NÁZOR: Rusko chce Krym

Ukrajina
Foto: Ukrajina / Grafika AN

Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, byla tato postavena před novou výzvu. Výzvu, která může vést k rozdělení Ukrajiny, ale také k ozbrojenému konfliktu.

Když tolik diskutované události, nyní označované jako Ukrajinská revoluce v roce 2014, začaly ukazovat vliv zahraniční politiky na vnitrostátní situaci, způsobilo to na Ukrajině značnou polarizaci nálad. Jedna část obyvatelstva se postavila za bývalého prezidenta Janukovyče a jeho politiku, zatím co druhá část začala odporovat této politice.



Z  geografického uhlu pohledu je možné tyto dva názorové tábory rozdělit na jižní a východní a západní. Takové rozdělení není úplně přesné a pravidlo o tom, že není možné zobecňovat zde platí o to více. To je také případ poloostrova Krym , na který se přenesla veškerá pozornost po ustálení situaci v Kyjevě.



Z geografického hlediska je poloostrov Krym s rozlohou 26 100 km2 a populací odhadovanou na 1 975 000 obyvatel je přibližně srovnatelný s Moravou. Krym je větší, ale s menším počtem obyvatel. Obyvatelstvo tohoto poloostrova je rozděleno mezi etnické Rusy (58%), Ukrajince (24%) a krymské Tatary (12%).



Právě ne-ruská část populace má důvod mít těžké srdce na Rusko jako na následníka SSSR. Zejména Tataři, kteří byli Josifem Stalinem násilně vysídleni z Krymu do různých částí SSSR, hlavně do Marijské Autonomní SSR. Po rozpadu Sovětského svazu se velká část Tatarů vrátila zpět na Krym a v této situaci podporují novou vládu v Kyjevě.

 

Infografika: Krym / Google Maps



Na druhé straně stojí etničtí Rusové jejichž postavení je posíleno silnou vojenskou a politickou přítomností Ruska. Vojenské námořnictvo má na Krymu, v přístavu Sevastopol, hlavní základnu Černomořské flotily, která má jako jediná lehký přístup do Středozemního moře a k základně v syrském Tartu.



Pro porovnání je možné uvést, že zatím co nejtěžší lodi Černomořské flotily, křižníku Moskva, potrvá pouhý den a 9 hodin než dosáhne Kypru hlavního klíčového bodu východního Středomoří, bitevnímu křižníku Jurij Andropov, vlajkové lodi Severní flotily by tato cesta zabrala 6 dní a 16 hodin.



Sevastopol je tedy pro Rusko potřebný pro zajištění neklidné jižní oblasti na pobřeží Černého moře. V této oblasti se nachází jak Čečensko tak i Gruzie a Dagestán. A pokud má Moskva udržet svoji mocenskou dominanci v oblasti Ka v kazu a mocenský vliv v Středozemí, tak potřebuje Černomořskou flotilu a ta potřebuje Sevastopol.



Jaké jsou tedy možnosti Ruska v reakci na vývoj na Ukrajině? Upřímně řečeno, je jich dost. Hned první z možností je ta, kterou můžeme sledovat v přímém přenosu – tedy ukázka síly. I navzdory poklesu Ruska z pozice supervelmoc i na pozici regionální velmoc i si ruské ozbrojené síly nezaslouží nic jiného než absolutní respekt. Právě sílu svých regionálních uskupení se nyní rozhodlo Rusko ukázat.



Náhlé cvičení tisíců vojáků, stovek kusů obrněné i letecké techniky a desítek plavidel vysvětluje Moskva jako prověrku svých schopností reagovat na regionální krize a chránit své území. Ovšem není radno zapomínat, že i Rusko je bývalou imperiální metropolí.



Tak jako Francie nebo v minulosti i Velká Británie nebo Španělsko intervenovali ve svých bývalých koloniích, aby chránili své zájmy, tak i Rusko ukazuje, že má prostředky i odhodlání takto intervenovat. Je zde ovšem háček.



Rusko nekolonizovalo Ukrajinu, přičlenilo ji v první polovině 20. století k Sovětskému Rusku a následně k Sovětskému svazu. Podstatné je, že Moskva se ke Kyjevu staví jako metropole k provinčnímu administrativnímu centru. V tomto ohledu může tedy Kreml využít demonstrovanou sílu k tomu, aby zajistil status quo a dodržení jak mezivládní smlouvy o autonomii Krymu, tak i smlouvy o pronajmu základny v Sevastopolu do roku 2042.



Druhou možností je využití této demonstrace síly, aby bylo Krymu umožněno uspořádat referendum o autonomii tohoto poloostrova a zároveň územního celku. Tím, že se Krym připojil k Ukrajině na základě referenda z 2. srpna 1992, tak by měla mít i právo hlasovat v referendu o odtržení se od Ukrajiny. Zda tomu tak je není na základě studia Ústavy Autonomní Republiky Krym jasné, ale Rusko může na základě této možnosti dále kalkulovat.



Další z možností je využití energetického vydírání. Ukrajina je z velké míry závislá na dodávkách energetických surovin z Ruska a stejně tak i velká část států Evropské unie. Pokud by se Moskva rozhodla razantně prosadit své zájmy, ale nechtěla by se uchýlit k použití vojenské síly, potom toto by byla další logická volba.



Tyto tři výše zmíněné možnosti vývoje situace jsou ty, které připadají nejvíce pravděpodobné. Těch méně pravděpodobných, ale možných, je podstatně více. Podle komentářů mnoha analytiků je možné očekávat, že se úroveň napětí na Ukrajině a zejména na Krymu ustálí. Jistý si v tomto ovšem nemůže být nikdo a tak možnost, že se staneme svědky regionálního konfliktu v této části Evropy, stále přetrvává.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ozbrojené síly Ukrajiny

Nikoho asi nenechaly chladným poslední události z Ukrajiny. Rozbor komplikované politické situace ...

Ukrajina: Ukázkový případ země v krizi

V listopadu minulého roku byly jednotky pro speciální operace států NATO vyslány, aby podpořili ...

Postoj Ruska k Ukrajině: Vyčkávat

Ruská tisková agentura RIA Novosti přinesla včera realistický výčet možností, jak může Rusko ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • liberal shark
    21:00 04.03.2014

    to Lukas
    To jsme věděli už před tím :-).

    to Lukas
    To jsme věděli už před tím :-).

  • Lukas
    17:15 04.03.2014

    Teraz już wiecie po co Polska kupuje leopardy, po co nam 1,95% PKB na armie...

    Teraz już wiecie po co Polska kupuje leopardy, po co nam 1,95% PKB na armie...

  • fenri
    15:08 04.03.2014

    Bojím se, že v tomhle místě nebude nikdy klid. Státní hranice vůbec nekorespondují s národnostními (a ať si multikulti a neomarxisti říkají co chtějí: víc národností v jednom ...Zobrazit celý příspěvek

    Bojím se, že v tomhle místě nebude nikdy klid. Státní hranice vůbec nekorespondují s národnostními (a ať si multikulti a neomarxisti říkají co chtějí: víc národností v jednom státě vždy zavádí průšvihem), hranice nemají moc ani logiku geografickou (velké toky apod.) jsou k některým zemím nespravedlivé pro jejich rozvoj (Moldávie s absencí přístupu k moři). A do toho se na tomto místě střetávají Zájmy Ruska, Západu, Balkánských států a trochu i Turecka. Vidím to na desetiletí a staletí průšvihů. Nejlepší by bylo se dohodnout a (za přispění bohatších států) udělat těm lidem národnostní státy tak, aby každý žil ve svém chlívečku. Udělat to tak, aby mohl každý začít ve své staronové domovině začít dobře a důstojně fungovat. jasně že je to utopie, nejsou peníze ani vůle, ale do budoucna to bude stát mnohem víc, nemluvě o utrpení.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    13:26 04.03.2014

    Tak to vypadá že nakonec dojde k rozumné dohodě. Nicméně se zdá že Rusko na UKR přejde k salámové taktice - ke Krymské AO se chtějí připojit velká města na Černomořském pobřeží - ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to vypadá že nakonec dojde k rozumné dohodě. Nicméně se zdá že Rusko na UKR přejde k salámové taktice - ke Krymské AO se chtějí připojit velká města na Černomořském pobřeží - tím pádem by mělo Rusko konečně pozemní přístup do Podněstří.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    09:05 04.03.2014

    Jinak pokud mohu dát názor na zdroje,
    doporučuji BBC www.bbc.com... z jedné strany, RIA Novosti http://en.ria.ru... z druhé strany.

    Jinak pokud mohu dát názor na zdroje,
    doporučuji BBC www.bbc.com... z jedné strany, RIA Novosti http://en.ria.ru... z druhé strany.

  • Jan Grohmann
    09:03 04.03.2014

    Pro fenri, tak je jasné , že na PR vojenskou akci si vezmete to nejlepší, co máte.

    Pro fenri, tak je jasné , že na PR vojenskou akci si vezmete to nejlepší, co máte.

  • fenri
    07:04 04.03.2014

    Zaujalo mne i nemalé množství nových GAZ-Tigr. Není to dávno, co naše vojensky zaměřená média informovala o kontroverzích kolem zařazení Iveco LVM (Alias RYS) vs. Tigr a ejhle, ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujalo mne i nemalé množství nových GAZ-Tigr. Není to dávno, co naše vojensky zaměřená média informovala o kontroverzích kolem zařazení Iveco LVM (Alias RYS) vs. Tigr a ejhle, Tigr je už ve výzbroji v množství nemalém a Iveco nikde.
    Co se týče nových uniforem M21 (Judaščenko), tak už jsem viděl i na kadetech nějakého učiliště, takže to asi nebude záležitost pár eletních divizí.Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
    23:39 03.03.2014

    Tak, Janukovyč požádal Rusko o vojenský zásah. Ať shoří v pekle.

    Tak, Janukovyč požádal Rusko o vojenský zásah. Ať shoří v pekle.

  • Adanedhel
    23:31 03.03.2014

    Ne, ty to tak cítíš ?

    Ne, ty to tak cítíš ?

  • Petr M
    22:52 03.03.2014

    Adanedhel: v současné situaci kolem Ukrajiny občas ano, stejně jako dalších 10-20 zpravodajských serverů včetně zahraničních, hlavně Švýcarských a Německých. Naše zpravodajství ...Zobrazit celý příspěvek

    Adanedhel: v současné situaci kolem Ukrajiny občas ano, stejně jako dalších 10-20 zpravodajských serverů včetně zahraničních, hlavně Švýcarských a Německých. Naše zpravodajství často jednostraně zaměřené, navíc jen většinou akorát kopíruje články z Reuters, někdy i nepřesně.

    co čteš ty?

    to oslovení měla být nějaká urážka??Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
    22:13 03.03.2014

    Ty asi čteš Hlas Ruska, co, Petrjuško ?

    Ty asi čteš Hlas Ruska, co, Petrjuško ?

  • Petr M
    21:46 03.03.2014

    Udajné ultimátum, aby se všichni Ukrajinci na Krymu vzdali do 5 hodin, jinak Rusko zaútočí se mi zdá jako fáma, navíc to Rusko vyvrátilo, stejně tak to vyvrátil Krym, ovšem naše ...Zobrazit celý příspěvek

    Udajné ultimátum, aby se všichni Ukrajinci na Krymu vzdali do 5 hodin, jinak Rusko zaútočí se mi zdá jako fáma, navíc to Rusko vyvrátilo, stejně tak to vyvrátil Krym, ovšem naše média se toho chytla a berou to jako fakt...ale uvidíme zítra. Dále se je tu informace, že Rusko chce zabít 3 své vojáky, aby mělo záminku pro obsazení dalšího území, nejspiš další blost.

    Krym oznámil, že pod jeho vedení přešlo 5000 ukrajindkých vojáků včetně 204. stíhací letecké brigády se 4 bojeschopnými migy29 z 45 kusů:), jestli je takovém stavu celá ukrajinská armáda, tak to Rusko bude mít v případné konfrontaci snažší, než v Jižní Osetii...

    Co se týče Tatarů, na Ukrajině jsou jich asi 2 miliony, jsou to převážně sunničtí muslimové, ti tvoří 90% všech muslimů světa. Pokud by je někdo začal vést proti Rusku, podporovat a vyzbrojovat, Rusové by to potlačili, vyvolalo by to jistě pobouření ve všech muslimských státech, i u Muslimů v Rusku a v EU.Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
    21:18 03.03.2014

    Já si myslím že Rusové ukazují právě jen to nejlepší co mají k dispozici. Ostatně, je to jejich zvyk. Myslím si, že Rusko s něčím takovým už počítalo, že to na Ukrajině nebude tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Já si myslím že Rusové ukazují právě jen to nejlepší co mají k dispozici. Ostatně, je to jejich zvyk. Myslím si, že Rusko s něčím takovým už počítalo, že to na Ukrajině nebude tak snadné a krom toho, co když už měli operační plán hotový dopředu a jedou podle not ? Ostatně, to není nic proti Rusům, tohle přece dělají i ostatní státy, ne ? Prostě Rusové ví do čeho jdou a ví co chtějí.Skrýt celý příspěvek

  • stetula
    20:49 03.03.2014

    já odbočím od tématu defakto teprve před týdnem janukovič utekl a Kličko a spol převzali moc a nejednou tu vidíme Ruské vojáky perefektně disciplinované, perfektně materiálně a ...Zobrazit celý příspěvek

    já odbočím od tématu

    defakto teprve před týdnem janukovič utekl a Kličko a spol převzali moc a nejednou tu vidíme Ruské vojáky perefektně disciplinované, perfektně materiálně a logisticky zabezpečené je vidět že to Putin myslí s tou reformou armády smrtelně vážněa nemodernizuje jenom viditelné síly

    na videích jsou vidět všichni vojáci v nových maskovacích uniformách , nové přilby taktické vesty a každý voják vysílačku atd. nový nákládní auta atd, je vidět že to přezbrojení vzali od podlahy

    určitě budete říkat že tam putin přesunul elitu armády , ale já budu oponovat za takovou chvilku ?

    bohužel ruská armáda dnes není to co bývala za jelcina nebo ještě v Gruzii

    no možná naši vojáci při těch obrázcích občas závidí :) nemyslím ti od speciálů já myslím ti řadový
    jenom by mě zajímalo jestli mají v Ruské armádě také výstrojní body a jestli si přečerpání musí výstroj taky kupovat ? :)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    20:42 03.03.2014

    V Mannsteinových pamětech jsem četl, že se Němci od Tatarů dočkali vřelého uvítání a měli se na Krymu královsky. Hostili je, ukazovali postavení Rusů, dělali průvodce a tak. Otázka ...Zobrazit celý příspěvek

    V Mannsteinových pamětech jsem četl, že se Němci od Tatarů dočkali vřelého uvítání a měli se na Krymu královsky. Hostili je, ukazovali postavení Rusů, dělali průvodce a tak. Otázka je, nakolik to má vypovídající schopnost.
    Pepe240, proč myslíš, že budou Rusové Tatary vraždit?Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    19:51 03.03.2014

    Tak vážení, vypadá to že to Krymem neskončí - síly na vyhlášeném cvičení Západního a Středního okruhu se rozrůstají a nebude celkem problém přejít ze cvičení do plnohodnotných ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak vážení, vypadá to že to Krymem neskončí - síly na vyhlášeném cvičení Západního a Středního okruhu se rozrůstají a nebude celkem problém přejít ze cvičení do plnohodnotných bojových frontů. Parta kolem Jaceňuka pořád nechápe jak je situace vážná, jinak by mluvili jinak. Sakašvili byl taky dlouho nabubřelý, ale když už bylo reálně že si pro něj do Tbilisi přijdou, tak rychle změnil tón.
    Ozbrojené síly UKR jsou ve velmi špatném stavu - Sakašvili měl sice malé ale bojeschopné vojsko, ovšem na Ukrajině si nikdo hlavu se stavem techniky nelámal a jen se plundrovalo. A bojová morálka? Pokud si budou Rusové počínat jako doposud tak žádný krvavý boj nehrozí.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    18:44 03.03.2014

    To pepe420 Nejsem si jist, zda se krymští Tataři za WW2 postavili na stranu Němců. Myslím, že je Stalin nechal deportovat tak nějak "preventivně" v rámci tehdejších násilných změn ...Zobrazit celý příspěvek

    To pepe420
    Nejsem si jist, zda se krymští Tataři za WW2 postavili na stranu Němců. Myslím, že je Stalin nechal deportovat tak nějak "preventivně" v rámci tehdejších násilných změn národnostního složení v neruských svazových republikách SSSR. To samé dělal třeba v pobaltských státech.Skrýt celý příspěvek

  • pepe420
    18:30 03.03.2014

    Jan Grohmann: Podle zpráv z militaryphotos Tataři začali vytvářet vlastní milice a ozbrojují se, ikdyž je jejich představitelé vyzvali, aby nic nedělali a seděli doma, mnoho Tatarů ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann: Podle zpráv z militaryphotos Tataři začali vytvářet vlastní milice a ozbrojují se, ikdyž je jejich představitelé vyzvali, aby nic nedělali a seděli doma, mnoho Tatarů i přes to začalo s vyzbrojováním a že jich na Krymu je, další věcí je to, jak se k agresi postaví 2 milióny Tatarů, kteří žijí v Rusku (republika Tatarstán), budou jen tak nečinně přihlížet, jak jsou jejich lidé na Krymu napadání, přesouváni nebo dokonce vražděni?Nechá Putin po násilném obsazení Krymu Tatary na pokoji, když už se v minulosti postavili proti Rusku a dali na stranu Němců?Nebude je chtít znovu přesídlit?Vidím to tak, že na Krymu to bude ještě hodně zajímavé, každopádně po dnešním ruském ultimátu se Rusko hezky vybarvilo a vidíme, že ti neoznačení "slušní lidé" (v originále Polite People), kteří vedou invazi, nejsou tak slušní, jak ruská strana tvrdila. A ještě k Tatarům, moc se o nich nemluví, ale ti v Tatarstánu už jednou proti Rusům povstali a Rusové to tvrdě potlačili a pak tam ještě vypukl hladomor, takže ti asi nebudou moc loajální k současnému ruskému režimu...Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    17:40 03.03.2014

    Další věcí je, co horkokrevní Tataři a Turecko? Turecko už vyjadřilo Tatarům podporu a v současné době se Turecku bude hodit obrátit pozornost veřejnosti jiným směrem.

    Další věcí je, co horkokrevní Tataři a Turecko? Turecko už vyjadřilo Tatarům podporu a v současné době se Turecku bude hodit obrátit pozornost veřejnosti jiným směrem.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5