Africkým silám v Somálsku hrozí kolaps a Evropě příliv dalších uprchlíků

Foto: Ugandští vojáci mise AMISOM při operaci proti Alů-Šabab. / AMISOM
Ugandští vojáci mise AMISOM při operaci proti Alů-Šabab. / AMISOM

Somálsko se potýká s bezpečnostní krizí již několik desetiletí. Dysfunkční vláda a kmenové spory vedly k nárůstu násilí, islámského extremismu, terorismu a pirátství. Nestabilní situace v zemi tak ohrožuje celý Africký roh.

Mise Africké unie v Somálsku

Situace se začala pomalu obracet k lepšímu po roce 2007, kdy v zemi začala působit vojenská mise Africké unie AMISOM (African Union Mission in Somalia) o síle přesahující 22 tisíc mužů, která pomáhá vládě v Mogadišu se stabilizací a obnovou země. Její angažmá je však velmi křehké a hrozí, že mise bude ukončena.

Mise AMISOM i přes její problémy dokázala situaci v Somálsku poměrně stabilizovat. Vojáci AMISOM ve spolupráci se somálskou vládou poměrně úspěšně podnikají akce proti teroristům, zejména ze skupiny aš-Šabbáb, která je napojená na al-Qaidu a je největší bezpečnostní hrozbou v oblasti.

Ve spolupráci s vládními jednotkami dokázali vojáci Africké unie ovládnout také velká města, přístavy a značnou část země osvobodit od islamistických milic. Somálská vláda se snaží spolupracovat s lídry místních kmenů, což pomáhá zlepšovat bezpečnostní situaci.

Tyto faktory vedly ke zvýšení investic v zemi, zejména z řad somálských imigrantů a vláda v Mogadišu očekává, že by do země mohly přitéct také přímé zahraniční investice. To by pomohlo k obnově válkou zdevastované ekonomiky.

Misi AMISOM v současné době tvoří tři části – pozemní vojenské síly, policejní síly a námořnictvo. Uniformovaný personál dosahuje počtu 22 126 mužů. Velitelství čítá 81 vojáků, vojenský kontingent tvoří 5432 vojáků z Burundi, 1000 mužů z Džibuti, 3664 z Keni, 850 ze Sierry Leone, Etiopie přispěla 4395 muži a Uganda 6223 vojáky.

Policejní síly jsou tvořeny příslušníky policejních sborů z Burundi, Gambie, Ghany, Keni, Nigérie, Sierry Leone, Ugandy a Zimbabwe.

Evropa nechce platit

Problémem, který se nad budoucností mise AMISOM vznáší, jsou finance. Mise je sice organizována Africkou unií, ale finance na ní poskytují vesměs mimoafrické země.

Největším přispěvatelem je Evropská unie, která financuje zejména platy vojáků a logistiku. EU se však rozhodla snížit své financování o 20 % od listopadu tohoto roku. Pro mnoho afrických zemí účastnící se této mise může snížení financování ze strany EU znamenat ukončení jejich angažmá v Somálsku.

Problémy s financováním mise se objevily už v minulosti. Vojákům v misi nebyl vyplácen plat, nebo se platby značně opožďovaly. Tyto problémy se vždy řešily navyšováním finanční pomoci ze strany dárců, zejména z EU. Pokud však skutečně dojde ke snížení financování ze strany EU, tak v současné situaci hrozí, že vojáci své peníze nedostanou vůbec.

Některé ze zúčastněných zemí zvažují, že v případě výpadku financování své jednotky z mise stáhnou. Uganda již oznámila, že je připravena ke stažení svých sil, a keňský prezident Uhuru Kenyatta uvedl, že Africké země nemají prostředky misi samy financovat po omezení přísunu peněz z EU.

Každý ze zúčastněných států má své důvody, proč se operce AMISOM účastní. Etiopie a Keňa mají se Somálskem společnou hranici, která je značně propustná, a trvající nestabilita v sousedním Somálsku je pro ně akutním ohrožením.

Z Keňské strany se jedná zejména o pronikání islamistů ze skupiny aš-Šabbab do země, kde v minulosti provedli několik krvavých útoků. V případě Etiopie je to podpora somálských separatistů v provincii Ogaden sousedící se Somálskem. Tyto dvě země již v Somálsku intervenovaly na vlastní pěst v minulosti.

Také další státy účastnící se mise, jako Uganda, se obávají zhoršení bezpečnostní situace v oblasti. Pro menší země zapojené do mise jako je např. Burundi, je účast v operaci prostředkem, jak na sebe více upozornit na mezinárodní scéně, a také možností získat finance a zkušenosti pro modernizaci svých ozbrojených sil.

Pokud dojde ke snížení financování, hrozí, že jednotlivé země se z mise stáhnou. Uganda již oznámila, že je připravena stáhnout 6700 svých vojáků v roce 2017. Pokud se k podobné akci připojí i další státy hrozí ukončení celé mise, případně její značné omezení. To by mělo zásadní důsledky v boji proti terorismu v oblasti.

Ugandské stažení by přišlo zrovna v době, kdy by měl být dokončen plán Transition Roadmap, podle kterého probíhá obnova země. Mimo jiné je součástí tohoto plánu také vyhlášení termínu voleb, které by mělo proběhnut do srpna tohoto roku.

Somálsko stále nesamostatné  

Pokud by ke stažení sil skutečně došlo, somálská vláda by měla jen málo času na sehnání dostatečného množství peněz od mezinárodních dárců, které by zajistily fungování bezpečnostních složek v průběhu těchto voleb a nahrazení chybějících mezinárodních jednotek.

I když mezinárodní síly v zemi pomohly vycvičit malou skupinu na místní poměry schopných vojáků a policistů, jsou somálské bezpečnostní sbory stále neefektivní, prolezlé korupcí a neschopné samostatně čelit milicím aš-Šabbáb a nově i vznikajícím buňkám místní odnože Islámského státu. Jakékoliv oslabení mezinárodní mise by tak mohlo ohrozit plány na obnovu země a její stabilizaci.

Somálské síly také v dohledné době čeká další nelehký úkol. Keňská vláda plánuje zrušit většinu uprchlických táborů na svém území, ve kterých šijí stovky tisíc Somálců. Jejich případný nucený návrat do vlasti by vedl k mnoha problémům, které slabé vládní sily nedokáží vyřešit bez mezinárodní asistence.

Keňský prezident oznámil záměr začíst s rušením táborů od listopadu tohoto roku. Podle keňských úřadů jsou tábory rekrutačními místy pro teroristy z aš-Šabbáb. OSN i USA vyjádřily nad keňským plánem znepokojení, což ale vládu v Nairobi neodradilo od jeho realizace.

Realizace plánu na zrušení táborů však bude značně problematická, neboť většina z táborů se za mnoho let své existence změnila spíše v města než dočasná útočiště.

Problematické bude také navracení uprchlíků zpět do Somálska. Je téměř jisté, že tento plán vyvolá v oblasti další humanitární krizi. Zajistit pro tak obrovské množství lidí dostatek potravin a lékařské pomoci bude nad síly jak keňské, tak somálské vlády.

AMISOM pod OSN?

Nad budoucností mise AMISOM stále visí otazník. Objevily se však neověřené informace, že OSN zvažuje převést misi AMISOM pod svá křídla a změnit ji na oficiální misi Spojených národů. To by mělo hned několik výhod.

Jednak by se zajistilo stabilnější financování celé operace, která by nebyla tak závislá na pomoci z EU. Dále by to umožnilo také zapojení více zemí z různých částí světa do této mise, a tudíž i relativní dostatek personálu.

Uskutečnění tohoto plánu však bude běh na dlouhou trať. OSN v poslední době navýšila počet svých příslušníků v dalších zahraničních misích a prodloužila jejich mandát, jako např. misi v Mali. Získat souhlas členských zemí OSN pro vznik nové mise bude v současné situaci komplikované.

AMISOM během svého působení dokázala posílit pozici somálské vlády, do určité míry stabilizovat celý region, omezit pirátství a alespoň částečně obnovit zničenou zemi.

Konec mise by mohl tuto dlouhodobou snahu zcela zvrátit a reálně by hrozilo, že osamocená somálská vláda by během několika měsíců ztratila to, co se za několik posledních let pomocí mezinárodních sil podařilo získat.

Zdroj: Stratfor

Nahlásit chybu v článku


Související články

Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN

Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající ...

Islámský stát zaútočil na egyptskou válečnou loď

Islámský stát (IS) se přihlásil k útoku na egyptskou válečnou loď, který proběhl 16. června u ...

Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17

Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem ...

Mwari: Bitevní letoun pro Afriku

Jihoafrická společnost Paramount nabízí zákazníkům v Africe i jinde zcela nový bitevní a průzkumný ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • svang
    20:56 08.07.2016

    Je to bezpecnostni problem, kdyz do Evropy si muze prijit kdo chce, kdy chce, bez jakykoliv dokladu a nacvicovat tu strelbu z rucnich i automatickych zbrani. Ne jednotlivci, ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to bezpecnostni problem, kdyz do Evropy si muze prijit kdo chce, kdy chce, bez jakykoliv dokladu a nacvicovat tu strelbu z rucnich i automatickych zbrani. Ne jednotlivci, miliony lidi, 80-85% muzi do 30 let.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    19:09 08.07.2016

    asdf, netvrdím, že máme prijať všetkých, dokonca ani väčšinu. Že nesúhlasím s demagógmi na jednej strane ešte neznamená, že súhlasím s tými na druhej, pozor na vkladanie vecí do ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf, netvrdím, že máme prijať všetkých, dokonca ani väčšinu. Že nesúhlasím s demagógmi na jednej strane ešte neznamená, že súhlasím s tými na druhej, pozor na vkladanie vecí do úst iným.

    Hovorím o tom, že utečenci sa nachádzajú na Európskom území. To je fakt. Už sme ich prijali, tým, že sme ich nezastavili. To prijať/neprijať, čo sa omieľa v médiách a ktorým strašíš ty, to je chodenie s krížikom po funuse, reálny problém je spracovanie tých, ktorí tu už sú a otázka tých, ktorí sa sem chystajú.

    Tí, čo tu sú sa musia spracovať podľa existujúcich pravidiel pre uchádzačov o azyl. Problém je, že tie má každá krajina stále svoje. Napríklad náš systém je dosť prísny, u nás by sa uchytilo minimum, zatiaľ čo také Švédsko ich malo dosť už pred terajšou utečeneckou krízou.

    Tí, čo sú na ceste sa musia odchytiť na hranici, čo sa už čiastočne deje, následne sa tak isto musia podrobiť nejakému spracovaniu.

    Reálna otázka je, čo všetko by malo byť súčasťou tohto spracovania. Nechcem hovoriť, aké konkrétne kroky by som robil ja, keďže už len pri prvých troch ma napadajú ďalšie problémy, ktoré by s nimi bolo potrebné riešiť a to by som sa potom nezastavil, ale rozhodne neobhajujem nejaké slepé rozdávanie pasov.
    Chcel som len poukázať na to, že zatiaľ čo európska verejnosť sa háda, či "prijať, alebo neprijať" a sama pri tom nevie, čo jedno, alebo druhé znamená, utečenci a imigranti (dve rôzne slová, na to tiež pozor) sa hromadia. Nie v Afrike, nie v Sýrii, hromadia sa v Európe, prinajlepšom v Turecku.

    No a tí, čo na ceste ešte nie sú, ale budú, tým musíme dať dôvod, aby ostali doma - a ten im inak ako zlepšením životnej úrovne ich krajín nedáme.
    --
    Arassuil, pomôžeš jednému a ozve sa ich desať. Desiatim povieš, nech sa učia od prvého. Tak ako sa na nový typ učí vždy pár pilotov, ktorí potom zaučia ostatných. Pomoc Európy by mala spočívať v učení miestnych organizovať sa. Nehovorím o bezhlavom liatí peňazí do rozpočtov miestnych vlád, ale o kontrolovanom procese organizácie a kontroly s cieľom zabrániť korupcii.

    Znie to trochu naivne, ale tiež nečakám, že by to fungovalo do roka a do dňa, takéto zmeny nastávajú po generáciach, stačí sa pozrieť na naše vlády, aby človek videl, aký kus cesty sme prešli a aký máme pred sebou.

    Súčasná kríza je jedna vec, s tou už samozrejme zlepšenie úrovne u nich doma nič neurobí, ale mali by sme sa z nej poučiť a predchádzať daľším. Naschvál som spomenul kolonializmus. Neudržanie toho pôvodného čiastočne umožnilo dnešnú situáciu.

    A tí utečenci, ktorí útočia primitívnymi zbraňami na hraničné postavenia by samozrejme mali byť na území Európy ilegalizovaní a braní ako bežní kriminálnici. Akurát európska verejnosť je tak polarizovaná, že vedenie je zo strachu o udržanie moci neschopné v takýchto veciach konať. Inherentná chyba demokracie, bohužiaľ.

    Tak isto ak by sa nejaká krajina násilne domáhala pomoci zo strany Európy, nech to znie akokoľvek šialene, by mala byť bez milosti braná ako nepriateľská. Ale tu znova narážame na klasické problémy - obavy vedenia zo straty popularity a ten vždyprítomný nepríjemný fakt, že Európa, namiesto toho, aby bola funkčným celkom, je ihriskom pre... funkčné celky.Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    18:42 08.07.2016

    Blake: Afriku nevyřešíš postupně - pomůžeš jednomu a ozve se jich deset s otázkou proč zrovna on? Proč ne my? Na stejném principu funguje uprchlická krize - přijmeš 2 miliony ...Zobrazit celý příspěvek

    Blake: Afriku nevyřešíš postupně - pomůžeš jednomu a ozve se jich deset s otázkou proč zrovna on? Proč ne my? Na stejném principu funguje uprchlická krize - přijmeš 2 miliony uprchlíků a za dveřmi máš najednou těch milionů deset, přitom chtějí jen "spravedlnost a rovný" přístup. A nedokážou pochopit, že to nejde. Pravidelně demolují hraniční ploty, po celnících házejí kamení, znásilňují se mezi sebou - a to se ještě chovají slušně, protože mají podanou žádost o azyl.Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    18:22 08.07.2016

    Blake > Ked podla teba ti, co hlasaju neprimat utecencov neponukaju riesenie a co je za riesenie primat utecencov. Kolko utecencov dokaze prijat Europa ? Mame tu nastahovat cely ...Zobrazit celý příspěvek

    Blake > Ked podla teba ti, co hlasaju neprimat utecencov neponukaju riesenie a co je za riesenie primat utecencov.
    Kolko utecencov dokaze prijat Europa ? Mame tu nastahovat cely Pakistan, Afganistan, Syriu, Irak ? Mame prijat 10 milionov imigrantov a preco nie 20 a preco nie 50.Kto bude rozhodovat kolko prijatych imigrantov je dost ?

    Len samotny Pakistan ma 182 milionov obyvatelov, irak 33 milionov, afganistan 30 milionov pricom cela europa ma 742 milionov.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    18:19 08.07.2016

    Arassuil, záchrana Grécka je trochu iná záležitosť, keďže na záchrane grécka sa mali podieľať krajiny, ktoré mali podstatne nižšiu životnú úroveň, než Grécko pred tým, než ...Zobrazit celý příspěvek

    Arassuil, záchrana Grécka je trochu iná záležitosť, keďže na záchrane grécka sa mali podieľať krajiny, ktoré mali podstatne nižšiu životnú úroveň, než Grécko pred tým, než potrebovalo zachraňovať. Ak Grék prišiel o dôchodok v hodnote dvojnásobku priemerného platu, čo dostal Slovák, a to na tom Slovák nie je najhoršie zo všetkých, je pochopiteľné, že tam bola nevôľa - hlavne keď to nemalo mať za následok enormnú vlnu Gréckych utečencov.

    Navyše si nemyslím, že zachrániť Grécko bolo niečo, čo si Európa ako celok nemohla dovoliť. Riešiť Afriku je samozrejme iné sústo, ale aj na to by sa predsa šlo postupne.

    Ak sa toho nechytí Európa (či je, alebo nie je neskoro, je druhá vec), chytí sa toho Čína.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    17:45 08.07.2016

    skelet, to je presne to, čo som sa snažil povedať. Mimochodom, hranice pre neobčanov uzatvorené sú, len nie sú strážené po celej dĺžke.

    skelet, to je presne to, čo som sa snažil povedať. Mimochodom, hranice pre neobčanov uzatvorené sú, len nie sú strážené po celej dĺžke.

  • Arassuil
    17:41 08.07.2016

    Jsem rád, že to Afričani dopracovali až na úroveň mezinárodní mise - ještě před 30 lety by si vyškrábali navzájem oči jenom proto, že žili na opačných březích jedné řeky. Jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem rád, že to Afričani dopracovali až na úroveň mezinárodní mise - ještě před 30 lety by si vyškrábali navzájem oči jenom proto, že žili na opačných březích jedné řeky. Jen budoucnost tohoto podniku nevidím moc růžově - očividně peníze docházejí a sami Afričané si to financovat budou jen těžko. A poslat do Somálska další misi pod mandátem OSN? Ještě teď se spoustě Rangers ježí chlupy hrůzou, když slyší datum 3. října 1993. Nejspíš to dopadne jako jedna z mnoha epizodek afrických dějin - s vypětím všech sil se podařilo nastolit zdání stability, které skončí, jakmile energie dojde a svaly se unaví.

    Afrika má spoustu problémů - a přísun jídla, peněz ani vojáků OSN je nevyřeší. Mám strach, že tento problém nevyřeší vůbec nic. Už se zkoušelo tolik možných řešení... A Evropa nemá na to spasit celý jeden kontinent - už jenom záchrana Řecka byla více, než si mohla většina Evropy dovolit.

    Neustále se tady mluví o tom, že Evropa "přijme" (spíše vyselektuje) doktory, právníky, inženýry aj. - co potom bude s Afrikou, když ji zbavíme intelektuálních elit? Kdo to tam povede? Pokud si Evropa myslí, že Africe pomůže, když přijmeme několik milionů lidí, pak bychom měli spíše přijmout nezaměstnané, nevzdělané a nemocné, aby se Africe odlehčilo a oni mohli pracovat v perspektivnějším prostředí... Ale kdo to dobrovolně udělá? Už jste někdy nabídli přístřeší bezdomovci?
    Podobně je to s přijímáním syrských/afrických/jiných křesťanů. To, že je člověk křesťan, z něj ještě nedělá člověka se západním myšlením. Afričtí křesťané - to je úplně jiná sorta lidí, než naše usměvavé babičky nebo lehce "alternativní" rodinky, které jinak žijí západoevropským a kapitalistickým způsobem života. Afričtí křesťané nebudou váhat mačetou rozsekat svobodnou matku protože jim "uhranula dobytek". Podobně je to s fenoménem ženské obřízky nebo s používáním antikoncepce.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    17:39 08.07.2016

    Blake: zvládnout imigraci znamená a) uzavřít hranice, tj. nastavit normální režim pro neobčany EU b) integrovat přijaté (a tedy integrovat, nikoliv jen vydat papíry) c) ...Zobrazit celý příspěvek

    Blake:
    zvládnout imigraci znamená
    a) uzavřít hranice, tj. nastavit normální režim pro neobčany EU
    b) integrovat přijaté (a tedy integrovat, nikoliv jen vydat papíry)
    c) stabilizovat onen region (klidně i z něj vytvořit novou kolonii)

    jinak se prostě nehnemSkrýt celý příspěvek

  • Blake
    17:13 08.07.2016

    Magister, ale musíme. Prijatie, či neprijatie utečencov je len a len politická záležitosť. Ak sa situácia v Afrike nezačne riešiť, demografický proces pobeží, či sa rozhodneme, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Magister, ale musíme. Prijatie, či neprijatie utečencov je len a len politická záležitosť. Ak sa situácia v Afrike nezačne riešiť, demografický proces pobeží, či sa rozhodneme, že ich prijmeme, alebo neprijmeme.

    A keďže ten proces už tak nejak beží, na to, aby sme nejakú časť reálne neprijali je už neskoro, otázka je len jedna, a to či si ich indoktrinujeme a prispôsobíme, alebo ich tu necháme pobehovať len tak, z dobrej vôle a lásky k blížnemu.

    Teda áno, nemusíme ich "prijať", ale potom sa nemôžme sťažovať, že nám tu pobehujú Afričania bez pasov, znalosti jazyka a rešpektu k modernej civilizácii.
    --
    Superme, na hranici pochytať? Kto ich pochytá? Kto ich odvezie? Za koho peniaze? Čo urobia premnožení Afričania, keď sa im toto stane, pôjdu na blízky východ, na miesto, ktoré je rovnako roztrhané vojnou a má navyše nedostatok pitnej vody?

    Nie. Budú sa množiť, kým ich nebude dosť na to, aby sa ich na hranici udržať nedalo. Stráženie hraníc je riešenie symptómov a zatváranie očí pred zdrojom problémov.

    Nechceš príjmať utečencov aj kvôli kultúrnemu rozdielu, ale kým bude tento kultúrny rozdiel existovať, budú existovať ľudia, ktorí sa budú chcieť dostať z tej smradľavej strany na tú čistú. Kolonializmus bol miestami nechutný, ale vzdať sa ho bola nesmierna chyba, aj keď mi je jasné, že za to mohla neschopnosť udržať uzdu, skôr než neochota. V každom prípade je v záujme Európanov, aby sa Afričania mali lepšie a aby sa mali lepšie v Afrike.

    Hovoriť, že tí mladí muži, ktorí migrujú nenastupujú dobrovolne do armád a neriešia si to tam sami je tiež prvoplánové. Nemajú motiváciu, nemajú jediný dôvod, prečo brániť územie, na ktorom žijú. Nikto by nemal, ak by vedel, že po tom, ako to skončí vypukne zase len ďalšia občianska vojna.

    Ordnung tam musí nastoliť niekto, kto má s ordnungom skúsenosti. Afrických štátov je takých málo.

    A ešte poznámka k tým populistom. Nechcem zovšeobecňovať, ale väčšina odporcov príjmania utečencov sú populisti jednoducho preto, lebo neponúkajú riešenia, ponúkajú len odmietavý prístup, pretože masy tak nejak rady odmietajú, lepšie sa im potom so sebou žije.
    --
    Logarius, nie všetci z nich sú Moslimovia, nie všetci z ich Moslimov sú Suniti a nie všetci suniti sú ochotní nechať sa kameňovať a bičovať za niečo, čo v Európe považujeme za malichernosť, alebo priestupok. Je naozaj tak nepochopiteľné, prečo by preferovali civilizovanú Európu, ktorá je pre nich navyše tak trochu mýtická, pred ďalšou krajinou, ktorá má vojnu za dverami?Skrýt celý příspěvek

  • svang
    16:45 08.07.2016

    A proc NATO nebrani hranice jizni Evropy pred najezdniky z Afriky a Blizkeho vychodu? Ochrana vlastnich hranic je jednou z vysad statu. Skoda, ze tento problem se na prave ...Zobrazit celý příspěvek

    A proc NATO nebrani hranice jizni Evropy pred najezdniky z Afriky a Blizkeho vychodu? Ochrana vlastnich hranic je jednou z vysad statu. Skoda, ze tento problem se na prave zacinajicim summitu NATO ve Warsave nebude diskutovat.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    15:24 08.07.2016

    SeaWolf - V čem jsou tedy ti, kteří jsou proti přijímání imigrantů z Afriky populisty? Je jasné, že nikdy nebude mít celý národ na jakoukoliv věc jednotný názor, ale tak v tom ...Zobrazit celý příspěvek

    SeaWolf - V čem jsou tedy ti, kteří jsou proti přijímání imigrantů z Afriky populisty? Je jasné, že nikdy nebude mít celý národ na jakoukoliv věc jednotný názor, ale tak v tom případě se má udělat referendum, zda občané daného státu ty imigranty přijímat chtějí nebo nikoliv. Jsem si jistý, že v každé zemi Evropy by zvítězilo "NEPŘIJÍMAT".

    Oni by sílu měli, pokud by ovšem ti lidé chtěli. Mohou přece ty miliony mladých mužů vstoupit dobrovolně do armády a těch řekněme 10 000 teroristů by v Somálsku do měsíce nebylo. Jenže jim se nechce, místo toho budou sedět na zadku a dělat další chudáčky Afričánky. Pokud ale i nadále chtějí žít v tom jejich bordelu, pak mi je to fuk.. ale ať ten bordel a životní styl netahají k nám do Evropy. Na hranicích pochytat, okamžitě bez diskuze odvést zpět do Afriky... a za chvilku by byl klid. Jak jednoduché.. jenže to by EU nesměla být druhým SSSR.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    13:07 08.07.2016

    lorgarius Pokud máš pocit, že pohlednice pomůžou kupuj pohlednice. Někdo nedělá ani to a někdo dělá víc. Pořád lepší dělat alespoň něco než sedět na gauči a nadávat jak to všichni ...Zobrazit celý příspěvek

    lorgarius
    Pokud máš pocit, že pohlednice pomůžou kupuj pohlednice. Někdo nedělá ani to a někdo dělá víc. Pořád lepší dělat alespoň něco než sedět na gauči a nadávat jak to všichni dělají špatně :-)Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    13:02 08.07.2016

    Superme Máš malinko zmatené představy o tom co je populismu a co extremismus. Jinak jsem za jedno, že Afrika se musí na nohy postavit vlastní prací. Jenže teď jsou ve stavu kdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme
    Máš malinko zmatené představy o tom co je populismu a co extremismus. Jinak jsem za jedno, že Afrika se musí na nohy postavit vlastní prací. Jenže teď jsou ve stavu kdy nekončící konflikty nemá nikdo místní sílu ukončit a o tom je tenhle článek.Skrýt celý příspěvek

  • Magister_Peditum
    13:02 08.07.2016

    SeaWolf: Nevidím důvod, proč by Evropa měla stát před dilematem "pomáhat na místě" vs. "přijímat migranty". Nemusíme ani jedno.

    SeaWolf: Nevidím důvod, proč by Evropa měla stát před dilematem "pomáhat na místě" vs. "přijímat migranty". Nemusíme ani jedno.

  • lorgarius
    12:39 08.07.2016

    mas pravdu nekupujem pohladnice od Unicefu pre hladujuce deti v Afrike, ale prispievam raz za cas do zbierky pre ludi na Ukrajine, nejak su mi blizsi. no co uz som zly clovek.

    mas pravdu nekupujem pohladnice od Unicefu pre hladujuce deti v Afrike, ale prispievam raz za cas do zbierky pre ludi na Ukrajine, nejak su mi blizsi. no co uz som zly clovek.

  • SeaWolf
    11:52 08.07.2016

    lorgarius
    Nepomáháš tak si nestěžuj, že nikdo nepomůže tobě ;-)

    lorgarius
    Nepomáháš tak si nestěžuj, že nikdo nepomůže tobě ;-)

  • Superme
    11:51 08.07.2016

    A pročpak tam nechtějí USA dovézt demokracii? Proč tam nechtějí bojovat proti terorismus a pomoci těm lidem? Vždyť oni jsou tak hodní a dobrosrdeční! A další příliv negramotných ...Zobrazit celý příspěvek

    A pročpak tam nechtějí USA dovézt demokracii? Proč tam nechtějí bojovat proti terorismus a pomoci těm lidem? Vždyť oni jsou tak hodní a dobrosrdeční! A další příliv negramotných imigrantů do Evropy? Už nyní vítězí všude kde se dá odpor proti těmto tzv. "uprchlíkům", vítězí patriotické strany.

    SeaWolf - Populisté a extrémisté jsou lidé, kteří myslí jako ty. Podívej se na porodnost v Afrických zemích! Už nyní tam jsou na pokraji toho, že se dokáží uživit, ale jejich porodnost je přesto taková, že se počet obyvatel Afriky do roku 2100 zpětinásobí, a že POLOVINA světové populace bude v roce 2100 právě v Africe (všude to bude klesat, jen v Africe ne)! Navíc všechny peníze, které tam posíláme jsou víceméně vyhozené z okna. Tam je nutná jediná věc... politika jednoho dítěte a dát těm lidem postupně práci. Jak chceš pomáhat, když je všechno, co si tam postavil nebo vybudoval do pár let naprosto zničený? Taková Indie je oproti většině Afrických zemí ráj na zemi. Příklad za všechny.. Zimbabwe vyhnala všechny bělošské farmáře ze země, načež začal v celé zemi hladomor...Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    11:16 08.07.2016

    ja si kladiem otazku preco mieria do europy, ked pobliz je bohata krajina s rovnakym nabozenstvom. neviem preco by mal niekto riesit cudzie problemy, tam kde sme sa o to vedeny ...Zobrazit celý příspěvek

    ja si kladiem otazku preco mieria do europy, ked pobliz je bohata krajina s rovnakym nabozenstvom.
    neviem preco by mal niekto riesit cudzie problemy, tam kde sme sa o to vedeny USA pokusili vid napr Irak je to este viac na prd ako pred Sadamon, kde sa mastia krizom krazom vsetci, stabilita v regione je rovnako v prdeli. Pokial nemaju zaujem riesit si problemy sami miestny, tak zásahom z vonka akurát tak pichnes do osieho hniezda kmenovych a nabozenskych vojen.
    Ak mas potrebu ist ich zachranovat Unicef stale robi nabor.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    10:55 08.07.2016

    lorgarius Asi proto, že uprchlíci z Afriky nemíří do Saudské Arábie, ale do Evropy. Evropští populisté nadávají na uprchlíky ( to je asi tak všechno na co se zmůžou ) ale řešit ...Zobrazit celý příspěvek

    lorgarius
    Asi proto, že uprchlíci z Afriky nemíří do Saudské Arábie, ale do Evropy. Evropští populisté nadávají na uprchlíky ( to je asi tak všechno na co se zmůžou ) ale řešit konstruktivně problém v zemích původu se jim taky nechce pod heslem "co je nám do toho?"

    Tak hlavně zalézt pod peřinu ono se to nějak přežene. A až vylezeme z teplého pelíšku všichni nám budou tleskat jak jsme to pěkně vyřešili :-DSkrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    09:04 08.07.2016

    Preco Europe? ved Saudska arabia je odtial coby nafukovackou preplaval.

    Preco Europe? ved Saudska arabia je odtial coby nafukovackou preplaval.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3