Francouzské dělostřelecké systémy pro indickou armádu
- 8. 4. 2016
- 0 komentářů
- Václav Kopecký
Francouzská společnost Nexter podala finální nabídku ve výši jedné miliardy Euro do indického tendru na dodávku 1400 kusů tažených houfnic. Oznámil to zástupce společnosti Stéphane Mayer komisi pro obranu francouzského Národního shromáždění.
Nexter se v rámci nabídky pro indickou armádu spojil s tamním partnerem Larsen & Toubro (L&T) a indické armádě nabídl houfnice TRAJAN ráže 155 mm s hlavní o délce 52 ráží.
Nexter je tak druhým uchazečem o tuto vládní zakázku. Konkuruje mu izraelská společnost Elbit Systems, která se tendru účastní ve spolupráci se svým indickým partnerem Bharat Forge a Indii nabízí houfnici ATHOS 2052 ráže 155 mm s hlavní o délce 52 ráží.
Rozhodnutí o vítězi tendru padne do konce tohoto roku. Nicméně by nebylo nijak překvapivé, kdyby byl tendr zrušen nebo se ještě změnily jeho podmínky. Tato poměrně běžná praxe indických veřejných zakázek je všeobecně známá a sami Francouzi podotkli, že v případě zakázek v Indii je třeba velké trpělivosti.
Společnost Nexter se účastní také dalšího indického tendru na dodávku 814 samohybných houfnic na kolovém podvozku. Nexter v tomto řízení nabízí Indické armádě svou houfnici CAESAR ráže 155 mm s hlavní o délce 52 ráží. Kolové houfnice nabízí Nexter ve spolupráci se společnostmi L&T a Ashok Leyland.
V případě indických houfnic CAESAR bude zbraň osazena na automobil domácí výroby od společnosti Ashok Leyland, konkrétně se jedná o typ Super Stallion 6×6. Také v tomto tendru je hlavním rivalem francouzské zbrojovky izraelská společnost Elbit, která Indii nabízí houfnice ATMOS. Indie plánuje o nákupu kolových houfnic rozhodnout do konce roku 2018 a na jejich akvizici má vyčleněno 2,5 miliardy amerických dolarů.
Nexter ve spolupráci s L&S představil první prototyp houfnice TRAJAN v roce 2013. TRAJAN vychází z osvědčené francouzské houfnice CAESAR ráže 155 mm, která byla upravena na taženou verzi. Houfnice je schopná jak přímé, tak nepřímé střelby. TRAJAN je vybaven systém kontroly střelby, balistickým počítačem, radarem úsťové rychlosti (muzzle velocity radar – MVR) a inerciální navigační jednotkou.
Samohybná houfnice CAESAR na podvozku Unimog U2450L 6x6. / Public Domain
Houfnice je také osazena přídavnou motorovou jednotkou o síle 80 koňských sil spojenou s hydraulickou převodovkou. Motor umožňuje houfnici samostatně se přesouvat, a to rychlostí až 10 km/h na zpevněné komunikaci, nebo rychlostí 5 km/h na nezpevněném povrchu.
Motor také zajišťuje rozložení houfnice do palebného postavení a následné složení se zpět do transportního stavu. Do palebného postavení je houfnice rozložená za méně než minutu a půl. Zbraň obsluhuje šest mužů a kadence palby je až 6 ran za minutu.
TRAJAN je kompatibilní se střelivem NATO ráže 155 mm 39/52 (Joint Ballistic MoU), může používat granáty typu ERFB a chytrou munici jako jsou dělostřelecké granáty BONUS nebo SPACIDO.
Dostřel v případě nepřímé střelby je od 4,5 km do 42 km s použití munice typu BB/ERFB (Base-Bleed/Extended Range Full Bore). Při použití munice s přídavným raketovým pohonem vzroste dostřel až na 55 km. Při přímě střelbě je pak dostřel 2 km.
Houfnice váží 13 tun a je přepravitelná standardními transportními letouny jako jsou Il-76, C-17 nebo A400M. Po připojení za tahač je houfnici možné přepravovat maximální rychlostí 80 km/h po zpevněné komunikaci, na nezpevněném povrchu je maximální přepravní rychlost 30 km/h.
Zdroj: Defense Industry
Související články
Chytrá munice pro dělostřelectvo a minomety
Dělostřelectvo je díky své ničivé síle bez nadsázky označováno jako “Král bojiště”. Nová generace ...
- 23.09.2015
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Dělostřelecká a raketová budoucnost Armády ČR
Před pár týdny Ministerstvo obrany ČR zveřejnilo Koncepci výstavby Armády České republiky 2025. ...
- 10.01.2016
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Projekt indicko-ruského letadla MTA krachuje. Jak dopadne stíhačka FGFA?
Ambiciózní indicko-ruský program středního transportního letadla Multi Transport Aircraft (MTA), ...
- 11.01.2016
- 8 komentářů
- Václav Kopecký
Pentagon testuje nový systém protivzdušné obrany MML
Americká armáda v posledních týdnech intenzivně testuje nový systém protivzdušné obrany krátkého ...
- 07.04.2016
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...