Bojové vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal pro ukrajinskou armádu?
- 10. 10. 2018
- 134 komentářů
- Jan Grohmann
Jednou z největších hvězd probíhající ukrajinské vojenské výstavy Arms and Security 2018 je česko-slovenské bojové vozidlo pěchoty (BVP) BVP-M2 SKCZ Šakal od české firmy Excalibur Army. Česká firma ukrajinské armádě již v minulosti dodala těžkou obrněnou techniku a nyní Kyjevu nabízí i hloubkově modernizované BVP Šakal.
Excalibur Army v Kyjevě představila celé své portfolio „velkých“ zbraňových systémů, kromě BVP-M2 SKCZ Šakal také raketomet BM-21 MT a samohybnou houfnici DANA M2.
BM-21 MT je v podstatě sovětský raketomet GRAD umístěný na podvozku TATRA T 815-7T3R2T 4×4 a využívající moderní systém řízení palby. DANA M2 je nejnovější model československé houfnice DANA vz. 77 ráže 152 mm. Ráže byla zachována, ale došlo k revitalizaci a modernizaci prakticky všech systémů houfnice.
Nejvíce pozornosti ale v Kyjevě přitahuje bojové vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal, tedy hloubková modernizace sovětských bojových vozidel pěchoty BVP-1 a BVP-2. Projekt Šakal byl poprvé představena v roce 2013 a původně nabízen Armádě ČR. Česká armáda ale nakonec od modernizace svých BVP-2 upustila a rozhodla si pořídit nová pásová BVP západní výroby.
O projektu Šakal nebylo mnoho let slyšet. Ostatně také slovenská armáda se při modernizaci svých BVP-1 rozhodla neměnit proporce podvozku BVP-1 (podle projektu Šakal) a soustředila se pouze na instalaci bojového modulu TURRA 30 a modernizaci vnitřního pracovního prostoru posádky a výsadku.
Projekt Šakal však může nově uspět na Ukrajině, která připravuje modernizaci svých BVP (resp. BMP) sovětské výroby, ale přitom nemá na nákup BVP západní výroby. Ostatně ukrajinská armáda má (leč v nejasném technickém stavu) ve výzbroji více než 1000 vozidel BVP-1 a BVP-2 (resp. BMP-1 a BMP-2).
Firma Excalibur Army s BVP-M2 SKCZ Šakal není na ukrajinském trhu rozhodně bez šance, neboť v letošním a minulém roce již ukrajinské armádě dodala 33 samohybných houfnic 2S1 Gvozdika a 33 repasovaných BVP-1.
Navíc Excalibur Army s největším ukrajinským zbrojním koncernem Ukroboronprom na jmenované výstavě podepsala memorandum o spolupráci. Obsahem memoranda je dohoda o spolupráci při vývoji, modernizaci a výrobě obrněných vozidel, včetně společného postupu při prodeji obrněných vozidel do třetích zemí.
Jak zdůraznil generální ředitel Ukroboronprom Pavel Bukin, podpisem memoranda ukrajinský koncern navazuje spolupráci se strategickým partnerem, který působí v zemích NATO. „Je to příležitost přilákat financování a investice do výzkumu a vývoje, financovat budoucí zbraňové systémy a dovést je k masové výrobě. Je to také příležitost vytvořit inovativní technologické řetězce pro modernizaci našich obrněných vozidel a vyvíjet slibné koncepce,“ komentoval podpis memoranda Bukin.
Reportáž z výstavy včetně záběrů na DANA M2, BM-21 MT a BVP-M2 SKCZ.
Základním rysem BVP-M2 SKCZ je výrazně přepracovaná korba. Strop korby byl zvýšen o několik desítek centimetrů, což umožnilo podlahu vozidla doplnit dodatečným pancéřováním. Protiminová ochrana BVP-M2 SKCZ tak dosahuje úrovně 2a (STANAG 4569) při výbuchu miny pod pásy a úrovně 1 při výbuchu miny pod dnem. Výsadek přitom sedí v moderních protiminových sedačkách.
Korba vozidla Šakal si zachovává šikmý čelní sklon (pro lepší balistickou odolnost). Základní balistická ochrana korby (s vnitřní balistickou výstelkou) dosahuje úrovně 2. Přídavné pancéřování zvyšující balistickou ochranu na úroveň 3 nebo 4.
Pohon vozidla zajišťuje americký dieselový přeplňovaný motor Caterpillar C9.3 s výkonem 300 kW. Původní sovětský motor UTD–20 dosahoval výkon 220 kW. Maximální rychlost BVP-2SKCZ na silnici je 70 km/h a dojezd na zpevněné cestě 550 km.
BVP-M2 SKCZ Šakal; větší foto / Dylana Maljasov, Defence-blog.com
Zajímavé je, že Šakal není v Kyjevě (jako v minulosti) osazen slovenským bojovým modulem TURRA 30 nebo izraelským Samson Mk II. Místo toho Šakal využívá jednomístný modul DVK-30 (o prázdné hmotnosti 1040 kg) od slovenské firmy ZTS Špeciál. DVK-30 je zhruba o 400 kg lehčí než slovenská věž TURRA 30.
Modul DVK-30 využívá licenčně vyráběný automatický kanón 2A42 ráže 30 mm a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Náměr hlavní zbraně je -4° až + 58°, odměr 360°. V případě potřeby lze věž a kanón natáčet ručně. Modul lze doplnit kontejnery pro protitankové řízené střely (PTŘS). Přední pancéřování modulu odolá munici ráže 14,5 mm, boční a zadní munici ráže 7,62 mm.
Modernizace BVP však nabízí také ukrajinský průmysl. Žytomyrská továrna, která je členem koncernu Ukroboronprom, na výstavě Arms and Security 2018 představila modernizované vozidlo BMP-M1S s upravenou korbou a jinak uloženou pohonnou jednotkou. BMP-M1S je osazen bojovým modulem Stilet s 30mm kanónem 2A42, dvojicí PTŘS Barrier a spřaženým kulometem ráže 7,62 mm.
Zdroj: Ukroboronprom, Defence24
Související články
Bojové vozidlo BVP-1 vstává v ruské armádě z mrtvých
Minulý týden ruská agentura RIA Novosti informovala o „reinkarnaci“ bojového vozidla pěchoty BVP-1. ...
- 26.04.2018
- 76 komentářů
- Karel Cimala
Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika
Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...
- 24.07.2018
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
BVP PUMA přijede na DNY NATO do Ostravy v nejvýkonnější verzi PUMA S1
Bojové vozidlo pěchoty (BVP) PUMA S1 bude k vidění 15 - 16. 9. 2018 v rámci akce Dny NATO 2018 ...
- 10.09.2018
- 167 komentářů
- Tisková zpráva
Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem
Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...
- 08.10.2018
- 224 komentářů
- Jan Grohmann
Nesher: Väčšinu menovaného by ste sa potrebovali od piky naučiť aj pre domácu výrobu moderných ťažkých IFV, tak o čo ide? Popri tom je možnosť zaviesť pre potreby AČR výrobu IFV ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher:
Väčšinu menovaného by ste sa potrebovali od piky naučiť aj pre domácu výrobu moderných ťažkých IFV, tak o čo ide? Popri tom je možnosť zaviesť pre potreby AČR výrobu IFV (v počte tých avizovaných 210 ks) odvodeného z podvozku toho tanku (BMP-84 Berserk) a postupne zjednotiť ťažké pásové platformy...Skrýt celý příspěvekfaraon Slováci mají 120 mm kanón, který by se kvalitou, životností a přesností alespoň blížil německému standardu? Poláci se orientují na Leopard a případně na základní ...Zobrazit celý příspěvek
faraon
Slováci mají 120 mm kanón, který by se kvalitou, životností a přesností alespoň blížil německému standardu?
Poláci se orientují na Leopard a případně na základní modernizace T 72 A PT 91. Tam se toho moc sehnat nedá, navíc ohledně kvality bych byl opatrný, obzvláště v případě motoru (tam už jsme velmi negativní zkušenost udělali), případně SŘP. Srbsko je spíše ruský spojenec. Takže nula.
A ani tu věž bychom nedali, znáte firmu co by uměla vyrobit např. pancíř s vysoce kvalitní oceli s keramickou vložkou? Já ne, to se i za socíku vozili z Ruska.
Prostě jediné co dává smysl je modernizace/oprava T 72M4CZ a někdy okolo roku 2035 podpis smlouvy na nový eurotank. Protože víc než těch 60 tanků mít nebudeme a SK, HU či BG spíš koupí západní MBT než, aby s námi stavěli vzdušné zámky.Skrýt celý příspěvekNesher Nepsal jsem, že by jsme v Čr vyráběli celý tank, jen to, co zvládneme-podvozek, pásy, věž atd... další komponenty by byly např. z ostatních států střední Evropy. Kanón ze ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
Nepsal jsem, že by jsme v Čr vyráběli celý tank, jen to, co zvládneme-podvozek, pásy, věž atd... další komponenty by byly např. z ostatních států střední Evropy. Kanón ze Slovenska, a další komponenty z Polska, případně spolupracovat i se Srbskem- které má výborný zbrojní průmysl. Takovou spoluprací by mohl vzniknout zajímavý tank pro střední Evropu a Balkán. Za přijatelnou cenu, ale kvalitní. Možností je tu opravdu spousta. Navíc v rámci takové spolupráce by tank nakoupilo víc států a cena za kus by šla dolů, protože každý stát by podpořil ,,domácí tank".
Tohle může být jedinečná možnost, jak získat know-how. A znovu vyrábět špičkové zbraně. Ukrajina má silný zbrojní průmysl, ale nemá peníze a výrobní kapacity, navíc se dá vždy ukrajinský politik snadno podplatit... :-)Skrýt celý příspěvekPánové, přečtěte si ten článek pozorně a pak přemýšlejte. UA rozhodně k modernizaci BMP CSG nepotřebuje. Ale co asi oběma stranám dává smysl je spolupráce ve třetích zemích, ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové, přečtěte si ten článek pozorně a pak přemýšlejte. UA rozhodně k modernizaci BMP CSG nepotřebuje. Ale co asi oběma stranám dává smysl je spolupráce ve třetích zemích, ostatně ta podepsaná smlouva je právě o tom. CSG jako "západní" firma má přístup tam kde bude nutně Ukroboronprom v nevýhodě, UA má zase technologie a výrobní kapacity o kterých (byť to většinou žádný zázrak není) CSG ani nezdá. Takže slovy klasika "Maminka uměla psát, tatínek číst, tak se dali dohromady, aby plodili vzdělance".
K tématu licenční výroby Jataganu v ČR, co byste tady chtěli asi vyrábět, znáte někdo v ČR firmu schopnou vyrobit speciální pancíř, SŘP, kanón atp.? Já ne. Z celé licenční výroby by zbyla tak akorát montáž z nestabilní UA a případně dalších zemích dodaných komponentů, nic víc. O tom jak si tu na základě dodané dokumentace budeme vyrábět celý tank můžeme tak akorát snít.Skrýt celý příspěvekJá bych se Šakala tak trochu zastal. Rozhodně je to nejzajímavější modernizace BMP co byla doposud k vidění. Navíc vypadá dost dobře a myslím že i Ukrajinci chtějí modernizaci, co ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych se Šakala tak trochu zastal. Rozhodně je to nejzajímavější modernizace BMP co byla doposud k vidění. Navíc vypadá dost dobře a myslím že i Ukrajinci chtějí modernizaci, co alespoň vypadá jako Západní vozidlo, ale za co nejnižší cenu. Co se týče věže, tak těch mají Ukrajinci dost svých, viz obrázek. Jsem rád že nepůjde pro AČR ale exportní potenciál bych nezavrhoval.
https://defence-blog.com/wp-co... Skrýt celý příspěvekJara A proč by nás mělo zajímat, kam to CSG prodá, souhlasím, že se modernizace moc nepovedla, ale pokud se jim to podaří prodat, tak získají peníze na to, aby mohli vyrobit něco ...Zobrazit celý příspěvek
Jara
A proč by nás mělo zajímat, kam to CSG prodá, souhlasím, že se modernizace moc nepovedla, ale pokud se jim to podaří prodat, tak získají peníze na to, aby mohli vyrobit něco svého. Já bych viděl jako nejlepší možnost nabídnout jim naše ,,výrobní kapacity" a výměnou za to chtít například technickou dokumentaci od T-84 Oplot. Pokud by se zapojil i vláda, mohla by to vyjednat z pozice vláda-vláda. Strnad někoho na Ukrajině podmázne a má vyhráno. Části tanku by se vyráběla v CSG a část ve VOP, samozřejmě komponenty, jako motor, dělo atd... by byli západní ale tank by se ,,bohemizoval" a myslím si, že by ve VOP a CSG dokázali vyrobit podvozek, pásy a s velkým úsilím i věž....Skrýt celý příspěvekPreco nepredaju sakaly netflixu. Vo filme spectre hrali tatrapany pancierove vozidla.
V inych filmoch by mohol sakal hrat bojove vozidlo.Preco nepredaju sakaly netflixu. Vo filme spectre hrali tatrapany pancierove vozidla.
V inych filmoch by mohol sakal hrat bojove vozidlo.Další znebojeschopnění už tak nebojeschopné ukrajinské armády? Produkty holdingu CSG budou pro ukrajinské vojáky daleko nebezpečnější, než proruští separatisté:D
Další znebojeschopnění už tak nebojeschopné ukrajinské armády? Produkty holdingu CSG budou pro ukrajinské vojáky daleko nebezpečnější, než proruští separatisté:D
Scotty: na Ukrajine kupia cokolvek, ked spolu s nakupom pride dostatocne vsimne. Jedna vec je nostalgia za vozidlami BMP. Pre tu mam pochopenie. No rozporovanie "nenakupu" ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: na Ukrajine kupia cokolvek, ked spolu s nakupom pride dostatocne vsimne.
Jedna vec je nostalgia za vozidlami BMP. Pre tu mam pochopenie. No rozporovanie "nenakupu" techniky, co nepresla vojskovymi skuskami, nad tym mi uz hlava stoji.Skrýt celý příspěvekArthur Vaše nadšení pro Šakal je dost iracionální. Zkouškami na Slovensku neprošel ze známých důvodů. Zkrátka se CSG snaží svůj šunt prodat dál na východ to je vcelku logické. Na ...Zobrazit celý příspěvek
Arthur
Vaše nadšení pro Šakal je dost iracionální. Zkouškami na Slovensku neprošel ze známých důvodů.
Zkrátka se CSG snaží svůj šunt prodat dál na východ to je vcelku logické. Na Ukrajině koupí všechno co má alespoň nejakou bojovou hodnotu a přitom je to nezrujnuje.Skrýt celý příspěvekDáme jim licenci a výrobní kapacity na modernizaci BVP a oni nám za to můžou dát licenci na T-84 OPLOT. A problém tankového vojska pro AČR je vyřešen.
Dáme jim licenci a výrobní kapacity na modernizaci BVP a oni nám za to můžou dát licenci na T-84 OPLOT. A problém tankového vojska pro AČR je vyřešen.
PavolR: Presne. Takže pre UA bojujúcu armádu je potencionálne dobrý aj československý BVP-M2 SKCZ Šakal (MEXA) a pre cvičiace AČR a OS SR nie. Zaujímavý paradox bulharskej ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
Presne.
Takže pre UA bojujúcu armádu je potencionálne dobrý aj československý BVP-M2 SKCZ Šakal (MEXA) a pre cvičiace AČR a OS SR nie.
Zaujímavý paradox bulharskej konštanty...
P.S. A teraz otázka na rádio Jerevan. Koľko finančných prostriedkov daňových poplatníkov ČR a SR išlo v rámci projektu modernizovaného bojového vozidla pechoty BVP-M2 SKCZ do výskumu a vývoja, ktoré potencionálne skončí v Ukrajinskej armáde?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...