Zbraně zítřka: Proměna vojáků na superbojovníky
- 27. 4. 2016
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
Technologie malých ručních palných zbraní se od dob první světové války příliš nezměnila. Posunout zbraně vojáků do 21. století lze pomocí takových systémů, které umožní vojákům zasahovat cíle (statické i pohyblivé) mnohem rychleji, intuitivně a na mnohem větší vzdálenosti.
Za hranici odstřelovačů
Před několika dny americká firma TrackingPoint vydala “bílou knihu” Beyond Snipers – Transforming Soldiers to Superwarriors (Za hranici odstřelovačů - Proměna vojáků na superbojovníky). Jedná se v prvé řadě o reklamní materiál, ale některé úvahy a fakta v textu stojí nepochybně za pozornost.
TrackingPoint vyvinula rodinu velmi přesných pěchotních zbraní PGF (Precision-Guided Firearms). Jde o pušky (útočné, odstřelovací) s unikátními digitálními zaměřovači a systémy řízení palby. Voják s puškou PGF dokáže ničit cíle na násobně větší vzdálenosti, s řádově větší pravděpodobností než voják s klasickou puškou a mířidly.
Jak PGF fungují? Střelec umístí záměrný kříž v digitální optice na cíl a označí ho. Balistický počítač vypočítá správnou dráhu střely (dle řady proměnných) a v optice zobrazí místo, kde musí střelec mířit, aby skutečně zasáhl cíl. Střelec následně zmáčkne spoušť a začne přesouvat vypočítaný záměrný kříž na cíl - k výstřelu dojde, až když je systém spokojený se všemi parametry.
V čem je tedy problém se současnými zbraněmi? TrackingPoint v textu zdůrazňuje, že zatímco americké letectvo a námořnictvo využívá ty nejmodernější technologie, američtí vojáci stále používají zbraně, jejichž konstrukce (AR-15) spadá do 50. let minulého století. To je mimo jiné také důvod, proč od konce druhé světové války Spojené státy ztratily v bojích více než 60 000 vojáků.
V současné době jsou navíc američtí vojáci přestříleni obyčejnými AK-47, jejichž munice 7,62×39mm má mnohem větší efektivní dostřel, než ráže 5,56×45 mm standardních amerických karabin M4. Dokonce i bojovníci Islámského státu používají pušky v ráži 7,62x51 mm.
Ale i americká pěchota disponuje puškami větších ráží - například upravené M14 nebo M110 (7,62×51 mm). Americké speciální jednotky pak HK417 a FN SCAR (SSR Mk 20) ve stejné ráži. Jedná se o pušky pro přesnou střelbu DMR (Designated Marksman Rifle) - obvykle připadá jedna DMR na jeden oddíl pěchoty americké armády (viz. dále).
Ukázka možnosí PGF zbraní.
Plýtvání municí
Nasazení v Afghánistánu a Iráku ukázalo obrovskou neefektivnost palby z pušek a kulometů. Podle amerického nejvyššího kontrolního úřadu GAO (General Accounting Office) v roce 2011 museli američtí vojáci vystřílet 250 000 nábojů na každého zabitého protivníka. Většina nábojů padla na krycí a umlčující palbu.
Lze si tak udělat poměrně jasnou představu o ceně i “logistické stopě” (přeprava nábojů, skladování, ostraha), která je nutná k zabití jedinoho protivníka. Podobné “plýtvání” munice na první pohled překračuje jakoukoliv rozumnou mez.
Podle bíle knihy při střelbě na 300 m je voják při první ráně schopen zasáhnout pohybující cíl velikosti lidské postavy jen ve 2 % případů. Naproti tomu se zbraněmi PGF tato hodnota - tedy zásah na 300 m na první výstřel - dosahuje až 90 % na cíl pohybující se rychlostí až 20 km/h.
Kniha uvádí několik důvodů, proč je přesnost střelby na dlouhé vzdálenosti velmi nízká:
Lidé obecně nedokáží zmáčknout spoušť přesně v tom okamžiku, kdy je zbraň v přesné poloze vůči cíli.
Většina vojáků nechápe zásady balistiky a nemá v akci čas provádět výpočty. Chybí také senzory, které kompenzují okolní vlivy - teplota, vlhkost, atmosférický tlak, vítr, atd.
Málo vojáků umí nulovat a přenulovat mířidla zbraně.
Odhad předsazení zbraně s ohledem na rychlost cíle, vzdálenost a vítr je těžké i pro nejlepší odstřelovače, natož pro vojáky s nedostatkem tréninku.
Vojáci ztrácejí své dovednosti.
Centrální nervová soustava člověka se pod bojovým stresem hroutí.
Útočná puška M4 jednoduše není přesná.
PGF útočná puška M600 a puška pro přesnou střelbu M800.
Řešení podle TrackingPoint
TrackingPoint se samozřejmě chlubí svým technickým řešením - to ale vypadá na první pohled velmi efektivní. V roce 2014 americká armáda testovala pušku PGM v ráži .338 LM (8,6×70 mm). Vojáci postupně stříleli na vzdálenost 800 až 1300 m, s průměrnou úspěšnosti 95 % (91 až 100 %) na cíl lidské postavy.
Například nedávno představená opakovací puška PGM M1400 v ráži 8,6×70 mm dokáže na vzdálenost 1300 m zasáhnout cíl pohybující se rychlostí přes 30 km/h. Od zaměření až po výstřel podle tiskových materiálů údajně uběhne průměrně 2,5 sekundy.
Podle bílé knihy zbraně PGF - útočné pušky, pušky pro přesnou střelbu, odstřelovací pušky, nejen, že zvyšují ničivý dosah pěšáků, ale zrychlují také čas nutný k zasažení cíle. Navíc podle tiskových materiálů použití PGF zkracuje čas výcviku až o 90 %.
TrackingPoint v současné době nabízí pro vojáky tři zbraně - útočnou pušku M600 v ráži 5,56×45 mm, DMR pušku M800 v ráži 7,62×51 mm a opakovací pušku M1400 v ráži 8,6×70 mm.
Voják s M600 dokáže vést účinnou palbu na cíle vzdálené až 550 m, pohybující se rychlostí přes 20 km/h (87% úspěšnost). M800 ničí cíle velikosti lidské postavy na 730 m (30 km/h, 90 %) a M1400 na téměř 1300 m (30 km/h, 91 %). Přesnost všech tří zbraní je 0,047 MOA.
Pěchotní družstvo americké armády podle představ TrackingPoint. / TrackingPoint
Příklad použití
Pěchotní družstvo americké armády se obvykle skládá z devíti vojáků - dvou čtyřčlenných týmů a vůdce družstva. Velitel každého týmu a střelec je vyzbrojen M4, granátník M4 s granátometem (M203/M320) a kulometčík M240. Velitel družstva má obvykle DMR pušku M110.
V textu bílé knihy najdeme tabulku ukazující vzdálenost, na jakou výše uvedené zbraně vykazují 90% smrtelnost (90 % všech střel je pro člověka smrtelných) - to vše v podmínkách bojového stresu. U M4 je to údajně pouze 50 m pro statické a 40 m pro pohyblivé cíle, u M110 pak 115 m pro statické a cca 80 m pro pohyblivé cíle.
Naproti tomu M600 dokáže 90 % smrtelných zásahů zasadit na vzdálenost 470 m (pro pohyblivé cíle 430 m), M800 na 610 m (570 m) a M1400 na vzdálenost 1100 m (1050 m).
Podle návrhu TrackingPoint ničivost pěchotního družstva výrazně vzroste, pokud velitel družstva získá pušku M1400, velitelé týmů M800 a střelci/granátníci M600. Se zbraněmi PGF navíc mohou vojáci vést palbu na protivníka, který je v současné době zasažitelný pouze minomety nebo dělostřelectvem.
Jak ale na začátku bílá kniha připomíná, americká armáda je vysoce konzervativní a tradicionalistická organizace (dvojnásob u zbraní pěchoty). Přesvědčit velení americké armády o kvalitách PGF tak bude krajně obtížné.
Zdroj: Beyond Snipers – Transforming Soldiers to Superwarriors
Související články
TrackingPoint – odstřelovač v každém z nás
Na konci minulého roku jsme si na stránkách Armádních novin představili zaměřovací technologii ...
- 17.05.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Revoluční zaměřovač TrackingPoint i pro útočné pušky
Pamatujete si na firmu TrackingPoint a její revoluční zaměřovač PGF (Precision-Guided Firearm)? ...
- 09.01.2014
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky
Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...
- 09.10.2015
- 137 komentářů
- Jan Grohmann
Pěchota zítřka: Přesná munice, inteligentní zaměřovače
Výzbroj pěchoty se od druhé světové války příliš nezměnila. V nejbližších letech však dojde k zlomu. ...
- 24.02.2016
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Charlie to co pises nedava zmysel. Ako moze byt strela, ktora ma zakryvenejsiu balisticku kryvku lepsia pri strelbe na väcsie vzdialenosti ? Okrem toho to nie je vobec pravda. Skus ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie to co pises nedava zmysel. Ako moze byt strela, ktora ma zakryvenejsiu balisticku kryvku lepsia pri strelbe na väcsie vzdialenosti ? Okrem toho to nie je vobec pravda. Skus si niekedy strelit na 300 m vz. 58 a z AR 15. Dokonca aj v papieroch ma M 4 väcsi dostrel ako vz. 58 aj ked ma vz. 58 dlhsiu hlaven.Skrýt celý příspěvek
5,56x45 je lepší co se týče balistiky (plošší křivka, rychlá střela) a projevu při střelbě (míň bouchá). V kombinaci s lineárním designem AR-15 zbraní to dává luxusní vedení zbraně ...Zobrazit celý příspěvek
5,56x45 je lepší co se týče balistiky (plošší křivka, rychlá střela) a projevu při střelbě (míň bouchá). V kombinaci s lineárním designem AR-15 zbraní to dává luxusní vedení zbraně a minimální projevy střelby na zamíření.
7,62x39 je oproti tomu lepší na delší vzdálenosti a hlavně ve vegetačně bohatém prostředí, kdy zelení prolítne bez výraznějších negativních projevů na trajektorii projektilu. Nevýhodou je samozřejmě strmější balistika, větší váha jednoho náboje a silný zpětný ráz.
S nějakou "mezi" ráží - kolem 6,5-6,8mm nemůžu srovnávat, ale teoreticky by měly dovolit zachovat kladné vlastnosti obou výše zmíněných ráží.
Pokud jde o spotřebu munice - jde nám o výstup:
- pokud bych chtěl hodnotit střeleckou úroveň nasazených pěších jednotek a jejich sklony k plýtvání municí, musel bych do statistiky započítat jen náboje zbraní zařazených ve výzbroji pěších jednotek (ať už organických či "mounted"). U Air Cavalry by nám do toho spadly i miniguny, což je ale dle mého v pořádku.
- pokud bych chtěl hodnotit efektivitu nasazených vojsk jako celku, tak můžu započítat veškerou spotřebovanou munici včetně vzdušných sil. Vyjde mi z toho pak celková logistická náročnost operace, což je minimálně důležitý údaj do budoucna (umožní lépe vypočítat potřebnou velikost logistického zázemí, nutné zásoby munice atp.).
V článku uvedené číslo je tristní a stejně tristním by bylo, i kdyby se jednalo o cifru třebas 5x menší (50k nábojů na jednoho talibance).Skrýt celý příspěvekUrčitě zbraň která umí promítat obraz do přilby by zvedla efektivitu krycí palby, aniž by se vojáci vystavovali palbě. Nicméně investice do granatometu XM25 by měla daleko ...Zobrazit celý příspěvek
Určitě zbraň která umí promítat obraz do přilby by zvedla efektivitu krycí palby, aniž by se vojáci vystavovali palbě.
Nicméně investice do granatometu XM25 by měla daleko větší efekt a enormně by zvýšila palebnou sílu družstva.
Stejně pořád při podobných akcích bude pořád největší problém zjistit kde nepřítel je (hlavně ten co nestřílí).
KOLT: problém s počítaním ztat obecně co mám je, že se pořád počítají jen mrtvý, počítal bych do toho i těžce zraněné, ti co se z toho neodkážou plně vylečít.
Stejně tak u teroristických utoků a náletu, nehod a čehokoliv jiného, řeknou bylo 30 mrtvých, ale že dalších dvě stě těžce zraněných a třetině z nich bude chybět nějaká část těla se už nepíše.Skrýt celý příspěvekKolt: M43 myslis vz. 43 7,62x39 ? Ten naboj ma urcite lepsie vlastnosti, co sa tyka prieraznosti stien a a ako pises zachovania energie ako 223. Strela je vyrazne tahsia, takze to ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt: M43 myslis vz. 43 7,62x39 ? Ten naboj ma urcite lepsie vlastnosti, co sa tyka prieraznosti stien a a ako pises zachovania energie ako 223. Strela je vyrazne tahsia, takze to je jasne. Zaroven je ale vaha a priemer strely aj limitujucy faktor na dostrel a presnost. 223 Rem ho v tychto vlastnostiach kedykolvek polozi. Netreba ani zabudat na konfort strelby, ktory je pre vojaka-strelca vyrazne lepsie pri 223. Rem. Prakticky nikto uz dnes nesutazi so 7,62 x 39, kedze ako urcite uznas na takychto sutaziach je prvorada presnost. Preto mi pride vyslovene smiesne, ze sa tu 223 Rem stylizuje do pozicie naboja s mensou presnostou a dostrelom.Skrýt celý příspěvek
pro infi: Nejen že mícháte jabka s hruškami, ale ještě neumíte počítat ;-) Vojáků US AF padlo v první bitvě o Mogadišu 18, tzn. bychom byli na 4.5 milionech, ne 25 :-) Hlavně ...Zobrazit celý příspěvek
pro infi: Nejen že mícháte jabka s hruškami, ale ještě neumíte počítat ;-) Vojáků US AF padlo v první bitvě o Mogadišu 18, tzn. bychom byli na 4.5 milionech, ne 25 :-)
Hlavně ale nevíme, jaká je metodika výpočtu. Namátkou mě napadá:
Počítají se všechny náboje dovezené do Astánu nebo jen použité v boji, nebo se dokonce počítají i náboje použité při domácím výcviku jednotek později v Astánu působících? A nepřipočítávají se i náboje dodané ANA?
Počítají se náboje použité pěšáky, nebo i leteckou podporou? Takový Minigun z vrtulníku za minutu vystřílí víc nábojů než je palebný průměr družstva. Jestli se do toho počítají i náboje do leteckých kanónů, jsme zas o kousek dál od reality.
Jak přesný je odhad ztrát nepřítele?
A našlo by se další.Skrýt celý příspěvekpro Shania: Díky za odkaz! pro niko: Snad jediná výhoda M43 je uchování si vyšší kinetické energie na větší vzdálenosti. Jinak podle mne tahá za kratší konec provazu. Částečně ...Zobrazit celý příspěvek
pro Shania: Díky za odkaz!
pro niko: Snad jediná výhoda M43 je uchování si vyšší kinetické energie na větší vzdálenosti. Jinak podle mne tahá za kratší konec provazu. Částečně díky minimálnímu vývoji moderních střel, částečně díky tomu, že je to prostě knedlík. Pokud by se armády chtěly zbavit dvou ráží pro osobní zbraně, musely by zavést něco mezi (SPC, Grendel), se všemi výhodami a nevýhodami s tím spojenými. Ale na to momentálně nikdo nemá peníze ani chuť.
pro JG: Ano, máte samozřejmě pravdu. Pokud budou na základně a budou si moci vybrat zbraň podle mise, není problém a M1400 k dispozici už na úrovni družstva je rozhodně velké +. Ale těžko mi to přijde jako standard pro velitele družstva. Jinou otázkou je, zda by nebylo v takovém případě lepší ji nechat jednomu z velitelů týmu, zatímco velitel družstva by měl DMR. Ale to už je o taktice v konkrétním případě.Skrýt celý příspěvekKOLT: Tak pokud budou mít ten luxus si vybrat zbraň podle mise. Na čištění baráku určitě s M1400 ne, ale při patrolách po afghánských horách nebo v poušti Sýrie a Iráku?
KOLT: Tak pokud budou mít ten luxus si vybrat zbraň podle mise. Na čištění baráku určitě s M1400 ne, ale při patrolách po afghánských horách nebo v poušti Sýrie a Iráku?
Podla clanku je 5,56x45 mensi dostrel a a horsiu presnost ako 7,62x39. :) Sranda. Musim v sobotu povedat chlapom na sutazi. To sa dobre zasmejeme. :D 223 Rem. je tak nepresny, ...Zobrazit celý příspěvek
Podla clanku je 5,56x45 mensi dostrel a a horsiu presnost ako 7,62x39. :) Sranda. Musim v sobotu povedat chlapom na sutazi. To sa dobre zasmejeme. :D
223 Rem. je tak nepresny, ze ho pouzivaju vsetci sportovi strelci, specialne jednotky a kazdy, kto chce nieco trafit. Ma jednoznacne väcsi dostrel a jednoznacne väcsiu presnost ako 7,62x39.Skrýt celý příspěvek250 000 naboju na 1 nepritele je "velmi zajimava" a vypovidajici hodnota :-) Touhle metodikou pocitani by jsme mohli vyvodit teoreticky (nikoli realne) predpoklady, ze by napr. ...Zobrazit celý příspěvek
250 000 naboju na 1 nepritele je "velmi zajimava" a vypovidajici hodnota :-) Touhle metodikou pocitani by jsme mohli vyvodit teoreticky (nikoli realne) predpoklady, ze by napr. Somalske Milice pri minimalne stejne dobre strelecke kondici jako US Rangers v roce 1993, kdy pomer v boji o Mogadisu byl 1 US vojak na 100 Somalcu, potrebovalo 25 milionu naboju na jednoho zabiteho US vojaka :-) Berte to samozrejme s nadsazkou.
pokud nejaky blbec bude strilet naprazdno do pouste, nebo shruba smerem kde by mohl nekdo byt, nebo bude nekde lezet v zakopu a nad hlavu poustet zasobniky, tak je uplne jedno jestli bude mit m800, kalacha, nebo spagina...porovnavaji neporovnatelne...Skrýt celý příspěvekTady je článek a v něm (hlavně) prezentace od USMC o taktice a léčkách talibanu, dává to trošku lepší představu čemu tma čelí než nějaké ...Zobrazit celý příspěvek
Tady je článek a v něm (hlavně) prezentace od USMC o taktice a léčkách talibanu, dává to trošku lepší představu čemu tma čelí než nějaké videa.
http://www.captainsjournal.com... Skrýt celý příspěvekpro Bodie: Na to jsem právě narážel, když jsem psal, že moc nechápu, proč by měl být velitel družstva vybaven regulérní odstřelovací puškou. Ano, někdy by se mu to mohlo hodit, ale ...Zobrazit celý příspěvek
pro Bodie: Na to jsem právě narážel, když jsem psal, že moc nechápu, proč by měl být velitel družstva vybaven regulérní odstřelovací puškou. Ano, někdy by se mu to mohlo hodit, ale jako standardní zbraň mi to přijde trochu mimo.
pro Charlie: Ještě k tomu předchozímu příspěvku – naprostý souhlas s hodnocením situace ohledně střeleckého výcviku. Viděl jsem i video, kde chlápek "tak zhruba tím směrem" vysypal zásobník Raufoss Mk 211! Jediné, v čem se neshodnem, je hodnocení munice 5.56x45 mm ;-) Podle mě nemá náboj M43 proti moderním variantám jako Mk 262 či M855A1 prakticky žádnou výhodu. Vhodnější než jeho využití je začlenění DRM do každého palebného týmu – na vzdálnosti, kde už nestačí ÚP, se stejně nevedou nějaké šílené přestřelky, kde by to bylo o množství vystřílené munice, je to spíš o tom se trefit. A tam má M43 ještě větší nevýhodu, protože má pokles jak kráva.Skrýt celý příspěvekpro Charlie: PDW slouží k něčemu úplně jinému, ani by se na čištění budov moc nehodily, protože mají relativně malou zastavovací schopnost a velkou pravděpodobnost průstřelu (malý ...Zobrazit celý příspěvek
pro Charlie: PDW slouží k něčemu úplně jinému, ani by se na čištění budov moc nehodily, protože mají relativně malou zastavovací schopnost a velkou pravděpodobnost průstřelu (malý rychlý projektil na malou vzdálenost). Brokovnice pak mají tu nevýhodu, že mejí velkou pravděpodobnost vedlejších škod. Krom toho mají velký zpětný ráz a obrovské náboje. Každopádně u obou zbraní máte problém s tím, že byste musel ke své standardní zbrani mít ještě jednu navíc, což je při současném, už tak velikém, zatížení dost na prd. Budovy se prostě čistí s využitím organické zbraně. Vojáci, kteří používají dlouhé zbraně (kulomet, DMR), často používají pistoli, ale pochopitelně pak nejdou na hrotu, spíš dělají zajištění.Skrýt celý příspěvek
Tohle by bylo dobrý na bojiště, kde se střílí na dálku, ale používat to třeba při boji ve městě nebo nepřehledným terénu? Fakt bych nechtěl jít čistit barák s 8,6 a proti mně ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle by bylo dobrý na bojiště, kde se střílí na dálku, ale používat to třeba při boji ve městě nebo nepřehledným terénu? Fakt bych nechtěl jít čistit barák s 8,6 a proti mně stálo pár ručníkářů s AK.Skrýt celý příspěvek
Ze všech videí, co sem kdy z afghánu viděl, na mě čišela naprostá ignorace jakýchkoliv zásad pro vedení paleb na protivníka krom jediné - střílet zhruba někam tam a ona se snad ...Zobrazit celý příspěvek
Ze všech videí, co sem kdy z afghánu viděl, na mě čišela naprostá ignorace jakýchkoliv zásad pro vedení paleb na protivníka krom jediné - střílet zhruba někam tam a ona se snad nějaká ujme.
Viděl sem video, kde celá kolona MRAPů stojí na silnici, čeká na zahřmění a kretén na střeše vypálí cca 400 nábojů ráže 50 kamsi do prostoru. Za celou dobu nepřijde jediný rozkaz k zastavení palby, a přitom se zjevně nejedná o rušivou ani krycí palbu - ta by byla vedena krátkými dávkami na předpokládaná možná místa ohrožení, ale tenhle GI prostě nabije škatuji a na dva zátahy jí vysolí do prostoru, kde nemá vůbec možnost vědět, jestli tam je nějaký cíl nebo třeba spojenci. Přitom kolona nebyla vůbec cílem nepřátelské palby, pár jich tam chodilo kolem jako by nic.
Američtí vojáci si odvykli zabíjet střelbou - místo toho nechají cíl rozbombardovat letectvem, přičem střelbu pouívají jen jako jakousi berličku pro vlastní psychiku. Jejich vycvičenost co se týče přesné palby bude bůhví na jaké úrovni, přitom M16/4, i přes mizerné výkony munice v oblasti terminální balistiky, je relativně přesná, s plochou balistickou křivkou a rychlou střelou. Kdo někdy střílel relativně pomalou 7,62x69, dá mi jistě za pravdu.
Možná by neškodilo jednak začít zase drilovat přesnou střelbu na rozumné vzdálenosti (200m+) a za druhé rozdat flinty na solidní, výkonnou munici, která dokáže někoho i zabít - třebas ty M14 s nějakým 4x scope by byly pro většinu středního východu uplně ideální.
Celá ta idea potlačovací palby, která má umožnit manévr, totiž platila na civilizovanou armádu, kterou manévrem dokážete vyšachovat. Ale mudžáhidy nebo teroristy musíte zabít, protože jim je jedno, jestli musí nějaké údolí nebo vesnici na čas opustit, zase se vrátí, až vy tam nebudete.Skrýt celý příspěvektoto sa tu uz pred casom riesilo jednak tracking point neriesi pripadne interferencie ked cele bojove pole zahlti laserovymi znackovacmie (co by este bolo teoreticky ...Zobrazit celý příspěvek
toto sa tu uz pred casom riesilo
jednak tracking point neriesi pripadne interferencie ked cele bojove pole zahlti laserovymi znackovacmie (co by este bolo teoreticky riesitelne)
a za druhe sofistikovanejsi protivnik rozmiestni na bojove pole detektory oziarenia a vojaci protivnika tam budu ako keby vysvecovali baterkami vnoci.Skrýt celý příspěvekNa You Tube jsem koukal na záběry z Afganistanu. Šlo o jednotky Rangers kdy celá jednotka klečí za zídkou a vystřílí komplet všechnu munici nad hlavou přes zídku, aniž by jen ...Zobrazit celý příspěvek
Na You Tube jsem koukal na záběry z Afganistanu. Šlo o jednotky Rangers kdy celá jednotka klečí za zídkou a vystřílí komplet všechnu munici nad hlavou přes zídku, aniž by jen vykoukly. Ten co to točil měl kameru na helmě a jednou vykoukl, když se stahovaly, a za tou zídkou bylo minimálně 300 m přes řeku. Takovým profesionálům je škoda dávat do ruky cokoliv kromě předovek. Že ty kvéry měly ověšené zaměřovači jako vánoční stromeček je jasné. Takže houby krycí palba.Skrýt celý příspěvek
Tracking point je určitě dobrá věc. Její problém a problém všech podobných systémů je mimo ceny jako vždy omezená životnost baterie, větší nároky ná údržbu, ale hlavně dvojnásobná ...Zobrazit celý příspěvek
Tracking point je určitě dobrá věc. Její problém a problém všech podobných systémů je mimo ceny jako vždy omezená životnost baterie, větší nároky ná údržbu, ale hlavně dvojnásobná váha zbraně. Vždycky je to něco za něco.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...