Americké zbraně pro Saúdskou Arábii vs. lidská práva

Donald Trump a saúdský korunní princ Mohammed bin Salman dojednávají podmínky miliardového zbrojního obchodu. / The White House

Mnohamiliardové dodávky zbrojního materiálu ze Spojených států do Saúdské Arábie ohrožuje stále trvající konflikt v Jemenu i současné zmizení novináře Jamala Khashoggiho. Proti tradičně dobrým vztahům obou zemí se zvedá opozice zejména v americkém Kongresu.

Spojené státy mají za sebou dlouhou historii přátelských vztahů se Saúdskou Arábií. Jsou také největším dodavatelem zbraňových systémů do země, a to včetně špičkových víceúčelových letounů, válečných lodí nebo tanků. Saúdská Arábie je například jeden z mála amerických spojenců, který provozuje špičkové letouny F-15.

Donald Trump navíc minulý rok v Saúdské Arábii dojednal prodej zbraní ve výši 110 miliard dolarů. Jde o potenciální prodej zbraní během následující dekády, ale již nyní se finalizují podmínky dodávek amerických zbraní, vybavení a služeb v hodnotě 14,6 miliardy dolarů. Přesný seznam zbraní tohoto balíčku ale není znám.

Avšak již za předešlé vlády Baracka Obamy došlo k nákupům zbraní v rekordní hodnotě. Příkladem je saúdská akvizice čtyř špičkových fregat MMSC (Multi-Mission Surface Combatant), které vychází z lodí LCS (Littorial Combat Ship) třídy Freedom.

Na rozdíl od svého slabě vyzbrojeného předchůdce jsou MMSC osazeny 76mm automatickým kanónem, protilodními střelami Harpoon, torpédy a především 16 vertikálními sily Mk41. Za dodávku čtyř jednotek zaplatí Saúdové 11,2 miliardy amerických dolarů, další miliardu bude stát integrace vertikálních sil Mk41 a výzbroj plavidel.

Předešlá administrativa rovněž v roce 2016 podepsala smlouvu v hodnotě 1,5 miliardy na dodávku 115 kusů tanků M1A2S Abrams. Podle webu Breaking Defense mohou být dodávky lodí MMSC a tanků Abrams zahrnuty (plně nebo částečně) ve jmenovaném balíčku za 14,6 miliardy dolarů.

Avšak ne vše jde podle amerického plánu ‒ v minulém roce Spojené státy nabídly Saúdské Arábii systém protiraketové obrany THAAD v hodnotě 15 miliard dolarů. Prodej osobně v Saúdské Arábii podpořil prezidentův zeť Jared Kushner, který společně se zástupci firmy Lockheed Martin Saúdům nabídl za THAADy o 20 % nižší prodejní cenu.

I přes tuto nabídku Saúdská Arábie o nákupu nerozhodla v termínu, a nyní se jeví jako nejpravděpodobnější nákup ruských kompletů S-400. Jedná se již o druhý případ (po Turecku), kdy spojenec USA dává přednost ruským kompletům protivzdušné a protiraketové obrany S-400. Saúdská Arábie tak nepochybně dává USA najevo, že si může mezi spojenci vybírat.

Na vývoji americko-saúdských vztahů se negativně odrazila občanská válka v Jemenu. Saúdská Arábie v Jemenu bojuje na straně vládních jednotek proti Íránem podporovaným rebelům. Avšak v tomto konfliktu přišlo podle OSN o život již více než 6600 civilistů. Větší část obětí mají na svědomí údajně ozbrojené síly Saúdské Arábie, zejména její letecké údery. Proto také v červnu minulého roku 47 senátorů hlasovalo (leč neúspěšně) pro zablokování prodeje přesné americké letecké munice v hodnotě 500 milionů dolarů do Saúdské Arábie.

Spojené státy Saúdskou Arábii v tomto konfliktu podporují materiálně prodejem munice a také poskytují nepřímou podporu v podobě vzdušných tankerů či leteckého průzkumu. V americkém Kongresu však postupně narůstá opozice vůči prodeji zbraní Saúdské Arábii, zvlášť s přihlédnutím ke zmíněným civilním obětem. Například předseda výboru pro republikánské zahraniční vztahy Bob Corker řekl novinářům, že nedávno varoval nepojmenované vojenské firmy, aby se Saúdy neuzavíraly žádné nové zbrojní kontrakty.

Novým problematickým bodem společných vztahů je nedávné zmizení novináře Jamala Khashoggiho píšícího pro The Washington Post. Saúdská Arábie je Tureckem podezřívána z vraždy Khashoggiho na ambasádě v Ankaře. V této otázce zažádala komise amerického Kongresu administrativu Bílého domu k přezkoumání praktik Saúdské Arábie ve věci porušování lidských práv.

Napjaté vztahy si vyžádaly i návštěvu amerického ministra zahraničí Mike Pompea v Ankaře a Rijádu. Situace se již však odráží i na podpoře Trumpa vůči Saúdům: „Situace se nám vůbec nelíbí, nicméně si nejsme jistí, jestli bychom kvůli tomu měli zastavit obchod ve výši 110 miliard dolarů, neboť [Saúdové - pozn. red. ] vědí, že mají čtyři až pět alternativ, z nichž dvě jsou opravdu dobré [Rusové nebo Číňané - pozn. red. ] , které by ale nebyly pro mě přijatelné.“

Spolupráce se Saúdskou Arábií je však pro Spojené státy naprosto klíčová. Saúdská Arábie má hned několik strategických „karet“ s celosvětovým dopadem ‒ je významným dovozcem amerických zbraní, funguje jako přirozený mocenský oponent Íránu a celá Saúdská Arábie slouží jako americké vojenské, hospodářské a politické zázemí na Středním východě.

Saúdská Arábie má navíc schopnost rychle snižovat nebo zvyšovat těžbu ropy a tak ovlivňovat jeji cenu na světových trzích. Právě možnost ovlivnit ceny ropy je významnou předností, ale také politickou zbraní Saúdské Arábie. Ostatně díky Saúdské Arábii a její schopnosti hlídat světové ceny ropy se neopakovala ropná krize ze 70. let minulého století.

Saúdská Arábie je si své výjimečné pozice vědoma ‒ nedávno porušila tabu trvající 45 let a pohrozila, že případné vměšování se do politiky Saúdské Arábie může vést k silnému růstu ceny ropy. V každém případě je jistá jedna věc. Pokud Američané odmítnou spolupráci se Saúdy, jejich místo velmi rychle nahradí Rusové a Číňané, jejichž vlády se nemusí příliš starat o svou pověst v médiích.

Zdroj: Breaking Defense, RT, Bloomberg

 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová Saúdská Arábie? Princ Mohamed bin Salmán a vize 2030

Ve středu 21.6. došlo ke změně v následnictví na saúdském trůnu. Jednaosmdesátiletý král Salmán ...

Dobrá zpráva pro Evropu: Saúdové nakoupí 48 stíhaček Eurofighter Typhoon

Z Británie přišla skvělá zpráva pro evropský průmysl a evropské zaměstnance. V pátek Saúdská Arábie ...

Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem ...

Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?

Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • GlobeElement
    13:10 26.10.2018

    gangut - ať se vám to líbí nebo ne, Irák (ale i Lybie a další státy) měl se socialistickými zeměmi velice přátelské vztahy. Nejen, že jsme tam dodávali zbraně, ale i technologické ...Zobrazit celý příspěvek

    gangut - ať se vám to líbí nebo ne, Irák (ale i Lybie a další státy) měl se socialistickými zeměmi velice přátelské vztahy. Nejen, že jsme tam dodávali zbraně, ale i technologické celky a naši odborníci tam dělali kde co, včetně těžby ropy.

    Irák totiž budoval arabskou verzi socialismu a byl nepřítelem Izraele, který byl spojencem USA, takže nějaká protiváha byla ze strany SSSR žádoucí.

    Irán nebyl klientem USA, ale měl s nimi dobré vztahy. S Egyptem ještě lepší, což je zajímavé, když člověk vidí současné arabsko-iránské soupeření, ale je to tak.

    Irán má od SSSR a nyní Ruska odstup kvůli historickým zkušenostem. Ještě nezapomněli na Perskou socialistickou sovětskou republiku.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    20:13 25.10.2018

    Element Motáte piate cez deviate. Kedy sa zavádzal Mig-21 do výzbroje? Ste si istý? Irák bol hýčkaný len ako dobrý zákazník. Nič viac, nič menej. Jadrový reaktor mu budovali ...Zobrazit celý příspěvek

    Element
    Motáte piate cez deviate.
    Kedy sa zavádzal Mig-21 do výzbroje? Ste si istý?
    Irák bol hýčkaný len ako dobrý zákazník. Nič viac, nič menej. Jadrový reaktor mu budovali Francúzi, chemickú výrobu západný nemci. Mig-29 dostala najskor India, ak sa dobre pamatám. Asi preto lebo to bol dobrý zákazník. Nemyslíte?
    A vaše motanice okolo šáha a Iránu. Ešte raz. Irán za šáha bol klientom Spojených štátov. So soc. blokom mal neutrálne vzťahy. Po revolúcii bol Irán nepriateľom jak USA tak ZSSR. Ono komunistická ideológia sa s teokratickým režimom príliš nemusela.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    15:38 25.10.2018

    gangut - Irák byl hýčkaným mazlíčkem SSSR. Kupříkladu Mig-21 dostal dřív, než státy Varšavské smlouvy. Na druh dostal tak obrovské množství zbraní a technologických celků, že to ...Zobrazit celý příspěvek

    gangut - Irák byl hýčkaným mazlíčkem SSSR. Kupříkladu Mig-21 dostal dřív, než státy Varšavské smlouvy. Na druh dostal tak obrovské množství zbraní a technologických celků, že to nezaplatila ani jeho ropa a museli jsme mu to odpustit.

    Irán nebyl naším nepřítelem. Šáh jezdil na návštěvy do zemí sovětského bloku, u nás se mu dostalo hezké přezdívky Rezavé Pohlaví. Ale nebyl to ani spojenec, protože se zase neměl rád s některými arabskými státy a ty jsme si rozmazlovali.
    S USA měl dobré vztahy, dokud nenastoupila teokratická vláda, nebýt věznění diplomatů by je měl možná pořád, tuhle věc ani Irán ani USA nezvládli.

    Ano, Egypt dostal po uzavření míru s Izraelem americkou hospodářskou pomoc a nejspíš ji dostává dodnes. USA se tak snaží udržet mezi Araby a Židy mír. A celkem to vychází. Sadat se ovšem dobře snášel i s Iránem, šáh do Egypta utekl po převratu a se socialistickými zeměmi si taky rozuměl,, Egypt byl významným trhem pro zbraně i technologické celky.

    Proč byla v Iránu revoluce? No, asi nebyli spokojeni s vládou, řekl bych. Asi jako na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    19:14 24.10.2018

    Vraja Niečo som písal o Sojuze? Alebo je snáď o nom článok? Emelent Sýria ani Irak si robili svoju politiku,Neboli spojencom socialistických krajín. Nakupovali od nich zbrane ...Zobrazit celý příspěvek

    Vraja
    Niečo som písal o Sojuze? Alebo je snáď o nom článok?

    Emelent
    Sýria ani Irak si robili svoju politiku,Neboli spojencom socialistických krajín. Nakupovali od nich zbrane a spolupracovali s nimi, pretože Izrael. Rovnako spolupracovali aj s Francúzskom, kým robilo akú takú nezávislú politiku. Rovnako aj Egypt. Keď ten za Sadata uzavrel dohodu s izraelom, zrazu nemal problém nakupovať od USA,
    Irán nikdy nehral na obe strany. Za šáha bol klientom USA. A po revolúcii bol nepriatelom jak USA tak ZSSR.
    A k tomu drancovaniu a k ľudským právam - prečo teda vlastne tá revolúcia v Iráne prebehla? V prozápadnej bohatej krajine s osvieteným panovníkom. Aká sila dokázala zjednotiť demokratickú opozíciu s iránskymi komunistami a klerikálmi?Skrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
    18:46 24.10.2018

    Gangute,chcete říci,že bývalý SSSR,předchůdce dnešního Ruska si někdy lámal hlavu s lidskými právy a nebo nikdy žádný stát nedracoval???Jinak nutno přiznat SA to,že po obvinění z ...Zobrazit celý příspěvek

    Gangute,chcete říci,že bývalý SSSR,předchůdce dnešního Ruska si někdy lámal hlavu s lidskými právy a nebo nikdy žádný stát nedracoval???Jinak nutno přiznat SA to,že po obvinění z vraždy novináře to hned přiznali..Kdežto Vášemu vysněnému SSSR trvalo cca 40 roků přiznat to,co už věděl celý svět že vyvraždění polské inteligence v Katyni bylo dílem SSSR.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    22:48 23.10.2018

    Gangut - Sýrie nikdy nebyla americkým spojencem, patřila ke spojencům socialistických zemí stejně jako Irák. Operace Pouštní bouře se účastnilo i Rusko, co z toho lze ...Zobrazit celý příspěvek

    Gangut - Sýrie nikdy nebyla americkým spojencem, patřila ke spojencům socialistických zemí stejně jako Irák. Operace Pouštní bouře se účastnilo i Rusko, co z toho lze dedukovat?

    Irán to vždy hrál na obě strany, proto on a Izrael neměl ruské zbraně. Americká přítomnost v SA je relativně nová, způsobena právě invazí Iráku do Kuvajtu.

    A proletářská hesla o drancování si nech na prvomájový průvod.Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    21:16 23.10.2018

    Global tak 99% lidí tady vy něco o historii nevyjímaje konflikt USA Írán a to jedno procento seš ty

    Global tak 99% lidí tady vy něco o historii nevyjímaje konflikt USA Írán a to jedno procento seš ty

  • gangut
    20:41 23.10.2018

    GlobeElement Iste, Vztahy boli skvelé vládla proamerická bábka, ktorá si s ľudskými právami nerobila hlavu a američania s britmi Irán drancovali. To vyvolalo revolúciu ktorá ...Zobrazit celý příspěvek

    GlobeElement
    Iste, Vztahy boli skvelé vládla proamerická bábka, ktorá si s ľudskými právami nerobila hlavu a američania s britmi Irán drancovali. To vyvolalo revolúciu ktorá vyniesla k moci klerikálov. Štandartná americká zahraničná politika. On ani Castro nebol komunista keď bojoval proti Batistovi ani Násir sa neorientoval na Sojuz kým na Egypt netlačili Briti a Francúzi aj južný Vietnam mohol vyzerať úplne inak, keby tam nedosadili masiara.
    V priamom prenose sa bývalý spojenec američanov z vojny proti Husajnovi Sýria meni na ruský satelit a iránci sú na hraniciach Izraela. A čia je to vina?Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    20:22 23.10.2018

    Gangut - to bylo v roce 1953, až do roku 1979 byly vztahy Irán-USA dobré.
    Na každý pád i tohle bylo daleko před útokem na WTC, nebo ne?

    Gangut - to bylo v roce 1953, až do roku 1979 byly vztahy Irán-USA dobré.
    Na každý pád i tohle bylo daleko před útokem na WTC, nebo ne?

  • gangut
    20:07 23.10.2018

    GlobeElement konflikt Irán - USA je trochu starší, zvrhnutím demokraticky zvolenéj vlády premiéra Mosadeka CIA a inštaláciou bábkovej vlády šáha Páhlavího. - chce to znát ...Zobrazit celý příspěvek

    GlobeElement
    konflikt Irán - USA je trochu starší, zvrhnutím demokraticky zvolenéj vlády premiéra Mosadeka CIA a inštaláciou bábkovej vlády šáha Páhlavího. - chce to znát historii.Skrýt celý příspěvek

  • major
    19:53 23.10.2018

    Len pre úplnosť - Nemci v nedeľu pozastavili vývoz zbraní do SA a Merkelová tlačí aj na ostatné štáty ...Zobrazit celý příspěvek

    Len pre úplnosť - Nemci v nedeľu pozastavili vývoz zbraní do SA a Merkelová tlačí aj na ostatné štáty EÚ:
    https://zpravy.aktualne.cz/zah... Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    19:16 23.10.2018

    Tom75 - konflikt Irán - USA je trochu starší, začíná revolucí, útokem na velvyslanectví, uvězněním diplomatů - chce to znát historii.

    Tom75 - konflikt Irán - USA je trochu starší, začíná revolucí, útokem na velvyslanectví, uvězněním diplomatů - chce to znát historii.

  • logik
    14:58 23.10.2018

    danny: saudové už se přiznali, takže je to už trochu OT debata, ale v obou případech je zde obvinění poškozeného státu vůči jinému státu. V případě Británie sesbírané důkazy ...Zobrazit celý příspěvek

    danny: saudové už se přiznali, takže je to už trochu OT debata, ale v obou případech je zde obvinění poškozeného státu vůči jinému státu.

    V případě Británie sesbírané důkazy (zmínils tendenčně jen některé z nich a to se do médií nedostaly všechny), byly dostatečně silné k tomu, aby jejich soud vydal zatykač - tedy pokud VB nelže, tak ty důkazy jsou naprosto dostatečně "usvědčující". Pokud VB lže, může to být jakkoli. Čím se to liší od případu v Turecku? To také, pokud nelže, tak má silné důkazy proti pachateli, ale také zatím nemáme jedinou možnost ověřit, že opravdu nelže.

    Jak např. víš, že manželka toho novináře nelže? Nijak. Buďto věříš, nebo nevěříš. Stejně jako věříš nebo nevěříš VB.

    PS: Jestli je tam rozdíl, tak u Turecka jsme (do přiznání saudů) neměli žádný nezávislý zdroj potvrzující Tureckou verzi. U Britské jsme takový zdroj měli, např. Ruské lži ohledně údajné identity těch turistů, které se daly vyvrátit veřejně dostupnými zdroji (např. fotky "Petrova" na nástěnce ruské vojenské akademie atd...).

    Rimr: Vystihs to přesně.Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    13:53 23.10.2018

    Znáš Íránce který spachal v EU atentát nebo zaútočil 11 září v USA ?

    Znáš Íránce který spachal v EU atentát nebo zaútočil 11 září v USA ?

  • GlobeElement
    13:07 23.10.2018

    tom75 - toho v Teheránu.

    tom75 - toho v Teheránu.

  • tom75
    12:27 23.10.2018

    Rimr kterýho zmrda v Jemenu máš na mysli? Toho ze školního autobusu nebo z vybombene nemocnice či z naky zmasakrovaný svatby?

    Rimr kterýho zmrda v Jemenu máš na mysli? Toho ze školního autobusu nebo z vybombene nemocnice či z naky zmasakrovaný svatby?

  • RiMr71
    12:09 23.10.2018

    ...tak není to nic nového... Kdy ž mohly USA v minulosti úzce spolupracovot, přímo kolaborovat a mohutně dotovat zbraněmi a materiálem zločinný diktátorský režim (SSSR) vedený ...Zobrazit celý příspěvek

    ...tak není to nic nového... Kdy ž mohly USA v minulosti úzce spolupracovot, přímo kolaborovat a mohutně dotovat zbraněmi a materiálem zločinný diktátorský režim (SSSR) vedený nelítostným diktátorem Stalinem jen proto, aby pomohli položit na záda jiného zm*da, tak proč by v takové pragmatické politice nepokračovali i nyní, když jin na rozdíl od Ivana Ahmed navíc ještě platí?Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    19:48 22.10.2018

    Danny - nebavíme se o Ukrajině, ale o Turecku a SA. Že tebe ta nostalgie po Rusku vždycky dožene. Mezi ruským zásahem v Sýrii a Saudským v Jemenu žádný rozdíl není. O vraždě ...Zobrazit celý příspěvek

    Danny - nebavíme se o Ukrajině, ale o Turecku a SA. Že tebe ta nostalgie po Rusku vždycky dožene. Mezi ruským zásahem v Sýrii a Saudským v Jemenu žádný rozdíl není.

    O vraždě Chášadžího žádný přímý důkaz není, dokonce není aní jisté, že je mrtvý. Pokud SA lhala, že v pořádku odešel, může lhát zas, že byl zabit. Všechny informace máme od turecké strany, navíc jen filtrované.

    V tomto případě západ neutrpěl žádnou škodu. Jen vypadá divně, že se kamarádí s hnusákem.
    Když on v té čtvrti nikdo hodný nebydlí.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    19:47 22.10.2018

    Danny - nebavíme se o Ukrajině, ale o Turecku a SA. Že tebe ta nostalgie po Rusku vždycky dožene

    Danny - nebavíme se o Ukrajině, ale o Turecku a SA. Že tebe ta nostalgie po Rusku vždycky dožene

  • danny
    17:42 22.10.2018

    GlobeElement: tak pokud se Jemenský režim nezhroutil a Hádího úprk do Rijádu neznamená pád režimu, zajímalo by mě, jestli bereš jako prezidenta Ukrajiny Janukoviče?:-) Jinak Jemen ...Zobrazit celý příspěvek

    GlobeElement: tak pokud se Jemenský režim nezhroutil a Hádího úprk do Rijádu neznamená pád režimu, zajímalo by mě, jestli bereš jako prezidenta Ukrajiny Janukoviče?:-) Jinak Jemen už několik let nevykazuje základní znaky funkčního státu.

    Logik: Neříkáš pravdu. Tvrzení Británie jsem neoznačil za výmysl, ani nevolám po předložení věrohodných důkazů.
    Pouze britské tvrzení "v blízkosti Skripalova domu se pohybovali dva Rusové, které považujeme za tajné agenty a ti pravděpodobně aplikovali nervový jed na kliku" označuji za přinejlepším nepřímý důkaz pokusu o vraždu.
    Zatímco turecká policie vyšetřuje oznámení turecké občanky, jejíž snoubenec vstoupil do budovy saudské ambasády a už nevyšel ven, navíc přestal reagovat jeho telefon. Turecká policie konfrontovala saudské úřady s dotazem, kam se pohřešovaná osoba poděla. Po 14 dnech, kdy Saudi nebyli schopni jakkoli podložit své tvrzení, že osoba opustila budovu přiznávají, že již není mezi živými. To je přímý důkaz toho, že dotyčná osoba zmizela v objektu saudské ambasády (nikoli toho, jakou metodou). Co na tom nechápeš?

    Nic nepřekrucuji. V obou případech byla cílem útoku soukromá osoba s blízkým vztahem k pravděpodobnému útočníkovi - bývalý agent a bývalý prominent. V obou případech občan pravděpodobného útočníka. Ani v jednom případě nebyl cílem útoku hostitelský stát. V obou měly osoby oprávnění k pobytu na území hostitelského státu, tím pádem tyto mají povinnost chránit život a práva osob, jimž povolení k pobytu poskytly. Jediný spojenec byl poškozen v případě Turecka, oběť měla silné vazby na USA.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 7