Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35

Foto: Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin
Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin 

Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019. Zákon vyžaduje po ministerstvu obrany hloubkové přezkoumání vojenských vztahů mezi USA a Tureckem. Tyler Rogoway z webu The Drive se pokusil o bližší náhled do celé problematiky.

Turecko plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A Lightning II. Závazně objednalo již 30 letounů a do programu investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.

 

Mezi USA a Tureckem, a vlastně i Tureckem a Západem, však panují vážné politické neshody. Obecně se Západu nelíbí vnitřní i zahraniční politika tureckého prezidenta Recep Erdogana, neochota vydat amerického pastora Andrewa Brunsona a v souvislosti s programem F-35 nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.

 

Prezident USA Donald Trump v pátek navíc vydal pokyn pro dvojnásobné zvýšení dovozního cla na hliník (20 %) a ocel (50 %) z Turecka. Zpráva okamžitě způsobila pokles turecké liry na historické minimum a dále zatřásla již tak notně oslabenou ekonomickou stabilitou Turecka. Erdogan zase dnes uvedl, že Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států.

 

Problémů ve vztazích USA-Turecko je ale celá řada ‒ zhoršující se vztahy Turecka a Izraele nebo turecký postoj vůči Kurdům, kteří jsou hlavními západními spojenci v boji proti Islámskému státu.

 

Vážné neshody jsou ve vojenské oblasti. Kongresmani v zákoně NDAA požadují do 90 dnů vypracování zprávy o turecko-amerických vztazích, včetně postavení letecké základny Incirlik, kterou využívá americké letectvo.

 

Klíčové je zjistit, zda nákup S-400 může ohrozit bezpečnost amerických zbraňových systémů používaných společně Tureckem a USA. Jde zejména o stíhačky F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon, systémy protivzdušné obrany Patriot, dopravní vrtulníky CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk a bitevní vrtulníky AH-64 Apache.

Problém je, že každý tento stroj má unikátní radiolokační a elektromagnetický podpis, včetně unikátních prostředků radioelektronického boje a obrany proti nepřátelské PVO ‒ Spojené státy se obávají, že obsluha (dokonce i přímo ruská) S-400 se může na těchto systémech cvičit, hledat slabiny a výsledky se následně dostanou do rukou Rusů.
 

Turecko provozuje šest CH-47 Chinook a plánuje nákup 11 dalších strojů, 57 UH-60M (+ 50 strojů) a 245 stíhaček F-16. V extrémním případě Washington přestane poskytovat pro tyto stroje náhradní díly a technickou podporu, jak se to ostatně v minulosti již stalo několikrát (Írán, Venezuela).

 

Středem pozornosti je ale především stíhačka F-35, která bude tvořit páteř západních leteckých sil po několik příštích desetiletí. První turecká F-35A byla již vyrobena, ale zůstává na americké základně Luke v Arizoně, protože zde turečtí piloti provádí výcvik.
 

Proti tvrdému postupu proti Turecku byl ministr obrany Jim Mattis, který Turecko vnímá jako klíčového partnera v oblasti a navíc upozorňuje, že odstoupení Turecka z programu F-35 přinese další zdražení a zdržení programu F-35.

 

Avšak oboustranné vyhrocené kroky mezi administrativou Donalda Trumpa a Recep Erdogana, a ostatně poněkud chmurný vztah mezi oběma prezidenty, neukazují na zlepšení vztahů v nejbližší době. Erdogan navíc tvrdí, že Washington na svém území chrání Muhammada Fethulláha Gülena. Právě Gülen měl být podle Erdogana vůdcem pokusu o převrat v roce 2016.

 

Jak odstoupení Turecka ovlivní program F-35? Díly pro F-35 vyrábí mimo jiné turecké firmy Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries ‒ potrvá minimálně dva roky, než se za tyto výrobce najde náhrada. Kromě toho jedno z tří plánovaných evropských servisních center pro údržbu motorů F-35 vzniká v Turecku. Další dvě centra se staví v Norsku a Nizozemsku.
 

Podle NDAA ministerstvo obrany musí vypracovat studii popisující průmyslové zapojení Turecka do programu F-35, dále nutné kroky zmírňující negativní dopady odstřihnutí tureckého výrobního řetězce nebo navrhnout alternativní systémy PVO, které by mohla turecká vláda koupit místo S-400.

 

Aby však problémů nebylo málo, na letecké základně Incirlik se nalézají americké jaderné hlavice B61. Před necelým týdnem přitom skupina tureckých právníků z „neziskovky“ Association for Social Justice and Aid (financována okolím Erdogana) požádala turecké soudy, aby zatkly téměř desítku amerických vojenských pracovníků v Turecku kvůli údajným vazbám na pokus o převrat proti prezidentovi Erdoganovi v roce 2016.

 

Právníci rovněž požadují zákaz letů ze základny Incirlik a provedení razie na základně pro hledání dalších důkazů o možném zapojení Američanů do převratu. Otázkou samozřejmě je, jak v takovém prostředí mohou Američané zajistit bezpečnost jaderných pum, i když je možné, že už je základny odsunuli. Pokud však jaderné zbraně zůstávají na základně, představují nedozírné strategické riziko, nejen vůči USA, ale především vůči Evropě.
 

Zdá se, že Turecko se velmi rychle politicky a ideologicky vzdaluje od Západu, směrem více k Rusku a Íránu. Co tento gigantický geopolitický posun přinese regionu a Alainci, je těžké předvídat.

 

EDIT 14.8.: Turecku hrozí ztráta obchodu ohledně dodávek 30 bitevních vrtulníků T129 ATAK do Pákistánu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vrtulníky obsahují americké součástky a Washington uvažuje o neudělení vývozní licence.
 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“

Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...

Výroba F-35 Lightning II trvá 41 541 hodin

Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) ...

Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...

Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II

Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • petris
    18:00 14.08.2018

    Áno, počty hrajú významnú rolu. Severokórejci majú síce početnú armádu ale viacmenej smiešne vyzbrojenú a po všetkých stránkach zastaralú. Turci majú relatívne slušnú výzbroj a aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Áno, počty hrajú významnú rolu. Severokórejci majú síce početnú armádu ale viacmenej smiešne vyzbrojenú a po všetkých stránkach zastaralú. Turci majú relatívne slušnú výzbroj a aj počty, to je oproti KLDR priepastný rozdiel.Skrýt celý příspěvek

  • dante1
    17:58 14.08.2018

    Je třeba si přiznat že ať chceme nebo ne, tak Turecko už není náš spojenec.Zbraně které se jim dnes dodají mohou být zítra použity proti kdo ví komu,dovedl bych si docela ...Zobrazit celý příspěvek

    Je třeba si přiznat že ať chceme nebo ne, tak Turecko už není náš spojenec.Zbraně které se jim dnes dodají mohou být zítra použity proti kdo ví komu,dovedl bych si docela představit že třeba i proti Řecku atd.Za mě bych jim dal na výběr .Buď začnete zase sekat dobrotu nebo vystupte.Jasně je pravdou že jejich členství v NATO má svoje výhody jako je jejich silná armáda nebo strategická poloha ale rizika která to přináší jsou dle mého už nepřijatelná.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    17:49 14.08.2018

    Turecko a "druhej alebo tretej najschopnejšej armády z NATO"? Co nekoho vede k tomu, ze Tureckou armadu povazuje za schopnejsi nez armady francie, spojeneho kralovstvi, nemecka a ...Zobrazit celý příspěvek

    Turecko a "druhej alebo tretej najschopnejšej armády z NATO"? Co nekoho vede k tomu, ze Tureckou armadu povazuje za schopnejsi nez armady francie, spojeneho kralovstvi, nemecka a italie? Nebo jde o proste zjednoduseni ala pocetnejsi = schopnejsi (to pak severokorejska armada je snad nejschopnejsi na svete).Skrýt celý příspěvek

  • petris
    17:23 14.08.2018

    Je to zaujímavý vývoj.Turecko nutne potrebuje nahradiť tucty svojich dosluhujúcich F-4. Ak nedostanú F-35, tak ostáva F-16 do ktorej ale nepôjdu už len z trucu a preto aby neviseli ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to zaujímavý vývoj.Turecko nutne potrebuje nahradiť tucty svojich dosluhujúcich F-4. Ak nedostanú F-35, tak ostáva F-16 do ktorej ale nepôjdu už len z trucu a preto aby neviseli na šnúrkach od gatí strýčka Sama, Rafale kde by ale viseli na šnúrkach od gatí Francúzov ktorí visia na šnúrkach od gatí strýčka Sama, alebo Su-35S, pri ktorom by viseli na šnúrkach Putinových gatí, kam ich ale aj tak veľmi úspešne odtláča západ. Kúpa akéhokoľvek nenatovského typu by ale znamenala faktický odchod Turecka z NATO. Kto by to bol povedal pred tromi rokmi po zostrele Su-24. V 2014 si strategickí plánovači NATO mädlili ruky že sa im podarilo definitívne odtrhnúť Ukrajinu od Ruska. V 2018/19 má ruské strategické plánovanie nábeh vrátiť im to vystúpením druhej alebo tretej najschopnejšej armády z NATO a jej potenciálnym začlenením do SCO či Turecka do EEU.Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    17:00 14.08.2018

    cernakus: máte tam chybičku (nebo úmyslnou lež?) Prezident Reagan neměl Alzheimerovu chorobu. Onemocněl až později, v důchodu.

    cernakus: máte tam chybičku (nebo úmyslnou lež?) Prezident Reagan neměl Alzheimerovu chorobu. Onemocněl až později, v důchodu.

  • dusan
    16:59 14.08.2018

    cernakus Trump je síce "exot", ale s Erdogan je jednoducho problém. Naväčší pre Turecko.. Jeho ekonomická politka je katastrofálna, nahrádzanie odborníkov poslušnými ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus

    Trump je síce "exot", ale s Erdogan je jednoducho problém. Naväčší pre Turecko..

    Jeho ekonomická politka je katastrofálna, nahrádzanie odborníkov poslušnými mopslíkmi nič dobré neprináša a on si svojich verných dosadzuje všade.

    Ekonomicky je Turecko napojené na EÚ. Už dnes sú západní investori z Turecka na prášky a vyzerá, že to bude ešte horšie. Ich odliv bude pre Turecko katastrofou - Rusi či Číňania ich nedokážu nahradiť.

    Predpokladám, že takto o rok bude mať Erdogan také starosti s ekonomikou, že rád si nechá zaplatiť vystúpenie z programu F-35 ....Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    16:40 14.08.2018

    Čím dál více mám tendence věřit rusofóbním amerikofilům tu pohádku o tom, jak Putin instaloval Trumpa do funkce prezidenta USA. Protože se mi prostě nechce věřit, že jeho kroky ...Zobrazit celý příspěvek

    Čím dál více mám tendence věřit rusofóbním amerikofilům tu pohádku o tom, jak Putin instaloval Trumpa do funkce prezidenta USA.

    Protože se mi prostě nechce věřit, že jeho kroky jsou způsobené prostě jen tím, že je debilnější než Reagan s Alzheimerovou chorobou.

    Protože ty kroky, které činí, jejichž zjevným cílem je co nejvíce vazalů vytlačit z americké sféry vlivu do sféry Čínské a Ruské, se snad ani jinak interpretovat nedají.

    Ano, je fakt, že zpackaný protiErdoganovský puč je dědictví po Obavovi. Nicméně se nezdá, že by to chtěl Trump nějak zahladit a urovnat, spíše ještě více lije olej do ohně.
    O takovém rozkolu, který je nyní mezi Amíky a Turky snili i ti nejmocnější Sovětští vůdci a ejhle, kágebáček to má jako realitu a prakticky zadarmo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 6