Černomořský sud střelného prachu
- 5. 3. 2014
- 77 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Pokud někdo optimisticky očekával, že se po páteční eskalaci toto napětí o víkendu uvolní a nový týden přinese stagnaci, potom musí být nepříjemně překvapen a šokován. Skutečností je, že jediný aktér této krize, který dokáže pozastavit nebo úplně zastavit eskalaci, k tomu nemá důvod. Zatím.
Zprávy posledních dní mluví velmi jednoznačně. Ale podívejme se na ně ještě jednou.
Sobota, 1. březen 2014
Horní komora parlamentu Ruské federace, Rada federace, oprávnila prezidenta Putina k nasazení ozbrojených sil na území Ukrajiny. Rusko má k dispozici pro toto nasazení přibližně 150 tisíc vojáků podporovaných více než 880 tanky, 90 letadly a 120 vrtulníky. Stejně tak i přibližně 80 lodí. Tyto síly se od 26. února podílely na překvapivém cvičení zaměřeném na prověření připravenosti
Ve stejný den prohlásil premiér Autonomní republiky Krym Sergej Aksionov, že má kontrolu nad bezpečnostními silami na Krymu. Je potřebné poznamenat, že Aksionov byl zvolen krymským parlamentem poté, co skupina ozbrojenců obsadila jeho budovu a vyvěsila vlajku Ruska.
Neděle, 2. března 2014
Jednotky námořní pěchoty podřízené Černomořské flotile posílené o další jednotky pokračují v přesunech k určeným cílům jako jsou letiště, základny ozbrojených sil a klíčové body infrastruktury na Krymu. Celý tento proces začal již 26. února. Za dobu průběhu této operace ruští vojáci dodržují stejný modus operandi, kdy cílový objekt izolují a zaujmou pozice kolem perimetru objektu.
V průběhu neděle se objevuje zpráva, že neidentifikovaní ozbrojenci napadli štáby regionální samosprávy a oddíl pohraniční stráže na Krymu. Tyto zprávy nebyly ověřeny, stejně jako nebylo potvrzeno, že při útoku na oddíl pohraniční stráže u města Simferopol bylo zničeno komunikační vybavení této jednotky.
Na základě vývoje situace na Krymském poloostrově prezident, na doporučení Rady národní obrany a bezpečnosti, vyhlásil stav bojové pohotovosti pro ukrajinské ozbrojené síly. Na základě doporučení Rady byla také vyhlášená částečná mobilizace.
Pondělí, 3. března 2014
Tento den se nesl ve znamení zpráv ukazujících pokračování scénáře z předchozích dnů. Ovšem některé zprávy mluví o narušení vzdušného prostoru Ukrajiny ruskými bojovými letouny, o blokádě pobřeží plavidly Černomořské flotily posílené o jednotky z Baltské a Severomořské flotily, ale také o migraci ukrajinských Maďarů přes hranici do Maďarska. Některé z těchto informací se objevovaly v průběhu dne častěji, jiné byly velmi rychle popřeny.
Pokud se podíváme na tyto události s odstupem a z nadhledu, tak uvidíme několik výrazných aspektů, které se objevují jen velmi zřídka.
Prvním takovým aspektem je koordinace ruské intervence na Krymu. 21. února 2014 byl prezident Viktor Janukovyč odvolán na základě hlasování ukrajinského parlamentu a v noci na 22. února opustil Kyjev. Dva dny po odvolání Janukovyče, 23. února, byl hlasováním parlamentu zrušen zákon, který umožňoval používání jazyků národnostních menšin jako úředního jazyku.
Ve středu, tři dny poté, začaly ozbrojené síly Ruské federace cvičení zaměřené na prověření bojové připravenosti jednotek podřízených Západnímu a Střednímu vojenskému okruhu a Velitelství výsadkových vojsk. Toho samého dne bylo zřízeno kontrolní stanoviště na dálnici mezi Sevastopolem a Simferopolem.
Od středy 26. února je možné pozorovat neustálý nárůst aktivity ruských jednotek na polostrově Krym, kde nenásilným, ale odhodlaným postupem obsazovaly různé klíčové body. Celý průběh této operace ukazuje na skutečnost, že ruské jednotky – ať už se jedná o příslušníky jednotek námořní pěchoty Černomořské flotily a nebo příslušníky 76. výsadkové divize, kteří byli na Krymu údajně také nasazeni – byly dopředu informovány a připraveny na podobný typ mise.
Druhým aspektem jsou deklarace a prohlášení politiků k této operaci. Respektive jejich absence. Rusko se po velmi dlouhou dobu drželo scénáře, který mluvil o tom, že jednotky operující na Krymu jsou oddíly domobrany. V okamžiku, kdy se změnila rétorika Moskvy, tak se začal světové veřejnosti předkládat scénář ochrany rusky mluvící menšiny. Přesně podle zásady „zapírat, zapírat, zapírat“.
Třetí skutečností je neschopnost EU a NATO i jednotlivých států vydat jakékoliv razantní prohlášení v krátkém časovém horizontu po začátku ruské intervence na Krymu. Posledních několik týdnů se v masmédiích šíří zprávy o aktivitách zpravodajských služeb zaměřených na monitorování komunikace představitelů spojeneckých států. A to zejména ze strany USA směrem k evropským státům.
Je tedy dost možné, že aktivita Ruska na Krymu a ve vztahu k Ukrajině přišla pro představitele zahraniční politiky jednotlivých států i jejich zpravodajských služeb jako studená sprcha. Poslední dekádu totiž rezonovala v kruzích vojenských představitelů, politiků i diplomatů zejména hrozba teroristických útoků a zapomělo se na zkušenosti z první poloviny 20. století. Nyní, po změně vládní administrativy na Ukrajině a se začátkem angažovanosti Ruska, se ukazuje, že stát je stále hlavním aktérem mezinárodních vztahů.
Celkově je tedy možné říci, že Rusko ukázalo, že v zahraniční politice je schopné hlásat jeden přístup ve vztahu k Sýrii a praktikovat jiný ve vztahu k Ukrajině. Otázkou do budoucnosti zůstává, zda představitelé NATO, EU i jednotlivých států dokáží z této krize získat použitelné zkušenosti pro další vývoj na světové politické scéně.
Pokud ne, potom se scénář Sýrie-Ukrajina bude možná opakovat ještě několikrát a stabilita v mezinárodních vztazích se pomalu začne vytrácet. A jediný, kdo z toho bude profitovat bude Rusko a státy, které budou odhodlány využívat tento přístup.
Související články
Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi
V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...
- 26.02.2014
- 31 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat
Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko ...
- 27.02.2014
- 86 komentářů
- Jan Grohmann
NÁZOR: Rusko chce Krym
Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, ...
- 02.03.2014
- 82 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo
Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...
- 04.03.2014
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Stagnace či zklidnění nebude dokud v USA nepřestanou vážně přemýšlet přičlenit UKR do NATO. Kerry nebude vozit peníze rebelům jen tak, vždy je něco za něco. Jenže pro Rusko je ...Zobrazit celý příspěvek
Stagnace či zklidnění nebude dokud v USA nepřestanou vážně přemýšlet přičlenit UKR do NATO. Kerry nebude vozit peníze rebelům jen tak, vždy je něco za něco. Jenže pro Rusko je absolutně nepřijatelné aby tito rebelové přeměnili Ukrajinu na něco jako Gruzii za Sakašviliho akorát v obřím měřítku. Přeměnu UKR v nepřátelský stát ale Rusko nedovolí, což si američtí plánovači nechtí uvědomit a pokoušejí se jet dál v původním plánu.Skrýt celý příspěvek
Stetula: Len pri prípadnom preventívnom útoku na Irán, ked reálne hrozila táto možnosť hrozilo, že ropa vyletí na úroven 200 dolarov za barel, pritom zvýšenie ceny ropy o 10 ...Zobrazit celý příspěvek
Stetula:
Len pri prípadnom preventívnom útoku na Irán, ked reálne hrozila táto možnosť hrozilo, že ropa vyletí na úroven 200 dolarov za barel, pritom zvýšenie ceny ropy o 10 dolárov sa rovná približne poklesu svetovej ekonomiky o 1 percento ak sa nemýlim a to je štát ktorý produkuje premerne denne okolo 3300 000 barelov denne, boli tu názory že nedodávať ropu z Ruska, je to ľahko povedať, ale ako chce niekto nahradiť (sankcie) dodávky v z krajiny ktorá vyťaží denne cca 10 500 000 barelov denne, to jednoducho nejde a otázky typu čo nato nezasiahne, to jednoducho nejde bez toho aby svetová ekonomika totálne neskolabovala, cena kľudne by mohla vyletiet aj na 1000 dolárov za barel, to by bolo niečo nepredstaviteľné. Správne tu bolo povedané, že svet je prepojený, ale vzájomne, uvaliť sankcie na Rusko nie je ako uvaliť Sankcie na Slovensko, alebo na Sýriu, jednoducho to nejde bez toho, aby sme si neboli plne zodpovedný dôsledkov toho čo to obnáša. Už včera padli obojstranné výhrážky, spomeniem len jednu veľmi zásadnú, pre dolár, ako svetovú rezervnú menu, nedozierne následky keby Rusko akceptovalo pratby len v eurách, s tým zbavovaním dolárových rezerv, to bolo len také volanie do neba, podľa môjho názoru, už sa väčšiny aj tak Rusko zbavilo, ale neakceptovanie dolára za platby ropy, to je už úplne niečo iné, to by malo veľmi vážne následkySkrýt celý příspěvekto stetula: vaše posledné tvrdenie nieje úplne pravda pretože len štáty EÚ daly v roku 2012 na armády 270mld $. Avšak rozdiel medzi Ruskou federáciou a EÚ (priemerne, ČR ,SR a iné ...Zobrazit celý příspěvek
to stetula: vaše posledné tvrdenie nieje úplne pravda pretože len štáty EÚ daly v roku 2012 na armády 270mld $. Avšak rozdiel medzi Ruskou federáciou a EÚ (priemerne, ČR ,SR a iné post socialistické štáty sú na tom inak) je v tom že v RF ide menej prostriedkou na mzdy a viac na výbavu a výzbroj. Taktiež je rozdiel vo výcviku , pilot v letectve RF nalieta ročne priemerne 140 hodín , zatial čo pilot NATO iba 125 hodín. Celkovo na rozpočet armády RF vplíva fakt že majú nižšie výrobné náklady, cenu pohonných látok a ludskej sily. Taktiež do rozpočtu armády nepočítajú výskum.
Musím však súhlasiť s tým čo uviedol stetula ohladom ekonomiky ktorá sa dostala na úroveň , kde je pre svetovú ekonomiku taká významná že by prípadné sankcie znamenaly problém v globálnej mierke. Preto sa doteraz nič nestalo.Skrýt celý příspěvekPPte Jan Grohmann: " Rusko má k dispozici pro toto nasazení přibližně 150 tisíc vojáků podporovaných více než 880 tanky, 90 letadly a 120 vrtulníky. Stejně tak i přibližně 80 ...Zobrazit celý příspěvek
PPte Jan Grohmann:
" Rusko má k dispozici pro toto nasazení přibližně 150 tisíc vojáků podporovaných více než 880 tanky, 90 letadly a 120 vrtulníky. Stejně tak i přibližně 80 lodí."
Nechcem vôbec spochbyňovať vaše údaje, aj vzhľdaom k tomu, že sa vzťahujú k 1.3.2013 a tieto z 2.3.2014:http://www.zerohedge.com/sites...
Len chcem poukázať na to, ako sa naplno prejavuje informačná vojna a dopátrať sa pravdy je už prakticky nemožné. To budeme môcť, asi to už ukáže len čas.
Ja osobne som to čakal takúto reakciu Ruska hlavne po slovách Leonida Sluckého, nepovažujem ju za šťastnú, možno máte pravdu, že sa opil mocou, no pre mna ostáva veľkou záhadou jedna vec a dávam si otázku. V čom spočíva rozdiel medzi rokom 2004/5 a súčasnou situáciou čo sa zmenilo? Lebo určite sa to dalo riešiť dipomatickejšie, správna tu bola poznámka, že EU nie je NATO, kľudne to mohlo Rusko riešiť ako z bývale ZSSR, z Rakuskom po drhej svetovej vojne, že nikdy nevstupy do NATO a na území RAkuska sa nemohli nachádzať vojská Nato. Mohli dosiahnuť ústupky v Arktide, z môjho laického úsudku ma Arktida oveľa strategickejší význam pre RF ako Ukrajina.Skrýt celý příspěvekjo zapoměl jsem dodat ohledně rozpočtu na obranu pokud oddělíte USA tak rusko dává na obranu cca stejnou částku jako zbylí členové NATO
jo zapoměl jsem dodat ohledně rozpočtu na obranu pokud oddělíte USA tak rusko dává na obranu cca stejnou částku jako zbylí členové NATO
Pane Grohmann, nebudu tahat za kratší konec lana , nevím kde jste ty čísla vycucal ale pošlu vám link na údaje světové banky , aby jste mi věřil ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Grohmann,
nebudu tahat za kratší konec lana , nevím kde jste ty čísla vycucal ale pošlu vám link na údaje světové banky , aby jste mi věřil :)
http://databank.worldbank.org/...
pokud některým datům nerozumíte rád Vám je objasním. Škoda že udávají údaje do roku 2012 , že nevíme údaje za lonský rok , ale ty jsou zase na Wiky
jinak si můžete všimnout , že Ruská ekonomika je jediná po Číně která má už 10 let trvalý a vysoký růst HDP.
ještě jsem chtěl vzpomenout míru veřejného zadlužení to je 11% a menší má na světě jenom 5 zemí Dánsko, Švýcarsko, SA , Singapur a Kuvajt
jo a naše HDP na hlavu je 20386 dolarůSkrýt celý příspěvekJe to pravda. USA vlastně vojensky zabrali Mexiku bohatě přes milion km/2,kde vznikly státy Texas,Kalifornie,Nové Mexiko,Arizona,Nevada, Utah.... Ukrajina má přes 600.000km/2.,Krym ...Zobrazit celý příspěvek
Je to pravda. USA vlastně vojensky zabrali Mexiku bohatě přes milion km/2,kde vznikly státy Texas,Kalifornie,Nové Mexiko,Arizona,Nevada, Utah.... Ukrajina má přes 600.000km/2.,Krym přes 26.000km/2...tak mi nejde do hlavy, kdo dal USA právo být v každém h... kvedlačkou??? A co na to Nauru,Pobřeží slonoviny a třeba Peru???? Nesnášel jsem Sovětský svaz,jako dvojí pohled na tutéž věc. Podívejte se,jak řádili USA,když sověti umístili na Kubu rakety krátkého doletu?Začali by si klidně válku, i když nadnešeně šlo jen o věc mezi dvěma suverenními státy Kubou a Sovětským svazem.Skrýt celý příspěvek
Odhliadnuc od toho kto je dobrý či zlý, zaráža ma skôr postoj a hlavne nefunkčnosť aparátov, ktoré majú byť protiváhou. Slabý Obama neurobil nič okrem 90 minútového telefonátu. EU ...Zobrazit celý příspěvek
Odhliadnuc od toho kto je dobrý či zlý, zaráža ma skôr postoj a hlavne nefunkčnosť aparátov, ktoré majú byť protiváhou. Slabý Obama neurobil nič okrem 90 minútového telefonátu. EU je nejednotná. Ono totiž nieje jednoduché zdôvodniť 300000 tisíc nemcom prečo prídu o prácu keď sa pre zamestnávateľa stalo nerentabilné vďaka sankciám ktoré na Rusko uvalila ich vláda, viz: http://www.sme.sk/c/7124344/iz... .
NATO ako organizácia nespravila nič, možno niekoho či niečo odsúdila ale to je nič. Je mi jasné že Česko a Slovensko je poznačené rokom 1968 rovnako ako je poznačené nenávisťou voči Rusku ale pre boha aký je rozdiel v okupácií Ruskom alebo NATO-om. O čo lepšie je bombardovať Srbsko kobercovím bombardovaním pretože NATO sa rozhodlo že vinu nesú oni. A prečo je prípustné keď USA, GB, FR ... vyzbroja teroristou,mudžahedínou a íných bojovníkou za slobodu v štátoch ako je Afganistan počas Sovietskej okupácie alebo Sýrskych rebelov ktorý vlastne ani niesú sýrsky ale bojovníci inej národnosti ktorý bojujú v boji Suniti vs. Šíti. Svet nieje demokratický a zlý ale reálny a veľmy zlý. Môžem len pogratulovať Rusom a Ukrajincom že sa nedali uniesť emóciami a nikto doteraz nezomrel.Skrýt celý příspěvekNo to sice bylo možná nejklidnější, stejně jako dělení ČR a SR bylo nejklidnější dělení států (díky bohu, ač jsem tedy ateista :-)), ale marná sláva, důvod jedině mocenský, to se ...Zobrazit celý příspěvek
No to sice bylo možná nejklidnější, stejně jako dělení ČR a SR bylo nejklidnější dělení států (díky bohu, ač jsem tedy ateista :-)), ale marná sláva, důvod jedině mocenský, to se prostě nedá zakrýt. Ač jejich pohnutky chápu, udělali podle mě hloupost.
Tak měl aktivně podporovat proruskou část a udělat to demokraticky. Jen by to trvalo delší dobu.Nepodporuji ultrapravicovou část ukrajinského spektra, ten extrémní nacionalismus tam prostě je a ještě o něm uslyším a v dobrém to nebude...
Nikdo tu naštěstí ze zástupců webu nehájí některé ostudné zásahy západních států ve světě pod falešnou rouškou šíření demokraci. To se jich musím zastat. To že nikomu nic neudělali ještě neznamená, že je to správěn, co Rusko nyní udělalo a že s tím musíme souhlasit. Já chápu důvod ale s ohledem na situaci, náladu obyvatelstva, hospodářský stav Ukrajiny v kontrastu s Ruskem, nechápu proč to elegantně neudělali politicky, vše jim hrálo do karet....no nic...uvidíme co nám a hlavně lidem tam na Ukrajině i Krymu další dny přinesou.... Kdo by to čekal, kam to z Majdanu dojde... Asi nikdo...stejně tak jako nikdo nečekal co se stane po tom co se jeden zoufalý stánkař (snad zelinář) v Maroku upálí.....všichni jsem jen zírali..bylo to jak jiskra ve vyprahlé australské buši.Skrýt celý příspěvekMezinárodní měnový fond pro Rusko 2012: 14 000 dolarů na osobu. ČR 2012 18 000 dolarů. Data refer mostly to the year 2012. World Economic Outlook Database-October 2013 (Přímý ...Zobrazit celý příspěvek
Mezinárodní měnový fond pro Rusko 2012: 14 000 dolarů na osobu. ČR 2012 18 000 dolarů.
Data refer mostly to the year 2012. World Economic Outlook Database-October 2013 (Přímý link je opravdu dlouhý, ale na požádání dodám)
Proč oddělujete USA od NATO a Francie? Oni tam snad nepatří? NATO dalo v roce 2012 na výdaje 990 miliard dolarů. Nepočítám státní výdaje ostatních složek, výzkumných a zbrojních programů.
Opravdu není třeba se bavit o ekonomické vyspělosti a síle Rusko. V tomhle zastánce Ruska budete opravdu tahat za kratší konec lana. Ekonomické a sociální problémy Ruska jsou dobže známé - vymírající populace, závislost na vývozu surovin, korupční a malo výkonné podnikatelské prostředí, atd.Skrýt celý příspěvekPane Grohmann trošku vás opravím, ,, Agresivní invaze na Krymu,, , byla to jedno z nejklidnějších obsaznení území druhého státu Proč Putin nezvolil demokratickou cestu ? ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Grohmann trošku vás opravím,
,, Agresivní invaze na Krymu,, , byla to jedno z nejklidnějších obsaznení území druhého státu
Proč Putin nezvolil demokratickou cestu ? protože západ aktivně podporoval fašistické bojůvky na Majdanu ( je to demokracie co se tam dělo ??? )
Co se týče ekonomické výkonosti matete lidi chce to trošku nastudovat když se píšete:
udaje MMF žebříček HDP ( PPP ) Rusko na pátém místě !!!
HDP na obyvatele průměr EU 22 500,- USD
v Rusku 23 500,- USD
co se týče výdaje na obranu v roce 2012 :
Rusko provozní výdaje 62 mld USD , zde se musí uvést že to jsou provozní výdaje pak existuje fond státního zbrojního programu který je oddělen od rozpočtu a do roku 2020 je v něm vyčleněno 770 mld USD !!! a to si málokdo uvědomuje
Výdaje NATO mimo USA a Francie ( Francie nezveřejňuje výdaje na obranu )
116 mld USD přičemž jenom německo dává 36 mld
co se týče Vašeho shrnutí , prostě pokud útočí západ a umírají při tom statisíce lidí tak je to v pořádku ale pokud pošle Rusko vojáky kdy nikomu nezkřívili ani vlásek tak je to špatně a musí být tvrdě potrestánoSkrýt celý příspěvekS pány Klauzem i Witzem :-) plně souhlasím a platí trochu i "Kdo chce mír, musí se připravovat na válku". Tady bych prostě rád viděl web více zaměřený na vojenskou stránku věci, ...Zobrazit celý příspěvek
S pány Klauzem i Witzem :-) plně souhlasím a platí trochu i "Kdo chce mír, musí se připravovat na válku". Tady bych prostě rád viděl web více zaměřený na vojenskou stránku věci, stejně jako zpravodajské weby se soustřeďují více na politckou stránku věci a vojenskou částí cukrují.
A proti počtu komentářů nic vůbec nemám, naopak je to super, a kupa příspěvků je podnětných a zajímavých, narozdíl od zoufalé diskuze na zpravodajských webech. Takže naopak, jen houšť.
Pro J. Grohmana.
Sám se podivuji nad tím proč Putin tam poslal ruskou armádu (o tom ,že je to pravidelná armáda není pochyb). Mám za to, že to šlo udělat tak elegantně, demokraticky a vlastně by ani nikoho moc nelámal. Na Krymu je stejně 60% etnických Rusů a podle západního přístupu sebeurčení (vím, že ne vždy se to hodí) by to byla jasná rovnice. Možná ví více než my, což bych samozřejmě očekával a nebo se nečeho obával...a zároveň se ničeho nebál :-). Prostě jendání a politiky a věřím že při hlasování bez ozbrojeného doprovodu by jim dalo pozvánku černé na bílém. a pak by mohli příjet a lidi by je vítali květinami...nadneseně řečeno :-). A přitom stále zatlouká, že to armáda není, začíná být z něj šašek. Vojenskou stránku věci měli připravenou zdá se dokonale (žádný byť i zraněný člověk)...ale politickou a vyjednávací, tu se fakt v Gruzii ani Čečně nenaučili. Každopádně situace tam je asi dosti divoká. Bůh ví, jak to teď vypadá ve východní straně země. KUpa zpráv z Kijeva a Krymu, ale už při předposledních volbách se komentátoři báli rozdělení Ukrajiny. A nyní je to tu zas v mnohem větší míře....Troch se bojím, že nic dobrého to nepřinese, ať to dopadne jakkoliv. Čert (Kraken) byl vypuštěn a jak toto dopadne, to tedy nevím. Krym je jasný, tam není o čem, Putin nemůže couvnout, protože by vypadal jak totální..... a to by jeho ego neuneslo, ale jak dopadne Ukrajina, to už je na pováženou.Skrýt celý příspěvekPro VojtaM. Děkuji za konstruktivní kritiku. Dovolím se na Váš příspěvek napojit a trochu ho rozvést. Ono největší problém je ta nečekaná a "agresivní" invaze na ukrajinské území. ...Zobrazit celý příspěvek
Pro VojtaM. Děkuji za konstruktivní kritiku. Dovolím se na Váš příspěvek napojit a trochu ho rozvést. Ono největší problém je ta nečekaná a "agresivní" invaze na ukrajinské území. A teď bych opravdu neřešil, zda je to "dobře/špatně", nebo zda se Rusové na Krymu cítí jako doma.
Problém vidím dva. Putin mohl dosáhnout svého demokratickou cestou = zákulisním bojem. Co chce tohle vojenskou akcí dosáhnout?
Druhý problém jsou očekávané reakce světa. Opravdu si Putin myslel, že svět nebude reagovat? USA nebo EU nebude reagovat?
Trochu mě děsí představa, že tuhle akci udělal jen ze svého samolibého přesvědčení, že dokáže předvídat a kontrolovat reakci světa - to nedokáže nikdo. Lidé se chovají "kontra-intuitivně a nepředvidatelně", abych parafrázoval jednoho pána.
Pořad také nesmíme zapomínat, že ač je Rusko velké, má pořád ekonomickou výkonost na úrovni Nizozemsko+Belgie (nebo aspoň pár let zpět mělo) a jeho vojenské výdaje jsou desetkrát menší než má NATO.
Co teď? Evropa bude hledat cesty, jak se zbavit závislosti na ruském plynu a ropě. Budou se více soustředit na armádu. Tohle je pro Rusko špatně.
Problém je také to, že Obama teď dělá to, co musí, co od něj požadují Američané. "vojenští jestřábí", republikáni, média - tvrdý postup proti Rusku. Teď Kerry prochází po Kyjevě a Ukrajinci ho vítají jako hrdinu. Tohle Putin chtěl?
To, že vláda ve Washingtonu si vylhala důvody pro útok na Irák, tak s tím já osobně souhlasím. To, že vůdci v USA nejsou také žádní svatoušci, to si rozhodně nenalháváme.
USA si ale „uměla alespoň okecat,“ zajistit si spojence a ukecat to před světem. A navíc bylo jasné, co chtějí. Ale Putin, to udělal dle mého, úplně špatně.
Problém však nejsou, cynicky řečeno, ani tak důvody ruské intervence, ale to, co tahle situace vyvolala a ještě vyvolá. A jak z toho Rusko výjde před očima světové veřejnosti.
„Lid dá vždy jen na zdání a na výsledek věci, a na světě není než lid.“ Niccolò MachiavelliSkrýt celý příspěvekVojtaM: Jak zde jiz bylo nekolikrat receno a jak to hrabe von Clausewitz spravne pojmenoval 'valka je pokracovani politiky jinymi prostredky'. A pokud by jsme byli uplne slepi a ...Zobrazit celý příspěvek
VojtaM: Jak zde jiz bylo nekolikrat receno a jak to hrabe von Clausewitz spravne pojmenoval 'valka je pokracovani politiky jinymi prostredky'. A pokud by jsme byli uplne slepi a hlusi k politice pak by jsme se zde mohli bavit o zbranich, vybaveni a taktice kolik by jsme chteli a prece by jsme si nepomohli. Ziskany obraz by totiz byl jen velmi omezeny a neuplny. Krom toho, dle meho je vnimani armady i o vnimani bezpecnostni situace a politiky.
Pokud se ale podivam na posledni odstavec Vaseho komentare tak mi z toho vychazi, ze clanek ktery neni o vojenstvi, zbranich nebo taktice neni odborny.
Co se poctu komentaru tyce tak to mnozstvi je tak velke zejmena kvuli tomu, ze je to aktualni tema, ktera pritahuje vice pozornosti jelikoz se primo dotyka lidi v Cesku a na Slovensku. Je to pochopitelne a uplne normalniSkrýt celý příspěvekSice se hlásíme do západního civilizačního okruhu, ale to neznamená, že musíme kvůli tomu ztratit schopnost sebekritiky a schopnosti nezávislého pohledu. Mám pocit, že se u nás ...Zobrazit celý příspěvek
Sice se hlásíme do západního civilizačního okruhu, ale to neznamená, že musíme kvůli tomu ztratit schopnost sebekritiky a schopnosti nezávislého pohledu. Mám pocit, že se u nás postupuje v duchu věty: od pankétu ku pankétu. Nejdířve odorujeme Rusům a pak šup začneme zase nekriticky odorovat USA. Těch pararel a příkládu nestejného měření je prostě příliš. Co invaze USA do Iráku 2003? Chrań bůh, že bych chtěl Saddám hájit, ale jednou ho tam po výprasku v roce 1991 nechali (pod delší době si asi uvědomili, že je to pitomost) ,ale pak se rozhodli, že na něj tedy něco hodí....chemické zbraně, bylo to nepodložené, a šup, rovnou do celé země vlétli. A co se týče anexe...co Panama od USA, prostě zcela stejný scénář, dokonce dosti podobný důvod. USA potřebovalo průplav, Rusko zase přístav....obě dvě mocnosti si našli důvod, ochrana spoluobčanů a vlétli tam. Snad jen, že díky národnostnímu složení dokonce vojenské jednotky přebíhájí k Rusko, což v Panamě nenastalo.
nesouhlasím s Rusko nepokrytou intervencí, ale také nesouhlasím s nepokrytým pokrytectví a dvojím metrem. 100 zabitých demonstrantů na Ukrajině a je z toho svržení vlády, 1000 zabitých demonstrantů demonstrujících za propuštění DEMOKRATICKY zvoleného prezidenta v Egyptě (ač nemám rád radikály v tomto případě muslimské), a posílají se jen nóty, žádné sankce, nic....jak se nám to politikům hodí. Ale tím se ztrácí právě ten kredit. Ta důvěryhodnost. Jeden je čert a druhý je anděl, ač dělají stejné....tady na tomto webu bych ale i tak čekal více odbornosti. Více zaměření na vojenství, výzbroj taktiku. To je to, proč tu většina z nás chodí a čte zdejší články. Je z toho vidět jedna věc. Nevyznám se v armádě a délce reakčních časů a délce přípravy takovéto akce, ale je z toho vidět, že mají kompetentní vedení, jenž mělo připravené plány. To bych tu rozebíral, jak dlouho toto může trvat, jaké mají možnosti, co výzbroj, tak jak to hezky nastínili na TEchnetu...to bych tu čekal, politiku si nechme na Idnes, seznam, atd.... stejně se lidi v ní nedohodnout a jen poštěkají. Chlapy tuplem. Většinou články mají zde tak 5-7 komentářů a hle, o Ukrajině 82....Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...