Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40
- 28. 1. 2018
- 66 komentářů
- Jan Grohmann
Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin představila osm modernizovaných bojových vozidel pěchoty (BVP) Warrior 2. Klíčovou součástí modernizace je instalace nové věže s automatickým kanónem CT40 Case Telescoped Weapon System (CTWS) ráže 40 mm.
Modernizace britských BVP Warrior 2 probíhá v rámci programu WCSP (Warrior Capability Sustainment Programme) v hodně 1 miliardy liber (vývoj a výroba). Průmyslovým koordinátorem programu WCSP je britská odnož americké firmy Lockheed Martin (Lockheed Martin UK).
V současné době hlavní údernou sílu britské armády představuje 227 tanků Challenger 2, 654 bojových vozidel CVR(T) a 769 BVP Warrior 2 (dodávky probíhaly mezi roky 1987 až 1995). Vozidla CVR(T) postupně náhradí nová bojová vozidla Ajax, naopak tanky Challneger 2 a Warrior 2 projdou modernizací.
V případě BVP Warrior 2 plánuje ministerstvo obrany Velké Británie modernizovat 380 vozidel (pět variant), čímž se životnost modernizovaných “warriorů” posune minimálně do roku 2040. Proč si Velká Británie neponechá pouze nejnovější Ajaxy? Odpovědí může být cena i různé konstrukční řešení obou vozidel.
Za 589 vozidel Ajax Londýn utratí 3,5 miliardy liber, v poměru tak Ajax stojí téměř dvakrát více, než modernizovaný Warrior 2. Navíc průmysl poslední vozidlo Ajax dodá britské armádě až v roce 2026.
Mezi oběma vozidly jsou také značné konstrukční rozdíly. Warrior 2 má hmotnost pouze 25 tun a jde o klasické pásové vozidlo pěchoty – jeho úkolem je dopravit pěchotu na bojiště a podporovat ji v boji palubní výzbrojí. Posádku tvoří tři lidé a v zadní části je místo pro sedmičlenný výsadek.
Naproti tomu silně pancéřovaný Ajax má hmotnost 38 t (potenciál růstu až na 42 t) a kromě tříčlenné posádky uveze čtyřčlenný výsadek. Ajax je ale svou povahou a taktikou nasazení spíše střední tank. Britská armáda plánuje vozidla Ajax využít v nových útočných brigádách (Strike Brigades), které mají posílit britské schopnosti účastnit se bojových operací vysoké intenzity.
Ajax i vylepšený Warrior 2 však spojuje identická věž a výzbroj. Věž (označení není uváděno) je společným produktem Lockheed Martin UK a General Dynamics Land Systems (GDLS). Hlavní výzbroj tvoří unikátní 40mm automatický kanón CT40 od firmy CTA International. Kanónu sekunduje spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Ajax a Warrior 2 mají rovněž společný systém řízení palby.
Věž s kanónem CT40 získá 245 modernizovaných vozidel Warrior 2. Rozpočet na modernizaci zmíněných 245 vozidel je 645 milionů liber. Zbytek vylepšených Warriorů 2, označovaných jako ABSV (Armored Battlefield Support Vehicles), postrádá věž a slouží jako inženýrské a odtahové vozidlo ve prospěch Warriorů 2 s kanónem CT40.
Kanón CT40 je dlouhý 2800 mm (celá zbraň 3428 mm) a střílí teleskopickou munici (střela je zcela zapuštěna v nábojnici) ráže 40×255 mm. Kadence je 180 až 200 ran/min a efektivní dostřel 2500 m (maximální 5000 m).Výhodou teleskopické munice je menší hmotnost a objem.
Pro kanón je k dispozici několik typů bojové a výcvikové munice. Explozivní munice ráže 40 mm na vzdálenost 1500 m probije 210 mm silnou betonovou zeď a podkaliberní protipanceřová na stejnou vzdálenost 140 mm tvrzené oceli (RHAe). Proti pěchotě a jiným měkkým cílům je určena ve vzduchu explodující munice (účinná plocha pokrytí 125 m2), proti dronům, vrtulníkům a lehkým letadlům pak ve vzduchu explodující munice s efektivním dostřelem 4000 m, která proti vzdušným cílům vymrští 200 wolframových pelet.
Vylepšený Warrior 2 má mít zcela nové pracovní prostředí posádky a výsadku, zcela nové rozhraní člověk-stroj, nejmodernější komunikační vybavení a prostředky řízení boje (BMS). Samotná věž nabídne nové senzory, především termální pozorovací/zaměřovací přístroje poslední generace. Upravený Warrior 2 získá také robustnější zdroj elektrické energie.
Jak věž tak korbu půjde samozřejmě osadit explozivním nebo kompozitním modulárním pancířem. Síla modulárního pancíře však je samozřejmě úměrná nosnosti podvozku (tento údaj ale není k dispozici). Dá se však očekávat, že v nejsilnější verzi čelo korby a věže (resp. nejsilnější části pancíře) odolají průbojné munici ráže 30 mm a boky kulometné munici ráže 14,5 mm.
V současné době prvních osm vylepšených Warriorů 2 převzala jednotka britské armády pro testování a vývoj obrněné techniky ATDU (Armoured Trials and Development Unit). Úkolem ATDU je v letošním roce odzkoušet všechna vozidla a zjistit, zda odpovídají požadavkům britské armády. Se začátkém sériových dodávek vylepšených Warriorů 2 do britské armády se počítá v roce 2020.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Kritika nákupu slovenských bojových vozidel AMV roste
Česko-Slovenské deja vu – podobně jako v případě nákupu kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) ...
- 28.12.2017
- 164 komentářů
- Jan Grohmann
Podnik VOP CZ podepsal novou servisní smlouvu na opravy tanků
V závěru loňského roku podepsali zástupci státního podniku VOP CZ a Ministerstva obrany České ...
- 03.01.2018
- 311 komentářů
- Tisková zpráva
Bojová vozidla Piranha 5 8×8 pro Rumunsko
Rumunsko pokračuje v masivním posilování své armády – před několika dny rumunské ministerstvo obrany ...
- 16.01.2018
- 33 komentářů
- Jan Grohmann
Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV
Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...
- 24.01.2018
- 181 komentářů
- Tisková zpráva
Jinak k samotnému vozidlu, tak po téhle modernizaci vypadá Warrior škaredě - jako tank Cromwell z druhé světové :D Ta věž je opravdu divná, navíc ty výstupky připomínají nýty ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak k samotnému vozidlu, tak po téhle modernizaci vypadá Warrior škaredě - jako tank Cromwell z druhé světové :D Ta věž je opravdu divná, navíc ty výstupky připomínají nýty (starší verze byly hezčí). Hmotnost vozidla je stejná jako u Cromwellu, ráže kanónu poloviční atd. .))Skrýt celý příspěvek
Pokud vím, tak AJAX není jen samotné bojové vozidlo, ale celá rodina vozidel. Jedna část je postavená na základě bojového vozidla (klasický Ajax) z nějž jsou odvozeny různé bojové ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud vím, tak AJAX není jen samotné bojové vozidlo, ale celá rodina vozidel. Jedna část je postavená na základě bojového vozidla (klasický Ajax) z nějž jsou odvozeny různé bojové verze. Druhá část je postavená na verzi OT pod názvem PMRS z nějž jsou opět odvozené podpůrné verze - nebojové.
Dál je nutno zmínit, že z této rodiny vozidla Ajax nevezou žádný výsadek - jedná se pouze o bojová vozidla (ne BVP). Pěchotu převáží právě OT-čka PMRS. Klasickým bojovým vozidlem pěchoty tak mají být právě vozidla Warrior.
Pokud jde o cenu za Warriory, tak cena je vysoká kvůli velice drahému kanónu CT40. Britové zaplatí za všech 515 kanónů (pro Ajaxy i Warriory), zaplatí Britové celkem 256 mil.dolarů, tedy samotný kanón by měl stát 12 mil Kč. Je v tom ale asi započítáno všechno možné. Tedy ano, je to drahé.Skrýt celý příspěvekOprava textu, nechápu proč nejde opravit za kterou se omlouvám. "Jediné co nějak drží USA na nějakem postu top 10 vojenských velmocí je reálně jen to, že mají atomovky, jinak ...Zobrazit celý příspěvek
Oprava textu, nechápu proč nejde opravit za kterou se omlouvám.
"Jediné co nějak drží USA na nějakem postu top 10 vojenských velmocí je reálně jen to, že mají atomovky, jinak mimo atomovky má i např Turecko, Indie či Řecko armády a námořnictva vyspělejší a početnější. :D"
Myšlena byla Britská armáda, o členství v top armádách u USA naopak nepochybuji, to bych byl debil. :) USA jsem napsal, ani nevím proč.... Možná ve spojitosti s tím, že jsem chtěl napsat UK. :DSkrýt celý příspěvekProč mě připadá Britská armáda jako obrovský tunel???? Jako neberte to špatně, ale na to, že má jít o globálně schopnou velmoc která má nasazovat vojáky všude je sakra početně ...Zobrazit celý příspěvek
Proč mě připadá Britská armáda jako obrovský tunel????
Jako neberte to špatně, ale na to, že má jít o globálně schopnou velmoc která má nasazovat vojáky všude je sakra početně na příšerné úrovni, ale peněz do armády sypou cca 4x více než reálně armáda potřebuje.... Že by tunel a nebo jde polovina do výcviku rasové a náboženské rovnosti v armádě?? XD.... Což je fakt a docela známý projekt kde to např. vojenský spot co letos vydala Britská armáda jen potvrdil.
Příšerně zastaralé ponorky, z cca 30ti mají moderních reálně jen 6 z čehož se jim odpalují taktické rakety doslova náhodně.. ( Případ nedávno kdy to odpálilo raketu nad USA, naštěstí bez nálože..)..
Ano, dejme tomu 2 letadlovka, ale ruku na srdce, jediná provozuschopná je jen nová Qeen..... Jinak fregat, torpédoborců apod. mají ostudně málo a to nemluvě o tom, že nemají vůbec hlídané základny proti veřejnosti. Taky lehce zjistitelný fakt...
A to by mělo námořnictvo u země, která je obklopena jen vodou a musí zasahovat globálně dost tragické. O údajné zastaralosti jaderných střel ani nemluvě.
Země, co veřejně "ehm" "Vyzívá ke zbrojení proti Ruské agresi, leč jen spíše do médií" by reálně dle jejího početního a vojenského stavu skončila tak, že by si jí Rusko namazalo v konfliktu na chleba.... Jediné co nějak drží USA na nějakem postu top 10 vojenských velmocí je reálně jen to, že mají atomovky, jinak mimo atomovky má i např Turecko, Indie či Řecko armády a námořnictva vyspělejší a početnější. :DSkrýt celý příspěvekTak věž určitě skvělá hlavně kánon CTAS . Jinak ale vážně pochybuji, že ten podvozek to snese a přemýšlet o nějakém přídavném pancéřování je čiré bláznoství... má vůbec nový ...Zobrazit celý příspěvek
Tak věž určitě skvělá hlavně kánon CTAS . Jinak ale vážně pochybuji, že ten podvozek to snese a přemýšlet o nějakém přídavném pancéřování je čiré bláznoství...
má vůbec nový powerpack? Pojezdy? Nebo jen posadily novou skvělou věž na podvozek s nosností kolem 25 tun, který vybavily jen novou elektroinstalací ?
Trochu šakal od CSG po anglicku....Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...