Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35

Foto: Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin
Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin 

Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019. Zákon vyžaduje po ministerstvu obrany hloubkové přezkoumání vojenských vztahů mezi USA a Tureckem. Tyler Rogoway z webu The Drive se pokusil o bližší náhled do celé problematiky.

Turecko plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A Lightning II. Závazně objednalo již 30 letounů a do programu investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.

 

Mezi USA a Tureckem, a vlastně i Tureckem a Západem, však panují vážné politické neshody. Obecně se Západu nelíbí vnitřní i zahraniční politika tureckého prezidenta Recep Erdogana, neochota vydat amerického pastora Andrewa Brunsona a v souvislosti s programem F-35 nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.

 

Prezident USA Donald Trump v pátek navíc vydal pokyn pro dvojnásobné zvýšení dovozního cla na hliník (20 %) a ocel (50 %) z Turecka. Zpráva okamžitě způsobila pokles turecké liry na historické minimum a dále zatřásla již tak notně oslabenou ekonomickou stabilitou Turecka. Erdogan zase dnes uvedl, že Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států.

 

Problémů ve vztazích USA-Turecko je ale celá řada ‒ zhoršující se vztahy Turecka a Izraele nebo turecký postoj vůči Kurdům, kteří jsou hlavními západními spojenci v boji proti Islámskému státu.

 

Vážné neshody jsou ve vojenské oblasti. Kongresmani v zákoně NDAA požadují do 90 dnů vypracování zprávy o turecko-amerických vztazích, včetně postavení letecké základny Incirlik, kterou využívá americké letectvo.

 

Klíčové je zjistit, zda nákup S-400 může ohrozit bezpečnost amerických zbraňových systémů používaných společně Tureckem a USA. Jde zejména o stíhačky F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon, systémy protivzdušné obrany Patriot, dopravní vrtulníky CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk a bitevní vrtulníky AH-64 Apache.

Problém je, že každý tento stroj má unikátní radiolokační a elektromagnetický podpis, včetně unikátních prostředků radioelektronického boje a obrany proti nepřátelské PVO ‒ Spojené státy se obávají, že obsluha (dokonce i přímo ruská) S-400 se může na těchto systémech cvičit, hledat slabiny a výsledky se následně dostanou do rukou Rusů.
 

Turecko provozuje šest CH-47 Chinook a plánuje nákup 11 dalších strojů, 57 UH-60M (+ 50 strojů) a 245 stíhaček F-16. V extrémním případě Washington přestane poskytovat pro tyto stroje náhradní díly a technickou podporu, jak se to ostatně v minulosti již stalo několikrát (Írán, Venezuela).

 

Středem pozornosti je ale především stíhačka F-35, která bude tvořit páteř západních leteckých sil po několik příštích desetiletí. První turecká F-35A byla již vyrobena, ale zůstává na americké základně Luke v Arizoně, protože zde turečtí piloti provádí výcvik.
 

Proti tvrdému postupu proti Turecku byl ministr obrany Jim Mattis, který Turecko vnímá jako klíčového partnera v oblasti a navíc upozorňuje, že odstoupení Turecka z programu F-35 přinese další zdražení a zdržení programu F-35.

 

Avšak oboustranné vyhrocené kroky mezi administrativou Donalda Trumpa a Recep Erdogana, a ostatně poněkud chmurný vztah mezi oběma prezidenty, neukazují na zlepšení vztahů v nejbližší době. Erdogan navíc tvrdí, že Washington na svém území chrání Muhammada Fethulláha Gülena. Právě Gülen měl být podle Erdogana vůdcem pokusu o převrat v roce 2016.

 

Jak odstoupení Turecka ovlivní program F-35? Díly pro F-35 vyrábí mimo jiné turecké firmy Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries ‒ potrvá minimálně dva roky, než se za tyto výrobce najde náhrada. Kromě toho jedno z tří plánovaných evropských servisních center pro údržbu motorů F-35 vzniká v Turecku. Další dvě centra se staví v Norsku a Nizozemsku.
 

Podle NDAA ministerstvo obrany musí vypracovat studii popisující průmyslové zapojení Turecka do programu F-35, dále nutné kroky zmírňující negativní dopady odstřihnutí tureckého výrobního řetězce nebo navrhnout alternativní systémy PVO, které by mohla turecká vláda koupit místo S-400.

 

Aby však problémů nebylo málo, na letecké základně Incirlik se nalézají americké jaderné hlavice B61. Před necelým týdnem přitom skupina tureckých právníků z „neziskovky“ Association for Social Justice and Aid (financována okolím Erdogana) požádala turecké soudy, aby zatkly téměř desítku amerických vojenských pracovníků v Turecku kvůli údajným vazbám na pokus o převrat proti prezidentovi Erdoganovi v roce 2016.

 

Právníci rovněž požadují zákaz letů ze základny Incirlik a provedení razie na základně pro hledání dalších důkazů o možném zapojení Američanů do převratu. Otázkou samozřejmě je, jak v takovém prostředí mohou Američané zajistit bezpečnost jaderných pum, i když je možné, že už je základny odsunuli. Pokud však jaderné zbraně zůstávají na základně, představují nedozírné strategické riziko, nejen vůči USA, ale především vůči Evropě.
 

Zdá se, že Turecko se velmi rychle politicky a ideologicky vzdaluje od Západu, směrem více k Rusku a Íránu. Co tento gigantický geopolitický posun přinese regionu a Alainci, je těžké předvídat.

 

EDIT 14.8.: Turecku hrozí ztráta obchodu ohledně dodávek 30 bitevních vrtulníků T129 ATAK do Pákistánu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vrtulníky obsahují americké součástky a Washington uvažuje o neudělení vývozní licence.
 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“

Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...

Výroba F-35 Lightning II trvá 41 541 hodin

Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) ...

Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...

Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II

Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • raziel87
    10:46 16.08.2018

    2 Superme ale to jste nepochopil moje zamyšlení, už se uchylujete ke stejně zkratkovitým dedukcím jako Jirosi. Díky za připomenutí, že Velká Británie je spojencem číslo jedna ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Superme

    ale to jste nepochopil moje zamyšlení, už se uchylujete ke stejně zkratkovitým dedukcím jako Jirosi. Díky za připomenutí, že Velká Británie je spojencem číslo jedna pro USA :THUMBS UP: Já ve svém příspěvku nad něčím přece nebrečel.Skrýt celý příspěvek

  • astor
    09:32 16.08.2018

    Jirosi Zbraně se nerozdávaly, bylo to mnohem horší. Garant existence předlistopadového Československa ústy Michaila Gorbačova odmítl podpořit stávající vládu a tím reálně způsobil ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi
    Zbraně se nerozdávaly, bylo to mnohem horší. Garant existence předlistopadového Československa ústy Michaila Gorbačova odmítl podpořit stávající vládu a tím reálně způsobil nemožnost efektivního zásahu proti opozici. Proto i dnešní vládcové vědí, že bez podpory ze zahraničí se můžou jít klouzat. Ostatně otázka nebyla, jestli s NATO a nebo s Ruskem. Řeč byla o tom, že bez NATO. Ty plky, že bez něj by nás někdo schlamstnul, jsou směšné. Snad Polsko..
    Ostatně takové Rakousko taky není v paktu a chce ho někdo sežrat?Skrýt celý příspěvek

  • Host
    07:19 16.08.2018

    Czertik.. tvrdit na pomerne kvalitnom servru ze NATO je idealisticky spolok stojaci na hodnotach.. to sorry jako

    Czertik.. tvrdit na pomerne kvalitnom servru ze NATO je idealisticky spolok stojaci na hodnotach.. to sorry jako

  • Superme
    06:17 16.08.2018

    Samozřejmě místo "jedná" má být "hájí"

    Samozřejmě místo "jedná" má být "hájí"

  • Superme
    06:15 16.08.2018

    raziel87- Co to naznačuje? Británie byla, je a bude americkým spojencen číslo 1 v Evropě. Navíc Trumpova administrativa nabídla EU dohodu o volném obchodu, stejně jako mnoha jiným. ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87- Co to naznačuje? Británie byla, je a bude americkým spojencen číslo 1 v Evropě. Navíc Trumpova administrativa nabídla EU dohodu o volném obchodu, stejně jako mnoha jiným. To mi do té tvé teorie noc nezapadá.

    A co fakt nechápu je, že oba brečíte, že Trump háji USA a ne EU. No... aspoň někdo jedná zájmy hlavně SVÉ země!Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    22:09 15.08.2018

    a koukám, že je tu už diskuze s Oteckem v plném proudu - reaguji na příspěvek 15.8, 13:50

    a koukám, že je tu už diskuze s Oteckem v plném proudu - reaguji na příspěvek 15.8, 13:50

  • raziel87
    22:06 15.08.2018

    2 otecko mám podobný pohled na věc. Ta zmínka s Trumpem, ano! Taky mě to zarazilo a dost překvapilo, že se toho nezávislí novináři nechytli s větší vervou. Trumpovi ...Zobrazit celý příspěvek

    2 otecko

    mám podobný pohled na věc. Ta zmínka s Trumpem, ano! Taky mě to zarazilo a dost
    překvapilo, že se toho nezávislí novináři nechytli s větší vervou. Trumpovi neuhlídatelné "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:00 15.08.2018

    Inak, bolo by celkom zaujímavé, keby vysvitlo, že MOSR už zjednalo nákup radarov práve z Turecka. Popri 9 európskych krajinách , USA a Izraeli je totiž Turecko jednou z 12 krajín, ...Zobrazit celý příspěvek

    Inak, bolo by celkom zaujímavé, keby vysvitlo, že MOSR už zjednalo nákup radarov práve z Turecka. Popri 9 európskych krajinách , USA a Izraeli je totiž Turecko jednou z 12 krajín, s ktorými sa má o kúpe jednať (čo v prostej reči znamená, že už je to s niektorou z tých krajín dávno zjednané).Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    19:39 15.08.2018

    otecko kde se pomoci natlaku a sankci podarilo zmenit rezim k lepsimu, i pro obycejnelidi ? co takhle, cssr, polsko, madarsko a ostatni v 1989 ? a prco nato nevadilo kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko
    kde se pomoci natlaku a sankci podarilo zmenit rezim k lepsimu, i pro obycejnelidi ?
    co takhle, cssr, polsko, madarsko a ostatni v 1989 ?
    a prco nato nevadilo kdyz turecko podporovalo a obchodalo s isis ? protoze v te dobe videli jako vetsi zlo asada o nemz doufali ze ho isis svrhne a oni pak svrhnou isis, kdyz to nevyslo, zmenili politiku.
    a v te soucasne sou proste kurdove (jedini) spojenci v syrii. takze ano, sultan si nemuze vyskakovat jak chce, presto ze je v nato.
    a proc by melo byt zajmem trumpa chranit ekonomiku eu, misto ekonomiky usa ? hadej ceho je prezidentem ?
    uplne stejne je to se sankcemi proti iranu kvuli jadernemu programu, trum (ale i eu) vedi ze aby iran mel atomky je spatny napad, ale trump se rozhodl, ze holt omezeni rustu ekonomiky usa je dulezitejsi nez to, aby iran mel atomky.
    sefove eu se rozhodly ze prachy sou dulezitejsi nez politika, protoze kdyz bude nejhur zase se budou lisat k usa aby je vytahlo z bryndy kterou zpusobily.
    a skutecne, je to hlavne problem nemecka ze si nedokazali umravnit turky, holt si tam udelali 5 mil sudetaku a ti jim to vrati v budoucnu i s uroky, holt karma je svina :).
    to ze nemecko je tahounem ekonomiky eu je sice fakt, ale turci budou moct delat politicke potize jen v nemecku, turku mimo nemecko moc neni.
    a ne, nato skutecne turecko nepotrebuje, je sice dulezity clen, ale ne strategicky.
    strategicke sou jen nemecko, francie, britanie, italie a spanelsko (byt posledni 2 hodne upadaj).Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    19:28 15.08.2018

    kubo4747 naopak, pri tendencich jake sou v turecku, tak je nutno turky co nejvice podusit at zmeknou a dostanou rozum. to ze turecko ma pro nato strategickou polohu (ne armadu) ...Zobrazit celý příspěvek

    kubo4747
    naopak, pri tendencich jake sou v turecku, tak je nutno turky co nejvice podusit at zmeknou a dostanou rozum.
    to ze turecko ma pro nato strategickou polohu (ne armadu) je jedna vec, druha jeslti ma smysl aby byl v nato nekdo, kdo na zapadni hodnoty na jakych stoji nato, zvysoka kasle.

    opet se musim opakovat, zapad taky podporoval hitlera, protoze byl pro ne strategicky partner v boji proti bolsevismu.
    jak to dopadlo, vime vsichni.
    skutecne chces stejnou chybu opakovat ?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:54 15.08.2018

    Astor: Jenže to není otázka vystoupení z NATO, ale zda chceme vstoupit do té druhé aliance z Ruskem. Jak jste si dokázal statistikou "svobodných let", tady se o žádnou neutrální ...Zobrazit celý příspěvek

    Astor: Jenže to není otázka vystoupení z NATO, ale zda chceme vstoupit do té druhé aliance z Ruskem. Jak jste si dokázal statistikou "svobodných let", tady se o žádnou neutrální statní srandu jednat nebude.
    Tu více jak stovku agentu, tady neplatí pro nic za nic.

    Jinak v 89, se tu rozdávali ilegálně zbraně? Brali se útokem ministerstva...
    Skoro mi to připadá jako ty dnešní militantní spolky(green men). Kdy jediný před kým reálně stát ochránit jsou oni sami, tím že tvoří pátou ozbrojenou kolonu.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    16:44 15.08.2018

    Rase: v Německu získal Erdogan větší podporu, než doma. Taky z toho byli Němci dost v šoku a rozhořela se debata, jak je to možné, když oficiální německá politika směřuje jinam a ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: v Německu získal Erdogan větší podporu, než doma. Taky z toho byli Němci dost v šoku a rozhořela se debata, jak je to možné, když oficiální německá politika směřuje jinam a jak to je vlastně s integrací turecké menšiny.
    Převzetí role Gruzií a Rumunskem... no, obě země jsou co se armády týče trpaslíky a námořnictvo je na tom obou případech dost mizerně. Navíc vzhledem k jejich umístění si prostě nějakou strategickou úlohu obou zemí, která by nahradila Turecko, fakt nedovedu představit. Bospor a Dardanely jsou prostě tam, kde jsou.

    Jestli se NATO vzdá Turecka, tak si ho rychle koupí Čína. Už to předvedla mnohokrát, že se ráda chopí investiční příležitosti. A to nevím, jestli je zrovna to, co bychom měli chtít. Na Ujgurech se tihle dva rychle domluví. Třeba stylem jednoho Ujgura za jednoho Kurda.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    16:07 15.08.2018

    Astor: Sami jsme to zkoušeli ...Rakušané, Němci, Rusové, Rusové, ... opravdu je potřeba to prošlápnout znova?

    Astor: Sami jsme to zkoušeli ...Rakušané, Němci, Rusové, Rusové, ... opravdu je potřeba to prošlápnout znova?

  • astor
    15:53 15.08.2018

    Tady je podstatě vidět, jak jsou doopravdy členové NATO ve svém konání nezávislí. Začneš si prosazovat vlastní zájmy a začnou ti vyhrožovat embargem a sankcemi, aktivizují své páté ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady je podstatě vidět, jak jsou doopravdy členové NATO ve svém konání nezávislí. Začneš si prosazovat vlastní zájmy a začnou ti vyhrožovat embargem a sankcemi, aktivizují své páté kolony a možná mají v rukávu nějakou tu verzi operace Dunaj. Proto současná česká politická reprezentace pláče, že být v podobných spolcích je pro naši zemi nezbytné, oni dobře vědí, co by se mohlo stát o co by mohli přijít.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    15:31 15.08.2018

    Nie wiem ile w tym prawdy ile plotki...

    https://mobile.twitter.com/Bab...

    Nie wiem ile w tym prawdy ile plotki...

    https://mobile.twitter.com/Bab...

  • Superme
    15:29 15.08.2018

    otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však bylo příčinou touhy po vnitřních reformách? Vnější tlak Západu, eskalace mezinárodního napětí, přechod ke strategii osvobozování a závody ve zbrojení. V 70. letech Sověti neměli žádný důvod k reformám, neboť je nikdo z vnějšku neohrožoval. V 80. letech měli důvod k reformám veliký, neboť vnější tlak byl značný. Začne-li USA a ideálně i EU na Turka tlačit a zároveň se turecká ekonomika bude ubírat stejným směrem, Erdogan to nemusí (ale může) ustát. A jelikož je opozice v Turecku stále velice silná, může se stát, že proběhne vnitřní revoluce a ani nebude potřeba pomoc z venčí. Samozřejmě se to nestane hned, můžo to trvat i pár let. Nezapomínejme ani na to, že Turek je na Západu ekonomicky i vojensky závislí a tu závislost jen těžko Erdogan změní.

    Erdogan si teď možná myslí, že se bez Západu obejde. Ale kam se chce příkonit? Rusko i Írán jsou historičtí soupeři. Čína? Ta Čína, která je daleko, která na tohle soupeření momentálně stále nemá sílu a která navíc pronásleduje Ujgury? Těžko. Takže Turek zůstane s Erdoganem sám. A přitom si mohl tu svou pilitiku roozšiřování vlivu a hraní si na velmoc v klidu hrát - pochybuju, že by Američanům (nebo někomu jinému ze Západu) vadilo, že člen NATO získává větší vliv ve střední Asii.

    Politika USA je v současné chvíli správná. Uvidíme co se stane dál a jestli dojdeme do stavu, že bude chtít Erdogan ven z NATO - o čemž ale dost pochybuju právě kvůli tomu, že Turek se nemá kam jinam zařadit.

    Turci v Německu, jak zde již bylo zmíněno, nejsou jen podporovatelé Erdogana. Ve volbách hlasovala polovina těch, co mohli hlasovat. Je otázka, zda ostatním je dění v Turecku jedno nebo se prostě báli. Každopádně i těch skoro 800 000 erdognovců je problém. Ale že by tohle byl problém celého Západu? Notááák.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    15:21 15.08.2018

    Nedy68: Aktivovat můžeš co chceš, je na každém členu aliance jak se rozhodne.

    Nedy68: Aktivovat můžeš co chceš, je na každém členu aliance jak se rozhodne.

  • nedy68
    15:07 15.08.2018

    Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA. Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA.
    Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen sílu. Kdyby Turecko odešlo z NATO, problém by mělo i Řecko a my další mise.
    Situace ve světě se zhoršuje a naše politiky to nechává klidným a nechává stavy a výbavu armády na minimu. Zajímalo kolik jim zbylo ještě VZ. 58.

    Byla by sranda, kdyby někdo vyprovokoval (na)ad) Turecko a aktivovalo by článek 5.
    USA to udělalo "jen" k vůli spadlým domům, co jim shodilo pár přátel ze Saudské Arábie za petrodolary.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    14:40 15.08.2018

    Otecko: "vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu. " Vy tu ...Zobrazit celý příspěvek

    Otecko: "vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu. "

    Vy tu historickou paralelu z "Hitlerem" co se taky legálně dostal k moci, v tom vašem příměru nevidíte? Vážně vám příde, že obchodování z 3-tí říší bylo pro UK, FRa, USA, ekonomicky výhodné?

    BarryGold: Když se podíváš kdy jim byli zastaveny dodávky obilí z USA, a kdy začaly vyjednávat o staženi z Afg. Tak mi to vážně dlouho nepřijde.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    14:24 15.08.2018

    otecko: Moslimská komunita v Európe i Nemecku je značne heterogénna. Presahy medzi tureckou komunitou a ostatnými moslimami sú minimálne, Turci majú svojich vlastných duchovných a ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko:
    Moslimská komunita v Európe i Nemecku je značne heterogénna. Presahy medzi tureckou komunitou a ostatnými moslimami sú minimálne, Turci majú svojich vlastných duchovných a ostatní moslimovia zasa Erdogana až tak neuznávajú.

    Povedal by som, že Nemci majú v rezerve krízové plány pre prípad, keby niečo, lebo už Stasi pracovala na scenároch, ako destabilizovať NSR skrze vyvolanie etnických nepokojov.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 6