Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Americký prezident Donald Trump a polský prezident Andrzej Duda; větší foto / White House

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jedním z hlavních témat bylo zřízení trvalé americké vojenské základny v Polsku. Varšava je přitom ochotna se významně finančně podílet na výstavbě a provozu základny.

Hlavním výsledkem úterní návštěvy polského prezidenta Dudy ve Washingtonu bylo podepsání strategického polsko-amerického dokumentu „Ochrana svobody a bohatství díky polsko-americkému strategickému partnerství.“

Jde o novou verzi strategického dokumentu, který nahrazuje původní deset roků starý text. Formulace v dokumentu jsou však obecné, neboť na textu deklarace se pracovalo několik let.

Přijatý dokument se skládá ze tří pilířů. Prvním pilířem je rozšíření spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, druhým spolupráce v oblasti energetiky (včetně investic do infrastruktury a odmítání plynovodu Nord Stream 2), třetím je pak hospodářská spolupráce a investice.

„Vzhledem k výzvám, jimž čelí mezinárodní řád, uznáváme, že nastal čas posílit a upevnit strategické partnerství mezi našimi národy,“ stojí v textu deklarace, „Potvrzujeme náš respekt a závazek ke společným hodnotám a demokratickým zásadám, včetně svobody, nezávislých institucí a lidského práva. Vyjadřujeme hluboké přesvědčení, že další rozvoj našich vztahů v oblasti obchodu, obrany a energetiky zvýší bezpečnost obou našich zemí a celé transatlantické oblasti.“

„Toto partnerství má zásadní význam s ohledem na stále vážnější problémy v oblasti bezpečnosti, které představuje agresivní chování Ruska, šíření zbraní hromadného ničení na celém světě, terorismus, organizované pašování migrantů a napětí na Blízkém východě,“ stojí v deklaraci.

Deklarace dále zdůrazňuje potřebu přítomnosti aliančních sil ve východní části NATO a také důležitost přítomnosti amerických sil v Evropě. Zvažovaná americká základna v Polsku pak má posílit bezpečnost celé oblasti střední a východní Evropy.

Oba státy také chtějí bojovat proti německo-ruskému projektu plynovodu Nord Stream 2, který podle deklarace ohrožuje bezpečnost Evropy. „Budeme i nadále koordinovat naše úsilí v boji proti energetickým projektům ohrožujícím naši společnou bezpečnost, jako je Nord Stream 2,“ dočteme se v deklaraci.

Nicméně klíčovým bodem, a také nejvíce „geopoliticky symbolickým“, je případné zřízení americké vojenské základny na polském území. Podle představ by na polském území měl mít základnu celý americký obrněný brigádní bojový tým ABCT (Armored Brigade Combat Team) s tanky Abrams, bojovými vozidly pěchoty Bradley a samohybnými houfnicemi Paladin.


Společná tisková konference

Vyjednávání o americké základně v Polsku se vedou několik let a Polsko musí přesvědčit všechny klíčové americké vládní instituce, aby s trvalou americkou přítomností v Polsku souhlasily. Přesvědčit je má mimojiné finanční spoluúčast Polska na výstavbě základny ve výši dvou miliard dolarů.

Trump dokonce uvedl, že Polsko může zaplatit ještě více. „Polsko bude platit miliardy dolarů za základnu. Polský prezident nám nabídl mnohem více než dvě miliardy dolarů ... takže se na to podíváme,“ uvedl Trump.

„Všichni účastníci tohoto rozhodnutí [o vojenské základně v Polsku - pozn. red.] musí souhlasit. Patří mezi ně Bílý dům, Pentagon a ministerstvo zahraničí, ale také americké vojenské struktury, včetně Kongresu. Všichni se musí shodnout na této myšlence, rozsahu, formách a datech. Chceme toho dosáhnout v souladu s logikou takového rozhodovacího procesu. Nic nemůže být urychleno, nic se nemůže zkrátit,“ komentuje vyjednávání o zřízení stále americké vojenské základny v Polsku Krzysztof Szczerski, šéf kanceláře polského prezidenta.

Podle Szczerskiho v případě zřízení trvalé americké vojenské základny v Polsku půjde o „geopolitický průlom“. Nicméně rozhodnutí o zřízení americké základny v Polsku nelze očekávat do několika měsíců. Prozatím americký Kongres ve vojenském rozpočtu pro fiskální rok 2019 zadal ministerstvu obrany, aby do března 2019 vypracovalo zprávu o možném zřízení vojenské základny v Polsku. Dokud se Kongres s touto zprávou neseznámí, není možné od něj čekat v této věci stanovisko.

Po setkání obou prezidentů ve Washingtonu se však zdá, že Duda minimálně amerického prezidenta přesvědčil. „Polsko je ochotné učinit velice významný příspěvek Spojeným státům, aby do Polska přišly a byly zde přítomny. Vím, že Polsku se tato představa velmi líbí. A ano, my o ní uvažujeme,“ uvedl na společné tiskové konferenci Trump.


Cvičení Saber Strike 2018 za účasti americké armády proběhlo na území Polska a Pobaltí.

Trump také ocenil rostoucí výdaje Polska do obrany, které mají do roku 2020 vzrůst na 2,1 % HDP a nejméně na 2,5 % HDP do roku 2030. Toto zvýšení vojenských výdajů je dokonce v Polsku stvrzené speciálním zákonem, který na konci minulého roku podepsal právě prezident Duda. 

„Jsme potěšeni, že Polsko je vůdcem, pokud jde o výdaje na obranu. Polsko plní své závazky. Máme zájem poskytnout pomoc v oblasti obrany zemím, které se usilovně snaží posílit své vlastní vojenské kapacity,“ řekl Donald Trump po setkání s prezidentem Dudou.

Dlužno však připomenout, jak ostatně upozornil generál ve výslužbě Ben Hodges, který velel americkým silám v Evropě do konce minulého roku, přítomnost amerických sil v Polsku není jen bilaterální záležitostí Polska a USA.

„Soudržnost Aliance bude vždy považována za mojí nejdůležitější záležitost, takže jakékoli rozhodnutí o trvalém nasazení někoho, kdekoli, by mělo být provedeno po konzultaci s našimi spojenci, protože každý musí souhlasit, že se zlepší celková bezpečnost,“ říká Hodges.

Hodges nyní působí v think-tanku Center for European Policy Analysis a podle vlastních slov je zastáncem rotačního nasazení amerických sil ve střední a východní Evropě. Rotační nasazení má však jeden problém, tedy alespoň pro střední a východní Evropu ‒ z geopolitického hlediska nemá rotační nasazení prakticky žádný význam, protože se mohou Američané v případě potřeby z východní části Aliance kdykoliv stáhnout. Například v rámci dohody s Rusy stylem „něco za něco.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace polské armády: Raději cizí, než domácí

Podle komentáře Jakuba Palowského z Defence24 došlo v programech modernizace polské armády k výrazné ...

Systémy protivzdušné obrany Poprad pro polskou armádu

Polská armáda obdržela první systémy protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Poprad. Jedná se tak ...

REPORTÁŽ: Polská vojenská výstava MSPO 2018

V polském městě Kielce ve středním Polsku se uskutečnila tradiční mezinárodní vojenská výstava MSPO ...

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk

Na polském vojenském veletrhu MSPO 2018 bylo podruhé vystaveno vyvíjené polské bojové vozidlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • marius
    17:58 28.09.2018

    Pánové, kde jste byli posledních 30 let?

    Pánové, kde jste byli posledních 30 let?

  • KOLT
    10:48 28.09.2018

    K budování dobrých vztahů jsou potřeba alespoň dva. Rusko má se všemi sousedy tak skvělé vztahy, jen ti prašiví Pšonci mu to kazí.... a kruci :-)

    K budování dobrých vztahů jsou potřeba alespoň dva. Rusko má se všemi sousedy tak skvělé vztahy, jen ti prašiví Pšonci mu to kazí.... a kruci :-)

  • Slavoslav
    10:35 28.09.2018

    pan namestnik ministra zahranicia zabudol spomenut ako od roku 2000 posiluje v danej oblasti svoju vojensku pritomnost Rusko co opravnene jeho susedov znepokojuje. A nie tak davno ...Zobrazit celý příspěvek

    pan namestnik ministra zahranicia zabudol spomenut ako od roku 2000 posiluje v danej oblasti svoju vojensku pritomnost Rusko co opravnene jeho susedov znepokojuje. A nie tak davno prave Rusko prepisovalo vo svoj prospech hranice v Europe. Dovtedy sa americka pritomnost v Europe redukovala.

    toz, ale tak ked si niekto stoji na vedeni a ako svoj zdroj berie hlavne spravy ktore neoveruju svoje zdroje a uverejnia cokolvek co sa im hodi do ich proruskeho kramu i keby to bol na kolene vymysleny blabol a este za to autora pochvaliaSkrýt celý příspěvek

  • marius
    10:18 28.09.2018

    Tož asi tak. Kdo to ani po přečtení toho článku v odkazu nepochopí, tak si fakt už asi stojí na vedení. Pokud by Polské vládě opravdu šlo o polský národ, tak by se snažili o dobré ...Zobrazit celý příspěvek

    Tož asi tak. Kdo to ani po přečtení toho článku v odkazu nepochopí, tak si fakt už asi stojí na vedení. Pokud by Polské vládě opravdu šlo o polský národ, tak by se snažili o dobré sousedské vztahy s Ruskem a nebojovali minulé války.

    https://www.hlavnespravy.sk/na... Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    19:50 22.09.2018
  • Tecka
    19:22 22.09.2018

    givicz Pomijając walkę polityczną ,która ma miejsce w każdym kraju... to fakt ! Ps. Staram się nie komentować bieżącej polityki ,ale powiem tak... mamy ciekawe czasy !

    givicz Pomijając walkę polityczną ,która ma miejsce w każdym kraju... to fakt ! Ps. Staram się nie komentować bieżącej polityki ,ale powiem tak... mamy ciekawe czasy !

  • givicz
    19:00 22.09.2018

    Údajně vyhodili i novináře co tu fotku pořídil.. ...Zobrazit celý příspěvek

    Údajně vyhodili i novináře co tu fotku pořídil.. .:)
    https://www.topky.sk/gl/537407...

    Poľský prezident má čo vysvetľovať: Fotografia s Donaldom Trumpom pobúrila verejnosť
    https://www.topky.sk/cl/11/173...

    "Duda je už tri roky prezidentom. Už by mal vedieť, že medzinárodné zmluvy sa takto nepodpisujú," zdôraznil Bosacki.

    "Táto fotografia lepšie ako tisíc slov ukazuje, aká je pozícia Poľska a poľského prezidenta po troch rokoch, čo je pri moci strana Právo a spravodlivosť (PiS). Nič konkrétne sme nedosiahli. Veľa siláckych rečí, pre ktoré sme na posmech," napísal na Twitteri bývalý minister obrany Tomasz Siemoniak

    "takto vyzerá vstávanie na nohy". "Ani jeden západný líder nás už neberie vážne," dodal. Bývalý člen PiS Pawel Zalewski ,, "Ako bezprecedentne hlboko sme padli," dodal.

    Poľský odborník na diplomatický protokol Janusz Sibora označil okolnosti podpisového aktu v Bielom dome za neprípustné. "Tak sa možno podpisuje prevzatie doporučeného listu, ale nie vyhlásenie o spolupráci štátov,"Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    13:18 22.09.2018

    ..a Korea Południowa ? Ja osobiście jestem sceptyczny takiemu pomysłowi i uważam , ze baza materiałowa plus magazyn sprzętu dla ciężkiej brygady wystarczy. Ale określenie - ...Zobrazit celý příspěvek

    ..a Korea Południowa ?
    Ja osobiście jestem sceptyczny takiemu pomysłowi i uważam , ze baza materiałowa plus magazyn sprzętu dla ciężkiej brygady wystarczy. Ale określenie - okupacja- ,to oksymoronSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:13 22.09.2018

    Podle mě by ta US základna byla dobré řešení pro celou Střední Evropu. Jednak by mohla naznačit Němcům i Rusům, že navázat na staré prusko-ruské imperiálně-diplomatické tradice a ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě by ta US základna byla dobré řešení pro celou Střední Evropu.
    Jednak by mohla naznačit Němcům i Rusům, že navázat na staré prusko-ruské imperiálně-diplomatické tradice a dělit si mezi sebou pás zemí, které mezi nimi leží nebude jednoduché. Tj. pomohla by naplnit důvod pro který kdysi vzniklo NATO. Udržet Američany uvnitř, Rusy venku a Němce dole. Což je z pohledu bezpečnostních zájmů ČR, to je jediné měřítko, kterým bychom měli všechny zahraničně-politické události hodnotit, naprosto pozitivní.

    Navíc, a to by byl bonus navíc, americká základna by významně ztěžovala nějakému příštímu polskému režimu realizaci velmocenské pozice vůči sousedům.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    13:02 22.09.2018

    Tecka
    Japonsko a Německo jsou od r.1945 okupované země, nezlob se, ale je mimo mé chápání, proč chce být okupovanou zemí i Polsko. Jenom vás budou využívat proti Rusku.

    Tecka
    Japonsko a Německo jsou od r.1945 okupované země, nezlob se, ale je mimo mé chápání, proč chce být okupovanou zemí i Polsko. Jenom vás budou využívat proti Rusku.

  • KOLT
    20:46 21.09.2018

    Skutečně by mě zajímalo, proč by Skandinávie měla mít zájem o NS II. Zvláště Norsko určitě.... A Dánsko má dokonce takový zájem, že je zásadně proti, díky čemuž se může stát, že se ...Zobrazit celý příspěvek

    Skutečně by mě zajímalo, proč by Skandinávie měla mít zájem o NS II. Zvláště Norsko určitě.... A Dánsko má dokonce takový zájem, že je zásadně proti, díky čemuž se může stát, že se NS II konat nebude.... Ale přiznám se, že netuším, jak jsou plánované trasy trubek a jestli skutečně Dánsko je schopné celý projekt zablokovat, respektive by to jen znamenalo nějaké technické problémy a přesun trasy.

    Tak jako tak je NS II vztyčený prostředníček východnímu křídlu EU, kterým Německo jasně ukazuje, že ono nás skrze EU může nutit k čemukoliv (a pokud neposloucháme, jsme náckové), zatímco ono s námi může vyjebat, kdykoliv se mu zachce. Já Němce ve své podstatě chápu – nechtějí být závislí na transitu přes nespolehlivou (z jejich pohledu) část Evropy. A nemám s tím problém! Ten mám s tím, že sami pak po nás chtějí solidárnost ve sračkách, které si způsobili sami svojí blbostí. A ještě na nás plivají, když nepomůžeme, protože se nechceme dostat do stejných problémů.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    20:19 21.09.2018

    BarryGold Žijete v omylu. Válka byla vyhlášena , to ano, ale pouze tzv. na oko. Po vyhlášení války se předpokládá nějaká akce, která by dostála slovu. Taková akce nenastala. ...Zobrazit celý příspěvek

    BarryGold
    Žijete v omylu.
    Válka byla vyhlášena , to ano, ale pouze tzv. na oko.
    Po vyhlášení války se předpokládá nějaká akce, která by dostála slovu.
    Taková akce nenastala.
    Není zcela pravda , že nebyli připraveni. Oni nechtěli býti připraveni. Doufali, že se zakopou na hranici Francie a Německa, že použijí případně, kdyby náhodou Němec zaútočil Belgii jako válečné hřiště a povedou čistě obranou válku svého území.
    Maginotova linie přeci nebyla stavěna pro nic za nic.

    Především bylo v plánu nechat vykrvácet Němce na Sovětském svazu.
    Předpokládali, že Němci půjdou v první řadě na východ. Např. Belgie měla od Německa záruku neutrality. Tak proč by se měli obávat, že ?
    Je proto trochu úsměvné , že sami Němci si spíš věřili na Francii a na Británii než na SSSR. Až když viděli neschopnost SSSR při v pádu do Polska, tak si řekli no asi by se to dalo dobýt ten Sovětský svaz.

    Ve skutečnosti síla Francie a Británie byla dostatečná na výpad proti západní hranici Německa, kde v době bojů o Polsko, neměli Němci čím čelit takovému útoku.
    Naši důstojníci na všech úrovních, v očekávání akce ze strany VB a F, udržovali velkou odbojovou síť pro provedení masového povstání naší armády, to byla příčina téměř úplné likvidace našeho odboje. O aktivitách a plánech našich důstojníků F a VB jistě věděli. Takže v případě výpadu F a VB by museli Němci čelit i Československé armádě, sice s trochu vylámanými zuby, ale s o nic menším odhodláním.Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    19:16 21.09.2018

    Omluva: můj příspěvek směřoval na GAVL

    Omluva: můj příspěvek směřoval na GAVL

  • BarryGold
    18:51 21.09.2018

    logarius: Tu podlost VB a Francie vidíte v tom, že na přepadení Polska Německem reagovaly bez prodlení vyhlášením války Německu, přestože na válku ještě nebyly připravené a v dané ...Zobrazit celý příspěvek

    logarius: Tu podlost VB a Francie vidíte v tom, že na přepadení Polska Německem reagovaly bez prodlení vyhlášením války Německu, přestože na válku ještě nebyly připravené a v dané chvíli toho vojensky moc dělat nemohly?Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    18:14 21.09.2018

    lorgarius To je právě ta polská nepoučitelnost o tom kde a jak si mám vytvářet spojence. Zájmy USA v Evropě jsou nejblíže zájmům VB. Takže z jejich strany se dá předpokládat ...Zobrazit celý příspěvek

    lorgarius
    To je právě ta polská nepoučitelnost o tom kde a jak si mám vytvářet spojence.
    Zájmy USA v Evropě jsou nejblíže zájmům VB. Takže z jejich strany se dá předpokládat stejná podlost jako od VB a Francie v začátku druhé světové.
    Nutno brát v potaz, že reálně je pro západní mocnáře Polák=Rusákovi.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    17:01 21.09.2018

    marius
    Najwyraźniej o tym nie wiesz ale wszyscy płacą .. najwiecej Japończycy a najmniej Niemcy ,co bardzo boli Trumpa ...

    marius
    Najwyraźniej o tym nie wiesz ale wszyscy płacą .. najwiecej Japończycy a najmniej Niemcy ,co bardzo boli Trumpa ...

  • BarryGold
    15:29 21.09.2018

    flanker: Ano, Trump se vyjádřil jasně: 11. července 2018 - Za ruského zajatce označil Německo na úvod summitu NATO v Bruselu americký prezident Donald Trump. Berlín kritizoval za ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker: Ano, Trump se vyjádřil jasně: 11. července 2018 - Za ruského zajatce označil Německo na úvod summitu NATO v Bruselu americký prezident Donald Trump. Berlín kritizoval za to, že chce od USA před Ruskem chránit a přitom „platí Rusku miliardy dolarů za plyn a energii". Ostatní spojence vyzval, aby platili na společnou obranu víc.
    Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/trump-... Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    14:49 21.09.2018

    Kedysi ked ešte Švedsko bolo regionalnou velmocou a patrilo mu Finsko, platilo take prislovie. Statočny švedski generali bojovali do posledneho Fina. Niečo podobne nastane aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Kedysi ked ešte Švedsko bolo regionalnou velmocou a patrilo mu Finsko, platilo take prislovie. Statočny švedski generali bojovali do posledneho Fina.
    Niečo podobne nastane aj pripade konvečnej vojny v tom regione medzi USA a Ruskom.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    14:34 21.09.2018

    PavolR, o cviceni na Lesti viem, ale tak nejak mi tam nepasuju briti, teda myslim, ze oni na Slovak shield nie su.

    PavolR, o cviceni na Lesti viem, ale tak nejak mi tam nepasuju briti, teda myslim, ze oni na Slovak shield nie su.

  • marius
    14:03 21.09.2018

    Tecka
    Polská logika je tedy zaplatit si vlastní okupaci?

    Tecka
    Polská logika je tedy zaplatit si vlastní okupaci?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3