Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Su-57 se zaměřovacím kontejnerem 101KS-N; větší foto / Aleksandr Martynov; strizhi.ru přes BMPD 

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na výstavě zástupci ruského obranného průmyslu představili plány s akvizicemi nových ruských tanků T-14 Armata a stíhaček páté generace Su-57.

Su-57

Ruské ministerstvo obrany a firma Suchoj na výstavě Armija 2018 ve středu podepsali kontrakt na dodávku prvních dvou sériových víceúčelových stíhaček Su-57. Termín dodání je mezi roky 2018 až 2020.

V současné době ruské letectvo testuje deset letuschopných prototypů, z toho tři mají avioniku odpovídající sériovému provedení a poslední létající prototyp (T-50-11) má také finální konstrukční podobu.

„První sériové letadlo Su-57 dorazí do vzdušně-kosmických sil v roce 2019. Na základě získaných výsledků testů, včetně pozitivního testování letadla v Sýrii, ministerstvo obrany Ruské federace v blízké budoucnosti plánuje akvizici 15 sériových letadel,“ uvedl na výstavě Aleksej Krivoručko, náměstek ministra obrany Ruské federace.

Podle blogu BMPD se celkový počet objednaných (před)sériových Su-57 zvyšuje na čtyři, z toho první dva stroje mají být dodány v roce 2019 a další dva v roce 2020. Dalších 11 Su-57 prvního stupně, tedy s motory AL-41F1 (převzaté ze stíhaček Su-35), získá ruské letectvo do roku 2022. Celkově 15 letounů Su-57 vytvoří jednu ucelenou bojovou letku.

Další nákupy přijdou po roce 2023, kdy mají být dostupné nové proudové motory Izdělije 30. Po roce 2023 (v případě včasného dokončení vývoje Izdělije 30) je pravděpodobný nákup další letky Su-57. Podle blogu BMPD se ale nedá očekávat skutečně masivní nákup Su-57 dříve, než po konci současného Státního vyzbrojovacího programu 2018-2027, tedy ne dříve, než letech 2028 až 2030.

V roce 2010 přitom ruské letectvo počítalo v první vlně s nákupem 60 stíhaček Su-57 (tehdy označovaných ještě jako prototyp T-50) se začátkem dodávek v roce 2015 až 2016.

V každém případě práce na programu Su-57 stále pokračují. Před týdnem na letecké přehlídce na počest 65. výročí Lukovického leteckého závodu (viz foto v úvodu) byl Su-57 poprvé spatřen s elektro-optickým zaměřovacím a průzkumným kontejnerem 101KS-N, který slouží k vyhledávání, rozpoznání a zaměření pozemních a hladinových cílů, a také k navedení palubních zbraní.


Tank T-14 Armata v čase 2:50

Armata

Při svém projevu na výstavě Armija 2018 se Krivoručko dotkl také nákupu tanků T-14 Armata a těžkých bojových vozidel pěchoty (BVP) T-15 Armata. „Pokud jde o perspektivní platformu Armata, chci zdůraznit, že již dnes máme pevnou smlouvu na dodávku 132 kusů vozidel T-14 a T-15. Prvních devět vozů bude dodáno vojákům již v roce 2018 a podle současné smlouvy ministerstvo obrany obdrží všechna objednaná vozidla do roku 2022.“

Podle komentáře blogu BMPD součástí objednávky budou jak hlavní bojové tanky T-14 a BVP T-15, tak i vyprošťovací vozidla T-16, bez kterých není možné provozovat těžkou obrněnou techniku. Již v únoru 2018 tehdejší ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov uvedl, že ruská armáda získá dva prapory tanků Armata (2×41 tanků včetně velitelských) a jeden prapor bojových vozidel T-15. Původně se přitom počítalo s nákupem 2300 tanků Armata do roku 2020.

Podle Alexandra Potapova, generálního ředitele firmy UralVagonZavod, v současné době je vyrobeno asi 30 vozidel Armata (tedy včetně tanků). Tyto vozidla jsme mohli vidět na Rudém náměstí při oslavě Dne vítězství a jsou také nasazeny v pilotním provozu v tankových jednotkách ruské armády.

První sériové tanky T-14 Armata dorazí v roce 2020 do výzbroje 2. gardové motostřelecké tamanské divize. Podle únorového prohlášení Jurije Borisova státní zkoušky vozidel Armata začnou v letošním roce a budou pokračovat až do konce roku 2019. „V roce 2020 dokončíme všechny nové modely [na platformě Armata - pozn. red.] a následně se rozhodneme o rozsahu sériové výroby,“ uvedl v únoru Borisov.

Krivoručko podle webu TV Zvězda také v projevu zdůraznil, že letouny Su-57 a vozidla Armata překonávají všechny zahraniční „analogy“ ve všech klíčových ukazatelích. „Chci zdůraznit, že Su-57 a Armata jsou slibné platformy pro výstavbu nových bojových jednotek v různých provedeních. Sériové dodávky budou pokračovat v rámci nových státních smluv jak v současném programovém období [2018-2027 - pozn. red.], tak v budoucím období,” shrnul akviziční plány Krivoručko.

Zdroj: BMPD, BMPD, TV Zvězda, Sputnik

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany ...

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Míša
    13:59 23.08.2018

    J-20 s motory válčí, na suchý nadzvuk to nedá. Ale obecně jsem psal o 5G strojích, zušenosti i náskok se snadno nesmaže. @astora, 23ka byla ve srovnání s 16Ačkem ve výhodě, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    J-20 s motory válčí, na suchý nadzvuk to nedá. Ale obecně jsem psal o 5G strojích, zušenosti i náskok se snadno nesmaže.

    @astora, 23ka byla ve srovnání s 16Ačkem ve výhodě, ale taky jen v některých odhledech. V boji BVR ano(Ačko nebylo vybaveno radarem pro řízené střely tehedejších AIM-7), manévrovým spíš naopak, snad leda MLD a leda s novou výzbrojí.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    13:50 23.08.2018

    Astor: A nemá být cena a tím pádem i větší počet provozované techniky výhodou východních zbraní?

    Astor: A nemá být cena a tím pádem i větší počet provozované techniky výhodou východních zbraní?

  • astor
    13:37 23.08.2018

    Bejvoč Je úsměvné stále dokola poslouchat ty řeči o podřadné sovětské, potažmo ruské výzbroji. Je třeba si uvědomit, že tam, kde útočí Západ, útočí většinou v masívním přečíslení ...Zobrazit celý příspěvek

    Bejvoč
    Je úsměvné stále dokola poslouchat ty řeči o podřadné sovětské, potažmo ruské výzbroji. Je třeba si uvědomit, že tam, kde útočí Západ, útočí většinou v masívním přečíslení obránce a obvykle proti slabšímu a hůře vycvičenému protivníkovi. Na rovnocenného protivníka si různé západní koalice netroufnou, proto proti nim používají různé formy hybridních válek od podpory různých disentů po dodávky zbraní různým teroristickým formací (DAESH,UCK např.) Třeba v takovém Vietnamu byla ruská letecká technika vzhledem k absolutní vzdušné převaze poměrně efektivní, stejně tak, jako MiG-23 v Afghánistánu pilotovaný profíkem dokázal dokázal sundat pákistánskou F-16.Skrýt celý příspěvek

  • janusinko
    13:36 23.08.2018

    lemkin: Až na to, že Su-57 vychádza z veľkej časti zo Su-35 (bol tu o tom aj článok), a teda Su-57 nemožno považovať za plnohodnotnú stíhačku 5. generácie, skôr 4++. Tempest bude ...Zobrazit celý příspěvek

    lemkin:
    Až na to, že Su-57 vychádza z veľkej časti zo Su-35 (bol tu o tom aj článok), a teda Su-57 nemožno považovať za plnohodnotnú stíhačku 5. generácie, skôr 4++. Tempest bude rozhode plnohodnotná 5. generácia.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:36 23.08.2018

    Náskok- jak v čem....není to tak dlouho, kdy si US army stěžovala na vlastní zaostávání v pozemním REB a spojařině vlivem dlouhodobého soustředění se na ručníkáře. Takže v tomhle ...Zobrazit celý příspěvek

    Náskok- jak v čem....není to tak dlouho, kdy si US army stěžovala na vlastní zaostávání v pozemním REB a spojařině vlivem dlouhodobého soustředění se na ručníkáře.
    Takže v tomhle a v obrněncích USA žádný náskok nemá (spíš propad). Budou "jen" upgradovat stávající konstrukce, příp. doplní SHORAD. USA vede v letectvu a na moři.
    Evropa má v letectví špičkové technologie, nové obrněnce, přiměřené moderní loďstvo, střely, PVO.
    Pro Evropany je to jen otázkou priorit, vyoutsourcované USA na zbrojení stojí, Rusové zbrojí aby jim ostatní neutekli a ochránili svoje bohatství.
    V čem dost ztrácíme jsou JZ, ale mít co mají Amíci a Rusáci by bolo choré. Vedou v tom, protože jsou oba praštění (resp. je to dědictví uhnuté minulosti).Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    13:35 23.08.2018

    Číňané jedou s J20 hodně na oko..... už jen na motorech ztrácejí nad USA a Ruskem ...nemají ani obdobu motorů ze Su35, takže bych to s tou jejich vyspělostí tak neprožíval.

    Číňané jedou s J20 hodně na oko..... už jen na motorech ztrácejí nad USA a Ruskem ...nemají ani obdobu motorů ze Su35, takže bych to s tou jejich vyspělostí tak neprožíval.

  • Míša
    13:31 23.08.2018

    Dále bych pro lemkina doplnil, že je tu dračí J-20. Je otazný, kdo ho má lepšího, to ukáže až střet, ale zkušenost mi něco napovídá. Evropa se probouzí, to souhlas, ač má kde ...Zobrazit celý příspěvek

    Dále bych pro lemkina doplnil, že je tu dračí J-20. Je otazný, kdo ho má lepšího, to ukáže až střet, ale zkušenost mi něco napovídá.

    Evropa se probouzí, to souhlas, ač má kde brát, viz. níže.Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    13:21 23.08.2018

    lemkin: Řekl bych tak 10-15let před Evropu, 15-20let před zbytkem světa. 30 let za USA. Evropa má zatím stále k dispozici americkou pojistku, tj. může nakoupit u Američanů. Rus ...Zobrazit celý příspěvek

    lemkin: Řekl bych tak 10-15let před Evropu, 15-20let před zbytkem světa. 30 let za USA.
    Evropa má zatím stále k dispozici americkou pojistku, tj. může nakoupit u Američanů. Rus takto pojištěný není.Skrýt celý příspěvek

  • astor
    13:15 23.08.2018

    Analogem Rusové rozumí předpokládaný protějšek zaváděného zbrojního komplexu. Není to žádná novořeč, tento termín používají přinejmenším od padesátých let, kdy tón vývoje určovaly ...Zobrazit celý příspěvek

    Analogem Rusové rozumí předpokládaný protějšek zaváděného zbrojního komplexu. Není to žádná novořeč, tento termín používají přinejmenším od padesátých let, kdy tón vývoje určovaly hodné západní demokratické státy a ty zlé státy hledaly prostředky, jak se těm hodným postavit a čím. O tom, zda je schopen Su-57 schopen se postavit F-35 nemám v úmyslu spekulovat. Na druhou stranu Rusové často dokázali, že dokáží efektivně pracovat s dostupnými prostředky tak, že si to mysl uhlazeného západního salónního vojenského teoretika nikdy nedokázala představit.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    13:07 23.08.2018

    lemkin: ad Armata: Co chcete ostatně u tanku nového vymýšlet, že. Se současnými technologiemi to musí mít kanón, věž, motor, převodku, pásy, místo pro posádku. Armata především ...Zobrazit celý příspěvek

    lemkin: ad Armata: Co chcete ostatně u tanku nového vymýšlet, že. Se současnými technologiemi to musí mít kanón, věž, motor, převodku, pásy, místo pro posádku. Armata především řeší největší bolístku ruských tanků, a to je munice uložena v prostoru posádky, kdy prakticky každá penetrace znamená zkázu tanku a posádky.

    V současné době neexistují technologie, pro skutečně revolučně nový tank, který bude využívat nový typ pohonu (elektrický), nový lehký pancíř nebo využívat jiné typy hlavních zbraní. Je třeba počkat na průlom v materiálovém inženýrství a na pořádné baterie.

    Jsem zvědav, co Němci předvedou u Leopardu 3, zda bude stát ještě na starých principech, nebo čekají na nějaký technologický průlom.Skrýt celý příspěvek

  • Bejvoč
    13:02 23.08.2018

    To alexa123: To jsou tyto ukazatele: 1) Rozdíl mezi slibovaným množstvím a skutečně dodaným množstvím. 2) Papírové uvedení 27.generace, byť ve skutečnosti jde o generaci sotva ...Zobrazit celý příspěvek

    To alexa123: To jsou tyto ukazatele:
    1) Rozdíl mezi slibovaným množstvím a skutečně dodaným množstvím.
    2) Papírové uvedení 27.generace, byť ve skutečnosti jde o generaci sotva třetí.
    3) Náš stroj je nejlepší na světě, byť ve všech válkách kde byl nasazen dostal od západních strojů na prdel, ale to bylo způsobeno vždy nekvalitní posádkou.
    4) Prezentací úspěchů vlastních zbraní videy staženými z videoher.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    12:50 23.08.2018

    ... že letouny Su-57 a vozidla Armata překonávají všechny zahraniční „analogy“ ve všech klíčových ukazatelích.

    Čo sú to tie kľúčové ukazatele?

    ... že letouny Su-57 a vozidla Armata překonávají všechny zahraniční „analogy“ ve všech klíčových ukazatelích.

    Čo sú to tie kľúčové ukazatele?

  • Bejvoč
    12:35 23.08.2018

    A co Igorek (https://ekonomika.idnes.cz/rus... Igorek Potěmkin, ten neukázali?? :-D

    A co Igorek (https://ekonomika.idnes.cz/rus... Igorek Potěmkin, ten neukázali?? :-D

  • lemkin
    12:30 23.08.2018

    Myslete si co chcete, ale já těm ruským klukům fandím, i když to jsou chvastouni :) SU-57 je pěkné letadlo, kdo jiný krom USA má takové? Jsem zvědavý za jak dlouho bude ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslete si co chcete, ale já těm ruským klukům fandím, i když to jsou chvastouni :)

    SU-57 je pěkné letadlo, kdo jiný krom USA má takové? Jsem zvědavý za jak dlouho bude ve vzduchu Tempest, nebo ta Eurověc (Dassault Éra umí). Čili pozadu nejsou :-)

    Ona ta Armata - říkají že je revoluční, ale je to v zásadě nový stroj na starém principu. U tanků bohužel není žádná nová koncepce. Podvozek- 1lauf-věž. On i ten nový Eurotank bude: Podvozek-1laufjednokolikmm-remoteturret. Čili pozadu nejsou :-)

    Řekl bych tak 10-15let před Evropu, 15-20let před zbytkem světa. 30 let za USA.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    11:06 23.08.2018

    ad poslední odstavec - "analog" je zcela specifická a velmi proměnlivá kategorie zbrojní techniky - lze do ní zahrnovat (nebo vyřazovat) úplně cokoliv. Takže zase "novořeč".

    ad poslední odstavec - "analog" je zcela specifická a velmi proměnlivá kategorie zbrojní techniky - lze do ní zahrnovat (nebo vyřazovat) úplně cokoliv. Takže zase "novořeč".

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4