Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává
- 1. 2. 2017
- 112 komentářů
- Jan Grohmann
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm a nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 mm. Na obnovení dělostřelectva MO ČR vyčlenilo 6 miliard Kč.
Dělostřelectvo v 21. století
Na začátku 21. století, kdy západní svět bojoval v Iráku a Afghánistánu, se zdálo, že armády potřebují jen pár dělostřeleckých systémů, s kterými dokáží precizně ničit hnízda teroristů na vzdálenost několika desítek kilometrů.
Ruská anexe Krymu však potvrdila, že „konec dějin“ se nekonal a evropské státy stojí před stejnými bezpečnostními hrozbami, jako ve 20. století. Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou na jedné straně a proruskými/ruskými jednotkami na druhé straně navíc znovu potvrdil, jak důležitou roli hraje v klasických ozbrojených konfliktech dělostřelectvo.
Podle dokumentu Land Warfare in Europe: Lessons and Recommendations from the War in Ukraine mají dělostřelectvo, raketomety a minomety na východě Ukrajiny na svědomí 70 až 85 % obětí na všech stranách. „Rozsáhlé využívání nepřímé palby na Ukrajině - ve spojení se statickou povahou bojů - přineslo zpět zákopové vedení války, dělostřelecké duely a používaní nepřímé palby k rozložení a zničení soustředěných pozemních jednotek. Jde tedy o metody, které jsme znali z evropského pozemního bojiště z počátku 20. století,“ dočteme se v dokumentu.
Dělostřelecké a raketové jednotky jsou velmi účinné i při ničení obrněné techniky nepřítele, a to i bez použití munice s koncovým navedením. Rusové například pro ničení ukrajinských jednotek využívají termobarické hlavice a masové útoky dělostřelectva – taková kombinace má drtivý účinek na ukrajinská lehce pancéřovaná vozidla BMP a BTR.
Válka na východě Ukrajiny rovněž potvrdila důležitost působení vlastního dělostřelectva proti dělostřeleckým jednotkám nepřítele. „I když dělostřelecká protipalba pouze donutí oponenta přesunout se, tak poučení z Ukrajiny zní - když se nepřátelské dělostřelectvo pohybuje, nestřílí,“ dozvídáme se dále z dokumentu Land Warfare in Europe.
Jaké nároky se tedy kladou na moderní houfnice? Především je to vysoká mobilita i velká rychlost přesunu v pokud možno skrytém modu a schopnost provádět rychlé dělostřelecké přepady spojené s co nejkratším setrváním na palebné pozici.
DANA M1 M / TATRA TRUCKS
Dělostřelectvo Armády ČR
Schopnost Pozemních sil Armády ČR, resp. celých Ozbrojených sil České republiky vést nepřímou palbu, je bez nadsázky tristní. Z části to je důsledkem naivních představ minulých 25 let, kdy Evropa věřila ve zmiňovaný „konec dějin“ a v „nekonečný růst a mír“.
Armáda ČR dokáže ničit cíle mimo přímou viditelnost vlastních pozemních sil de facto pouze (a to velmi omezeně) bitevníky L-159 ALCA (v blízké budoucnosti také JAS-39 Gripen), bitevními vrtulníky Mi-24 a pak především pomocí ShKH vz. 77 DANA (86 ks), tažných minometů M1982 PRAM-L ráže 120 mm (85 ks) a samohybných minometů SPM-85 PRAM-S ráže 120 mm.
Počty techniky uvedené v závorce však nelze v žádném případě brát jako počet neustále operačně připravených zbraní. Je otázkou, kolik houfnic a minometů je skutečně připraveno k nasazení. Dlužno také dodat, že raketomety RM-70 GRAD Armáda ČR v roce 2010 vyřadila bez náhrady.
Problém kupodivu nedělá munice pro dělostřelectvo. Pro ShKH vz. 77 DANA je ve skladech uloženo 60 000 kusů munice. Právě velký počet munice byl jedním z důvodů, proč MO ČR přistoupilo k modernizaci ShKH vz. 77 DANA.
Plány modernizace dělostřelectva Armády ČR se v průběhu let měnily. Nejdříve MO ČR plánovalo koupit pouze nové houfnice, později naopak pouze modernizovat houfnice DANA. Nejnovější plán počítá s modernizací 33 houfnic DANA a pořízením 17 nových houfnic ráže 155 mm NATO.
Na modernizaci houfnic DANA je vyčleněno 1,1 miliardy Kč a na nákup nových houfnic 2,5 miliardy. Zbývající 2,4 miliardy pak padnou na nákup munice a na systémy velení a řízení palby.
Armáda ČR však prozatím neupřesnila požadavky kladené na modernizované houfnice DANA a na nové samohybné houfnice. Modernizované houfnice DANA i nové houfnice však budou jistě posazeny na tatrováckém podvozku.
Maximální rychlost houfnice DANA M1 M v terénu je 25 km/h. / TATRA TRUCKS
Modernizovaná ShKH DANA M1 M
O modernizaci samohybných houfnic vz. 77 DANA ( Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky vzor 77) se mluví s přestávkami několik let. Na modernizační tendr je nejlépe, vzhledem ke značné historické spojitosti s výrobou houfnic DANA, připravená kopřivnická firma TATRA TRUCKS – původní i modernizovaná houfnice DANA využívá upravený podvozek 8x8 převzatý z Tatry T815.
Právě TATRA TRUCKS vyvinula prototyp modernizované houfnice DANA . Prototyp ShKH DANA M1 M se vyznačuje upraveným podvozkem a modernizovanou nástavbou doplněnou o moderní komunikační, naváděcí a ovládací prvky.
TATRA TRUCKS funguje jako hlavní dodavatel a koordinátor programu ShKH DANA M1 M. Kopřivnická firma na modernizaci spolupracuje s českými společnostmi Excalibur Army, Retia a slovenskými MSM Martin, ZVS Nová Dubnica. Všechny jmenované firmy patří do průmyslového holdingu Czechoslovak Group (CSG). Na projektu DANA M1 M se však také podílí česká zbrojní firma STV Group patřící do holdingu STV INVEST.
„Na tomto projektu by se z našeho pohledu měly podílet i podniky mimo Czechoslovak Group, jedním z důvodů je vytíženost našich kapacit exportními zakázkami. Je to možnost pro spolupráci více partnerů v rámci českého obranného průmyslu tak, aby byl pro armádu dosažen co nejlepší poměr mezi cenou a výkonem,“ uvedl mluvčí CSG Andrej Čírtek
Excalibur Army je výrobce a realizátor nástavbových částí, Retia zase řeší systém řízení palby a systémy velení a řízení. Slovenské firmy MSM Martin a ZVS Nová Dubnica nabízí munici DN1CZ ráže 152 mm s prodlouženým dostřelem.
Pojďme si nyní představit prototyp DANA M1 M, který TATRA TRUCKS nabízí Armádě ČR. Dlužno zdůraznit, že konkrétní vylepšení a systémy modernizované houfnice DANA závisí na přání zákazníka.
Posádka má k dispozici výkonné vytápění i klimatizaci. / TATRA TRUCKS
Podvozek a kabina
Podvozek DANA M1 M získal vylepšenou hydraulickou soustavu, díky které se zkrátila doba na vysouvání/zasouvání stabilizačních podpěr na 20 sekund. Díky tomu poklesl o polovinu čas nutný k zastavení vozidla a k zahájení palby, oproti původní houfnici vz. 77 DANA - tedy naprostá klíčová vlastnost samohybných houfnic, jak nám ukazují zkušenosti z Ukrajiny.
Nové vnější osvětlení vozidla typu BLACKOUT zajišťuje vyšší bezpečnost při jízdě v noci, v kolonách a provozu na pozemních komunikacích. Bezpečnosti jízdy pomáhají zpětné kamery a instalace přístroje pro noční vidění řidiče.
Kabina DANA M1 M má oproti originálu lepší ergonomii, vyšší pasivní bezpečnost a komfort, lepší výhled i přístrojové vybavení. Posádku chrání pancíř podle Úrovně 1 dle STANAG 4569 – proti ráži 7,62x51 mm a střepinám dělostřelecké munice ráže 155 mm (na vzdálenost 100 m).
V této souvislosti je vhodné zmínit, že mrak střepin při výbuchu dělostřelecké munice má tvar jednoduchých motýlích křídel. Nejhustší mrak střepin z exploze jde tedy do stran – pokud munice dopadne před vozidlo, tak pancíř kabiny DANA M1 M ochrání posádku před výbuchem munice ráže 155 mm i na podstatně kratší vzdálenost.
Posádka má dále k dispozici nové ergonomické sedačky, nezávislou klimatizaci a topení i výkonnější a účinnější filtroventilaci.
Modul komunikačního a velitelského systému C4I v kabině houfnice DANA M1 M. / TATRA TRUCKS
Pohonná jednotka
DANA M1 M nabízí zlepšení v taktické mobilitě – napomáhá tomu upravený motor s větším výkonem a lepší ovládaní vozidla.
V modernizované houfnici DANA najdeme vylepšený motor TATRA T-930 s jedním turbodmychadlem, mezichladičem stlačeného vzduchu a spojkou SACHS o průměru 430 mm.
Výsledkem je výrazné snížení provozních nákladů v rámci celého dvacetiletého životního cyklu (zejména díky nižší spotřebě paliva) a zároveň snížení emisí, nižší kouřivost, příznivější průběh výkonu a vyšší točivý moment a pružnost motoru, zvýšená manévrovatelnost v terénu a zvýšení mobility vozidla.
Upravená převodovka s poloautomatickým řazením TATRA-NORGREN umožňuje jednodušší ovládání vozidla v terénu a ve stoupáních. Dochází tak ke zvýšení jízdní dynamiky vozidla a ke snížení nároků na řidiče.
Ovládaní vozidla se výrazně zlepšilo díky novému monobloku řízení a instalací pomocného čerpadla řízení pro nouzový provoz. K dispozici jsou také nové pneumatiky Michelin s centrálním huštěním.
Modernizovaná kabina nabízí mnohem lepší ergonomii, vyšší pasivní bezpečnost a komfort, lepší výhled i přístrojové vybavení. / TATRA TRUCKS
Zbraňová nástavba
Původní hlaveň ráže 152 mm zůstala beze změny. Díky nové munici DN1CZ ráže 152 mm (v úvodu zmíněných slovenský firem) dokáže DANA M1 M ničit cíle na vzdálenost až 25 500 m. Naproti tomu původní DANA se starší municí dostřelí na vzdálenost jen 20 000 m.
DANA M1 M tak s přehledem plní alianční STANAG normu o minimálním účinném dostřelu houfnic (min 22 000 m). Nová munice ráže 152 mm je navíc v průměru o 20 % levnější oproti munici ráže 155 mm.
Pokud se podíváme na případné protivníky, tak dostřel 25 500 m je plně konkurenceschopný. Například ruská samohybná houfnice 2S3 Akacija (ráže 152 mm) má s klasickou municí dostřel 18,5 km, 2S1 Gvozdika (122 mm) 15,3 km a hlavní samohybná houfnice ruské armády 2S19 Msta dostřelí na vzdálenost 29 km.
Pro svou obranu má posádka k dispozici zadýmovací granáty a protiletadlový kulomet NSVT ráže 12,7 mm umístěný na nové lafetě.
Hlavní změny najdeme v elektronické výzbroji. ShKH DANA M1 M získala například nový panel velitele, modernizovaný elektrohydraulický systém ovládání nástavby a byla provedená generační obměna součástkové základny.
Klíčová je instalace pomocné energetické jednotky (APU), která pohání systémy vozidla (komunikace, klimatizace, topení) při vypnutém hlavním motoru. Výsledkem je výrazné snížení provozních nákladů a zvukové demaskující stopy vozidla.
Modernizované stanoviště mířiče. / TATRA TRUCKS
Na přání zákazníka lze houfnici DANA M1 M vybavit nejnovějšími komunikačními prostředky (pro vnější i vnitřní komunikaci), balistickým počítačem a systémem řízení palby. Elektronické systémy houfnice DANA M1 M lze také propojit pomocí digitální sítě řízení a velení (C4I) s další technikou Armády ČR.
Bojovou hodnotu houfnice klíčově ovlivňuje systém řízení palby. TATRA TRUCKS nabízí například polský systém TOPAZ, který se osvědčil při nasazení polských houfnic DANA v Afghánistánu. Prostředek TOPAZ najdeme také v nových polských pásových samohybných houfnicích Krab.
Klíčovými prvky TOPAZ jsou komunikační systémy, počítače a příslušný software. Součástí kompletu TOPAZ je displej velitele s pohyblivou mapou, kde se zobrazují nejrůznější taktické údaje, pozice vlastních/nepřátelských sil, pozice, velikost a typ cíle, nebezpečné/bezpečné zóny podle typu techniky nepřítele, dostřel podle dostupné munice, atd.
TOPAZ dokáže také komunikovat s elektronickými prostředky předsunutých dělostřeleckých návodčích, s dalšími pozorovacími systémy či s dělostřeleckými radary. Armáda ČR by tak díky modernizovaným houfnicím DANA M1 M mohla konečně využívat dělostřelecké radary Arthur koupené za téměř 2 miliardy, pro které bez moderního palebného prostředku se soudobým systémem řízení palby nemá plnohodnotné využití.
TOPAZ je schopen také režimu salvy MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy houfnice vypálí v rychlém sledu několik granátů, jež se pak pohybují po různých trajektoriích, ale při tom dopadnou na cíl současně. Ideální vlastnost pro potřeby dělostřeleckých přepadů.
Shrnutí
Modernizace DANA M1 M posunuje české houfnice na úroveň potenciálních protivníků z Ruska a zároveň splňuje normu STANAG ohledně účinného dostřelu.
Velkou výhodou je finanční a organizační nenáročnost projektu, oproti nákupu nových samohybných houfnic. Armáda ČR může využít stávající logistické/servisní zázemí a také dostatek znalého technického personálu. Případné opravy lze navíc provádět na území České republiky.
Je také nutné si uvědomit klad obrovského množství munice ráže 152 mm nacházející se ve skladech Armády ČR. Cena nová munice ráže 155 mm bez problému přesáhne 1000 dolarů za kus (podle výrobce, množství objednaných kusů, rychlosti dodávek, atd.). Za nákup adekvátního množství nové munice by tak Armáda ČR musela vynaložit desítky milionů dolarů.
Takticko-technická data houfnice DANA M1 M
DANA M1 M |
|
Ráže |
152 mm |
Hmotnost munice |
43,56 kg |
Počáteční rychlost munice |
693 m/s |
Délka dráhy munice v hlavni |
4908 mm |
Automatická rychlost palby |
4 ran/min |
Manuální rychlost palby |
2 ran/min |
Dostřel munice DN1CZ ráže 152 mm |
25 500 m |
Minimální dostřel |
4600 m |
Náměr hlavně |
-4°až +70° |
Odměr hlavně při nepřímé palbě |
±45° |
Posádka |
5 mužů |
Max rychlost na zpevněné cestě |
80 km/h |
Dojezd (50% po polních cestách) |
600 km |
Spotřeba na pevné cestě |
65 l na 100 km |
Spotřeba v terénu |
80 l až 178 l na 100 km |
Spotřeba oleje motoru |
4,2 % ze spotřebovaného paliva |
Rozměry (d×vך) |
11 156 mm × 3350 mm x 3000 mm |
Hmotnost s 60 kusy munice |
30 221 kg |
Prázdná hmotnost |
27 278 kg |
Výkon pomocné jednotky AUP |
7,5 kW |
Fotogalerie
Související články
Francouzské dělostřelecké systémy pro indickou armádu
Francouzská společnost Nexter podala finální nabídku ve výši jedné miliardy Euro do indického tendru ...
- 08.04.2016
- 0 komentářů
- Václav Kopecký
Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?
Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné ...
- 29.08.2016
- 109 komentářů
- Jan Grohmann
Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie
Finská Patria představila kontejnerový minomet Nemo Container ráže 120 mm. Nemo Container unikátním ...
- 28.12.2016
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajinské dělostřelectvo pod ruským kyberútokem
Ukrajinští operátoři houfnic D-30 od roku 2013 používají nezávisle vyvinutou mobilní aplikaci ...
- 02.01.2017
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Počty v zásadě malé, ale aspoň něco. Mě by spíš zajímalo, jak to vypadá se znovu zavedením raketometů. Přeci jen naše schopnost teritoriální obrany je hodně malá.
Počty v zásadě malé, ale aspoň něco. Mě by spíš zajímalo, jak to vypadá se znovu zavedením raketometů. Přeci jen naše schopnost teritoriální obrany je hodně malá.
Ten postup vypada rozumne. Az budou zasoby munice 152 mm spotrebovany, muze se prechod na 155 mm dokoncit a Dany prodat na vychod. Delostrelectvo je nejlevnejsi a ...Zobrazit celý příspěvek
Ten postup vypada rozumne. Az budou zasoby munice 152 mm spotrebovany, muze se prechod na 155 mm dokoncit a Dany prodat na vychod. Delostrelectvo je nejlevnejsi a nejspolehlivejsi zpusob dopravy munice na cil. Jeho dulezitost se prokazala v Gruzii, Afghanistanu i na Donbase.Skrýt celý příspěvek
Nejvetsi slabina je jinde. Aby to melo smysl, mel by se upgrade a nakup odehrat tak do roka, dvou. Nase MO se v tom bude placat zase leta a leta.
Nejvetsi slabina je jinde. Aby to melo smysl, mel by se upgrade a nakup odehrat tak do roka, dvou. Nase MO se v tom bude placat zase leta a leta.
marfolodej: Všechno jde, ale musela by se vyměnit hlaveň, brzdovratné ústrojí, mechanizmus pohybu hlavně, nabíjecí automat (155 mm nemá nábojky, ale prachové náplně), mechanizmus ...Zobrazit celý příspěvek
marfolodej:
Všechno jde, ale musela by se vyměnit hlaveň, brzdovratné ústrojí, mechanizmus pohybu hlavně, nabíjecí automat (155 mm nemá nábojky, ale prachové náplně), mechanizmus výběru prachových náplní pro MRSI střelbu a podavač náplní. Nová delší hlaveň bude těžší, takž možná i posílení některých komponentů.
Takže vlastně by nezůstalo téměř nic.
Indové mění hlaveň a brzdovratné ústrojí, zbytek zůstává stejný.Skrýt celý příspěvekCharlie má pravdu, max. dostřel se zdá není až tak podstatný. Důležitější bude schopnost správné určení cíle, navedení na cíl, rychlého zahájení přepadu a pak rychlý přesun do ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie má pravdu, max. dostřel se zdá není až tak podstatný. Důležitější bude schopnost správné určení cíle, navedení na cíl, rychlého zahájení přepadu a pak rychlý přesun do další pozice. Tedy modernizace komunikace a palebných počítačů. Pro vycvik posádek pak možnost časté střelby s ostrou municí a modernim dělosteleckým systémem. Tohle má šanci modernizovaná DANA splnit. Jestli to zní bude lítat 20km nebo 25km, či dokonce 50km neni podstatné, ostatne někde na netu jsem četl, že průměrná vzdálenost nepřímé dělostřelecké palby v Donbase byla 15km. A cena jedné rány 155mm na 50km s koncovým navedením bude také asi nesmyslná.Jen ohlídat aby to bylo plně kompatibilní s Arturem , Harrisem , atd. proste průzkumné prostředky a velení.
Jo a ještě aby neměli posadky v mobilech nějakej vychytaný navaděcí či demaskující software. :-)Skrýt celý příspěvekborci to mě vysvětlete, Indové upgradujou kanony M-46 ráže 130mmm tuším za pomoci Izraele na 155mm...myšlenka...pokud to jde ze 130 na 155 proč by to nešlo ze 152 na 155? Jasný ...Zobrazit celý příspěvek
borci to mě vysvětlete, Indové upgradujou kanony M-46 ráže 130mmm tuším za pomoci Izraele na 155mm...myšlenka...pokud to jde ze 130 na 155 proč by to nešlo ze 152 na 155? Jasný střeva veže by bylo třeba taky vyměnit. Anebo to ti Indiáni udělaj tak, že na šasi kanonu daj novej lauf?Skrýt celý příspěvek
v Afghánistánu asi nehrozila zas tak moc nějaká odvetná palba nepřátelského dělostřelectva... Pokud by mělo dojít ke konfrontaci s moderně vybaveným protivníkem tak je dostřel se ...Zobrazit celý příspěvek
v Afghánistánu asi nehrozila zas tak moc nějaká odvetná palba nepřátelského dělostřelectva... Pokud by mělo dojít ke konfrontaci s moderně vybaveným protivníkem tak je dostřel se starou municí malý.Skrýt celý příspěvek
Ten maximální dostřel by mohli vyzkoušet od hranic na bratislavský hrad a ustřelit tu umaštěnou sciento palici kiškovi!
Že jó, židáčku, mazáčku, grohmánnku!Ten maximální dostřel by mohli vyzkoušet od hranic na bratislavský hrad a ustřelit tu umaštěnou sciento palici kiškovi!
Že jó, židáčku, mazáčku, grohmánnku!Klucí to s tou municí musíte brát ve světle reálných hodnot - modernizovaná Dana budem mít deklarovaný max dostřel těch 25km novou municí (který se nakoupí stovky či spíš pár tisíc ...Zobrazit celý příspěvek
Klucí to s tou municí musíte brát ve světle reálných hodnot - modernizovaná Dana budem mít deklarovaný max dostřel těch 25km novou municí (který se nakoupí stovky či spíš pár tisíc kusů), ale tu přece nemusíte používat na každou palebnou úlohu - ve spoustě případů stačí stará munice s menším dostřelem (u houfnic s dělenou prachovou náplní se taky mění počet prachových složí podle palebné úlohy).
Podstatné je to, že na cvičeních můžou pálit ostošest starýma "uloženkama" a jednou za rok i picnout pár "dálkovejch".
Poláci nasazovali Dany v Afghánu a taky jim dostřel 20km nevadil.
Já to vidím tak, že 155mm se pořizuje kvůlivá zahraničí (aby se tam nemusela tahat extra munice) a pro postupný přechod.
Mimochodem jak se tu řeší 155mm varianta - Zuzana (2) je hotová dlouhé roky a dostala i L52 hlaveň, stačí je objednat a dodat nejnovější variantu SŘP. A nejspíš nebude dražší než AGS a jiné.
http://forum.valka.cz/topic/vi... Skrýt celý příspěvekPepin Nešpor: ráže 155mm není "výkonější" než 152mm, ty tři milimetry nehrají roli. Dostřel dělá délka hlavně a moderní munice vyrobená pro 155mm. DANA má krátkou hlaveň 37ráží, ...Zobrazit celý příspěvek
Pepin Nešpor: ráže 155mm není "výkonější" než 152mm, ty tři milimetry nehrají roli. Dostřel dělá délka hlavně a moderní munice vyrobená pro 155mm. DANA má krátkou hlaveň 37ráží, zatímco třeba Zuzana 2 má hlaveň dlouhou 52 ráží. Předělat na 155mm DANA nejde, 155mm NATO je granát s celospalitelnou hnací nábojkou v textilním vaku (ta se dá skládat ze segmentů a mj. regulovat dostřel), zatímco houfnice 152mm pro DANU (upravená sovětská D-20) má mosaznou nábojku. Přestavba je totéž co výroba nové věže.Skrýt celý příspěvek
Pokud bude ta nová houfnice něco mezi Evou (nabíjení) a ATMOSem (el.systémy), samozřejmě na vymazleném tatrováckém podvozku s čtyřdveřovou kabinou, tak proč ne. Akorát se mohlo ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud bude ta nová houfnice něco mezi Evou (nabíjení) a ATMOSem (el.systémy), samozřejmě na vymazleném tatrováckém podvozku s čtyřdveřovou kabinou, tak proč ne. Akorát se mohlo rovnou koupit 50 vozidel s tím, že ty modernizované Dany by se postupně obměňovaly právě za nové houfnice ráže 155mm. V mobilizačních skladech pro případ potřeby, by jim to slušelo rozhodně víc. On ten modernizační balíček má smysl spíš pro export než pro AČR. Přeci jen taková Gruzie a další provozovatelé, by mohli mít zájem (když je uvidí u naší armády v praxi).Skrýt celý příspěvek
No je to zajimavy clanek. Je skoda ze nepredelaji na 155 bylo byto perfektni a ani by nemusely kopovat novy.Zasoba munice by se prodala na vychod. Skoda ze srovnavaji vychodni ...Zobrazit celý příspěvek
No je to zajimavy clanek. Je skoda ze nepredelaji na 155 bylo byto perfektni a ani by nemusely kopovat novy.Zasoba munice by se prodala na vychod. Skoda ze srovnavaji vychodni delostrelecke prostredky. Radeji by meli cumet do budoucna! Raze 155 je efektivnejsi a vykonejsi s pomocnym zarizeni dostrel i pres 50km. Zda se me to jako vyhozeni penez skrze dostrel!! Posunout se z 20 na 25,5km zadna slava!Skrýt celý příspěvek
marfolodej: umíme to udělat, dokonce se to dělá a dokonce se to i exportovalo. Jmenuje se to Zuzana, respektive Zuzana 2. Ale dávat nvoou věž na starý podvozek nedává smysl. To už ...Zobrazit celý příspěvek
marfolodej: umíme to udělat, dokonce se to dělá a dokonce se to i exportovalo. Jmenuje se to Zuzana, respektive Zuzana 2. Ale dávat nvoou věž na starý podvozek nedává smysl. To už dává větší smysl dát nový lauf ráže 152mm s délkou 47mm ráží.Skrýt celý příspěvek
Jto Jura99: vím, že je třeba předělaz i automat. Ale fakt mi nejde do hlavy...my nejsme schopní to udělat? To nemáme strojírenství a inženýry na takové úrovní, aby toto zvládli? ...Zobrazit celý příspěvek
Jto Jura99: vím, že je třeba předělaz i automat. Ale fakt mi nejde do hlavy...my nejsme schopní to udělat? To nemáme strojírenství a inženýry na takové úrovní, aby toto zvládli? Budeme kupovat nové cizí? Proč nevyužít naše zkušenosti a znalosti? Proč cpát peníze ven? Toto nechápu. UŽ SME FAKT TAK SLABÍ, ŽE TO NEDOKÁŽEME UDĚLAT? Pokud ne, jasný, koupíme cizí, ale už nikdy nebudeme schopní nic takového udělat. nebudou kapacity, nebudou zkušenosti.Skrýt celý příspěvek
marfolodej: to co píšete je nesmysl, DANU nepředěláte na Zuzanu výměnou hlavně. Zuzana má celospalitelnou munici a prostě jiný nabíjecí automat. Jakýkoliv zásah do mechaniky ...Zobrazit celý příspěvek
marfolodej: to co píšete je nesmysl, DANU nepředěláte na Zuzanu výměnou hlavně. Zuzana má celospalitelnou munici a prostě jiný nabíjecí automat. Jakýkoliv zásah do mechaniky znamená vyměnit celou věž, což zase nedává smysl ji posadit na starý podvozek z DANY. Takže s chocholouškem nemáte pravdu, nápad na modernizaci DANY vůbec není špatný, pokud bude mít DANA stejný nebo kompatibilní systém řízení palby s novou houfnicí, bude to dobrý stroj za málo peněz.Skrýt celý příspěvek
Dle mého dobré řešení. Za slušné peníze využijeme max z DANY a vystřílíme uskladněnou munici. Na nových houfnicích se postupně vytrénujeme a vše vychytáme pro plynulí přechod. ...Zobrazit celý příspěvek
Dle mého dobré řešení. Za slušné peníze využijeme max z DANY a vystřílíme uskladněnou munici. Na nových houfnicích se postupně vytrénujeme a vše vychytáme pro plynulí přechod. Potom už jen dokoupíme do ideálního stavu alespoň 50ks a budu tu považovat za úspěšný projekt.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...