Africkým silám v Somálsku hrozí kolaps a Evropě příliv dalších uprchlíků

Foto: Ugandští vojáci mise AMISOM při operaci proti Alů-Šabab. / AMISOM
Ugandští vojáci mise AMISOM při operaci proti Alů-Šabab. / AMISOM

Somálsko se potýká s bezpečnostní krizí již několik desetiletí. Dysfunkční vláda a kmenové spory vedly k nárůstu násilí, islámského extremismu, terorismu a pirátství. Nestabilní situace v zemi tak ohrožuje celý Africký roh.

Mise Africké unie v Somálsku

Situace se začala pomalu obracet k lepšímu po roce 2007, kdy v zemi začala působit vojenská mise Africké unie AMISOM (African Union Mission in Somalia) o síle přesahující 22 tisíc mužů, která pomáhá vládě v Mogadišu se stabilizací a obnovou země. Její angažmá je však velmi křehké a hrozí, že mise bude ukončena.

Mise AMISOM i přes její problémy dokázala situaci v Somálsku poměrně stabilizovat. Vojáci AMISOM ve spolupráci se somálskou vládou poměrně úspěšně podnikají akce proti teroristům, zejména ze skupiny aš-Šabbáb, která je napojená na al-Qaidu a je největší bezpečnostní hrozbou v oblasti.

Ve spolupráci s vládními jednotkami dokázali vojáci Africké unie ovládnout také velká města, přístavy a značnou část země osvobodit od islamistických milic. Somálská vláda se snaží spolupracovat s lídry místních kmenů, což pomáhá zlepšovat bezpečnostní situaci.

Tyto faktory vedly ke zvýšení investic v zemi, zejména z řad somálských imigrantů a vláda v Mogadišu očekává, že by do země mohly přitéct také přímé zahraniční investice. To by pomohlo k obnově válkou zdevastované ekonomiky.

Misi AMISOM v současné době tvoří tři části – pozemní vojenské síly, policejní síly a námořnictvo. Uniformovaný personál dosahuje počtu 22 126 mužů. Velitelství čítá 81 vojáků, vojenský kontingent tvoří 5432 vojáků z Burundi, 1000 mužů z Džibuti, 3664 z Keni, 850 ze Sierry Leone, Etiopie přispěla 4395 muži a Uganda 6223 vojáky.

Policejní síly jsou tvořeny příslušníky policejních sborů z Burundi, Gambie, Ghany, Keni, Nigérie, Sierry Leone, Ugandy a Zimbabwe.

Evropa nechce platit

Problémem, který se nad budoucností mise AMISOM vznáší, jsou finance. Mise je sice organizována Africkou unií, ale finance na ní poskytují vesměs mimoafrické země.

Největším přispěvatelem je Evropská unie, která financuje zejména platy vojáků a logistiku. EU se však rozhodla snížit své financování o 20 % od listopadu tohoto roku. Pro mnoho afrických zemí účastnící se této mise může snížení financování ze strany EU znamenat ukončení jejich angažmá v Somálsku.

Problémy s financováním mise se objevily už v minulosti. Vojákům v misi nebyl vyplácen plat, nebo se platby značně opožďovaly. Tyto problémy se vždy řešily navyšováním finanční pomoci ze strany dárců, zejména z EU. Pokud však skutečně dojde ke snížení financování ze strany EU, tak v současné situaci hrozí, že vojáci své peníze nedostanou vůbec.

Některé ze zúčastněných zemí zvažují, že v případě výpadku financování své jednotky z mise stáhnou. Uganda již oznámila, že je připravena ke stažení svých sil, a keňský prezident Uhuru Kenyatta uvedl, že Africké země nemají prostředky misi samy financovat po omezení přísunu peněz z EU.

Každý ze zúčastněných států má své důvody, proč se operce AMISOM účastní. Etiopie a Keňa mají se Somálskem společnou hranici, která je značně propustná, a trvající nestabilita v sousedním Somálsku je pro ně akutním ohrožením.

Z Keňské strany se jedná zejména o pronikání islamistů ze skupiny aš-Šabbab do země, kde v minulosti provedli několik krvavých útoků. V případě Etiopie je to podpora somálských separatistů v provincii Ogaden sousedící se Somálskem. Tyto dvě země již v Somálsku intervenovaly na vlastní pěst v minulosti.

Také další státy účastnící se mise, jako Uganda, se obávají zhoršení bezpečnostní situace v oblasti. Pro menší země zapojené do mise jako je např. Burundi, je účast v operaci prostředkem, jak na sebe více upozornit na mezinárodní scéně, a také možností získat finance a zkušenosti pro modernizaci svých ozbrojených sil.

Pokud dojde ke snížení financování, hrozí, že jednotlivé země se z mise stáhnou. Uganda již oznámila, že je připravena stáhnout 6700 svých vojáků v roce 2017. Pokud se k podobné akci připojí i další státy hrozí ukončení celé mise, případně její značné omezení. To by mělo zásadní důsledky v boji proti terorismu v oblasti.

Ugandské stažení by přišlo zrovna v době, kdy by měl být dokončen plán Transition Roadmap, podle kterého probíhá obnova země. Mimo jiné je součástí tohoto plánu také vyhlášení termínu voleb, které by mělo proběhnut do srpna tohoto roku.

Somálsko stále nesamostatné  

Pokud by ke stažení sil skutečně došlo, somálská vláda by měla jen málo času na sehnání dostatečného množství peněz od mezinárodních dárců, které by zajistily fungování bezpečnostních složek v průběhu těchto voleb a nahrazení chybějících mezinárodních jednotek.

I když mezinárodní síly v zemi pomohly vycvičit malou skupinu na místní poměry schopných vojáků a policistů, jsou somálské bezpečnostní sbory stále neefektivní, prolezlé korupcí a neschopné samostatně čelit milicím aš-Šabbáb a nově i vznikajícím buňkám místní odnože Islámského státu. Jakékoliv oslabení mezinárodní mise by tak mohlo ohrozit plány na obnovu země a její stabilizaci.

Somálské síly také v dohledné době čeká další nelehký úkol. Keňská vláda plánuje zrušit většinu uprchlických táborů na svém území, ve kterých šijí stovky tisíc Somálců. Jejich případný nucený návrat do vlasti by vedl k mnoha problémům, které slabé vládní sily nedokáží vyřešit bez mezinárodní asistence.

Keňský prezident oznámil záměr začíst s rušením táborů od listopadu tohoto roku. Podle keňských úřadů jsou tábory rekrutačními místy pro teroristy z aš-Šabbáb. OSN i USA vyjádřily nad keňským plánem znepokojení, což ale vládu v Nairobi neodradilo od jeho realizace.

Realizace plánu na zrušení táborů však bude značně problematická, neboť většina z táborů se za mnoho let své existence změnila spíše v města než dočasná útočiště.

Problematické bude také navracení uprchlíků zpět do Somálska. Je téměř jisté, že tento plán vyvolá v oblasti další humanitární krizi. Zajistit pro tak obrovské množství lidí dostatek potravin a lékařské pomoci bude nad síly jak keňské, tak somálské vlády.

AMISOM pod OSN?

Nad budoucností mise AMISOM stále visí otazník. Objevily se však neověřené informace, že OSN zvažuje převést misi AMISOM pod svá křídla a změnit ji na oficiální misi Spojených národů. To by mělo hned několik výhod.

Jednak by se zajistilo stabilnější financování celé operace, která by nebyla tak závislá na pomoci z EU. Dále by to umožnilo také zapojení více zemí z různých částí světa do této mise, a tudíž i relativní dostatek personálu.

Uskutečnění tohoto plánu však bude běh na dlouhou trať. OSN v poslední době navýšila počet svých příslušníků v dalších zahraničních misích a prodloužila jejich mandát, jako např. misi v Mali. Získat souhlas členských zemí OSN pro vznik nové mise bude v současné situaci komplikované.

AMISOM během svého působení dokázala posílit pozici somálské vlády, do určité míry stabilizovat celý region, omezit pirátství a alespoň částečně obnovit zničenou zemi.

Konec mise by mohl tuto dlouhodobou snahu zcela zvrátit a reálně by hrozilo, že osamocená somálská vláda by během několika měsíců ztratila to, co se za několik posledních let pomocí mezinárodních sil podařilo získat.

Zdroj: Stratfor

Nahlásit chybu v článku


Související články

Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN

Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající ...

Islámský stát zaútočil na egyptskou válečnou loď

Islámský stát (IS) se přihlásil k útoku na egyptskou válečnou loď, který proběhl 16. června u ...

Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17

Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem ...

Mwari: Bitevní letoun pro Afriku

Jihoafrická společnost Paramount nabízí zákazníkům v Africe i jinde zcela nový bitevní a průzkumný ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • peter123x
    21:02 11.07.2016

    No tak ohladom toho zasahu Libyi sa musim zastat Lukyho, kde spravne pise, len musim poopravit, ze ten zasah Nato prisiel vo chvili, ked Kaddafi nieze ziskaval na vrch, ale sa uz ...Zobrazit celý příspěvek

    No tak ohladom toho zasahu Libyi sa musim zastat Lukyho, kde spravne pise, len musim poopravit, ze ten zasah Nato prisiel vo chvili, ked Kaddafi nieze ziskaval na vrch, ale sa uz chystal k zaverecnemu uderu, lebo odpor sa sustredil uz len na oblast mesta Bengazi, a Kaddafiho tanky sa k nemu vtedy rychlo blizili. Potom to uz zobralo rychly spad, nalety najskor vyradili PVO, a nasledne ochromit tankove a obrnene jednotky bola lahodka. Inak, zrejme Kaddafiho posledna posledna oficialna europska navsteva. http://zpravy.idnes.cz/platte-... Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    19:58 11.07.2016

    Irving, keď sa zamyslím nad tým sterilizovaním chlapov, nedokážem si nepredstaviť tú temnú možnosť, že vyššie percento tých, ktorí by operáciu podstúpili, by boli z tej ...Zobrazit celý příspěvek

    Irving, keď sa zamyslím nad tým sterilizovaním chlapov, nedokážem si nepredstaviť tú temnú možnosť, že vyššie percento tých, ktorí by operáciu podstúpili, by boli z tej inteligentnejšej polovice národa, keďže pre primitíva sú gule to jediné, čím môže zaujať okolie.

    Na druhú stranu, neviem, ako je medzi ženami vnímaná neplodnosť. Predpokladám, že pocit menejcennosti tam bude, ale myslím teraz skôr na peer pressure (neviem, ako sa to správne prekladá).Skrýt celý příspěvek

  • Irving
    17:34 11.07.2016

    Superme - Tak spolupracujici vlada je zamozrejmost, bez toho to nepujde urcite. Jinak vyhoda studia v Evrope by byla v tom, ze krome znalosti by nacerpali taky zkusenosti s zivotem ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme - Tak spolupracujici vlada je zamozrejmost, bez toho to nepujde urcite. Jinak vyhoda studia v Evrope by byla v tom, ze krome znalosti by nacerpali taky zkusenosti s zivotem tady, s tim jak to tu vypada. Protoze ani tady to rozhodne neni dokonale, a cim vic zemi clovek pozna, tim lepe je schopen posoudit, ktere reseni napr. vzdelavaciho, socialniho nebo zdravotniho systemu funguje a ktere ne. Jinak s tim navratem by zas takove problemy byt nemusely, koneckoncu podobne programy "bratrske vypomoci" fungovaly za socialismu celkem uspesne, aspon co vim.
    A samozrejme, nevrati se asi uplne vsichni, ale kdyby se podarilo treba 75% po navratu zapojit do fungovani statu, tak by to byl celkem slusny uspech. Navic navrat takto vytvorene "elity" bez přímého vztahu k vládnoucí vrstvě by zase vytvořil tlak na vlády a prinesl nove impulsy k reseni chronickych africkych problemu.
    To indicke reseni problemu vysoke porodnosti me nenapadlo, v tom mas pravdu, i kdyz by tu zase byl problem s kvalitou a bezpecnosti sterilizace, dopadu na zeny, moznost zneuzivani systemu. Mimochodem by me zajimalo, proc neco podobneho nenabizet chlapum, jsme z hlediska plozeni deti mnohem produktivnejsi nez zeny a ta operace je u nas mnohem jednodussi a bezpecnejsi. Pohlavni nerovnost v praxi :-).
    Jak jsem psal, s tou JAR tezko soudit, je otazka, jak moc se treba za apartheidu resila kriminalita cernych proti cernym. Ano, pro belochy bylo urcite bezpecneji, u cernochu v ghetech uz si tim tak jisty nejsem. Jinak ja osobne povazuju JAR v podstate za obrovsky uspech, kdyz se podivate, jak ta spolecnost byla neskutecne rasove, majetkove, kulturne i treba jazykove rozdelena, tak je zazrak, ze to dopadlo, jak to dopadlo. V tomhle opravdu obdivuju Mandelu, mohl se jednoduse vydat stejnou cetou jako Mugabe a vladl by tam v klidu az do smrti, ale on se rozhodl pro mnohem slozitejsi ale v konecnem dusledku lepsi cestu...Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    13:49 11.07.2016

    Superme: V JAR je dnes spousta vzdělaných černochů, kteří mají dobrou práci. I jim by se v době apartheidu žilo líp? Otrokářská společnost ve starém Římě také fungovala efektivně a ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme: V JAR je dnes spousta vzdělaných černochů, kteří mají dobrou práci. I jim by se v době apartheidu žilo líp? Otrokářská společnost ve starém Římě také fungovala efektivně a byla tam nízká kriminalita. Budete kvůli tomu obhajovat otroctví?

    "Základem vždy musí být vláda, která má zájem o to, aby se její společnost vzdělávala." - Taková vláda se nehodí západním korporacím a MMF. Podle MMF má být jediná funkce státu ochrana zahraničních investic. Kdyby děti chodily do školy, korporace přijdou o nejlevnější zaměstnance.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    13:13 11.07.2016

    Irving - Základem vždy musí být vláda, která má zájem o to, aby se její společnost vzdělávala. Pokud taková vláda není, pak něco investovat moc nemá smysl, protože to stejně nebude ...Zobrazit celý příspěvek

    Irving - Základem vždy musí být vláda, která má zájem o to, aby se její společnost vzdělávala. Pokud taková vláda není, pak něco investovat moc nemá smysl, protože to stejně nebude fungovat. Pokud by taková vláda ovšem byla, pak tam investujme.. klidně jim ty školy postavme. Pak by bylo ale podle mého názoru mnohem jednodušší tam poslat nějaké naše učitele, kteří by ty jejich studenty vzdělávali přímo u nich doma. I pro ty studenty by to mělo být mnohem jednodušší už z toho důvodu, že budou mezi svými, měli by blízko rodinu apod.
    Je naivní si myslet, že by se po ukončení studia všichni vraceli opět domu, aby tam začali něco vytvářet. My tam ty lidi musíme za každou cenu udržet, protože jinak to bude k ničemu. Věř tomu, že pokud by se dostali do Evropy, tak by už zpátky do Afriky nechtěli.

    Čína si jednoduše musela vybrat. Buď bude mít obrovský problém s počtem lidí a nebo bude mít minimálně jedna generace problém s tím, že bude více mužů než žen. Ovšem tam je tento problém způsobem z jejich kultury a upřímně si myslím, že s propadem porodnosti by to Čínu postihlo tak jako tak. Čínská vláda ale již provedla opatření, aby se tento nepoměr vyvážil - což se také pomalu daří.

    Indie poměrně radikálně snížila populační růst „tržním“ opatřením. Nabídla ženám, které se dobrovolně nechají sterilovat finanční odškodnění a podle snížení porodnosti byla metoda úspěšná a navíc neovlivnila přirozený poměr mužů a žen. Takže takto bych si to představoval i v Africe a bylo by hned lehčí těm lidem zvednout životní úroveň.

    V JAR se v době Apartheidu žilo rozhodně lépe než dnes. Kriminalita byla několikanásobně menší než je tomu dnes.
    Doporučuji tento blog (není jen z JAR, autor má více dílů)
    http://havelka.blog.respekt.cz...
    Nedávno tu na tot téma byla celkem dobrá diskuze :)Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    00:26 11.07.2016

    tady ještě k tvýmu nesmyslu, že se neinvestovalo do ...Zobrazit celý příspěvek

    tady ještě k tvýmu nesmyslu, že se neinvestovalo do infrastruktury:
    https://www.google.cz/search?q...

    odkaz na BBC, kdyby jsi spoustu obrázků označil za podvrh:
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/sci...

    a tady, že to samozřejmě nezapomněli bombardovat:
    https://humanrightsinvestigati... Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:46 10.07.2016

    Jinak je taky zajímavý, že třeba intervence do Iráku je uznaná jako pod nepravdivou záminkou, ale Saddáma pověsili za několik dekád starý zločin s chemií, kterou mu západ dodal. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak je taky zajímavý, že třeba intervence do Iráku je uznaná jako pod nepravdivou záminkou, ale Saddáma pověsili za několik dekád starý zločin s chemií, kterou mu západ dodal. Kaddáfí se sbližoval se západem a pak mu stejně dali ťafku (když byl nejblíž:), Saifa (západní oblíbenec) loni odsoudili k smrti.
    Přitom wiki teď píše:
    In July 2016, Saif al-Islam one of Gaddafi's lawyers Karim Khan claimed that his client had been freed on 12 April of that year and transferred to a secret location after the government quashed his sentence, and that he would now petition the ICC to drop all charges against him. The claim hasn't been independently verified.[71] A Zintan military source denied that he had been released.

    A u Assada se největší mediální masáž (když pomineme nepodařený pokus s chemií, kterou přitom nedávno použili Qaidisti a teď s ní vyhrožují v utaženým Halábu) taky odkazovala na několik dekád staré činy proti muslim. bratrstvu a jeho přívržencům. S Assadem přitom bylo jednáno a dle jeho vyjádření se jedná dál za zavřenými dveřmi (aby zůstal zlý). Takže ono to celé vzedmutí nebude kvůli jejich ďábelským xichtům...Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:21 10.07.2016

    Pavle, tvoje srovnání se SAE je velmi demagogické a selektivní. Ty země jsou a byly hrozně rozdílné. Do nebe volající je pak debilita, že " v Libyi v okamžiku zásahu západu už ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavle, tvoje srovnání se SAE je velmi demagogické a selektivní. Ty země jsou a byly hrozně rozdílné.

    Do nebe volající je pak debilita, že " v Libyi v okamžiku zásahu západu už řadu měsíců zuřila občanská válka, přičemž bylo zcela evidentní, že její další pokračování způsobí genocidu a masivní uprchlickou vlnu".
    Intervence přišla ve chvíli, když začal Kaddáfí obnovovat pořádek a mít navrch. A za jeho vlády přeci žádná vlna nebyla...že byl ten zásah nekoncepční uznalo už i NATO ústy generála Pavla (prý se ale poučili z chyb). To jen ty v tom máš jasánkovsky křišťálově jasno.

    Doporučil bych ti vyhledat si diplomové práce z politologie a humanitních studií na českých univerzitách na téma Libye. A to jak na téma příčin bordelu, tak rozbory zda intervence byla v souladu s mezinárodním právem. Budeš tam mít i citace zdrojů a posudky oponentů. Rozhodně to nejsou žádný konspirační teorie a nenechávají problémy té země bez povšimnutí, ba naopak je "politicky korektně" zdůrazňují. V závěrech pak ale stejně dochází k tomu, že podpora rebelie zvenčí měla naprosto zásadní význam a zásah NATO překročil pravomoce. Důvody jsou záhadou asi jen tobě...

    Bezvadný jsou taky tvrzení , že "od 80tých let kaddáfí do infrastruktury nenainvestoval naprosto nic"...ale přitom si tam zval imigranty na práci. Mimochodem, když přijmeš do 3-4 milionovýho státu 2,5mil. uprchlíků, hne to se zdravotní statistikou i Švýcarům...jinak zrovna SAE dávat za příklad rovného a správného přístupu k práci (makají tam hlavně Indové a Pakistánci, Češi tam lítají montovat třeba i kuchyně..), místní jsou protěžováni, je tam v podstatě totalita...za zbraně utrácejí nemálo...to ani nemá cenu dál rozvádět.

    Jak už jsem řekl, s demagogem tvýho kalibru nebudu ztrácet čas. Hrozně mi připomínáš raný logikovi příspěvky a jednoho andyho. A od takovýho si fakt neberu stížnost na údajnou ideologickou zátěž.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
    20:17 10.07.2016

    Na "vykonstruované lži" je diskutér Luky bezesporu odborník. Prozatím nic jiného nepředvedl. Požaduje ekonomické ukazatele, ohání se HDP ale nezaměstnanost na stejném webu mu už ...Zobrazit celý příspěvek

    Na "vykonstruované lži" je diskutér Luky bezesporu odborník. Prozatím nic jiného nepředvedl.
    Požaduje ekonomické ukazatele, ohání se HDP ale nezaměstnanost na stejném webu mu už unikla: http://www.indexmundi.com/map/... (v Libyi 30%).
    Nad bláboly o sociálních výhodách v Libyi může spadnout čelist tak akorát polovičnímu analfabetovi, který nerozezná Spojené arabské emiráty od Saudské arábie a argumentuje primitivními bláboly z youtube, které na internetu kolují už pěkných pár let a věří jim tak maximálně členové ksč(m) v důchodovém věku. Realita byla taková, že sociální výhody byly k dispozici pro ty rovnější (tedy příbuzné a poslušné kaddáfímu), přičemž je asi marné některým pologramotům znova opakovat (už jsem to tady psal víckrát), že když země plave na ropě, tak je evidentní, že má vyšší životní úroveň a vyšší hdp než země, kde žije několikrát více obyvatel a žádnou ropu nemá, nebo tam není nic než písek a navíc se jí psychopatický diktátor řadu let snažil dobýt (na úkor rozvoje vlastní země):
    http://zpravy.idnes.cz/kaddafi...
    Vypovídající je srovnání se zemí s podobnými ekonomickými možnostmi a předpoklady (viz právě SAE). A z toho srovnání Libye vychází katastrofálně. TO ses ovšem komentovat nepokusil. Stejně tak ses nepokusil komentovat zjevný fakt, že v Libyi v okamžiku zásahu západu už řadu měsíců zuřila občanská válka, přičemž bylo zcela evidentní, že její další pokračování způsobí genocidu a masivní uprchlickou vlnu. http://www.brookings.edu/blogs...
    O rozpadu infrastruktury mi referoval voják, který se účastnil výcviku libyjských vojáků v používání československé techniky. Stručně - v 80. letech elektřina pouze ráno a večer. Od té doby kaddáfí do infrastruktury nenainvestoval naprosto nic.
    A mimochodem, těch 2,5 přistěhovalců přilákal do Libye právě kaddáfí, a to na práci, protože díky neexistenci odborného školství je průměrný Libyjec neschopen pracovat v nějaké náročnější profesi třeba ve stavebnictví. Důsledkem je ovšem to, že zvlášť mezi mladými Libyjci panovala velmi vysoká nezaměstnanost. To, že nemusí platit daně je jim na prd, když si nic nevydělají, potraviny jsou drahé a většina zboží díky socialistickému řízení ekonomiky je k dostání leda pod pultem. A právě tihle mladí nezaměstnaní a bez jakéhokoli výhledu na zlepšení situace rozpoutali vzporu proti diletantovi a psychopatovi kaddáfímu.
    Jestli někdo neví o Libyi naprosto nic, tak jsi to leda ty. A fakta, ti díky palici zadělané ideologií nejdou pod čumák.Skrýt celý příspěvek

  • Irving
    19:29 10.07.2016

    Supreme - samozrejme, ze je treba podporovat vzdelavani u nich, ale ono se to dost tezko dela, kdyz vysoke skolstvi je pro normalni populaci nedostupne, tim padem tam chybi ...Zobrazit celý příspěvek

    Supreme - samozrejme, ze je treba podporovat vzdelavani u nich, ale ono se to dost tezko dela, kdyz vysoke skolstvi je pro normalni populaci nedostupne, tim padem tam chybi odbornici, kteri by ten vzdelavaci system mohli vybudovat. A neni to jen otazka skolstvi, je to tak ve vsech oborech. Je to zacarovany kruh, tim ze se ke vzdelavani dostanou jenom bohati, tak ti pak ziskavaji mista ve statni sprave, tim padem se tvori a upevnuje vladnouci vrstva, ktera si pak samozrejme rozdeluje i zdroje a bohatsvi a snazi se mezi sebe nikoho nepustit. To neni jenom otazka Afrika, stejny problem je treba i ve stredni Americe. A jak jsem psal, nejde o to, aby tu ti stipendisti po absolvovani studia zustali, ale naopak, aby se vratili domu, dostali nekam umistenku a tam si to svoje vzdelavani odpracovali. Demokratizace vzdelavani je zakladem rozvoje spolecnosti, bez toho to nejde nikde. A ono to jde udelat, a velmi rychle, podivejte se treba na Kubu, kde snizili negramotnost na nulu behem par let, nebo treba na Sovetsky svaz, kde behem nekolika desitek let udelali z pomerne zaostale zemedelske zeme jedno z vedoucich vedeckych center sveta. Samozrejme cena za to byla obrovska, chyb mnoho a rozhodne tu nechci obhajovat zlociny komunismu, jenom ukazat, ze to jde, kdyz se chce....
    A ta porodnost muze klesnout velmi rychle, treba v Saudske Arabii to je za 30 let ze 7 deti/zenu na soucanych mene nez 3. A nutit lidi do neceho nema moc vyznam, ta Cina je sice pekny priklad, ale kdyz se rekne A, je treba rict i B. Politika jednoho ditete tam dost rozvratila spolecnost demograficky (je to dano preferenci synu) a do budoucna to bude jeste znacny problem. A navic, jak bys to chtel v Africe prosazovat v praxi? Pokuty za dalsi deti? Z ceho, kdyz ti lidi skoro nic nemaji? Vzdelavani zdarma pouze pro jedno dite, pridavky pouze na prvni dite? Ve statech, kde nexistuje socialni system a vzdelavani tam zajistuje prevazne neziskovky? Kde v podstate nefunguje statni sprava?
    Jinak to, jak se zilo v JAR za apartheidu bych tu asi uplne nezminoval. Ano, belosi se meli lip, zlocinnost byla asi nizsi (i kdyz kdo vi, jestli se to v cernych ghetech nejak moc resilo), ale cernosi tam na tom urcite moc lepe nebyli.
    A ze to Evropa sama nezvladne je jasne, mel by se na tom podilet cely svet koordinovane. Ale to by musela byt opravdu snaha pomoct , a ne jenom zajistit dalsi odbytiste pro sve zbrane a smlouvy pro sve tezebni spolecnosti...Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    18:01 10.07.2016

    Z tvého pohledu je v Libyii lépe - západ odstranil koho chtěl, nacpe si tam vliv a nebude mít zájem něco eskalovat. To se ale v Sýrii nepodařilo, takže tlačí pořád tu samou ...Zobrazit celý příspěvek

    Z tvého pohledu je v Libyii lépe - západ odstranil koho chtěl, nacpe si tam vliv a nebude mít zájem něco eskalovat. To se ale v Sýrii nepodařilo, takže tlačí pořád tu samou politiku podpory povstalců (co na tom, že NY times píše o tom, že se zbraně z Jordánska vesele prodávají IS).
    K tvojí druhé poznámce, že takové benefity nejsou možné, že by tam šli všichni - no ono tam taky přišlo 2,5mil přistěhovalců.
    Mimochodem index demokracie se v Libyii posledních Kadáfího 8 let zvyšoval, narozdíl od jiných částí světa....Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    17:38 10.07.2016

    Supreme: ten odkaz na to video co jste dal, to snad nemůžete myslet vážně Současna situace v lybii není nejlepší ale proti takové sýrii je na tom stále celkem dobře a is tam ...Zobrazit celý příspěvek

    Supreme: ten odkaz na to video co jste dal, to snad nemůžete myslet vážně
    Současna situace v lybii není nejlepší ale proti takové sýrii je na tom stále celkem dobře a is tam zažívá těžké časy a vláda národní jednoty pomalu se sestavuje. Kdyby jsme z lybie měli 2 sýrii no to potes, to co říkají v tom videu není a nemůže být pravda stát nemůže dotovat každého obcana tisícema dolarů, proč v tom případě nešli do lybie všichni ? a proč lybie valcila s cadem a dalšími zeměmi okolo ? A podporovala mezinárodní terorismus? Lybie se možná za kadafiho měla lépe než ostatní státy afriky ale před zásahem koalice byla uz téměř ve stavu obcanske války a další sýrii nikdo nepotřebuje

    Omlouvám se za pravopisne chyby a preklepySkrýt celý příspěvek

  • Superme
    16:19 10.07.2016

    Co se Libye týče, tak zde je to krásně vysvětlené:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Co se Libye týče, tak zde je to krásně vysvětlené:
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Superme
    16:15 10.07.2016

    Irving - Chápu, že máš dobrou myšlenku, ale je prostě absolutně neproveditelné. Pomocí stipendií je sem budeš vozit legálně - jak milé. Tady je třeba podporovat vzdělání u nich! ...Zobrazit celý příspěvek

    Irving - Chápu, že máš dobrou myšlenku, ale je prostě absolutně neproveditelné.

    Pomocí stipendií je sem budeš vozit legálně - jak milé. Tady je třeba podporovat vzdělání u nich! Někteří se na ně díváte jako sobě rovné.. jejich kulturu považujete za rovnocennou té naší. Jenže tak to není a dlouho ani nebude. Afričané se o sebe nikdy nedokázali postarat sami, nikdy nedokázali sami rozjet svůj průmysl, zemědělství nebo školství. Vždy to museli udělat běloši za kolonií, jenže oni nás přesně kvůli těm koloniím nenávidí. Stačí se podívat jak se lidem žilo v JAR během vlády bělochů a jak se jim žije nyní během vlády černochů. Vždyť ta země jde čím dál více dolů a to měli na africké poměry neuvěřitelný základ. Co by se stalo kdyby i ten zbytek bělochů (8% populace) odešel?

    Ano máš pravdu v tom, že s životní úrovní klesá porodnost. Jenže např. taková Nigérie má velký problém již dnes, aby těch 187 milionů lidí vůbec uživila. A teď se podívejme na tu porodnost:
    V roce 1958 byl přirozený přírůstek úplně stejný, jako mezi lety 2015-2016, tedy 2,63%. V roce 1955 to bylo 1,65%! Takže ne, ono to v té Africe neklesá, ale naopak přinejlepším stagnuje. Za jediný rok (2015-2016) tam přibylo 5 milionu lidí! V roce 2100 by jen v Nigérii mělo být 750 milionu lidí! A takovýto obrovský nárůst by měla mít celá Afrika až na pár vyjímek právě na severu Afriky (Alžírsko, Maroko nebo Tunisko). Tento problém měla dříve Čína, která se to nebála zavést (politiku jednoho dítěte, ne jedné ženy) a populace jí začne klesat. Díky tomu nebude mít v budoucnu problém s přelidněním,. Já osobě nezapomínám na stále ještě mnohdy nádhernou přírodu, kterou v Africe mají. A při pomyšlení, že se v celé Africe bude tísnit 5x více lidí než dnes... šílený. Koneckonců.. ty země by mohli mít velké peníze jen z cestovního ruchu a některé samozřejmě z nerostných surovin. Ale v Africe to bude neskutečně složité a Evropa sama to nezvládne. Bude muset pomoci i zbytek světa.

    http://www.worldometers.info/w... Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:10 10.07.2016

    Hele chytráci a zvědavci, tady se podívejte na vývoj HDP a to zejména od roku 2003, kdy Libyjský režim převzal odpovědnost za ...Zobrazit celý příspěvek

    Hele chytráci a zvědavci, tady se podívejte na vývoj HDP a to zejména od roku 2003, kdy Libyjský režim převzal odpovědnost za tohle:
    http://zpravy.idnes.cz/libye-z...
    ( Kadáfího syn už dříve řekl, že to uznali jen aby jim dali konečně pokoj :)

    http://www.indexmundi.com/liby...
    Ze sociálních vymožeností Libyjců by vám asi padla čelist...přesto bych Kadáfího neglorifikoval.Skrýt celý příspěvek

  • petres
    12:44 10.07.2016

    asdf když jste se tak nevybíravě do Pavel1 pustil, jste si jistý, že si nepletete SAE a Saudskou Arábii :-)? Tak raději příště méně arogance a více ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf
    když jste se tak nevybíravě do Pavel1 pustil, jste si jistý, že si nepletete SAE a Saudskou Arábii :-)?
    Tak raději příště méně arogance a více znalosti.

    http://peakoilbarrel.com/opec-... (je tam i produkce před krizi, která je důležitá pro orientaci, jaká mohla být životní úrověň).
    Rozdíl v produkci sice byl, ale ne tak dramatický, jak tu prezentujete.

    Když se podívám na některé údaje např. o dětské úmrtnosti a další svědčící o životních podmínkách v daných zemí, rozdíl je v neprospěch Lybie výraznější.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:14 10.07.2016

    Neuvedl jsi vůbec žádná fakta, jen vykonstruované lži, absolutně nepodložené ekonomickými ukazateli. Najdi si jakékoli grafy z ekonomických zdrojů (západních). Navíc je vidět, že o ...Zobrazit celý příspěvek

    Neuvedl jsi vůbec žádná fakta, jen vykonstruované lži, absolutně nepodložené ekonomickými ukazateli. Najdi si jakékoli grafy z ekonomických zdrojů (západních). Navíc je vidět, že o té zemi absolutně nic nevíš, jinak bys nemohl psát takové kraviny o rozpadu infrastruktury, nedostatku potravin a krachu. Naprosto se to rozchází s poznatky lidí, kteří v té zemi pracovali, případně se pohybují celoživotně v diplomacii. Proto s tebou nebudu ztrácet čas.Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    11:21 10.07.2016

    Pavel1 > Ked trepnes blbosti, tak si to skus aspon overit. Produkcia ropy v Libii v roku 2009 na export 1.33 miliona barelov ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavel1 > Ked trepnes blbosti, tak si to skus aspon overit.

    Produkcia ropy v Libii v roku 2009 na export 1.33 miliona barelov denne
    http://ekonomika.idnes.cz/liby...

    SAE planuje v roku 2009 znizit produkciu ropy na 7.7 miliona barelov denne z 8 milionov, pricom v auguste 2008 produkovala 10 milionov barelov denne.

    http://openiazoch.zoznam.sk/cl...

    Neviem aku matematiku si absolvoval, ale podle mna 1,33 sa urcite nerovna cislu 7.7.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    11:18 10.07.2016

    Pekný článok, ale koho už len zaujíma taká Afrika?

    Pekný článok, ale koho už len zaujíma taká Afrika?

  • Pavel1
    11:04 10.07.2016

    Copak Luky, fakta ti nejdou pod čumák? Každopádně pokus o nějaký protiargument či o komentář k rok trvající občanské válce v Libyi a pokračujícího exodu Libyjců do Evropy, než ...Zobrazit celý příspěvek

    Copak Luky, fakta ti nejdou pod čumák? Každopádně pokus o nějaký protiargument či o komentář k rok trvající občanské válce v Libyi a pokračujícího exodu Libyjců do Evropy, než vůbec došlo k zásahu, se u tebe nekonal.
    Doporučuji přestat číst na téma Libye takové srance jako třeba zvedavec a místo blábolů o tom jak se Libyjci měli dobře ve srovnání s Čadem, Nigerem, Mali, kde kromě pouště nic není, zatímco Libye má obří zásoby ropy a plynu, srovnat Libyi za vlády toho psychopata kaddáfího například se Spojenými arabskými emiráty. Jak Libye tak SAE produkovaly a exportovaly přibližně stejné množství ropy a plynu za světové ceny, přičemž Libye má asi 6 mil obyvatel a SAE 10 mil. obyvatel. Z čehož plyne že životní úroveň průměrného Libyjce by měla být větší než průměrného obyvatele SAE. Opak byl pravdou. Před vypuknutím občanské války nezaměstnanost v Libyi byla na 30%, nedostávalo se záklaních potravin, o dlouhodobém rozkladu infrastruktury nemluvě. Stalo se snad něco takového v SAE? Ne. A proč? Protože vládcové SAE si na rozdíl od kaddáfího nehráli celá desetiletí na vojáčky v Africe, neutráceli ohromně sumy na zbrojení, hrabali pod sebe přiměřeně a nesnažili si v zemi zavést africký socialismus.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3