Advanced Super Hornet pro Polsko?
- 17. 3. 2014
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Nejvyšší zástupci Boeingu před pár dny nabídli Polsku širokou vojenskou spolupráci. Boeing nabízí Polsku jak nejmodernější stíhací letouny Advanced Super Hornet, tak i tankovací KC-46A Pegasus, ale i bitevní vrtulníky Apache a dopravní Chinook.
V pátek navštívili Polsko zástupci firmy Boeing Defense and Space - viceprezident pro mezinárodní rozvoj Jeffrey B. Kohler a viceprezident pro rozvoj a strategii Christopher Raymond. Oba pánové při setkání se zástupci polské ho odborného tisku řekli, že polské straně nabízí širokou škálu svých výrobku, především letadel, a také spolupráci s polským průmyslem.
Není se čemu divit, v Polsku se totiž schyluje ke gigantické vojenské zakázce. Polsko uvažuje o postupném vyřazení 32 bitevních a bombardovacích stíhaček Su-22 a nákupu 64 (!) víceúčelových stíhaček 5. generace. Ještě v roce 2012 přitom Polsko zvažoval o nákup pouze 16 strojů F-16C/D jako náhradu za stroje Su-22, ale nyní jsou jeho cíle ambicioznější.
Dodávky jsou naplánované mezi roky 2022 až 2030 a cena programu se odhaduje na 10 miliard dolarů ( téměř 2 00 miliard Kč). U našeho severního souseda se dokonce spekuluje o nákup u nejmodernějších víceúčelových strojů F-35A Lightning II.
Připomeňme, že cena jednoho stroje F-35A je přibližně 100 miliónů dolarů – bez motoru. Pokud se Polsko rozhodne pro F-35A, bude muset vybudovat rozsáhle logistické a výcvikové zázemí, což celý kontrakt dále prodraží.
Zástupci firmy Boeing našim severním sousedům navrhují levnější řešení. M ísto F-35A nabízí modernizovanou stíhačku F/A-18E/F Super Hornet, označovanou jako Advanced Super Hornet.
Pro zástupce firmy Boeing jde o zásadní otázku, protože po roce 2016 již nemají pro své stroje F/A-18 odbyt. Hrozí tak riziko, že výrobní linka „hornetů“ se uzavře a o práci přijde tisíce lidí. Polský tendr je tak velkou šanci výrobní linku udržet o několik let déle v provozu.
Výhodou Advanced Super Hornet je především nízká cena oproti F-35A Lightning II. Americké námořnictvo například odebírá F/A-18E/F Super Hornet za 50 až 60 milionů dolarů – včetně dvou motorů. Výsledná cena však samozřejmě závisí na konfiguraci letounu.
Dlužno však dodat, že obří nákup 64 víceúčelových letounů vyvolal v polském odborném tisku „zvednutí obočí.“ Otázkou je, zda polský armádní rozpočet postačí na nákup tolika letounů – i když rozložený skoro do jedné dekády . Pokud se navíc americké lobby podaří protlačit „futuristické“ F-35A, cena za letouny a logistiku se může vyšplhat do astronomických výšek.
Zdroj: Altair
Související články
Polské námořnictvo posiluje
Asi nejvíce opomíjený druh vojska v polské armáda – námořnictvo (Marynarka Wojenna), se může po ...
- 13.01.2014
- 12 komentářů
- Jakub Mareš
Nakoupí polská armáda Tatry?
Polská armáda poptává 27 těžkých vyprošťovacích a odtahových vozidel a tři obrněné tahače valníků. ...
- 22.01.2014
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko si ponechává bitevníky Su-22
Polské vojenské letectvo si prozatím ponechá stíhací bombardéry Su-22 „Fitter“ („Montér). Padá tak ...
- 16.02.2014
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy rozšiřují vojenskou spolupráci s Polskem a Pobaltím
Spojené státy posilují svou vojenskou spolupráci s Polskem a Baltskými státy v reakci na události na ...
- 10.03.2014
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Tak těch 48 F-16 opravdu nestačí. MiGy-29 a Su-22 i v případě modernizace nebudou sloužit věčně. Takže řešením je nákup dalších F-16 - a nebo nového letounu. A tak vzhledem k ...Zobrazit celý příspěvek
Tak těch 48 F-16 opravdu nestačí. MiGy-29 a Su-22 i v případě modernizace nebudou sloužit věčně. Takže řešením je nákup dalších F-16 - a nebo nového letounu. A tak vzhledem k problémům F-35 by Super Hornet byl poměrně dobrým řešenímSkrýt celý příspěvek
Pěkné letadlo, ale drahé jak na nákup, tak na provoz. Nevím, jestli mají Amíci šanci uspět s touto mašinou, když s financovám Hornetů má problém i Švýcarsko a rozpočty na obranu ...Zobrazit celý příspěvek
Pěkné letadlo, ale drahé jak na nákup, tak na provoz. Nevím, jestli mají Amíci šanci uspět s touto mašinou, když s financovám Hornetů má problém i Švýcarsko a rozpočty na obranu evropských zemí jsou obvykle podhodnocené.
Mimochodem, už tu byl přeci článek, že se uvažovalo o nahrazení minimálně části Su-22 pomocí bezpilotních prostředků.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...