Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

T-14 Armata na moskevské přehlídce na Den vítězství (2017); větší foto / Kremlin.ru 

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany neplánuje „masivně nakupovat“ tanky T-14 Armata ani jinou nově vyvinutou obrněnou techniku. Důvodem jsou velké pořizovací a provozní náklady. Ruská armáda peníze raději využije pro modernizaci stávající obrněné techniky.

„Proč bychom měli tanky Armata zaplavit naší armádu? Po tancích T-72 je velká poptávka, protože svou cenou, účinností i kvalitou značně převyšují srovnatelné tanky Abrams, Leclerc nebo Leopard. Stejná situace je i s vozidlem Bumerang,“ uvedl pro ruský deník Kommersant Borisov, který v ruské vládě dohlíží na rozvoj ruského vojensko-průmyslového komplexu.

 

 

„Nemáme pro to žádný zvláštní důvod [masové nákupy nové techniky - pozn. red.]. V porovnání se stávající technikou jsou nové modely poměrné drahé,“  řekl místopředseda vlády a zdůraznil nutnost modernizace stávající obrněné techniky. „Musíme spravovat rozpočet desetkrát menší než mají země NATO a dosahujeme naše cíle díky podobným [modernizace - pozn. red.] efektivním řešením.“ 

 

O pozastavení masových nákupu tanků Armata se mluvilo již minulý rok. Letos v únoru pak Borisov uvedl, že ruská armáda každý rok zavede do výzbroje 200 nových nebo modernizovaných tanků. Půjde o modernizované tanky T-72B3, T-90M, T-80BV a sto tanků T-14 Armata.

 

Tank Armata je stále zahalen tajemstvím, pokud jde o jeho přesné takticko-technické parametry a výrobní/provozní náklady. Stejně tak nejsou oficiální ruské informace (pouze britské rozvědky - viz. dále) o výrobních možnostech tankové firmy UralVagonZavod (UVZ). Ohledně ceny existuje jediná oficiální informace z roku 2015, kdy Oleg Sienko, generální ředitel UVZ, uvedl jednotkovou cenu 250 milionů rublů (3,7 milionu dolarů). Není ale jasné, pro jakou sériovost tanků Armata je tato cena platná.

 

V každém případě neúspěch programu ukazuje na špatnou komunikaci mezi průmyslem, ministerstvem obrany a armádou, tedy na nesjednocení možností průmyslu a finančních možností ministerstva obrany s potřebami armády.

 

Ruské ministerstvo obrany omezí nákup nejen tanků Armata, ale i kolových obrněnců Bumerang a (i když to nebylo přímo zmíněno) nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) Kurganěc-25. Ostatně Rusko připravuje širokou modernizaci bojových vozidel pěchoty BMP-1 a BMP-2.

 

„Armata a Bumerang jsou oproti stávající technice poměrně drahá vozidla. Tyto modely jsou ale perspektivní obrněná technika,“ uvedl řekl Borisov. „Kdyby stávající technika, zejména modernizované tanky T-72, vozidla BMP-4 nebo BTR-82, oproti svým pravděpodobným soupeřům výrazně ztrácela, nakoupili bychom nové modely.“ 

 

Ruská armáda prozatím uzavřela s firmou UVZ smlouvu na dodávku 100 tanků Armata do konce roku 2020.

 

Pochybnosti o tom, zda si Rusko může dovolit nakoupit 2300 zbrusů nových tanků kolovaly v západních vojenských médiích již dlouhou dobu. Například analytik Centra pro vojenské námořní analýzy (Center for Naval Analyses) Michael Kofman uvedl, že tanky T-14, ale dokonce i T-90M, jsou pro ruskou armádu příliš drahé a evropské země se budou „čelit“ především tankům T-72B3 nebo novějším verzím T-72B3M (T-72B4).

 

Kofman navíc soudí, že Armata je konstrukčně nepovedený tank. Problém představuje zejména bezosádková věž ‒ všichni tři členové posádky sedí v přední části tanku a velitel (na rozdíl od klasických tanků) má jen omezený výhled do okolí. „Velitel musí být nahoře a vylézt z poklopu pro dobré situační povědomí. Každý, kdo má zkušenosti s obrněnou technikou, vám řekne, že se nechce spoléhat na periskopy. Periskopy mohou být zničeny a nejlepší povědomí získáte, když se na bojiště díváte z věže,“ uvedl Kofman.

 

Ruský deník Pravda.ru se zeptal vojenského analytika Viktora Murachovského na důvody omezeného nákupu nové obrněné techniky. Náš státní vyzbrojovací program do roku 2027 operuje s částkou 20 bilionů rublů, což je stejná částka jako u předchozího programu. Ale díky inflaci je to ve skutečnosti jen polovina předchozí sumy. Proto musíme, jak říkají finančníci, zajistit nejdůležitější programy,“ myslí si Murachovski.

 

Podle ruského analytika ruská armáda skutečně do roku 2020 získá proklamovaných 70 % moderních bojových vozidel, ale půjde o modernizované stroje. „V rámci přijímání moderních vozidel budou nakupována sovětská vozidla, ale s nejnovějším ruským vývojem. To znamená T-72, T-90, BMP-2, BMP-3, BTR-82 a tak dále. Platformy nové generace rodiny Armata, Kurganěc nebo Bumerang budou představovat jen malý podíl,“ komentuje situaci ruský analytik s tím, že přechod na novou techniku potrvá 15 až 20 let, možná déle.

 

Ostatně podle zpráv britské rozvědky Rusko zvládne vyrábět maximálně 120 tanků Armata ročně, takže původně poptávaný počet 2300 tanků Armata ruský průmysl dokáže dodat až za 20 let.

 

Současně se Rusko zbavuje přebytečných sovětských tanků a BVP. Původně mělo skončit ve šrotu až 10 000 tanků a BVP, nyní je plánováno do roku 2020 vyřadit pouze 4000 kusů obrněné techniky. Snížení množství vyřazovaných vozidel zřejmě přímo souvisí s omezením nákupu platforem Armata, Kurganěc a Bumerang.

 

„Musíme pochopit, že se jedná o novou generaci vojenské techniky, která bude sloužit desítky let. Pokud jde o zastarávání [tanků Armata - pozn. red.], moderní platformy mají modulárně řešenou konstrukci, zejména modulární elektronické systémy, což umožňuje techniku vylepšovat během provozu a udržovat ji na nejnovější technologické úrovni,“ říká Murakhovsky.

 

„Hovoříme-li obecně o moderních zbraních, musíme pochopit, že zbraně narazily na své fyzikální meze. Nevidím nějaké předpoklady, že se v příštích 15 až 20 letech objeví zcela něco nového, co výrazně zvýší účinnost pozemních obrněných bojových vozidel. Neexistují žádné vědecké objevy, které umožní překročit současné technologické hranice. Nové platformy postupně dorazí k vojákům. Rychlost zavádění je ale podstatně nižší, než se předpokládalo,“ dodal Murakhovsky.

 

Za úvahu ale stojí, zda se Rusové představením tanku Armata v roce 2015 nedopustili strategické chyby. Americký a německý zbrojní průmysl nedokázal přimět politiky k vývoji a nákupu nových hlavních bojových tanků. Představení tanku Armata v roce 2015 dál západním firmám tu správnou munici.

 

Otázkou je, zda západní státy budou reagovat na zastavení výroby tanků Armata, nebo se pokusí využít situaci k získání vojensko-technologické převahy. V každém případě v německo-francouzské spolupráci začíná vznikat nový evropský hlavní bojový tank a německý průmysl mluví o nutnosti pořídit 5000 nových tanků pro Evropu, jako protiváhu k rostoucí síle ruské pozemní armády.

 

Zdroj: RIA Novosti

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    07:32 04.08.2018

    Gloton: No tak Puma bude vyhradená pre pancierové granátničky a pancieroví granátnici budú jazdiť na Linxe. ;-p Ale nemá byť Česku ponúknutý variant, čo bude následne potenciálne ...Zobrazit celý příspěvek

    Gloton: No tak Puma bude vyhradená pre pancierové granátničky a pancieroví granátnici budú jazdiť na Linxe. ;-p Ale nemá byť Česku ponúknutý variant, čo bude následne potenciálne nakupovaný aj pre BW, už predĺžený?Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    04:39 04.08.2018

    Něco k tématu obrněné techniky a našemu výběru nových BVP.....němci už zjišťují, že Puma je menší než by potřebovali a nevejdou se jim do ní větší ...Zobrazit celý příspěvek

    Něco k tématu obrněné techniky a našemu výběru nových BVP.....němci už zjišťují, že Puma je menší než by potřebovali a nevejdou se jim do ní větší vojáci.....
    https://politikstube.com/passt... Skrýt celý příspěvek

  • technik
    21:22 03.08.2018

    sry to máš pravdu mělo tam být místo AP OPR. To nemění nic na tom že korea nemá žádný svůj projekt pouze vylepšený licencovaný reaktor. Jinak Korea Hydro & Nuclear Power je ...Zobrazit celý příspěvek

    sry to máš pravdu mělo tam být místo AP OPR. To nemění nic na tom že korea nemá žádný svůj projekt pouze vylepšený licencovaný reaktor. Jinak Korea Hydro & Nuclear Power je dceřiná společnost firmy KEPCO a ta má pod sebou OPR1000 a APR1400.

    To že se nedá srovnávat není moje tvrzení je to citace. popravdě mi je jedno jestli maji reaktor ll nebo lll generace, jde o to že bez licencí na S80 by postavili leda kulový.Skrýt celý příspěvek

  • Marw
    20:48 03.08.2018

    Technik - neviem na com ficis, ale KEPCO nema s AP1000 nic spolocne...AP1000 je vylepsena verzia AP600 a dodava ho Westinghouse - dva bloky sa stavaju v USA (Vogtle 3&4) a dva sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Technik - neviem na com ficis, ale KEPCO nema s AP1000 nic spolocne...AP1000 je vylepsena verzia AP600 a dodava ho Westinghouse - dva bloky sa stavaju v USA (Vogtle 3&4) a dva sa stavaju v Cine (Sanmen 1&2). A nikde som netvrdil ze APR1400 je 3+ generacia...konkretne sa radi do III generacie. A ze ho nemozno zrovnavat s ostatnymi typmi reaktorov - lebo povedal technik?

    Btw, ked uz sa hras na mudreho, tak by si mohol vediet, ze prve OPR-1000 (cize nie AP 1000 ako tvrdis), ktore bolo skutocne zalozene aj na technologiach od Combustion Engineering, bolo dokoncene v roku 1994 - Westinghouse kupil podiel na jadrovej divizii C-E v roku 2000, konkretne od ABB, ktora ich vlastnila od 1990. Tak ze s OPR-1000 nema Westinghouse ani prd. To ze x rokov neskor kupili podiel na divizii povodnej firmy co to robila tomu asi tazko da spatne nalepku "made by Westinghouse".Skrýt celý příspěvek

  • technik
    19:55 03.08.2018

    To Marw co tady lžeš????? Říká to něco SYSTEM 80+??? System 80+ zkonstruoval gigant ECE kterou pak koupil WESTINGHOUSE, ten prodal KEPCU licence a KEPCO vyvinulo na ZÁKLADĚ ...Zobrazit celý příspěvek

    To Marw

    co tady lžeš????? Říká to něco SYSTEM 80+??? System 80+ zkonstruoval gigant ECE kterou pak koupil WESTINGHOUSE, ten prodal KEPCU licence a KEPCO vyvinulo na ZÁKLADĚ tohoto reaktoru svoje vlastní pod označením AP 1000 později tebou zmiňovaný APR1400.
    Jinak co se týká APR1400, cituji odborný deník:
    Výstavba prvních dvou reaktorů APR1400 byla opožděna v důsledku odhalení rozsáhlé falzifikace dokumentů o kontrole kvality, která se týkala více než 2000 součástí. Výstavbu reaktorů APR1400 nelze jednoduše srovnávat s ostatními typy reaktorů. Ve formě, v jaké byl dosud stavěn, nesplňuje kritéria pro reaktory generace III+. S výstavbou verze, která by vyhověla požadavkům amerického a evropských jaderných dozorů, dosud KEPCO zkušenosti nemá.

    Končím tuhle debatu plnou dezinformací.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    17:57 03.08.2018

    technik "Myslím že tato debata již více nemá cenu, přeměřování pindíků slepými argumenty mě fakt neberou." nj, nakecal si tu blbosti dost a i tie argumenty od veci si tu ...Zobrazit celý příspěvek

    technik

    "Myslím že tato debata již více nemá cenu, přeměřování pindíků slepými argumenty mě fakt neberou."

    nj, nakecal si tu blbosti dost a i tie argumenty od veci si tu vytiahol ty. Smutne je, ze este aj v tych si nemal pravduSkrýt celý příspěvek

  • Marw
    17:31 03.08.2018

    Drobna poznamka - Westinghouse robil v Korei 8 reaktorov, z tych cca 30 co tam doteraz postavili... 8 z 30 sa tazko da oznacit ako HLAVNE...okrem toho maju ako cisto zahranicne ...Zobrazit celý příspěvek

    Drobna poznamka - Westinghouse robil v Korei 8 reaktorov, z tych cca 30 co tam doteraz postavili... 8 z 30 sa tazko da oznacit ako HLAVNE...okrem toho maju ako cisto zahranicne 4xCANDU a 2x France CPI. Najviac maju v prevadzke OPR-1000 co bola Korejska konstrukcia v spolupraci s USA (ale nie s Westinghouse) a najnovsie co stavaju je APR-1400 co je uz ich vlastna konstrukcia. Z APR-1400 stavaju aktualne doma 4 bloky + jeden je v prevadzke a minimalne 4 dalsie bloky APR-1400 stavaju v UAE...tak ze to niesu ziadny amateri a suflikanti (aj ked to asi nieje uplny TOP co je aktualne k maniu).

    PS: To ze Westinghouse nedavno skrachoval ma nulovy suvis s tym, ake rekatory robil 30-50 rokov dozadu ked staval v Korei...(a dokonca to nic nevypoveda ani o tom aka kvalitna je sucasna AP1000).Skrýt celý příspěvek

  • technik
    15:59 03.08.2018

    myslíš jižní koreu která stavěla hlavně reaktory v licenci od zkrachovalé Westinghause? přečti si něco o jaderné elekrárně Novovoronež ll která je světovými odborníky hodnocena ...Zobrazit celý příspěvek

    myslíš jižní koreu která stavěla hlavně reaktory v licenci od zkrachovalé Westinghause? přečti si něco o jaderné elekrárně Novovoronež ll která je světovými odborníky hodnocena jako nejvyspělejší jaderná elektrárna světa.
    Myslím že tato debata již více nemá cenu, přeměřování pindíků slepými argumenty mě fakt neberou.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    11:05 03.08.2018

    technik co se tyka atomek, to myslis konkretne v posledni dobe nebo celkove ? tak treba japonsko nebo korea jcih postavila vic nez polovinu toho co v rusku (celkove, oba vic nez ...Zobrazit celý příspěvek

    technik
    co se tyka atomek, to myslis konkretne v posledni dobe nebo celkove ?
    tak treba japonsko nebo korea jcih postavila vic nez polovinu toho co v rusku (celkove, oba vic nez sssr/rusko, vcetne stavby v zahranici).
    byt ano, dnes maji v rusku atomky silnou statni podporu a v koreji a japonsku (kvuli fukusime) moc ne, ale je velmi slusna sance ze u japoncu a korejcu je realita privede k rozumu, ze holt obnovitelne zdroje a fosilni paliva nejsou samospasne a idealni zdroje energie.
    a co se tyka japonksa, tak sem si jisty, ze presto ze japonci postavili min atomek nez soveti/rusove tak instalovany vykon elektraren byl vetsi nez v sssr/rusku, a to az do fukusimy.
    co se tyka vypocetni techniky....hmmm..prc by stat insvetoval do jejiho vyvoje a vyroby extra prachy, kdyz je to dnes levnejsi koupoit v cizine ?
    treba proto aby nebyl v prde... jak bata s drevakama kdyz by v púripade valky nebyl od jejiho ziskani uplne odriznuty ? nebo v pripade sankci ?
    nemluve o navaznych oborech, jakou sou treba ony zminovana cnc, holt kdyz mas spickove vnitrnosti, tak muzes vyzet nejen cnc do sveta a ryzpovat na tom chechtaky, holt kdyz elektroniku nakupujes, holt nemuzes vyvyzet spickove cnc ani kdybyses rozkrajel (byt technicky muzes vyrabet jen ono zelezo a vnitrnosti dovazet, ale to nedostrani oneen puvodni problem, - ze dopades jak bata s drevakama v pripade valky/sankci).
    a to nemluvim o tom, ze i kdyby z nejakeho duvodu se rusove rozhodli si zajistit vyrobu elektroniky z vlastnich zdroju a sehnali na to hodne penez...stale by to nevyresilo jejich hlavni problem, ze ty stoje na jeji vyrobu by museli koupi "ve zle cizine".
    a co se tyka ciny a ruskych motoru, jo cina kopiruje, zatim, ale hodne rychle se uci, a az na to prijde a nauci se co potrebuji, tak rusko nebudou k nicemu potrebovat.
    kdo by si pred 30 lety predstavil ze cinani nejen dokazi si vyvynout vlastni kvalitni letouny ? navic dnes cina je stealth letounech pred ruskem, byt ano, motory sou stale cinskou achilovkou, ale to se casem poda.
    a jak si na to prisel ze rusove sou spicka v proudovych motorech ?????
    dneska zadny civilni letoun nelita na ruske proudove motory, vsechno zapadni, vcetne ruskych civilnich letounu.
    a co se tyka vojenksych motoru...tak tam rusove za amiky hodne zaostavaji, motoryx s vektorovanim tahu meli amici pred rusy a rusove dodnes seriove neprodukuji motory se schopnosti supercruise...kdezto amici to zvlady u raptoru pred 20 lety, takze asi tak.

    a co se tyka motoru v46...ano, ja nepopiram ze pro rusa muze byt prioritou to moznost nastartovat bez baterky pri -50 apod, to ja nepopiram, ale pak at se nedivi jake to ma negatiova.
    nebo ty si myslis ze amicke motory pri -30 nedokazi nastartovat ?
    ja nepopiram rozdil mezi jinou konstrukcni filozofii, jen popisuji jeji prakticke nasledky. to ze rusove neresi spotrebu...no ale at se pak nedivi, ze se jim technika blbe prodava tam kde spotrebu resi, nebo ze by sis mohl koupit fungl novy tank kazde 4 roky pri provozu 50 tanku, jen diky usporam na palivu.

    a co z toho co sem napsal o syrii se ti nelibi, co z toho nema hlavu a patu ?
    ono to skutecna ma hlavu platu a hlavu,a le vyzasduje to hlubsi znalosti, aby si je videl.
    vezmi si tebou vzpominanou druhou svetovou - a ted si vezmi jak dlouho trvalo vyrobit t-34, a kolik jich pri jejich mesicni produkci vypadlo z fabriky na frontu kazdy den, a jak dlouho trvalo opravit t-34 poskozeny bojem.
    takze tehdy skutecne nebyl duvot resit to za jak dlouho se vyrobi vehikl a jestli ma smysl ho vubec modernizovat.
    dnes je situace diametralne odlisna. takze skutecne rozhoduje "valka skladu".Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    10:06 03.08.2018

    Čína má pořad potíže i s komponenty pístových spalovacích motorů, co jim už jde jsou přesnosti obrábění, stále ale neumí materiály a plavou v tepelném zpracování a to se bavíme o ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína má pořad potíže i s komponenty pístových spalovacích motorů, co jim už jde jsou přesnosti obrábění, stále ale neumí materiály a plavou v tepelném zpracování a to se bavíme o ocelich a litinách, co potom “exotické” slitiny v proudových motorech, ze zkušenosti vím, že čínský dodavatel nebyl sto dodat kliky ani do malého dvoudobého motoru.... vypadala “pěkně” tolerance rozměry OK po chvíli se však roztrhla.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    09:51 03.08.2018

    technik, fakt chcete vědět, kolik jaderných elektráren postavilo Japonsko? Můžete být špička v něčem a v jiném ne (případ Ruska, ale i třeba USA nebo Evropy). Čína je momentálně ...Zobrazit celý příspěvek

    technik, fakt chcete vědět, kolik jaderných elektráren postavilo Japonsko? Můžete být špička v něčem a v jiném ne (případ Ruska, ale i třeba USA nebo Evropy). Čína je momentálně špička především v kopírování. Jenže okopírovat ty Ruské motory se jim furt ne a nedaří :-)Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    08:41 03.08.2018

    Technik Protože při kopírování jste vždy “ten druhý” jestli si chce Čína hrát na velmoc bude ji to něco stát a při max. úsilí jí to bude trvat min 50 let než se vyrovná Evropě, ...Zobrazit celý příspěvek

    Technik
    Protože při kopírování jste vždy “ten druhý” jestli si chce Čína hrát na velmoc bude ji to něco stát a při max. úsilí jí to bude trvat min 50 let než se vyrovná Evropě, USASkrýt celý příspěvek

  • technik
    08:37 03.08.2018

    to czertik a kolik jaderných elekráren ty tvoje jmenované státy postavili? Chápeš jednu věc že jsou obory do kterých se státům vyplatí investovat peníze a energii a obory které ...Zobrazit celý příspěvek

    to czertik

    a kolik jaderných elekráren ty tvoje jmenované státy postavili? Chápeš jednu věc že jsou obory do kterých se státům vyplatí investovat peníze a energii a obory které si raději zaplatí?? Proč by rus vymýšlel počítače (ikdyž v raketoplánech byla ruská výpočetní technika) když si je může bez námahy koupit? Proč by čína, která vždy kopírovala to nejlepší na světě se měla zabývat vývojem motorů s řízeným vektorem tahu když špička ve světě jsou rusové a oni si to od nich okopírují.
    Jinak k bojeschopnosti techniky, spíš to bylo myšleno tak, že mám opravdu velké obavy až se vyzbrojí 7mb novými prostředky, že armáda tuto novou moderní techniku neufinancuje už vůbec.

    Jinak se opět pleteš ale nemá ti smysl něco říkat o motorech V46 a jejich provozu když si tank viděl možná tak na obrázku, věř že pro rusa zase není důležitá spotřeba a výkon ale to zda ten motor nastartuje -30, zda jde startovat bez baterií, že na údržbu v poli nepotřebuješ kromě oleje jediný náhradní díl a podobně. Mají prostě jiný kriteria pro provoz techniky než západ a z 2 světové co se týká tanků a jejich provozu jsou poučení až dost, proto mají tankovou konstruktérskou školu jakou mají.

    Jinak nestojí komentovat to co jsi napsal o Syrii, to fakt nemá hlavu ani patu. To je jako kdybych napsal že při komfliktu jsou lidské ztráty větší než narození nových lidí.

    Ono vlastně nemá cenu na zdejším fóru vubec nic komentovat protože jsou zde odborníci na všechny druhy oborů, metalurgie, ekonomie, taktiky, konstrukcí, letectví a podobně. Kolikrát fakt přemýšlím že neděláte pro zpravodajské služby protože by jste jim ušetřili opravdu hodně práce :-)Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    22:11 02.08.2018

    technik co se tyka leopardu, eurofightru apod, tak to proc maji tak mizernou bojeschopnost neni kvuli vojakum, ale politikum. holt kdyz politik jeden rok rozhodne utahnout ...Zobrazit celý příspěvek

    technik
    co se tyka leopardu, eurofightru apod, tak to proc maji tak mizernou bojeschopnost neni kvuli vojakum, ale politikum.
    holt kdyz politik jeden rok rozhodne utahnout kohoutek a usetrit na nakupu nahradnich dilu az budou potreba tak se proste vyrobi, naco je mit na skladech) a druhy rok ti pak posle eurokridla do valky navic (a ze uz bez ni mas na toho na taliri dost), a zaroven ti jaksi zapomene zvysit finance na nakup nahradnich dilu (jo, je to s podivem,ale kdyz pouzivas neco sasteji, tak to stoji vic penez a nahradnich dilu), tak hadej co se stane ?
    jo, napred pouzijes dily ze skladu, pak ze stoju co nepouzivas a az dojdou i ty, co se asi tak stane ?Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    22:06 02.08.2018

    technik asi mame kazdy jina kriteria s jinym stupnem dulezitosti. a ano, skutecne sou tu lidi, co si cmysli ze rusko, presto ze ma uzasne ponorky, rakety apod neni na spici co se ...Zobrazit celý příspěvek

    technik
    asi mame kazdy jina kriteria s jinym stupnem dulezitosti.
    a ano, skutecne sou tu lidi, co si cmysli ze rusko, presto ze ma uzasne ponorky, rakety apod neni na spici co se tyka vyvoje cnc a podobnych veci.
    za kolik mil usd vyvezlo rusko stroje cnc domaci vyroby ? a kolik svycari, japonci, korejci ?
    a to ze sou na spici neceho neznamena ze sou na spici i v navazujicich oborech, podivej se treba na pocitace, skutecne jich moc nenajdes s logem made in sssr/rusko. a to ani na domacim trhu. a ze nutnost vyrabet kvalitni elektroniku je nunost pro kvalitni cnc stroje apod se snad shodnem. nebo se podivej na mobily - jake ze to vyrabi v rusku a prodavaji se vubec nekde mimo rusko ?

    a ano, na vyrobu zeleza nepotrebujes super presne cnc, ale "kosmicke technologie" ti tam hodne pomuzou, klidne si najdi clanek na oslovy a clanek o vyuziti laseru pri vyrobe ocely a jak to zlevni a zlepsi vyrobu.
    a to mluvime o bezne ocely, ne o specialnich poancirich apod, kde je vyroba slozitejsi.
    a k tomu, jak si napsal ze rusove realne testovali ze dokazi realne opravit tankove motory u traktoristu....a co jako ? to ma byt jako nejaky dukaz ceho ? krome toho ze je ten motor na relativne primitivni urovni, aby ho dokazal spravit vesnicky traktorat ktery ma omezeny rozpocet na nakupy drahych vyrobnich stroju.
    ty si asi neuvedomujes ze i primitovnost ma svoji cenu, ano, je to pprimitivni, dokaze to zpravit kazdy blb, jo je to +, ale jedine a tim to konci.
    nevyhody ? mensi vykon a tim i mensi vykony tanku, vetsi spotreba paliva (a ze se to hodne projevi jak ve valce, kdy m,usis soupat s vicero palivem, tak i dobe miru a ustrenych chectacich) apod.
    navic, neni podstatne kde a za jak dlouho dokazes opravit pokazeny motor, ale za jak dlouho dokazes privezt novy a jestli jich mas dostaek na sklade (funkcnich).
    ano, tim ze rusove si dokazi opravit mpotory v kazde vesnici, usetri na nutnosti mit jich neco vyrobenych na sklad a na doprave, ale zase je to stoji extra penize navic na provoznich vlasnostech a palivu.

    a co se tyka syrie a tech ruznych tzecek co tam provozuji....hmmm..tak tam se projevila uz stovkamy let proverena zasada - ze je lepsi mit nejakou zbran, byt ne moc dobrou, nez zadnou.
    a konflikt v syrii, ale i na ukrajine a jinde prokazali jednu vec, ze proste spotreba (znicene, poskozene a nutne opravit v zavodu) techniky (at uz tanku ci bvp ci jine) , kvuli vedeni bojovych akci a vybavenosti protivnika rpg a podobnymy zbranemi, bude vzdy (daleko) vesi nez jejich pripadna vyroba v zavodech, takze o vysledku hodne rozhodne velikost skladu techniky a toho jak rychle jak ji dokaze uzivatel zprovoznit.
    a to, ze modernejsi verze je lepsi nez zastrala snad uzna kazdy, stejne jako to, ze modernizace je rychlejsi nez vyroba.

    proc si myslite ze ukrosove kupovali gvozdilky z ceska ? z duvodu, ze by to super moderni vehikl a mel uzasne bojove vlastnosti asi ne.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    21:09 02.08.2018

    logik myslim ze se hodne rozchazime v tom, jaky je cil ruska ohledne sankci. dle me rusove, minimaluji vliv sankci, aby presvedcili okolni svet, ze sou neucine, takze at je zrusi. ...Zobrazit celý příspěvek

    logik
    myslim ze se hodne rozchazime v tom, jaky je cil ruska ohledne sankci. dle me rusove, minimaluji vliv sankci, aby presvedcili okolni svet, ze sou neucine, takze at je zrusi. to jestli domajejich efekt prehaneji, aby podnitili nenavist vuci zapadu a posili postaveni postaveni putina je vec druha.
    a co se tyka sankci a toho, jak neustale opakuji , zruste sankc,e zruste sankce pri kazde prilezitosti (i nevhodne) dle me ukazuji, ze sankce skutecne funguji tak jak maji. a tak trochu me to pripomina stalinuv kolovratek "otevrte druhou frontu".

    co se tyka vahy a mereni blechy, vis problem je ve fyzice :) proc myslis ze vahy co vazi s presnosti na 1g maji omezeni na max vahu ? kolem 5 kg, a ty co dakazi vazid to 30 ci 50 kg ti maji presnost +- 10g (nekdy sou i min nepresne) ?
    uplne stejny princip pri rozebirani cehokoliv, pokud si zameren na velmi maly problem, holt vdycky "velky obraz" bude nepresny, a kdyz budes rozebirat velky obraz, tak ti vzdycky zmizi (nekdy i podstatne) detaily.

    byt muj nazor je jedoduchy - norsko prestalo propad ceny ropy lip nez rusko, navic norko je vevetsi nevyhode kvuli tomu ze naklady na tezbu na vyssi nez rusko.
    navic, u noru bude producke ropy neustale klesat a na obzoru zadne nove naleziste ropy.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    19:08 02.08.2018

    technik: kolegové ti už odpověděli. Paradoxně by mohli Číňané překvapit s hypersonickými motory - byť určené primárně po civilní použití. Dle informací z května 2018, Čína staví ...Zobrazit celý příspěvek

    technik:
    kolegové ti už odpověděli. Paradoxně by mohli Číňané překvapit s hypersonickými motory - byť určené primárně po civilní použití. Dle informací z května 2018, Čína staví továrnu na hypersonické motory pro komerční produkci hypersonických motorů, patrně systému TRCC (Turbo Rocket Combined Cycle). Tato technologie je klíčová pro rozvoj letectví a slibuje celou řadu zajímavých vojenských i civilních aplikací. Továrnu buduje Institut mechaniky čínské akademie věd a vyrůstá ve městě Che-fej, ležící ve východočínské provinci An-chuej. Podle šéfa vývoje scramjetových motorů Fana Xuejuna bude tato továrna vyrábět rozmanité hypersonické pohony.

    https://vtm.zive.cz/clanky/cin... Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    19:00 02.08.2018

    Technik

    Je obecne známe, že čínske motory majú malú životnosť a trápia sa tým už roky. Dôvodom je nezvládnutá metalurgia. Preto nakupujú motory pre stíhačky z Ruska.

    Technik

    Je obecne známe, že čínske motory majú malú životnosť a trápia sa tým už roky. Dôvodom je nezvládnutá metalurgia. Preto nakupujú motory pre stíhačky z Ruska.

  • technik
    18:48 02.08.2018

    To rase A tyhle informace si vzal kde???? http://www.leteckemotory.cz/mo... čína patří mezi světovou špičku ve výrobě motorů, konstručkní kancelář je však ...Zobrazit celý příspěvek

    To rase
    A tyhle informace si vzal kde????

    http://www.leteckemotory.cz/mo...

    čína patří mezi světovou špičku ve výrobě motorů, konstručkní kancelář je však díky kopírování zastaralá nicméně rozjíždí nový projekt:
    Kdyby nedokázali vyrobit motor jak ty říkáš, nepatřili by mezi světovou špičku.

    https://www.e15.cz/byznys/prum... Skrýt celý příspěvek

  • technik
    18:35 02.08.2018

    riMR71 co sem pleteš armatu? Já reagoval na stovky tanků T72 válejících se někde v rusku. To že tyto tanky jsou zdrojem náhradních dílů a korby a věže se dají opět použít je ...Zobrazit celý příspěvek

    riMR71
    co sem pleteš armatu? Já reagoval na stovky tanků T72 válejících se někde v rusku. To že tyto tanky jsou zdrojem náhradních dílů a korby a věže se dají opět použít je prostě fakt.
    Příklad T34 byl jen perlička, materiál použitý na motorech je velmi kvalitní což dokazují různé videa na youtube kdy po desítkách let startují staré vraky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 10