně desítky zdánlivě nesouvisejících oborů. Meteorologii. Kartografii. Gastronomii. Ergonomii. Medicínu. Radiologii. Kryptologii. Sport. přežití v přírodě. Všemožné metody boje včetně holých rukou. A to mluvíme stále pouze v intencích lehké pěchoty a tanků, letectva, nebo dělostřelectva, které dnes bojišti VLÁDNOU jsme se ani nepřiblížili. Proto myslím, že kočkopes, složený z profesionální armády a nadšených početných dobrovolníků je mnohem lepší, než granátomet v každé rodině. Navíc obrana státu je něco tak zásadního, že není moc moudré ji nechávat jenom amatérům, byť sebelepším. Například, když vezmeš chlapa z ulice, dáš mu kvér a řekneš "zabij", většina to neudělá bez pádnějšího důvdu, než že mu někdo vydal rozkaz...

    Jak bys zprivatizoval letectvo? Každé krajské město by dostalo jednoho gripena a o pilotování by se tahala slámka? Kdo by dostal domů tank? Nebo těžkou houfnici? A jak bys zabránil, aby se z našich měst nestala jatka, když by měl KAŽDÝ těžkou válečnou výzbroj, včetně magorů, pošuků a násilníků, kterých je každém státě víc než dost? Jestli Ti to není zřejmé ze zpráv, tak pro dnešní západní společnosti není tak zásadní hrozbou vnější ohrožení, jako teroristi a pošuci zevnitř. Podívej na Brejvika. Podívej na naše protiromské demonstrace. Jak by vypadaly s třiceti těžkými kulomety v oblasti? Nebo jak by začaly válet zde působící mafie, když by si mohly opatřit útočnou pušku, nebo kulomet, případně raketomet v podstatě jen "za pět prstů" při běžné domovní krádeži?
    Tvůj sen má své kouzlo svobody, ale to měl při zakládání Port Said taky. A taky se před koncem (který nastal po pár letech) zvrhnul v jatka, kde se hrálo jen na právo silnějšího.

    "o funkčnost samosprávy" se pušky v regionu starat nemohou, stejně jako parlament nemůže hlasovat s odjištěnou a tikající atomovkou ve stupínku řečnického pultu. Předpokládáš, že je třeba "funkčnost samosprávy" vynutit násilím, ale pracoval jsem na radnici středního okresního města a vím, že přez všechny kecy a příležitostné oportunisty, se většinou žádné smrtelné podtrhy proti lidem neději.

    Když bys "zlikvidoval banky", tak by jejich funkci nahradili okamžitě bohatší podnikaví jedinci. Už teď existuje spousta lichvářů a vykuků, kteří se jim pletou do řemesla. Bankovnictví prostě souvisí s penězi, jako letectví s aerodynamikou. Jedno bez druhého může existovat, ale pro uživatele to už pak holt není ono, když zná výhody jejich zkombinování.

    Doporučuji se přestat při hodnocení utápět v orvelovských fantasiích a podívat se mezi lidi. Horních deset tisíc sice existuje, ale z drtivé většiny to nejsou neschopní lenoši, kteří jenom utlačují ubohé proletáře, stejně jako ti ostatní nejsou jenom bezcenní vyžírkové, neschopní se o sebe postarat. Doporučuji se seznámit s lidmi, kteří mají skutečný vliv a peníze a zjistit si pozorným pozorováním, co je to stálo, stojí a ještě bude stát. Důvod proč lepší vedou a horší následují není v tom, že by ti lepší potřebovali, nebo chtěli někoho "utlačovat", ale prostě v tom, že pro celkkový zdar skupiny je vhodnější, když jí vede někdo "lepší". Jak si myslíš, že by vypadalo jídlo z kuchyě, které by šéfoval špičkový kuchař, který je ještě výborný manažer a vůdce lidí? Nebyl by výsledek lepší, než když by místo něj vedl tu kuchyni jeho dementní bratr, který neumí říct ani větu v celku, aniž by se při tom nepočůral kvůli své fóbii z konverzace s lidmi a který viděl vařečku naposledy před dekádou, navíc namalovanou? Eliminací neschopných a vnitřním citem každého ve skupině se vyberou "ti nejlepší", kteří ji vedou. Znamená to pro ně samozřejmě benefity, ale taky to pro ně znamená mnohem větší nasazení, oběti a znalosti, než jsou vyžadovány od kohokoliv jiného v té skupině...Skrýt celý příspěvek

  • ikari
    13:32 09.03.2014

    To Ultramarinus: jestli chapu dobre, co ti myslite, tak chcete aby to tu vypadalo stejne jako v rusku - tedy silni a prubojni jedinci jsou u kormidla a u koryta a zbytek jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    To Ultramarinus: jestli chapu dobre, co ti myslite, tak chcete aby to tu vypadalo stejne jako v rusku - tedy silni a prubojni jedinci jsou u kormidla a u koryta a zbytek jsou proste "Proléti" a nebo mrtvoly - tedy vetsina utlacovana privilegovanou mensinou, kdy je cely narod neustale stvan a udrzovan v pohotovosti proti nejakemu "nepriteli tam venku", coz vede k tomu, ze se zivotni uroven drzi pri zemi, diky vojenskym vydajum, a jakakoliv opozice je systematicky pronasledovana a likvidovana, coz je zcela urcite "nejsilnejsi" model statu (viz Orwelluv roman 1984)

    to se mi tedy moc nelibi - radsi bych zil ve state bez pravidelne armady, kde by kazdy muz byl povine clenem domobrany, byl by pravidelne cvicen k pripravenosti k boji a povine by mel doma pripravenou uniformu a zbran - o vojenskou techniku by se staraly technicke univerzity - a stat by byl, rizen lokalnimi samospravami, o jejichz funkcnost by se staraly pusky obyvatel regionu, stejne jako o bezpecnost v ulicich - jo a zakazal bych banky - jop z mnoha duvodu to neni mozne, ale snit o tom muzu, ne?Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    19:12 08.03.2014

    Jeste dodatek - "ruska elita brani ruskou mensinu pri hromadnych PROTIUKRAJINSKYCH nasilnostech... Nevim jak Vy, ale ja zacinam litovat tech poslednich par cechu co zustali v ...Zobrazit celý příspěvek

    Jeste dodatek - "ruska elita brani ruskou mensinu pri hromadnych PROTIUKRAJINSKYCH nasilnostech...

    Nevim jak Vy, ale ja zacinam litovat tech poslednich par cechu co zustali v Karlovych Varech. No, snad to ale EU otevre oci a zvrati vyvoj trendu (NE)financovani armad. Pristup "strasidla neexistuji a vyti vlku za horama je jen meluzina" je sice pohodlny, ale funguje jen do doby, nez to tem vlkum za horama zacne byt male a vyrazi hladovi az na vas dvorek.Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    19:01 08.03.2014

    Silnejsi, schopnejsi, chytrejsi a odolnejsi vzkveta, a ti ostatni ruznymi zpusoby vadnou. To je jedna z univerzalnich konstant platicich v trznim hospodarstvi stejne, jako na ...Zobrazit celý příspěvek

    Silnejsi, schopnejsi, chytrejsi a odolnejsi vzkveta, a ti ostatni ruznymi zpusoby vadnou. To je jedna z univerzalnich konstant platicich v trznim hospodarstvi stejne, jako na zahonku zahradky. "Vyhoda" jedincu a skupin v hospodarstvi nejde eliminovat ani prostrednictvim zakonu, nebo tvrde prosazovaneho komunismu, protoze "vyhodu" predstavuje uz vzdelani, znamosti, natura jednotlivce, nebo jeho spolecenske schopnosti. Proste proto, ze lidi nejsou kopirovani roboti, tohle nikdy platit nebude.
    Proto je mimochodem nenastavovany komunismus v oblasti MAJETKU vzdycky odsouzen k neuspechu a to i ve skupine lidi, kteri jej CHTEJI naprosto vsichni.

    Ale zpatky k Ukrajine. Vsimli jste si, ze tzv. "domobrana" (ktera jako by Ruskym specialnim silam a zbytku armady z oka vypadla) a ktera OBSADILA KUS STATU s vysvetlivkou, ze chce ZABRANIT bordelu v ulicich, a nasilnostem ktere probehly pri padu Janukovice, ted zvesela prihlizi (a vojenskou vyzbroji dodava vaznosti) ruskym bandam nasilniku, ktere vytahuji z domovu.kde TAKE ziji po desetileti manzelky a deti "nenavidenych ukrajincu"... A nedej boze, kdyz daji najevo ducha, nebo odvahu.... Kdyz ale ruska elita s kalasnikovy brani ruskou mensinu na Ukrajine pri hromadnych poulicnich nasilnostech, je to (asi) v poradku.

    Je pravda, ze pri puci ziskali vliv "Banderovci". A ze jejich ideje JSOU ponekud nacisticke. Na druhe strane je otazka, jestli MY s problemy okolo Romske mensiny zenouci do ideologicke naruce CESKYCH nacku stale vice "obycejnych" lidi kteri zastavali stredove nazory mame pravo nad timhle mavat vztycenym ukazovackem. Problemy s mensinami u nas a problemy s Rusy na ukrajine pred padem Janukovice se nedaji srovnavat. Poctem, organizovanosti, ekonomickou silou a zjevne i mnozstvim tezkych zbrani v na jednu domacnost, totiz z ceskych macetovych mensin delaji kotatka prostym porovnanim.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    08:37 08.03.2014

    to ikari: No na diskuzi o ekonomice fakt nemám kvalifikaci, takže jste ve výhodě. Co se týče Krymu, tak změna vlády prostě není důvod k jednostrannému odtržení. Kdyby tam ...Zobrazit celý příspěvek

    to ikari: No na diskuzi o ekonomice fakt nemám kvalifikaci, takže jste ve výhodě.

    Co se týče Krymu, tak změna vlády prostě není důvod k jednostrannému odtržení. Kdyby tam proběhly nějaké rozhovory s ukrajinskou vládou, kdyby obě strany došly k tomu, že jednání nikam nevedou, tak by se dalo hovořit o tom, že odtržení je v pořádku. Ale k ničemu takovému nedošlo, takže dojde k tomu, že vyhraje ten silnější, jak říkáte.

    Jen ten příklad tržního hospodářství to tedy není. Silnější vyhrával dávno před jeho vznikem.Skrýt celý příspěvek

  • ikari
    15:37 07.03.2014

    to Takeda: myslim, ze vyrobce tramvaji si nerekne, ze uz nechce vyrabet tramvaje, protoze je na trhu s tramvajemi je malo prostoru a zacne si radsi vyrabet jaderne reaktory - psano ...Zobrazit celý příspěvek

    to Takeda: myslim, ze vyrobce tramvaji si nerekne, ze uz nechce vyrabet tramvaje, protoze je na trhu s tramvajemi je malo prostoru a zacne si radsi vyrabet jaderne reaktory - psano s nadsazkou, ale v tom je ta pointa te krize

    kdyz je krize, tak se utahuji opasky, na cemz doplaceji uplne vsichny, ale ty usetrene prostredky se nekde ztratit musi - a ty pozerou ruzni prostrednici a podobna individua - modelova situace: mas dva ostrovy uprostred oceanu a na kazdem je pramen pitne vody, ale jednoho dne nastane krize a pramen na jednom ostrove vyschne - a co ted? lide museji pit - majitele lodi tedy zacnou prevazet vodu z ostrova na ostrov a samozrejme si davaji velike marze a ze zbylych lidi na ostrove zacnou vysavat prostredky - proc? protoze muzou a protoze lide jsou natolik mirumilovni, ze lodniky nepropichnou vidlemi - podobne to funguje v trzni ekonomice - vse funguje krasne dokud nekdo nedostane nejakou vyhodu nad ostatnimi a tomu se rika "krize"

    jinak krize ma vzdy za nasledek ze se zvetsi "vzdalenost" mezi chudymi a bohatymi - pred soucasnou ekonomickou krizi to tusim bylo tak, ze 95% veskereho bohatstvi na svete vlastnilo 5% lidi, nebo tak nejak podobne - dneska je to 99% bohatstvi vlastni 1% lidi - ve skutecnosti nejbohatsi rodina na svete by mohla zaplatit nas statni dluh a jejich ucetni by si toho ani nevsiml - tohle je vysledek neustaleho vychylovani trzniho hospodarstvi z rovnovahy a vsechny krize tomu jen pomahaji - jiste nekteri bohati pri krizi o majetek prijdou (treba sedlak na onom ostrove), ale jini ho zase nabydou (majitele lodi)

    samozrejme trzni hospodarstvi je zatim ten nejlepsi system co mame, ale nemuze v nem vladnout anarchie - musi se udrzovat stabilni

    jinak je uplne fuk, co ja delam, ale vim celkem jasne ze nejsem v tom 1% xD

    a mimochodem muj posledni prispevek, nebyl o krymu prakticky vubec xD nedej boze abych ho srovnaval se vznikem USA - kdyby se krym proste rozhodl zvednout a odejit z ukrajiny, tak by to bylo v poradku - duvod zmeny vlady je podle me sam o sobe dostatecne padny - jestli se chce potom pripojit k rusku, dobra, beze vseho, ale prave ruska intervence je spatna - samozrejme se tezko posuzuje jak to vlastne je a ti, kteri to skutecne vedi, si to s vyhodou nechaji pro sebe - vsadim se, ze ani obyvatele krymu nevedi uplne presne, co se deje a jake ma kdo motivy - a proto ani nesoudim, ale ve vysledku nakonec vyhraje ten silnejsi (to znamena Rusko) a to je prave taky hezky priklad "trzniho hospodarstvi"Skrýt celý příspěvek

  • inveve
    11:58 07.03.2014

    pro J. Groh.: Znovu opakuji, že nechci hájit žádné ozbrojené vpády kamkoliv. Chci jen věci vidět v širších souvislostech. Krymští Tataři mají samozřejmě mít stejná práva jako ...Zobrazit celý příspěvek

    pro J. Groh.:
    Znovu opakuji, že nechci hájit žádné ozbrojené vpády kamkoliv. Chci jen věci vidět v širších souvislostech. Krymští Tataři mají samozřejmě mít stejná práva jako kdokoliv jiný. Že žili na Krymu už před řadou století - to přece nepopírám. Chci jen připomenout, že Rusové na Krymu taky žijí po řadu generací, že je to tudíž trochu něco jiného než třeba Turci v Německu nebo Vietnamci u nás - tohle bylo míněno tou možná trochu neobratnou formulací o přivandrovalcích (uznávám, že mohl být zvolen trochu méně pejorativní výraz). Teď je otázka, jestli má smysl zkoumat, kdo kde žije dýl a zda z toho pro něj vyplývají nějaká práva. To bychom se taky dostali k bílým Američanům versus indiáni, nebo bychom mohli zkoumat, zda my Češi máme právo žít tam, kde žijeme, když přece původ Slovanů, ke kterým patříme, je někde jinde.... Teď můžete namítnout, že si vlastně protiřečím, ale to byl přece můj záměr - upozornit, že věci nejsou tak jednoduché a jejich řešení tím složitější.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    11:31 07.03.2014

    to Ikari: Nejde ani tak o místo, protože máte pravdu, prodává se všude, ale o změnu poptávky. Např.: Evropa se bude (alespoň doufám) snažit o větší energetickou a surovinovou ...Zobrazit celý příspěvek

    to Ikari: Nejde ani tak o místo, protože máte pravdu, prodává se všude, ale o změnu poptávky. Např.: Evropa se bude (alespoň doufám) snažit o větší energetickou a surovinovou samostatnost. Třeba bude stavět víc atomových elektráren a hele, příležitost pro český průmysl.

    Co se týče toho "oportunismu", tak si uvědomte, že exportní ekonomika (jako ta naše) je na tom založená. Prodáváme ostatním věci, oni za ně platí. Bereme peníze a práci místním, kteří nezasvětili život honbě za penězi, jak byste asi řekl. To je prostě tržní hospodářství. Mimochodem. kde pracujete, že se vám tento systém tak ekluje?

    Ruské 58% "menšině" neberu právo na sebeurčení. To je v pořádku. A která práva této menšiny byla porušena?

    Jazykový zákon zrušen. Stejný přístup k úřadům pro všechny.
    Široká autonomie. Dávno funguje.
    Vylepšením je už pouze federalizace nebo samostatnost.

    Ruská armáda (ať už má nebo nemá sundané odznáčky) obsadila Krym, ne příslušníci daného státu, jak tvrdíte! Tudíž jasné narušení suverenity.
    Okupanti si zařídili loutkovou vládu a teď budou pořádat jistě zcela regulérní referendum.

    A srovnávat tuhle frašku se vznikem USA, to je taky dobrý. Doporučuji prostudovat jakoukoli modernější učebnici dějepisu pro 8. ročník ZŠ.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    08:53 07.03.2014

    Pro inveve: 58% Rusů na Krymu - to nejsou žádní přivandrovalci - tak tuhle větu bych rozhodně neříkal před Tatary.

    Pro inveve: 58% Rusů na Krymu - to nejsou žádní přivandrovalci - tak tuhle větu bych rozhodně neříkal před Tatary.

  • Vrata
    08:44 07.03.2014

    to inveve: s vasi pripominkou ke Krymu celkem souhlasim. Problem ale je, aby se o neco podobneho Rusko nepokusilo v ostatnich castech Ukrajiny. Vcera jsem nekde na diskusnim foru ...Zobrazit celý příspěvek

    to inveve: s vasi pripominkou ke Krymu celkem souhlasim. Problem ale je, aby se o neco podobneho Rusko nepokusilo v ostatnich castech Ukrajiny.
    Vcera jsem nekde na diskusnim foru zahledl tvrzeni, ze vetsina Ukrajincu jsou stejne Rusove. Takze, podle pruzkumu (snad scitani obyvatel) v roce 2001 zilo na Ukrajine 78% etnickych Ukrajincu a 17% etnickych Rusu, z toho na odtrzenem Krymu cca 3%. Ve dvou oblastech Ukrajiny s nejvetsim zastoupenim Rusu (tusim Luhanska a Donecka oblast) zije cca 39% etnickych Rusu, tady zadna vetsina. V dalsich dvou oblastech zije okolo 25% etnickych Rusu a v ostanich oblastech je to pod 20%. Celkem je na Ukrajine tusim asi 25 oblasti.
    Ke Krymu samotnemu bych jeste dodal, ze je skoda, ze tam nebude skutecne svobodne referendum. Tohle je pripravena fraska pod hlavnemi okupantu s dopredu jasnym vysledkem a snadno zpochybnitelna i kdyz vysledky skutecneho referenda by nejspis byly tesne tak jako tak..Skrýt celý příspěvek

  • inveve
    22:06 06.03.2014

    Nezapomínejme, že 58% Rusů na Krymu - to nejsou žádní přivandrovalci, ti tam žijí ve své původní vlasti. Že je Chruščov v r. 1954 administrativně přičlenil k Ukrajině, to byla ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezapomínejme, že 58% Rusů na Krymu - to nejsou žádní přivandrovalci, ti tam žijí ve své původní vlasti. Že je Chruščov v r. 1954 administrativně přičlenil k Ukrajině, to byla bohužel jejich smůla. A že teď Ukrajina zrušila jazykový zákon, který umožňoval menšinám (tady vlastně většině ) používat jejich rodný jazyk, to byla asi ta rozbuška, která způsobila současné problémy na Krymu. Tím nechci obhajovat jakékoliv ozbrojené vpády kamkoliv, jen chci připomenout, že ne vždy je všechno tak černobílé, jak se to na první pohled může jevit.
    Ve Finsku žije 5 % Švédů, a přesto je švédština ve Finsku druhým úředním jazykem. Proč by se Rusové na Krymu neměli bránit, když jsou omezováni ve svých právech? Nebo je opravdu potřeba vyčkat, až dojde ke krveprolití jako v Kosovu, a teprve pak uznáme, že něco není v pořádku? A když vidíme, kdo všechno se do bouřlivého dění na Ukrajině zapojuje, pak se mi nebezpečí krvavých nacionálně zabarvených střetů vůbec nejeví jako nereálné.Skrýt celý příspěvek

  • ikari
    20:58 06.03.2014

    to Takeda: a ktere jine trhy by se mely otevrit? kdyz uz nekdo neco vyrabi tak se neustale kouka okolo, kde vsude by to mohl prodat - tudiz uz dneska prodava vsude, kde je to jen ...Zobrazit celý příspěvek

    to Takeda: a ktere jine trhy by se mely otevrit? kdyz uz nekdo neco vyrabi tak se neustale kouka okolo, kde vsude by to mohl prodat - tudiz uz dneska prodava vsude, kde je to jen trochu mozne

    a jo krize je vzdy prilezitost - pro oportunisty, kteri se radi prizivi na necim nestesti - nikdy se ovsem nejedna o prilezitost pro "obecne blaho" - tim obecnym blahem myslim zajmy tech lidi, kteri nezasvetili svuj zivot honbe za penezi, ale vykonavaji nejake prinosne zamestnani

    a k tomu porusovani uzemi - myslim ze narusovani hranic druhym statem je nepripustne, ale naruseni uzemi prislusnikem toho statu, je uz v poradku - myslim si, ze bych mel mit pravo vyhlasit si na svem dvorecku nezavislost, se vsemi vyhodami co to ma a i se vsemy nevyhodami - ostatne spojene staty americke tak vzniklySkrýt celý příspěvek

  • Takeda
    20:27 06.03.2014

    Celá vaše debata o tom jestli sankce ublíží víc nám nebo rusům je podle mě zaměřena špatným směrem. Sankce bolí oba aktéry, komu to ublíží víc patrně uvidíme a ucítíme na vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

    Celá vaše debata o tom jestli sankce ublíží víc nám nebo rusům je podle mě zaměřena špatným směrem. Sankce bolí oba aktéry, komu to ublíží víc patrně uvidíme a ucítíme na vlastní kůži. Jako exportní ekonomiku nás to bude asi pálit hodně. ALE když se uzavře ruský trh, otevřou se jiné. Krize je vždycky hlavně příležitost. Nesázím ale ani na rozpad EU, ani na rozpad RF.

    Otázka stojí jinak: Můžeme si dovolit uznat, že je v pořádku, aby jeden stát porušil územní svrchovanost jiného? Nic víc, nic míň.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    18:58 06.03.2014

    Politici z Bruselu sice můžou mluvit o sankcích, ale musí mít podporu států, které EU tvoří, Zavedení sankcí by mohlo vést i k rozpadu EU, která sotva zvládá řešit své finanční ...Zobrazit celý příspěvek

    Politici z Bruselu sice můžou mluvit o sankcích, ale musí mít podporu států, které EU tvoří, Zavedení sankcí by mohlo vést i k rozpadu EU, která sotva zvládá řešit své finanční problémy se záchranou bankrotujících států. Státy, které s Ruskem hodně obchodují, nedej bože jsou závislé na Ruské ropě a plynu by jakékoli sankce jistě nepodpořily, pokub by byly ohroženy jejich národní zájmy. Pokud by se v EU zavedení sankcí prosadilo, věřím že by to byl koněc EU, státy, pro které by to bylo nevýhodné, by sankce EU nejspiš ignorovaly nebo by členství v EU zrušily.

    Bankrotující ukrajina je další hřebík do rakve EU, její zachranování ještě více zadluží a zatíží stávající státy EU.

    Jinak krym už požádal o přijetí do Ruské federace, bude přijat až po 16. březnu, kdy si to odsouhlasí v referendu. Ukrajinští vojáci jsou odedneška bráni jako okupanti, musí opustit úzení...Skrýt celý příspěvek

  • ikari
    18:31 06.03.2014

    to Belld: ne - ja si myslim ze by to bylo presne naopak - cisla jsou jedna vec, ale nezobrazuje se do nich mentalita - vem si jak se protestovalo v recku proti snizeni duchodu a ...Zobrazit celý příspěvek

    to Belld: ne - ja si myslim ze by to bylo presne naopak - cisla jsou jedna vec, ale nezobrazuje se do nich mentalita - vem si jak se protestovalo v recku proti snizeni duchodu a socialnich davek, i kdyz byly daleko vyzsi nez treba u nas - nebo jak se ve francii protestuje kvuli kazde ptakovine - a konkretne v parizi to taky je zajimave - vzpomenme na horici auta - a i dnes se tam ozbrojeni vojaci bezne prochazeji v ulicich - a odstrihnuti se od ruska by zcela urcite prineslo zvyseni nezamestnanosti a snizeni platu, kvuli mensimu mnozstvi zakazek, zvyseni cen ropy a tim padem zvyseni cen vseho (nemyslim si ze nejak razantne, ale i tak duchodci budou umirat hlady na ulicich) - nic z toho by asi nebylo fatalni, ale dohromady, je to neco jineho, protoze by se snizila zivotni uroven - neco takoveho se za hodne let nestalo - vedlo by to k nepokojum, celkove destabilizaci, rychlym sledum vymen vlad

    a co by se stalo v rusku? demonstrace by se rozehnaly, za pouziti brutalni sily, rebelove by se poslali do pracovnich taboru - nic moc zvlastniho, protoze utiskovani vladou byli vzdycky a ted tomu neni o moc jinak a i tak vetsina ruska putina miluje, protoze je to osobnost, dalsi stalin - kolik cechu tohle muze rict o nasi hlave statu? nebo premierovi? navic v ocich obycejnych rusu bychom my byli ti spatni, protoze to nase sankce to vsechno zpusobily

    uz sme videli co udelali hospodarske sankce v nemecku po prvni svetove valce - dalo to vzniknout narodu, ktery byl schopen prijmou tyrana, ktery je slibil vytahnout ze stoky, do ktere je uvrhli francouzi a britove

    tohle vsechno je jen muj nazor, ale myslim, ze na to abychom vedli valku na vyhladoveni toho druheho nejsme dostatecne jednotne uskupeni s jasnym a nespochybnitelnim vedenim - proto nasi politici nechaji putina zdvihat ten prostrednicek, protoze nasi politici, jsou az moc lehce odvolatelni, ze svych funkci - nerikam, ze to je spatne, ale v tomhle ohledu je proste rusko silnejsi nez mySkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4