Africkým silám v Somálsku hrozí kolaps a Evropě příliv dalších uprchlíků
- 8. 7. 2016
- 60 komentářů
- Václav Kopecký
Somálsko se potýká s bezpečnostní krizí již několik desetiletí. Dysfunkční vláda a kmenové spory vedly k nárůstu násilí, islámského extremismu, terorismu a pirátství. Nestabilní situace v zemi tak ohrožuje celý Africký roh.
Mise Africké unie v Somálsku
Situace se začala pomalu obracet k lepšímu po roce 2007, kdy v zemi začala působit vojenská mise Africké unie AMISOM (African Union Mission in Somalia) o síle přesahující 22 tisíc mužů, která pomáhá vládě v Mogadišu se stabilizací a obnovou země. Její angažmá je však velmi křehké a hrozí, že mise bude ukončena.
Mise AMISOM i přes její problémy dokázala situaci v Somálsku poměrně stabilizovat. Vojáci AMISOM ve spolupráci se somálskou vládou poměrně úspěšně podnikají akce proti teroristům, zejména ze skupiny aš-Šabbáb, která je napojená na al-Qaidu a je největší bezpečnostní hrozbou v oblasti.
Ve spolupráci s vládními jednotkami dokázali vojáci Africké unie ovládnout také velká města, přístavy a značnou část země osvobodit od islamistických milic. Somálská vláda se snaží spolupracovat s lídry místních kmenů, což pomáhá zlepšovat bezpečnostní situaci.
Tyto faktory vedly ke zvýšení investic v zemi, zejména z řad somálských imigrantů a vláda v Mogadišu očekává, že by do země mohly přitéct také přímé zahraniční investice. To by pomohlo k obnově válkou zdevastované ekonomiky.
Misi AMISOM v současné době tvoří tři části – pozemní vojenské síly, policejní síly a námořnictvo. Uniformovaný personál dosahuje počtu 22 126 mužů. Velitelství čítá 81 vojáků, vojenský kontingent tvoří 5432 vojáků z Burundi, 1000 mužů z Džibuti, 3664 z Keni, 850 ze Sierry Leone, Etiopie přispěla 4395 muži a Uganda 6223 vojáky.
Policejní síly jsou tvořeny příslušníky policejních sborů z Burundi, Gambie, Ghany, Keni, Nigérie, Sierry Leone, Ugandy a Zimbabwe.
Evropa nechce platit
Problémem, který se nad budoucností mise AMISOM vznáší, jsou finance. Mise je sice organizována Africkou unií, ale finance na ní poskytují vesměs mimoafrické země.
Největším přispěvatelem je Evropská unie, která financuje zejména platy vojáků a logistiku. EU se však rozhodla snížit své financování o 20 % od listopadu tohoto roku. Pro mnoho afrických zemí účastnící se této mise může snížení financování ze strany EU znamenat ukončení jejich angažmá v Somálsku.
Problémy s financováním mise se objevily už v minulosti. Vojákům v misi nebyl vyplácen plat, nebo se platby značně opožďovaly. Tyto problémy se vždy řešily navyšováním finanční pomoci ze strany dárců, zejména z EU. Pokud však skutečně dojde ke snížení financování ze strany EU, tak v současné situaci hrozí, že vojáci své peníze nedostanou vůbec.
Některé ze zúčastněných zemí zvažují, že v případě výpadku financování své jednotky z mise stáhnou. Uganda již oznámila, že je připravena ke stažení svých sil, a keňský prezident Uhuru Kenyatta uvedl, že Africké země nemají prostředky misi samy financovat po omezení přísunu peněz z EU.
Každý ze zúčastněných států má své důvody, proč se operce AMISOM účastní. Etiopie a Keňa mají se Somálskem společnou hranici, která je značně propustná, a trvající nestabilita v sousedním Somálsku je pro ně akutním ohrožením.
Z Keňské strany se jedná zejména o pronikání islamistů ze skupiny aš-Šabbab do země, kde v minulosti provedli několik krvavých útoků. V případě Etiopie je to podpora somálských separatistů v provincii Ogaden sousedící se Somálskem. Tyto dvě země již v Somálsku intervenovaly na vlastní pěst v minulosti.
Také další státy účastnící se mise, jako Uganda, se obávají zhoršení bezpečnostní situace v oblasti. Pro menší země zapojené do mise jako je např. Burundi, je účast v operaci prostředkem, jak na sebe více upozornit na mezinárodní scéně, a také možností získat finance a zkušenosti pro modernizaci svých ozbrojených sil.
Pokud dojde ke snížení financování, hrozí, že jednotlivé země se z mise stáhnou. Uganda již oznámila, že je připravena stáhnout 6700 svých vojáků v roce 2017. Pokud se k podobné akci připojí i další státy hrozí ukončení celé mise, případně její značné omezení. To by mělo zásadní důsledky v boji proti terorismu v oblasti.
Ugandské stažení by přišlo zrovna v době, kdy by měl být dokončen plán Transition Roadmap, podle kterého probíhá obnova země. Mimo jiné je součástí tohoto plánu také vyhlášení termínu voleb, které by mělo proběhnut do srpna tohoto roku.
Somálsko stále nesamostatné
Pokud by ke stažení sil skutečně došlo, somálská vláda by měla jen málo času na sehnání dostatečného množství peněz od mezinárodních dárců, které by zajistily fungování bezpečnostních složek v průběhu těchto voleb a nahrazení chybějících mezinárodních jednotek.
I když mezinárodní síly v zemi pomohly vycvičit malou skupinu na místní poměry schopných vojáků a policistů, jsou somálské bezpečnostní sbory stále neefektivní, prolezlé korupcí a neschopné samostatně čelit milicím aš-Šabbáb a nově i vznikajícím buňkám místní odnože Islámského státu. Jakékoliv oslabení mezinárodní mise by tak mohlo ohrozit plány na obnovu země a její stabilizaci.
Somálské síly také v dohledné době čeká další nelehký úkol. Keňská vláda plánuje zrušit většinu uprchlických táborů na svém území, ve kterých šijí stovky tisíc Somálců. Jejich případný nucený návrat do vlasti by vedl k mnoha problémům, které slabé vládní sily nedokáží vyřešit bez mezinárodní asistence.
Keňský prezident oznámil záměr začíst s rušením táborů od listopadu tohoto roku. Podle keňských úřadů jsou tábory rekrutačními místy pro teroristy z aš-Šabbáb. OSN i USA vyjádřily nad keňským plánem znepokojení, což ale vládu v Nairobi neodradilo od jeho realizace.
Realizace plánu na zrušení táborů však bude značně problematická, neboť většina z táborů se za mnoho let své existence změnila spíše v města než dočasná útočiště.
Problematické bude také navracení uprchlíků zpět do Somálska. Je téměř jisté, že tento plán vyvolá v oblasti další humanitární krizi. Zajistit pro tak obrovské množství lidí dostatek potravin a lékařské pomoci bude nad síly jak keňské, tak somálské vlády.
AMISOM pod OSN?
Nad budoucností mise AMISOM stále visí otazník. Objevily se však neověřené informace, že OSN zvažuje převést misi AMISOM pod svá křídla a změnit ji na oficiální misi Spojených národů. To by mělo hned několik výhod.
Jednak by se zajistilo stabilnější financování celé operace, která by nebyla tak závislá na pomoci z EU. Dále by to umožnilo také zapojení více zemí z různých částí světa do této mise, a tudíž i relativní dostatek personálu.
Uskutečnění tohoto plánu však bude běh na dlouhou trať. OSN v poslední době navýšila počet svých příslušníků v dalších zahraničních misích a prodloužila jejich mandát, jako např. misi v Mali. Získat souhlas členských zemí OSN pro vznik nové mise bude v současné situaci komplikované.
AMISOM během svého působení dokázala posílit pozici somálské vlády, do určité míry stabilizovat celý region, omezit pirátství a alespoň částečně obnovit zničenou zemi.
Konec mise by mohl tuto dlouhodobou snahu zcela zvrátit a reálně by hrozilo, že osamocená somálská vláda by během několika měsíců ztratila to, co se za několik posledních let pomocí mezinárodních sil podařilo získat.
Zdroj: Stratfor
Související články
Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN
Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající ...
- 26.02.2013
- 6 komentářů
- Jiří Kalát
Islámský stát zaútočil na egyptskou válečnou loď
Islámský stát (IS) se přihlásil k útoku na egyptskou válečnou loď, který proběhl 16. června u ...
- 24.07.2015
- 6 komentářů
- Václav Kopecký
Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17
Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem ...
- 17.12.2015
- 11 komentářů
- Václav Kopecký
Mwari: Bitevní letoun pro Afriku
Jihoafrická společnost Paramount nabízí zákazníkům v Africe i jinde zcela nový bitevní a průzkumný ...
- 17.06.2016
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Bláboly plácáš sám Pavle. když píšeš hovadiny jako " tak extrémně bohatý stát jako Libye byl jeho vládcem doveden do stádia totálního ekonomického krachu", tak mám podezření, že ...Zobrazit celý příspěvek
Bláboly plácáš sám Pavle. když píšeš hovadiny jako " tak extrémně bohatý stát jako Libye byl jeho vládcem doveden do stádia totálního ekonomického krachu", tak mám podezření, že budeš edukovaný z nějakého príma think tanku.Skrýt celý příspěvek
"Jo, Zlatej Kadáfí :-P " Totální blábol. Za rozkladem Libye je právě kaddáfí a nikdo jiný. Než začnete blábolit o zlatým kaddáfím, tak si zjistěte základní fakta. Ta jsou ...Zobrazit celý příspěvek
"Jo, Zlatej Kadáfí :-P "
Totální blábol. Za rozkladem Libye je právě kaddáfí a nikdo jiný. Než začnete blábolit o zlatým kaddáfím, tak si zjistěte základní fakta. Ta jsou takováto: V okamžiku likvidace kaddáfího v Libyi už skoro rok zuřila občanská válka, přičemž k této válce došlo jen díky tomu, že tak extrémně bohatý stát jako Libye byl jeho vládcem doveden do stádia totálního ekonomického krachu, ze kterého dávno před vypuknutím občanské války kadorčně utíkali tisíce lidí. Přičemž kaddáfí nezdevastoval pouze Libyi. Víte například, že přepadl Egypt? Evidentně ne. Kaddáfí vedl několik destieletí trvající válku v Čadu, přepadl Tanzánii, podporoval ugandského vládce masového vraha a lidojeda Idi Amina (další skvělý diktátor zajíšťující stabilitu, že). Ještě tady nebyl zmíněn ten skvělý vtip o tom jak diktátoři drží na uzdě islámské fundamentalisty a teroristy. Asi se někteří místní diskutéři netuší, že jak kaddáfí tak saddám fundamentalisty potlačovali když se jim to hodilo, a když se jim to hodilo tak je zase podporovali a financovali teroristy. Až si zas nějaký "expert" usmyslí ztrapňovat se vyhlašováním té skvělé stability totalitních zemí", tak mu doporučují nastudovat si jak dopadla třeba taková Zimbabwe pod vládou velmi umírněného diktátora Mugabeho, který je vybaven několika vysokoškolskými tituly. Z původně relativně bezpečně a bohaté země, která ve velkém exportovala zemědělské produkty, se díky Mugabeho snaze udržet se na prezidentské židli, stále země které vyháněla a vraždila lidi, jejichž práce držela ekonomiku země nad vodou. PO té následoval krach zemědělství, nedostatek základního zboží, hyperinflace v milionech procent a chaos.Skrýt celý příspěvekEvropa samozrejme Africe pomoct muze a nejde o tak slozite veci, neco by slo udelat velmi rychle a relativne levne. Nekde jsem treba cetl, ze jeden zkuseny danovy odbornik dokaze ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa samozrejme Africe pomoct muze a nejde o tak slozite veci, neco by slo udelat velmi rychle a relativne levne. Nekde jsem treba cetl, ze jeden zkuseny danovy odbornik dokaze ziskat nekolik desitek milionu dolaru na danich, ktere jinak velke korporace "optimalizaci" dani vyvedou ze zeme.
Dalsi veci by mohl byt treba stipendijni program pro studenty, kteri by tak mohli zdarma studovat na evropskych univerzitach s tim, ze by po dokonceni studii museli treba pet let pracovat ve statnim sektoru domovske zeme - ve statnich nemocnicich, skolach, uradech a podobne.
Potom tu jsou obchodni dohody. Nezapominejme, ze prumyslova zakladna evropskych zemi i USA vznikala za velmi protektivnich podminek - cla na zbozi, suroviny apod. Tyto moznosti jsou dnes v dobe globalizace o neco omezenejsi, a hlavne staty se slabymi vladami si neco takoveho nevyjednaji. Mela by byt snaha africkym statum pomoct, umoznit jim aspon castecny pristup na evropsky trh, zjednodusit obchodni kontakt. Snaha zavest nejake programy jako "jedna zena, jedno dite" nema podle me moc vyznam. Porodnost klesne spolu s narustem zivotni urovne, bylo to tak vsude, bude to tak i v Africe, ostatne porodnost uz tam znacne klesa ted. Jinak tyhle veci samozrejme muzu fungovat jenom u statu, ktere jakz-takz funguji, jako Kena nebo Etiopie. U totalne nefunkcnich statu jako Sudan nebo Somalsko je opravdu nejlepsim resenim financovat mise AU, snazit se zachranit co se da, stabilizovat situaci a cekat, az si s tim budou schopny poradit okolni africka staty...Skrýt celý příspěvekJo, Zlatej Kadáfí :-P 1)Zavřít hranice/moře 2)Stabilizovat ten pás zemí na pobřeží Stř.moře (a to klidně jako kolonie, nebo nějaký diktátor jako tam byl předtím - v Africe ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, Zlatej Kadáfí :-P
1)Zavřít hranice/moře
2)Stabilizovat ten pás zemí na pobřeží Stř.moře (a to klidně jako kolonie, nebo nějaký diktátor jako tam byl předtím - v Africe funguje právo silnějšího, o nějaké demokracii si můžem nechat akorát zdát)
3)Podporovat tyto státy a pak postupovat dál na jih.
4)Za nějaký čas (desítky let) až se naučí civilizovanému životu a omezí se porodnost, by byla možnost přechodu k demokracii nebo něčemu podobnému.
Zabitím Kadáfího si prostě Evropa nas..la do bot.Skrýt celý příspěvekyaanu: Modré přilby už v Somálsku jednou byly - o tom, jak to dopadlo, se natočil i film. OSN nemá prostředky na to, aby uhlídalo jednotlivé země. Resp. modré přilby jsou dobré na ...Zobrazit celý příspěvek
yaanu: Modré přilby už v Somálsku jednou byly - o tom, jak to dopadlo, se natočil i film. OSN nemá prostředky na to, aby uhlídalo jednotlivé země. Resp. modré přilby jsou dobré na dozorování oblastí, kde se zrovna nic moc neděje. Ve chvíli, kdy začne jít do tuhého, tak nemají dostatek lidí, techniky, z valné většiny nemají odpovídající úroveň výcviku a vybavení. "peacekeeping" OSN je v Africe úplně k ničemu.Skrýt celý příspěvek
Nejvice me zarazi fakt, za zadny z dnesnich konfliktu neresi OSN. Modre prilby uz davno meli cistit Somalsko od teroristu. A OSN uz davno mela nejen financne resit obnovu a ...Zobrazit celý příspěvek
Nejvice me zarazi fakt, za zadny z dnesnich konfliktu neresi OSN. Modre prilby uz davno meli cistit Somalsko od teroristu. A OSN uz davno mela nejen financne resit obnovu a stabilizaci regionu. To uz neni lokalni krize, ale globalni problem. Ti lide zacnou utikat dal a dal, az narazi na Evropu. ...... A vyzbrojit uprchliky, aby ziskali zpet svuj domov? Diskuze na AN.cz nezklame... Kdo jim naridi, aby bojovali doma? Kdo to bude organizovat? Kdo jim zabrani, aby se nepokusili prostrilet az do Nemecka? Jenom sebevrah a debil by dal do ruky zbran zoufalemu cloveku.Skrýt celý příspěvek
Strategist, naozaj nikto tu netvrdí, že riešenie je voziť sem ďalších, diskusia je o inom. Austráliu by som sem neťahal, keďže nemá centimeter suchozemskej hranice a jej susedia ...Zobrazit celý příspěvek
Strategist, naozaj nikto tu netvrdí, že riešenie je voziť sem ďalších, diskusia je o inom.
Austráliu by som sem neťahal, keďže nemá centimeter suchozemskej hranice a jej susedia (a boat people) sú iný prípad, než Afrika.
A prečo by sme mali zachraňovať Afriku? Pretože ak to neurobíme, stane sa z nej rodisko problémov pre Európu. Nie pre Áziu, ani pre Ameriku, Európa je na skok cez more. Mimo toho, Afrika má potenciál, Čína vie, čo robí, keď do Afriky investuje.
--
Superme, v tomto všetkom súhlasím, ochrana hraníc a vymáhanie zákona áno, akurát ten predošlý príspevok pôsobil skôr ako volanie po európskom Čínskom múre.
Len si nemyslím, že to je dostatočné riešenie. Skôr dočasné.Skrýt celý příspěvekJak již se tu psalo, taky nechápu proč bysme my jako evropa měli zachránovat afriku, která má mnohem více obyvatel než my samotní, myslím si ze máme dostatek vlastních problému s ...Zobrazit celý příspěvek
Jak již se tu psalo, taky nechápu proč bysme my jako evropa měli zachránovat afriku, která má mnohem více obyvatel než my samotní, myslím si ze máme dostatek vlastních problému s pristehovalci co uz tu jsou natož vozit jsem další, vždyt ti teroristi z paříže i médií známý dzihadista john byli potomci přistěhovalcu kterym jsme dali jidlo ubytovani a vzdelani a oni se nam za to odpali ve meste nebo vrazdi obcany.
Souhlasil bych s variantou kterou navrhl supreme myslim a to je opevnit jižní hranici schengenu a vydat rozkaz ze během nutnosti můžou střílet jak na moři tak na zemi, ono by to ty migranty časem přešlo. Kdyby se to spočítalo tak věřím, ze plot kulometne hnízda a stráže by vyšly levněji než starat se o milióny miantu. Problém je ze když se jedinému něco stane tak aktivisticke skupiny rvou jak pomateni, ti by zasloužzasloužíli zavřít protože jsou to defakto pašeráci, když jim pomahaji do británie, řecka atd.
Také na světě jsou státy které řeší podobne krize mnohem lépe než nějaká eu např usa nebo australie, usa uz na tom tak dobře nejsou něco uz jim tam proniká, ale australia je v tomto jednicka, prostě deportovat ještě než přijedou.
Pokud to nezacneme nějak řešít tak evropa jak ji známé přestane fungovat, nastane kaskadovy efekt, pomužeš 1 dalších 10 chce taky po deseti 100 pak 1000 atd, proč si myslíte ze jsou na tom jižní státy eu tak špatně, řecko nyní místo aby se věnovalo řešení své ekonomicke krize se musí starat o 10000 uprchlíku, taktez itálie. Jestli s tím nezacneme něco dělat tak je po nás
Omlouvám se za jakékoliv pravopisne chyby nebo prekpepy píšu z mobiluSkrýt celý příspěvekSeaWolf, zapomněl jste dodat, že třetina z té armády zběhne, třetina se přidá k islamistům, ze zbylé třetiny polovina prodá svoje zbraně za cestu do Evropy... tohle je řešení, o ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf, zapomněl jste dodat, že třetina z té armády zběhne, třetina se přidá k islamistům, ze zbylé třetiny polovina prodá svoje zbraně za cestu do Evropy... tohle je řešení, o které se snaží USA v Iráku, Afghánistánu, Sýrii... a zcela zjevně nefunguje.Skrýt celý příspěvek
Superme O něco níže jsi psal, že řešením problémů v Somálsku ( předpokládám, že jsi myslel i jinde v Africe ) je vytvořit armádu z mužů kteří jsou dnes uprchlíky s tím jak tahle ...Zobrazit celý příspěvek
Superme
O něco níže jsi psal, že řešením problémů v Somálsku ( předpokládám, že jsi myslel i jinde v Africe ) je vytvořit armádu z mužů kteří jsou dnes uprchlíky s tím jak tahle armáda porazí 10 000 islamistů během týdne. Vlastně se jedná o naprosto jednoduché a přímočaré řešení problému :-)
Pak už jen dořešit zcela nepodstatné drobnosti: kdo zajistí výcvik ( ten netrvá 1 měsíc ), kdo jim koupí výstroj, výzbroj, munici, někdo to vojsko bude dlouhodobě živit, protože Somálská ekonomika toho nebude schopna dalších 10 let ( to jsem přivřel obě oči ), někdo musí umět odborně spravovat složitější techniku kterou armáda bude používat, .... a spousta dalších blbin :-)
"Takže aby jsme to shrnuli - stačí poskládat armádu z afrických uprchlíku a to ostatní už si vyřeší sami bez cizí pomoci"
Říkám to pořád od Čechů a Slováků by se měli ostatní učit známe snadná řešení na všechno :-DSkrýt celý příspěvekBlake - Tak ono nejde o to zabránit tomu, aby se vůbec nikdo přes tu hranici nedostal, protože jak sám tvrdíš, tak to ani nejde.. vždy se najdou možnosti jak to zvládnout. Ovšem v ...Zobrazit celý příspěvek
Blake - Tak ono nejde o to zabránit tomu, aby se vůbec nikdo přes tu hranici nedostal, protože jak sám tvrdíš, tak to ani nejde.. vždy se najdou možnosti jak to zvládnout. Ovšem v tomto případě se jedná o jednotlivce, maximálně desítky lidí ročně, ne milion. Navíc co si budeme nalhávat.. porovnávat imigranty z Ukrajiny,Mexika nebo Koreje s těmi z Afriky prostě nejde (Arassuil) .Hlavní problém je v tom obrovském množství Afričanů, kteří do Evropy každý rok proudí a pokud Evropa bude chtít přežít taková, jakou ji ještě dnes většinou známe, tak se bude chtě nechtě muset začít bránit.
Samozřejmě chápu, co myslíš a většinou bych to i já viděl jednoznačně jako nejlepší řešení. Základem ovšem musí být stabilní státy na severu Afriky.. tzn. Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye a Egypt. Tyto státy musí tuto vlnu zastavit. A ono to tak i dříve fungovalo, jenže poté se svrhl násilně Kaddáfí v Libyi a je tu takto obrovský problém. Základ by tedy měl být co nejvíce stabilizovat Libyi i za cenu toho, že by tam byla diktatura.
Jsem si jist, že nikdo nechce na hranicích krveprolití. Ovšem pokud tento proud nepřestane, pak si budeme muset vybrat: buď my a prostě se dá i tímto způsobem v krajním případě najevo odpor, nebo oni a budeme je nadále pouštět do Evropy... bez dokladů, bez bezpečnostního prověření apod.
Já velkou naději vidím v budoucí Britské premiérce (ať už Mayové nebo Leadsonové). Obě k tomu mají rozumný názor, který ve vedení EU obrovsky chybí. Ale chápu, že tohle tu situaci nevyřeší a změna bude muset nastat ve většině zemí EU. Příklad Dánska, Norska nebo Švýcarska však ukazuje, že i v západní Evropě to řešit jde..jen se musí zvolit lidé, kteří mají rozum. A zatím to jde i bez násilí pomocí vyhoštění.
gaunt - Bože můj... to jsou bláboly.Skrýt celý příspěvekgaunt: neco jako Recko? :-D Arassuil: EU by si teoreticky mohla dovolit dodat uredniky na komplet rizeni jednoho, dvou, mozna trosku vic statu, ale ne celeho kontinentu. Zda se, ze ...Zobrazit celý příspěvek
gaunt: neco jako Recko? :-D Arassuil: EU by si teoreticky mohla dovolit dodat uredniky na komplet rizeni jednoho, dvou, mozna trosku vic statu, ale ne celeho kontinentu. Zda se, ze dodat jen vrchni vrstvy urednictva, tak ty spodni vrstvy stejne rozkradou tolik, ze by bylo nejaky kolonizovani pro EU neudrzitelne. Fakt jedine, kdyby se na Afriku vrhla EU, USA i Cina a spolecne si to rozebrali a kazdej mel svuj kousek. Nechapejte me spatne, rozhodne nejsem pro nejakou novou kolonizaci. Pokud se ma v Africe nekdy vyresit chudoba, vzdelani a tedy i populacni rust, tak si to musi udelat oni sami. Muzeme maximalne sem tam trosku poradit. Pokud si ty moderni staty nevybudujou vlastnima rukama, tak si niceho vazit nebudou. A ani se nebudou snazit. Je mi jasny, ze je tam spousta lidi, co by i chtela neco zlepsit, ale ted proste asi nemaji sanci. Prvne se musi vyporadat se vsema tema nabozenskejma a jinyma magorama. Teprve az se nebudou na potkani zabijet, tak muzou zkusit vybudovat aspon trosku pravni spolecnost a zacit neco delat s korupci a podobne. Zda se, ze si proste musi projit celkovym vyvojem spolecnosti, jinak se na zbytek sveta nedotahnou.
Trolling od Gaunta vymazán. AdminSkrýt celý příspěvekKozlus: Kdo řekl, že jim vybudujeme státy, které si oni následně budou řídit? :-) To je přeci až období dekolonizace. To by nám mělo dát takových 100-200 let času se (s trochou ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus: Kdo řekl, že jim vybudujeme státy, které si oni následně budou řídit? :-) To je přeci až období dekolonizace. To by nám mělo dát takových 100-200 let času se (s trochou nadsázky) je pokusit "civilizovat".
A řekl bych, že z pohledu průměrně vzdělaného Evropana je velká část afrického obyvatelstva nesvéprávná. U nich se považuje za obrovský úspěch mít ukončenou základní školní docházku (samozřejmě s výjimkou JAR apod...). Přitom jejich systém základního vzdělání je nejvíce podobný našim praktickým školám - a z takto vzdělaných lidí ti inteligentní populace (schopná samosprávy, nesoucí si sebou liberální a postmoderní hodnoty) nevzejde.Skrýt celý příspěvekVybudovat jim staty je blbost. Kdyz to za ne nekdo udela, tak si toho nebudou vazit a nebudou to umet ridit. Jak to vim? Protoze jsme tam uz ty staty jednou vybudovali. A ridit ...Zobrazit celý příspěvek
Vybudovat jim staty je blbost. Kdyz to za ne nekdo udela, tak si toho nebudou vazit a nebudou to umet ridit. Jak to vim? Protoze jsme tam uz ty staty jednou vybudovali. A ridit neco za ne? To jsou nesvepravni?
Spravne se tu pise o rozlisovani utecencu a ekonomickych vyzirek. Uzavreni hranic a tvrdej tlak na zacleneni prijmutych do spolecnosti nebude pro cloveka opravdu ohrozenyho na zivote problem, protoze ten je rad, ze zije a nebude chtit, aby ho vykopli zpatky. Ekonomickej migrant bude hodne premejslet, jestli se pokusi nekam dostat pres tvrde braneny hranice, kdyz pak stejne zadny davky nedostane. Jina cesta stejne neni, protoze proc sem poustet lidi, kteri se nechcou integrovat a snazi se tady zavadet ten stejnej bordel, ze kteryho zdrhaji? K cemu bude, kdyz bude Evropa jedna valecna zona, protoze proti sobe budou bojovat jednotlivy uprchlicky gheta? Vzdyt to je nesmysl!
Chapu, ze lidi chcou pro sebe neco lepsiho, ale uz ted muzou projit normalnim pristehovaleckym rizenim. Navic, odlakat z tech zemi schopny lidi je pro ty zdrojove zeme cesta do pekel.Skrýt celý příspěvekOtázka je, či je novodobý kolonializmus tak utopický z dôvodov politických, ekonomických, alebo spoločenských. Z týchto by som bral jedine politické ako nepriepustné, keďže by ...Zobrazit celý příspěvek
Otázka je, či je novodobý kolonializmus tak utopický z dôvodov politických, ekonomických, alebo spoločenských. Z týchto by som bral jedine politické ako nepriepustné, keďže by pravdepodobne šlo o viac hráčov, než len Európa (EÚ) a Afrika. Ekonomické by riešiť šli, kolónie môžu vynášať, z brucha ma napadá napríklad zavedenie konkurencie lacným čínskym továrniam na všetko
No a spoločenské sú tie najmenej závažné, propaganda má oveľa rýchlejší účinok, než ekonomický štart krajiny, alebo čakanie na zmenu politickej nálady vo svete.Skrýt celý příspěvekMusím souhlasit s Blake(m). Izolovat Afriku je poněkud utopická myšlenka, stačí se podívat do USA (na hranici s Mexikem) a KLDR - dvě nestřeženější hranice světa, bez okolků se tam ...Zobrazit celý příspěvek
Musím souhlasit s Blake(m). Izolovat Afriku je poněkud utopická myšlenka, stačí se podívat do USA (na hranici s Mexikem) a KLDR - dvě nestřeženější hranice světa, bez okolků se tam střílí (i na kamery), Severokorejci tam mají miny, vlčáky, na co si vzpomenete. Odradilo to Mexičany nebo Severokorejce na cestě za lepším? Ne. Jsou ty hranice nepropustné? Ne.
Nejschůdnějším řešením by bylo zavést v Africe novodobý kolonialismus - Afričani zůstanou kde jsou a my se za odměnu o ně postaráme, vybudujeme jim fungující státy a budeme je hlídat ostřížím okem... No tohle řešení je ještě více utopické jak izolovaná Afrika a sjednocená Evropa dohromady.Skrýt celý příspěvekSuperme, tu nejde o humanitu, alebo morálne zásady, ale o dlhodobú udržateľnosť. Nelegálne pokusy o prekročenie hranice sa na našej východnej hranici riešia pravidelne, aj sa tam ...Zobrazit celý příspěvek
Superme, tu nejde o humanitu, alebo morálne zásady, ale o dlhodobú udržateľnosť. Nelegálne pokusy o prekročenie hranice sa na našej východnej hranici riešia pravidelne, aj sa tam strieľa (aj keď nie on sight), viem, že to ide, len si nemyslím, že to nejak odradí premnožených Afričanov, aby sa sem aj naďalej pokúšali dostať. Aj ukrajinskí pašeráci to skúšajú znova a znova, nedávno sa jedni rozbili o zem, keď sa snažili letieť pod radar v neprípustných podmienkach.
To, čo navrhuješ, je jednoduché pichnutie hlavy do piesku. Ty si povieš, veď nech si idú kam chcú, len nie do Európy, lenže oni budú naďalej chcieť ísť do Európy, povedz mi jediné miesto, ktoré by pre nich mala byť iná alternatíva, aj po tom, ako by sme bez milosti začali zabíjať kohokoľvek, kto sa priblíži. Ostať v Afrike? Nebude predsa len jednoduchšie nechať po sebe strieľať na hranici so šancou prekĺznuť do Európy a nelegálne tu pracovať, než po sebe nechať strieľať doma?
Musia si to vyriešiť sami? To evidentne nevedia. Naozaj si myslíš, že keby sme uzavreli hranice, oni by sa tak nejak zabíjali medzi sebou, kým by tam nebol pokoj? Afrika nie je izolovaná od zvyšku sveta, disparita životnej úrovne a bohatstva ich vždy bude ťahať sem. Kým sa tento rozdiel nezmenší natoľko, aby nemali ďalšiu motiváciu masívne migrovať, bude problém s migrantmi. Máme možnosť to riešiť tromi spôsobmi.
1. zvýšime ich úroveň
2. znížime našu úroveň
3. totálna genocída
Ktorý je podľa teba najprijateľnejší?
Inak k tej vode, to nebol argument, prečo by sme mali príjmať migrantov, len jeden z dôvodov, prečo miesto Európy nejdú do Saudskej Arábie, ako navrhoval myslím logarius.
Úprimne, ak by sa naozaj jednalo o izolovaný prípad a oni by sa tam naozaj vymlátili medzi sebou do posledného, pokojne by som pokrytecky zatváral oči.
Lenže to je utopickejšia predstava, než zjednotená Európa.
Možno zniem ako komunista, ale to, že ľudia budú vždy prúdiť tam, kde je viac zdrojov je fakt. Bez ohľadu na stráženú hranicu, bez ohľadu na to, či postavíš dvojmetrové pletivo, alebo štvormetrový betónový val. Symptomatická liečba na niečo tak dlhodobé nefunguje.Skrýt celý příspěvekBlake - Kdo je pochytá? No přece Frontex, popřípadě pobřežní stráž dané země! A kdo je vrátí? No ti, kdo je pochytají! Kdo to zaplatí? Přece Evropa... budu mnohem raději, když se ...Zobrazit celý příspěvek
Blake - Kdo je pochytá? No přece Frontex, popřípadě pobřežní stráž dané země! A kdo je vrátí? No ti, kdo je pochytají! Kdo to zaplatí? Přece Evropa... budu mnohem raději, když se ty miliardy eur dají do vracení, než do nákladů potřebných k přijetí, živení apod.! A upřímně... ať si jdou přemnožený Afričani kam chtěj, jen ne do Evropy, která by tím přišla o vše, co naši předci celá ta dlouhá století budovali (což se už bohužel i děje). Navíc hrát to na vodu? Koukni se na Izrael... pitná voda lze udělat i z vody mořské, jen je na to potřeba mít dostatečné technologie. Argumentace jak víno, opravdu že jo.
Proboha.. hranice jde chránit jednoduše. Prostě tam dám strážce, kteří budou moci střílet toho, kdo tu hranici bude chtít ilegálně překročit. Co je na tom těžkého? Vždyť i lodě se dají lehce potopit. Uděláš to párkrát a ostatní si to rozmyslí. Jak jednoduché.. to jen ty si hraješ na humanitu, která nás ale může lehce zničit, viz. Řím.
Pokud však Afričané nechtějí bojovat za svou budoucnost, pak je to jen a jen jejich problém. Evropa ani nikdo jiný nemá důvod se o ně starat. I Evropa si prošla obdobím, kdy byli každou chvíli nějaké války a nikdo se o nae dědy a otce nestaral. To si musí Afričané vyřídit sami. Je tam chudoba ale rodí další a další děcka. Opravdu logika. Ne.. já prostě necítím žádnou lítost, odpovědnost nebo cokoliv jiného. Chtěli se nás zbavit... tak se nás zbavily, tak nechť si tam třeba, slušně řečeno, umřou hladem ;)
Jo a ještě jedna věc. Ty, co jsou už zde v Evropě a kteří dělají problémy.. okamžitá deportace.. jednoduché, účinné, nesložité.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...